lie Tweede Blad fnsk Maandag 19 December w, M's ïler, J3 No 298 48e Jaargang, 1910. Gemeentebestuur» n 0» eren, LOP. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-ftduertentiën op zeer tfoordeeüge voorwaarden BINNENLAND. [l, jsopgaaf it. f >ek- MM oor- s huis jrra- ik. zgti erte- lgen 0, 125. rg. 4.45a, 8.55d, 1.50d, 2.10, 4.30d, 6.50, 9.05, 5.15a, 9.30d, 12.30, 2.50, 5.104, 7.30, 10.50 mane- en op imiae in de aaij VIISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. l^P"" Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij welielijKsche ba» taling, ontvangen de dagelijks verschijnende ,,VLISSING= SCHE COURANT"koste= loos tot 1 Januari. MOND- EN KLAUWZEER. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat in verband met de omstandig heid, dat het mond- en klauwzeer zich in het buitenland uitbreidt en met name in Duitschland een dreigend karakter aanneemt, het van groot belang is te achten, dat de veehouders onmiddellijk aan hem kennis geven van onverhoopte ge vallen van mond- en klauwzeer, daai het gedurende eenigen tijd verzwij gen van een eerste ziektegeval en het dientengevolge in stand blijven van een bron van besmetting, nood lottige gevolgen met zich brengen kan dat het zelfs de voorkeur verdient, dat, ook in twijfelachtige gevallen aan hem kennis worde gegeven en niet worde gewacht totdat meerdere zekerheid omtrent den aard der ziekte is verkregen. Vlissingen, 17 December 1910. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd het debat over de oorlogsbe- grooting voortgezet. De heer Duymaervan Twist achtte o. a. zuiniger beleid noodig. Hij cri- tiseerde de ontevredenheid over het optreden van de onderofficieren- vereeniging „Ons belang". Hij verklaarde nog steeds te hec'n ten aan het tweeploegenstelsel, mits behoorlijker uitgevoerd dan tot dus ver. Spreker diende verder een motie in, verzoekende den minister zijn voorstel inzake de trakternentsrege- ling thans terug te nemen en spoedig opnieuw in te dienen, gelijk met een betere pensioenregeling. De motie Thomson tegen het duel werd bestreden door den heer Van Karnebeek, maar gesteund door de heeren Colijn en Nolens, omdat van aanneming der motie te eerwachten is invloed ten goede op verkeerde traditiën welke in het leger omtrent het duel bestaan. De minister verdedigde uitvoerig zijn beleid. Indiening van een nota terzake herziening der militiewet achtte hij onnoodig, aangezien het ontwerp binnen niet langen tijd zal kunnen worden ingediend. Bij het nieuwe stelsel wordt ge handhaafd het twee ploegenstelsel echter met vermijding der gebleken gebreken. De minister verdedigde zijn voor stel van gelijkstelling van traktement voor officieren van alle wapens met afschaffing van het toelagenstelsel Deze traktementsverbetering is urgent en niet vatbaar voor uitstel. Dueileeren keurt de minister sterk af, maar kolonel Van Capellen was de meest geschikte officier voor in specteur der cavalerie. Ten slotte verklaart de minister zich niet tegen de motie-Thomson betreffende de benoeming van den inspecteur der cavalerie, wijl hij het duel onvoorwaardelijk afkeurt en in de motie geen afkeuring van zijn be leid ziet. De motie Thomson (het duel van kolonel Capellen betreffende) werd aangenomen met 62 tegen 4 st. Tegen stemden de heeren Van Doorn, Tyde- man, Karnebeek en de voorzitter. Behalve eenige örankwetbezwaren men vernam van den lieer Ruys dat er in Limburg tienmaal meerver- lofsvergunningen in werking zijn dan n het sterker bevolkte Friesland kwamen in de avondvergadering een aantal gemeentebelangen ter sp-ake, waarop evenwel zoo min de verschil lende sprekers als de minister diep ingingen. Op den aandrang, door de heeren Van Nispen (Rheden), Fleskens en Treub geoefend teneinde de regeering te bewegen de pensioneering van ge meente-ambtenaren en beambten ter hand te nemen, antwoordde de heer Heemskerk met eenige voorloopige cijfers een stamkapitaal van honderd dertien en een half miliioen in totaal door rijk en gemeente bij de invoering van zulk een algemeene pensionee ring te storten, of wel een jaarlijksch bedrag van tezamen 4 miliioen voor altijd. Er kan wel wat van deze raming afenkele onzer groole gemeenten hebben haar beambten, of werklieden- personeel reeds geheel of ten deele gepensioneerd. Maar de cijfers bren gen toch eenigen schrik teweeg en de minister heeft ai zoo veel te doen. Het rijk alleen zou er in geen geval voor kunnen zorgen, zegt de minister. Men verblijde zich dus niet voorbarig, dat er onder zijn bewind iets zal komen, zegt de overzichtschrij ver van de „N. Ct." De versterking van Vlissingen. De „Köln. Ztg." bevat over deze kwestie nogmaals een artikel. Het blad begint met te constateeren, dat de brochure van generaal den Beer Poor- tugaal in de Belgische kringen, tot welker woordvoerder zich Roland de Marès heeft opgeworpen, allesbehalve met vreugde ontvangen is. De weerlegging dier brochure door prof. Nijs is uiterst zwak, wat alweer bewijst, dat onware en onhoudbare beweringen niet geloofwaardig kunnen gemaakt worden, al herhaalt men ze nog zoo vaak. Van Belgische zijde beroept men zich steeds op de verdragen van 1839 en 1907 om Holland te verhinderen een fort te Vlissingen aan te leggen. Het beroep op het tractaat van 1907, dat de rechten en plichten van neu trale staten omschrijft, is echter onbe grijpelijk art. 5 toch verbiedt de oor logvoerende partijen uitdrukkelijk zich van de wateren en havens der neutrale mogendheden als operatiebasis tegen de wederpartij te bedienen. En daar zelfs Belgische autoriteiten ais minis ter Destamps vroeger reeds onvoor waardelijk hebben toegegeven, dat dat deel van de Westerscheide, het welk door Holiandsch gebied omge ven is, een Holiandsch watergebied, een rivier is en geenszins een zeearm, waarover de Nederlandsche staat dus het souvereiniteitsrecht heeft, zoo moet men aan een volkenrechtelijken goocheltoer denken, wanneer men uit dit tractaat zou kunnen afleiden een beperking van de Hollandsche sou- vereiniteitsrechten, tot welke toch ook behoort het aanleggen van vesting werken. Op even zwakke gronden zoo gaat het blad voott berust het be roep op de verdragen van 1839, wat dan nader door het blad wordt uit gewerkt. De „Tel." verneemt, dat men ten stadhuize te Amsterdam voornemens is, in verband met de Paleis-Raad huisplannen, H. M. het terrein van de IJsclub aldaar aan te bieden, om daarop een koninklijk paleis te doen bouwen. Daaruit blijkt zegt het blad dat B. en W. er op gesteld zijn het paieis op den Dam terug te geven aan zijn oude histori sche bestemming. Rechtzaken. De Hooge Raad deed gisteren uit spraak in het cassatieberoep, inge steld door Lewenstein Nachfolger's Naaimachinenhandel te Rotterdam, tegen het arrest van het hof te 's Gra- venbage, waarbij zij was veroordeeld tot schadevergoeding aan de Singer Manufacturing Compy. te New-York "wegens oneerlijke concurrentie, hierin bestaande, dat zij gebruik maakt van den naam en het merk „Singer" voor den verkoop van haar „verbeterde" Si ngernaai machines. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het Hof, voor zoover het Hof de ingestelde vordering ais be rustend op schending van het uit sluitend recht op het voeren van een naam heeft aangemerkt als een vor dering uit onrechtmatige daad. Im mers de Hooge Raad overwoog, dat een uitsluitend recht op het voeren van een naam door een Naaml. Ven nootschap aan deze door de wet niet is ioegekend, zoodat wanneer men dezelfden naam gebruikt die een andere Naaml. Venn, voert, men geen onrechtmatige daad pleegt in den zin van ait. 1401 B. W. Anders was het gelegen met de in breuk door Lewenstein Nachfolger's Naaimachinenhandel gepleegd op het recht van de Singer Man. Cy op het merk „Singer". Dienaangaande be sliste de Raad dat ook het woord, hetwelk het merk uitmaakt, blijft het kenteeken van de handelswaar des gerechtigden tot het merk, ten einde hem te onderscheiden van die van anderen, ook al moge het voor het publiek in vervolg van tijd tot een soortnaam dier waar geworden zijn. Te dien opzichte, te weten voor zoover de actie tot schadevergoeding was ontvankelijk verklaard volgens inbreuk op het merk, bleef die ver- oordeeiing gehandhaafd. Viissingen, 17 December. Schoolarts Fröbelschool Paul Krugerstraat. Het bestuur der Fröbelschool van de maatschappij „Tot Nut van 't Al gemeen" heeft het verzoek gericht aan den heer dr. A. van Maanen de functie van schoolarts op zich te nemen, op welk verzoek in gunsti- gen zin door den heer van Maanen is beschikt. De Fröbelschool in de Paul Krugerstraat is dus de eerste schooi in onze gemeente, die zoover als dit mogelijk is zorg draagt voor de gezondheid harer leerlingen. Moge dit goede voorbeeld, dat deze nog nieuwe school geeft, spoe dig door andere inrichtingen van onderwijs worden gevolgd. Verder vernemen wij, dat nog eenige verbeteringen in de ventilatie voor de verschillende leerzalen zul len worden aangebracht, waardoor verzekerd zal zijn, dat gedurende den geheelen schooltijd in elk lokaal een frissche gezonde lucht is. Deze Fröbelschool waar, zooals uit boven staande blijkt, de grootste" zorg be steed wordt aan het lichamelijk welzijn der kinderen en waar het onderwijs geheel en al volgens de methode van Fröbel wordt gegeven is werkelijk een model school, waar op de gemeente Vlissingen met recht trotsch mag wezen. Wij zijn het de partement Vlissingen van de maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen" dankbaar voor het goede werk, dat het heeft gedaan door deze school op te richten. Betreffende het bericht van Lloyd dat de mailboot „Mecklenburg" gis terenmorgen bij Queensboro-pier aan den grond zou zijn geioopen, verne men wij dat het bericht erg overdreven is. De „Mecklenburg" raakte onklaar doordat een uitgeworpen tros miste. Het anker werd uitgeworpen en de boot draaide hierdoor rond, doch is even wei volstrekt niet aan den grond geioopen en het schip bekwam ook niet de minste averij. Het eenige gevolg was dat de mailtrein een uur te laat is vertrokken. Bij gunstig weer zal morgenmiddag door het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" om 12 uur van het café van den heer Mol aan de Badhuisstraat het vaandei van de schiet- en tooneel- vereeniging „Onder Ons", welke haar 15 jarig bestaan viert, worden afge haald. Dan zal een muzikale wande ling door een groot gedeelte der stad worden gemaakt en het vaandel wor den overgebracht naar het lokaal van den heer Buning op de Grooie Markt. Cinema Pathé frères. Dezen middag namen de voorstel lingen een aanvang met de cinem;- tographe van Pathé frères in de zaal Cosmopolitain". Voor deze voor stelling waren de weeskinderen van beide gestichten ter bijwoning uitge- noodigd. Door bijzondere omstan digheden konden die niet tegen woordig zijn. Wij werden in de gelegenheid ge steld een viertal films te bewonderen en kumen daarvan getuigen dat zij zeer mooi waren. De geheele instal latie waarborgt een goede vertooning van het vele, waarover wordt beschikt. Naar men ons meldt is thans hier ter stede definitief opgericht de Vlis- singsche schermvereeniging „Prinses Juliana", welke vereeniging zich heeft aangesloten bij de afdeeling van Volks weerbaarheid. De slagersvereeniging heeft beslo ten vanaf 1 Januari de slagerswinkels des avonds 9 uren te sluiten, met uitzondering van Vrijdag en Zaterdag, De mailboot „Koningin Wilhelmi- na" is heden u t Rotterdam, waar het scHp gedokt heeft, teruggekeerd. Met de nachtboot „Mecklenburg" arriveerde hier hedenmorgen de direc teur generaal met den chef van dienst der Staatsspoor, benevens de presi dent van de Noord Braband Duitsche spoorwegmaatschappij, die per aan sluitende mailtreinen hun reis naa- Utrecht en Gennep vervolgden. Wegens late aankomst der mail- treinen, en het overladen van een groote postzending, met die treinen aangebracht, vertrok de nachtboot „Prinses Juliana" eerst hedennacht om 1 uur. Met ingang van 1 Januari is tot agent van politie alhier benoemd D. van de Vreugd Pz. te 's Heer Arendskerke. veerde de reddingboot hedenmorgen in het Marinedok. Een woord van hulde mag zeker wel aan deze wakkere bemanning gebracht worden. De noodsignalen waren gegeven door het motorschip „Cornells" van Goole naar Antwerpen bestemd. Dit schip had een defect aan de motor en verlangde daarom assistentie van een sleepboot. Hadenmorgen was een sleepboot in de nabijheid, doch het gelukte niet het anker op te halen, wat bij het zware stormweer verschillende moeiijkheden opleverde. Door den hevigen storm is heden nacht de loodsdienst gestaakt ge weest. Aan de Badhuisstraat werd de paal van de vereeniging Gaai- en Doelschieting door den storm door midden gebroken en ook de daar staande tent door den wind vernield. Gis'erennacht is een lid der equi page van het Engelsche stoomschip „Bendoran" van Middlesbro naar Antwerpen ter hoogte van het licht schip „Wandelaar" over boord ge vallen bij het aan boord nem:n van een loods van een Nederlandsch loodsvaartuig. Op hel geroep van den drenkeling ging men met de loodssloep aan 't zoeken en bemerkte men den man drijvende. Met veel moeite werd hij in de boot getrok ken en weder naar boord gebracht. De zeevarende C. De Voghel, wo nende alhier, is aangesteld als matroos bij de overzetbooten te Ostende. DE STORM. Gisterenavond ongeveer kwart over acht werd van de kustwacht te West- kapelle bericht ontvangen dat een schip in nood verkeerde. Dadelijk werd de reddingsboot bemand en reeds een half uur later, dus onge veer kwart voor negen, vertrok de reddingsboot, onder bevel van schip per F. H. Jilleba naar buiten. Er stond buiten een woeste zee en daar het water wassend was moest tegen stroom worden ingevaren en kwam het goed van pas dat de reddingsboot van een motor was voorzien en was de boot dan ook om ongeveer elf uur voor den kleinen vuurtoren van Westkapelle. Evenwel werden geen noodsignalen meer waar genomen en eveneens werd niets van een in nood verkeerend schip be merkt. De reddingsboot bleef evenwel zeer geruimen tijd daar in de nabij heid kruisen, doch niets bijzonders werd waargenomen. De dappere be manning gaf het niet op en hoewel het buiten noodweer was werd over al gezocht naar het schip dat nood signalen had gegeven, welk schip zeer vermoedelijk de motorboot „Cor nelia" was, komende van Goole. Eindelijk keerde de motorboot door de Roompot terug en kwam de reddingboot met haar kloeke beman ning na een zeer zwaren nacht, he denmorgen ongeveer half vijf te Veere binnen en werd door het ka naal naar hier teruggekeerd en arri Bij het in de vorige maand ge houden examen voor hoofdconducteur b/d Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen hebben aan de gestelde eischen voldaan de conduc teur pakmeesler H. Dikken, gestati- onneetd alhier en de conducteurs H. Heenen, C. de Hond, H. J. van Rinsum, allen te Boxtel. Wegens uitbreiding van perso neel is op gisteren van Amsterdam naar hier overgeplaatst de postconduc- teur van de eerste klasse Krabben- damme, om dienst te doen op de treinen waardoor het aantal postcon- ducteurs, die van de mailbooten inbe grepen, uit 15 man besaat. Men schrijft ons uit Middelburg Hoe sommige menschen door een betrekkelijk klein vergrijp hun eigen positie en eigen toekomst benadeelen, biijkt weer uit eene gisteren hier af gespeelde treurige geschiedenis. Te ongeveer zeven uur vervoegde zich bij den koopman J. de Klerk, Wagenaarstraat hoek Bree een kor poraal der infanterie, die hem een paar schoenen en 21 stukjes chroom leder te koop aanbood. Na lang heen en weer gepraat, werd de koop gesloten en wel f2 voor de schoenen en 10 cent voor de stukjes leder. De koopman vroeg den naam van den korporaal, die opgaf S. te heeten, en aan Klerk vroeg om de stukjes leder niet voor zijne ramen te koop te leggen. Toen K. hierop zeide, dat de zaak dan zeker niet in orde was, zeide de korporaal de zaak is wel in orde, want ik heb het geld en verliet den winkel. De opkooper vertrouwde natuurlijk de zaak niet en deelde het aan de politie mede, welke een onderzoek instelde. Dit onderzoek had tot resultaat, dat tegen den korporaal, C. A, S. geheeten, proces verbaal werd opge maakt wegens diefstal van de stukjes leder ten nadeele van de 3de com pagnie, 2de bataljon, 3de regement infanterieterwijl bleek, dat de kor poraal de schoenen, een paar chroom lederen bottines met gummi hakken, bij een winkelier hier ter stede voor f 7,40 had gekocht. Voor den jongen man, die naar wij vernemen, nog wel voor officier wilde leeren, zal dit muisje nog een minder aangenaam staartje hebben.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5