LIENSKOK. Het neusje van den Zaim. Christmas ftiewyear - kaarten, ioekhandsl ketsen Dagmeisje nette Dienstbode. DE DIRECTIE. Advertentiën. w.o, typisch Zeevwsche, m Sepia tint. pelterijen Magazijn Nieuwe Zending Oroote sorteering HUWELIJKS-KAARTEN. /mg Het geacht publiek wordt bij 01m j|i deze er op attent gemaakt dat vanaf Zaterdagavond 5 uur, de WERELDBEROEMDE Cinema van PATHÉ ERÈRES zijn voor- stellingen aanvangt in het gebouw „COSMOPOLITAIN Deze voorstellingen zijn eiken avond van plm. 5 tot plm. 10 uur, behalve des Zondags, dan van 8 tot 11 uur, en duren ongeveer 1% uur. pATHÉ FRÈRE5 zorgt er steeds voor, zijne reputatie hoog te houden. Het allerbeste wat op dit gebied bestaat. TOEGANGSPRIJZEN 1e Rang 40 ct., 2e Rang 20 cf., 3e Rang 10 ct. SS wonde werd naar een gasthuis ge bracht, waar hij overleed Woens dagnamiddag had te Boxtel een ern stig ongeluk plaats. Een man zou aan den Schijndelschen dijk de boomen snoeien. Hij snoeide de takken boven zich, terwijl een kenner steeds de takken beneden zich snoeit. Een zeer dikke tak kwam terecht op zijn hoofd met het gevolg, dat hij zwaar gewond van een aanzienlijke hoogte naar beneden tuimelde en met zijn hoofd terecht kwam in een moddersloot. Hoewel door zijn makker dadelijk uit de sloot verlost, bleek hij in bewusteloozen toestand teverkeeren. Des avonds is hij in het gasthuis overleden. Een timmerman uit K'imped a.d. Lek, die te Vreeswijk werkte heeft Maandag 5 Dec. zijn werk verlaten en nadien heeft men niets meer van hem vernomen. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. ln het Ziekenhuis te Rotterdam is overleden een 12jarige jongen, die in een emmer heet water was terecht gekomen, waardoor hij ernstige brandwonden en inwendige kneuzingen had bekomen. Een ingezeten uit Haarlem stapte uit den trein, liep het perron over, ging daar op een bank zitten en was een lijk. Een 2jarig knaapje te Delft is in emmer kokend waier gevallen. De kleine werd deerlijk verbrand in het gasthuis opgenomen. Te Maas tricht is een man door een glazen dak gevallen, waardoor hij op een harden vloer terecht kwam. De man bekwam zulke erstige kneuzingen, dat hij weldra overleed. Terwijl een molenaar te Zierikzee Woensdag namiddag boven in den molen werk zaam was, werd hij door een der kamraderen gegrepen en eenige malen rondgedraaid, tengevolge waar van beide beenen werden gebroken en een zijner armen ernstig gewond werd. De ongelukkige werd in deer niswaardigen toestand naar het zie kenhuis te Noordgouwe vervoerd. De 65jarige echtgenoote van een landbouwer te Tongeren in de ge meente Wijhe die Woensdagmorgen een vat melk in den kelder wilde brengen, had het ongeluk daarbij te vallen met het treurig gevolg, dat zij eenigen tijd later reeds overleed. In de Leidschestraat te Amster dam is door de Dordsche levens verzekeringmaatschappij een huis gekocht voor f 92000. Daar dit huis, dat eerst zal worden gesloopt, slechts een oppervlakte heeft van 123 M2, komt dus elke M2 op f 750. Voor dien prijs koopt men te Veere een flink huis. In Limburg komen nog voort durend spoorwegongelukken voor. Zoo is gisterenavond re Heerlen weer een personentrein op een stilstaanden goederenwagen gereden, waardoor een postconducteur werd gewond. De materieele schade is zeer aan zienlijk. Mej Geertje Hiemstra Buwal- da, die eenige dagen geleden te Wom- mels haar lOOsten verjaardag vier de is moeder van 10 kinderen, waar van één, de oudste, is overle den, grootmoeder van 29 kleinkin deren, overgrootmoeder van ruim 60 achterkleinkinderen en betover grootmoeder van een kind. Op 25 jarigen leeftijd werd ze boerin te Wommels en bleef dit 37 jaar op de zelfde boerderij. Naar het ,,Hbld." verneemt, is met een maatschappelijk kapitaal van f500.000, verdeeld in 1000 aandeden van f 500, opgericht een maatschap pij, die zich ten doel stelt de vervaardiging en verkoop van vlieg toestellen hier te lande. Van dit kapitaal worden voorloopig uitgege ven f 250.000, waarvan circa f 140.000 wordt besteed voor het in eigendom verkrijgen van de vliegterreinen te Ede en Soesterberg, met gebouwen, loodsen, tribunes, vliegmachines, auto's, motoren, werkplaatsen en f 110.000 voor werkkapitaal, Uit Glasgow wordt vrij 'n hevige aardbeving gemeld, die Woensdag avond te negen aar alle huizen der stad deel schudden en een groote ontsteltenis onder de bevolking ver wekte. Een tiein, die van Beauvais kwam, reed gisterenmorgen te 9.50 in volle vaart een station te Parijs binnen en bolste tegen een stootblok. In het geheel werden 45 personen min of meer ernstig gekwetst, die echter allen naar huis konden terug- keeren of aan hun werk konden gaan. De vrouwe n moord te B e r 1 ij n. Ofschoon sedert het be kend worden van den geheimzinnigen moord op de 68 jarige rentenierster mevrouw Hoffmann, in de Blumen- thalstrasse, de z.g. „moordcommissie" ook gedurende den ganschen nacht van Dinsdag aan het werk >s geweest kon een verklaring van de duistere zaak nog steeds niet gegeven worden. Integendeel lijkt de zaak steeds in- gewikkelijker te worden. Wat betreft de identiteit van den dader zoowel als de motieven tot de daad tast de Berlijnsche recher che nog steeds in het donker. De huisbewoners waren allen een stemmig in hun verklaringen. Allen hebben het hulpgeroep, Woensdag een week geleden gehoord en nu zijn gisteren nog de buren derzeifde verdieping komen verklaren, dat zij duidelijk de woorden „Neen! Neen! Ik wil nog niet sterven heb ben vernomen. Nader wordt nog bekend, dat de moordenaar vrij iniiem met de oude dame moet zijn geweest, daar deze erg bang was en nimmer vreemden in haar woning liet. Verdenking is thans gerezen tegen een 20jarigen jongen man, slotenmaker van beroep, die sinds eenigen tijd een liefdes betrekking had aangeknoopt met de jongste van twee zusters, die vlak over het moordhuis wonen en waarbij hij zeer veel aan huis kwam, ook ais de meisjes er niet waren, daar hij een sleutel van haar woning bezat. Die jonge man is thans zoek. De politie heeft haar beiooning van 1000 mark voor den aanwijzer van den dader thans verhoogd tot 3000 mark. Overstroom ingen in Spa n j e Stortvloeden blijven overstroomingen veroorzaken. Ver scheidene wijken van Granada staan onder water, verscheidene avenues te Saragossa zijn overstroomd. Te Vala- dolid zijn de huizen onder water ge zet. Bij een instorting is een werk man bedolven. Cadixis overstroomd. De politie vond op het strand men- schelijke overblijfselen afkomstig van een schipbreuk. Het technische tijdschrift Motor Boat kondigt aan, dat een van de volgens het Engelsche vloolprogram- ma eerlang te bouwen Dreadnoughts zal worden voorzien van motorma chines van 12.000 P.K. Deze machi nes, die reeds in bewerking zijn, worden met olie gestookt en zuilen het schip een snelheid geven van 21 knoopen. Het hoogste punt der ma chines ligt tamelijk diep onder den waterspiegel, zoodat zij feitelijk on kwetsbaar zijn. De uitgespaarde ruiuite zal gebruikt worden om meer brandstof 'te bergen, waardoor het schip in staat zal zijn tweemaal zoo lang in open zee te blijven als een door stoom gedreven schip. Een opzienbarende arrestatie heeft te Weenen plaats gehad. De volontair van de firma Auto Palace en Co., graaf Isbert Wolff Metternich, is volgens een telegram uit Weenen aan het „Berl. Tageblalt," in zijn woning gearresteerd, blijkbaar op grond van een vet zoek om uitlevering van het O. M. bij 't koninklijke hoog gerechtshof te Berlijn. De gearresteer de bevindt zich in de gevangenis van het hooggerechtshof te Weenen. Op welken grond de arrestatie heeft plaats gehad kon nog niet worden uitgemaakt. Graaf Isbert is 24 jaar oud en se dert 28 September j.l. met de too- neeispeeister Ciaire Valientin gehuwd. Het ,,Ber). Tagebl". verneemt van andere zijde nog over de arrestatie Graaf Metternich gaf zich zes weken geleden moeite voor een plaais als volontair bij de automobielzaik Hai- phen en Co. Hij verklaarde den eige naar der zaak, dat hij ernstig ver langde, zijn familie te toonen dat hij kon arbeiden, Hij werd aangenomen, daar hij een zeer goeden indruk had behouden. Woensdagmiddag verzocht hij om drie dagen verlof om zijn zieke echtgenoote, die zich op den Semmering bevond te bezoeken. Dit werd hem toegestaan. Later in den middag vernam zijn chef, dat hij ge arresteerd was. Men acbtie het niet mogelijk dat de graaf schuldig was aan een strafbare handeling. De Berlijnsche politie kent de reden van de arrestatie niet. De Amerikaansche bladen wordt een lijst er wordt bijgevoegd een „onvolledige") gegeven van de mis daden, die in het laatstverloopen jaar gepieegd door de beruchte bende van „de Zwarte Hand". Er staan 22 bomaanslagen op de meeste in overvolle huizen 19 moorden, 6 ontvoeringen, 6 gevallen van roof en 3 brandstichtiugen, van welke een den dood veroorzaakte van 9 Italianen terwijl er 23 anderen bij werden gewond. Voorts zijn er vele gevallen van roof en geldafpersing, die nooit ter kennis van de politie kwamen. De mannen der „Zwarte Hand" vailen nooit Amerikanen aan. Zij beperken hunne misdaden tot de ttaliaansche wijken. De misdaden zijn vaak wraakoefeningen wegens veeten uit Italië overgebracht, maar ook is wel roofzucht het eenige doel en ieder Italiaan, die in Amerika eenigs- zins rijk werd, loopt gevaar een slachtoffer te worden van de „Zwarte Hand". De Italianen te New York daar zijn er 750.000 hebben dezer dagen bij de politie weder aange drongen op betere bescherming, en het hoofd der politie is ijverig in de weer om een betere organisatie te maken. Er zijn onlangs gelijkjmen weet, verscheidene leden van de „Zwarte Hand" gevat en men hoopte weldra het hoofd der bende gevangen te nemen. Maar een geheime bende als deze is men zoo gemakkelijk niet meester. In San Francisco is Maandag voor de eerste maai een zaak berecht ten overstaan van een jury, uitsluitend bestaande uit vrouwen. Een hewelijk waaruit twee kinderen waren geboren was door echtscheiding ontbonden verklaard. De opvoeding der dochter was toevertrouwd aan de moeder, de zoon was toegewezen aan den vader. De moeder was echter een proces begonnen, teneinde te verkrijgen, dat haar ook de zoon ter opvoeding zou worden toevertrouwd. In precies twintig seconden was de jury met haar oordeelde moeder kreeg het kind. Verscheidene plaatselijke bladen waren van oordeel, dat de dames angstig snel gereed waren met haar beslissing. Postzegel-veiling. Het is verbazend, wat er al niet ko men kan van oud-papier. De Duitsche Rijkspost had uit den postzegelvoor- raad van de Hannoversche erfenis van 1866, rond 675 vellen postze gels liggen, van een, twee en drie groschen en van drie pfenningen. Deze zegels zijn eenvoudig blijven liggen, toen het koninkrijk Hannover een Pruisische provincie werd. Ge deeltelijk was het ook, wat men bij s garen zou noemen, uitschot. S'echt van kleur, met spikkels, dingen, die vernietigd hadden moeten worden. De ze oude zegels, gedeeltelijk vuil, voor een deel misdruk, hebben, al liggende, een kolossale waarde gekregen. Een voudig omdat zij vergeten waren. Anderhalf jaar geleden, bij een in ventarisatie, werden ze ontdekt in een oude, stoffige kist, op een ouden, stoffigen zolder. De verkooping, ver leden week gehouden, beteekende een rehabilitatie. Ze brachten 88,000 mark op. Dertien vellen elk van 120 stuk groene, gesneden éen-groschen zegels, gingen voor 32,500 mark. De eerste 360 stuks vonden een lief hebber voor 7700 mark. Of 21 mark per zegel. Dat is nog eens een zaakje De Duitsche koloniale postzegels gingen voor een appe! en een ei, maar de massa deed het 'm. De ge- heele opbrengst was 112,000 mark. De rijkspost handelt en denkt hierbij terecht niet aan de gevolgen. De waarde van de Hannoveranen, een zuivere zeidzaamheidswaarde, daalt natuurlijk enorm. Maar de hande laars, die de zegels kochten, zullen er wel aan gedacht hebben. En zor gen, dat ze nog een zoet winstje halen kunnen De aanbieding van Cirnegie, gift tot bespoedigng van het einde van den oorlog had plaats in een bijeenkomst in de zalen van de „Car negie Research Foundation" te Was hington. De wijze waa op de jaarlijk- sche opbrengst van 500,000 pdst. zal worden besteed, heeft Carnegie ge heel overgelaten aan de trustees. De stichting is permanent en wan neer de wereldvrede is bevestigd, moeten de gelden worden gewijd aan de verbanning van 't ergste kwaad na den oorlog,welks einde het meest den vooruitgang en het geluk der mensch- heid zai bevorderen. De oorkonde welke Carnegie's gift aan de trustees begeleidt, begint met de volgende zinsneden: „Ofschoon wij niet langer onze medemensheu opeten, nóch gevange nen martelen, nóch steden plunderen en haar inwoners dooden, dooden wij nog elkander in den oorlog als barbaren. Alleen wilde beesten zijn in de 20e eeuw na Christus ie ver ontschuldigen wanneer zij dit doen,de oorlog toch is een misdaad, want hij brengt niet de beslissing maar beslist ten gunste van den sterkste. Het volk. dat scheidsgerecht weigert, is misda dig en dwingt zijn tegenstander tot een gerechtshof, dat niet weet van rechtvaardige beslissing." '"ëTuïtenland. ENGELAND. Austen Chamberlain verklaarde in een verkiezingsrede voering van tariefsherziening aan een volksstemming te onderwerpen, vormt geen deei van het oorspronkelijk ver kiezingsprogram, Er waren groote bezwaren aan ver bonden en te veel tegenwerpingen tegen te maken. Hii zelfs zou nooit zoo iets hebben voorgesteld, niette min zou hij zich in dezen verkiezings strijd naar Balfours taktiek voegen. Wanneer ooit, ging hij voort, een Unionistisch kabinet aan het bewind zou komen, zou het zijn allereerste werk zijn de tariefherziening wet te doen worden. Asquith zeide te Clossop (in Derbyshire), dat, nu de verkiezingen haast ten einde geloopen zijn, dui delijk blijkt, dat zij een overweldigen de meerderheid zouden hebben ge bracht ais het dubbele stemrecht niet oestond. Zonder dit dubbele stemrecht zouden de platielandsdis- tricten dertig of veertig liberalen meer hebben gekozen. De president van de Labourpartij, Bernes, zeide in een redevoering te Creydon, dat de liberale regeering nu voor den tweeden maal duidelijk een mandaat kreeg. Hij hoopte daarom dat het nu uit zou zijn met al dat gepraat over de Lords. De labour partij zag in 't geheel de noodzake lijkheid niet in van een Hoogerhuis. Wanneer het bleef bestaan was het een voortdurende beleediging voor de ontwikkeling van een vrij volk. De bekende unionist Smith, spre kende te Leihhton-Buzzard, zeide, dat de belofte, tariefherziening aan een referendum te zullen onder werpen, alleen voor deze verkiezing gedaan was. Hij stemde in met Austin Chamberlain, dat hij zich voorbehield opnieuw een beroep te doen op het land, uitsluitend onder de leuze van tariefsherziening. Wan neer zij een mandaat kregen, zouden zij een begrooting op tariefsherziening gebaseerd, zonder uitstel indienen. In een rede te Eastham zeide Lloyd George, dat de regeering de overwinning had behaald. Haar meerderheid was reeds grooter dan die van de regeering, die de graan rechten afsciafte, en Zaterdag zal zij tweemaal zoo groot zijn als die waarmede Disraeli zes jaar aan de regeering bleef en toch zeggen de Toiydlagen, dat de regeering versla gen is. De conservalieven meenden dat een democratische overwinning nooit meetelde, behalve wanneer zij de wil van de aristocratie uitvoerde. De regeering is evenwel voornemens een einde te maken aan deze uitleg ging van de grondwet. De conser vatieven pogen de grondwet te rus- sificeeren, maar zij zullen in eenige weken bemerken, dat de overwinning van de regeering een feit is. De lords veto bill was niet het einde, maar het begin van het regeerings program. De regeering was vast besloten, door alles heen voort te gaan tot de door het volk gevraagde hervormingen veroverd waren. RUSLAND. Ssasonow, de minister van buitenlandsche zaken, heeft den Petersburgschen correspondent van de „Matln" gemachtigd de volgende verklaring te publiceeren „Ik heb aan de door mij na mijn terugkomst te Petersburg afgelegde verklaringen niets toe te voegen, noch iets er van terug fe nemen. Mijn gesprekken met de heerirn von Bethmann Hollweg en von Kiderien—Wachte berustten op een volkomen handhaving der tegenwoordige groepeeringen. De Duitsche staatslieden weten, dat Rusland zijn verplichtingen steeds stipt nakomt en noch een reden, noch een voorwendsel heeft om zijn nauw bondgenootschap met Frank rijk en zijn entente cordiale met En geland op te geven." Hoogwater te Vllsslngen. Dec. vm. nm. Zaterdag 17 1.13 1.33 Zondag 18 2.01 2.21 Maandag 19 2.51 3.11 Dinsdag 20 3.38 3.58 Woensdag 21 4.35 4.55 Donderdag 22 5.30 5 50 Vrijdag 23 6.25 6.45§ Laatste Kwartier 's morg. 10.55. WEEKBERICHT. medegedeeld doorliet Kon Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 16 Dec. 1910.) Hoogste barometerstand 766.3 fe Haparanda. Laagste barometerstand 728.2 te Valencia. Verwachting tot den avond van 17 Dec Stormachtige tot krachtige Zui delijke wind. Meest betrokken. Regen buien. Zelfde temperatuur. MARKTBÉRiCHTEN. Vtissir.gen, 16 December 1910. Er was heden geen aanvoer. St. JACOBSTRAAT. linthasdsn ZIE ETALAGE. Terstond een net gevraagd. AdresScheidestraat 28. Mevrouw DOMINICUS, Nieuwen- dijk 11, vraagt tegen 1 Februari a. s. een AdresBoekdr. VAN DE VELDE. CINEMA P1THÉ fÉES.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3