Gemengd Nieuws, BUITENLAND. tot wijziging van de wet op het Ja ger onderwijs in dien zin, dat aan een school met meer dan vier-en twintig leerlingen behalve het hoofd der school één onderwijzer moet werkzaam zijn, en ten behoeve van scholen met meer dan zestig leer lingen en minder dan 91, de mini mum-jaarwedde voor een derde leer kracht door het rijk wordt vergoed. Militaire berichten. Door den minister van oorlog is bepaald, dat van de bevoegdheid tot hei verleenen van permissie na liet uur van avondappèl geen gebruik wordt gemaakt ten aanzien van min derjarigen, wanneer door de ouders of voogden een verzoek tot het niet verleenen van dergelijke permissie mocht zijn gedaan. Een wijziging is gebracht in het voorschrift betreffende dienstreizen van dienstplichtigen der Nationale Militie. De commandant van het leger in Ned.-Indië is bevoegd verklaard om in buitengewone gevallen onder officieren tot onder-luitenant te be noemen, ook wanneer zij als gevolg van verwonding voor den vijand of van te velde doorgestane vermoeie nissen en ontberingen, tijdelijk niet geschikt zijn voor den dienst te velde. Nieuwjaarsdrukte bij de post. Met het oog op den grooten toe vloed van poststukken bij de jaar wisseling wordt het publiek verzocht brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, alsprentkaarten, visite kaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wensclit te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, ge trokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 27, 28 of 29 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de be stelling worden gereed gemaakt, blij ven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden dan zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Vlissingen, 21 December. Hedenmorgen is de mailboot „Prins Hendrik" naar de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" over gebracht, om aldaar enkele voorzie ningen te ondergaan. HetZweedsche stoomschip „Yeddo" van Gothenburg naar Antwerpen is hedennacht in de Schardijnkil aan den grond gevaren, doch hedenmorgen met hoog water zonder assistentie vlot gekomen, waarna het schip de reis heeft voortgezet. Het Duitsche stoomschip „Kron- prinz" der Duitsche Oost Afrika Linie is hedenmorgen op de reede alhier geankerd, komende van Durban. Het schip vertrok, na ontscheping van passagiers naar Hamburg. De Engelsche driemastschoener „Wildred", kapt. Haynes, is hier aan gekomen van Charlestown met een lading steenkolen. Hedenmiddag is in een sloot te genover dé wasscherij ,.de Volharding" aan den Singelweg alhier, opgehaald een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon. Het lijk, dat eerst werd overge bracht naar een loods van genoemde wasscherij, werd later naar de be graafplaats vervoerd. Het is gebleken, dat het lijk is van zekeren A. te Middelburg, die sinds geruimen tijd vermist werd. Aan hel gebouw van het provin ciaal besluur van Zeeland te Middel burg werd hedenmorgen aanbesteed a. het bouwen van vijf biokkenwonin- gen voor personeel der rijks-directe belastingen, invoerrechten en accijn zen en van den rijkswaterstaat te Hans- weert, behoorende tot de werken voor den bouw van derde schutsluizen voor het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en te Wemeldinge. Raming f64.600 Inschrijvers de heeren A. C. Buijse, Roozendaal, f 73.730 H. Kosten Cz., Wemeldinge, f71.820; M.AIewijn,Waarde, f70.800; J. J. Dronkers Pz., Kapelle, f 69.640 firma J. van der Weerdt Zonen en D. Dekker, Goes f 68.830J. van de Sande, Rilland Bath, f 68.440B. A. Verbrugge, Gouda, f 68,800 J. M. Panny, Krabbendijke, f67.675 H. van Loon, Dordrecht, f 66.666 J. Goossen, Vlissingen, f 65.960firma Melis, Hariot en Vader, f 64.455 P. L. Bui tendijk, Goes, f 63.732 A. Vriends, Bergen op Zoom, f 63.370J. B. A. van Miert, Vlissingen, f63.000. b. Het bouwen van 2 dubbele wonin gen voor commiezen-verificateur der rijks-directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Hansweert, even eens behoorende tot de werken vöór den bouw van genoemde sluizen. Raming f 18.000. Inschrijvers de heeren J. A. Dekker, Middelburg, f 22.700Fr. Rozemond, Middelburg, f22 500; A. C. Buyse, Roozendaal, f20.634; J. J. Dronkers Pz., Kapelle, f 19.600H, Kosten Cz., Wemeldinge, f 19.485 J. B. A. van Miert, Vlissingen, f19.100; D. Bijl Vlissingen, f 18,996, M, Alewijn, Waarde, f 18 900. H. van Loon, Dordrecht, f 18.800, J. M. Panny, Krabbendijke, f 18.745, W. Anker, Vlissingen, f 18,590, A. Vriends, Ber gen op Zoom, f 18.140, firma Meiis, Hariot en Vader, Vlissingen, f 17.962. Nog was ingekomen een biljet voor beide perceeien samen vanM.Antonie, Bergen op Zoom voor f80.841. Daar volgens de algemeene voor waarden voor ieder perceel afzonder lijk moet worden ingeschreven, werd dit biljet ter zijde gelegd. Aan de universifeit.te Leiden is voor het voorbereidend examen voor den Ned. Ind. administratiedienst geslaagd de heer J. G. Hornige te Middelburg. KERM EM SCfsOOLHiEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op het zestal te Vlaardingen komt voor ds. W. Th. Boissevain te Wiihelminadorp. Ger. Kerken. Tweetal te Baarland ds. D. G. Goris te Zevenbergen en ds. j. Koelewijn te Kruiningen. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Arnemuiden is benoemd mej. E. Lagaaij alhier. De dubbele moord te Spaarndain. Gisterenmorgen is het parket te Haarlem naar Spaarn- dam gegaan, waar op het Raadhuis, den reeds vroeger gehoorden getui gen een nieuw verhoor is afgeno men. Tot zoover we weten waren er geen nieuwe gezichtspunten geopend. - Te Haarlemmermeer bij de Lijnden is ingebroken bij een weduwe waar, door het uitlichten van een ruit, toegang werd verkregen. Ruim f 200 aan geld (papier en specie), vijf gouden en zilveren horloges, broches en andere sieraden zijn ontvreemd uit een kast, staande in het woon vertrek tevens slaapvertrek van een deel van het gezin. Te Rotterdam heeft de politie een paar mannen, een los werkman en een opkooper, gearresteerd, die brutaalweg een groote hoeveelheid graan (20 last) hadden laten stelen door daarvoor gehuurde werklieden, die van niets wisten. Deze laatsten, eerst ook gearresteerd, werden spoe dig weer losgelaten. Op het lijk van de J., dat bij Osterhaule gevonden werd, zijn geen uiterlijke sporen van geweld ont dekt. De man was in den laatsten lijd suffig en doolde vaak rond. In zijn beurs werd nog éen rijksdaalder gevondenvolgens zijn familie had hij daarin meer zilver, terwijl hij in zijn boekje een biljet van f 100 en f 25 had. Dit boekje is niet op het lijk gevonden. Gisterenmorgen zijn in de Riet landen te Amsterdam tijdens het rangeeren een rangeerder de beide beenen afgereden. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis gebracht. Gisteravond had een 20jarige man te Hilversum het ongeluk, van het hooge talud aan de Gooiscbe vaart, aldaar te vallen. Hij kwam in het water terechteenige schip pers hoorden een plomp en gingen kijken zij vonden den man in liet water liggen. Hij werd er uitgehaald, doch was reeds overleden. Gis termorgen is het deerlijk verminkte lijk gevonden van een onbekend man, op de spoorlijn nabij het sta tion Maasbracht. Gistermiddag werd op hetzelfde station een rangeerder die tusschen de buffels van een ran geerenden trein geraakte, gedood. In den Rijn bij Lobith is Maandag avond een rivierloods verdronken. Volgens de laatste statistieken worden de roetende en onroerende goederen van België op 27 milliard francs geschat, met een inkomen van 900 millioen francs. De inkomsten van handel, nijverheid en arbeid worden op 4.500 millioen geschat en de kapitalen der spaarkas bedragen anderhalf milliard. Het d u i z e n d s t e s c h ip te Brugge. Maandagavond is, naar hef „Hbld. v. Antwerpen" meldt, het 10002 schip van 1910, de Hollandse'ne stoomboot „Joanna", kapitein Herman Leeuw, de nieuwe haven te B.ugge binnengevaren. Gistermiddag is Leeuw met de kapiteins van negen andere booten in de haven gemeerd, plechtig ont vangen op het stadhuis, waar de burgemeester in het bijzijn van den gouverneur, Kamerleden, gemeente raad en het consulaire korps aanwe zig waren. Te midden het geluid der triomfklok en van het beiaardspel werd kapitein Leeuw geluk gewenscht en werd hem een prachtige zilveren schaal en eene gouden medaille met stadswapen aangeboden. Kapitein Leeuw bedankie en sprak dé ver dienste uit der Brugsche haven daarna eerewijn en banket. De burgemeester van Duinker ken verklaarde aan een journalist, dat de stad tengevolge van het gebrek aan wagons een buitengewone schade leed. Bij de haven liggen thans 25 000 ton goederen opgestapeld en er is zeer gegronde vrees, dat de vreemde schepen, die hun lading niet kunnen lossen ten slotte het wachten moede zullen worden en naar Belgische havens zullen vertrekken. Reeds is een schip, dat vijf dagen vergeefs had gewacht, naar Gent vertrokken. De secretaris van de Kamer van Koophandel verzekerde dien zelfden journalist, dat de door dezen mis stand aan den Duinkerkschen handel toegebrachte schade dagelijks 100.000 frcs. bedroeg. Otto Schultz, de jonge koetsier, die verdacht werd van den moord op de weduwe Hoffmann te Berlijn, is weder in vrijheid gesteid, omdat hij toch zijn alibi heeft kunnen be wijzen. Hij kon bewijzen op den dag van den moord van 's morgens tot 's avonds laat in gezelschap van een bediende van een groot magazijn aan het rondrijden te zijn geweest om pakketten te bezorgen. De handschoen, die in mevr. Hoffmann's woning werd gevonden, paste hem goed, maar die was toch een bewijsstuk te zijnen gunste; want het bleek, dat hij den moordenaar te kiein moet zijn geweest, daar deze hem op een bijzondere manier vast had moeten maken. De politie heeft den patroon van Scbulz verzocht hem weder in dienst te nemen, daar de verdenking ongegrond is gebleken. En nu gaat zij opnieuw aan 't zoeken naar den pleger van den geheimzinnigen vrou- wenmoord. I11 de „Manchester Guardian" komen een paar uitstekende repro ducties naar foto's voor van het straatje genaamd Houndsditch gelegen in de Joodsche wijk van de City, waar het drama is voorgevallen dat aan 3 Londensche politieagenten het leven kostte. Houndsditch loopt van Aldgate naar Bishopsgate en is een tamelijk breeds straat, waarin echter een aantal ongure en donkere steegjes uitmonden. In een steeg evenwijdig aan de eigenlijke straat tieeft het beruchte drama zich afgespeeld. De steeg zelf heet Exchange-buildings en gelijk reeds de berichten vertelden is daar een woning door de inbrekers betrokken als uitgangspunt naar den juwelierswinkel. Zij groeven een tunnel daarheen. De menschen had den eenigen tijd geleden het pand gehuurd en deden zeer geheimzinnig. De politie vond in de woning het dynamiet, dat ook bestemd scheen voor de operaiiën van de bende. Het schijnt, dat zij verrast zijn op het oogenblik dat zij gereed waren hun stag te slaan. Henry Farman heeft Zondag te Etampes een vlucht gedaan van 8 uur 12 min., waarmee hij het duur- record geslagen heeft, dat op naam stond van Tabuteau met 6 uur 2 min., waarmee hij het duurrecord geslagen heeft, dat op naam stond van Ta buteau met 6 uur 2 min. jammer dat het hem door een toeval toch nog mislukt is den Michelinbeker machtig te worden, die nu voorioo- pig nog aan Tabuteau blijft, omdat deze 665 K.M had afgelegd, terwijl Farman het tot 663 K.M. heeft ge bracht. Toen hij nl. juist 8 uur ge-" vlogen had, ging er een luid gejuich op, en hieruit maakte Farman op dat hij ook het duurrecord van Ta buteau geslagen had. Hij landde toen en merkte te laat dat hij 2 K. M. onder het record van Taubteau ge bleven was. Hij is nu van pian een nieuwe poging te doen. In de rue d'Eodoume te Mar seille voerden eenige jongens katte- kwaad uit. Toen een agent kwam zetten zij het op een loopen en zij liepen.door, toen hij hun halt toeriep. Daarop trok de agent zijn revolver en loste een schot, dat een 13 jarigen knaap in den schouder trof en deed neerstorten. Wanneer de agent niet spoedig een winkel was binnenge vlucht zou hij door het verontwaar digde publiek doodgeslagen zijn. Hij werd door een sterke politiemacht afgehaald en is in arrest gesteid. Volgens zijn beweren is de revolver bij ongeluk afgegaan. De knaap is ernstig gewond en in het hospitaal opgenomen en de agent zal zich voor den rechter te verantwoorden hebben. Het blad „Sun", dat te Colon verschijnt, zegt, uil La Libertad (San Salvador) het bericht ontvan gen te hebben, dat ten gevolge van een aardbeving verscheidene kleine ei landjes aan de Zuidzee-kust van San San Salvador in zee verdwenen zijn. Er zouden bij deze ramp 500 menschen oin het leven zijn geko men. Een ander bericht spreekt echter slechts van éen eiland en 170 dooden. De Poolsche bandiet Buc'nofsky heeft getracht een sneltrein naar Weenen in de lucht te doen vliegen. De aanslag werd echter ontdekt. Toen men aan het station Beuihew den bandiet wilde arresteeren, open den op een gegeven ieeken zijn metgezellen het vuur op de personen die op het perron aanwezig waren. Twee politiemannen, een spoorweg ambtenaar, een reiziger en een militair werden gedood. De bandieten ont kwamen. Eindelijk is dan het iot bekend van de passagiers van den ballon „Saar" die getracht hadden Enge land of Skandinavië te bereiken. Een dépeche van den particulieren cor respondent van d.e „Lokal-Anzeiger" meldt, dat een visschersboot ter hoogte van Bremen,in v.olle zee, het lijk heeft gevonden van luitenant Lanze, die tof de inzittenden behoorde. Nadat de op het lijk bevonden papierenen herkenningsteekenen waren geborgen, werd dit weder in zee neergelaten De ballon „Saar" was, den 18 No vember, gelijkertijd met tal van andere ballons der Neder-Rijnsche vereeni- ging voor luchtscheepvaart bij Gel- senkirchen opgestegen. De wind woei pal uit hei Zuiden, zoodat de ballonds in vier a vijf uur de Noord zeekust bereikten. De andere ballons daaiden, maar de inzittenden van de „Saar", luitenant Lanze en de lui tenant ter zee Ronneker, zetten den tocht voort, in de hoop in Engeland of Skandinavië te landen. Den 13en November werd de „Saar" nog dicht bij de kust boven de zee door ver scheidene zeil- en stoomschepen ge zien, maar daarna heeft men niets meer van het luchtschip vernomen. Pogingen tot redding der passa giers werden nog in het werk ge steld door de marine-autoriteiten, die torpedobooten uitzonden om de ver misten te zoeken en aan de uitzei lende visschersbooten last gaven vooral op den ballon te letten. Het is alles tevergeefs geweest. Trouwens reeds lang had men alle hoop op de redding der luchtschippers opge geven. In aansluiting met onze be richten over de ontzettende ontplof fing te New York wordt nog gemeld dat ongeveer 300 personen in genees kundige behandeling moeten genomen worden. De schade bedraagt 500.000 dollar. De plaatselijke bladen schat ten het aantal dooden op 14, dat der gewonden op 200. De verwondingen werden grootendeels door de weg springende glasscherven veroorzaakt. Van de gewonden zijn er 75 met name bekend. De oorzaak van de vreeselijke gas ontploffing is nog niet met zekerheid vastgesteld. Men vermoedt dat in verband met den haast die met het plaatsen der machines in het nieuw gebouwde deel van de centrale ge paard ging, de ketels niet voldoende onderzocht waren. Volgens een andere iezing ontplofte niet een ketel, maar de gashouder voor het verlichten der wagens door het overspringen van eiectrische vonken. In den omtrek meende men, dat er een aardbeving ptaats had. Een uitkomst voor kaaihoof- digen wordt verschaft door den be roemden Zuldpoolreiziger Shakleton. Hij deelde te Londen mee, dat niets den haargroei zoozeer bevordert ais koude. Als zijn fochtgenooten zijn met weelderigen haardos van de Zuid poolstreken teruggekeerd en hij heeft in deze streken ook nog nooit iemand met een kaal hoofd aangetroffen. Een „farceur" heeft dezer dagen te Parijs een kostelijke grap uitge haald, die tot een aardig tooneelije in een café bij de Piace de la Bourse aanleiding heeft gegeven. Hij plaatste in twee couranten twee verschillende advertenties. In de eene wenschte een „deftig, vermogend en beschaafd heer van goed uiteriijk kennismaking met een jonge dame, desnoods zonder fortuin". De andere advertentie luidde ais volgt„Een bemiddelde dame uit den deftigen stand wenscht in aanraking te komen met een intelli gent, desnoods ongefortuneerd jong- mensch, ten einde na nadere kennis making een huwelijk aan te gaan." De adverteerder ontving ongeveer 200 brieven. Op elk daarvan antwoordde hij in zeer hoffelijke en vriendelijke bewoordingen en verzocht de schrij vers en schrijfsters van de bewuste epistels oni een persoonHjk onder houd. De ontmoeting zou Zondags te 2 uur in een café op de Piace de ia Bourse plaats hebben. Als jher- kenningsteeken, had hij allen verzocht een witte roos ie dragen, de mannen in 'i knoopsgat, de damts up hun mantel. Men begrijpt reeds welk een zon derlinge verwarring deze kluchtige inva! moest stichten. Doch oil scheen den grappenmaker nog niet voldoen de. Zaterdagavond schreef hij den prefect van politie een brief waarin hij hem waarschuwde dat er een complot tegen de republiek was ge smeed en dat den volgenden dag Zondag een aantal samenzweer ders zoowel mannen als vrouwen, elkander zouden ontmoeten in 't café x. op de Piace de la Bourse. „U kunt ze herkennen" zoo luidde 't o.a. „aan hun witte roos, het symbool der royalisten". Dit schrijven werd opgezonden aan de met de vervolging van politieke misdrijven belaste „brigade", met liet bevel de samenzweerders door rechercheurs te la en bespieden. Toen Zondagmiddag tal van rij tuigen en taxi's voor het café op de Place de la Bourse stilhielden, was de eigenaar in zijn nopjes over deze drukke klandizie. Alien, zoowel de dames als de heeren, waren in hun beste pakje gestoken en droegen een witte roos. De dames waren gepar fumeerd en elegant gekapt, terwijl ook de heeren nel uit 's kappers handen schenen te komen en, te oor- deelen naar den geur dien ze ver spreidden, flink gebruik gemaakt had den van haarwasschingen met „eau de Portugal". Is het te verwonderen, dat reeds bij het uitstappen van de vijftiende „roos", iedereen, de recher cheurs incluis, in lachen uitbarstte In dien tusschentijd waren 150 per sonen aangekomen. De meesten maakten wijselijk „bonne mine a mauvais jeu", maar enkele teleurge- stelden werden nijdig en reden ter stond naar het politiebureau in de rue Vivienne, waar zij een aanklacht indienden. Doch de commissaris deelde hen mede dat hier geen over treding van de wet had plaats gehad en zond ze heen met de klassieke verzekering dat er niets aan te doen was. Toch is het meer dan waar schijnlijk, dat de grappenmaker, dte bepaald in een hoekje van het café het vermakelijke schouwspel moet hebben gadegeslagen, indirect tal van huwelijken heeft tot stand ge bracht, want veel rozen-dragende da mes en heeren maakten kennis en bleven gezellig bijeen. ENGELAND. De verkiezingen zijn afgeloopen, nadat gisteren nog een liberaal, een Redmondist en een O' Bienist gekozen zijn. De eindcijfers zijn 271 liberalen 272 unionisten 43 leden van de Ar beiderspartij, 74 Redmondisten en 10 O' Brienisten. De unionisten winnen 28 en verliezen 29 zetels, de libera len winnen er 23 en verliezen er 26. De arbeiderspartij wint 4 zetels van de unionisten en 1 van de liberalen en verliest er 3. De Redmondisten winnen 2 zetels van de unionisten en 3 van de O' Brienisten en ver liezen er 2, die naar de O' Brienis ten zijn overgegaan. Het Parlement zal op 31 Januari bijeenkomen, maar de plechtige ope ning door den Koning zal eerst plaats vinden op 6 Februari. FRANKRIJK. In de vergadering der Kamer was gisteren aan de orde de bespreking over de wederindienst- stelling der ontslagen spoorwegar beiders. De afgevaardigde Ceccaldi lichtte een motie toe, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd onmiddellijk alle ontslagen spoorwegarbeiders, die zich niet schuldig hebben gemaakt aan daden van geweld of sabo tage weder in dienst te stellen en de maatschappijen te geiasten ook harerzijds de ontslagenen weder aan te nemen met voorbehoud echter van het recht om de dossiers der beambten die onder de categorie saboteurs ge rangschikt zijn, te onderzoeken. Berteaux verweet minister-presi dent Briand, dat deze zijn invloed bij de maatschappijen niet naar be hooren had doen gelden ter voor koming van de staking, waarop Bri and verklaarde dat de regeering niet werkeloos is gebleven. De belang hebbenden hadden reeds de voorge stelde maatregelen goedgekeurd en daaraan een begin van uitvoering gegeven, maar het succes en de re sultaten van die maatregelen hadden de leiders van de stakingsbeweging

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2