Gemengd Nieuws. Daarom zou hij de toekomst laten rusten en spreken over hetgeen wij in de tegenwoordige maatschappij moeten doen. Spreker wees er op, dat er tegen woordig zooveel wantrouwen wordt aangekweekt en er zooveel liefdeloos heid is, dat er veel ellende en veel treurige toestanden op maatschappe lijk en geestelijk gebied zijn. Vervolgens zette ds. Hogerzeil uit een, hoe tegenwoordig door velen met Ood geen rekening wordt ge houden, dat zijn de zoogenaamde verlichtte menschen, die geen licht meer noodig hebben. Men wil met den godsdienst niet meer te maken hebben en onder alle rangen van de maatschappij vindt men deze menschen en dit noemde spreker een bewijs dat de mnatschappij krank is. Het arbeidsvraagstuk noemde spre ker, dit vooropstellende, een rechts vraagstuk, evenwel geen machts vraagstuk. Dit arbeidersvraagstuk werd ver volgens door spreker nader in den breede uiteengezet. De afhankelijke positie van den arbeider werd door spreker vervol gens ontvouwd. Waar de arbeider zoo afhankelijk is daar is het zeker wel gewenscht, dat de arbeider een goed tehuis heeft. Het vraagstuk van de volkshuis vesting is daarom van zoo uitnemend belang en om de sociale quaestie op te lossen is in de eerste plaats noo dig dat wij goede woningen hebben. Vooral in de steden is dit woning vraagstuk al van zeer groot gewicht, omdat de toestanden daar dikwijls het meeste te wenschen overlaten. Als een der voornaamste oorzaken noemde spreker dat vroeger de steden steeds in zielental toenamen en geen plaats was om woningen bij te bou wen, omdat de steden door de wallen in een keurslijf zaten. Met enkele voorbeelden illustreerde spreker welke treurige woningtoe standen in groote steden, bijv. Am sterdam met zijn kelderwoningen worden aangetroffen. Ook Rotterdam werd als treurig voorbeeld door spre ker genoemd. Toestanden die daar worden ge vonden werken de onzedelijkheid zeer in de hand. De brochure „Arm Middelburg" doet ons zien welke toestanden ook daar worden gevonden. Wanneer wij hier ter stede een onderzoek zouden instellen, zou het eveneens blijken dat het hier ook niet alles rozegeur en maneschijn is. Het huisgezin is het fundament van onze maatschappij en als het fundament niet goed is dan deugt ook het verdere niet, daarom is het van groot belang dat het woning vraagstuk goed wordt opgelost. Welk een invloed goede woningen hebben bleek ten duidelijkste uit de goede woningen welke men in Port Sunlight heeft, waar de kinderen in menig opzicht gunstig afsteken bij kinderen van het naburige Liverpool. De invloed van de woning is ook ontzaglijk groot op de kindersterfte, wat spreker met cijfers aantoonde. De wijze waarop wij nieuwe wo ningen kunnen krijgen werd vervol gens door ds. Hogerzeil besproken en hij noemde als zoodanig goede bouwverenigingen, die in het geheel niet uit philantropie behoeven te werken, maar welke verenigingen toch nog een matige rente opleveren. Want het spreekt vanzelf dat deze woning-maatschappijen niet kunnen worden opgerient als geen uitzicht bestond dat het in deze verenigin gen gestoken geld ook rente ople verde. Bij het oprichten van deze ver- eenigingen nu moeten wij rekenen met 3 zaken, nl. met bouwterrein, met dengeen die administreert en hoe aan geld te komen. De woningmaatschappijen trachten geen woekerwinst te behalen en zijn dus geen huisjesmelkers. De sympathiekste vorm tot het oprichten van deze vereenigingen noemde hij de coöperatieve bouw verenigingen. Het gemeenschappelijk werken van deze coöperatieve vereenigingen is juist het groote voordeel, omdat het belang van den één ook dat van den ander is. Deze coöperatieve vereenigingen kunnen goed werken, mits de zaak goed word opgezet. Tegenwoordig kunnen deze ver eenigingen gemakkelijker worden op gericht, dank zij de woningwet, die het verkrijgen van goede arbeiders woningen vergemakkelijkt. Men moet niet werken op het verkrijgen van goedkoope woningen, dan krijgen wij revolutiebouw. Het doel moet zijn goede en soliedc wo ningen te bouwen. De tweede belangrijke vraag nu is hoe aan geld te komen. Dit wordt tegenwoordig gemakkelijker gemaakt, omdat de woningwet bepaalt dat men van de gemeente geld kan krijgen. De gemeente heeft in de eerste plaats te behartigen de belangen van de volkshuisvesting en heeft dus te zorgen dat de woningen voldoen aan zekere te stellen eischen. Als de ge meente dus goed haar taak opval moet zij medewerken dat zooveel mogelijk goede woningen worden gebouwd. De bouwverordeningen moeten na tuurlijk niet al te knellend zijn. De gemeente heeft ook na te gaan dat de huizen niet overbevolkt worden. Thans zijn in ons land niet minder dan I6V2 pet. der huizen overbevolkt. De taak der gemeente op het gebied van de volkshuisvesting is dus van bijzonder groot belang. De verplichtingen der bouwvereeni- gingen werden vervolgens door spre ker uiteengezet, onder welke verplich tingen voorkomt dat niet meer dan 4 pet. mag worden uitgekeerd. Op welke wijze het voorschot door de gemeente kan worden gegeven hangt geheel van den gemeenteraad af. De gemeente geeft evenwel het geld niet, dat wordt aan het rijk gevraagd. Wanneer de gemeente het geld vraagt krijgt zij dit dus van het rijk tegen vergoeding van rente en aflos sing binnen 50 jaren. De gemeente is dus eigenlijk niet meer dan borg en op deze wijze helpt de gemeente mede tot verfraaiing van de stad en verbetering van de volkshuisvesting. Wanneer dus goede vereenigingen worden opgericht dan zal elke ge meente helpen, want er is nog geen enkele gemeenteraad geweest die deze hulp geweigerd heeft. Ten slotte zeide spreker dat het doel is dat alleen de leden in de hui zen mogen wonen. De huizen moeten evenwel het eigendom van de vereeni- ging blijven. Verschillende moeilijk heden doen zich voor wanneer de huizen ten slotte het eigendom der leden worden. Een coöperatieve vereeniging werkt daarom ook zoo uitstekend omdat de arbeiders dan elkaar kunnen contro leeren en werkelijk dan wordt geen barmhartigheid gebruikt. Dat punt noemde spreker ook van groot ge wicht. Spreker meende aan het einde van zijn rede een bevestigend antwoord te kunnen geven op zijn vraag of goede arbeiderswoningen in onzen tijd mogelijk zijn. Hij geloofde wel, dat ook hier in Vlissingen op dat gebied veel ge daan kan worden. 'Hiermede eindigde spreker zijn met aandacht gevolgde rede. In de pauze werd gelegenheid ge geven zich op te geven voor debat. Hiervoor gaven zich 4 personen op, nl. de heeren G. Mannoury, P. Hubregtse, G. F. Lindeijer en J. G. van Niftrik Jr. De eerste debater, de heer G. Mannoury, wilde op enkele leemten de aandacht vestigen. De eerste leemte noemt spreker licht en warmte, want een goede woning alleen is niet voldoende. Het tweede punt betrof de opmer king van den spreker, dat de toe komst wel kan blijven rusten. Het speet hem, omdat in dat verband het socialisme is aangeraakt. Vervolgens bestreed de heer Man noury dat goede arbeiderswoningen zullen verkregen worden, wel zijn ze mogelijk. Dat zij niet verkregen worden moet worden toegeschreven aan de maatschappelijke misstanden. Deze misstanden ontstaan door het kapitalisme, niet door de kapitalisten. De tweede debater, de heer P. Hubregtse, zeide dat hij teleurge steld is dat hij niet heeft gehoord een uiteenzetting van verschillende coöperatieve vereenigingen. Hij noemde het verkrijgen van een eigen woning voor de arbeiders het ideaal van een bouwvereeniging. De bezwaren die ds. Hogerzeil had tegen het in eigendom verkrijgen van de woningen deelde deze de bater dan ook niet. De heer Lindeijer, de volgende debater, kon zich grootendeels ver eenigen met het door den heer Mannoury aangevoerde. Hij noemde de sociaal-democraten de ware strijders voor de verbetering van de woningtoestanden, wat trouwens ook hieruit bleek dat ds. Hogerzeil zijn licht heeft kunnen ontsteken over de toestanden te Rot terdam en Middelburg uit geschriften door sociaal-demecraten geschreven. De debater zelte uiteen welke be perkende bepalingen er wel bestaan tot het verkiygen van rijksvoorschot ten voor arbeiderswoningen. Een dezer bepalingen is o. a. dat de huurprijs gelijk moet zijn aan de geldende huur prijzen in een gemeente. Het doel tot het verkrijgen van goedkoope arbeiderswoningen kan dus hierdoor niet worden bereikt. De sociaal-democraten hebben van den aanvang af op dezen misstand in de woningwet gewezen. De heer Lindeijer trachtte in een be toog van sociaal-democratisch stand punt bezien aan te toonen op welke wijze de arbeiders betere woningen kunnen verkrijgen en als zoodanig noemde hij strijden voor ae sociaal democratische beginselen. De arbeiders moeten zorgen dat zij medezeggenschap krijgen in Staat en gemeente. De laatste debater, de heer Van Niftrik zeide met belangstelling de rede van den spreker van hedenavond te hebben gevolgd. Hij behoorde niet tot de pessimis ten dat geen betere arbeiderswoningen te verkrijgen zijn. Het doel zal men evenwel niet kun nen bereiken door coöperatieve ver eenigingen, doch door samenwerking van werkgevers en werklieden. De heer Van Niftrik wilde enkele practische wenken geven. Bij het bouwen van arbeiderswo ningen dient men in de eerste plaats rekening te houden met de draagkracht der arbeiders, en men heeft ook reke ning te houden met den prijs van den grond. In deze gemeente zou, al gaf de gemeente de grond, toch nog f 2.50 moeten betaald worden per M.s voor o ihooging van den grond. Ver der komen daar verschillende andere kosten bij, als bijv. de rioleering. De plaats waar de woningen te zetten is dus een van de hoofdfactoren waarmede men rekening moet houden. Ds. Hogerzeil beantwoordde de verschillende debaters en begon met den heer Mannoury en be streed zijn betoog o. a. van den toe komststaat. Dat de socialisten het één voor allen en allen voor één voorstaan bestreed ds. Hogerzeil, want de so cialisten staan op het standpunt van den klassenstrijd ln antwoord op het door den heer Hubregtse in het midden gebrachte, bleef ds. Hogerzeil van meening dat het geen aanbeveling verdient dat de woningen van de bouwvereenigingen ten slotte het eigendom van de ar beiders worden. Daarna diende ds. Hogerzeil den heer Lindeijer van repliek en zeide dat hij door aanhaling van door so ciaal-democraten geschreven brochu res het bewijs leverde dat hij zoo royaal is het goede ook in deze partij te erkennnen. Hetsociaal democratische toekomst beeld werd door ds. Hogerzeil ge noemd het den arbeiders met een kluitje in het riet sturen. Ten slotte werd de heer Van Nif trik door ds. Hoogerzeil beantwoord. Hij verschilde in meening met den heer Van Niftrik dat men moet trach ten het grond-kapitaal van de werk gevers te krijgen dat is niet noodig. De werkgevers kunnen als gewoon particulier deelnemen. Ds. Hogerzeil kon zich echter wel vereenigen met de opvatting van den heer Van Niftrik, dat de grond in de stad over het algemeen te duur is. Hierop werd aan de debaters toe gestaan nog even van repliek te dienen, waartoe aan elk 2 minuten werd toegestaan. Van deze gelegenheid maakten de heeren Mannoury, Lindeijer en Van Niftrik gebruik en werd door allen nog eens nader het eerst gesprokene toegelicht en werd door den heer Van Niftrik vooral de wenschelijk- heid van samenwerking tusschen werkgevers en werklieden betoogd. Ds. Hogerzeil beantwoordde in het kort de sprekers en evenais de heer Van Niftrik noemde hij de door hem bedoelde samenwerking gewenscht, want zooals hij reeds in den aanvang van zijn lezing had gezegd, het geldt hier een rechtsvraagstuk en geen machtsvraagstuk. Vervolgens werd de in elk opzicht leerzame avond, op verzoek van den voorzitter, door ds. Hogerzeil met dankzegging gesloten. Middelbaar Onderwijs. Heden ontvingen wij het verslag aangaande den toestand van het mid delbaar onderwijs alhier over 1909, waaraan wij het volgende ontleenen Opnieuw kunnen wij wijzen op den voortdurenden bloei van alle inrich tingen van middelbaar onderwijs in onze gemeente. Bleef aan de avond scholen het getal leerlingen vrijwel gelijk aan dat van het vorige jaar, de toevloed van leerlingen tot de zeevaartschool was zoo groot, dat deze in de stuurlieden-afdeeling voort durend op hare volle capaciteit was belast en sedert Februari geen onbe varen jongelui konden worden toege laten. In de machinisten-afdeeling is nog voor veel meer leerlingen plaats. Vlissingen zelf levert voor deze af- deeling minder leerlingen dan voor de stuurliedenklasse en deze bezoe ken de school ook gedurende kor- teren tijd. De Hoogere Burgerschool telde in het tweede jaar van haar bestaan reeds meer leerlingen da:i waarop voor een voile schooi gerekend was. De eerste klasse moest dan ook reeds in twee afdeelingen worden gesplitst. Het plan tot oprichten van een Handelsschool met tweejarigen cur sus, aansluitende aan de derde klasse der Hoogere Burgerschool, zal tot uit voering kunnen komen, nu door Rijk en Provincie de daarvoor noodige subsidies zijn toegestaan. Burger-Avondschool met twee-jari gen Cursus. In het programma der lessen kwam dit jaar geen verandering. De eerste klasse bestond evenals 't vorige jaar uit drie afdeelingen de tweede klasse, die uit twee afdeelingen bestond, werd met den aanvang van het schooljaar 1909 1910 gesplitst in drie afdeelin gen. Het schoolgeld bedraagt vier gulden per jaarvan de 126 leerlingen waren 40 vrijgesteld van de betaling van schoolgeld, terwijl nog 67 leerlingen wel schoolgeld betaalden, doch de leermiddelen van gemeentewege ont vingen. Evenals 't vorige jaar werd de heer H, C. Beijerman aangewezen als voor zitter der eindexamen-commissie. In afwijking met vorige jaren, toen om trent toelating van een candidaat door de examen-commissie bij stemming werd beslist, werd dit jaar tot toe lating besloten, zoodra de candidaat bij het examen de helft van het hoogste te verkrijgen aantal punten behaalde. Hierbij werden de verkregen cijfers voor het rechtlijnig teekenen met drie, die voor handteekenen en meetkunde met twee vermenigvuldigd op grond van de belangrijkheid dezer vakken. De einddiploma's werden door den voorzitter der examen-commissie met een toepasselijk woord uitgereikt. (Slot volgt.) Naar wij vernemen is aan de heeren Schotel en gebr. Van Loon te Dord recht opgedragen het bouwen van 180 arbeiderswoningen, allen éénver- diepingshuizen aan de Paul Kru- gerstraa'i alhier. Met het bouwen van 90 dezer wo ningen zal zoo spoedig mogelijk wor den begonnen. Bij beschikking van den minister van marine is aan den zeeloods Ary van Gelder, op diens verzoek, met ingang van den 1 Januari a. s. eer vol ontslag uit den loodsdienst ver leend, ter zake van langóurigen dienst. Met denzelfden datum zijn benoemd, tot zeeloods, de loodskweekeling der le klasse C. Schouwenaartot loodkweekeling der le klasse, die der 2e klasse A. J. But, en tot loods- kweekeiing der 2e klasse, de matroos J. Lieuwen. De passage over de schipbrug was heden voor rij- en voertuigen afgeslo ten, doordien het middenstuk der brug bij het aflaten van het water zoodanig bekneld geraakte dat er geen bewe ging in te krijgen was. Met 2 sleep- booten werd getracht dit middenstuk vlot te trekken, doch de pogingen daartoe waren vergeefs. Hedenmiddag was de brug weder gerepareerd. Bij de behandeling van de begroo ting van waterstaat werd gisteren in de Tweede Kamer door den heer Blum aangedrongen op verbetering van het station te Middelburg. Het onderzoek naar de geoefend heid van a. s. lotelingen en adspi- ranten van het reservekader, ter verkrijging van een bewijs van voor- geoefendheid, zal door de commissie van het 4e bataljon alhier te IJzen- dijke plaats hebben op 7 januari a.s. en te Ter Neuzen op 11 en ^janu ari d. a. v. Bij de 253 bij het 4e bataljon uit de prov. Zeeland alhier ingedeelde miliciens der lichting 1910 bevonden zich 6 miliciens, die niet konden lezen of schrijvende 41 miliciens, herkomstig uit Noord-Brabant konden allen lezen en schrijven. Men schrijft ons uit Middelburg Dezer dagen werd uit het huis van bewaring een man ontslagen, die 12 dagen hechtenis had ondergaan wegens landlooperij. Gedurende de laatste dagen was de man onder dokters handen, daar een zijner bee- nen erg opgezet was. Ondanks deze kwaal werd de zieke man heenge zonden, zonder dat pogingen waren aangewend hem elders een goede verpleging te bezorgen. Na eenig rondzwerven meldde de ongelukkige zich bij de politie aan, welke mensch- lievender optrad en voor hulp zorgde. KERK EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Schoondijke door ds. H. A. Munnik Jr. te Fijnaart. Aangenomen het beroep te Rot terdam door ds. J. C. H. Scholten te Dieren. Ger. Kerken. Er worden pogingen aangewend om op het graf van ds. L. H. Wagenaar te Middelburg een gedenkteeken op te richten. Rechtzaken. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting met bevel tot gevangen houding van den beklaagde de zaak tegen H. J. A. R., 20 jaren, bakkers knecht, geboren te Breda, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van een rijwiel ten nadeele van dr. K. te Middelburg gepleegd. Door de rechtbank voornoemd is tevens de gevangenhouding bevolen van J. R., 17 jaar L. R„ 46 jaar en J. R., 25 jaar, allen kooplieden ge boren en wonende te Clinge (België) verdacht van smokkelarij, thans ge detineerd te Middelburg. Verkoopingen en Aanbestedingen. Door den directeur der registratie en domeinen te Middelburg werd heden aanbesteed le. het leggen van een zeedijk, lang 4108 M. ter bedijking van een gedeelte der buitengronden aan de Noordzijde var. den spoorwegdam door de Oosterschelde en langs den Caterspolder, onder de gemeenten Rilland-Bath en Woensdrecht, bene vens van een uitwateringsluis en verdere werken. Inschrijvers de heerenS. Arnst, Millingen, f 415.800; J. P. Broek hoven, Hengelo, f 347,400; J. Stuur man, Amerstol en W. L. Klos, Scher- penisse, f 347,000; H. G. den Hartog, Den Haag, f 336,000J. B. Koch en A. van der Straaten Jr., Hansweert, f 303,000J. Lindenbergh Cz., We- meldinge, f 298,000. 2e. Verharden van wegen in den Caterspolder, gem. Woensdrecht, ter gezamenlijke lengte van 885 M. Inschrijvers de heerende Bree Fz., Neuzen, f 8624M. Dekker en Zoon, Brouwershaven, f 7560 L. van der Velde, Bruinisse, f 7500 A. Vriends, Bergen op Zoom, f7314; W. Wandel, Nieuwerkerk, f 7300 A. van Dijk Jr, Bergen op Zoom, f6780; C. Chr. van de Velde, Bergen op Zoom, f6750; J. van de Sande, Ril land-Bath, f 6730; W. Hokken, Slie- drecht, f 6666M. Jacobs, Goes, f 6692; Iz. Douw, Zierikzee, f6570; J. H. van der Ven, Middelburg, f 8570; L. G. J. van der Ven, Koudekerke, f 6499, J. Wolfert, Hoek, f 6400; J. H. Theune, Woensdrecht, f 6378; F. Thijsse, Putte, f 6185; C. Douw, Zierikzee, f 5984. Aan het gebouw van het provin ciaal bestuur van Zeeland te Mid delburg is heden aanbesteed a. Het onderhouden van en doen van herstellingen aan de gebouwen der Rijkskweekschool - voor onder wijzers te Middelburg gedurende de jaren 1911 en 1912. Raming f3250. Inschrijvers waren de heeren: M. J. de With f 3301, P. Dekker, Veere, f 3297, J. Jansen f 3295, L. Pieterse f 3281, A. Walrave f 3267, J. Baljeu f 3260 en A. Loois Jr. f 3249. Be ha ve Dekker wonen alle inschrijvers te Middelburg. b. Idem aan de gebouwen der Rijks Hoogere Burgerschool te Mid delburg. Raming f 3000. Inschrijvers de heerenP. Dekker, Veere, f 3109, H. H. Romeijrt f 3075, M. J. Saiiderse f 3057, H. J. Neuge- bauer f 3039, A. Walrave f 3031, H. J. Keulemans f 3010 en J. de Buck f 3000. Ook deze inschrijvers wonen behalve de eerste allen te Middelbu g. c. Idem aan de gebouwen der R- H. B. S. te Goes Raming f 4400. Inschrijvers de heeren M. Buiten dijk f 4969, J. de Bruijne f 4219, firma W. J. van de Weert en Zonen f 4124. Allen wonen te Goes. d. Idem aan de gebouwen der R. H. B. S. te Zierikzee. Raming f3400. Inschrijvers de heerenJ. van Ouwerkerk f 3385 en J. van Dijke en Zonen f 3374. Beide inschrijvers wonen te Zierikzee. De handelsreiziger de heer J. B. te Hoogeveen, die Zaterdagavond per rijwiel huiswaarts keerde werd in de onmiddellijke nabijheid van Hooge veen door een vijftal individuen.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2