"vermist Sff aritp in Mitsui Hifi Laatste Berichten. Rolluiken Ingezonden stukken. mimm «EEL«. Hoe gij kunt vaststellen "TTu1T ]Si LAN IX WEERBEBIOHT. Advertentiëii. Th. KAMEBIVIANS, St. Jacebstraat IT. Prijzen beneden iedere Concurrentie. TE KOOP ao W. ANKER. Kerkstraat 5 - Viissingen Lef wel op 'f nummer 5. Egyptische, Russische, Turksche, Fransche, Engeische en Amerikaansche cigaretten. Hieuw. White, 14 cis. ci£aref, HieuW. In den nacht van Zaterdag op Zondag (Eersten Kerstdag) hebben liedjeszangers de rustige rust ver stoord van president Taft. De Kerst zangers drongen door in den tuin van het Witte Huis en begonnen uit volle borst hun lof- en Kerstzangen te kweelen. En Taft was niet zoo goed of hij moest zijn bed uit. In nacht gewaad verscheen de president der Vereenigde Staten op het balkon van het Witte Huis en dankte de zangers met een ,,Dank u wel. God zegene u". En toen verdween Taft naar bed en de zangers naar huis. Nog een tweede Kerstavond-episode valt te vermelden. Te San Francisco begaf de zangeres Tetrazinni zich naar de Italiaansche wijk een arme buurt klom er op het voetstuk van de Lottafontein en gaf er een gratis openlucht concert, dat door tiendui zenden werd aangehoord en toege juicht. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) Schoolartsen. Mijnheer de Redacteur De heer F. van der Meer wil blijk baar het door hem aan het rollen gebrachte balletje in beweging hou den, waarschijnlijk om langzaam aan een oppositie te kweeken, en wordt vroeg of laat in onzen raad een voorstel in deze richting gedaan, dit van de baan te kunnen knikkeren. Niet tevreden met de algemeene beschouwingen ir. het artikel in uw blad van 23 Dec., wil de heer Van der Meer dat speciaal wordt ingegaan op de bezwaren betreffende het ge zin en de financieele zijde der kwestie. Het is mij zeker wel vergund hier over een en ander te zeggen en ook over de andere door den heer Van der Meer in eerste instantie aange voerde „cijfers". De cijfers bedoelen een vergelijking tusschen de resultaten van het ge neeskundig onderzoek van school kinderen op heden en de afwijkingen bij militie-plichtigen. Maar waarde heer, deze cijfers hebben niets met elkaar te maken. Deze militie-plichtigen zaten voor ongeveer 10 jaar op de schoolbanken hoe hun gezondheidstoestand toen was, is ons onbekend, en hoe de thans gekeurde schoolkinderen over een 10 tal jaren zullen zijn, zal de toekomst leeren. Zoo blijken de vele cijfers voor het betoog dat de heer Van der Meer bedoelde te leveren, waardeloos. Toch leeren de cijfers der afge keurde militie plichtigen wel iets. Van de 47952 ingeschrevenen in 1899 werden wegens ziekelijke ge steldheid, gebreken en te kleine maat 4892 afgekeurd deze cijfers waren in 1903 van 48794 totaal 7232 ongeschikt en in 1908 van 53937 totaal 8989 ongeschikten, (jaarcijfers v. h. Kon. der Nederl.) Dit verschijnsel is internationaal en leert dat de lichamelijke- en gezond heidstoestand van het volk kolossaal achteruit gaat. We komen nu tot het andere ar gument. Deze achteruitgang is voor een groot gedeelte een gevolg van de ontwrichting van het gezm. Niet echter tengevolge van schooivoeding, artsen, baden enz., doch als gevolg van de maatschappelijke omstandig heden. Tot deze maatschappelijke oorzaken behooren de toenemende beroepsarbeid van vrouwen óok van gehuwde, en van belangrijke uit breiding van kinderarbeid. Een en ander een gevolg weer hiervan dat de man steeds minder in de gelegen heid is, alléén voor het onderhoud van het gezin te zorgen. Volgens de laatst gepubliceerde cijfers der beroepstelling (1899) ver richten 17 pet. der vrouwen be roepsarbeid. Zijn de resultaten van telling van het vorig jaar bekend dan zullen deze cijfers een belang rijkevermeerdering hiervan vertoonen, zooals overal elders. De gevolgen hiervan doen zich gelden voor de kinderen onder an dere omstandigheden uit zulke uiteen gerukte gezinnen geboren. Volgens gegevens van het statis tisch Bureau gem. Amsterdam is de sterfte in een wijk waar de rijken wonen 13 per 1000 inw., waar de armsten wonen 22,5 p. 1000 inw. Wordt de bevolking naar vier wel- standsgroepen verdeeld, dan stierven te Rotterdam.27,78 per 100 geborenen reeds beneden de 5 jaar onder de armste groep, bij üe meest gegoeden was dit 15,14 per 100. De resultaten van een dergelijk onderzoek ookelders waren in hoofd taak dezelfde. De meer dan slechte woningtoestanden voor de arbeiders en armen zijn ook niet zonder in vloed. De laatste woningstatistiek bracht aan het licht dat 28,3 pet. van alle woningen uit slechts één vertrek bestaan, 30,7 pet. uit twee vertrekken, zoodat 59 pet. der gansche bevolking zich met twee vertrekken moet tevreden stellen. (Hierbij zijn alcoven en keukentjes óok als vertrek gerekend.) En zijn 104,426 één ver- trekwoningen door gezinnen van 3 en meer personen bewoond. Wat komt hier terecht van goede ver zorging van kinderen, van een angst vallig nagaan of er zich afwijkingen voordoen, van behoorlijke verzorging van zieken, van baden, van behoor lijke voeding en Weeding. De gevolgen van een en ander hebben we gezien. In al deze gezin nen is schooivoeding, schoolkieeding, baden en artsen een zegen. In plaats zulk een gezin te ontwrichten, be staat de mogelijkheid het opkomend geslacht in het leven te houden. Zoo heeft de gemeenschap, de overheid, in het belang der gansche bevolking, in het belang van het gansche volksbestaan te zorgen, dat waar het gezin zelf niet in staat is in voldoende lichamelijke verzorging te voorzien, deze taak over te nemen. In haar eigen belang, in het alge meen belang doet zij zulks, De heer Van der Meer wijst op de geldelijke gevolgen. Welke Hij zegt aanvaardt men zonder voorbehoud dat 25 pet. der kinderen bezig zijn scheef te groeien, dan zou dat zooveel kosten. De heer Van der Meer verlangt weerlegging van zulke bezwaren. Maar hij moet eens zeggen welk gedeelte van de totale kosten van onderwijs aan schoolartsen worden besteed, in die gemeenten waar deze reeds zijn aangesteld. Dan pas kun nen we verder praten. De heer Van der Meer dreigt nog met spoken, roode nog wel. We zouden op weg zijn naar het staats-socialisme. Mag ik hem wijzen op wat dr. Otto Thissen en Carl Trimbarn (beide katholiek en autoriteiten op het ge bied der gemeente-politiek) in hun werkje „Soziale Tatigheit der Stadt- gemeinden" over dit onderwerp zeg gen naast maatregelen ten behoeve van zoogende moeders en zuigelingen door de gemeente, vragen wij ge meentelijke verzorging van kinderen welke anders gebrek lijden. De school moet verrijken en voltooien wat da verzorging van het jonge kind heeft begonnen. Van de schoolartsen willen wij ambtenaren maken, die regel matig met de onderwijzers samen werken „raadgevers en medewerkers aan de groote gemeenschappelijke taak van de opvoeding der opgroei ende geslachten." Of op deze meening van dr. C. Meuleman, op de Kath. Soc. Week van 1908, die omtrent de taak der gemeente zeide„Tot de hier be sproken maatregelen behoort ook de gezondheidsdienst van de gemeenten op de school. De school toch levert voor de gezondheid van jonge kin deren ernstige gevaren op. Waar de verplichting tot schoolbezoek bestaat, hebben de ouders toch ook wel het reent, te vorderen, dat de overheid zooveel mogelijk tegen de gevaren waakt. Daartoa dient de controle van den arts over de school. Deze on derzoekt geregeld de schoolkinderen eri zoodra een gevaarlijke ziekte wordt geconstateerd, wordt het kind van de school verwijderd, om de andere leerlingen te beveiligen. De ouders worden in kennis gesteld van de kwalen der kinderen, zoodat deze bijtijds onder behandeling kunnen worden gesteld. De schoolarts houdt verder toezicht op verlichting, aan schaffing van gezonde meubelen, waardoor ruggegraats-verkromming voorkomen wordt." Nu zijn wel op het terrein der ge meente-politiek de katholieken (al is het dikwijls alleen in theorie) meer vooruitstrevend dan de anti-revol. coalitie-genooten, maar dat de angst van den heer Van der Meer voor schoolartsen ook om deze reden on gegrond is, bewijzen deze citaten. Ik denk wel niet den heerjVan der Meer overtuigd te hebben. Maar de door hem aangevoerde argumenten zijn toch stellig onvolledig en on bruikbaar. 't Maatschappelijk belang van hem en zijn gezin is door schoolartsen niet gebaat. Ook zonder gemeente- zorg is daar wel kleeding, voeding, baden en zoo noodig goede genees kundige hulp. Maar in honderden arbeidersgezin nen is dit alles er niet, of zeer on voldoende. Moeten daar al die kin deren slachtoffers worden van de maatschappelijke misstanden die hun leven bedreigen Of moet hier de gemeente in het Delang der gansche bevolking in grijpen, en zorgen voor dat alles waartoe het gezin niet in staaf is, ingrijpen in het belang der gemeen schap. U geloof stellig van wel. Met dank voor de plaatsing. Uw abonné, Q. F. L1NDE1JER. of gij eenig teeken van de verschrik kelijke nier- of blaasziekte hebt. Vraog 1. Hebt gij 's morgens bij het opstaan een ellendig gevoel in uw rug? Vraag 2. Zijn uw oogleden opgebla zen Hebt gij blauwe zwellingen onder de oogen Zijn uw enkels en handen opgezwollen {De eerte kenteekenen van waterzucht.) Vraag 3, Is uw urine bewolkt, met bezinksel of schrijnend Loost gij te veel of te weinig urine Vraag 4, Zijn uw ledematen bevend of rheumatisch, vooral bij slecht en vochtig weer Vraag 5. Is uw rug pijnlijk, wanneer gij u bukt of uit een stoel tracht op te staan Vraag 6. Hebt gij hoofdpijn of klopt uw hoofd Werkt het hart onregel matig Wordt gij duizelig na eeni- gen tijd gestaan te hebben Vraag 7. Lijdt gij aan graveel, lenden- of heupjicht Nierkwalen doen niei iedereen op dezelfde wijze aan geen enkele patient heeft alle kenteekenen, maar iedere patient heeft sommige kentee kenen. Indien gij echter eenige aan wijzing, voor nier- of blaaszwakte hebt, is uw kwaal misschien reeds tot een hoogeren graad geklommen dan gij denkt, en verliest de biaas misschien plotseling haar kracht om het water op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan een nierziekte tot in haar wortels uitroeien. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen speciaal voor nier- en ölaaskwalen. Zij.'ossen het urinezuur volkomen op er'i werken rechtstreeks op de lijdende nieren. Zij staan hen op een zwakke wijze bij in hun grootscii werk om het bloed te fil- treeren en de urinevergiften af te voeren, die zoovele noodlottige ziek ten bij mannen en vrouwen teweeg brengen. Geen doos is echt, wanneer er niet de volledige naamFoster's Rugpijn Nieren Pillen op voorkomt. Zij is te Viissingen verkrijgbaar bij den heer A. C. Beniest, Lepel straat 124. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor éen of f 10 voor zes doozen. ENGELAND. In de „Humanté" verscheen dezer dagen het verslag van een zeer socialistisch getint'ge sprek van een der vertegenwoordi gers van dat blad met den Engelschen minister Lloyd George, dat echter door dezen spoedig daarop gedesa voueerd werd. De „Matin" heeft nu een harer redacteuren naar Cap St. Martin, waar de minister zijn verlof doorbrengt, gezonden en deze heeft blijkbaar wel een onderhoud met den Engelschen staatsman gehad. LioyJ George sprak over de bin nen en buiienlandsche politiek van Engeland en Frankrijk en zeide o.a. omtrent de houding van de Engeische liberale partij tegenover laatstgenoemd land „Welk een dwaasheid van som mige bladen te beweren, dat de li beralen minder vriendschappelijk je gens Frankrijk gezind zouden zijn dan de conservatieven. Kent men ten uv/ent dan de geschiedenis niet De vriendschap en oprechte sym pathie ven de democratische pastij in.Engeland jegens Frankrijk het eeni ge werkelijk democratische land in Europa, is steeds dezelfde gebleven. Sedert Fox zijn alle liberale minis teries gunstig jegens Frankrijk gezind geweest." Toen de berichtgever den minister er op wees, dat men in Frankrijk vreest, dat de binnenlandsche aan gelegenheden de aandacht van de Engeische regeering dermate in beslag zouden nemen, dat aan de verdediging minder zorg zal worden gewijd, waar door het behoud van den vrede in ge vaar zou worden gebracht, antwoord de de minister, dat de Engelschen hun binnenlandsche aangelegenheden kalm en volgens een vast plan zullen afdoen en dat de pogingen om den wereldvrede te handhaven, daaron der niet zullen lijden. „Mijn begroo ting vraagt voor de marine 250 mil- lioen meer dan de vroegere. De liberale regeering wil een ma rine, die aan Engeland een onbe twistbaar overwicht verschaft en daarvoor zal ons geen offer te groot zijn", zeide de minister. Omtrent Briand's wet op de sta kingen liet Lloyd George zich zeer gunstig uit. „Ik ben er zeker van" zoo zeide hii dat het land zich zeer voldaan zal betoonen over die wet. Gij zult zien, dat zij goed zal wer ken en dat zij een staking, zooais die van eenige maanden geleden, tot c-en onmogelijkheid zal maken." VOETBAL. Ondanks alle moeite, macht het „E. M. M." dit jaar niet gelukken, met de Kerstdagen eene vreemde vereeniging naar hier te doen over komen. Ten slotte verklaarde „M. V. V. O," zich nog bereid, den 2en Kerstdag te komen spelen. Zondag jl. was hier dus geen voetbalwedstrijd. In Middelburg speel den „M.V.V.O," en „Zeelandia" iegen elkaar (om een medaille). Bij de rust was de stand 5—1 voor „Olympia" .,M. V. V. O." won ten slotte ge makkelijk met 11—2. Maandagmiddag te half 3 begon de wedstrijd „E. M. M." „M. V. V. O." Uitslag5—6. Stand bij de rust: 0—1. „M. V. V. 0.a verscheen, op éen speler na, met dezelfde combinatie, waarmede ze zoo schitterend van „Zeelandia" won. „E. M. M." miste 3 harerjgewone.'eiftalspelers, doch was versterict met drie harer vacantieleden. Voor de rust speelden de Vissin gers'een tijdlang met 10 man; in die periode maakte „M. V. V. O." door haa^ linksbuiten het leidende punt 0—1. Toen de 11e „E. M. M."- er in het veid verscheen geraakte het spel meer verdeeld. Voor de rust werd er echter niet meer ge doelpunt. Daarna speelde ,,E. M. M." met wind mee. Ondanks dit echter, bleef de prachtige samenspelende Middel- burgsche voorlinie fanatiek volhouden. Ze doelpuntten nog 5 keer na de rust, (de 3e en 6e goal waren echter buitenspel'. De „M. V. V. O." ach terhoede ondertusschen, speelde niet zoo schitterend. Voora! de doelver- dediger was slecht. Da ,,E. M. M." voorhoede maakte dan ook 5 doel punten. Eindstand alzoo 5—6. Voorwaar voor de Vlissingers eene goede prestatie. Werkelijk, ais de roodwihen maar volhouden, zijn er voor hen, ook in de competitie, nog wel een paar puntjes te behalen. Doch dan moet het wachtwoord zijn „volhouden tot het laatst." Wat „M. V. V. O." betreftde Middel burgers, vooral de voorhoede-spelers, waren weer uitstekend. Ondanks ze nu op de 3e plaats van het ranglijstje staan, geven we ze nog een goede kans op het kam pioenschap der Zuidelijke 2a klasse. Den 2en Kerstdag speelde „Zee landia I" van Goes tegen de „A. F. Alliance" van Antwerpen. De Goesenaars wonnen met 5 1. Deze vereeniging zal bij het ver spelen van het kampioenschap voor de Zeeuwsciie competitie zeker wel een hartig woordje meespreken. Als het eenigszins mogelijk is, speelt ,,E. M. M. 1" a. s. Zondag tegen bovengemelde vereeniging. A.-Z. taadegedeeld door bet Kon. Ned. Meteor. In&fcituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 28 Dec. 1910.) Hoogste barometerstand 769.6 te Lahayne. Laagste barometerstand 729.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 29 Dec.Toenemende tot krachtige wes telijke tot zuidwestelijke wind. Be trokken. Waarschijnlijk regen. Zachter. Ondertrouwd BESTMAN VERMAAS en VALENTINE LEMMENS. Viissingen, 28 Dec. 1910. Stsiitria liii §8. De coupon no. 14 der 4 obli gatielening is van af 2Januari 1911 betaalbaar bij de ASSOC1AT1E-CASSA te Amsterdam, de Heeren VAN RAN- ZOW Co. te Arnhem, C. R. C. WI- BAUT Co. te Viissingen en j. A. ZIP VAN TEIJLINGEN te Middel burg. December 1910, HET BESTUUR. Kent GIJ Uw belang? Koopt dan uw Huis houdelijke Artikelen bij Alle artikelen zijn van prima kwaliteit, als Karaffen, Glazen en Romers in alle soorten, heeren- en dames- Koppen en Schotels, Bor den, Schalen, Koffie-en Theepot ten, Waschstellen, Puddingvor men, Sauskommen, Dekschalen, Serviezen, Aschbaliken, Vleesch-, Zuur- en Dessertschalen, Geëmail leerde Emmers, Pannen, Melk kokers, Vergieten, Waschkommen, Ketels, Rookstellen, Melkkannen, Zink- en Emaille-Tijlen, Nikkel en Japansche Artikelen, enz. enz. Aanbevelend, Th. femermans Jr. een donkergrijs katje met witte borst. Tegen goede belooning terug te bezorgen Glacisstraat 125. Soliede droge BURGER- WOONHUIZEN. Brieven letter K. O. Bureau dezer Courant. worden aan billijke prijzen ge leverd en geplaatst door OPRIT, VL1SSINGEN. Cts. per stuk n i) Prima Handwerksigaren Panatella's Manilla Bock en Colibri Punt Manilla Fijnere kwaliteiten Sigaren Hauanasigaren Geïmporteerde Hauanasigaren Henry Clay gold lipped (James Hyll. Ld. Chicago). uan 2/4 en 3 2j 2)4 en 3 2 X 3 en 4 4, 5, 6 en 8 10 en 15 \l)i en 20

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3