nrnrwMommr* hbüt Gemengd Nieuws, Kampen zijn voor het jaar 19! vast gesteld op 22 Februari, 18 April, 31 Mei, 26 Juli, 6 September, 18 October en 6 December. Eenigen tijd ge'ederi weid door den directeur van 's Rijks museum te Amsterdam bij een Delftschen uit drager een merkwaardige gevelsteen met Hollandscb wapen aangekocht, welke steen afkomstig bleek te zijn van de onlangs aldaar gesloopte ko gelgieterij, een aan het Rijk toebe hoorend gebouw. Dit feit heeft den minister van binncnlandsche zaken aanleiding gegeven om aan zijn ambt- genooien een schiijven te richten, houdende verzoek om te wiiien be vorderen, dat in voorkomende ge vallen dergelijke voorwerpen, afkom stig van rijksgebouwen, niet in handen van opkoopers terechtkomen. Vlissingen, 15 December, Voor de afdeeling Vlissingen van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius", zal Zaterdag a.s. in het Concertgebouw aan de Emmastraat, in een openbare vergadering als spreker optreden de heer R. Winkel van 's Gravenhage, voorzitter van den bond „Mercurius." De heer Winket heeft tot onder werp gekozen „de hooge levensstan daard en vakorganisatie van han dels- en kantoorbedienden". Er zal gelegenheid worden gege ven tot debat. Daar de bemanning van de mail boot „Engeland" is overgegaan op de „Koningin Wilhelmina" zal de equipage van de „Prins Hendrik" op 19 dezer overgaan op de „Engeland", welke alsdan tot einde December in de vaart blijft, waarna deze wegens eindiging der assurantie buiten dienst wordt gesteld. De „Prins Hendrik" zal onmiddellijk in reparatie gaan, om begin Januari weder te gaan varen. De nachtboot bracht hier heden morgen ongeveer 850 zakken Ame- rikaansche post aan. Hiervoor liepen vier postrijtuigen in den Berlijnschen mailtrein. Zaterdag worden de voorstellingen geopend, welke met de cinema van Pathé frères in het gebouw „Cosmo- politain" gegeven worden. De eerste voorstelling vangt om 5 uur aan. Voor den rang van hoofdmaehinist dij oe Kon. marine is geslaagd onze vroegere stadgenoot, de heer J. Walrave. De heer H. G. van der Ploeg, leer ling aan de „De Ruyterschool" rlhier is geslaagd voor het examen van tweeden stuurman. De luit.-kolonel Zanino en de ka pitein Repelius van het 4e bataljon alhier, begaven zich hedenmorgen naar Bergen-op-Zoom, tot bijwoning der tactische oefeningen op de kaart, op 15 en 16 December, onder'leiding van den kononei de Wildt. De commissie, belast met het on derzoek naar a,s. iotelingen en adspi ranten reservekader, te IJzendijke en Ter Neuzen, zal bestaan uit den luit.- kolonel Zanino, kapitein Westra en luit. van Altena. Lijst van de aan het postkantoor alhier gedurende de eerste helft der maand December ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Mr. Sibly, Breda Kaapmans, Gra venhage J. de Waal, Rotterdam M. A. Verhage, Middelburg John. Masan, Birmingham P. A. Schatt, Charilan P. Davos, DoreJ. M. .Campbell, Edinburg Miss G. A. Biard, Firenze J. Swan, Renfrud J. Marwood, Glas gow C. V. Wallace, Kingsland Ar thur Hailis, London W. K. Osborne E. O. DellT. A. Cransliaed, allen te London N. W. J. Davis, Londen E. A. Eliaway, Nottingham G. Be- can, RuSley; J. Marinisse, Ostende Miss C. C. Blandy, Worcester. N. B. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen teruggege ven worden. Door Gedeputeerde Staten is aan den heer J. Broekema, bibliothecaris aan de provinciale bibliotheek te Middelburg, met ingang van 1 April 1911 eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten in genoemde be trekking aan de provincie bewezen en onder toekenning van pensioen. De heer dr. B. Vaandrager te Dom burg heeft zijne benoeming tot lid van het hoofdbestuur der Provinciale Zeeuwsche Groene Kruisvereeniging aangenomen. Van liberale zijde wordt in het district Goes ais candidaat voor de. Prov. Staten gesteld de heer W. Kakebeeke, oud-lid der Staten, die. dezen zomer bij de periodieke ver kiezingen niet is herkozen. Door de aanbesteding van het leggen van een zeedijk ten noorden van den Scheldedam op Dinsdag jl. is de eerste siap gezet op den weg om te komen tot eene betere verbin ding tusschen Noord-Brabant en Zeeland. Wel zal behalve den thans te verkrijgen polder nog een andere moeten ingepolderd worden, om zon der gebruik te maken van den dam een weg tusschen beide provincies te kunnen aanleggen, maar toch zul len door de thans aanbestede in poldering, de moeilijkheden om tot het gewenschte doel te geraken, heel wat verminderen. Ger. Kerken. Ds. N. A. de Gaay Fortman, predikant bij de Geref. Kerk te Amsterdam, hoopt op 19Febr. a.s. zijn 40-jarige ambts bediening te herdenken. Dr. De Gaay Fortman stond achtereenvolgens te Vleuten, Elden en Vlissingen voor hij in 1884 te Amsterdam werd beroepen. In 1886 ging ds. Fortman van de Ned. Herv. Gemeente naar de Geref. Kerk over. In December van dat jaar trad hij als predikant bij de Geref. Kerk te Amsterdam op. De gewone jaarlijksche classi cal diaconale conferentie van de Gereformeerde kerken in de classis Middelburg, werd gisteren te Middel burg in de Gasthuiskerk gehouden. Deze conferentie was druk bezocht. Niet minder dan 15 diaconien waren vertegenwoordigd. In het bestuur wer den gekozen de heeren P. J. de Kruijter, P. van Roo en j. Gideonse. Als adviseurs werden de predikanten Wiclinga en Bouma aangewezen. Door den diaken P. J. de Kruijter werd een referaat gehouden over De komende Armenwet uit politiek en practisch oogpunt. De referent be sprak de beginselen van de ministers Thorbecke, v. Reenen, Borgesius en Heemskerk, welke zij bij de regeling dezer materie deden gelden en ver volgens hoe het standpunt der Geref. diaconiën moet zijn tegenover het ontwerp van minister Heemskerk. ueze conferentie had zich ook uit te spreken over 2 belangrijke zaken, door de diaconie der Geref. kerk te Vlissingen aan het oordeel dezer conferentie onderworpen. Ie. Is het mogelijk dat deze con ferentie het initiatief] neme tot het oprichten van een Geref. Weeshuis voor Zeeland. 2e. Kan deze conferentie een ge meenschappelijk fonds oprichten tot steun voor gezinsverpleging Besloten werd deze zaken tot eene volgende conferentie aan te houden en de noodige gegevens hieromtrent bijeen te verzamelen. Veere zal de volgende conferentie bijeen roepen. Rechtzaken. Het gerechtshof te 's Hertogen bosch deed gisteren uitspraak in de zaak der aannemers van het huis dat te Breda tijdens den bouw instortte en waarvan ongevallen met doodelijken afloop het gevolg waren, en veroor deelde hen tot een hechtenis van 3 maanden. Ter aanvulling van hetgeen wij reeds in ons vorig nummer onder „Laatste Berichten" hebben medege deeld, nemen wij uit de „N. Arnh. Ct." nog het volgende over aangaande de redding van den in een put be dolven man te Arnhem. De puttenmaker L. H. Hesseiing, die Maandagmiddag in een waterput te Dreijendal, 15 M. onder den grond bedolven raakte onder de neervallende steenen en aarde is Dinsdagnacht te kwart voor twaalf uit zijn gevaarvol len toestand bevrijd, na meer dan 32 uur bedolven te zijn geweest. De red ding geschiedde, onder leiding van Arie Goossen, door de puttenmakers Hendr. en Jacobus Hesseiing en de arbeiders Huibers en Sanders, die zich met groote opoffering wijdden aan de moeilijke taak, hun kameraad te be vrijden. In den loop van den dag was het gelukt d?n levend begravene eenig voedsel te doen toekomen en werd het reddingswerk met toenemenden ijver en groote omzichtigheid voort gezet, tot men te middernacht zoover gevorderd was, dat hij naar boven kon worden gebracht, onder het gejuich der talrijke aanwezigen, waaronder ook de burgemeester van Renkum, jhr. Nedermeijer van Rosenthal, die met spanning den uitslag van het reddings werk. verbeidden. Als door een wonder was Hesseiing, behoorende tof een geslacht van put tenmakers, ongedeerd gebieven en bleek hij zelfs in staat alleen naar het hem wachtende rijtuig te loopen, dat hem naar zijn woning bracht. De burgemeester maakte zich tot tolk van alle aanwezigen, toen hij de wakkere redders, die eigen gevaar niet hadden geteld, in warme bewoordin gen dank zegde voor hetgeen zij had den gedaan, daarbij wijzend op de menschlievendheid en opofferingsge zindheid van den Nederlandschen werkman, die ook nu weder zoo schit terend waren gebleken. Hij stelde daarbij den koenen redders een be langrijk geschenk in geld ter hand een voorbeeld dat, naar wij vertrou wen, door velen zal worden gevolgd. Bij het onderzoek in de sloot iangs de Rozestraat te Rotterdam naai de voorwerpen, gestolen bij de firma Schreuder en Baksteen zijn thans teruggevonden 210 gouden heeren en dames horloges, 33 gouden heeren en 16 dito dameskettingen, 305 gou den ringen en een aanial kleinere gouden voorwerpen. Een jongmensch, in dienst van een bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam, werd gisteren morgen aldaar in de Spuistraat achter het hoofdpostkantoor, waar hij een aan- geteekenden brief in ontvangst had genomen, aangerand door een hem onbekend persoon. De toeleg om hem te berooven mislukte echter. De dader werd gegrepen door een slagersknecht aan de politie overgeleverd en naar het posthuis Molsteeg gebracht. Ongeveer een uur voor dat dit voorval zich afspeelde, werd de jongste bediende van de effecten firma S. en Co. aan het Rokin, toen hij met geldswaarde van het hoofd postkantoor kwam, in de Krom-elle- boogsteeg aangesproken door iemand die zeide „Jij moet eens even met me meegaan naar het politiebureau, ik ben van de recherche". De jongen antwoordde verschrikt en huilend, dat hij eerst naar zijn baas wilde, waarop het geval de aandacht van eenige voorbijgangers trokmaar de zoogenaamde rechercheur wist zich uit de voeten te maken. Waarschijnlijk is dit dezelfde per soon die inrde Spuistraat op lieeter- daad betrapt werd. Na het eten van cornbeaf, ham en rookvleesch zij-n in het gezin van een schoenmaker-te Rotterdam, on gesteld geworden de schoenmaker, diens vrouw, de 23jarige dochter en de 19jarige zoon. Zes andere kinderen uit hetzelfde gezin, die er ook van gegeten heb ben, hebben hiervan geen nadeelige gevolgen ondervonden. In de Friesche gemeente Wom- rnels heeft Geertje Buwalda, in vrij goede gezondheid, haar honderdsten jaardag herdacht. Het oudje is voor haar jaren nog vrij kras. Te Nieuwerbrug woonde een alleen levend oud mar,, die in zoo- danigen staat van vervuiling ver keerde, dat de diaconie zich verplicht gevoelde zich er mee te bemoeien en den man, zeer tegen zijn zin, een betere verpleging te bezorgen. Bij het reinigen zijner woning bleek deze een ware Augiasstal te zijn. Niet minder dan twee en twintig kruiwagens vuil, allerlei afval, uit werpselen van honden, kippen, ko nijnen enz. werden er uit verwijderd. Een Duitsch ingenieur, Heinrich Lux, schrijft in een artikel over Automatische Haltsignaien het vol gende De voornaamste oorzaak van groote spoorwegongelukken is het rijden door haltsignalen. Afgezien van het niet zichtbaar zijn van het signaal, dat meestal een optisch sein is, bij nevel, sneeuw, storm, enz., kan er door onoplettendheid van het trein personeel of tengevolge van het niet werken der eigenlijke signaalinrichting doorgereden worden. Bij het eigen lijke haltsignaal behoorde daarom nog een voorsignaal te komen, waardoor de kans op het toevallig doorrijden belangrijk verminderd zou worden. Bovendien zou aan het hoofdsignaal, waarop de oplettend heid van het treinpersoneel geves tigd moet zijn, nog een automatisch werkende voor-inrichting toegevoegd dienen te worden, die den trein tot staan brengt, of althans de opmerk zaamheid van dat personeel afdwingt. Merkwaardig genoeg verzetten zich de meeste spoorwegbesturen zoowel tegen de invoering van voorsignalen in het algemeen als in het bijzonder tegen automatische inrichtingen, die onder alle omstandigheden het door rijden der halt-signalen beletten. Daarover kunnen de psychologische overwegingen der spoorwegbesturen, die steeds in de pers gelanceerd worden als een groot spoorwegon geluk algemeene ontsteltenis wekt, niet heenhelpen. Er wordt dan na melijk beweerd dat, bij hei voorhan den zijn van automatische inrichtin gen, het treinpersoneel zich uitslui tend op deze verlaten en aan de eigenlijke signalen een steeds ver minderende opmerkzaamheid schen ken zou. Deze bewering is natuurlijk zwak. Want er zouden toch gemakkelijk op de locomotieven registreertoestel- len kunnen worden aangebracht, die het doorrijden der haltsignalen aan- teekenen, zoodat het treinpersoneel dan de wetenschap heeft onder voort durende contröle te staan. Daartegenover valt het niet te ont kennen dat de invoering van auto matische inrichtingen ter verhindering van het doorrijden der haltsignalen op belangrijke practische moelijk- heden zou stuiten. Acoustische signalen, bijv. electri- sche remblokken, die, zooals op de lijn Beuthen—Peiskretscham (in Sile- zië), 'goed gebleken zijn, kunnen in de nabijheid van menscheiijke wo ningen zeer hinderlijk wezen. Boven dien hebben alie electrische inrich tingen, die of een signaaltoestel op de plaats van den machinist in wer king brengen, of de luchtdrukremmen enz. vervangen, het nadeel dat van een tijdelijke verbinding tusschen den rijdenden trein, en een vast punt op den weg gebruik gemaakt moet wor den. Bezigt men hiervoor sleepbor- stels die tot ongeveer railshoogte naar beneden reiken, dan kunnen beschadigingen door het dwarsliggers materiaal voorkomen, welke bij schom melingen der wagons tengevolge van groote snelheid wel nooit uitgesloten zullen zijn. Dezelfde moeilijkheid bestaat bij de mechanische treinver- zekeringsloestellen. Bij deze laatste kunnen ook sneeuwvallen zware sto ringen teweeg brengen. Ook de doorbuigcontacten, die in treden als de locomotief over de veilig gemaakte plaats rijdt, waar een gedeelte van de rail naar beneden gedrukt wordt, en aldus een stoom- afsluiting veroorzaakt, of mechanische inrichtingen in werking brengt, zijn niet steeds betrouwbaar. Deze technische moeilijkheden zouden niet onoverkomelijk zijn, als de goede wil om automatische trein beveiliging in te voeren er maar was. Het schijnt echter aan dezen wil nog te ontbreken. De strijd in den scheepsbouw in Engeland is geëindigd. De uit sluiting van de ketelmakers werd heden opgeheven en werden de wer ven heden dan ook weder openge steld. Dat de strijd thans geëindigd is, is een gevolg van het besluit der arbeiders, met 13705 tegen 1290 stemmen genomen, om de schikking, welke onlangs op een te Edinburg gehouden vergadering van patroons en arbeidsafgevaardigden werd vast gesteld, te aanvaarden. Uit de cijfers der jongste volks telling in Frankrijk die in 1906 werd gehouden, doch waarvan thans eerst in bijzonderheden de uitkomsten openbaar worden gemaakt blijkt o. a. dat de meerderheid van het aantal vrouwen boven dat der mannen daar te lande aanhoudend toeneemt. Er zijn volgens deze opgaven in Frankrijk 19,099,721 mannen en 19,744,932 vrouwen. Dat is dus 645,211 meer vrouwen dan mannen „in het land der galanterie", in 1901 was het verschil 616,044in 1891 slechts 269,000; in 1886 waren er 130,000 meer vrouwen dan mannen en in 1881 slechts 92,000. Het noodweer in Span je. Tal van dorpen staan onder water in de provincies Malaga, Seviila, Vailadolid, Badajoz, Zamora, Oviedo en Corogne. De verbindingen zijn verbroken. De oogst is vernield en de honger begint zich te doen gevoelen. Verscheidene schepen Hepen averij op, een leed schipbreuk, waarbij 4 matrozen om het leven kwamen. Tijdens de voorstelling in een menagerie te Badajoz, Portugal, brak een luipaard los uit zijn kooi en sprong onder de toeschouwers, waar hij een hevige paniek veroorzaakte. Het dier doodde twee menschen en verwondde er 4, waarop het naar buiten vluchtte. De gendarmes zetten het gevaarlijke wild achterna en slaagden er in het neer te schieten. Een politiek vonnis.— Door een Londensche rechtbank werd Dinsdag een eigenaardig vonnis uit gesproken. Bij de verkiezingen van Januari had de unionist Percy Cole man Simmons in een kiesdistrict van Oost-Londen candidaat gestaan en wel zonder succes. Tijdens de ver kiezingscampagne nu had de liberale „Daily Chronicle" beweerd dat Sim mons driemaal tegen de kindervoe ding had gestemd en mede had ge werkt om aan 3000 arbeiders hun brood te ontnemen. Simmons diende een aanklacht in en niettegenstaande de verdedigers van de „Daily Chro nicle" de juistheid van de bewering volkomen bewezen, veroordeelde de jury, op grond van de meening van den rechter Gratham, dat in de ver kiezingscampagne dergelijke wape nen, waardoor de leiding der verkie zingen in handen komt der onbe schaafde klassen, niet behoorden te worden gebruikt, het blad tot betaling ecner schadevergoeding van 500 pd. sterling. Volgens de „Star" zal Andrew Carnegie een som van naar men zegt 10 miliioen dollars beschikbaar stel len voor een of andere internationale organisatie ter bevordering van den wereldvrede. Men verwacht, dat hij deze toezegging zal doen bij de opening van de conferentie der „Ame rican Society for judicial supplement of international disputes." Lorenzini, een te Rome geves tigd advocaat, wordt beschuldigd zijn vrouw, een Duitsche te hebben ver moord. Tot dusver geloofde men, dat de vrouw zich door zelfmoord van het leven had beroofd, oin zich aan de mishandelingen van haar man te onttrekken. Maar „de Tribuna" stelde zooals dat meer en meer gebrui kelijk schijnt bij de pers opeigen hand een instructie in, die een geheel ander resultaat gaf. Het blad ont dekte, dat bij gelegenheid van een heftige ruzie tusschen de beide echt- genooten, de buren plotseling een vreeselijken gil hoorden, gevolgd door een rochelend steunen. Ten slotte was alles stil geworden. Daarna hadden eenige personen het leveniooze lichaam van de vrouw naar beneden gedragen en in den tuin neergelegd, ten einde den schijn van zelfmoord te doen ontstaan. Deze onthullingen baarden te Rome groot opzien. Dinsdagochtend stak in de ha ven van Brest plotseling een storm van ongekende hevigheid op. Een uur lang rommelde de donder en daar op begon het zóó hevig te regenen en te hagelen, dat men geen uitzicht meer had op de zee. De „Edgar-Quinet", een nieuwe gepantserde kruiser van 14,000 ton, die sinds eenige dagen proeftochten deed, sloeg bij een hevigen rukwind van de kettingen en werd 300 meter verder op een zandbank geworpen. Onmiddellijk werd om hulp geseind en weldra daagden zes sleepbooten, bemand met oude, ervaren zeelieden op, die er na veel moeite in mochten slagen het schip weder vlot te krij gen. Bij onderzoek bleek de kruiser slechts onbeduidende schade te hebben opgeloopen. Te Barrow in Furness, is het eerste luchtschip der Engelsche marine voltooid. Zoodra het weer, dat thans zeer stormachtig is, het toelaat, zullen de eerste proeftochten er mede plaats vinden. Het „Royal Navy Airship nr. 1", behoort tot het stijve type en vertoont overeenkomst met het Zep pelintype. Het is 130 meter lang en heeft een draagkracht van 22 ton, het gewicht van het geraamte mede inbegrepen. De ballon is voorzien van machines, een paar honderd paardenkrachten, waarmede vier groote schroeven gedreven worden. De snelheid van het schip moet meer dan 80 K.M. per uur bedragen. De schuiten voor de bemanning zijn bescheiden, de eene bevindt zich onder het punt, de andere onder het uiteinde van het schip, terwijl zij door een smalien gang met eikaar zijn verbonden. De crimineeie politie te Altona heeft voorgesteld, de margarinefabriek van Mohr, waarvan, zooals men weet de margarine afkomstig was waardoor verscheidene personen werden ver giftigd, te sluiten. De justitie heeft vergunning gegeven, om de fabricage onder de nauwkeurigste voorzorgs maatregelen voort te zetten. De fa briek heeft tengevolge van de ver mindering van haar omzet reeds 150 arbeiders gedaan moeten geven. Het onderzoek naar de vergiftigde stoffen, die in het merk Backa voorkomen, is nog niet geëindigd. In een der deftigste buurten van de Duitsche hoofdstad Berlijn W., is in den nacht van Maandag weder een moord gepleegd, die in geheimzinnig duister is gehuld en onder buitengewone omstandigheden begaan is. In de Blumeuthalstrasse werd Dinsdagmiddag de 68jarige rente nierster Margarete Hoffmann dood in haar bed gevonden. Het lijk was reeds in st overgegaan waarschuw „moordcorr mogelijkhei dood reken moest teru van de bu Mevrouw uit dit verl een staatsa haar huwi verloren. S rentenierste een beetje op de vie buis in haar bure weinig en zij geheel gold de ou al omdat zomerreis i De poli zoeken on< den der laats! zeer vrij veel ui wel vast, Woensdag der, na zijr smoord te nagebootst, toegedekt, vlucht is. Alleen de agent reeds niet tafel heeft Ook wel brievenbus doode Zon terwijl ze ledig was. De polit: den moordi 1000 mark voor het In Re een versch „mobus" (a gehad. De die een bc vermijden, een ruk he waarvan h een viiege in de win goud- en kwam, waa stonden te werden zo tusschen d van den w hun overbrt De twee verwonding De den zomer jacht „Hoh Duische h woonlijk een loods over, en hoofdstuurri eens wilde ook uitstrel een schip, plaatste hu beerde de een weinig door den niet wist snauwd we beleefd uitg jij de loo keizer verli zich naar echter dadei sigaren teru naast den io der en zeidi ENGELAh „Morniug zijn kolomm uit bleek, d mier was glad geslagi zonder ei oppert gist: tikel de mc ding der tari nistische pa Het blad ger mogelijk ernst van waarin de l afgeioopen gevolge vai ongelukkig ting, waarin nomen aan werpen. Het blad tariefhervorir de oude Bri op .welke B slag heeft g tariefhervorn die oude Br gangspunt m volgende moeten zij e

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2