Zaterdag 31 December Nieuwjaars wenschen Gemeenteraad. No. 308 48e Jaargang. 1910. f*ü@uiWjaar$gro@fen- BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. o— Evenals vorige jaren zal KJMS» ja kej- nummer onzer Cou rant, dat verschijnen zal en bij de Abonné's bezorgd wordt op OUDEJAARSAVOND, de ge legenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze Advertentiën worden op genomen tegen verminderd tarief; en wel van 1—5 regels f 0,25 iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds worden ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Zaterdag 31 December, des middags 12 uur. Eerste Kamer. In de zitting van gisteren werd er bij de behandeling eener suppletoire oorlogsbegrooting door de 'eden der rechterzijde 't Hooft, Waller, Franssen, Van der Voorst, Van der Biessen en Van der Does bij de regeering krach tig op aangedrongen pogingen te doen tot behoud van minister Cool. Minister Heemskerk antwoordde dat hij zich, hoewel de gebleken wel willende gezindheid jegens minister Cool waardeerende, op het oogenblik niet kon uitlaten over het verloop van de crisis aan het departement van oorlog. Dr. Kuyper over de versterking van Vlissingen. Het Brusselschs blad, de „Soir" bevat een onderhoud met dr. Kuyper, over de versterking van Vlissingen. Dr. Kuyper zeide daarin dat Ne derland het recht heeft om een fort bij Vlissingen op te richten, maar dat de oppositie sterk genoeg was om het plan ten va! te brengen. De artikelen echter van de „Indé- pendance Beige" en van de „Temps" hadden het resultaat veie tegenstan ders met het ontwerp te verzoenen, ais protest tegen vreemde inmenging. „Wij zullen handelen voigens de tractaten in tijd van oorlog en wij zullen de uitlegging doen kennen, die wij daaraan voor de verschillende gevailen kunnen geven." Dr. Kuyper bevestigde voorts, dat nooit een brief van keizer Wilhelm heeft bestaan. De nieuwe minister van oorlog zal dezelfde gedragslijn volgen als de afgetreden minister. Bond van Ned. Onderwijzers. Gisteravond werd te Utrecht in de groote zaal van Tivoii, onder leiding van den heer Ossendorp, de 35e algemeene vergadering geopend van den Bona van Nederlandsche Onder wijzers. De vergadering was zeer druk be zocht. De groote zaal was bijna ge heel gevuld. Door den voorzitter, den heer Os sendorp, werd uitvoerig ter sprake gebracht de beweging, veroorzaakt door de verleden jaar uitgesproken rede. Als een der meest felie be strijders van den Bond heeft zich in deze zaak zeide spr. doen kennen de heer Treub. Spr. eindigde met te zeggen Het is geen verkeerde, geen revolutionaire geest, die ons drijft, maar een geest van liefde voor ons volk en voor het volkskind, die ons in dezen tot richtsnoer strekt. De rede van spr. werd daverend toegejuicht. Het aantal leden was op 1 Janu ari 1910: 7111, en op 1 December 1910: 7570. Op laatstgenoemden datum waren er 198 afdeelingen tegen 202 op 1 Januari 1910. Over de voorstellen betreffende het algemeen kiesrecht ontsponnen zich levendige besprekingen. De heer Bergmeyer uit Dordrecht, hoewel zelf sociaal-democraat ver klaarde zich niet voor het voorstel Amsterdam, dat de Bond zijn mede werking zal verleenen aan 't petition nement voor algemeen kiesrecht, georganiseerd door de S. D. A. P. en zich zal laten vertegenwoordigen op de in 1911 te Den Haag te hou den betooging en wel omdat de bond zich nog niet op het standpunt van den klassenstrijd heeft geplaatst. Aan bevelenswaardig lijkt hem het voor stel-Zwolle, dat de afdeelingen zullen propageeren voor het algemeen kies recht. In stemming gebracht werd het voorstel-Amsterdam verworpen met 177 tegen 78 stemmen. De afschaffing van den bakkers nacht-arbeid. Vanwege het departement van land bouw, nijverheid en handel is in alle bakkerijen hier te lande een onder zoek ingesteld, teneinde na te gaan, op welke wijze de arbeidstijd der bakkersgezellen in het wetsontwerp tot afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf practisch gere geld kan worden. Wat het. wetsontwerp op de bak- kersraden betreft, overweegt minister Talma een wijziging, waardoor aan de voornaamste bezwaren tegemoet gekomen kan worden. Deze wijziging zal vermoedelijk bestaan in het toe staan van beroep van de uitspraken der bakkersraden op Gedeputeerde Staten, of in de bepaling dat niet de bakkersraden zullen beslissen, doch Gedeputeerde staten na overleg met de bakkersraden. De minister van waterstaat heeft op advies van den directeur der pos terijen en telegraphic het voornemen opgevat, binnen niet te langen tijd een nieuwe wijze van frankeeren van dienststukken, enz. in te voeren. Aan de autoriteiten, die tot nog toe het recht hadden op vrijdom van brief port voor dienststukken enz., zullen z. g. diensfzegeis worden verstrekt. Zitting vari Vrijdag 30 December des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren Van Raalte, Geelhoed en Rottier, allen met kennisgeving. Van den heer Jacobze was bericht ontvangen da: hij met 1 Januari ont slag neemt als !id van den gemeen teraad. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goedgekeurd. Mededeeling geschiedt dat mevr. de wed J. M. de Graaff en mej. J. P. de Graaff, den door wijien den heer J M. de Graaff tegenover de gemeente Vlissingen gestelden borg tocht voor den gemeente-ontvanger hebben overgenomen. De heer mr. H. j. Bunschoten is. naar werd medegedeeld, benoemd tot secretaris van het werkloozenfonds. Verder wordt mededeeling gedaan TELEFOONNUMMER, 10. van de goedkeuring door Ged. Sta ten van verschillende raadsbesluiten. Van den heer J. G. Meyer was een adres ingekomen van den volgenden inhoud dat hij zich bij adres van 30 Sep tember 1910, nader toegelicht bij adres van 18 October 11heeft ge wend tot uwen raad met eerbiedig verzoek onder meer, om de daarin bedoelde badconcessie, gezegd die tot exploitatie der zeebaden aan de gemeente-badplaats gedurende de jaren 1909, 1910 en 19 1, wèl te willen verlengen dat bij besluit van uwen raad van 25 Now 1910, medegedeeld bij schrij ven van Burg en Weth. uwer ge meente van 26 Nov. 1910, hem is te kennen gegeven, dat wat laatstbe doeld verzoek betreft, de beslissing daarover wordt aangehouden tot op het tijdstip, waarop de kooppenningen en de rente (in het besluit genoemd) door den adressant zouden zijn ge kweten dat het uwen raad bekend za! zijn, dat door adressant het laatste ge deelte van den verschuldigden koop prijs, alsmede de rente en wat daartoe meer behoort, op 13 December j.l. in handen van den ontvanger uwer ge meente is gestort dat hij zich daarom veroorlooft thans op voormeld verzoek terug te komen en uwen raad nader verzoek doet, vorengemelde concessie wel tot 31 December 1916 te willen ver lengen dat hij begrijpt, dat verhooging der thans betaald wordende pachtsom gewenscht kan zijn en hij in ieder geval aanbiedt om te betalen over het jaar 1912 f 55C".913 f650; 1914 f750; 1915 f 850 en 1916 f 950, alles ongerekend de som van f240 per jaar voor belooning van twee strandwachters dat hij deze geleidelijke stijging voorstelt, omdat hij in de eerste jaren, te beginnen reeds in 1911, op het oog heeft een aanvulling van den be- staanden inventaris met 10 badkoetsen en tenminste 50 strandstoelen, terwijl hij ook in overleg met de badcom- missie, nog meerdere aanvullingen in den loop der tijden in overweging zoude willen nemen dat met het oog pp een en ander, het niet onbillijk mag heeten, ook het tarief aan een herziening te onder werpen, in dien zin, dat wordt, in gevoerd een billijke verhooging, waardoor dat tarief tevens meer in verhouding wordt gebracht tot die gene welke in andere badplaatsen van gelijken rang worden geheven dat hij daarom iri verband met het bovenstaande tevens verzoekt, dat hei uwen raad behage, tegelijk met de v rhooging der pachtsommen te doen ingaan een wijziging in het bestaande tarief, in dien zin, dat artikel 12 der concessie-of pachtvoorwaarden wordt gelezen als volgt „Tarief voor de baden. Deexploi- iant mag de badgelden ten zijnen voordeeie innen, volgens geen hooger dan onderstaand tariefAbonnements kaart voor één persoon, geldig voor één bad per dag, gedurende een seizoen f 9idem voor echtgenoote of elk kind uit een gezin, mits een hoofdkaart ad f 9 genomen zij f 4; badkaart voor één bad f 0,40, boekje inhoudende 10 badkaarten elk voor één bad f 3,50voor een stuk lin nengoed of badgoed elk f 0,05; voor het in bewaring houden van en het doen van kleine herstellingen aan het badgoed voor een geabonneerde, ge durende een seizoen f 1 dat laatst genoemde tariefpost wordt in over weging gegeven met het oog op de omstandigheid, dat adressant te rade is geworden voor het daarmede be oogde doel, een bepaald persoon te stellen, die voor de herstellingen en de bewaring der goederen in een bijzonder!ijke te maken loketbergplaats zal zorgdragen redenen waarom adressant ver zoekt, dat het den raad behage voren bedoelde verlenging onder de wer- fibentiemenis-ftduertentiën op zeer uoordeelige ooorwaarden king van medebedoelde wijzigingen in het tot 31 December 1911 vigee- rende contract te willen verleenen. Dat adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. De Voorzitter deelde mede, dat hij voornemens was voor te stellen dit adres in handen van Burg. en Weth. te stellen. Van den heer Meijer was evenwel een nader adres ontvangen, met ver zoek nog heden een beslissing te nemen. Burg. en Weth. stellen voor adres sant te berichten, dat de raad bereid is op het verzoek in te gaan, doch dat de pachtsom als volgt geregeld zal worden: voor 1911 f 600; 1912 f 700; 1913 f800; 1914 f900 en f 1915 f 1000. Verder stellen Burg. en Weth. voor de abonnementen te bepalen op f 7.50, die voor kinderen beneden 16 jaar op f 2 en de prijs van 10 kaartjes op f3. Dit voorstel zal aan het einde der zitting worden behandeld. Van het R. K. parochiaal kerkbe stuur was ingekomen een adres, waarin verzocht wordt alsnog in koop te mogen ontvangen 62 M' als tuin grond, daar gebleken is, dat het onlangs van de gemeente gekochte perceel grond in werkelijkheid 2720 M2 groot is. Van de Société Anonyme des tram ways a vapeur de Flessingue—Mid delburg et extensions was een adres ontvangen, waarin verzocht wordt zes maanden uitstel te verleenen met den aanvang der exploitatie van de lijn naar het station. Van A. W. Smits is een adres in gekomen tot aankoop van een stukje gemeentegrond bij zijn hotel, groot 1 Ms. voor de som van f 10. Al deze adressen werden gesteld in handen van B. en W. om advies. Naar aanleiding van de verleden jaar door de raadsleden Van der Meer, Merckens en Jacobze ingediende voor stellen inzake de zeemans- en vis- schersbeurs deelt de commissie voor die instelling thans het volgende mede; lo. betreffende de voorstellen van de heeren Van der Meer en Merckens. De commissie wijst er op dat voi gens eene miss've van mr. M. J. de Witth Hamer dd. 1 Juni 1896 het ka pitaal door de beurs in vroegere jaren gevormd naar rechtskundige opvattin gen, in verband met de bestaande verordening niet mag worden aange tast. Intusschen acht de commissie het aanbevelenswaardig, overeenkomstig het tweede voorstel van den heer Van der Meer, aan een door den raad te benoemen rechtskundige de bedoelde vragen te stellen, daar de commissie het met genoemden heer eens is, da! niels onbeproefd mag worden geiaten om zoo mogelijk tot eene billijke re- geiing te geraken. Hierbij wordt echter opgemerkt dat het oordeel van één rechtskundige geen waaiborg biedt dat bij eventu eeie processen, het aanspreken van het kapitaal der Beurs door den be voegden rechter za! worden goedge keurd. 2o. betreffende het voorstel van den heer Jacobze. De genoemde effecten mogen naar het inzicht der commissie door par ticulieren, voor behoorlijk soiiede geldbelegging in matige bedragen gerustelijk genoemd worden. Voor de belegging van de fond sen der beurs geeft de commissie echter de voorkeur aan goed ge dekte, eerste hypotheken, overeen komstig de verordening of het be heer van en de deelneming aan het fonds der beurs. De hoofdzaak toch blijft behalve een bevredigende rente, de grootst mogelijke zekerheid dat het kapitaal niet, te eeniger tijd opgevraagd, in waarde verminderd blijkt, ook dient in aanmerking genomen te worden, dat veie goede 4'/s pet. en 5 pet. obligatien boven parij staan en bij uitloting dus verlies geven. Ten slotte brengt de commissie nog in herinnering dat het grootste gedeelte van het kapitaal der Zee mans- en Visschersbeurs is belegd in niet verhandelbare schuldbewijzen van de gemeente Vlissingen (3l/s pet. en 4 pet. geldleeningen) Ook de ver handelbare 3 pet. obligaties gemeente Vlissingen behooren niet tot de cou rante effecten. Dit adres za! in een volgende ver gadering behandeld worden. Van de heeren mr. J. Smit Az. en M. Laernoes, voorzitter en secretaris- penningmeester van de le Vlissingen gevestigde vereeniging tot verbete ring der Volkshuisvesting te Vlissin gen en als zoodanig die vereeniging overeenkomstig hare statuten verte genwoordigende, was het volgende adres ingekomen dat die vereeniging bij Kon. besluit van 8 Sept. 1909 is toegelaten als vereeniging uitsluitend in het belang van de verbetering der volkshuis vesting werkzaam dat zij op een terrein, gelegen tus- schen de Kasteelstraat en de Ver- kuyl Quakkelaarstraat binnen deze gemeente wenscht te stichten hon derd tachtig arbeiderswoningen en tot uitvoering van dit plan naar aan leiding van art. 15 van het Kon. besluit van 28 Juli 1902, uwen raad eerbiedig verzoekt, onder voorbe houd van nadere goedkeuring van rijkswege, een voorschot te verlee nen van hoogstens f 421.000, terug te betalen in annuïteiten, volgens de voorschriften van de woningwet of zooveel minder als voor bedoelden bouw zal blijken noodig te zijn dat zij tot toelichting van gemeld verzoek hierbij overleggen een situ atie teekening der te stichten gebou wen, plan der arbeiderswoningen, begrooting van kosten en een me morie van toelichting. Dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Welh. om advies. Nog wordt medegedeeld dat vol gens een schrijven van de commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs de vertraging in de toezending van het jaarverslag is te wijten aan de wisseling van het secretariaat. Ingekomen was een circulaire van de voorloopige commissie tot het ontwerpen van statuten voor een onderlinge risico-vereeniging van Ne- deriandsche gemeenten, waarbij het gemeentebestuur wordt uitgenoodigd aan het tot stand komen van deze vereeniging mede te werken en een vertegenwoordiger te zenden naar een op Maandag 9 januari a.s. te Amster dam te houden vergadering, waar de ontwerp-statuten zullen worden be sproken. Dit adres werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek om niet over te gaan tot verhuring der loods aan ae Baüastkade aan gebrs. Polak, deelde de voorzitter mede dat dit voorstel tot een vol gende vergadering zal worden aange houden, omdat nog geen gelegenheid heeft bestaan de gegrondheid van dit verzoek te overwegen. Eervol ontslag werd verleend aan den heer H. S. Mozes, als assistent keurmeester van het vleesch, zulks met ingang van 20 Dec, jl.aan den heer H. C. Beijerman als lid der commissie tot wering van school verzuim, zulks onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten in die betrekking bewezen. Verder aan den heer F. G Lem mers, als onderwijzer aan school B, met ingang van 1 Januariaan mej. W. G. Op den Zieke, als onderwij zeres aan school A, met ingang van 1 Maart en aan mej. H. A. Harte, wed. H. A. Sitsen, als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school A, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten in genoemde betrekking bewezen. Hierna werd aan de orde gesteld het doen van verschillende

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1