Donderdag December Gemeentebestuur» Vëin Week tot Week. Feuilleton. No 301 48e Jaargang. 1910. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 53. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij wekelijksche be- taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT"koste loos tot 1 Januari. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van de kohieren No X en XI der Bedrijfsbelasting, dienst 1909/1910. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks-Ontvanger zijn ge zonden, de door den Directeur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohieren no. X en XI wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1910/11 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden inged end. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 21 Dec. 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Van het nagaan van den uitslag der verkiezingen in hetVereenigd Konink rijk zullen wij nu weldra verlost we zen. 't Is wel zonde van al het geld en al de moeite, voor zulk een mager resultaat; maar men weet nu ten minste dat men zich aan geene nieuwe proeven behoeft te wagen, 'tfs lood om oud ijzer. Alles blijft ongeveer bij het oude en wanneer de regeering hare plannen wil doordrijven, dan zullen, om het Uoogerhuis om te zetten, tegen Mei eenige honderden vooruitstrevenden tot lid van dit hooge college door den koning moeten worden benoemd. Een fraai spektakel De conservatieven hopen nog altijd op een akkoordje maar het wordt waarlijk meer dan tijd om met zulke zotte staatsinstellingen, als de hoog geroemde Engelsche constitutie bevat, voor goed te breken. Wat thans ge beurd is mag nimmer meer voorko men; maar dan moet men ook maar met vaste hand het ontleedmes han- teeren, al kan men toegeven dat zulke middelen, als hier moeten worden aangewend om tot betere toestanden te geraken, in een wel geordenden staat eigenlijk niet op hun plaats zijn 21.) Die kreet was een sterke schakel in de keten van oewijzenhij bewees onwederiegbaar, dat het de stellige bedoeling van den beschuldigde ge weest was, zijn medeminnaar te ruï neeren. Alle getuigen, behalve Dorothea en de herder hadden dien kreet gehoord de aangeklaagde kon niet ontkennen, hem geuit te hebben. Het getuigenis van den schaapher der was eveneens zeer ongunstig voor den beschuldigde. De onde man moest naar waarheid zeggen, dat hij Kasper ernstig gewaarschuwd en hem her haaldelijk, maar tevergeefs verzocht had, met hem mede te gaan de vraag, of hij geloofde, dat de beschuldigde toen het voornemen had zich op den molenaar te wreken, moest hij toe stemmend beantwoorden. Het plan der grondwet van Elzas- Lotharingen is eene teleurstelling want het is er verre van verwijderd dat het Rijkstand een zelfstandige Bondsstaat, met dezelfde rechten als de andere Bondsstaten zou worden. Des te zonderlinger is dit, waar men overigens toch aan de bevolking van het Rijksland, meer vooruitstre vende instellingen wil geven als aan den voornaamsten Bondsstaat, Prui sen. 't Is waar dat het zitting nemen van Elzas-Lotharingen in den Bonds raad weinig zou beteekenen, omdat de keizer den stadhouder benoemt, evenais een deel van de Eerste Kamer, terwijl de andere helft bestaat uit leden, die wegens hun ambt zitting nemen, zoodat men gerust kan zeggen dat de Eerste Kamer een volmaakt remtoestel is en afhankelijk van de Rijksregeering, hetgeen in dit geval zooveel beteekent als van den koning van Pruisen. Op die wijs helpt het bitter weinig dat de Tweede Kamer wordt samengesteld door algemeen, direct en geheim stemrecht, waarover men in Pruisen in de eerste halve eeuw misschien nog niet behoeft te denken. Men is intusschen van meening dat de Rijksdag nog wel veel verande ringen in het ontwerp zal aanbrengen. In het Rijksiand zelf schijnt men zich vooral te willen verzetten tegen de benoeming van de helft van de leden der Eerste Kamer door den keizer; terwijl men zich, wat de verkiezingen voor de Tweede Kamer betreft, niet vereenigen kan met de beperkingen, welke ook voor het gemeenterecht gelden, evenmin als met de beper kingen die op den leeftijd betrekking hebben. De revolutie in Brazilië nam vol gens de berichten eerst weer den vorm van een gewone muiteiij aan, maar deze is dan toch niet zoo onbeduidend geweest als men het wilde doen voor komen. De bemanning van verschil lende schepen toch, moet worden ontscheept, om in een vesting te wor den opgesloten. De tucht heeft dus blijkbaar veel te wenschen overgelaten. Het bombardement van het eiland der Cobras, dat 's morgens door vele kustbatterijen, door de marine-artillerie en door een groot slagschip begonnen was, werd om vier uur 's miadags gestaakt, daar de opstandelingen de witte vlag heschen. Alie gebouwen op het eiland, waaronder de nieuwe ka zeme en hospitalen, zijn bijna geheel verwoest. Openbare gebouwen en par ticuliere huizen zijn beschadigd, ter wijl van de burgerlijke bevolking er meer dan twee honderd gedood of gewond zijn lti het geheel moeten er 500 dooden en gewonden zijn. De berichten uit Klein-Azië worden Brigitta had, kort voor het uitbre ken van den brand, den aangeklaag de op het erf gezien en was zoo ge schrikt door 's mans woest voorko men, dat zij de kamer niet durfde verlaten. Na deze verklaringen viel het den openbaren aanklager niet moeielijk, de feiten zoo duidelijk voor te stel len, dat er in de keten van bewijzen geen schakel ontbrak. In namelooze woede, met het vaste voornemen, den minnaar zijner on trouwe geliefde tot den bedelstraf te brengen, had de beschuldigde de misdaad begaan. Hij had de meid bang gemaakt, ten einde haar te ver hinderen de deuren te sluitenlater was hij in het huis geslopen en had daar en in de schuur brand gesticht en de vreugde, welke hij gevoelde over het gelukken van zijn duivel achtig plan, deed hem vergeten, welk gevaar hem zeiven op die plaats bedreigde. Hij dacht niet eens aan vlucnten, hij deed dit eerst, toen het gevaar reeds niet meer te ont komen was. De verklaringen van alle getuigen stemden hierin over een, dat slechts hij de dader kon TELEFOONNUMMER 10, ongunstiger. Onze lezers zuilen zich den aanval herinneren van Bedouinen en Drusen op de Christenbewoners van Kerak, welk plaatsje in Palestina ligt. Later zijn zeer onrustbarende be richten gekom :n omtrent den toestand in Hauran, Palestina en Noord-Arabië. Men heeft op verschillende plaatsen de christenen gedwongen, om met de opstandelingen of rustverstoorders, hoe men die benden noemen wil, gemeene zaak te maken. Ambtenaren, vooral spoorwegamb tenaren, zijn vermoord of gevlucht, treinen liet men ontsporen, stations zijn verwoest en wagens verbrand, terwijl een Turksch bataljon door de muiters omsingeld is. Een Turksch bevelhebber is met vijf bataljons naar het tooneel der wanorde vertrokken. Wanneer men daarmee zulk een uit gestrekt gebied moet pacificeeren, zai het we! een mager resultaat ople veren maar wij welen nu eenmaal dat de Turken het wel gelooven en hunne trouwens vrij moeilijke taak in die streken tamelijk licht opvatten. De Fransehe Kamer heeft zich bezig gehouden met de positie van Frankrijk in Wadai. Men schijnt het er over eens te wezen, dat aan een onmiddellijk veroveren van dat land niet te denken valt. Het betreft trou wens een land van geringe econo mische waarde en zonder groote toekomst en hoewel in het belang van den handel politie in Midden- Afrika onmisbaar is, behoeft daaruit niet te volgen, dat Frankrijk daarvoor alleen moet optrede' De Engelschen schijnen het echter te willen en de Fransehe officieren te willen mach tigen, om hunne vervolgingen voort te zetten op het gebied van Darfoer, hetwelk ligt in de zoogenaamde En gelsche invloedssfeer. Dit moet als een bewijs van vrien 'schap worden opgevat, terwijl de Engelschen er zich toe bepalen, om vereeniging van opstandelingen in Darfoer zoo mo gelijk te beletten. Eene afbakening der grenzen tusschen Engelsch en Fransch gebied is nog altijd niet tot stand gekomen en dat schijnt ook al een moeilijkheid op te leveren. Van de plannen en beginselen der regeering in deze zal nog wel nader blijken. In den Duitschen Rijksdag heeft de kanselier, de heer von Bethmann Holiweg, de verhouding tusschen Duitschland en Rusland besproken. Die twee mogendheden zijn (natuur lijk in den persoon der majesteiten) overeengekomen, dat geen van beiden zich zal ieenen tot eene actie, die van vijandelijke bedoelingen tegen de andere blijk zou geven en dat wezenook de verklaringen van 't meisje waren voor zoover men er gewicht aan kon hechten, verplet terend voor den beschuldigde. Bo vendien moest men het oog vestigen op diens verleden. Hij was reeds ge straft voor diefstal, hij had reeds vroeg den slechten weg betreden, en de ervaring leert, dat de eerste stap op dien weg terugkeeren on mogelijk maakt Als een zoodanig mensch volhield onschuldig te zijn, gelijk de aangeklaagde dat deed, dan konden zijne betuigingen slechts bewijzen, dat hij een verharde boos wicht was, die om zijne verstoktheid de strengste straf verdiende. De openbare aanklager eischte daarom vijftien jaar tuchthuisstraf. De verdediger, dien de rechtbank den beschuldigde had toegevoegd, nam de schuld ais bewezen aanhij bepaalde zich erbij, gronden te vin den, welke de misdaad in een zach ter licht deden voorkomende be schuldigde was gesard geworden en had de daad bedreven in een toe stand, waarin hij eigenlijk niet toe rekenbaar was, in een vlaag van razernij. fibonnemsnts-ftdüerfenfiSn op zeer uoordeelige uooriwaarden beiden in gelijke male belang hebben bij de handhaving van den bestaan- den toestand op den Balkan en in het Oosten, zoodat zij geene politiek zullen steunen, die tegen de hand having van dien toestand gericht zou zijn. Men heeft hieruit wei eens willen opmaken, dat de verhouding tusschen Frankrijk, Engeland en Rusland en vooral tusschen Frankrijk en Rusland losser zou geworden zijn. Deze meening moet echter als on juist verworpen worden. Integendeel heeft men door de gedane toezeg gingen, die alle bestaande bondge nootschappen en ententes ongemoeid laten, de zekerheid gekregen, dat de vreesaanjagende gebeurtenissen van 1908, de crisis welke gepaard ging met de inlijving van Bosnië en Her- zegowina, zich niet zulien herhalen. De handhaving van den toestand in het Oosten, althans op den Balkan, ligt ook geheel in de iijn der politiek van Londen en Parijs. Dit stemt overeen met de gevoe lens, door den nieuwen gezant van Rusland te Parijs, den heer Iwolsky, bij de overhandiging zijner geloofs brieven aan den heer Faillières ge openbaard. In 't algemeen schijnt het sterretje van vrede op aarde, op dit oogenblik dus nog al heider. "WFNWbnlandT" Tweede Kamer- In de gisteren gehouden zitting werd met de behandeling der be grooting-van marine aangevangen. De heer Lohman besprak de be kende Heldersche predikantskwestie. Hij oordeelde de positie van den door de „Nat. Christen otficierenvereeni- ging" aangesteiden predikant Warner verkeerd. Naar zijn meening deed de minister beter zelf een predikant aan te stellen. De heer De Meester .critiseerde scherp de houding van den minister in deze kwestie. Hij bracht hulde aan den vice-admiraal Van den Bosch, die zijn overtuiging hooger heeft ge steld dan het behoud van zijn hooge positie. Gewijzigde Oorlogsbegrooting 1911. De minister van oorlog, de heer W. Cool, heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend een nadere nota van wijzigingen in de oorlogsbegroo ting over het dienstjaar 1911, in verband met de aanneming door de Tweede Kamer op 17 dezer van de motie-Duymaer van Twist c. s. en de daarop gevolgde schorsing van de beraadslaging over hoofdstuk oorlog. Daarbij worden voorloopig terug Maar de gezworenen verwierpen de vraag, of er verzachtende om standigheden aanwezig waren, en de rechtbank veroordeelde Kasper tot tien jaren tuchthuisstraf. Met eene uitdrukking van diepe aandoening rustte Doortje's strakke blik op den veroordeelde. Hagen bood haar den arm, zij bemerkte het niet, a! hare aandacht was geves tigd op den ongelukkige, om wiens mond een bittere trek speelde. Eerst toen hij weggeleid was, kwam zij tot zich zelve, hare oogen vuiden zich met tranen, en zij slaakte een diepen zucht. Zij legde hare hand op den arm van haar verloofde en verliet zwijgend de zaal. De herder, die met den kastelein bij den uitgang van het gebouw stond, keek haar hoofdschuddend na. „Voor haar heeft het leven geen waarde meer", zei hij fluisterend, „de molenaar zal zijne vrouw spoedig onder de zoden ter rust kunnen brengen". „Kom, kom, de tijd heelt elke wonde", meende de kastelein. „Het is waar, dat zij hem bemind heeft, en ik geloof, dat zij hem nog be genomen de voorstellen tot wijziging van de officierstraktementen verbete ring van de promotie bij de artillerie reorganisatie van de bereden artil lerie wijziging van de militaire ad ministratie; wijziging in het stelsel van de bezoldiging van de vrijwillig dienende onderofficieren en soldaten opheffing van de fouriersrangenen- cadreering van de landweer. Voorts de onderstaande posten wegens nieuwe uitgaven: lo. kosten van locale oefeningen van landweer- afdeelingen; 2o. oprichting eener tweede militaire school; 3o. verbe tering van de geldelijke positie der militaire apothekersbedienden; 4o. kosten vallende op het in voorraad houden van tarwe, ter voorziening in oorlogstijd5o. kosten wegens wijzigingen in het stationsemplace ment Zevenbergen in het belang van het militaire spoorwegvervoer. Eindelijk de gelden, meer geraamd lo. wegens verhooging van de soldij in verband met geschiktheid voor hoogeren rang en 2o. wegens positie verbetering van verschillende catego rieën van militairen en verhooging van enkele dier categorieën. Als gevolg van het terugnemen der geiden voorde voorgenomen wijziging der officierstractementen, wordt weder in de begrooting ingelascht de post van f 24,000, tot dusver uitgetrokken wegens „premies aan artsen die tot officier van gezondheid benoemd wer den en aan studenten voor den mili tairen geneeskundigen dienst, die am de universiteiten hier te lande opge leid worden" en wordt een der arti kelen met f4500 verhoogd, omdat de toelagen van de bij het departement van oorlog geplaatste officieren, tot een gezamenlijk bedrag van f6000 's jaars slechts voor één kwartaal in de begrooting waren uiigetrokken. Het eindcijfer van het hoofdstuk oorlog, thans f29,890,173, wordt nu f29,211,397. Herziening Wet L. O. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap wordt in een adres aan H. M. de Koningin erop gewezen„dat een aanzienlijk deel der bevolking onderwijs ontvangt op scholen met éen of twee leerkrachtendat dit onderwijs in het algemeen zeer ge brekkig genoemd moet worden; dat eenerzijds het amtal dezer seholen door de splitsing van meerdere groote scholen stijgende is, terwijl anderzijds de bevolking op het platteland, waar deze scholen het talrijkst zijn, steeds meer behoefte heeft aan goed lager onderwijs, vooral ook door de stij gende vraag naar en belangst 11,ng in landbouwonderwijs en ander vak onderwijs, en derhalve verzoekt een voorstel aanhangig te willen maken mintmaar zij moet nu toch inzien, dat hij hare liefde niet waard is". „Moet zij sprak de oude man op nadenkenden toon. „Als hij de daad begaan heeft, dan heeft hare ontrouw hem ertoe gebrachtdat is de worm die aan haar hart zal blij ven knagen. En als hij het niet ge daan heeft „Kunt gij nu nog twijfelen?" „Ja, mijn twijfel is zelfs sterker geworden. Zoo staat geen booswicht voor zijn rechter, al is hij ook nog zoo verstokt, als Kasper daar stond ik kreeg eigenlijk den indruk, dat hij te trotsch was, om zich te ver dedigen". „Dat was alles overleg en bere kend", hernam de kastelein. „Gij laat u door Doortje in de war bren gen, omdat zij aan zijne onschuld gelooft, meent gij er ook aan te moeten gelooven. Het is immers on mogelijk, dat een ander de misdaad bedreven heeft. Hagen heeft geene vijanden, en de brand brak juist uit op hetzelfde oogenblik, dat Kasper bij den molen was". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1