Liihrpehi hits. Zaterdagavond 5 uur DE DIRECTIE. Saaplete Installaties met zelfopwekking Laatste Berichten. Advertenties Af deeling Elect riciteiL NIEUWE MOD EB LA ir BUITENLAND. WEERBERICHT. van de Mijn „Oranje Nassau." KAÜHELKOLEiper 16 H L. i 16,50 1 B.L. 105 Gebouw „Gosmopolifasu". mef een prachtig programma. TOEGANGSPRIJZEN 1e Rang 40 ct., 2e Rang 25 eh, 3e Rang 10 ct. Aanleg van Electrisch Licht, Krachtsoverbrenging, Bliksemafleiders, Huistelefoons, Schellen, enz, voor VILLAM en FA-BLIIEKIEISL Yoorraad van Ornamenten, Lampen (Metaaldraad en Kooldraad), Booglampen, Dynamo's, Motoren, Draad - en Geleidingsmateriaal, Schakel- en Veiligheids toe stellen, enz. enz. Tijdens de ver- nu had de liberale beweerd dat Sim- egen de kindervoe- d en mede had ge- 3000 arbeiders hun en. Simmons diende en niettegenstaande ;an de „Daily Chro- id van de bewering en, veroordeelde de an de meening van ham, dat in de ver- dergelijke wape- e leiding der verkie rt komt der onbe- niet behoorden te het blad tot betaling oeding van 500 pd. „Star" zal Andrew van naar men zegt ars beschikbaar stel- andere internationale bevordering van den verwacht, dat hij zal doen bij de onferentie der „Ame- judicial supplement disputes." een te Rome geves- rordt beschuldigd zijn sche te hebben ver- /er geloofde men, dat door zelfmoord van /eroofd, om zich aan en van haar man te „de Tribuna" stelde reer en meer gebrui- de pers op eigen !tie in, die een geheel gaf. Het blad ont- gelegenheid van een schen de beide echt- uren plotseling een oorden, gevolgd door teunen. Ten slotte worden. en eenige personen chaam van de vrouw edragen en in den ten einde den schijn doen ontstaan. Deze rden te Rome groot jitend stak in de ha- plotselir.g een storm hevigheid op. Een ie de donder en daar- hevig te regenen it men geen uitzicht zee. rinet", een nieuwe ser van 14,000 ton, dagen proeftochten :en hevigen rukwind en werd 300 meter zandbank geworpen. rerd om hulp geseind len zes sleepbooten, e, ervaren zeelieden el moeite in mochten weder vlot te krij- ek bleek de kruiser nde schade te hebben in Furness, is het derEngeische marine het weer, dat thans is, het toelaat, zullen ;hten er mede plaats oyal Navy Airship ot het stijve type en |komst met het Zep- 130 meter lang en |;kracht van 22 ton, het geraamte mede ballon is voorzien een paar honderd waarmede vier gedreven worden. In het schip moet f. per uur bedragen, de bemanning zijn ileene bevindt zich ie andere onder het bt schip, terwijl zij m gang met elkaar ;le politie te Altona de margarinefabriek an, zooals men weet imstig was waardoor sonen werden ver- n. De justitie heeft ren, om de fabricage ceurigste voorzorgs- rt te zetten. De fa- evolge van de ver- jar omzet reeds 150 moeten geven. Het Ie vergiftigde stoffen, ■ïacka voorkomen, is ;d- er deftigste buurten hoofdstad Berlijn |nacht van Maandag gepleegd, die in rister is gehuld en one omstandigheden kuthalstrasse werd de 68jarige rente- te Hoffmann dood nden. Het lijk was reeds in sterke mate tot ontbinding overgegaan. De onmiddellijk ge waarschuwde politie zond de z. g. „moordcommissie'die eerst met de mogelijkheid van een natuurlijken dood rekende, maar daarvan spoedig moest terugkomen door het verhoor van de buren der oude dame. Mevrouw Hoffmann, zoo bleek uit dit verhoor, was de weduwe van een staatsambtenaar wien zij jkort na haar huwelijk door den dood had verloren. Sinds 18 jaren woonde de rentenierster, die op haar ouden dag een beetje wonderlijk was geworden, op de vierde verdieping van het huis in de Blumenthalstrasse. Om haar buren bekommerde zij zich weinig en haar huishouden bezorgde zij geheel alleen. In de geheele buurt gold de oude vrouw voor rijk, ook al omdat zij ieder jaar een groote zomerreis maakte. De politie is reeds druk aan het zoeken onder den kring van beken den der vermoorde, die tot het laatst zeer levenslustig was en nog vrij veel uitging. Het staat nu vrij wel vast, dat de ongelukkige reeds Woensdag vermoord is, en dat de da der, na zijn slachtoffer in het bed ge smoord te hebben, haar stem heefr nagebootst, en, na het lijk te hebben toegedekt, door de achterdeur ge vlucht is. Alleen baart het verwondering, de agent dan op dien Woensdag reeds niet de omvergeworpen naai tafel heeft opgemerkt. Ook wekt het verbazing, dat de brievenbus in de woning van de doode Zondag nog vol brieven zat, terwijl ze Dinsdagmiddag geheel ledig was. De politie zoekt koortsachtig naar den moordenaar en is begonnen met 1000 mark belooning uit te loven voor het aanwijzen van den dader. In Regentstreet te Londen heeft een verschrikkelijk ongeluK met een „mobus" (automobiel-omnibus) plaats gehad. De conducteur van de bus, die een botsing met een auto wilde vermijden, draaide plotseling met een ruk het stuurrad om, tengevolge waarvan het kolossale voertuig dat een vliegende vaart had, slipte, en in de winkelruiten van een grooten goud- en zilversmidswinkel terecht kwam, waarvoor juist vier personen stonden te kijken. Twee van hen werden zoo goed als plat gedrukt tusschen de bus en den voorgevel van den winkel. Zij stierven tijdens hun overbrenging naar het hospitaal. De twee anderen kregen ernstige verwondingen. De Duitsche Keizer kwam in den zomer van dit jaar met zijn jacht „Hohenzollern" in een Noord- Duische haven binnen. Zooals ge woonlijk nam voor het binnenvaren een loods de leiding van het schip over, en posteerde zich aan het hoofdstuurrad. Maar de keizer, die eens wilde zien, of zijn kennis zich ook uitstrekte tot het besturen van een schip, vatte het er naast ge plaatste hulpstuurrad, aan en pro beerde de richting van het vaartuig een weinig te veranderen, waarop hij door den loods, die waarschijnlijk niet wist wien hij voorhad, afge snauwd werd mét de niet bepaald beleefd uitgesproken woorden „Ben jij de loods of ben ik het?" De keizer verliet hel stuurrad en begaf zich naar zijn kajuit; hij kwam echter dadelijk daarop met een kistje sigaren terug, legde deze op de bank naast den loods, klopte op den schou der en zeider „Jij bent de loods". ENGELAND. De conservatieve „Morniug Post," die al een tabel in zijn kolommen had opgenomen, waar uit bleek, dat Balfour de eenige pre mier was die sedert 1868 driemaal glad geslagen was in een verkiezing, zonder ei ook maar een te winnen oppert gisteren in een lang hoofdar tikel de mogelijkheid eener afschei ding der tariff-reformers van de Unio nistische partij. Het blad schrijft, dat het niet lan ger mogelijk noch wenschelijk is, den ernst van den toestand te regeeren, waarin de Unionistische partij in de afgeloopen 14 dagen is geraakt, ten gevolge van Balfonrs onmogelijk en ongelukkig voorstel om een begroo ting, waarin tariefherzieuing is opge nomen aan een referendum te onder werpen. Het blad voegt daaraan toe dat de tariefhervormers volstrekt niets tegen de oude Britsche constitutie hebben, op welke Balfour nu onbewust een slag heeft gemikt en het meent, dat tariefhervormers van het behoud van die oude Britsche constitntie hun uit gangspunt moeten maken in hun eerst volgende campagne. In elk geval moeten zij er zonder verwijl op aan dringen dat duidelijk worde vastge steld welken weg zij bij hun samen werking met de Unionistische partij nu opmoeten. De liberale „Daily News" ziet in Balfour's rede, Maandag te Dartford gehouden, de erkenning van zijn ne derlaag en van zijn overtuiging dat in het komende parlement de lords in de vetowet znllen berusten. Het blad wil toegeven dat Balfour vol komen recht heeft om te verklaren, dat hij de wet zal intrekken zoodra hij aan het bewind komt, maar het gelooft niet dat hij ooit hiervoor steun bij de natie zal vinden. De conservatieve „Daily Telegraph" juicht over Balfour's belofte van lang- durigen en wanhopigen tegenstand tegen de totstandkoming van de vetowet in het volgende parlement. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het is in Oostenrijk nog niet dikwijls voor gekomen, dat een afgetreden minister president in de pers zoo gunstig werd beoordeeld ais thans met van Bienertb het geval is. De bladen brengen hem om strijd hulde wegens zijn vastheid van ka rakter en prijzen het vooral in hem, dat hij liever aftrad dan concessies te doen, in strijd met zijn regeerings- program. Slechts een blad zingt niet mede in dit koor van lofzangers, de „Wie ner Arbeiterzeitung" nl. Deze schiijft zijn aftreden toe aan zwakte en hulpeloosheid, en wil niet inzien, dal v. Bienerth juist een bewijs van kracht heeft gegeven door zijn verzet tegen de weerspannige partijen. Behalve in de pers wordt ook in de toongevende kr ngen de houding van Bienerth zeer geprezen, en men acht het dan ook hoogstwaarschijnlijk dat de afgetreden minister-president, die getoond heeft een bewindsman te zijn met een eerlijke staatkunde, opnieuw aan het hoofd van het vol gend ministerie zal staan, Trouwens de Keizer heeft, volgens een telegram uit Weenen aan de Frankf. Zeitg., Maandag reeds op een audiëntie tot de grootwaardigheids- bekleeders gezegd,«dat hij erop reken de, dat v. Bienerth een nieuw kabinet zou vormen. RUSLAND. De „Retjs" bevat na dere mededeelingen over de gebeur tenis in Siberië. Daaruit blijkt dat een dwangarbeider in die gevangenis een Zending Tiocol kreeg, waarschijn lijk om de opzichters en de wacht te vergiftigen. Ssasnonof kreeg, in een bezending eetwaren een boek toegezonden, waarin vijfhonderd roe bels verborgen waren. Dit gaf de directie aanleiding, de gevangenen lichamelijk te tuchtigen, met het ge volg dat vele gevangen zelfmoord be ginnen. Over Ssasonof.den moordenaar van den minister Plehwe hangt nog altoos een mysterie Deze dictator, werd op 28 Juli 1904 door een bom in de straten van Petersburg vermoord. De politie meldde toen, dat de moorde naar, zekere Poroznf, had bekend en aan zijn wonden was gestorven. Later bleek, dat dit onjuist was. De moordenaar heette Ssasonof; hij was niet gewond en niet gestorven, en had ook niet bekend. Tijdens het proces, op 21 Augustus 1904, werd Ssasonof Herkend als een student, die onder den naam Matveyef bekend stond. Doch de gevangene werd gevonnisd onder den naam Ssasonof en naar Siberië gezonden. En desondanks bleef in Rusland de overtuiging bestaan, dat de ge- vonnisde Ssasonnof niets met den moord op Plehwe had uit te staan, doch dat de moordenaar, een vriend van den berucliten agent-provocateur Azef, en wellicht zelf een lid der geheime politie, ontsnapt was. met behulp van de politie. Azef had de geheeie samenzwering tegen Ptetiwe op touw gezer, om zijn aanzien bij de terroristen, die hij aan de politie verried, te bevestigen. En de werke lijke moordenaar van Plehwe is se dert herhaaldelijb in Frankrijk, Zwit serland, Engeland en zelfs in Rus land geweest. De man, die onder den naam Ssasonof thans in Serentui zelfmoord pleegde, is dus wellicht niet eens de moordenaar van Plehwe BRAZILIË. De jongste berichten omtrent de muiterij bij de Brazili- aansche marine doen weer zien dat het op vier schepen weer niet pluis is geweest met de bemanning. Van drie schepen, die bij de eerste mui terij betrokken zijn geweest, de „Minas Geraus", „Sao Paulo" en „Bahia", evenals van de „Deodoro", zijn de manschappen ontscheept en in een vesting opgesloten. Gok in de berichten omtrent deze gevangenzet ting is echter nog veel duisters, ais wij ze met andere vergelijken. De „Minas Geraes" zou volgens een telegram aan de Braziliaansche legatie te Londen hebben deelgenomen aan de beschieting van de oproerigen op het eiland das Cobras. Van 'n on willigheid der bemanning bij die beschieting is in het genoemde be richt geen sprake. De muiters op het eiland das Cobras stonden onder aanvoering van den sergeant Piaba. Zij verloren voor de gevangenneming een driehon derd dooden en gewondende regeeringstroepen hadden er een honderdtal. Ook in de stad, zegt hetzelfde officieel telegram, waren na de beschieting der rebellen tweehon derd dooden en gewonden. Talrijke granaien en kogels waten in de stad teiechtgei o nen en hadden eenige openbare en particuliere gebouwen beschadigd. De Braziliaansche gezant te Berlijn dr. Itibere da Cunta, heeft aan de Duitsche bladen nog de volgende dépêche medegedeeld uit Rio-de- Janeiro, gedateerd van i3 December. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het volgende mede Op Maandag, 12 December heeft de Kamer van afgevaardigden met aige- rneene stemmen, waaronder ook die der „oppositie het afkondigen van den staat van beleg voor de stads districten van Rio de Janeiro goed gekeurd. De Kamer heeft verder het budget van buitenlandsche zaken en van marine aangenomen. Van de „Sao Paulo" werden 110 matrozen, die aan de muiterij van 22 November hadden deelgenomen, aan land gebracht en naar de vesting Villegagnon gevoerd. Vandaar uit werden zij naar hunne woonplaatsen teruggezonden. Tegelijkertijd werden zij veroordeeld miet meer in de marine te mogen dienen. Ook alle andere muiters van 22 November zullen niet meer in de marine mogen dienen. Daarentegen zullen de manschappen, die Zaterdag avond aan het muiten sloegen voor den krijgsraad terecht staan. De senator Ruy Barbosa is Maan dagavond om zes uur naar Sao Paulo vertrokken. Hij dankte den president der republiek voor zijn vertrek voor de bescherming, die Hermes de Fon- seca hem door zijn secretaris had doen aanbieden. ZUlD-AFRtKA. Dezer dagen heeft te Londen een belangrijk boek over Zuid-Afrika het licht gezien dat voor Nederlandschegeschiedschrijvers over Zuid-Afrika en over onze bezitting aan de Kaap in vorige eeuwen, van groot belang moet worden geacht. Het is een uitgebreide Zuid-Afri- kaansche bibliographie, die in ruim tweeduizend bladzijden een opsom ming geeft van alle litteratuur in en over Zuid-Afrika verschenen, van de eerste scheepsjournalen der ontdek kingsreizigers in de zestiende eeuw tot op heden. Vooral de boeken in de Neder landsche en Engelsche talen ver schenen, komen in dit belangrijke werk op den voorgrond en de schrij ver, Sidney Mendelssohn, die tien jaar gewerkt heeft over deze „South African Bibliography" is er in ge slaagd in zijn notities bij eik eenigs- zins belangrijk boek in beknopten vorm een overzicht ie geven van den inhoud en een levensbeschrijving van den auteur. Deze notities maken de bibliography tot heel wat meer dan to». een loutere opsomming. De aanteekeningen zijn natuurlijk van critischen aard en daarom zuilen Hollandsche lezers, die van een an der standpunt oordeelen dan het im perialistische van den heer Mendels sohn, het veelrnaals niet met hem eens zijn, maar dit is geen groot oe- zwaar. De bibliographie is verrijkt met een beschrijving van de in Zuid- Afrika verschenen tijdschriften en van belangrijke artikelen over Zuid- Afrika in andere tijdschriften van de geheele wereld verschenen. Een carto graphic en een volledige lijst van Britsche blauwboeken over Zuid- Afrika, helpen mede deze uitgave, die bij Kegan Paul het licht zier, te completeeren. Per telegraaf. DEN HAAG. Het Hof alhier ver oordeelde heden, evenals de recht- baak te Middelburg den arbeider A. M. te Ede tot 4 maanden gevange nisstraf wegens bedreiging van het echtpaar de B. met moord. De T ubbergsche PolitieKwestie. ARNHEM. Voor het Hof kwam heden de Tubbergsche politie-kwes- tie in behandeling. Het getuigenver hoor leverde niets nieuws op. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Almelo, waarbij beide beklaagde veldwach ters H. en K„ wegens mishandeling tot 1 maand gevangenisstraf werden veroordeeld. De verdediger vroeg vrijspraak. medegedeeld dooi hst Kon. Ned. Meteor. Instituut te Dö Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 15 Dec. 1910.) Hoogste barometerstand 767.2 te Haparanda. Laagste barometerstand 735.6 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 16 DecMatige Zuidwestelijke later afnemende Zuidelijke wind. Gedeel telijk bewolkt tater wellicht regen. Zelfde temperatuur. Hoogwater fe l!llssin|ea, Dec. vm. nm. Vrijdag 16 12.26 12.46+ Zaterdag 17 1.13 1.33 Zondag 18 2.01 2.21 Maandag 19 2.51 3.11 Dinsdag 20 3 38 3.58 Woensdag 21 4.35 4.55 Donderdag 22 5.30 5 50 Volle Maan 's morg. 11 25. Springtij voormiddag. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 15 Dec. 1910. G raan markt. De aanvoer was niet groot, alles in een trage stemming. Kroonerwten 50 cent lager. De noteering is Tarwe f7.25 a f7.75, Rogge f 5.50 a f 6.—, Zomergerst f 4.75 a f 5.25 Wintergerst a Haver f 3. a f 3.50, Paardeboonen f7.25 af 7.75, T uinboonen f 6.— a f 7.—,Witteboonen f 14.50 a f 15-50, lange Bruineboonen f 12.50 af 13.50, ronde Bruineboonen f 12.a f 13.Kroonerwten f 14.75 af 16.75. (Opgaaf d. Zeeuwsche Landbouwtn.) Boter f 1.34 a f 1.50 p. K.G. Eieren f6.60 p. 100 st. Particulieie prijs. Boter f 1.52 p. K.G. Eieren f7.00 p. 100 st. (Noteering van Handelaren.) Boter f 1.30 at 1.50 p. K.G. Eieren f 6.60 p. 100 st. Particuliere prijs. Boter f 1.44 a f 0.00 per K.G. Eieren f 7.00 a f 0.00 per 100 stuks. Heden overleed te Deventer, in den ouderdom van 77 jaren, onze lieve Moeder, Behuwd- en j Grootmoeder, Mevr. de Wed. W. VORSTER. Vlissingen, 15 Dec. 1910. N. BEIJERS—VORSTER. J. BEIJERS. W. BEIJERS. N. BEIJERS. Nationale Bond van Handels- en Kantoor bedienden JEHClliilUS" AFDEEL1NG VLISSINGEN. OPENBARE VERGADERING op ZATERDAG 17 DECEMBER a. s. 's avonds te 8 uur in de kleine zaai van het Concertgebouw, Emma- straat. Spreker de Heer R. WINKEL van 's Gravenhage Bondsvoorzitter van „Mercurius". Onderwerp De hooge levens standaard en vakorganisatie van Handels- en Kantoorbedienden. Entrée vrij. Debat vrij. ^angebodtn: FRANSCHE LESbillijke condities. Volkomen zuivere uitspraak verzekerd. Brieven, onder letter V., bureau van dit blad. HAABDSTUKKEH 161.1. -19,- I H.l. - 1,25 ANTHRACIEI 2% 1 H.L. - 1,56 Cokes aan Gasfabrieksprijs. A. HÜSON. Dokkade 51 - Telefoon 7. Agent voor de prov. Zeeland van de Mij. tot Expl. van Limburgsche Steenkolenmijnen. CiNEMf PATHE FBEIES ngs-Voorste GEUR3 POLAK. - Vlissingen. Plannen en adviezen worden gaarne gratis verstrekt. ABONNEERT U OP HET

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3