agerij. ren. ;k, !t. f M. soris. BLOCKER'S CACAO; Zaterdag 17 December DAALDERS Feuilleton* |LA EN ■AAT. |°P rEN BINNBNLAND. li DEH ÜM HP DEN TM. No 297 48e Jaargang. 1910. E N. 20 en 12 ct. velend, ZANDEE. isehe ï@ren™ e. fa- als Blad. O o o CD CD -s CD CD -O S3 O ver schol )09 aan i bedrag den agent 100 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon™ Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeelige ooorutaarden Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting klaagde, bij de behandeling der oorlogsbegrooting, de heer Arts over voortdurende stijging der oorlogsuit gaven zonder dat de gebrekkige slag vaardigheid verbeterde en drong aan op krachtig optreden tegen de kren king der godsdienstovertuiging door meerderen tegenover minderen. De heer Eland vroeg de nota be treffende de aanstaande wijziging der militiewet. Hij keurde af dat de minister, bij zijn tractementsregeling; alle officie ren over éen kam scheert. Door amen deering zal spreker trachten te komen tot eene salarieering naar kennis en omvang van dienst. De heer Van Vlijmen wenschte vlugger promotie voor officieren en meer verband te leggen tusschen be vordering en tractementsregeling. Spreker betoogde dat de onderoffi- cieren-vereeniging „Ons belang", z.i. een ziekelijke uitwas, aan wettelijke banden moet worden gelegd. De heer Van der Borch wenschte een ander keuringssysteem. De heer Ter Laan critiseerde het militaristische stelsel en 's ministers beleid waaromtrent hij niet gerust was. Hij diende een motie in om, waar aandrang naar lotsverbetering voor allerlei categoriën van lagere ambte naren wordt afgewezen met een be roep op den toestand van 's lands schatkist, in geen geval thans over te gaan tot traktementsverhooging voor officieren. Wijziging Lager Onderwijswet, Een wetsontwerp is ingediend in- VRAAG, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit. vierkante bussen van ons 10 ets. 1 ons 18 7« Pond 421/3 1 pond 80 2 pond 150 18.) Een net gekleed heer sprong uit den wagen en trad, na een onder zoekenden blik op de boeren, naar den molenaar toe. „Wilt gij zoo 'vriendelijk wezen, mijn koetsier den weg naar den molen te wijzen vroeg hij be leefd. „Wat moet gij daar doen zeide de molenaar, den vreemdeling wan trouwig aanziende. „De molen is afgebrand". „Juist daarom moet ik er wezen. Ik ben agent der assurantie-maat schappij". Haastig nam Hagen den hoed af en de rimpels verdwenen van zijn voorhoofd, een vriendelijk lachje speelde om zijn mond. „Ik ben de molenaar", sprak hij. „Het doet mij zeer veel genoegen, gevolge de toezegging door den mi nister van binnenlandsche zaken gedaat bij de behandeling van de betrekkelijke adressen, nader vast te stellen den pensioengrondslag voor onderwijzers bij overgang van het bijzonder tot het openbaar onderwijs en omgekeerd. De wijzigiügen bij het wetsontwerp in de artt. 43 en 66 van de wet voorgesteld, strekken om ten opzichte van het behoud van den hoogeren pensioensgrondslag niet langer een onderscheid te maken tusschen het geval, dat de onderwij zer binnen denzelfden tak van dienst een vermindering van inkomsten on dergaai en het geval, dat deze ver mindering van inkomst intreedt bij zijn overgang van het openbaar naar het bijzonder lager onderwijs of om gekeerd. Een overgangsbepaling stelt de in dienst zijnde onderwijzers, die ten gevolge van hun overgang naar den anderen tak van het lager onderwijs een lageren pensioengrondslag ont vingen, in de gelegenheid binnen den daar genoemden termijn te ver zoeken, dat de nieuwe bepalingen ook op hen worden toegepast, waar bij zij dan echter gehouden zullen zijn de dienovereenkomstige vermeer dering der pensioensbijdragen, ver schuldigd sedert hun overgang, te voldoen. Voorts worden eenige andere voor zieningen op dit gebied aanhangig gemaakt. Bepaald wordt n.l. dat bij de berekening van het pensioen voor den bijzonderen onderwijzer te wiens aanzien de maatstaf ontbreekt van den gemiddelden grondslag over de laatste 5 jaren, de middelsom geno men wordt van de grondslagen over het kortere tijdvak dan dat van 5 jaar. Zijn evenwel door den onder wijzer vroeger wel diensten bewezen, die voor pensioen in aanmerking ko men en heeft hij bij het bijzonder on derwijs nog niet gedurende 5 jaren een pensioengrondslag gehad, dan behoort het pensioen berekend te wor den naar het gemiddelde van het geen hij gedurende zijn diensttijd als bijzonder onderwijzer en geduren de de laatst voorafgaande jaren, waarin hij diensten heeft bewezen, die met pensioen worden vergolden, tot pensioen grondslag heeft gestrekt. Voor den onderwijzer,die r;a onmiddellijken overgang van eene openbare naar eene bijzondere school, binnen min der dan vier jaren aanspraak op pensioen verkrijgt, geldt als maatstaf voor het vijfjarig tijdvak, het gemid delde van de grondslagen, welke ge durende het laatste tijdvak van zijn dienst ais onderwijzer bij het bijzonder onderwijs waren vastgesteld, en de som, welke gedurende de laatste 12 maanden van zijn dienst bij het openbaar onderwijs voorde berekening dat gij zoo spoedig komt. Gij weet misschien, dat de brand aange stoken is „De politie heett er ons van ver wittigd". „De brandstichter is in hechtenis genomen". „Dat dacht ik al, toen ik de gen darmen en den gevangene zag". Hagen noodigde den agent uit, in de herberg te komen, maar deze weigerde, daar het al te laat werd en hij de plaats van den brand in oogenschouw moest nemen. „Ik zai u begeleiden", zei de mo lenaar. „Hoe eer de zaak in orde wordt gemaakt hoe beter het ook voor de maatschappij is. De goede menschen hier willen maar niet ge- looven, dat het in hun belang is, wanneer zij hunne have verzekeren. Nu gaan zij er mogelijk anders over denken". „Hebt gij uwe schade reeds be rekend „Nog niet nauwkeurig. De gebou wen zijn tot den grond toe afge brand, mijn vee is verongelukt, van de meubelen is niets gered, en duizend mud farwe zijn in de lucht van de pensioensbijdrage, overeen komstig art. 43 der wet, heeft gegol den. Eindelijk wordt voorgesteld een nieuwe redactie van art. 41 der wet met het doel om te bepalen dat het minimum wachtgeld van f 500 niet lan ger blijft gelden voor den onderwij zer, die uitsluitend belast is met het geven van onderwijs in een of meer der vakken genoemd in art. 2. der wet onder j. m. n. o. en p. waar voor zijn jaarwedde minder bedraagt dan f500. Bezoek van het Engelsche Koningspaar. De Londensche berichtgever van het „Hbid." schrijft „Truth", het bekende weekblad, dat over Hof-aangelegenheden in den re gel uitmuntend is ingelicht, schrijft in het juist verschenen nummer, naar aanleiding van een gerucht dat de koning van Engeland na de kroning naar Brussel zou gaan „Er is geen sprake van dat de koning en de ko ningin het volgend jaar een bezoek zuilen brengen aan Brussel, noch aan eenige andere Europeesche hoofdstad". Het duel in het leger. Door de heeren Thomson, Eiand, Roessingh, Van Hamel, De Meester en Roodhuyzen is de volgende motie voorgesteld ,De Kamer, kennis genomen heb bende van de bevordering tot inspec teur van de cavalerie van een kolonel, die kort te voren geduelleerd had, het duel onvoorwaardelijk afkeurende, vertrouwt, dat in de toekomst elke maatregel achterwege zal blijven die, gelijk aoor bedoelde bevordering, den indruk zou kunnen maken, dat het duel niet op doeltreffende wijze wordt bestreden en gaat over tot de orde van den dag." Reisplan van het pantserschip „Ja cob van Heemskerck", dat in 't be gin volgende maand vertrekken zal tot het houden van een oefenings- reis, is als volgtvertrek van Nieu- wediep 9 Januari; verblijf te Malaga van 19 tot en met 25 Januarite Palermo van 6 tot en met 12 Febru ari en te Cadix van 23 tot en met 28 Feburari. Terugkomst te Nieuwe- diep 9 Maart. Dat niet alleen geleerde heeren en hooggeleerde heeren vooral, verstrooid en vergeetachtig zijn, bleek de vorige week bijv. op de veemarkt te 's Her togenbosch. Toen na afloop der markt, zegt „Het Huisgezin", de leden van den reinigingsdienst de door de dieren gevlogen". „Maak uwe berekening zoo spoedig en zoo nauwkeurig, als het moge lijk is", hernam de agent. „Zoodra zij is goedgedeurd, kunt gij beschik ken over het bedrag". De molenaar keek met triomfan telijken biik om zich heen en volgde toen den heer, die weder in zijn rijtuig was gestapt. De verbaasde boeren keken den wagen na en gingen vervolgens de herberg bin nen, om te praten over de voordee- len van eene verzekering tegen brandschade. Peter Hagen was altijd een zeer gezien man geweestmaar zijn aan zien en het geloof aan zijne slim heid namen ontzaglijk toe, toen hij op zekeren dag uit de stad terug keerde en den boeren het bankpa pier toonde, dat men hem op het kantoor der assurantiemaatschappij had uitbetaald. Den volgenden dag kwam de agent in het dorp en deed prachtige zaken; en aan den avond van dien dag legde menige boer zich ter achtergelaten materialen kwamen ver zamelen voor de eau de cologne-fabriek op Siberië, vonden zij daar ook nog heel parmantig en gemoedereerd aan de lijn staan een der fabrikanten der reukwerken in den vorm eener koe. Welke poging men ook in het werk stelde, een eigenaar er van was niet te ontdekken en heeft zich tot hiertoe ook niet opgedaan. „Het Huisgezin" stelt voor om, wanneer de eigenaar zoek blijft, het beest nog flink te mes ten tot Oudejaarsavond, het dan te slachten en er een feestmaal van aan te richten voor het korps politie-agen- ten. Daar zullen deze heeren wel niets tegen hebben. En wat zou dan dien avond hun hart dankbaar kloppen jegens hun onbekenden weldoener, het zoozeer vergeetachtige boertje. Maar stel het geval, dat deze toch nog komt opdagen, dan zal hem dat zoo lang van gemeentewege verzorgde koetje nog al wat kosten. Stel het gevalzeiden we. Dit doet me denken aan den neger Tom, tot wien iemand zei „Nu Tom, als wij de zaak tot klaarheid willen brengen, dan moeten wij een geval stellen Heel goed, stel maar op 1 Stel dan 't geval, dat je gisterenavond in de herberg van Vangman zatDaar was ik niet! Neen, maar stel 't geval. Ik zeg je, dat ik er niet was Maar daar hoef je niet boos om te worden, anders brengen wij de zaak niet tot klaarheid. Nu goed, stel dan maar op, maar tast m'it goeden naam niet aanNeen, dat zal ik niet. Stel dan het geval, dat je gisteren avond in de herberg van Vangman zat, en Als je dat nog eens zegt, kerel, dan sla ik je tegen den grond Ik geef niemand het recht, het gevat te stellen, dat ik 's avonds ergens zit, waar ze drank verkoopen Tom stelde blijkbaar hoogen prijs op zijn goeden naam. Dit schijnt niet het geval te zijn met iemand, die de zer dagen te Utrecht bij een bewoner van de Gildstraat kwam, zich presen- teerende als voorganger bij de apos tolische gemeente en een vrij belang rijke som gelds ter leen vroeg. Hij kreeg het gevraagde ook, heeft sedert niets meer van zich laten hooren en is spoorloos verdwenen. In zeker kanton in Midden-Zwit serland moeten de menschen, naar een reiziger mededeelt, niet zoo af- keerig zijn van den alcohol als de neger Tom zich toonde. Het viel den reiziger op zoovee! gebrekkige er. half onnoozele kinderen hij ontmoette en nu vernam hij, dat men in dit kanton de gewoonte heeft, kratz te drinken, een mengsel van jenever en zwarte koffie, jong en oud, kinderen en groote menschen, drinken er naar hartelust van en 't gebeurt niet zelden, dat een of ander kind naar school komt met door alcohol benevelde hersenen. Er ruste met den stillen wenscb, dat hij gewekt zou worden door het branden van zijn eigen huis. Op de plaats van den brand was men reeds druk aan het opbouwen en het was duidelijk te zien, dat de nieuwe gebouwen ruimer en fraaier zouden worden, dan de afgebrande geweest waren. Trouwens, Hagen had gezegd, dat hij zich een huis zou bouwen, zooals er op tien mijlen in den omtrek geen te vinden was. Hij reed dikwijls naar de stad. Wat hij er eigenlijk uitvoerde, wist niemand. Maar hij was immers een rijk man en mocht doen, wat hij wildeOok moest hij er nu en dan heen, om getuigenis af te leggen in het proces tegen den brandstichter. Dorothea, de kastelein, de herder en een aantal boeren waren als ge tuigen opgeroepen, en behalve de eerste was er niemand in het dorp, die aan Kaspers onschuld geloofde. Merkwaardig, dat Doortjes ver trouwen door niets aan het wanke len werd gebrachtZij had ook te gen den rechter van instructie vol gehouden, dat Kasper aan den brand zoo onschuldig was als een pasge- leven in dit kanton boerenhuisgezin nen, die puik vee bezitten, maar die nooit melk drinken. De reiziger vroeg aan een boer, waarom hij geen kratz aan zijn kalveren te drinken gaf. „Dank je vriendelijk was het antwoord, „denk je, dat ik ze dood wil maken De lui zijn dus snugger genoeg, om te weten, dat de drank voor hun kal veren niet deugt, maar aan hun kin deren geven ze dit vergif wel. Zijn ten onzent alle ouders reeds wijzer? Nog een ander staaltje van niet grooter snuggerheid wordt uit Zwit serland gemeld. In Zwitserland heeft op 't oogenblik een volkstelling plaats Het „Luzerner Tagebiatt" vertelt nu Een volkstetler kwam bij een echt paar om het biljet toe te lichten. Toen hij daarmee gereed was, vroeg hij aan de vrouw, of zij nu alles goed begrepen had. De toegesprokene ant woordde bevestigend, maar wendde zich daarop tot haar echtvriend met de vraag„Wat denk je, zullen we ons abonneeren De volksteller stond met de handen in 't haar. Een buiten wijkbewoner der residentie ver keerde in een-heel andere, echter ook min aangename positie. Ondanks het ratelen en in weerwil van 't feit, dat overal wordt aangebeld, had geen der huisgenoooten den „vuil nisman" gehoord. Zoo heette het tenminste. De heer des huizes belast te zich dies om 's avonds op een plaats, waar „bouwterrein te koop" is, of waar de straat doodloopt, den bak van z'n inhoud te ontlasten. Net was hij van twee-hoog op straat aan gekomen, of een agent ziet hem en begrijpt al dra wat hij wil. Maar de man ziet ook den agent en hij houdt zich of hij slechts een rondje om wilde maken met den bek! Hij wan delt dan inet den bak op den schouder den hoek om en de volgende straat in, weer den hoek om naar z'n eigen straat terug, waar hij onverrichter- zake de tweede verdieping weer op zocht. De agent had hem op korten afstand gevolgd „Als-ie 'm omkie pert, gaat-ie op de bon", zei hij tot een paar voorbijgangers, die 't geval opmerkten en er groot vermaak in hadden. Den volgenden ochtend had de reiniging een klant meer dat was de lichtzijde van deze vuilnis. In dit geval deed de politieagent zijn plicht. In een ander dat ook in Den Haag werd opgemerkt, meer dan zijn plicht Omstreks 5 uur in den namiddag zat op de bank bij de kiosk van den Volksbond, op den Hoogen Wal, een moede zwer ver, het grijze hoofd rustend op hel kistje met koopwaar, 'u Politieagent, schrijft het „Nbl Vooruit" het snoode misdrijf ziende, schiet uit zijn drentelgang, schopt let wel schopt den moeden oude wakker en bijt hem toe „Als je op de ban- boren kinden zelfs de opmerking van den rechter, dat zij alleen stellig spreken mocht, wanneer zij den da der kon aanwijzen, bracht haar niet in verlegenheid. Het geloof aan Kasper onschuld had zich zoo vast in hare ziel geworteld, dat ook de hevigste stormen het niet konden doen wankelen. En het ontbrak niet aan stormen, die vernietigend over het geluk en de vreugd haars levens heengingen Hare moeder verweet haar iederen dag, dat zij den boosdoener maar bleef verdedigen, en de molenaar greep elke gelegenheid aan, om het meisje daarover te beschimpen of te bedreigen. Maar noch spotternijen, noch bedreigingen hadden eenigen invloed op haar; zij kende den ge vangene, zij wist, dat hij niet in staat was tot zulk een misdaad. „Het helpt u toch niet", zeide de moeder op den dag voor de open bare terechtzitting, waarin het vonnis over Kasper zou worden uitgespro ken, „gij zult hem toch niet schoon wasschen". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1