Zaterdag 1 Januari No. 0 Feuilleton* 49e Jaargang. 1911. Bij deze Courant behoort een Bijvoegs VLISS11NGSCHE CO U RA INT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op -Zon- en Feestdagen. 13ÏNNBNLANÏX Het nieuwe tarief. Gelijk men weet is het nieuwe door minister Kolkman ontworpen tarief kort geleden, om advies naar den Raad van State gezonden, waar het op het oogenbiik in onderzoek is. Dezer dagen wist de „Kreuz. Zeilung" het volgende omtrent het tarief-ontwerp mede te deelen, dat niet ongeloofwaardig voorkomt De tariefsverhoogingen zullen op vrijwel alle artikelen van invoer betrekking hebben, behalve op goederen, die Nederland niet zelf voortbrengt en die tot de eerste levensbehoeften van de bevolking moeten worden gerekend. Ook tabak zal verschoond blijven van elke tariefverhooging, opdat de Hollandsche tabaksmarkt, die een van de eerste ter wereid is, geer, schade zal worden gedaan. Maar de kleinhandel in tabak zal door een bijzondere belasting worden getroffen. De door het nieuwe tarief te treffen artikelen zijn in vier klassen te ver deden. Het maximumfarief van 12 pet. zal op die goederen worden toe gepast, die de Nederlandsche nijver heid concurrentie aandoen, zooals meubelen, stoffen van de weefnijver heid, behangsels, schoenen, kleederen enz. Hei minimumtarief van 3 pet. daarentegen zal aan die goederen worden toegestaan, die in Nederland nog verder bewerkt moeten worden of voor de arbeiders onontbeerlijk zijn, Bovendien bestaan voor ver scheidene goederen nog lusschen- tarieven van 6 en 10 pet, en het ontwerp kent aan de regeering de 33.) „Zij is eene verstandige vrouw", zei de bankier, bedenkeliik het hoofd schuddende. „Pas op Izaak, dat wij het niet bij haar verbruien „Wat hebben wij met haar te ma ken Wij zuilen tegen hem zeggen vogel, eet of sterfEn hij zal eten". De oude man knikte nadenkend. „Hij zai uit onze band eten, zoo lam zullen wij hem maken", ging de jonkman voort. „Hij zal ons het huis en de vijftien honderd mud tarwe tot onderpand geven". „Als hij die heefi!" „Ja, als hij ze heeft. En heelt hij ze niet, dan-heeft hij ons belogen en bedrogen, en wij zullen korte .wetten met hem maken". Op hetzelfde oogenbiik kwam de molenaar binnen. Hij wist reeds, wie op hem wachtten, en zijne houding bevoegdheid toe, de wettelijke maxima nog zonder eenige limiet te verhoogen voor goederen van die landen, welke op het aanhangig gemaakte Neder landsche tarief met represaille-maat regelen zouden antwoorden. „Groote geestdrift voegt de „Kreuz. Z'g." hieraan toe roept dit tarief in Nederland niet op, en de regeering zal moeite hebben, het geheel aangenomen ie krijgen." Hofberichten, H. M, de Koningin-Moeder, zoomede Z. K. H, de Prins, woonden gister avond in „Diligentia" te 's Gravenha- ge het concert bij, dat daar met welwillende medewerking van Mal- visia Franchileggi (zang), C. D. Obersl&dt (piano) en Joh. Wolff, uit Parijs (viool), gegeven werd ten bate van de Tehuizen van Zeemansbond. Beide vorstelijke personen Konin gin Emma kwam bij den aanvang van het concert en Z. K. H. de Prins bij het tweede nummer van het pro gram werden door het bestuur der vereeniging ontvangen, In de pauze lieten Hare Majesteit en Z. K. H. zich de drie artisten, die hunne wel willende medewerking tot het wel slagen van hel concert verleenden, voorsteilen. Beide vorstelijke personen gaven hunne ingenomenheid te ken nen met de uitvoering, zoowel ais met het goede doel, dat met het concert wordt beoogd. H. M. de Koningin- Moeder stelde bovendien aan het bestuur voor dit doei een geldelijke bijdrage ter hand, De nieuwe minister van oorlqg. De „Köin. Zeit." van gisteravond, bevat een bericht uit Amsterdam over minister Colijn, Na eerst in korte trekken diens ver blijf in Indië geschetst te hebben, gaat het blad aldus voortDen kolonialen dienst verliet hij echter, om het ge bied der politiek te betreden, nadat hij dcor het district Sneek naar de Tweede Kamer was afgevaardigd. Hier gold hij spoedig als „koloniale specialiteit", zoodat hij in ieder opzicht zijn invloed op den minister van koloniën, De Waal Maiefijtdeed gelden, waarin ook zijn verleden hem geheel rechtvaardigde, want hij was een tijd lang de rechterhand var. gouverneur-generaal Van Houtsz door wien hem werd opgedragen een inspectiereis door den archipel te maken. Dat hij de portvfeulle voor het ministerie van oorlog heeft aangenomen, waar hij een hem geheel onbekend gebied betreedt, is in ieder geval een bewijs van groote energie en groot zelfvertrouwen. Wellicht heeft hij zijn partij daar mede een niet licht, persoonlijkoffer gebracht, want, nadat zij minister gaf duidelijk te kennen, dat het be zoek hem niet aangenaam was. „Ik zou morgen bij u gekomen zijn", zei hij op lang niet vriendelijken toon. „Het spijt mij, dat gij mij eergisteren tevergeefs gewacht hebt; maar de dood mijner schoonmoeder is, veronderstel ik, eene voldoende verontschuldiging voor mijn wegblijven". „Is het u onaangenaam, dat wij gekomen zijn?" vro g de bankier met een wantrouwigen blik naar de deur. „Wij wisten niet, waarom wij u niet bij ons zagen, en „En toen vreesdet gij, dat ik in het geheel niet zou kom ja De oude heer schudde afkeurend het hoofd. „Ik heb altijd gezegd, dat Peter Ha gen een eerlijk man is en dat hij zijne schuld tot den laatsten cent toe be talen zal", antwoordde hij. Dat zal ik blijven gelooven zóo lang, tot men mij bewijst, dat ik mij vergist heb, maar dat bewijs zal niemand ooit kunnen leveren „Als gij daarvan overtuigd zijt, dan verwondert het mij nog te meer, dat gij hier gekomen zijt", zei de mole naar. „Gij weet, dat ik de verliezen, TELEFOONNUMMER 10. Cool had doen vallen, was zij ver plicht, ook voor diens opvolger te zorgen. In ieder geval heeft men een gevoel van bevrediging, dat minister Heemskerk de bekoring weerstaan heeft, den voorman zijner partij, den heer Duymaer van Twist, de vurig verlangde portefeuille over ie dragen. De heer Colijn behoeft zich over de toekomst geen zorgen te maken, als hij, zooals te verwachten is, bij het voorstel ora de strijdkrachten opnieuw te .egelen en de kustverde diging door te voeren, vallen zou, dan wacht hem altijd nog eeneschoone toekomst in Indië, waar hij reeds maanden geleden tot algemeen di recteur benoemd is van het Neder- landscb-lndisch Landsynüicaat, dat de geheele kolonie omvat. ftbonnements-ftduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden Eerste hulp bij bedrijfsongevallen. De directeur-generaal van -den Ar beid, de heer Van Yselsieijn, heeft, als voorzitter gisteren in net gebouw Prinsegracht 8 te 's Gravenhage, de Staatscommissie voor de regeling van bedrijfshulp geïnstalleerd. Hij deed dit namens minister Talma/die daarin verhinderd was. door zijn verblijf in het buitenland. Spreker hield daarbij een uitvoerige rede waarin hij de taak der commissie schetste. Hij gaf daarbij een overzicht van wat er alzoo in de laatste 6 jaren reeds is verricht door allerlei veree- nigingen die zich „eerste hulo bij on gelukken" ten doel stelden en hoe vooral door het organiseeren van tal van oefen-cursussen op Bit gebied veel goeds is verricht. Een goed ge deelte daarvan komt op rekening van dr. Wintgens, den medische adviseur bij de arbeids-inspectie, die zich daar voor veel moeite gaf. De verscherping van de Veiligheids wet in 1909 stelde nog hoogere eischen aan de bedrijven, wat betreft het zor gen voor verbandmiddelen enz., maar daardoor kwam ook te meer uit hoe noodzakelijke oefening noodig is voor de verbandcursussen. Eindelijk werd 6 Maart 1907 een commissie van 8 ieden ingesteld om over het het geheele land een onder zoek in te stellen en hel onderwijs in „eerste hulp" te bevorderen. Zoo kreeg men in 2jaar 326 cursussen. De taak der commissie werd echter op die wijze hoe langer hoe zwaarder en individueel waren de leden ook niet in staat hun taak te blijven ver vullen als tot nu toe. Men moest dus iets anders en het gevolg daarvan was de samenstelling dezer commissie. Thans zullen hoofdambtenaren, wier taak is toezicht op het bedrijfsleven te houden, een gedeelte der taak op zich nemen, terwijl naast hen nog verscheidene andere verdienstelijke mannen staan om te helpen en wier welke ik geleden heb, voor mijne vrouw wilde geheim houden. Niet, dat ik onder de pantoffel sta of bang ben voor hare verwijtingenO neen, ik wilde haar alleen maar noodelooze zorgen besparen." „Noodeloos, noodeloos zei Izaak met schamperen lach. „Gij hebt ge speculeerd en veel geld verloren wij hebben wissels op u in handen, waar voor wij voldoende dekking moeten vragen. Dat zult gij voor uwe vrouw toch niet verborgen kunnen houden „Maar ik wil hetriep de mole naar op trotschen toon. „Moet dan het geheeie dorp hooren, dat ik zoo dwaas gehandeld heb?" „Dan zoudt gij uw crediet verlie zen," zei de bankier, die intusschen eene dikke portefeuille voor den dag had gehaald. „Gij moet uw verlies zoo lang mogelijk geheim houden. Hier zijn de wissels, tot een bedrag van vijftig duizend gulden. Hoe zult ge ons die betalen „Mogelijk wel in de contanten," antwoordde Hagen. „Laat mij eenige dagen tijd, op een paar dagen zal het wel niet aanko men." adviezen op hoogen prijs worden ge steld. De minister, aldus spr. wil dat men zich zoo weinig mogelijk bindt bij het geven van adviezen, maar wel is het zijn wensch dat het onderwijs zoo practisch mogelijk zij en van de aanwezige verbandmiddelen een zoo goed mogelijk gebruik worde gemaakt. DePostbaslolling op Nieuwjaarsdag, Zooals men weet is er uit chris telijke kringen nog al oppositie ge komen tegen den dienstorder bij de Posterijen, waardoor ditmaal op Zon dag 1 Januari een uitgebreider dienst werd voorgeschreven dan anders op Zondag gebruikelijk is, en wel met het oog op het Nieuwjaar. De „Ned.", die nadere informaties heeft ingewonnen, betoogt nu, dat de klagers ongelijk hebben. Wanneer Nieuwjaar op Zondag valt en men den Zondagsdienst geheel onveranderd liet doorgaan, zou Maan dag 2 Januari een zoodanige opstop ping het gevolg zijn, dat er geen kijk op was, alles ook maar eenigszins op tijd af te werken. Met groote moeite zou men alles af kunnen le veren de geheele dienst zou zijn gedesorganiseerd, en de late bezor ging zou minstens éen, vermoedelijk meerdere dagen langer dan gewoon lijk aangehouden hebben, met alle bezwaren daaraan voor het publiek, in "t bijzonder het handeldrijvend pu bliek, verbonden. Het is dus, ook de „Ned." kreeg die overtuiging, onmogelijk voor de post, te doen alsof Nieuwjaar niet op Zondag viel. Natuurlijk vervolgt het blad begeeren ook wij oeperking, zoo mo gelijk afschaffing van Zondagsarbeid, èn uit hooger beginsel, èn met het oog op de belangen van het perso neel. Wij gelooven echter, dat ijzer niet met handen te breken is en dat de Overheid, ook de Christelijke Overheid, niet alles kan, wat zij wel zou willen. Regeling der Arb.-Ziekteverzekering. Naar aanleiding van het bij de begrootings-discussiën door den heer Nolens gedaan verzoek, heeft de mi nister van landbouw, nijverheid en handel, aan de Kamer doen toekomen een korte uiteenzetting van de voor naamste wijzigingen, welke, naar 's ministers meening, in verband met het bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp-radenwet en Ziektewet, in de ongevallenwet 1901 behooren te worden gebracht. De minister doet er bij opmerken, dat het over dat ontwerp door den Raad van State uit te brengen advies er toe zou kunnen leiden de voorgenomen re geling te wijzigen, „Wij willen wachten, zoolang gij maar verlangt als gij voldoend on derpand geeft," sprak Izaak. „Zonder onderpand doen wij het niet. Het zou een slecht koopman wezen, die af ging op bloote woorden." „Gij hebt van ons het geld ont vangen in goed bankpapier, in goud en zilver en gij moet het ons terug betalen, zooals gij het ontvangen hebt," voegde de oude heer erbij en zijne stem klonk nu scherper. „Hoe wilt gij betalen In contanten Goed toon uw geld en wij zullen u uwe wissels en schuldbekentenissen ge ven. Maar hebt gij geen geld ook goed, dan hebt gij geldswaarde gij hebt huis en hof, nieuwe gebouwen en veel bouwland, gij hebt vijftien honderd mud tarwe. Dus kunt gij, als gij wilt, onderpand geven". „Onderteeken dat stuk maar even", nam Izaak weder het woord, terwijl hij een vel papier voor den molenaar neerlegde. „Het is eenvoudig een vorm, een onderpand, dat ons zeker heid geeft en u niet benadeelt." Hagen las haastig het stuk door. De aderen op zijn voorhoofd zwol len op, zijne lippen klemden zich Ten eerste een bepaling om te voorkomen, dat dubbel ziekengeld zou worden uitgekeerd bij het ont staan van een ziekte, die het gevolg is van het reeds verzekerde ongeval. In verband hiermede een nadere re geling voor de uitkeering gedut ende den eersten tijd na het ongeval en de aanwijzing van een plaatselijk or gaan, dat de zeer gewenschte decen tralisatie in de uitvoering der wet verzekert. Voor de uitkeering gedurende den eersten tijd van het ongeval moet onderscheiden worden tusschen hen, die volgens de Ziektewet verzekerd zijn, en hen, die niet onder die wet vallen. Met eerstgenoemden zijn gelijk te stellen personen in dienst van publiekrechtelijke lichamen, die van ziekteverzekering zijn uitgezonderd, omdat het publiekrechtelijk lichaam voor hen zorgt als zij ziek zijn. Zij, die onder de ziektewet vallen, zullen de eerste drie maaanden na het ongeval ziekengeld krijgen van de ziekenkas van den raad van arbeid en daarna rente van de rijksverzeke ringsbank. Dientengevolge zal de on gevallenpremie iets lager worden en de Bank ontlast zijn van geldelijke uit keering in de overgroote meerderheid der gevallen, want de ongevallen, waarvan de gevolgen in drie maanden zijn verdwenen, zijn bij verre de tal rijkste. Deze voorziening za! noodig zijn voor en tegen ongevallen verzekerden, die niet tegen ziekte verzekerd zijn (hoofdzakelijk de zoogenaamde losse arbeiders). Pantserschepen van cement. v. H. schrijft in het „Nederl. Zee wezen" In den Russisch-Japanschen oorlog werd het pantserschip „Sebastopol" geramd door den kruiser „Peresviet", en met een groote scheur in de breede zij keerde de „Sebastopol" naar Port- Arthur terug. Misschien doordat de Russen het schip niet missen konden, misschien ook wel doordat er te Port Arthur geen voldoende gelegenheid was, om het groote defect afdoende te repareer ;n, in ieder geval, men be sloot het gat tijdelijk te dichten en men deed dit met een laag cement van 3 voet dik. Na eenige dagen was het schip reeds weder in staat zee te kiezen. De ondervinding, die daarna met de cementlaag werd opgedaan, was schitterend. In den zeeslag van 10 Augustus werd het schip tweemaal door vijandelijke projectielen van zwaar kaliber getroffen en wel precies op de plaats, waar de cementlaag was aangebracht, en teger. het einde van den slag werd het bovendien nog door japansch.e torpedo's geraakt. Wat met stalen platen nooit bereikt had kunnen op elkander. „Huis en hof moet ik u tot on derpand geven riep hij toornig. „En dat niet alleen, maar ook mijn geheelen voorraad tarwe?'" „Om hem voor uwe rekening te verkoopen," antwoordde de bankier bedaard. „Dit gebeurt nietIk wil baas blijven over mijn eigendom. Als de tarwe verkocht moet worden, dan kan ik het zelf doen." De oude heer wisselde een wel- beteekenenden blik met zijn zoon. „Goed, dan willen wij ze van u koopen," sprak Izaak, „en dal kan dadelijk geschieden. Laat ons uw graan zien en wij koopen het tegen den marktprijs en geven behoorlijke provisie en courtage er bij," „Ik dank u," zei de molenaar droogjes. I„k verkoop het graan nier. De prijs moet stijgen, en bovendien wil ik de tarwe malen en het meel op de markt brengen." „Dus gij wilt ons geene zekerheid geven voor de wissels vroeg Izaak scherp. (Wordt vervo'gd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1