mm Ik. wieler, Imeiika. R Donderdag 12 Januari >o 10 Feuilleton* lu iü «arasi. verwarming til 1116", jke tarieven. 49e Jaargr&ng. 1911. van aemans. srtraan. ielburg af 2 uur in spreken. sute) iklijke Post= ippij (Atlantic SERPEN .atschappij. worden spe= bare Lande- reusachtige smakkelijke zoo bevoor= Ianvraag gratis tingen verstrek- 1RDAM iendrikkade. lelburg. laatschappij door middel der ^riMIDDEL- iriGOES 19 naar CANADA elefoon No, 71. hting. is prijzen. [iSKADE. lerlei goederen. jvrage verstrekt. KSÜIJSËH-KL9P. ECT1E. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ajgWaMWWB——B—BBBWWBHMBBW Vein Week tof Week. Nadat de eerste republikeinsche regeering in Portugal het treurige werk, waartoe zij in de eerste plaats geroepen was, namelijk afbreken, ten deele heeft volbracht, kan zij ook eens aan opbouwen gaan denken. Veel van het oude moest opgeruimd worden om voor het nieuwe, waaraan zoo groote behoefte bestaat, plaats te maken en wij zullen maar hopen dat niet het voorbeeld yan wijlen markies Tourbal zal worden gevolgd, den bekenden verbanner der Jezuiten- orde, die alles tegelijk tot stand wilde brengen en daardoor werkelijk wei nig blijvends tot stand bracht. Zoo wel in economischen als in religeu- zen en politieken zin was wederge boorte noodig. Vooral werd sociale haat gezaaid door de clericale macht in den schoot van het gezin en de godsdienstige orden hebben in dit opzicht wei de meeste schuld, zoodat het een onafwijsbare eisch was om ze onder staatstoezicht te stellen. Dringend noodzakelijk was het ook om een einde te maken aan het ge konkel van de ontrouwe beheerders der staatsgelden, waardoor de op brengst der belastingen op de meest onzedelijke wijze werd verkwist. Het geheele openbaar bestuur heeft een reinigingskuur ondergaan. Aan de po litieke vervolgingen is een einde ge maakt en ook aan de voogdij der hooge regeering over de lagere be stuurslichamen teneinde tot een stel sel van zuivere volksstemming te ge raken. Op dit oogenblik heeft de regee ring eene wet op de vrijheid van godsdienst en scheiding van kerk en staat in voorbereiding en de arbei dende klassen wil men zooveel mo gelijk in economischen zin in hare lijdende stelling tegemoet komen. Een gezinswet en een wet op de echtscheiding zijn reeds ontworpen. Het laatste maakt wel een zonder lingen indruk; want zelfs in niet katholieke landen maakt men daar mede toch zoo'n haast niet. Aan allerlei bestuurshervormingen, waaronder in de eerste plaats een kiesrechthervor ming, wordt gewerkt. Ook aan het afkoopen van den militairen dienst plicht zal een einde worden gemaakt en waarschijnlijk zal een algemeene weerplicht worden voorgesteld. Ook Italië wordl thans bedreigd door de ramp der spoorwegstaking. In November is door de regeering een wetsontwerp ingediend, waarbij voor de talrijke lagere beambten een sala- risverhooging werd uitgetrokken. Of schoon daarop herhaaldelijk was aan gedrongen en er veel gisting was, viel het ontwerp toch niet in goede aarde 37.) Zij herinnerde zich niet, dat er ooit iets was voorgevallen tusschen Hagen en de meid, en toch koesterde deze om de een of andere reden een wrok tegen hem. Lang bleef Dorothea bij den haard staan. Zoo was zij verdiept in hare overpeinzingen, dat zij niet eens be merkte, dat het reeds donker was geworden. Plotseling ontwaakte zij uit haar gepeins, zij meende in den molen een verdacht geluid vernomen te hebben. Was de knecht terugge keerd, of De gedachte, die in haar opkwam, deed haar ontstellen. Brigitta had hare verwondering te kennen gege ven, dat de knecht zoo in 't geheim was vertrokken, en uit die verwon dering sprak het vermoeden, dat hij en wekte teleurstelling. Er heerscht echter op dit gebied vee! corruptie. Totnogtoe werd het voile loon gedu rende de eerste drie dagen van een ziekle uitbetaald en dat bad het eenigs- zins komische gevolg, dat velen zich zelf op kosten van den Staat nu en dan eenige dagen vacantie gaven Een attest van den dokter was we! te krijgen. In de groote centra van be volking ging het zoo ver, dat men de „ziekten" bij toerbeurt verdeelde, leder wilde wel eens ziek wezen Hiervoor heeft het ontwerp een stokje gestoken, en dat bevalt den heeren niet. Ook de vertrouwoare elementen trouwens protesteerden en de bepaling werd weer ingetrokken. Dit werd nu als een bewijs van zwakte en vrees beschouwd en men werd overmoediger in zijne eischen tegen de regeering, en daar de regeering niet meer kon toestaan, schijnt men gereed tot eene navolging der Fran- sche collega's. De openbare meening is geenszins op de hand der voorgenomen stakers maar men heeft met 150.000 lieden te maken en het is absoluut onzeker hoe de zaak zal afloopen. Door den minister-president Ve- nézelos heeft men het een en ander over de plannen der Orieksche re geering vernomen. Het zal in de eerste plaats haar streven zijn om, zonder verhooging der uitgaven, de strijdvaardigheid van leger en vloot te verhoogen. De reorganisatie zal worden toevertrouwd aan bekwame vreemde officieren. De Fransche re geering heeft zich reeds tot mede werking bereid verklaard en generaal Eydonx, een der bekwaamste opper- officieren van het Fransche leger, is aangewezen om als instructeur van het Grieksche op te treden. Aan Engeland heeft men zeeofficie ren gevraagd, doch daaromtrent is nog niet besloten. Aan een Oostenrijksch ambtenaar zou de reorganisatie van den water staat en het boschwezen worden opgedragen. Hervormers van gendarmerie, po litie en douanen zullen ook in den vreemde worden gezocht. De smok kelhandel vooral moet in Griekenland een buitengewoon groote vlucht heb ben genomen. 't Zijn groote plannen en misschien doet men er hee! verstandig aan, maar zij werpen toch een zeer ireurig licht op den binnenlandschen toestand. Er is nu ook een ministerie van landbouw, handel en nijverheid op gericht. De talrijke moerassen in het land, cok voor den gezondheidstoestand zoo nadeelig, zullen worden droog gelegd. Bevloeiingswerken zullen de zich nog in den molen bevond. Was dat onmogelijk Stellig niet. In den molen kon hij een schuilhoek ge vonden hebben, zonder dat de mo lenaar het wist en de mogelijkheid bestond, dat Brigitta het wist en hem van voedsel voorzag. Misschien zon hij in zijn schuil hoek wel op plannen, om zich te wrekenmisschien zou zich eens klaps weer de roode haan vertoonen op het dak van den molen en in de ontsteltenis, welke de brand deed ontstaan, zou de booswicht dan licht gelegenheid hebben, om te ontkomen. Ai die gedachten rezen in den geest der vrouw. Nu kwam het er op aan, den misdadiger op de daad te betrappen, hem aan het gerecht over te leveren en een onschuldige te verlossen. Dororhea was altijd moedig en onverschrokken geweest. Ook nu overlegde zij niet lang; wat gedaan moest worden, diende snel te ge schieden. Zij stak eene lantaarn aan en ging de sleutels van den molen halen, die in de woonkamer hingen. De sleutels waren er niet, zeker had TELEFOONNUMMER 10. al te droge streken te hulp komen. Een groot bezwaar is ook, dat Griekenland, wat het graan betreft, van den invoer van buiten afhanke lijk is, terwijl toch de provincie Thessalië de voorraadschuur van het land kan zijn en daartoe zal men ihans trachten te geraken. •'H Het tot stand komen van het wets ontwerp op de riviertollen, waarbij ook Nederland zooveel belang heeft met het oog op de Rijnvaart, schiet nog niet hard op. Verschillende par tijen van den Rijksdag in Duitschland doen moeite om de beraadslagingen van de commissie over het wetsont werp nopens de uitbreiding van de Duitsche waterwegen en de heffing van riviertollen te doen verdagen en de afdoening van hel ontwerp tot het bijeenkomen van den nieuwen Rijksdag te doen aanhouden. Bij de nationaal-iiberaien bestond reeds in den vorigen zomer zulk een plan. Herhaalde dringende vertoogen van belanghebbenden bij de scheepvaart doen het hunne en de in der tijd verlangde terugzending van het ont werp naar den bondsraad schijnt wei op goede gronden te kunnen worden verdedigd. Terwijl het ontwerp voorziet in allerlei waterstaatswerken, laat de nor malisatie van de Moezel, de belang rijkste zijrivier van den Rijn, geheel buiten beschouwing, terwijl Main en Neckar zuilen worden uitgediept en bevaarbaar gemaakt. Daarmede heeft men de stemmen der Zuid-Duitsche staten gewonnen, maar met Eizas Lotharingen behoefde men geen reke ning te houden. Volgens het ontwerp moet de scheep vaart al de kosten van verbetering dragen. Vele rivierverbeteringen zou den echter even goed noodig zijn in het belang van de oeverbewoners, vooral ook met het oog op overstroo mingen. Aanvankelijk bestond ook het plan niet om alles op de scheepvaart te leggen. Hierbij komt, dat het ook in het belang van het spoorwegbeheer niet wenschelijk is, de mededinging van de scheepvaart met de spoorwegen op kunstmatige wijze te bemoeilijken want daardoor zou een machtige drijf veer vervallen, om door verbetering in het spoorwegwezen bedrijfskosten en als gevolg daarvan ook de tarieven te verlagen. Met het oog op een en ander schijnt het dat Oostenrijk—Hongarije en Ne derland geen bezwaar behoeven te maken, om zich tegen de intrekking der bestaande scheepvaarttractaten te verzetten. De Russische regeering is voorne mens aan de Duirsche een voorste] ftbonnements-flduertentiën op zeer ooordeelige uooriuaarden haar man ze medegenomen. Maar zij herinnerde zich, dat in de slaapkamer andere sleutels van den molen hingen, weike nog niet gebruikt waren. Hagen had haar die gewezen en gezegd, dat deze sleutels zich daar bevonden omdat men spoedig in den molen zou kunnen, als er 's nachts iets gebeurde. Dorothea vond de sleutels en be gon nu den molen te doorloopen hier en daar stilstaande om te luis teren. Zij hoorde niets, het was doodstil, alleen werd nu en dan de stilte afgebroken door het geritsel der muizen. Zij wilde nu terugkee- ren, maar de onrust, welke haar be- heerschte, deed haar de trap op gaan, welke naar den zolder leidde. Daar moesten de vijftien honderd mud tarwe liggen, waarvan Hagen had gesproken. De deur was gesloten. Dorothea zocht en vond den sleutel en opende de deur. Zoo ver zij bij het onzekere schijnsel der lantaarn icon zien, be merkte zij niets van den hoop graan, welken zij toch dadelijk had moeten bespeuren. En wat was dat Achter aan in een hoek, dicht onder het te doen in zake de onderlinge ver houding ten aanzien van Perzië en den Bagdadspoorweg. De wensch is dat Rusland zich niet zal verzetten tegen voltooiing van den Bagdadspoorweg, noch buitenlandsch kapitaal zal verhinderen in die onder neming deel te nemen. Verder zou Rusland een lijn aanleggen, die den Bagdad-spoorweg zal verbinden met den Russischen spoorweg en zich verbinden om in een bepaalde streek geen spoorwegen aan te ieggen of dergelijke ondernemingen te steunen. Duitschland zou van zijn kant er kennen dat het geen politiek belang in Perzië heeft en beloven om alleen handelsbelangen te zuilen achtervol gen. Bovendien zal dit rijk geen gro id- concessie of iets van dien aard trach ten te krijgen of pogingen van anderen in dit opzicht ondersteunen ten noor den van een zekere denkbeeldige lijn, zonder deswege eerst met Rusland tot overeenstemming te zijn gekomen. Wanneer Duitschland met deze Rus sische voorsteilen mocht instemmen, dan zal daarmede wellicht in de toe komst weer een bron van groote moei lijkheden tusschen beide landen uit den weg zijn geruimd. BINNENLAND. Tweede-Kamerverkiezing in het district Sneek. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het district Sneek, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het optreden als minister van oorlog van den heer H. Colijn, zal plaatshebben op Woensdag 1 Februari aanst. De stemming zoo noodig, is bepaald op Maandag 13 Febr. en de eventueele herstemming op Donderdag 23 Febr. aanst. Het Vredespaleis. Ter aanvulling van het bericht om trent de opening van het Vredespaleis in 1913, kan het „Vaderland" nog mededeelen dat, sedert door haar verkregen inlichtingen hei bericht na der bevestigen. Het Vredespaleis zal inderdaad in 1913 gereed zijn, en in dat jaar worden ingewijd. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat dan ook alle onderdeelen van het reusachtige gebouw gereed zullen kunnen "zijn. Zoo zijn er bv. interi eurs, waarvan de „aankleeding" een bewerking van jaren vereischt. Om siechis enkele voorbeelden te noemen, wordt aan de Fransche gobelins, die toegezegd zijn tien jaar gewerkf, die Japansche behangsels eischen vijf jaar, enz. Het spreekt dus van zelf dat een aantal onderdeelen eerst in den loop van jaren aangebracht zuilen worden. gebint van het dak zag zij iicht. Hield de knecht zich daar verbor- g n Koortsachtig klopten hare pol sen en hare knieën knikten, toen zij op die plek toetrad. Nu was zij er, haar adem stokie, slechts met moeite smoorde zij den kreet, die haar op de lippen zweefde. Zij zag eene brandende kaars, om geven met stroo, hout en andere brandbare stoffen. Er was geen twijfel aan of ais de kaars zoover afgebiand was, dat de vlam die stoffen aanstak, dan zou het vuur ook het gebint aantasten, hetwelk, gelijk Dorothea bemerkte, met olie gedrenkt was. Alles was met duivelsch overleg berekend. De brand moest in den na cht uitbreken en door de genomen maatregelen zich met groote snelheid uitbreiden. Wie had het gedaan Niemand anders dan Roode Hendrik, die zich op den baas wilde wreken. Maar kon het hem bewezen worden? Hij had het tooneel der misdaad verla ten, en niemand kon overtuigende bewijzen leveren, dat hij de brand stichter was. Ook zullen allicht sommige buiten détails, als enkele gedeelten van het beeldhouwwerk, enz, zooals dat overigens bij bijna elk bouwwerk het geval is nog niet geheel gereed zijn bij de opening. Maar dat alles neemt niet weg, dat men toch in 1913 zóo ver zal zijn, dat het gebouw in Groszen und Gan zen gereed is, en kan worden ingewijd. Ontwerp-Militiewet. Het militiewetontwerp, voorbereid door den afgetreden minister Cool en in hoofdzaak overgenomen door zijn opvolger minister Colijn, heeft 't betrokken departement verlaten ter aanbieding aan H. M. de Koningin. Mr. D. Fock. De „Tel." verneemt, dat mr. D. Fock, gouverneur van Suriname, in Juli van dit jaar als zoodanig zal af treden en naar Nederland terugkeert. Subsidiën tot bestrijding van de tuberculose. De minister van binnenlandsche zaken noodigt in de „Staatsct." de besturen van de vereenigingen, die zich bestrijding van de tuberculose ten doel stellen en die over 1911 in aanmerking wenschen te komen voor toekenning van een rijkssubsidie, uit hun daartoe strekkend, op gezegeld papier geschreven, verzoek, zoo spoe dig mogelijk, doch in elk geval voor 1 Mei a.s., tot de Koningin te richten. De besturen van de vereenigingen die niet reeds over 1910 een rijks subsidie hebben genoten, zullen in hun adres, onder bijvoeging van een exemplaar van de statuten, behooren te vermelden, oi de vereeniging haar werkzaamheden reeds heeft aange vangen. Buiten aanmerking zullen worden gelaten de verzoekschriften van ver eenigingen, wier verslag over 1910 of wier verzoekschrift zelf niet is in gericht overeenkomsig de dienaan gaande gegeven voorschriften waar van op verzoek door het departement van binnenlandsche zaken afdrukken worden verstrekt. Onderstand aan militairen en weduwen. Door de koninklijke vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche ieger (onderstand aan militairen, ge pensioneerd vóór de wet van 1877 en aai hun weduwen) opgericht in 1879, is over het boekjaar 1909 10 aan bijslag op het pensioen van hulpbehoevende leden uitgekeerd een bedrag van f 12448.50 en aan toesla gen voor hulpbehoevende weduwen f 11,440, totaal f23888,40. In het eerste oogenblik wilde Dorothea de meid roepen, maar zij wist niet, of die haar zou helpen, dan wei partij voor den knecht kie zen. Er bleef niets over, dan het licht uit te doen en haar man bij zijne thuiskomst hare ontdekking mede te deelen. Zij hoopte, dat hij het rechte middel zou vinden, om den knecht tot bekentenis te brengen. Zoover was zij gekomen met hare gedachten, toen eene tweede ont dekking haar oplossing gaf van dit vreeselijk raadsel. Zij had de kaars uitgedaan en wilde nu den zolder verlaten, toen haar voet tegen een voorwerp stiet, dat op den grond lag. In de meening, dat een met meel of graan gevulden zak voor haar lag, wilde zij er over heen stappen, maar toen het licht der lantaarn er op viel, ontsnapte een luide, schrille kreet aan hare lippen. De gebroken oogen wijdgeopend, het gelaal door woede en pijn ver trokken, lag het lijk van R ode Hen drik voor haar. Angst en afgrijzen maakten zich van haar meester. (Woidt vc.volgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1