Gemengd Nieuws, ken wil gaan slapen, moet je naar Parijs gaan". „Och, mijnheer, ik was zoo rnoe en ben hier maar even gaan zitten", excuseert zich de grijsaard. „Wees barmhartig zou den we dien agent willen toeroepen. Ook de jeugd kent vaak geen mee lij, maar bij haar kunnen wij wat door de vingers zien, als zij het niet te bont maakt. In Apeldoorn liep een juffer van flinke lengte door de Dorpsstraat te scharrelen, nu hier, dan daar voor een winkelraam stil staande. Tot ze in extase bleef staan voor een magazijn van de meest gracievolle en pompeuse dameshoe den. 'n Eindje verder scharrelde ook 'n schavuitenklaverblad, die de lange juffer in 't oog kregen, 'n Idee Van een buiten-uitstalling werd zoo ter loops een vrij groote prijskaart af getrokken, verder noodige materialen had men dra bij de hand, nu ging het even langs de nog steeds in extase zijnde juffer heen en klaar was het. De juffer ontwaakte door het klette ren van *n zestal gebarsten klompen op de straatkeien en zette haar scharrellocht voort, nagegaapt door de voorbijgangers. Zie hier isNou, die is ook goedkoop genoeg14 ct. per el 1" roept een schoenmakers jongen, op de juffer wijzende. Deze begrijpt nu misschien, dat men haar „ertusschen" heeft zij gaat althans een winkel binnen, waar men haar van 't reclame-aanhangsel wel zal bevrijd hebben. Buiten hoorde men nog den helde ren lach der schavuiten. Keuvelaar. Vlissingen, 16 December. Hef wetsontwerp-Heemskerk en de actie daartegen. In eene openbare vergadering, be legd door de afdeeling van de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht, trad gisterenavond in de groote zaal van het Concertgebouw als spreekster op mevr. Rutgers—Hoitsema uit Den Haag, met bovengenoemd onderwerp. De presidente der afdeeling, mej. J. H. Gasille,opende de vergadering en heette alle aanwezigen welkom, en sprak de hoop uit, dat velen, die ais belangstellenden binnengekomen waren, als lid der afdeeling zouden vertrekken. Hierna gaf zij het woord aan de spreekster. Mevr. Rutgers noemde 29 April 1910, den dag waarop minister Heems kerk het wetsontwerp inzake het geven van ontslag aan de gehuwde ambtenares indiende, een gewich- tigen dag. In den breede zette spreekster uit een wat minister Heemskerk met dit ontwerp bedoelt en welke motieven hij daartoe had. Mevr. Rutgers wees er op, dat het toch wel wat al te kras is, dat meisjes, die soms ten koste van groote op offeringen eene betrekking hebben verkregen, tot hun 45ste jaar onge huwd moeten blijven als zij hare be trekking en het recht op pensioen niet willen verliezen. Mevr. Rutgers ging na hoe reeds in 1904 in dezen geest een Kon. besluit werd genomen en wel door het uitsluiten van de gehuwde vrouwen bij de post en telegraphie, en later door de goedkeuring van een besluit van den raad van Veendam, die een gehuwde onderwijzeres wegens zwan gerschap ontsloeg, welk besluit door Ged. Staten van Groningen niet was goedgekeurd. Tegen deze beide besluiten werd in een openbare protestvergadering in Den Haag opgekomen. Bij het aftreden van het ministerie Kuyper en het vrijzinnig ministerie zijn plaats had ingenomen, werd een enquête ingesteld over de gevolgen van het eerstgenoemde Kon. besluit en dit resultaat hiervan aan den minister Kraus aangeboden, met ge volg, dat in October 1907 het ge wraakte Kon. besluit weder werd ingetrokken. Het gevolg hiervan was, dat in December daaraanvolgende over dit onderwerp in de Tweede Kamer druk werd gedebatteerd. Toen het ministerie-Heemskerk op trad, bleef er geen twijfel of deze kwestie zou weer te berde komen en dit is ook geschied. Hoe door het „Nationale comité tot regeling van den vrouwenarbeid" het initiatief werd genomen om tegen het wetsontwerp te ageeren en hoe een comité tot stand kwam, zette spr. uiteen. Verder deelde mevr. Rutgers mede, wat dat comité reeds gedaan heeft, voornamelijk is dit het zenden van een adres aan de Tweede Kamer. Hoe het comité ook steun kreeg van de Christelijk Historische partij, althans van „de Nederlander', deelde spr. nader mede. In Amsterdam zal binnenkort eene groote protestver gadering worden gehouden, doch niet voor dat het antwoord van den mi nister is ingekomen. Hierna ging mevr. Rutgers na welke motieven door voorstanders der wet worden te berde gebracht. Allereerst de meening, dat eene vrouw in het gezin hoort, niet tevens iets anders mag verrichten. De tegen standers zeggen echter, dat de meeste vrouwen bij huwelijk van zelf hunne betrekking neerleggen dit juicht spreekster toe maar de veranderde lijden hebben hierin eenigszins wij ziging gebracht. De tegenstanders meenen, dat de regeering i aarom nog niet het recht heeft de vrouwen tot ontslag te dwingen en hierdoor zich te mengen in haar particulier leven. Spr. meende, dat als deze wet wordt aangenomen, de regeering wel zoover kan gaan, dat zij de vrouwen ver biedt uit werken te gaan of de zorg voor hare kinderen aan anderen over te laten. Eene onderwijzeres, die haar taak met liefde vervult, moet ook na haar huwelijk die liefde voor het on derwijs kunnen blijven toonen. Nogmaals wees spr. erop, dat de verwerping van het wetsontwerp, niet tengevolge zal hebben, dat ieder meisje dat trouwt, in hare betrekking zcl blijven, de meesten gaan veel liever haar eigen huishouden bestu ren. Als zij blijven is dit uit een finantieel oogpunt, worden zij nu ge dwongen ontslagen, dan worden hier evengoed de mannen door ge troffen. Verder is spr. van meening, dat de staat alleen haar ambtenaren onge vraagd mag ontslaan, als dit in het belang van den dienst is en minister Heemskerk heeft zelf gezegd, dat hier sprake is van belangen, die den dienst niet raken en wel speciaal gezins- belangen. Spr. meent, dat de minister de zorg voor het gezin maar aan de ouders moet overlaten. Als men op dezen weg voortgaat vreest mevr. Rutgers in de toekomst voor een Russische bureaucratie. Nog deed spr. mededeeling over de in 1904 door den heer Ketelaar ingesteld enquête over de prestaties der gehuwde onderwijzeressen in de openbare scholen te Amsterdam, welke enquête strekt voor het be houd van de gehuwde onderwijzeres in de school. Ook uit een brief van den schoolopziener te Groningen toonde spr. aan, dat deze voor het behoud is. Hierna gaf mevr. Rutgers een over zicht hoe deze kwestie in het bui tenland geregeld is en deelde mede, dat in de meeste landen de gehuwde onderwijzeres wel degelijk in de school wordt geduld. Na een pauze, waarin getracht werd nieuwe leden te winnen, ging mevr. Rutgers voort, met er op te wijzen, dat een onderwijzeres, die een man lief heeft, en die niet kan huwen zonder kans op ontslag, met minder opgewektheid haar taak zal vervullen, dit geldt ook voor een onderwijzer, die zich in zijn huwelijk met eene onderwijzeres of eene ambtenares verhinderd ziet. Ook de kwestie van de toepassing der Neo- Malthusionistische middelen, die de minister vreest, behandelde spr. en wees er op, dat de minister door zijn wetsontwerp deze thans onder de ongehuwden zal brengen. Vervolgens laakte spr. het ongeldig verklaren van vroeger verkregen acte's en diploma's. Wegens gebleken tekortkomingen kan thans reeds een onderwijzeres ontslagen worden, dus als de gehuwde onderwijzeres haar plicht verzaakt, kan men haar ont slaan. Als nadeelen tengevolge van het wetsontwerp noemde spr. nog de bevordering van het celibaat, het bevorderen van het geheime huwelijk hetgeen zedebedervend zal werken. Spr. eindigde met den wensch, dat geen der aanwezigen zal nalaten anderen mede te deelen, wat het gevolg zal zijn van de eventueele invoering van de door den minister voorgestelde wet, en door mede te protesteeren tegen het wetsontwerp. Ieder, die liberaal denkt, zal mede moeten werken aan het protest. Hierna sloot de presidente, met een woord van dank aan de spreek ster, de vrij druk bezochte vergadering. Wij ontvangen het volgend ver slag, waaraan wij op verzoek gaarne plaats verleenen De fabrieksvereeniging „Ons Be lang" alhier hield Woensdagavond eene buitengewone vergadering iri het Concertgebouw aan de Emma- straat, welke vergadering toeganke lijk was gi.steld voor alle werklieden der Kon. maatsch. „de Schelde". Als spreker trad op de heer W. C. van de Volkere, met het onderwerp, D tadloat telegraphie." Nadat de voorzitter de vergadering met een kort woord had geopend, verkreeg de spreker het woord, die in een mooie en leerzame rede, waarin ook tevens de humor niet ontbrak, zoodat de lachspieren ook wel eens in beweging kwamen, aan de talrijke belangstellenden dit on derwerp verklaarde en onder meer deed uitkomen dat de metalen over 't algemeen den elecirischen stroom goed geleiden. Metaalpoeders daaren tegen bezitten een onmeetbaar groo- ten weerstand. Nu ontdekte prof. Branley in 1890, dat onder sommige electrische invloeden, die onmeet baar groote weerstand wordt gere duceerd tot een minimum en dat die reductie blijvend is. Door den ge- ringsten schok keert echter de eerste weerstand weer terug. Ziedaar de grondslag der draadlooze telegrafie. Door proeven werd aangetoond, dat een electrische schel zonder eenige geleiding ging klinken en dat een gloeilamp ging branden. Heeft men bij de gewone draadtelegrafie tusschen afzend- en ontvangstation een materieelen geleider; bij het draadlooze stelsel wordt die gemist. Hoe schoon de uitvinding ook moge wezen, toch zal de toepassing er van voorloopig beperkt blijven tot maritieme doeleinden. Tot heden is het succes over land nog gering. De voornaamste gebreken zijn geen waarborg voor geheim houden en onderlinge storing der seinende stations. Dit in het kort was de inhoud van spiekers rede, welke met een warm appiaus werd beloond. Hierna werd de vergadering' door den voorzitter met een woord van dank aan den spreker en oproep aan de werklieden om zich bij deze vereeniging aan te sluiten, gesloten. Gisterenavond hield de Christ. Jon- gelings-vereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" alhier hare 51ste jaar vergadering, onder leiding van haar eere-voorzilter, ds. A. A Vermeer. De samenkomst werd geopend met het zihgen van Gez. 2 1 en 5, waarna een kort woord werd gesproken naar aanleiding van Ps. 145. Vervolgens deden secretaris en pen ningmeester verslag, waaruit wij ver melden, dat de vergaderingen over het algemeen goed bezocht werden het ledental nam echter nog niet zeer toe. Na de optimistische toespraak van den afgevaardigde der knapenvereeni- ging en den feestgroet van den ver tegenwoordiger der Gereformeerde Jongelings-vereeniging, waarmede de verhouding steeds vriendschappe ijk is, werd een leeswedstrijd gehouden door leden der vereeniging, waarvoor eenige boekwerken als prijzen waren beschikbaar gesteld, die met een toe passelijk woord door ds. Vermeer aan de winners werden uitgereikt. De heer J. Haantjes, met ds. Vermeer de jury vormend, voegde daar nog een op wekkend woord aan toe, en spoorde de niet-deelnemers aan, zich óók eens in te spannen. Men genoot nog van een extrr- voordracht, en behalve van de gebrui kelijke, van een extra-versnapering. Ter afwisseling werden eenige liede ren gezongen. Aan het einde der vergadering bracht ds. Vermeer dank aan allen, die hunne medewerking hadden verleend, waar na gezongen werd Gez. 1801 en met dankzegging gesloten. Lloyd seint uit Londen dat de mailboot„Meck!enburg"hedenmorgen bij Queenborough-pier aan den grond is geloopen. Wij hebben bij de „Zeeland" naar de juistheid van dit bericht geïnfor meerd en werd ons medegedeeld dat daar niets bekend was, waaruit dus valt op te maken dat dit aan den grond loopen wel niet van veel be- teekenis zal zijn geweest, daar anders de directie van de „Zeeland" wel per draad bericht zou hebben ontvangen. Ter vervanging van de electrische booglamp zijn thans, zeer ten gerieve der reizigers en ambtenaren in de visitatiezaal aan de buitenhaven een tiental electrische lampen gehangen, welke zeer goed voldoen. De machinist J. A. Lanz, dienende op Hr. Ms. „Schorpioen", te Helie- voetsluis, wordt naar hier overgeplaatst om den proeftocht met een der op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" in aanbouw zijnde torpedojagers mee te maken. De torpedojager „Fret" werd heden in het droogdok alhier opgenomen. De heer A. j. M. Nolet, laatst com mandant van Hr. Ms. „Bever" alhier, thans gepensionneerd, is uit 120 sol licitanten benoemd tot havenmeester te Deventer. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het candidaats-examen in wis- en natuurkunde de heer A. M. P. Rocholl. Bij de heden gehouden verpachting voor het weghalen van de beenderen, spoeling enz. afkomstig van de sol- datenmenages alhier, gedurende het tijdvak van 1 Januari 1911 tot en met 31 December 1911, is het hoogst in geschreven door den heer P. Duijve- kot alhier, tegen den prijs van f20 per maand. Bij beschikking van den minister van marine is met ingang van den len Jan. 1911 aan den üchtwach- ter bij de verlichting op de Wester schelde te Zoutelande J. J. A. van Rijssel, gepensionneerd zeeloods, we gens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van zijn ambt uithoofde van lichaamsgebreken, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. De uitslag van den te Oost- en West-Souburg van 7—13 dezer ge houden provincialen schietwedstrijd, waaraan behalve door de feestvieren de vereeniging, die alleen naar de eerste korpsprijzen dong, door 12 ver eeniging en werd deelgenomen, is de volgende Korps marga le. pr. Kon. scherp- schuttersvereeniging „Vtissingen", Viiss ngen, met 226 p.2e pr. „Ko ningin Wilhelmina", Vrouwepolder, met 215 p.; 3e pr. „Prins Hendrik", Gapinge, met 207 p.hoogste korps- schutter S. de Pagter, Domburg, 54 punten. Korps cylinder le pr. „Vlissingen", met 266 p.2e pr. „Prins Hendrik' Veere, met 257 p.3e pr. „Medio- burgum", Middelburg, met 253 p, hoogste korpsschutter S. v. d. Putte, Souburg, met 57 punten. Korps buks: le pr. „Vlissingen", met 439 p.2e pr. „Medioburgum", met 420 p.3e pr. „Domburg", Dom burg, met 406 p.hoogste korps- schutter J. H. Heuker, Middelburg, met 94 punten de meeste rozen, 14, „Vlissingen". Vrije baan marga verkochte kaarten 207, maximum 72 punten De Bock, Vlissingen, 69 p. (steunserie 34)A. Westdorp, Serooskerke 69 (33); J.J. van Dalsum, Vlissingen, 68 (2 maal 33); J. de Visser, Serooskerke, 68(3 maal 32)J. Louwerse, Souburg, 68 (31); P. Elout, Domburg, 67 (321; Raamsdonk, Vlissingen, 67W. Kes- teloo, Gapinge, 66 (2 maal 32) S. van de Putte, Souburg, 66 (1 maal 32)en A. Brasser, Souburg, 65. Vrije baan cylinder verkochte kaar ten 374, maximum 120 puntenL. Biesta, Vlissingen, 115; J. J. van Dalsum, 114 (steunserie 57); S. van de Putte, 114 (56); J. Louwerse, 114 (2 maal 55); De Bok, 113; J. Wil- lemse Az., Souburg, 112 (2 maal 55) C. J. Andriessen, Vlissingen, 112 (1 maal 55, 2 maal 54)A. Maasdam, Souburg, 112 (55, 54); H. Castel, Veere, 112 (51, 53), en Markusse, Veere, 111. Vrije baan buks verkochte kaarten 492, maximum 200 punten Markusse 193; L. Biesta, 192 S. van de Putte, 191 (steunserie 95); J. Verschiere, Middelburg, 191 (2 maal 94); H. Castel, 190 (96); J. Louwerse, 190 (94—93) W. K. Hering, Middelburg, 190 (1 maal 94, 3 maal 92)Van der Hage, Domburg, 190 (93)J. J. v. Dalsum, 188 (94), en M. Kleinepier, Biggekerke 188 (91). Personeele baanTimmermans, Middelburg, 98 p.L. Biesta, 67S. van de Putte, 94 (laagste schot 18 J. A. van Ockenburg, Vlissingen, 94 (15); Markusse, 93, De Bliek, Veere, 92J. j. van Dalsum, 91 W. K. Hering, 90 (16)A. Maasdam, 90 (12), en H.j. Nueseil, Middelburg, 98(17). Eerebaan buksW. K. Hering, 99, en L. Biesta, 97. Eerebaan cylinderL. Biesta, 57, en Markusse, 55. („M. Ct.") Men schrijft ons uit Sas van Gent Door een aantal industrieëlen is opnieuw een verzoek gericht lot den minister van waterstaat, om sluiting te verkrijgen van de steeds openstaande sluisdeuren, wat gedaan wordt omdat de stoomschepen voor Gent dan een kwartier vroeger hunne bestemming bereiken. Een aanmerkerijke vervuiling van het kanaalwater is daarvan het gevolg, tot nadeele der bloeiende Sassche industriën die het kanaalwater moet gebruiken en deze met ondergang dreigt. Aan den raad werd voor deze po gingen steun gevraagd. In de zitting van gisteren werd daarop gunstig beschikt. Een adres zal worden verzonden, terwijl eene commissie werd benoemd om werkzaam te zijn voor bereiking van het beoogde doel. Daarvoor werden benoemd de burgemeester, de heer P. Wauters, Chr. Pauwels, wethouder, en P. Malotaux, lid van den Raad. Een crediet van f 100 werd toegestaan voor bestrijding der kosten. Afgewezen werd een verzoek van een dertigtal belanghebbenden om vermindering van erfpachtrecht voor gemeentegronden. 7KËRlT EN SCHOOLNIEUWS. Christ. Ger. Kerk. Gisteravond werd de nieuwe Cruist. Geref. Kerk in de Kasteelsieelsfraat plechtig ingewijd. Als eerste spreker trad op de con sulent ds. W. Geels van 's Graven deel, die naar aanleiding van het opschrift boven den ingang der Kerk (Eben Haëzer) zijn hoorders wees op het verleden, heden en de toekomst der gemeente. Daarna trad op ds. de Bruijn, do cent aan de theologische school te 's Gravenhage, die tot tekst had ge kozen Ex. 33 15, Vervolgens werd nog het woord gevoerd door ds. de Boer van Dordrecht en den heer Van Brummen van Dordrecht namens de classicale commissie. Ten slotte trad ds. Geels opnieuw op, om den dank der gemeente over te brengen aan allen, die in dezen avond het woord hadden gevoerd en allen, die tot het totstandkomen van het kerkgebouw hadden mede gewerkt; de bouwcommissie, den architect den heer P. S. Dijkstra en de bouwlieden. Het ruime kerkgebouw, dat zoowel van binnen als van buiten een sieraad mag genoemd worden, was overvol. Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens oplichting: W. 24 jaren zonder beroep te Souburg tot eene maand gevangenisstraf. vernieling: C. v. d. K., 38 jaren, sjouwerman re Vlissingen f 5 boete subs. 5 dagen hehetenis diefstalW. G. 25 jaar en J. F. M. 21 jaar, schippersknechts te Bres- kens, 7 dagen gevangenisstraf voor ieder. strooperij M. de B. huisvrouw van E. v. d. B. arbeidster te Eekelen (België) tot f 3 boete subs. 5 dagen hechtenis vrijgesproken C. M. v. D, 40 jaren, koffiehuishouder te Vlissingen, be klaagd van vernieling. Bij beschikking van de recht bank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen Ch. E. R. 31 jaren, en G. B. 26 jaren, arbei ders, wonenden te Westdorpe, be- kiaagd van meineed. In den avond van Zondag 20 November bracht Th. Herweg zijn dochter Mathilde naar haar dienst, omdat hij eene verkeering van haar met den 25jarigen landbouwersknecht J. de R. uit Stoppeldijk wilde ver hinderen. Op den zeedijk onder Hulst kwam de R. op hem af en loste een schot uit een revolver. Bij de behandeling van deze zaak voor de rechtbank te Middelburg erkende hedenmorgen de R. ge schoten te hebben, maar niet op H. te hebben gemikt. Wegens bedreiging met een mis drijf tegen het leven gericht, eischte het O. M. 2 maanden gevangenisstraf. Tegen een werkman uit Goes, die het op 18 November een reiziger in den trein zeer lastig maakte, dezen op het perron te ;Goes mishandelde en zich hevig tegen den hem arres- teerenaen politieagent verzette, werd heden voor de rechtbank te Mid delburg 2 maanden gevangenisstraf geëischt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft, onder bevestiging van het von nis der rechtbank aldaar, veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf den 21 ja rigen kantoorbediende J. J. V., we gens moord in den avond van 19 Januari j.l. gepleegd op zijn 17 jarig meisje Juliana van Dries, op het ter rein nabij de Honthorststraat. De advocaat-generaal had 20 jaar geëischt. Een van de gebroeders Sper ling, de heiden van de „Berlin"-ramp, wier namen in heel Europa in die dagen met eerbied en bewondering genoemd werden, ligt, zoo meldt de „Msb". thans doodelijk gekwetst in het ziekenhuis te Rotterdam. De man, die het beroep van duiker uitoefende, is bij een zijner onderzeesche werk zaamheden tusschen een schip ge kneld geraakt en inwendig zóó ern stig gekneusd, dat men voor het le ven van den sympathieken held vreest. Te Amsterdam is gisterenmorgen in de Sarphatistaat een 70jarige man door een tram overreden. De ge-

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2