Gemengd Nieuws. probeeren den slimmen kooperopie sporen. Ik blijf nog even praten over Sin terklaas. Iemand vertelt in het „Haag- sche Nieuwsblad", dat het hem trof toen hij een paar dagen te Schiedam vertoefde tijdens de Sinterklaasdrukte, dat bij alle bakkers op de Hoogstraat (de voornaamste straat van Schiedam) en ook in andere straten zooveel var kens van St Nicolaasgebak uitgestald waren. Hij kwam geen bakker voorbij of daar lagen van die speculaas-var kens voor de glazen groote, middel matige, kleine, vergulde, versierde, van allerlei slag. En opmerkelijk was het ook, dat in de advertentiën van het plaatselijk blad „De Schiedam- sche Courant" zooveel aanprijzingen stonden van „Speculaas-varkens". Hij informeerde bij zijn tijdelijke hospita naar de oorzaak of reden hiervan en vernam toen het volgendeIn over oude tijden reeds was er te Schiedam op den tweeden Vrijdag van Novem ber een bloeiende varkensmarkt, waarop duizenden varkens uit de na burige dorpen ter markt gebracht wer den, zoodat dikwijls hooren en zien verging, want we weten het, reeds „De Schoolmeester" zei het, een var ken is zóó, dat Als men maar even op zijn eksteroog treedt, Dan gilt hij, alsof hij van geen uitscheien [weet. Ook hadden daar aardige varkens- tooneeltjes plaats, want ook dit weten we van „De Schoolmeester" „Onder 't wandelen loopt hij altijd verkeerd, Én om hem vooruit te doen gaan, Trekt men hem bij zijn steert." Niet alleen werden op die markt de varkens aan slagers, opkoopers en dergelijken verkocht, maar ook de meeste burgers brachten daar hun eigen varkentje voor den winter in den kuip. Door verschillende oor zaken is echter die varkensmarkt langzamerhand verloopen, zoodat er tegenwoordig niet één varken meer ten verkoop wordt aangeboden. Evenwel bakten en bakken de bak kers ter eere van en tot aandenken aan die eenmaal beroemde markt nog steeds speculaas-varkens en wordt daarvan door het Schiedamsche pu bliek gretig gebruik gemaakt. Ai heeft dus de Schiedammer geen wezenlijk varken meer in den kuip, hij kan (en doet het ook) toch zijn buik vullen met nagemaakte krulstaarten. Zoo'n stuk van een varken, al is het maar een simpel worstje, schijnt iemand zoo te kunnen bekoren, dat hij daar voor een dief wordt. Zoo was het altnans met zekeren onderbaas, die in de Hofstad bij een verbouwing van een der grootste varkensslachterijen als zoodanig dienst deed. Gedurig zoo vertelt Ego in de „Prov. Geld. en Nijm. Ct." werd op de dagen, dat er worst ge maakt werd een versch exemplaar gemist. Men speurde en speurde. En ja, de onderbaas zou de dief wezen, vermoedde men. En men besloot op hem te letten. Toen de onderbaas op een goeien avond, toen de chef van het toonbank-personeel druk bezig was, wou heengaan, hield de chef hem staande: „Wacht even, ik moet je wat vragen." Dat wachten duurde een minuut of vijf. Toen liepen ze zoo 'twerk eens rond en moest onze vriend op alles en allerlei antwoor den. Intusschen begon hij er aller- vermakelijkst uit te zien angstzweet en vet vet van de kostelijke, versch-gekookte worst, welke onder 's mans pet was geborgen dropen hem langs de slapen, over neus en wangen Totdat het genoeg was naar den zin van den chef en deze zei„Nu heb je de worst ver diend" en toen den schuldige in vrede liet gaan. Waarschijnlijk zal de worst den onderbaas niet zoo goed gesmaakt hebben als anders. Men heeft den man verder maar ongemoeid gelaten en ook geen schadevergoeding gevraagd. Zoo mild dacht een patient te Parijs er niet over. Hij had een operatie ondergaan in den buik, welke operatie goed afliep. Evenwel beging de ope rateur een klein verzuim hij vergat, alvorens den buik toe te naaien, daaruit weg te nemen twee rollen verbandgaasEn deze rolletjes zijn nu in 's mans buik achtergebleven. Daarover klaagde patient zijn nood bij de justitie en vraagt een schade vergoeding van 25 duizend gulden. Die «isch is hem niet toegestaan, omdat de deskundigen verklaarden dat de man van zijn onvrijwilligen last geen hinder zou ondervinden Toch kreeg hij wat, de verstrooide dokter is veroordeeld tot betaling eener vergoeding van f 2500 Bij een andere behandeling was het de patient, die den docter fopte, dus omgekeerd, maar 't geval was on schuldig. Een buikspreker werd in het ziekenhuis behandeld. De dokter klop; hem op de borst en een glim lach glijdt over het gezicht van den man, terwijl de assistenten van den dokter aandachtig toezien en toe luisteren. Nogmaals klopt de dokter en nu klinkt bii iederen klop luid en duidelijk uit het lichaam van den patient „Binnen Er volgt natuur lijk een geweldig gelach. „Binnen". Ja, dat zou men in zeker dorpje willen, dat men de daar rondloopende individuen had. In de gemeenteraads zitting verklaarde nl. een der leder, Er looper, hier in het dorp allerlei verdachte individuen rond, o.a. een die een moord en een zelfmoord op zijn geweten heeft." Wel curieus vooral van dien zelfmoordenaar die daar nog rondloopt. De vraag van den burgemeester was Zou U mij het adres van dezen persoon kunnen opgeven Keuvelaar. Vlissingen, 9 December. Van zeer bevoegde zijde was ons ter oore gekomen dat eenige invloed rijke personen hier ter stede bezig zijn een plan te ontwerpen dat van ingrij penden invloed zal zijn op de exploi tatie van vaste goederen. In 't belang van onze lezers hebben wij toen getracht daarover iets naders te weten te komen. Maar men liet niet veel los. De zaak was in haar laatste stadium van voorbereiding, al dus werd ons medegedeeld, en weldra zullen belanghebbenden tot een open bare vergadering worden opgeroepen. Het weinige dat we te weten konden komen was echter voldoende om bij ons de overtuiging te vestigen dat we hier te doen hadden met een plan dat voorzeker aller sympathie zat ver werven. Men zie dus uit naar de op roeping Met het dageiijksch toezicht bij den aanbouw van het voor rekening van den Kon. West Ind. Maildienst op de Kon. Mij. „de Schelde" in aanbouw zijnde stoomschip „Oranje Nassau", wordt met 1 Januari 1911 belast de heer D. I. Nieman, gezag voerder bij genoemde Maatschappij. Het Zweedsche stoomschip „Star- kodder", thans te Brest, wordt alhier verwacht om een lading cokes in te nemen voor Karlstadt. Het Zweedsche stoomschip ,,B!en- da", thans onder weg van Gothenburg naar Middelburg, za! hier een lading cokes innemen voor Trogattan. Met den laatsten Duitschen maii- trein kwam hier gisteravond aan een Amerikaan, die, hoe men ook op alle manieren trachtte hem naar de tot ver trek gereed liggende nachtboot te ge leiden, niet naar de boot wenschte te gaan, doch op het perron wilde blij ven, tegen verscheidene personen zijn vuist ballende. Naar wij vernamen had de Amerikaan in het restauratierijtuig veel champagne gedronken, zoodat hij beslist niet wist waar hij zich bevond en wat hij deed. De politie, inmiddels gewaarschuwd en versterkt met eenige agenten uit de stad, wilde hem zoetjesaan naar het politiebureau geleiden hetgeen aanvankelijk gelukte. Doch weldra was men genoodzaakt hem vast te binden aan handen en voeten en op een wagentje werd hij nu naar het bureau gebracht, onderweg het Ame- rikaansche volkslied zingende. In de gisterenmiddag te Middelburg gehouden vergadering van de ver- eeniging ter bevordering van de gei tenfokkerij in Zeeland, deelde de voorzitter mede, dat het aantal aan gesloten plaatselijke vereenigingen in één jaar tijd van 7 tot 33 is geklommen. Besloten werd tot het aanmoedigen van het houden van kringtentoonstellingen en f 10 uit de kas voor zulke tentoonstellingen be schikbaar te stellen. Geregeld werd de wijze waarop de stamboekhouding zal plaats hebben en de wensche- lijkheid uiteengezet, dat een bok niet langer dan een jaar op dezelfde plaats blijft. Deelgenomen zal worden aan de provinciale landbouwtentoon stelling te Middelburg in 1911 en een crediet van f 200 voor die deelne ming opengesteld. Er zal aangevraagd worden een rijkssubidie van f 800 en een pro vinciaal van f 400, Donderdagnamiddag heeft er dicht bij Serooskerke een ernstig ongeluk plaats gehad. Langs den Noordweg werd de bode G. G. van Oostkapelle gevonden, liggende langs den weg met bebloed gelaat en ge heel bulten kennis. Zijn paard en wagen stonden een eind verder stil. In dezen erusiigen toestand werd hij opgenomen en per rijtuig naar zijn woonplaats Oostkapelle gebracht. Ondertusschen was de ongelukkige echter reeds overleden. Zeer waar schijnlijk is hij van den wagen ge vallen en is een der wielen over zijn lichaam gereden. "™KER5?. E.Fici0GLHïEÜWS.*" Ned. tïerv. Kerk. Ds. W. A. Wasch, laats! predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oudeschans is benoemd tot predikant te Paiembang (Ned. indië.) Christ. Ger. Kerk. De nieuwge bouwde christ. Ger. kerk „Eben Haezer" aan de Verlengde Kasteel straat, zal Donderdag 15 December, des avonds half acht, worden ingewijd. Als sprekers zullen optreden ds. Geeis van 's Gravendeel en docent de Bruin van 's Gravenhage. Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens beleediging van een ambtenaarH. de B„ 45 jaar metselaar te Hulst, tot f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis wederspanni&heid lichamelijk letsel tengevolge hebbendeC. F., 32 jaar kleermaker te Hansweert 6 weken gevangenisstraf mishandelingA. L„ 24 jaar, werkman te Middelburg, f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis; diefstalC. van K„ 23 jaar, va rensgezel te Ter Neuzen 2 maanden gevangenisstraf overtreding van de melkverordening der gemeente MiddelburgC. dej„ 24 jaar, landbouwer te St. Laurens met vernietiging van het door den kantonrechter te Middelburg gewezen vonnis f 1 boete subsidiair 1 dag hechtenis vrijgesprokenP. P. v. G„ 23 jaar werkman te Terneuzen beklaagd van diefstalJ. L„ 42 jaar timmer man en aannemer te Vlissingen, be klaagd van overtreding van de bouwverordening der gemeente Vlis singen met vernietiging van het von nis van den kantonrechter te Middel burg J. J„ 27 jaar, werkman te Arne- muiden, beklaagd van bedreiging. De eerste zaak, die heden voor de rechtbank te Middelburg behan deld werd, was er een van niet alledaagschen aard en wel een wegens desertie voor den aanvang van de reis. Op 24 October hadden de 24jarige W. F. S. en de 34jarige P. A. F., beiden geboren en wonende te Vlissingen, zich doen monsteren aan boord van het stoomschip „He lena" te Ter neuzen. Beide beklaagden erkenden te zijn gedeserteerd. S. zeide echter dat gedaan te hebben, omdat het aan boord, speciaal in het logies, zeer vuil was en hij trachtte dat in een lang verhaal duidelijk te maken. Ook F. had tegen den kapitein gezegd, dat het schip moest schoon gemaakt worden, dat is echter niet geschied. Volgens dezen beklaagde zat de wand van het schip vol on gedierte. De officier eischte tegen iedereen maand gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. F. B. Evers, meende, dat door de getuigenver klaring van den inspecteur van politie Klaassen, de desertie niet bewezen is en vroeg vrijspraak en onmiddel lijke invrijheidstelling van den be klaagde. De 55jar!ge grondwerker C. van F. had te Vlissingen ioopen bedelen en hoorde daarvoor door het O. M. 2 dagen hechtenis en 5 maanden op zending tegen zich eischen. De 38 jarige sjouwerman C. v. d. K. te Vlissingen, had op 6 November aldaar een ruit stuk geslagen in de woning van Dobbelaar in de Molen straat, nadat hij eerst ruzie met de bewoners had gehad. Bij verstek' werd wegens vernieling f 10 boete subsidiair 10 dagen geëischt. Ook was niet verschenen de 40 jarige koffiehuishoudster eveneens te Vlissingen die op 11 November in het café „Metropole" van de wed. Hoornaert aan de Walstraat een ruit insioeg, nadat de eigenares hem verzocht had het café te verlaten. O. M. eischte f 20 boete subsidiair 20 dagen hechtenis. De 24 jarige W. V. uit Souburg had ook de reis naar de rechtbank te veel moeite geacht. Bij verstek werd wegens oplichting van een winterjas ten nadeele van den win kelier Pluijmers aldaar, tegen hem 1 maand geëischt. Na afloop der behandeling van deze zaken, werd de zitting geschorst en na heropening deed de rechtbank uitspraak inzake de beide deserteurs. Deze werden-vrijgesproken van het hun ten laste gelegde en hun onmid dellijke invrijheidstelling werd gelast. Eveneens werd uitspraak gedaan inzake den bedelaar en deze werd veroordeetd tot 2 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerk inrichting voor den tijd van een jaar en v ijf maanden. Bij beschikking van de recht bank te Middelburg is verwezen naar de tereentzitting de zaak tegen J. H. S. 57 jaar werkman Th. G. v. d. K. 23 jaar smid en C. A. E. 38 jaar sigarenmaker, allen zonder vaste woonplaats en gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van een rijwiel en landlooperij. Voor het gerechtshof te Am sterdam stond gisteren terecht de 25 jarige zeeman die op 25 Juli uitja- loerschheid een revolverschot opzijn vrouw had gelost en tegen wien destijds door den off. van justitie 10 jaren gevangenisstraf was gevorderd wegens poging tot moord. De recht bank veroordeelde hem tot twee jaren wegens poging tot doodslag. Gister, in tweeden aanleg, vorderde de advocaat-generaal vier jaren ge vangenisstraf, thans wederom wegens poging tot moord. Sedert Zaterdag ji. zijn in het zuiden van Limburg niet minder dan vijf spoorwegongelukken voor gekomen. Gisterenochtend half achf kwam een uit circa 40 wagens be staande goederen trein het station Simpelveld binnenloopen. De trein reed voordij het station, daar de machinist der. trein niet kon houden, liep een doode lijn en reed een stoot- blok in splinters. De locomotief met den tender rolden den weg af; een paar wagens zijn vernield. Een stoker werd van de machine geslingerd, terwijl de machinist Penson uit Maas tricht gedood werd. De materieele schade is groot. Het verkeer is ge stremd. Met de opruimingswerken is reeds een begin gemaakt. Een 67jarige koopman te Gro ningen is tusschen Ter Boeren Gar- merwolde in een sloof geraakt en verdronken. Een arbeider uit Mun- nikemoer is bij een sluis te water geraakt en verdronken. De man had niet gezien dat de brug was afge draaid. Een stoommolenaar te Barneveld, die bezig was eenige werk zaamheden in zijne fabriek te ver richten, kwam met een drijfriem in aanraking en werd met geweid me- degesleurd en om een as gedraaid. Gelukkig slaagde het personeel er weldra in den riem door te snijden en de machine tot stilstand te bren gen. Zóó vast zat hij echter tusschen een muur en de as beklemd, dat al zijn kleederen van zijn lichaam moes ten worden gesneden, voordat men hem kon bevrijden. Behalve inwen dige kneuzingen, heeft hij ernstige verwondingen aan zijn arm bekomen. Te Millingen heeft een 3jarig jongetje uit een ketel met kokend water gedronken. Het kind is na he vige pijnen overleden. Toen een weduwe wonende aan de Duitsche grens nabij Losser, de bruiloft van haar zoon bijwoonde en mee aanzat aan tafel, bleef haar een stukje vleesch in de keel zitten, ten gevolge waar van zij stikte. Gisterenavond leg de een 29jarige schippersknecht op een Rijnschip liggende in de Waal haven te Rotterdam het ruim met luiken dicht, waarbij hij het ongeluk had voorover er in te vallen. De man bekwam ernstige inwendige kneu zingen en werd in het Ziekenhuis ter verpleging opgenomen. In de Spaarndammerbuurt te Amsterdam werd een öjarige knaap door een ko- goltje, uit een flobertpistooitje gescho ten, licht aan het linkerbeen gewond. Het kogeltje is in het Binnengasthuis verwijderd. Nog altijd worden verschillende gedeelten van Frankrijk door over strooming geteisterd. Van de uitge strektheid der ramp kan men zich wel eenigszins een denkbeeld vormen als men b.v. weet, dat het Authion-da! herschapen is in een uitgestrekt meer met een oppervlakte van niet minder dan honderd vijftig vierkante kilometers. Gelukkig is in het Loire-bekken een kleine daling waar te nemen, maar in de bekkens van de Rhöne en Saone stijgt het water daarente gen snel. Eergisteren heeft de minister van publieke werken een bezoek gebracht aan de geteisterde plaatsen in den omtrek van Angers. Een gedeelte van den weg werd per automobiel afge legd, maar toen de minister te Mont- jean kwam, moest hij van een bootje gebruik maken. Guist'hau verzekerde den getroffen bewoners, dat zij op de hulp van de regeering konden rekenen. Niet alleen zijn de huizen, bruggen en boerderijen in den omtrek van het Authion-dal door het water meege sleept, maar ook een groot deel van de streek rond Anjou is geheel over stroomd. Het vee lijdt verschrikkelijk door gebrek aan voeder en stalling. Dagelijks bezwijken er honderden dieren. De toestand van het Rhone- dal is op het oogenblik uiterst kri tiek, daar de rivier een hoogte heeft die zij sinds 1856 nog nooit bereikte. Avignon wordt door het water be dreigd. Te Saint-Martin de Valamas zijn eenige bruggen weggeslagen. Ook de Saone stijgt voortdurend. Dijon heeft veel van de overstroo mingen te lijden. En daar heeft men nog niet de minste hoop dat 't bete ren zal, want de regen valt bij stroo men. De Fransche minister van ma rine, admiraal Boué de Lapeyrère deed in het „Journal Officlel" een besluit verschijnen Waarbij aan het ministerie van marine een wedstrijd wordt geopend voor Fransche on- detdeelen voor reddingstoestellen, welke aan de bemanning van onder- zeesche schepen in gevaar het mo gelijk maakt zich naar de opper vlakte van het water te begeven en zich te redden. Een prijs van 100.000 francs is aangeboden door iemand, die onbekend wenscht te blijven, voor den uitvinder van het meest doeltreffende ontwerp. De gezagvoerder van het Engel sche stoomschip „Arie" gisteren van Goole te IJmuiden aangekomen rap porteert 25 menschen gered te heb ben van het Engelsche passagiers schip „Black Burn" dat na een aan varing met het stoomschip „Roock", is gezonken. De overige opvarenden zijn vermoedelijk opgenomen op een in de nabijheid zijnd stoomschip. De 25 geredden zijn te Yarmouth geland. De berging van den vijfmaster „Preussen" is nog steeds niet ge lukt. Eergisteren trachtten vier Duit sche reddingsbooten het wrak vlot te krijgen. Deze poging moest echter wegens de hooge golven worden op gegeven. Tevens stak weer plotse ling een zware storm op. Bij de po gingen het water uit het schip te pompen, merkte men, dat het nog slechts twee voet hoog in het ruim stond. Het hooger bestuur der Belgi sche marine heeft besloten voortaan tot loodsleerling te benoemen alléén candidaten, die voorzien zijn van een diploma van stuurman. Bij wijze van overgangsbepaling wordt den matrozen van den maildienst, die reeds in dienst waren en dergelijk diplomo niet bezitten, de faculteit behouden om het verplicht examen voor loodsleering af te leggen. „Deze maatregelen zijn genomen naar aanleiding van den strijd door een Oostendsch dagblad gevoerd tegen de wijze waarop het boven genoemde, door een klerk afgenomen examen plaats had, eene wijze die niet den minsten waarborg voor en- partijdigheid bood en zoodoende de poort wijd open kan zetten voor het fooienstelsel. In de Midlands (Engeland) is nog geen verbetering in den toestand gekomen. Te Lincoln zijn honderden huizen ondergeloopen en hebben de bewoners zich terug moeten trekken naar de bovenste verdiepingen. Een aantal fabrieken moesten gesloten worden, daar het water de vuren van de stoomketels had gedoofd. Sinds vierendertig jaren heeft men in het district zulk een overstrooming niet gekend. Een aardig incident in ver band met de overstrooming en de verkiezingen had plaats in het Ep- ping-distrikt. Een gezelschap begaf zich in een automobiel naar een kie zersvergadering te Pyfield, maar de auto weigerde den dienst, toen men een eindje over een ondergeloopen weg had gereden. De chauffeur snelde naar een nabijgelegen hoeve, waar hij een paar paarden te leen kreeg, maar geen der mannen op de hofstede wilden de dieren door het water brengen, omdat de paarden, zooals zij zeiden, met een motor veel te onrustig waren. Twee boerenmeis jes echter, die ook op de hoeve thuisbehoorden toonden meer moed. Zij grepen de paarden bij de leidsels en wadende door het vrij diepe water brachten zij de automobiel op het droge, ondanks de duisternis en het gevaar. De Engelsche oorlogsvloot is dit jaar toegenomen met een inhoud van 167,965, de Duitsche met 143,153, die der Vereen. Staten slechts met 38,207 tonnen. Wat tonnenmaat be treft moet de Noord-Amerikaansche Unie nog op de tweede plaats komen in de rij der oorlogsvloten, aan Duitschland komt die plaats echter toe met betrekking tot de sterkte der nieuwe schepen. Japan begint na een tijd van stil stand ook opeens snel te bouwen en heeft pantserschepen ontworpen

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2