öemeiiJp Nieuws, loten moet niet worden overschat. Zoowel door eene beperking van het aantal loten, welke de collec tanten in reserve mogen houden, tot 5 pCt., als door andere maatregelen in dit jaar genomen, is het aantal loten, welke bij de opening der col lecte voor het spelend publiek hier te lande verkrijgbaar zijn, belangrijk vermeerderd. Op dien weg zal wor den voortgegaan, terwijl tevens zoo veel mogelijk zal worden bevorderd, dat hi-t aantal in de verschillende gemeenten beschikbare loten, geëven- redigd is aan de vraag daar ter plaatse. Indien dit noodig mocht blijken, zal nader worden overwogen, welke maatregelen behooren te worden ge nomen om een einde te maken aan handelingen welke van nadeeügen invloed kunnen zijn op het debiet van loten der Staatsloterij. Eene wetswijziging met betrekking tot pensioen voor gewezen onder wijzers aan de Rijksnormaallessen is reeds eenigen tijd in ontwerp ge reed. De betrokken voordracht kan echter het departement niet verlaten voor dat eene beslissing is genomen met betrekking tot eene bij den Raad van State aanhangig gemaakte pen- sioensquaestie. Van den zin toch waarin te dien aanzien zal worden beslist, hangt het af of aan de ont worpen regeling nog eer.ige uitbrei ding zal zijn te geven. Naar de minister vertrouwt, zal het w. o. de Kamer nu echter spoedig bereiken. De minister verdedigt nader de overbrenging van den zetel der di rectie van Middelburg naar Breda. Een plan tot indijking van het zuidelijk deel van den Brakman, met voorziening omtrent de uitwatering der Isabella-sluis, is in ernstige over weging en zal tot uitvoering kunnen komen, nadat, zoo ten aanzien van die uitwatering als omtrent de andere bij deze zaak betrokken belangen overeenstemming zal zijn verkregen. Overleg met den waterstaat dienaan gaande is reeds aangevangen. Bij den verkoop van de door in dijking te verkrijgen gronden in de Ocsterschelde en het Axelsche gat zal, als naar gewoonte, bij de ver kaveling zoowel met den aard en de ligging van het terrein als met de plaatselijke omstandigheden rekening zijn te houden. Voor zoover deze laatste zouden blijken mede te brengen, dat, ter voorziening in de behoefte der be volking aan eigen bouwland, kleinere kavels worden aangeboden, zal daar mede rekening worden gehouden gelijk geschied is bij den verkoop öer nieuw ingedijkte gronden in het Slaak (Prins Hendrikpolder) in Juni 1908. Pensioen voor Gedeputeerden. De Staten van Zuid-Holland hebben na verwerping met 36 tegen 29 stem men van een weduwen- en weezen- pensioen voor de Gedeputeerden, hierop met 35 tegen 30 stemmen afgestemd het beginsel der pensio neering der leden van Gedeputeerde Staten. Hierop trok de commissie haar verdere pensioenvoorstellen in. De minister van oorlog heeft be paald, dat de militairen der land macht naast het bestaande zakboekje in oorlogstijd een veldzakboekje van kleinen omvang zuilen medevoeren, dat gedragen zal worden in den binnenzak van tuniek, de attila, de dolman, enz. in dat boekje moet worden geïnventariseerd de eventueel op een lijk van een militair aanwe zige gelden en kleinoodiën, terwijl daarin tevens aangeteekend worden de datum van overlijden, de plaats van begraving, alsmede zoo mogelijk de oorzaak van den dood. Ook zullen zich in dat boekje moeten bevinden twee berichtskaarten met geperfoieerden rand betreffende zieke of gewonde militairen, zijnde deze kaarten bestemd om rechtstreeks naar het informatie-bureau omtrent zieken en gewonden van het Ned. Roode Kruis te 's Gravenhage te worden opgezonden, wanneer een zieke of gewonde in een niet-miiitaire verpleging wordt opgenomen. Vlissingen, 14 December. Middelbaar Onderwijs. Burger-Avondschool met tweejari gen cursus. De Koninklijke Maatschap pij „de Schelde" schonk aan alle leerlingen, die met gunstig gevolg examen deden en bij haar werkzaam waren, zoowel die van Burger-Avond school als van de Avondschool voor Handwerkslieden, een gratificatie op hun spaarbankboekje. Daar de verplaatsing van schooi C in het verslagjaar nog niet plaats vond en de ruimte, die door deze verplaatsing voor de avondscholen beschikbaar zou komen, toch reeds binnen enkele jaren onvoldoende zou zijn om het toenemend aantal leer lingen te bevatten, besloot de raad tot den bijbouw van twee teekenzalen op het lager gelegen gedeelte. Deze nieuwe lokalen die uitstekend inge richt en ruim van afmetingen zijn, konden bij den aanvang van het schooljaar 1909 1910 In gebruik wor den genomen tot plaatsing der nieuw gevormde afdeelingen van de tweede klasse Burger-Avondschool en eerste klasse Avondschool voor Handwerks lieden. Deze lokalen werden ook van nieuwe teekentafels enz. voorzien. Evenais het vorige jaar waren drie lokalen van school C in gebruik, terwijl de ieslokaien van de avondscholen mede door de dagschool werden benut. Naarmate het dubbel gebruik toeneemt, worden de bezwaren, ver bonden aan 't gebruiken van dezelfde schoolbanken voor leerlingen van ge middeld negen jaar en gemiddeld vijftien jaar grooter. Met den bijbouw der nieuwe teekenzalen ontstond be tere ruimte voor de vestiaire en de privaten. Avondschool voor Handwerkslieden met drie-jarigen cursus. In het pro gramma kwam in het afgeloopeu jaar geen verandering. De eerste klasse, die reeds grooten- deeis naar de vakken gesplist was, moest wegens 't groote aantal leer lingen ook voor de theoretische vak ken in twee afdeelingen worden verdeeld. De tweede en derde klasse- zijn voor de theoretische vakken ongesplitst voor vakteekenen is de tweede klasse A gecombineerd met de derde klasse A, de tweede klasse B rnet de derde klasse B de enkele leerlingen der afdeeling C zijn voor handvakteekenen bij de verschillende klassen van Burger- Avondschool of Avondschool voor Handvverkslieden ingedeeld. Evenals het vorige jaar gaf de Ko ninklijke Maatschappij, „de Schelde" voor de beide avondscholen eene subsidie van duizend gulden, terwijl de leeriingen, bij haar werkzaam, die met gunstig gevolg examen aflegden een gratificatie ontvingen. Het schoolgeld bedraagt vier gul den per jaar; van de 48 leerlingen waren 15 vrijgesteld van de betaiing van schoolgeld terwijl nog 17 leer lingen wei schoolgeld betaalden doch de leermiddelen van gemeentewege ontvingen. Het verslag van de zeevaartschool hebben wij reeds vroeger afzonder lijk gepubliceerd. Hoogere Burgerschool met drie jarigen Cursus. Zooals reeds in den aanhef vermeld, kon de Hoogere Burgerschool zich in grooten bloei verheugen. De eerste klasse moest dan ook gesplitst worden in twee parallel afdeelingen, terwijl de tweede en derde klasse ongesplitst bleven. Tot het eind van den cursus 1908/ 1909 is in een der lokalen der schooi godsdienstonderwijs gegeven door ds. A. A. Vermeer aihier. Sedert het begin van den nieuwen cursus heeft deze er de voorkeur aangege ven de leerlingen te ontvangen in de consitoriekamer der Ned. Herv. kerk. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 1909 28 nl. 20 jongens en 8 meisjes. In den loop van den cur sus verlieten 2 mannelijke en 1 vrou welijke leerling de schooivan de overige 25 leeriingen namen 24 deei aan het overgangs-examen 1 leer linge werd door ziekte hierin ver hinderd. Ais gevolg van dit over gangs-examen werden bevorderd van klasse I naar klasse II 12 jon gens en 4 meisjesniet bevorderd 3 jongens van klasse II naar klasse 111 1 jongen en 2 meisjes. Aan de beide overgeblevene leer lingen van klasse III werd een ge tuigschrift uitgereikt van goedvolbracht eindexamen. Het getal candidaten, dat zich aan meldde voor het toeiatings-examen voor den nieuwen cursus, bedroeg 50, waarvan 48 aan het examen deelnamen. Tijdens het examen trok zich 1 candidaat terug en moesten 5 worden afgewezen, zoodat 42 nieuwe leerlingen tot de school werden toe gelaten en wel tot de eerste klasse 39 (28 jongens en 11 meisjes) tot de tweede 2 leerlingen (1 jongen en 1 meisje) en tot de derde klasse 1 jongen. Bovendien werd zonder exa men als leerling der eerste klasse ingeschreven 1 jongen op een ver klaring van den directeur eener Hoo-, gere Burgerschool eiders. Het schoolgeld bedraagt zestig gul den pe; jaar. Vrijstelling van de be taling van schoolgeld werd verleend aan 2 leeriingen, terwijl aan 4 leer lingen vergund werd de school te bezoeken tegen de betaling van half schoolgeld. De nieuwe banken zijn een groote verbetering en voldoen uitstekend evenais - d? gymnastiektoestelien, die in begin van Januari geplaatst wer den. Een zeer bescheiden begin werd gemaakt methet vormen van een hoog- noodige bibliotheek voor de leerlin gen. In verband met ons bericht van de vorige week verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende annonce, waarbij heeren huiseigenaars enz. ter vergadering in het Concertgebouw worden opgeroepen. Moesten we in bedoeld bericht in betrekkelijk vage termen spreken op grond van het weinige dat ons omtrent de hangende plannen was meegedeeld, thans ontvingen we volledige inzage waardoor we versterkt werden in onze overtuiging dat hier een groot lokaai belang bij betrokken is. Wij sluiten ons dan ook volkomen aan bij den wensch der commissie dat niemand de vetgadering verzulme. De christelijke zangvereeniging „Hosanna", directeur de heer H. van der Graaf, geeft Woensdag 21 De cember een uitvoering in het Con certgebouw van den heer Burgers. Het programma bevat 16 nummers, w. o. enkele solo's voor sopraan, alt en tenor en voorts duetten en kwartetten. Wij verwijzen verder naar achter staande advertentie. Zondag wordt in het Concertge bouw van den heer Burgers een soiree amusante gegeven, tevens ter herdenking van het vijfjarig jubileum van den heer P. Leenhouts, als hu morist. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar achterstaande ad vertentie. De mailboot „Koningin Wilheimina" zal morgen naar Rotterdam vertrekken om te dokken en dan Zondag in den geregeiden dagdienst worden opge nomen. Uitvaart J, H. Bromelow. Hedenmiddag 2 uur werd op de begraafplaats te Koudekerke, onder groote belangstelling, ter aarde be steld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. H. Bromelow, in leven commandant bij de maatschap pij „Zeeland". De iijkbaar was gedekt met zes kransen, nl. eet; van de familie, van de maatschappij. „Zeeland", van de etat-majoor' en equipage van de „Ko ningin Regentes" (van welk schip de overledene tot aan zijn dood com mandant was) en verder van de hofmeesters van de mailboot Meck- ienburg". De kist, welke gedekt was met de viag, werd dóór matrozen van de „Zeeland" naar het graf gedragen. Daarachter volgden de familieleden en verder als vertegenwoordigers van de „Zeeland" de heeren T. M. Lucas en C. Dommisse jz. De aan wal zijnde commandanten, de heeren A. Bus- kop, C. M. W. Kanaar en W. Schenk brachten hun beminden collega even eens de iaatsie eer. Verder werden op den den dooJenakker opgemerkt de heer D. W. van Boven, oud-com mandant, veie offieieren en andere ambtenaren van de „Zeeland" en een groot aantal belangstellenden, waaronder zeer velen uit de gemeente Koudekerke. Aan de geopende groeve werd het eerst het woord gevoerd door den heer T. M. Lucas, inspecteur van de „Zeeland", die namens den directeur den heer T. H. de Meester, het leed wezen moest uitspreken dat hij we gens verblijf in het buitenland ver hindèrd was bij deze droeve plech tigheid tegenwoordig te zijn. De heer Lucas bracht hulde aan den zoo eenvoudigen en door ieder een beminden commandant Brome low die, van 1883 af bij de maa - schappij in dienst gedurende 20 jaren met eer de betrekking van ge zagvoerder heeft vervuld. De maat schappij verliest in Bromelow dan ook een uitstekend gezagvoerder en de weduwe en zoons een liefheb bend echtgenoot en vader. Den beiden zoons, die het beroep van hun vader hebben gekozen,raadde hij aan de voetstappen van hun vader te drukken, opdat ook van hen een maal kan worden gezegd dat zij in alien eenvoud steeds hun plicht heb ben vervuld. Vervolgens werd gesproken door den heer W. J. Wisse, administrateur bij de „Zeeland", die in enkele woorden in herinnering bracht de aangename wijze waarop de overledene met het personeel omging en de welwillend heid die ieder steeds van den heer Bromelow mocht ondervinden. Namens de familie, werd door den heer H. Croin, zwager van den over ledene, dank gebracht voor de laatste eer en was hiermede de droeve plech tigheid geëindigd. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1 Juni af, aan A. A. ter Haar, laatst ieeraar aan de rijksiand-bouwwinter- school te Goes, een pensioen ver leend van f 894. Door den Commissaris der Konin gin is aan den heer H. van Gorsel te Colijnsplaat om gezondheidsrede nen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der gezondheids commissie, zetel Veere. Verkoopingen en Aanbestedingen. Ten overstaan van notaris C. Paap werden gisteren avond in „de Oude Vriendschap" in het openbaar geveild de volgende huizen en erven te Vlissingen. Ie. Het heerenhuis en erf met tuin aan den Koningsweg no. 13, groot 1 are 80 centiaren. Hoogste inschrij ver en kooper de heer W. Stroo Dz. qq. voor f 6500. 2e. Het huis en erf aan de Beurs straat no. 12, uitkomende aan het Bellamypark, groot 97 centiaren. Hoogste inschrijver de heer H. J. Luitwieler voor f 3690. Kooper de heer F. van der Meer qq. voor f 3691 3e. Het huis en ert aan de Slijk straat no. 31, groot 42 centiaren. Hoogste inschrijver de heer H. Wou ters voor f 1026. Kooper de heer F. N. de Veij qq. voor f 1055. 4e. Het huis en erf aan de Molen straat no. 14, groot 1 are 6 centiaren. Hoogste inschrijver en koope de heer H. Luitwieler qq. voor f 1800. Aan het gebouw van het provin ciaal bestuur van Zeeland werd heden aanbesteed a. Het maken van een dukdalf ter bescherming van de noordelijke of nachiponton in de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Vlis singen. Raming f 7125. Inschrijvers waren de heeren W. A. Verbrugge, Gouda, f 7448G Klootwijk, Papendrecht, f 7250; j. de Bourgraaf, Vlissingen, f7183; G. de Wolff, Dordrecht, f 6840 en W. F. Staal, Neuzen, f 6779. b. De voorziening der boorden van het kanaal van Ter Neuzen. Raming f 5000. Inschrijvers de heeren J. Woifert, Hoek, f 5550; R. Verschelling, Ter Neuzen, f 5476 A. Tholens Dz.,Ter Neuzen, f 4751 j. de Bree Fz„ Ter Neuzen, f 4715, H. Klein, Sas van Gent, f 4680; W. F. Staal, Ter Neuzen, f 4530; G. J. Balkenstein Jr., Ter Neuzen, f 4469; H. lansen Jz., Ter Neuzen, f 4400 'en P. Dekker, Veere, f 4309. Het reddingswerk te Oosterbeek waar, zooals wij gisteren onder „Laatste Berichten" meldden, een man onder een put werd bedolven, is gisteren met groote omzichtigheid voortgezet. Men was des middags zoover gevorderd dal men hem een weinig melk en brandewijn kon geven. Doch om hem uit zijn netelige positie te verlossen moest nog vee! werk worden verricht. De metselaar verkeerde toen men hem eenig voed sel toereikte in de meerling dat het al Zaterdag was. Zoolang had de tijd hem toegeschenen. Het zou ver moedelijk wel nacht worden alvorens hij bevrijd was. Aangaande den moordaanslag op den rijksveldwachter Wijnstekers, te Aalst, vernemen wij het volgen de G. van de Laar te Aalst is sedert korten tijd ontslagen uit de gevangenis, waarin hij vijf jaren heeft doorgebracht wegens brand stichting. Tegen den hoofdgejuige in die zaak, den bovengenoemden rijksveldwachter, heeft hij een wrok opgevat, welke zich meer dan eens in de bedreiging zou hebben geuit: „Kapot zal bijOp een avond in de vorige week sprong hij, met een mes gewapend, op Wijnstekers toe, dien hij verwondde aan hand en arm en wien hij een steek toebracht, die ter hoogte van de borst, alleen de kleeren doorboorde. Zekere De Jong uit Nederhemert, moedigde Van de Laar bij zijn aanval op den veldwachter aan. Beiden werden Maandag zwaar geboeid voor den rechter-commissaris te Tiel geleid, waar zij, na verhoor, in het huis van bewaring werden opgesloten. De Ned. Nering- en Bedrijfs- verzekering-Maatschappij te Amster dam deed ons als reclame een aar dige Moc-note toekomen. Een jongmensch te Sittard stond Zondagavond ,.net zijn meisje te pra ten, toen hem plotseling een mes steek in den arm werd toegebracht, waarschijnlijk door een medeminnaar, TB—g—BBBwa—pi Althans deze werd door de mare chaussee gearresteerd. Men vond op hem een bebloed mes. Bij de arres tatie werd de marechaussee lastig gevallen door omstanders, zoodat zij van de blanke sabel moest gebruik maken. Zondagavond tegen midder nacht werd aan het hoofdbereau van politie te Dordrecht kennis gegeven, dat nabij den overweg aan den Ree weg onder Dordrecht, op den spoor weg een militair was gevonden, die bewusteloos was en uit een wond aan het hoofd bloedde. Bij een da delijk ingesteld onderzoek bleek men te doen te hebben met een milicien van hei 6de reg. infanterie, in garni zoen te Breda, die per trein te Dor drecht was aangekomen en vergeten had aan het station uit te stappen, zoodat hij nu in de richting van Go- rinchem doorreed. Bevreesd, dat hij aldus niet tijdig in zijn garnizoen zou terugkomen, was de soldaat een voudig uit den trein gesprongen, maar daarbij met het hoofd op het grind langs den weg terechtgekomen en verwond blijven liggen. Onmiddellijk werd hij opgenomen en naar den politiepost aan het Oranjepark ge bracht, waar hij tot bewustzijn kwam en voorloopig verbonden werd. Ver volgens werd hij naar de ponton niers-kazerne gebracht, van waar hij naar het militair hospitaal is gezon den. Een jongen heeft gisteren langs den kant van een sloot, loopende langs de spoorbaan nabij het terrein van de naam!, venootschap W. van der Lugt éc Zoon's stoomkuiperij en kistenfabriek aan de Tweede Rose- straaf te Rotterdam, een paar kin derarmbandjes en oorbelletjes gevon den, die hij bij de politie deponeerde. De politie stelde daarop ter plaatse een nader onderzoek in en heeft nog verschillende andere voorwerpen ge vonden, in het geheel met het door den jongen gevondene mee 28 bloedkoralen kinderarmbandjes met gouden slotje, een paar gouden oorbelletjes, een paar gouden man- chetknoopen en twee colliers met gouden slot. Het gevondene is herkend als af komstig van den diefstal, verleden jaar bij de juweliers-firma Schreur- der en Baksteen op de Gedemte Binnenrotte gepleegd. Werklieden der gemeente hebben onder toezicht van de politie de sloot afgedamd en heeft mengde sloot uitgebaggerd in de hoop dat er nog meer voor den dag zal komen. Gisteravond is een oud-officier bij de infanterie, te Scheveningen onder de pier in zee geraakt. Hij werd door de politie op het droge gebracht en hoewel het aanvankelijk mocht gelukken de levensgeesten weder op te wekken, is de drenke ling aan het poiitie-posthuis op het Gevers Deynootplein, te 's-Graven hage, overleden. Zondagavond had een alleenwonende 80jarige juf frouw te Stad Delden, zich voorzien van een warme stoof en een omslag doek. Terwijl zij in voorovergebogen houding zat, kwam de doek in aan raking met het vuur der stoof, dat zich verder mededeelde aan haar kieeren, met het gevolg dat zij wel dra in brand stond. Toen tegen 10 uur een tweetal vrouwen, die ge woon zijn haar tegen dien tijd naar bed te heipen, bij haar kwamen, vonden zij haar met deerlijk ver brande voeten op een stoel zitten. Onmiddellijk per brancard overge bracht naar het ziekenhuis, overleed zij aldaar Maandagmorgen. Een 20jarig persoon te Linderveld (Dr.) die met een geweer in het veld liep te stroopen, heeft door onvoorzich tigheid een schot in den buik ge kregen. Hij werd naar zijn woning gebracht, waar hij des avonds reeds is overleden. Een 29jarige schil dersknecht te Rotterdam, viel bij werkzaamheden aan de Centrale Guanofabriek te Capelle a/d. IJssel door uit te glijden van het dak, ten gevolge waarvan hij hoogst ernstige kneuzingen en verwondingen aan rug en hootd bekwam. Hij werd naar het ziekenhuis te Rotterdam gebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. Te Overschie is een scheepsjager die met de pont zou overvaren, verdronken. Onder Hazerswoude is een driejarig knaapje in de onmiddellijke nabijheid der ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Godsdienstwaanzin? Men schrijft uit Almeloo aan het „N. v. d. D.": !n een der drukste volksbuurten in het zoogenaamde Westerdok heerscht sedert eanige dagen groote opschudding. Eenige gezinnen aldaar kunnen zich niet vereenigen met de godsdienstleer, welke in de verschillende kerken en

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2