Gemengd Nieuws. Maar hongrig hier naar ambten jagen, Zijn stad en land 200 nuttig niet. Gij kwaamt uit welige landauwen En vraagt geen brooa aan d' Amstelslad, Gij vraagt niet eerst om drie percenten, Maar offert zonder winst of renten, Al wat gij daar gewonnen halt. Dus zal uw komst ons 'thart verblij'en, Dan klinkt ons feestlied U ter eer, Dan strekt uw komst elk volk tot leerling, En zet m' in stads- of landsregee:ing Geen mager zwijn op 't kussen neer Grappig wilde ook „schele Dirk" zijn, waarvan „Buiten" vertelt. Schele Diik is een der handigste wildstroo- pers. „Is er nog al wild, Dirk vroeg de berichtgever, die hem met een stijf been, vanwege het weige borgen geweer, ontmoette. „Och", zei Dirk schijnheilig, „d'r zou nog wei wezen, als d'r mer niet zooveel stroopers warren". Hier wordt toch weinig gestroopt," meende de ander. „Nou, je mot rekenen, het zelfde haas kan 3 keer gestroopt worden„Hoezoo Wel, eerst schiet je 'm zonder jachtakte, da's één keer gestrooptdan eerst trek je 'm 'tvel af, dan is ie twee keer gestroopt, en dan neem je de stroopkan en je smeert de borst van onderen tot boven met stroop in, dan is de haas drie keer gestroopt, me neer Goeien morgen zei de schele Dirk en heel zijn gezicht loenschte van lollige slimheid. Keuvelaar. Vlissingen, 23 December. Cinema Pathé frères. In de netjes, practisch en geriefelijk ingerichte zaal van het gebouw „Cos- mopolitain", worden eiken avond van af 5 tot 11 uur cinematografische voorstellingen gegeven van de wereld-x beroemde firma Pathé frères, waarvan wordt gezegd, dat zij behooren tot het allerbeste, wat op dat gebied be staat. Na eene hernieuwde kennis making, nu met andere films, kunnen wij met genoegen constateeren, dat ons eerste bericht, omtrent hetgeen te bewonderen wordt gegeven, in geen geval overdreven is. De vertooningen zijn vol attractiede beelden zijn scherp afgeteekend en van vibreeren is geen sprake. Zeer mooie tableaux krijgt men te zien, vooral de gekleurde zijn prachtig. Dramatische zoowei als comische scènes, afgewisseld door zeer leerrijke, zooais wij er bijv. gis terenavond hebben gezien, alle zijn zonder uitzondering mooi en boeiend en wekken bewondering door eene aan volmaaktheid grenzende volko menheid, zoodat de bezoekers in dje zaal een echt prettig en leerzaam uurtje kunnen doorbrengen. De toegangsprijzen zijn zoo ge steld, dat zij vallen binnen ieders bereik en zeker keert men na eene séance voldaan huiswaarts. Met het oog op het drukke reizi gers vervoer zullen morgen op de Zeeuwsche lijn 4 exlratreinen loopen waarvan twee in de richting Roozen- daal en twee in de richting Vlissingen. Het Zweedsche stoomschip „Ha- kan" is hier aangekomen van Ant werpen om een volle lading cokes in te nemen voor Gothenburg. De advertentie betreffende het al gemeen assurantie kantoor van den L. A. Stofkoper kon heden niet wor den opgenomen en zal deze nu mor gen worden geplaatst. Met ingang van 1 Januari is be noemd tot 2de lichtwachter aan boord van 's Rijks lichtschip „Schouwen- bank", de 3de-lichtwachter aan boord van 's Rijks lichtschip „Noord Hin der", C. Berwald. Men schrijft ons uit Middelburg De heer G. B. C. van Swers, ad junct-commies der 2de klasse op de provinciale griffie alhier, zal 1 Januari a. s. den dag herdenken, waarop hij 40 jaar ter griffie werkzaam is. De heer van Swers is de ambtenaar met de meeste dienstjaren op de pro vinciale griffie. De Zigeuners welke Zeeuwsch- Vlaanderen trachtten binnen te komen zijn, dank zij de waakzaamheid der marechaussée, vertrokken in de rich ting van Gent. De afdeeling Axel der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij keurde met algemeene stemmen het voorstel van het hoofdbestuur tot contributiever- hooging goed. De rekening der gehouden afdee- lingstentoonstelling werd goedgekeurd met een nadeelig slot van f 984. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Aan de verloskundige te Sluiskil, mej. Van de Putte, nog kort daar in dienst, is wegens ziekte een verlof van 3 maanden toegestaan. Deze zaak gaf aanleiding dat de Raad verklaarde aan alle ambtenaren die wegens ziekte verlof wordt verleend gedurende 6 maanden vol en de vjlgende 6 maanden de helft van hun salaris te willen uitkeeren, even als thans voor de onderwijzers is bepaald, maar voortaan van sollici tanten een gezondheidsattest te ei schen en aan hunne benoeming de voorwaarde te verbinden dat zij zich aan een onderzoek van de gemeente- geneesheeren moeten onderwerpen. Bij afkeuring zullen hun van gemeen tewege de kosten vergoed worden. Tot vroedvrouw in de kom werd benoemd mej. W. G. L. van Dijk te Hilversum. Besloten werd tot geheele dem ping der gemeentehaven en rioleering daarvan en van de Markt en aan grenzende straten, waarvan de kosten op f 20.000 worden geraamd. De vergunning voor de demping werd van het Rijk verkregen en Burg. en Weth. werden gemachtigd met den hoofd-ingenieur directeur van 's rijks waterstaat het noodige conctract te sluiten. KERK EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep te 's Gravenhage (vacature dr. Obbink) dr. A. Troelstra te Utrecht. Israel. Gem. De heer H. S. Mozes, leeraar bij de Israëlitische gemeente alhier, zal wegens zijn vertrek naar Utrecht, a. s. Zondagmiddag te half vier officieel afscheid nemen van zijne gemeente in de synagoge, Pe- perdijk. De predikatie zal voorgedragen worden in de Nederlandsche taal. De opvolger van den heer Mozes, de heer H. Frank, van Zaltbommel, zal op Maandag 2 Januari zijn func- xje alhier aanvaarden. Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens niet voldoen aan een door een amb tenaar gedaan bevel: F. S. 28 jaar, donkeyman te Antwerpen, S. N., 28 jaar en C. D., 38 jaar, beiden matroos te Huil, ieder tot 110 boete subs. 10 dagen hechtenis mishandelingA. J. H., 26 jaar, landbouwersknecht te Schoondijke tot eene week gevangenisstraf en L. v. d. B., 20 jaar, stuurman te Dordrecht tot f 10 boete subs. 10 dagen hech tenis; G. A. H., 31 jaar waterklerk te Ter Neuzen tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis en J. C., 46 jaar, veldarbeider te Rilland-Bath tot f 3 subs. 3 dagen hechtenis vernielingP. P., 20 jaar en P. F. V., 21 jaar klompenmakerknechts te Clinge ieder tot f 5 boete subs. 5 da gen hechtenis wederspannigheidF. M., 36 jaar, werkman te Goes tot 2 maanden gevangenisstraf. vrijgesprokenTh. de K., 24 jaar, H. de K., 19 jaar en C. de K., 17 jaar arbeiders te Sas van Gent, beklaagd van mishandeling enj. de R., 26 jaar, landbouwersknecht te Stoppeldijk, beklaagd van bedreiging. De rechtbank te Middelburg heeft heden in alle behandelde zaken direct uitspraak gedaan en veroordeeld wegens bedelarijA. G. H. C. v. O., 50 jaar, geboren te den Haag, W. U. 5' jaar, geboren te Hilversum en C. S., 42 jaar, kleermaker, geboren te Maastricht, allen zonder beleende woon- of verblijfplaats en gedetineerd te Middelburg, ieder tot 12 dagen hechtenisH. v. L., 42 jaar, geboren te Goes, eveneens gedetineerd tot 2 dagen hechtenis en opzending naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 4 maanden wederspannigheidJ. v. E., 21 jaar, arbeider te Nieuwland, tot 1 week gevangenisstraf het plegen van ontuchtige hande lingen met aan zijn zorg toever trouwde minderjarigenA. de W., 47 jaar, werkman te Terneuzen, gedeti neerd te Middelburg, tot 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest diefstal: J. C. V., 15 jaar, Vlis singen, M, P, P., 15 jaar, Terneuzen, ieder tot f 3 boete, subsidiair 1 week tuchtsschöolI. J., 15 jaar, Vlissingen, tot 6 maanden tuchtschool vernielingP. B., 13 jaar Domburg teruggave aan zijne ouders. Vrijgesproken E. de C„ 32 jaar, landbouwer te St. Jansteen beklaagd van mishandeling eenig lichamelijk letsel ten gevolge hebbend. Naar de terechtzitting der recht bank te Middelburg zijn verwezen G. de M., 27 jaar opperman en O. R., 23 jaar, arbeiders beiden te Terneu zen, thans gedetineerd te Middelburg beklaagd van wederspannigheid in vereeniging gepleegd. Gisteren deed het gerechtshof te Amsterdam uitspraak in de zaak van den 25-jarigen zeeman IJsbrand van Gosliga, die in den avond van 25 Juli l.i. in een perceel op de Oos tenburgergracht uit een met scherp geladen revolver van klein kaliber een schot loste op zijn vrouw, met wie hij in or.min leefde, evenals op de zuster zijner vrouw en den echt genoot van die zuster. Beklaagde's vrouw werd niet geraakt, de zuster zijner vrouw kreeg een kogel onder de huid in de oksel van den linker arm, terwijl de echtgenoot van de zuster zijner vrouw in de linkerwang werd getroffen. De rechtbank had den beklaagde veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Het Hof vernietigde het vonnis der Rechtbank wegens een gebrek in den vorm. Opnieuw recht doende, ver klaarde het beklaagde schuldig aan poging tot doodslag, drie malen ge pleegd tn legde het beklaagde op een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren. Het O. M. bij de Rechtbank had 10 jaar, het O. M. bij het Hof had 4 jaar gevangenisstraf geëischt. Door de directie der Mij. tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen zijn twaalf nieuwe sneltreinlocomotieven besteld bij de Nederlandsche fabriek van stoom- en andere wertuigen te Amsterdam. Tot dusver betrok de S.S. de locomotieven steeds uit Engeland. Bij een goudsmid te Amsterdam vervoegde zich Dinsdagmiddag een als heer gekleed persoon van mid delbaren leeftijd, die den winkelier een oogenschijnlijk gouden Engelsch geldstuk toonde met den beeldenaar van koningin Victoria en het jaartal 1892 en vroeg oi dit niets voor den goudsmid was. Deze woog het geld stuk dat hij voor een stuk van vijf pond aanzag, meenende dat 't het juiste gewicht had, en betaalde er den bezoeker zestig gulden voor. Toen deze weg was, bleek dat het geldstuk geen gouden vijfpondstuk was, maar een zilveren vijf shilling stuk, dat verguld was en waaromheen een ruw afgewerkt randje goud was gezet. Bij het wegen had de goud smid zich vergist. Hij meende dat het gewicht 39 gram was. Het bleek echter slechts 29 gram te zijn. Eengrootschereclame. De firma Jurgens te Oss zendt ons toe een prachtig mooie brochure ge titeld: „De Bakermat der margarine industrie". Het doel dat de firma met de uit gave van dit prachtwerk beoogt, is tweeledig, nl.de bestrijding van het vooroordeel tegen margarine in het algemeen ep een practische aanbeve ling van haar merk §olo. Reeds het uiterlijke van dit werk nqodigt uit, om aan den inhoud meer dan gewone aandacht te schenken en werkelijk, die inhoud getuigt van een grondige studie en diepdoordrongen kennis der margarine en hare fabrikatie, terwijl de wijze van samenstelling en uit voering zoowel van tekst als fabrieks- gezichten onze bewondering ten volle verdient. Toen gisterenmorgen halfacht de bediende en de schoonmaakster van den kruidenier B. zich aan den winkel, de Clercqstraat 48 te Am sterdam, vervoegden, bleek hun, dat de deur ondanks hun schellen ge sloten bleef. Daar zij dit verdacht vonden, waarschuwden zij eenige familieleden, benevens de politie, die spoedig meekwamen. Door een naast gelegen perceel bereikten zij de ach terzijde van perceel 48 en verschaften zich toegang door het intrappen van een deur. In het perceel vond men den heer B- luid schreeuwende en met verwijderde oogen in het bed liggen, terwijl een sterjke gaslucht werd waargenomen. Het bleek, dat alle gaskranen geopend waren, ter wijl alle ramen gesloten bleken. Ver moed wordt, dat de ongelukkige in een vlaag van zinsverbijstering de gaskraan van den winkel heeftopen- gedraaid. Inmiddels werd de gezond heidsdienst gewaarschuwd, waarna een spoedig ter plaatse zijnde auto ziekenwagen den heer B. naar het Wilhelminagasthuis overbracht. Een ernstig ongeluk door gas- verstikking heeft plaatsgehad in eene woning aan de Voldersgracht te 's Gra venhage, bewoond door een korten tijd geleden gehuwd paar zonder kinderen. De man is meubelmaker van beroep. Vermoedelijk is door een verzuimde gaskraan geopend gebleven nadat de man eergisteravond nog meu belmakerswerkzaamheden had ver richt in zijn werkplaat*. Nadat een sterke gaslucht was waargenomen door de buren, werd gisterochtend een onderzoek ingesteld en vond men man en vrouw nog te bed. De vrouw bleek reeds overledende man ver keerde in bedenkelijken 'o""Drd en is naarhet Gemeentezieken! uis i rvo'fd. Kwartjesvinders. H t „U. D." vertelt: Ze hadden Umch; weer eenigen tijd gemeden, want het poiitie-toezicht had er de aar digheid voor de heeren wel wat af genomen. En daarom bleven ze een paar maanden daat weg. Maar vandaag kwamen ze wa rempel terug, geen twëe of drie maar 't liefst met z'n elven. Elf man sterk, verdeeld over een langen snel trein uit Amsterdam. In Amsterdam waren ze onge merkt in den trein gestapt, een stuk of wat aan 't Centraal-Station, en de rest aan de Weesperpoort. Maar de Amsterdamsche recherche had 't héele spelletje begluurd. En vóór de trein van de Weesperpoort afging, hadden ze op 't hoofdbureau van politie te Utrecht, bij de zg. „geheime garde" al 'n waarschuwing te pakken. En toen het 11 uur sloeg, stonden onze Utrechtsche „stillen" aan het station op 't perron, vóór den trein. De 11 heeren hielden zich natuur lijk van den domme. Gingen héél kalm de controle door en de stad in, in groepjes. Iedere groep kreeg onmiddellijk een escorte De heeren liepen van 11 tot 1 en de recherche liep óok van 11 tot 1. Overal waar de kwartjesvinders liepen, daar liep de recherche op hun hielen. De 11 man waren woedend. Om streeks 1 uur besloten ze maar den aftocht te blazen. En de recherche, beleefd als altoos, deed de heeren uitgeleide tot aan den trein toe. Ze waren helsch. Een van de 11 kon 'tniet verkroppen. Toen de trein wegstoomde, stak-ie z'n kop uit het raampje en brulde hij over het per ron „Adio wij verdienen in éen week méér dan jullie in éen heel jaar." 't Gezelschap ging in twee ploe gen op de terugreis. De eene helft trok naar Amsterdam, de antiere naar Rotterdam. Én dus gingen er terstond twee telegrammetjés over de lijn: Amsterdam, Rotterdam, trein zoo en zooveel brengt vermoedelijk kwar tjesvinders aan Woensdag had te Hude, nabij de Duilsch-Nederlandsche grens, een droevig onheil plaats. Tegen den avond ging een twaalfjarig meisje door een bosch huiswaarts. Een strooper zag het kind voor een stuk wild aan, schoot en trof haar doodelijk in den buik. De strooper is gearresteerd. Berlijn is wel de stad, waar de meeste Kerstboomen worden verkocht. Wat men in vergelijking met Berlijn daarvan in Den Haag op straat ziet aan de enkele stalletjes, mag in 't ge heel geen naam hebben. En hoewel ook in Engeland, meer dan in Holland, het iiérstfeest in eere is, kan zelfs bét groote Londen in dit opzicht niet met de Pruisische hoofd stad wedijveren. In Covent Garden is het op dit oogenblik wel 'n waar bosch van Kerstboomen twintig duizend, zoo zegt men, zijn daar reeds, om aan de aanvraag van de Londe- naars te voldoen, aangekomen. Maar het is vooral in Berlijn, dat de Kerst boom zijn jaarlijksch schitterend feest viert. Sedert den 11 December zijn langs al de pleinen, al de breede boulevards en kaden dezer stad de dichte rijen der boomen geschaard, die te krijgen zijn tegen prijzen voor alle beurzen. Gedurende de eerste dagen van deze Kerstmarkt zijn er' niet njinder dan zeshonderdduizend stuks ten verkoop aangeboden en ais de Kerstdag zal aanbreken, nadert het getal tot één millioen. Reeds meer dan drie vierde gedeelte daarvan vond zijn weg naar de huizen van de koopers, die onder alle standen te vinden zijn, want de eering van den Kerstboom vindt plaats van de meest nederige hut tot in het paleis van den keizer, Bij een grooten brand te Chicago werden 20 brandweermannen gedood bij het neerstorten van een zwaar me talen gewelf. Ook uit Philadelphia wordt een ernstig ongeluk gemeld. Bij een brand in een leerfabriek stortten de muren in, waarbij 23 personen zijn omgekomen, van wie 16 brandweer lieden en 3 politieagenten. De bladen te Lissabon melden, dat de stand van de cholera op Madeira reden tot ernstige bezorgdheid geeft. Tot nu toe zijn meer dan 3000 ge vallen met doodelijken afloop voor gekomen. De „Secnlo" deelt inede, dat de cholera met groote snelheid toeneemt, tengevolge van de onwetendheid der bevolking, die weigert de hygiënische maatregelen door de overheid voor geschreven, op te volgen. |n de stad Machico viel bet gepeupel ten g"h1e van 2000 de openbare gebou wen en de apotheken aan en ver- ni.-lde de moderne geneesmiddelen, t >t de troepen die met scherp vuur den, de menigte uiteendreven, welke naar a'le kanten werd verspreid. Den volgenden dag trokken de men- schen uit de omstreken, te zamen een 7000 man, op naar de stad en dwongen de troepen, en de invloed rijkste leden der bevolking te vluch ten in de booten. Funchal en Sanla Cruz werden door een talrijke me nigte aangevallen. Tengevolge van het vuren door het regiment infante rie, dat daar in garnizoen ligt trok ken zich de oproerlingen terug, maar zij beproefden nog driemaal de stad te nemen, doch werden telkens teruggeslagen. Ook uit andere steden meldt men ernstige botsingen. Het aantal der dooden en gewonden is onbekend. De overheid te Camara Lobas seinde, dat het janhagel be proefd had de openbare gebouwen mei bommen in de lucht te doen springen. De voorioopige regeering nam de noodige maatregelen tot be scherming van den eigendom en het leven der vreemdelingen op Madeira, In „Hansa" lezen wij een be schrijving van een middel tegen het omtrekken van sleepbooten. Dit is geen denkbeeldig gevaar zooals in Rotterdamsche havens al meermalen is gebleken. Al menig voorbehoed middel werd er voor aanbevolen, meest om de sleeptros snel los te gooien, als de slagzij te groot wordt maar afdoend was er tot nog toe geen. Hetgeen E. L. in „Hanza" bepleit is zeker origineel, hij wil de slagzij bij het dwarskoinen bestrijden met dezelfde kracht, die deze veroorzaakt namelijk met den sleeptros. Men bevestigt daartoe den sleeptros aan een haak die met een ring kan draaien om een zeer sterk op de sleepboot bevestigde paal. Onder dezen ring is een rondloopend steun voor den haak en hierboven is aan den mast een ver uitstaande gladde beugel bevestigd. Deze bevestiging moet ?eer stérk zijn, >yant op dep beugel komt groote opvyaartsche kracht en hij moet wijd uitstaan} want ais de sleepboot helling krijgt, komt de beugel op de tros te rusten, Hoe sterker de tros trekt en de sleepboot meer slagzij krijgt des te grooter wordt de kracht die haar ophoudt dus tegen omslaan be hoedt. Het middel schijnt wel aan te bevelen, het is echter de vraag of men stut en beugel zoo stevig kan maken, dat breken op deze wijze niet mogelijk is, want breken een van beiden eerder dan de tros, dan zou men het gevaar niet weinig ver- grooten. Tegen de hik. Bij de vele middeltjes, gebruikt om deze lastige kramp weg te nemen, voegt dr. Reiit de Beaumont een'door hem lang beproefd middel, dat in geval door eenvoudigheid uitmunt. Hij raadt aan zoo spoedig mogelijk eii zonder water een lepeltje suikerpoe- der door te slikkenkinderen een theelepel. Mocht de hik terug komen dan is nog een lepeltje te gebruiken. Hoe werkt de suiker Waarschijnlijk door reflex: het inslikken van het poeder vereischt een vrij sterke con tractie van de farynx-oesofagusspieren en doet de convulsie van het diafrag- stii staan. De suiker zou dan geen specifieke werking uitoefenen men zou ook een ander poeder kunnen probeeren. Te Tours is het proces begon nen tegen dert vaisctien graaf d'Auihy, die aan een Amerikaansche mevr. Payne een heele galerij valsche „oude meesters" voor een millioen frs. had verkocht. De gewaande graaf is de zoon van een Engelschen kleeder maker, is musicus en moet zeer be gaafd zijn. Hij had rijk willen worden, zeide hij, om een groot muziekdrama in den 'stijl van Wagner te kunnén schrijven, Met groote behendigheid en kalmte verdedigd hij zich, blijkbaar vertrou wende op den indruk dien hij denkt te maken met een geheelen bundel aan hem gerichte vertrouwelijke brie ven van mevr. Payne welke hij in handen heefl. Mevr. Payne die inmiddels den hertog van Choiseul gehuwd heeft, eischte deze brieven natuurlijk tevergeefs terug en kan daar dus nog plezier van beleven In de Pretoriamijnen in de nabij heid van Manchester heeft gelijk wij reeds meldden eeu ontzèttende ont ploffing plaats gehad waarover nog de volgende bijzonderheden vajlen me te deelen. De Pretoriamijnen van de Hulton Colliery Company in Atherton, 10 mijlen ten W. van Manchester, staan in verbinding met de Arleymijnen, wqar op het oogenblik van de ont-

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2