Gemengd Nieuws* Het „Berl, Tag." eindigt aid as „Wij moeten aan onze naburen aan den Rijnmond overlaten uit deze alarmkreten de gevolgtrekkingen te maken, die zij goed vinden. De Hollanders moeten zelf welen, wat zij in hun eigen voordeel doen en laten moeten, en wij matigen ons het geven van een raad niet aan. Wat wij betreuren, is slechts, dat de zaak weer is gebruikt, om in de Duitsch-Engelsche betrekkingen weer een dissonant te brengen. Wij zijn overtuigd, dat men niet slagen zal, de regeeringen aan de Spree en aan de Theems de beginselen, waardoor zij zich nu gelukkig laten leiden, uit het oog te doen verliezen; maar de Engelsche volksstemming heeft zich, zooals de vlootschrik aan het begin van dit jaar bewees, op het stuk Duitschland altijd zeer nerveus ge toond, en voor het geval dat zulk een nervositeit tegen verwachting weer opnieuw mocht ontstaan, wilden wij reeds bij voorbaat aantoonen, hoe het gaat". Bij den weg. Eersten Kerstdag, 's middags tegen halfzes. Het Lange Voorhout te 's Gravenhage is al geheel donker. Voor 't „Hotel des Indes" druk beweeg van auto's en rijtuigen de „tea" loopt ten einde. Voor 't paleis der Koningin-moeder een haag van menschen aan weers kanten van den oprit. Wachten ge duldig. Een gesloten hofrijtuig voor de stoep. Nestels wijzen op kostbaren last. Publiek wacht stil en geduldig, groeit steeds aan. Dan gaat de deur open, Een lakei brengt den reisdeken in 't rijtuig. En een oogenblik later wordt 't wachten heerlijk beloond 1 Weer wordt de deur opengeworpen, nu heel wijd. De Koningin treedt naar buiten. Blootshoofds, een bontmantel los omgeslagen over het lichte kleed, staat Hare Majesteit een oogenblik stil, omziend, op de stoep, waarop nu het gouden licht uit de vestibule gul valt. Dan komt haaslig de verpleegster het paleis uit met de kleine Prinses, warm ingebakerd, op den arm. En terwijl de Koningin en de verpleegster met het koninklijk kind snel in 't rijtuig stappen, verschijnen in de deuropening Koningin Emma en Prins Hendrik. De Prins, in admiraalsuni- form, draagt een kleurigen bellenhoe pel en een ruiker bloemen in vloei papier gewikkeld. Koningin Emma, in 't licht lila, een wit-veeren boa te gen den mond drukkend, staat tegen den deurpost, wacht tot allen in 't rijtuig zijn, wuift nog met de hand tegen 't kindje voor het raampje. Het rijtuig keert, rijdt langzaam langs de menschenhaagwaarin halzen rekken, oogen glanzen, daar zij een blik mocht werpen op dit kleine, kostbare hoekje intiem fa miliegeluk. Een enkel schuchter hoeraatje weerklinkt. Koningin Emma is naar binnen getreden. De paieisdeuren worden gesloten. En 't Voorhout herneemt z'n gewone avondaanzien. Jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman. Het zal op den 11 en Maart a.s. 50 jaar geleden zijn, dat de bekende Staatsman jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman aan de Groningsche Hooge- schooi premoveerde tot doctor in de beide rechten, schrijft de „Tel." Gelijk bekend, heeit de heer Lohman tal van belangrijke functies vervuld. Hij was achtereenvolgens rechter te Ap- pingedam(1862-1866), te 's-Hertogen- bosch (1866-1872), raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Noord- Brabant (1872-1894), lid der Tweede Kamer (1879—1890 en 1894—heden), lid der Eerste Kamer (1891—1894), hoogleeraar aan de vrije universiteit (1883—1890 en 1891—1896) en mi nister van binnenlandsche zaken (1890—1891). Sinds 31 Augustus 1909 is de heer Lohman Minister van Staat. Hij is ook curator der Groningsche Hoogeschool en commandeur in de orde van den Nederlandschen. Leeuw. Het zal dezen Staatsman op zijn gouden promotie-feest zeker niet ont breken aan de bewijzen der vereering, die zoo velen voor hem koesteren. Uit hoofde van den Zondag, waarop het aanstaande Nieuwjaar valt, zal de gebruikelijke receptie ten Hove voor de ministers-departementshoof den, de vertegenwoordigers der hooge staatslichamen, mitsgaders de leden van Hr. Ms.' Civiele en Militaire Huis ditmaal niet plaats hebben. Vlissingen, 28 December. Gisterenavond hield de manufactu- riersvereeniging alhier eene alge- meene vergadering, hoofdzakelijk ter bespreking der ingevoerde tijdelijke 9 uur sluiting. Iedere winkelier die daartoe over ging vindt deze verkorting van ar beidsduur een uitstekenden maatre gel waarmede ook in het bijzonder het personeel gebaat isook het koopend publiek toont thans meer medewerking dan zulks bij vorige proefnemingen het geval wasgeen der aanwezige winkeliers ondervond van die zijde eenige tegenwerking. Een en ander gaf dan ook aan leiding om te besluiten, de genomen proef voort te zetten en niet alleen de maanden December, Januari en Februari, doch ook de overige maan den van het jaar de winkels ten 9 uur te sluiten, in de hoop dat ook dan het publiek zijn gewaardeerde medewerking niet zal onthouden en dit goede voorbeeld navolging moge vinden bij de overige winkeliers. Bepaald werd nog dat het iederen winkelier vrij staat het licht in de étalages te laten branden tot 10 uur en de eerste week van een oprui ming of uitverkoop tot later dan 9 uur te verkoopen. Ook werd nog besloten den 2 Januari a. s. de winkels om 12 uur v. m. te sluiten, teneinde in de gele genheid te zijn den Nieuwjaarsdag op de gebruikelijke wijze te vieren. Wij vernemen dat nog niet beslist is wanneer zal worden overgegaan tot het duiken naar de lijken van de bij de ramp met de „Baltique" om gekomen schipbreukelingen. Daarover worden thans nog onderhandelingen gevoerd. De „Baltique" is gezonken op de Ankerplaat, op den weg voor Vlissin- gen. Op deze plaat staat bij laag water 6 a 8 vadem water. Ook steekt een mast van het wrak nog boven water. Het werk levert op deze piaals een zeker gevaar op, daarom heeft de overheid van het loodswezen, op 60 meters afstand eene groene boei ge plaatst met groen licht. Het wrak zal natuurlijk moeten opgeruimd worden bij middel van dy namiet. Er wordt nu wel gevraagd of men de lijken der slachtoffers er niet eerst zou uilhalen. Indien er eenige mogelijkheid voor beslaat, zal zulks gedaan worden, doch het is bijna zeker dat alle hoop daarvoor moet opgegeven worden, daar geheel het voorschip, waar het logies was der arme slachtoffers, totaal vernietigd is en de ongelukkiger! als in het ijzer zullen gesmeed zijn. Ook wordt er gesproken over de verantwoordelijkheid. Alhoewel we daar veel over zouden kunnen zeggen willen we echter liever in al de vooruitgezette meeningen geene plaats innemen. Wanneer het gerecht eene uitspraak zal gedaan hebben zullen we deze zaak mededeelen, zegt het „Hbl. van Antwerpen". De „Finland" welke de „Baltique" in den grond heeft geloopen, heeft al meermalen ongelukken gehad. Zoo heeft dit schip voor enkele jaren in een gevaarlijke positie op het strand onder Nieuwesluis gezeten, waarvan het schip ten laatste met de hulp van 7 sleepbooten is afgesieept. Ook is de „Finland" onder Borseie in aanvaring geweest met het Zweedsche stoomschip „Epirus" en te Dover is de „Finland" op de pier geloopen. Gisterenavond werd in de kleine zaai van het Concertgebouw een ge zellige avond gehouden, uitgeschre ven door de Vlissingsche Turnver- eeniging, waarbij tegenwoordig waren leden en adspirant-leden met hunne dames en ouders. De bijeenkomst had plaats om af scheid te nemen van den voorzitter der vereeniging, den heer F. G. Lemmers, die naar Utrecht vertrekt. De nieuw gekozen voorzitter, de heer J. Meijer, bracht in hartelijke bewoordingen dank aan den heer Lemmers voor hetgeen hij steeds in het belang der vereeniging heeft ge daan. Hij betreurt zijn vertrek ten zeerste en sprak de beste wenschen voor hem uit. De heer Meijer bood den heer Lemmers daarop namens de ver eeniging een fotografie in lijst aan, waarop een 100 tal turnsters en turners voorkomen. De heer Burgers, exploitant van het Concertgebouw, bood den heer Lemmers, eveneens met een gepaste toespraak, een fraai imktstel aan. De heer Lemmers dankte voor deze aangename verassingen en wenschte de vereeniging geluk met haar nieu wen voorzitter die wel zai blijken de rechte man op rechte piaats te zijn en verder sprak de.heer oemmers de beste wenschen uit voor den bloei der „Vlissingsche Turnvereeniging. Dat op al deze toespraken een een luid applaus volgde laat zich wel begrijpen Vervolgens werd de avond gepasseerd door het houden van eenige voordrachten, waarvan bijzon der voldeed „de Kweekschool", uit gevoerd door 8 dames in fraaie cos tumes, speciaal voor deze gelegen heid vervaardigd. Daarop werd nogmaals het woord gevraagd door den heer Lemmers, die de leden en adspiraüt-leden aanspoorde om het bestuur in zijn moeilijke taak le steunen en alle klei nigheden over het hoofd te zien en gemeenschappelijk samen te werken aan het groote doei der vereeniging: de lichamelijke ontwikkeling te be vorderen, ter bereiking van het ideaal „Allen weerbaar 1" Ook de dames werden door den heer Lemmers toegesproken en wer den zij aangespoord mede te propa- geeren voor het doel der vereeniging en te trachten de dames-afdeeiing uit te breiden. Ten slotte gevoelde de heer Lem mers nog behoefte, om den heer Burgers dank te brengen voor de welwillende houding steeds tegen over de Vlissingsche Turnvereeniging aangenomen en de wijze, waarop hij de vereeniging altijd heef! gesteund. Ook den heer Van Beers werd dank gebracht voor de wijze, waarop hij steeds voor het muzikale gedeelte van de feestavonden zorgde. De bijeenkomst werd gesloten met een gezellig bal. De kindervoorstelling in het ge bouw „CosrnopolHain" was heden middag nog al druk bezocht. Eenige mooie films werden vertoond, waar onder vooral als heel belangrijk die van Venetië moet worden gerekend. Voor de jeugd komt het vooral aan op vrooiijk, mooi en leerzaamhet repertoire is wel van dien omvang, dat aan deze eischen kan worden voldaan. De Nederlandsche motorschoener „Angelina", welke hier de kompas sen heeft gesteld is heden naar Goole vertrokken. Bij de heden gehouden onder- handsche aanbesteding voor de ie-' vering van reuzei en varkensvleesch voor de militairen van het 4e bataljon alhier werd ingeschreven, door de heeren M. P. Glerum, res.p. f 0,85 en f 0,76, de Landmeter, resp. f 1,00 en f 0,85, P. Vrolijk, resp. f0,90 en f 0,76, P. de Visser, resp. f 0,89 en f 0,78, Aan den heer Gierum is de levering toegewezen. Hedennacht ongeveer twaaif uur heeft een soldaat in de kazerne van het algemeen depot van discipline zich door het inslaan van een ruit bijna de polsader afgesneden. Bewus teloos werd hij per brancard naar het militair hospitaal vervoerd en genees kundige hulp door dr. Ziegeler ver leend. Hedenmorgen ongeveer 7 uur is brand uitgebroken in het schuurtje van den slager J. de Clercq aan den Nieuwen Vlissingschen weg onder de gemeente Koudekerke. Het geheeie schuurtje werd een prooi der vlam men. De brandweer van 'i Zand, dis spoedig met twee spuiten ter plaatse was, wist het woonhuis te sparen. Dit gebouw is aiieen wat gebladderd door de hitte. De oorzaak van den brand is onbekend.. Een buurman zegt dat hij gisterenavond om onge veer kwart over twaalf een onbekenden man uit het schuurtje heeft zien komen. Assurantie dekt de schade. De heer J. Ossewaarde, die volgens „het Volk" door de S. D. A. P. in het district Goes candidaat was gesteld voor de Prov. Staten, is niet officieel gesteld geworden, zoodat de strijd in dat district op Woensdag 4 Januari zai ioopen tusschen de heeren W. Kakebeeke (lib.) en j. Steketee (a.-r.) MERK» m SCMOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Diepenveen door ds. A. F. C. Pont te Nisse. Ger. Kerken. Beroepen te Baarland ds. J. Koelewijn te Kruiningen, Bedankt voor het beroep te Willem stad ds. N. Postema te Kapelie-Bie- zeiinge. De moord te Spaarndam', Gisteren zijn wederom langdurige instructie-zittingen gehouden in zake den dubbelen moord, naar aanleiding van het vinden der Ideederen. Vooral de broek moet een belangrijk punt der insiructie vormen. Zaterdag is een oud-Spaarndammer verhoord, die zich bij den officier was komen aanmelden, daar zijn omgeving hem van den moord beschuldigde en hij een afdoende logenstraffing van de praatjes wenschte. De man is na onderzoek weer naar huis terugge keerd. Aan het Tesselsche strand zijn drie iijken aangespoeld, die nog kort in zee dreven. Waarschijnlijk is een schip vergaanmen vermoedt het Noorsche schip „Sandö" uit Tons- berg. Ook wordt gemeld, dat in de Noordzee veel hout drijft. De wind is echter telkens aflandig, zoodat er weinig op het strand komt. In het Oosterkwartier zijn 300 battings aan gespoeld, zwaar 8 maal 2Vs maai en gemerkt A. W. Op de Noordsvaarder is een vat machineolie aangedreven. Stroomopwaarts gesleept door een sleepboot van de firma Van der Garden en Co., is het tjalkschip „De vrouw Janne" gisterenmorgen op de Maas te Rotterdam ter hoogte van den Oord in aanvaring gekomen met het door de sleepboot „William Egan 28" stroomafwaarts gesleept worden de iichterschip „O Sterren der Zee" schipper Lucassen. Door den schok is de ruim 30jarige zoon van schip per Van der Werke van het tjalk schip „De vrouw janne" over boord geslagen en verdronken. Te ver geefs is naar zijn lijk gezocht. Een schippersvrouw aan boord van „De vrouw Janne" sioeg door den schok tegen het dek en werd ernstig aan het hoofd verwond. De aan de beide schepen opgeloopen averij is niet van ernstigen aard. Gisteravond is aan de lijm- en gelantinefabriek te Delft een 52jarige werkman door de machine gegrepen en onmiddellijk gedood. Maandag middag is een 30jarige ongehuwde schippersknecht bij 't waterscheppen in 't Noordzeekanaai gevallen en ver dronken. Na 10 minuten werd zijn lijk opgehaaid. Een watermoienaar is te De Werken door de duisternis te water geraakt en verdronken. Te Harenkarsprel (N.H.) is een vijfjarig meisje verdronken. Na een smar telijk lijden is te Bolsward al weer een nog jeugdig werkman overleden, tengevolge van bloedvergiftiging. Werkzaam aan de boterfabriek aldaar kreeg hij een klein wondje aan de hand, waarop eerst geen acht geslagen werd. Toen echter de hand en de arm opzwollen, werd al spoedig het ergste gevreesd en niettegenstaande in ailerijl geneeskundige hulp werd ingeroepen, volgde weldra de dood. Dit is in zeer korten tijd het derde geval in genoemde gemeente. Te Vuren, bij Gorinchem, was een schip per uit Werkedam, aan het laveeren. Plotseling ging de fokkemast over, zoodat de schipper met zijn vrouw en 14jarig dochtertje overboord wer den geworpen. De schipper en zijn vrouw konden zich redden, doch het kind zonk in de diepte weg en kon niet worden gered. Drukfoutuitde „Staat s- courant": „Benoemd tot tweede lichtwachter op 's Rijksluchtschip „Sehouwenbank de 3de lichtwachter op 's Rijksluchtschip „Noordhinder", enz," Is de „Staatscourant" zich zelf tien jaar voor met deze luchtvaartuigen Even voor Kerstmisjhebben in Frankrijk vier, spoorweg-ongelukken plaats gehad. Omtrent twee daarvan die bij Arbanast en Marmande, hebben wij reeds enkele bijzonderhe^ den gemeld welke thans aangevuld worden door den „Matin". Bij het ongeluk te Arbanats zijn niet vijf maar slechts drie personen omgekomen twee soldaten vart het 2de linie-regiment, Vardrenne en Castelnau, ert hoofdconducteur Pierre Cabari, die geen dienst had toen het ongeluk gebeurde. De commandant der gendarmerie heeft Zondag den stoker, Dajeanne en den machinist Bareilie van den trein die op den anderen inreed, in verhoor ge nomen. Bareilie verklaarde, dat men hem, toen hij het station Cadanjac verliet niet gewaarschuwd had, dat trein 152 te Arbanats stilstond en dat hij het sein bij laatstgenoemd station niet gezien heeft. Eerst toen het reeds te laat was bespeurde hij, op 40 meter afstand, een lichl-flikkering in den mist. Hij had nog tegen zijn kameraad gezegd Pas op 1 We heb ben een trein voor ons!" en zelf uit alle macht geremd. De stoker bevestigde deze verklaringen. Uit het ingestelde onderzoek is echter ge bleken, dai de snelheid van den trein, die op den ander inreed, veel te groot was, hetgeen tot een aan klacht wegens het veroorzaken van den dood door onvoorzichtigheid, tegen den machinist geleid heeft. Het aantal gewonden bedraagt 21. Bij het spoorwegongeluk te Mar mande, werden 14 personen gewond, doch kwam gelukkig niemand om het leven.Trein no. 151 die van Mont- de Marsan kwam, reed in het station, op de bagage-loods, op een rangee- rende locomotief. De machinist van d n trein had geen tijd meer om te remmen, doch dié van de locomotief en ook de stoker daarvan, sprongen gelukkig bijtijds op de rails. De bagage-wagen van den trein is geheel vernield. De derde spoorwegramp bij Mon- tereau op den weg naar Nemours, waarbij een reiziger omkwam en 11 gewond werden, heeft vooral een aanzienlijke materieele schade ver oorzaakt. Deze wordt op het oogen blik op f 300.000 geraamd. De om ver geworpen, totaal versplinterde wagens vormen met de op den weg verspreide voorwerpen een onbeschrij felijk chaos. Bij het vierde spoorweg ongeluk, dat de Vivain-Beaumont plaats had kwam niemand om. Alleen werden de drie achterste waggons van den aangereden trein, die met meel was geladen vernield door den eersten locomotief van den daartegen botsenden trein. Hier moet waarschijnlijk het ongeluk aan een dikken mist worden toegeschreven. Een onderzoek is inmiddels, evenals in de andere drie gevallen, ingesteld. Van de 100 visschersooolen van Brixhant, die in den storm van 16 dezer in zee waren, zijn er 7 niet teruggekeerd. 18 mannen en jongens zijn omge komen. 10 der gehuwde visschers laten 30 weezen achter. Manschappen van den Engel- schen kruiser „Hyacinth" zijn Za terdagavond bij Dibaï aan de Per zische Golf door inboorlingen over vallen. Vier man van den Engelschen troep werden gedood en negen ge wond. Een man wordt vermist. De ontscheepte Engelsche troepen zoch ten naar gesmokkelde wapens. De „Daily Mail", de incidenten van Dibaï besprekend, betreurt dat de sluikhandel in wapens nog op zoo groote schaal wordt gedreven in de Perzische golf en zegt dat het te wijten is aan het mislukken der Brusselsche conferentie tengevolge van de houding der Fransche afge vaardigden, die allen weigerden een regiement goed te keuren, dat een einde aan den sluikhandel zou heb ben gemaakt. De welgestelde Italiaansche in woners van New-York, die zoolang in angst hebben geleefd voor de af persingen der beruchte „Zwarte hand" schijnen kans te krijgen van deze plaag te worden verlost. De nieuwe chef der crimineele po- liiie te New-York, zekere Flynn, die zich reeds bekend had gemaakt bij het onschadelijk maken van een bende Italiaansche valsche munters, is er in geslaagd een vijftiental leden van een afpersersbende gevangen te ne men, die twee kinderen hadden ont voerd. Na zich nauwkeurig inlichtin gen te hebben verschaft omtrent de omstandigheden van beide ouders, hadden zij dezen eerst brieven ge schreven, waarin van den vader van het eene knaapje 2000 en van dien van het andere knaapje 5000 dollars werd geëischt, onder bedreiging, dat zij anders hun zoontjes zouden ont voeren. Inderdaad verdween eerst het eene knaapje en twee dagen daarna het andere, waarna de losprijs aan zienlijk werd verhoogd. Na lang zoeken vond de politie het eene knaapje terug in een wo ning in de Italiaansche wijk en het andere midden op straal, waar het door een der leden van de benden was achtergelaten, uit vrees voor politie. Intusschen hadden de boos wichten de ongelukkige ouders reeds herhaaldelijk per brief gedreigd, dat zij hun de hoofden va.) hun zoonljes per post zouden toezenden, indien zij hef losgeld niet betaalden of de politie verwittigden. Behalve de bovengenoemde knaap jes werden nog zes kinderen van ongeveer vijf jaar, die op deze wijze waren ontvoerd, door de politie ge vonden en aan hun ouders terugge geven. Noch de commissaris Fiynn, noch andere personen die met de toestan den op de hoogte zijn, gelooven, dat „Zwarte Hand" een groote wijdver takte organisatie is. Men' heeft hier waarschijnlijk te doen met kleine op zichzelf staande troepjes misdadigers, die zich van den gevreesden naam bedienen om hun slachtoffers des ie meer schrik aan te jagen en des te beter te kunnen terroriseeren. De ontdekking dezer boosdoenets wordt ten zeerste bemoeilijkt door de groote vrees voor hun wraak, die maakt dat niemand tegen hen getuigen wil. De hoogste straf, die in den slaat New-York wordt bedreigd tegen ont voering van kinderen is 15 jaar tucht huisstraf. in verschillende Staten heeft men onlangs de bestaande straf fen tegen kinderroof sterk verhoogd.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2