Gemengd Nieuws. Ingezonden jukken. BUITENLAND* Laatste Berichten, Burgerlijke Stand* Adverteiitiën. H. LOOXS. Geldersche Kookworsf KERK EM SCHOOLNIEUWS. Tot onderwijzer aan de Ned. Herv. school ie Aagtekerke is be noemd de heer W. Kodde, onderwijzer aan de chrisf. school te Groede, vroe ger te Oost- en West-Souburg. Onze lezers worden attent gemaakt op de in ons nummer van heden voorkomende advertentie der Hol landsche Credietbank, die origineele premie loten aanbiedt op maandelijk- sche aflossing van f 1 f,2 en f3. Zooals uit de advertentie blijkt, hebben er bij die loten bijna elke maand één of eenige trekkingen met vele hooge prijzen plaats. De 2 eerstvolgende trekkingen met 29500 prijzen waaronder hoofdprijzen van 100.000 en L. 30 000 zullen reeds op 31 December en 14 Januari a. s. plaats hebben. Mej. de wed. G. Hiemstra— Buwalda, te Wommels, die Dinsdag jl. haar lOOen verjaardag vierde, is gisternacht overleden. Op het traject Utrecht-—Zwolle werden den laatsten tijd gedurig kleine diefstallen gepleegd bij den bestelgoederendienst. Langzamerhand kreeg men vermoedens tegen drie bij de N. C. S. werkzame personen, twee remmers en een dienstdoend hoofd conducteur en Donderdagavond is het der politie gelukt de daders te betrappen, waartoe een rechercheur zich in een groote kist in den ba gage-wagen had verborgen. Bij aankomst te Zwolle werden bij fouilleering de vermiste voorwerpen op hen bevonden, waarna arrestatie volgde. Alle drie personen zijn hoofd van een gezin. Een persoon uit de gemeente Zwammerdam die zich nog al eens te buiten ging aan sterken drank, werd gisterenmiddag in kennelijken staat in het arrestantenlokaal dier gemeente opgesloten. Toen de veldwachter een uur of 5 later eens naar hem kwam kijken, lag de man dood in de cel. De geneesheer, ijlings geroepen, constateerde, dat de ongelukkige reeds twee uren dood was vermoedelijk in den drank gestikt. Donderdag is onder veel be langstelling op het Noordzeekanaal een proeftocht gehouden met het tankstoomschip „Vulcanus", door de Nederi. Scheepsbouw-Maatschappij gebouwd voor rekening van de Kon. Mij. tot Expl. van Petroleumbronnen in Ned-Indië. Het stoomschip, 1000 tons, is het eerste Ned, zeestoomschip, dat door de zorg van de Ned. Frabriek is voorzien van een Dieselmotor en dus gestookt zal worden met vloeibare brandstof. Door een vinding der Ned. Fabriek is tegemoet gekomen aan het aanvankelijk bezwaar, dat ae schroefas slechts in éen richting draaibaar kan zijn. De motor, die in de „Vulcanus" is geplaatst is een viertact dieselmotor met 6 enkel- werkende cylinders. Hij wordt ge voed door ruwe petroleum en zal het schip een snelheid van 8Va mijl kunnen geven. Het schip zal aanvankelijk gebezigd worden voor het vervoer van petro leum tusschen Noord en Oostzee en later emplooi vinden in Indië. Door de besparing aanmachinepersoneel zal de equipage slechts uit 12 koppen behoeven te bestaan. Bij den proeftocht heeft de direc teur der Koninklijke reeds te kennen gegeven dat besloten zal worden spoedig nog twee van dergelijke schepen in opdracht te geven bene vens twee tankstoomschepen van resp. 4000 en 5000 tons, eveneens voort te bewegen met motoren. De Duitsche bladen berichten weder verscheidene scheepsrampen. Het is gebleken, dat het stoomschip „Palermo", van de Sioman-iijn (Ham burg), bij Kaap Corrubedo met man en muis is vergaan. Er waren daar eene bemanning van 18 koppen en 5 passagiers aan boord. Het tank stoomschip „Manhattan", uit Bremen, dat 28 September uit New York naar Algiers vertrok, maar niet aldaar is aangekomen, wordt ook als met allen die aan boord waren, verloren be schouwd. Van het visschersstoom- schip „Gustav Oder" uit Bremersha- ven, zijn op de kust van IJsland twee dooden de kapitein en de stuur man aangespoeld. Er is nog eenige hoop dat de overigen van het schip 12 man door een ander schip aan boord genomen zijn, maar die hoop is zeer flauw. Met verbazende snelheid hebben de onderwaterkloksignalen zich in de scheepvaart een plaats veroverd en zij zijn voor de gezagvoerders bij misi in de nabijheid der kusten een onontbeerlijk hulpmiddel geworden. Zoo bericht o. a. de kapitein van het Norddeutsche Lloyd-stoornschip „Köln", dat hij bij de laatste thuis reis, toen hij bij 't veriaten van het Kanaal en het invaren der Noordzee dikken mist had, zich door de onder waterkloksignalen van het eene vuur schip tot het andere om zoo te zeggen verder „gevoeld" had, zonder de vuurschepen als „Terschelling", „Borkumiiff", „Norderney" en „Aus- senweser" ook maar gezien te hebben. Verschil ende vuurschepen werden op zoo'n afstand gepasseerd, dat de iuchtseinen niet gehoord konden worden, terwijl de onderwattrklok- signalen duidelijk waren uit te maken. Het Lloydstoomschip „Breslau" was op gelijke wijze in staat, door het Kanaal langs den keten, die de vuur schepen „Royal Souvereign", „East Goodwin'" „Sandettie", „West-Hin der", „Noord-Hinder", „Haaks" enz. daarstellen door toepassing der on derwaterkloksignalen zijn weg in den mist met zekerheid te vinden. De scheepvaart heeft zich inder daad met het gebruik van het on- derwaterkloksignaa! volkomen ver trouwd gemaakt en beschouwt hetzelve als een noodwendig be standdeel der nautische scheepsuit rusting, zooals het kompas. De moord te Berlijn. Onder verdenking den moord op mevrouw Hoffman te hebben gepleegd, werden thans in Rixdorf twee koop lieden gearresteerd, die in het begin der vorige week herhaaldelijk ver schillende lokalen in de Troben- Zieten- en Potsdammerstrasse be zochten, op den dag van den moord plotseling verdwenen en eerst den 9den weer opdoken en wel in geheel nieuwe kleeren, zoodat zij de alge- meene aandacht trokken. Een der verdachten bezat een huis te Rixdorf en daar werden beiden gearresteerd. Het bleek dat een van hen, B., die in dienst is bij een steenfirma, tus schen 4 en 5 Dec. een bedrag van 3000 Mk. bij deze firma had verduis terd, hetgeen hij ook dadelijk beken de. Zijn vriend K., was een oude bekende der politie, die nog jets af te zitten bad en dus ook dadelijk kon worden ingerekend. Bij het verhoor verklaarden ij van 6 tot 9 December in gezelschap van een jonge dame een pleizierreisje naar Keulen te hebben gemaakt en zich bij die gelegenheid in de nieuwe kleeren te hebben gestoken. Gelijk reeds is medegedeeld hebben de ketelmakers bij de scheeps werven het werk hervat nadat de uitsluiting 15 weken had geduurd.. Het verlies aan loonen in dien tijd bedraagt 800,000 pd. st. aan gelden aan de stakers moet 100,000 pd. st. uitbetaald zijn. De werkgevers hadden, zooals men zich zal herinneren, 15.000 man uitgesloten naar aanlei ding van de gedeeltelijke stakingen, omdat de arbeiders niet den raad van de vakvereeniging en de overeen komsten door deze gesloten wilden volgen. De overeenkomst thans aangenomen doet o. a. een sneller regeling van geschillen aan de hand en bepaalt, dat werkgevers en arbeiders, die de overeenkomst verbreken, door hun respectieve organisaties ter verant woording zullen worden geroepen. Te Lods (Russisch-Polen) is in bet station een bloedig gevecht ge leverd door treinroovers en geheime agenten. Laatstgenoemden zagen kort voor het vertrek van den sneltrein vijf bekende treinroovers kaartjes ne men. Toen zij een dezer heeren in hechtenis wilden nemen, kuchte deze eeu paar keer, waarop zijn collega's een knetterend salvovuur afgaven. Het publiek wierp zich op den grond om aan de kogels te ontkomen. Een officier, die met getrokken sabel uit een der wachtkamers kwam stormen en een geheim agent zijn gedood. Een gendarme, een machinist en een reiziger zijn zwaar gewond. De schur ken wisten in de algemeene verwar ring te ontkomen. De aanstaande zomer- m o d e. Hoewel officieel de winter nog uiet eens is aangebroken stelt „De Manufacturier" zijn iezers alweer op de hoogte van de plannen die mevrouw Mode voor het warme jaargetijde koestert. Men breekt zich het hoofd erover, wat nu in de plaats van het Voile Ninon zal komen met het aanstaande voorjaar, of dat allicht dit thans zoo kolossaal bevoorrechte weefsel in het nieuwe seizoen ge handhaafd zal blijven. Veel verwach ting ko start men van het in groote hoeveelhci i ie brengen Chapp-voile, dat, als het maar eerst in de ver- eischte, goedkooper kwaliteiten ver schijnt, allicht als plaatsvervangster zal kunnen optreden, Voor de goed- koope genres zal evenwel nog beter het katoenen voile en voor de betere genres het marquisette kunnen wor den gebruikt Vooral dit laatste weefsel zou een aangename verfris- sching in deze nu reeds bijna al te dikwijls gebruikt zijnde lichte stoffen brengen. Ten opzichte van de modekleuren valt weinig nieuws te constateeren, want groen domineerde reeds in het afgelooperi seizoen, in zooverre deze kleur voor de enkele genres in aan merking komen kan. Ook konings blauw is nieis nieuw meer, en de ver schillende tinten van fraise en cerise tot bordeaux zijn eveneens bekend. Zoo blijft dus enkel te vermelden, dat de voor balseizoen aan de mo dellen geprobeerde gele en oranje tinten hier en daar bescheiden te voorschijn komen, maar toch wel gezien werden en dan een zeer mordern, nieuw effect maken. Bij het enkel voor den overgang steeds courante zwart-wit bedenke men, dat deze combinatie reeds thans tame lijk veei gebruikt wordt—zooals b.v. de melkkralen borduursels op zwart, hetgeen misschien wel eenigen invloed kan hebben zooveel is ech ter, zeker, dat het n den eersten tijd van het vroege voorjaar beslist in aanmerking komt. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) Dure melk en nog wat. Mijnheer de Redacteur Wat ik vermoed heb, is eerder ge schied dan ik had kunnen vermoe den. De verhooging van den melk prijs is voorloopig weer van de baan. Toen ik de eerste aankondiging van het besluit der vereenigde Melkslij- ters ias, gevoelde ik teeds lust in de courant een woord van protest tegen dat besluit te laten hooren dat daarvan niets is gekomen heeft tot oorzaak, naast gebrek aan vrijen tijd voor zooiets, de verwachting, dat misschien eene pen, welbesnedener dan de mijne, die taak van mij zou overnemen. Deze verwachting heeft zich niet bewaarheid, en inmiddels was 5 Dec. al heel nabij, en, wat den doorslag geeft, ik had uit ver schillende gesprekken van huismoe ders reeds de overtuiging geput, dat den meikslijters heel wat tegenstand te wachten stond, zoodat eene op wekking daartoe gerust achterwege kon blijven. Een gevolg van dien tegenstand is, dat de meikslijters de voorgeno men verhooging niet hebben kunnen handhaven en de melk weer algemeen voor den ouden prijs verkocht wordt. Mijn voornemen is thans, te wijzen op het resultaat, dat door samenwer king verkregen kan worden. Veel meer nog kan in deze richting gedaan worden, want dat wij ai sedert lang zoo'n versciiikkeiijk duren lijd bele ven, ligt inderdaad voor een groot deel aan ons zeiven. De leveranciers, dank zij hun bonden, vereenigingen en wat dies meer zij, stellen hun prijzen, verhoogen deze zoodra zij het maar heel eventjes noodig of wenschelijk vinden, en wij, huismoedersnu, wij mopperen wat, doch daar blijft het dan ook bij, wij eindigen met. betalen. Doch laten wij nu uit die meikhistorie eens deze les trekken en die voor 't vervolg ook in toepas sing brengen, dat, op stuk van zaken niet de leveranciers, doch wij zelf de prijzen van verschillende artikelen in onze hand hebben. Wat zij door hun bonden enz. bereiken, is /oor ons als we maat eensgezind te werk gaan, in nog veel grootere mate bereikbaar. Ik ontveins mij niet, dat daar nood zakelijk. wel eenige opoffering uit voortvloeit, en voor zeker veei vast beradenheid en wilskracht toe noodig zijn zal, doch succes kan in dat ge val dan ook niet uitblijven, het doei zal worden bereikt, en ook hier geldt: „zonder strijd geen overwin ning" en „hoe zwaarder de strijd, hoe schooner ae overwinning". Nog een paar artikelen van dage- lijksch gebruik moeten wij sedert lang veel te duur betalen, veel duur der dan noodig isik bedoel vleesch en boter. Waarom moeten wij de slagers met hunne veelgeprezen sla- gersvereeniging, woekerwinsten irt hun zak bezorgen. Het is natuurlijk onder de stedelingen niet van alge meene bekendheid, dat de slagers het varkensvleesch schoonlet welvan de boeren koopen tegen 65 a 66 cent per KG., terwijl zij het ons vroolijk met 95 cent a fl laten betalen rund- vleesch, betalen zij iets duurder, maar niet veelderhalve 50 pet. of meer winst op een artikel van dagelijksche behoefie, waar slechts zeer weinig menschen op den duur buiten kun nen en wijbetalen gedwee, wat zjj vragen. Maar als we dit eens niet deden, als we het voorbeeld van de Ainerikaansche vrouwen eens volg den, en ons een tijd lang speenden van het gebruik van vleesch, of al thans het gebruik tot een minimum beperkten (beusch ons lichaam zou er niet onder lijden, want er zijn gelukkig een massa goedkoopere voedingsmiddelen, die het vleesch radicaal kunnen ver vangen en onze beurs zou er wel bij varen) zouden, dunkt U, de slagers dan op den duur niet genoodzaakt worden om zich met bescheidener winsten tevreden te stellen En de boter, zie de boerinnen daar zitten op de markt achter hare volle korven, met triomfantelijke gezichten, waarop duidelijk te lezen staat„wij hebben de macht, wij geven ze niet minder dan 15, liever nog 16 stuivers, en jullie zult dat betalen." En wij. betalen wederom Maar ik zou de gezichten van diezelfde boerinnen wel eens willen zien, als wij week op week, eens niet kochten, en niet betaalden, en wij lieten haar, week op v/eek, met haar volle korven weer naar huis trekken, zooals ze er mee gekomen waren Zoudt ge niet den ken, dat ze gedwongen zouden worden hare eischen wat te matigen Ik ben er zeker van, tenminste als wij maar eensgezind te werk gaan en vol houden. Bonden of vereenigingen zijn daartoe vooralsnog niet noodig als iedere huisvrouw voor zich zelf een kloek besluit neemt, om voor een zeker artikel beslist niet meer dan een zeker bedrag te betalen, en dit besluit dan ook flink ten uitvoerbrengt en vooralvolhoudt, niet ver saagt, voordat de zege bevochten is, dan zult ge eens zien, wat er in die lijn bereikt kan worden. Want er is nog meer dan de drie nu behandelde artikelenvergelijk maar eens de prijzen van brood (ondanks „Eigen Hulp"), aardappe len en groenten en van zooveel an dere levensbehoeften, met die van enkele jaren terug, en erkend zal moe ten worden, dat niet ten onrechte over „den duren tijd" geklaagd wordt. Indien mijn geschrijf de huisvrou wen wakker geschud heeft en op gewekt om ieder voor zich zelf en zoodoende gezamenlijk, den strijd tegen verschillende afzelterijen aan te binden, dan moet het doei bereikt worden, het doei, hetwelk ook is dat van Een Huismoeder. DUITSCHLAND. De Rijksdag is met Keisivacantie naar buis gegaan. Een groote maand geleden was de zitting eerst geopend en in die ééne maand heeft ;de rijksdag negentien, zegge negentien, vergaderingen ge houden. In zulk een korten tijd kan men uiet veel afwerken, vooral wan neer er begrootingsdebatten gehouden moeten worden, de eenige gelegen heid, gelijk eergisteren de afgevaar digde Miiller uit Meiningen opmerkte, die er in Duitschiand bestaat om de algemeene politiek te bespreken. In derdaad heeft de zitting tot dusver zoo goed als geen resultaten opge leverd en de voorspelling van hen, dia meenden dat heel de zitting niets te beduiden zal hebben, schijnt be waarheid ie zullen worden. Inderdaad is het duidelijk gebleken, dat alle partijen, alle afgevaardigden, zich voorbereiden op de groote verkiezing van het volgende jaarniemand rekent er op, dat er in dit jaar nog veel van belang zal plaats grijpen en alle besprekingen, heel de politiek, staaf reeds in het teeken van den naderenden strijd. „Wanneer een spreker zich al te zeer van de zaak waarom het ging verwijderde aldus de „Kölnische Zeitung" dan konden de journa listen boven op de tribune altijd heel gemakkelijk de reden daarvan op sporen, door her zakboekje op ie slaan, waarin de omstandigheden vermeld zijn onder welke het spre kende lid de vorige maal verkozen was en altijd bleek het, dat zijn redevoering ingericht was op de politieke constellatie in zijn district. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor datgeen wat de partijen verdeeld houdt op den voorgrond kwam te staan en dat de politieke vervreem ding, die wassend is, sedert de dagen der financieele hervorming haar hoogste spanning bereikt heeft Na tuurlijk komt dit veel meer uit bij begrootingsdebatten over algemeene onderwerpen en bij de debatten over interpellaties, dan bij de behandeling van speciale wetsontwerpen. Vandaar dat de rijksdag van deze laatste slechts enkele heeft afgehandeld de wet op de scheepvaarttollen, op de kwakzalverij en op de kamers van arbeid werden in tweede lezing af gehandeld. Dat was alles." VEREENIGDE STATEN. Roosevelt heeft Woensdag te Newhaven zijn eerste redevoering gehouden sedert de democratische verkiezingsoverwin ning in November. Hij verklaarde bij deze gelegenheid, dat hij aan de door hem voorgestane radicale politiek zou blijven vasthouden. Hij verlangde een wettelijke regeling der verhoudin gen der groo e corporaties door be- iangelooze vertegenwoordigers van het algemeen belang en niet door lieden, die er profijt van trokken. Deze verklaring wordt opgevat als een directe afwijzing door Roosevelt van dë republikeinsche partij in haar tegenwoordigen vorm. Per telegraaf. 's GRAVENHAGE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1911 benoemd tot directeur van het tele graafkantoor te Vlissingen H. F. 01- dendorff, thans commies der telegrafie lste klasse aldaar. Tweede Kamer. 's GRAVENHAGE. De Tweede Ka mer nam heden na een verward en rumoerig debat met 36 tegen 31 stem men een motie Duymaer van Twist aan, verband leggende tusschen trac- tements- en pensionregeling van de officieren der landmacht. De sociaai-democraten hadden vóór de stemming de vergaderzaal verlaten. De minister van oorlog, generaal Cool had in tweeden termijn ver klaard dat de motie voor hem onaan nemelijk was. Na den uitslag der stemming over deze motie vroeg de minister schorsing der beraadslaging aan, waartoe werd overgegaan. De minister van oorlog heeft ver volgens besloten, met betrekking tot dit Kamer-votum, zijn ontslag aan te vragen. MIDDELBURG. De korporaal S. die wegens diefstal door de politie wordt opgespoord men zie het bericht onder provincienieuws is hedenmorgen uit de kazerne ontvlucht en nog niet teruggekeerd. Geruchtmakende zaak. KOPENHAGEN. De voormalige al machtige eerste minister Alberti werd heden wegen het plegen van verduis teringen loopende over een bedrag van 15 millioen kronen, waarbij een groot gedeelte der boerenbevolking van het geheele rijk betrokken is, tot 8 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. van 13—17Dec. ONDERTROUWD J. Suurmond, jm. 25 j. en T. Laer- noes, jd. 26 j. C. L, van Daele, jm. 21 j. en J. C. Labrujere, jd. 17 j. C. J. de Ruijter, jm. 24 j. en L. de Kam, jd. 19 j. F. Klaassen, jm.20 j. en N. van Liere, jd. 21 j. K. F. H. Joosse, jm. 26 j. en E. C. Dan- ckaerts, jd. 26 j. J. H. Kortenbout, jm. 30 j, en J. S. Matsaert, jd. 22 j G E T R O U WD: M. Vermeule, jm. 24 j. en K. P.J. de Vos Burchard, jd. 21 j. P. Braat, jm. 18 j. en J. W. Stegers, jd. 19 j. J. C. van Hilst, jm. 21 j. en G. Geelhoed, jd. 22 j. BEVALLEN: E. j. Salomé, geb. Feun, z. j. M. Videier, geb. Aarsen, z. A. H. Pison, geb. Witvoet, z. A. Roeting, geb. Beckers, z. M. P. Lauwereins, geb. Dorchain, z, Hoogwater f® yüsslnggn, Dec. vm. nm. Zondag 18 2.01 2.21 Maandag 19 2.51 3.11 Dinsdag 20 3.38 3.58 Woensdag 21 4.35 4.55 Donderdag 22 5.30 5 50 Vrijdag 23 6.25 6.45§ Zaterdag 24 7.22 7.42 Laatste Kwartier 's morg. 10.55. Voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Broeder ABRAHAM, betuigen wij onzen har- tel ij ken dank. Uit aller naam C. L. VAN OCKENBURG. Prachtige dikke Kluiven en Rookspek, heden ontvangen.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6