lap :s. (lade). it a.s. ARQU1SEH Zaterdag 10 December OUTS. No 291. 1910. nten aag. 30 cf. ij wonen. KEK. NEDERLAND. i ven de f 0,40 4,- 0,45 4,50 1,50 5,- ngelsche end met BINNENLAND» 48e Jaargang. 99 ope met zijn lm. water (groot De vrijerij iek). „La tovenaar. met toestem- Internatio- Voetbal film) De i een Jongen, d VII. - De ms. en >rijzen ge- iEN. 'rdam. Eerste Hy- eft 3 l/a en 4 bekomen bij E ft Jzn. ia. riek Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den llitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10. Rhormements-Bdoerfentiën op zeer ooordeelige uoonuaarden Tweede Kamer. Bij het algemeen debat over de afdeeling arbeidersverzekering der landbouwbegrooting betoogde minis ter Talma, dat wellicht nog dit jaar een herziening van de ongevallenwet den Raad van State zal bereiken. Spoedig zal in Engeland een on derzoek worden ingesteld naar het ouderdomspensioenstelsel. Voor de verzekering van zeevisschers is een voor-ontwerp gereed, en wat de landarbeiders-verzekering aangaat, zal een onderzoek worden ingesteld naar de werking van onderlinge risico- verzekeringsbanken. Ter bespoediging der zaak zoude minister de landbouw jn de onge vallenwet willen opnemen, met toe lating van particuliere verzekering die aan bepaalde eischen voldoet. Waar het ouderdoms-verzekerings- ontwerp thans bij den Raad van State is, ging de minister niet in op de vraag of lage loonen van premie betaling zullen worden vrijgesteld. De heer Schaper achtte dit onheil spellend. Nederland en Engeland. De „Times" bevat een hoofdartikel over de betrekkingen tusschen Nede'r- land en Engeland, naar aanleiding van de uitlating van den minister van buitenlandsche zaken in de Twee de Kamer over de mogelijkheid van een aanstaand officieel bezoek van Engeland's koning aan ons land Het blad verheugt er zich over dat de betrekkingen tusschen Enge land en Nederland vriendschappelijk zijn. Wijzend op het belang van deze vriendschappelijke betrekkingen schrijft de „Times" Nog nooit zijn deze relaties van meer belang geweest dan op het oogenblik, want het handhaven van - 12.) Zij kon niet gelooven, dat hij de misdaad begaan had; in hare oogen was hij onschuldig, ook toen allen hem beschuldigden en men met barsche woorden haar duidelijk maakte, dat niemand anders ce brandstichter wezen kon dan Kasper, den doodvijand van Hagen. Zij ge loofde het niet, zij verdedigde hem zij wilde de mannen tegenhouden, die uitgezonden werden om hem te zoekenzij smeekte, dat men toch niet zou veroordeelen zonder over tuigende bewijzen. De herbergier en de herder spraken op dezelfde wijze. Maar het was alles vergeefsde opgewonden gemoederen waren niet tot bedaren te krijgen. De storm was losgebroken en niemand kon zijn woede doen ophouden. de algeheele onafhankelijkheid van kleinere Europeesche landen is een machtige factor voor de stabiliteit van het Europeesche evenwicht. In sommige opzichten inderdaad is de ligging van Holland voor dit land van buitengewoon belang, want, ter wijl de grenzen van Nederland gelijk loopen met die van de grootste mi litaire mogendheden van het vaste land, zijn 's lands kusten langs de Noordzee tegenover de onze geiegen, waar zien ook een van de voornaam ste waterwegen bevindt van geheel West-Europa. Ofschoon Nederland klein is in oppervlakte is het toch een wereld macht van den eersten rang door zijn overzeesche bezittingen. Wij hebben geen reden te veronderstellen, dat de hedendaagsche Hollander iets van den moed, waarmede zijn voorouders hun onafhankelijkheid verdedigden, verlo ren heeft. Ook hebben wij geen recht aan te nemen,dat's lands onafhankelijk heid op een of andere wijze in ge vaar zou zijn. Maar er zijn verschei dene ernstige, internationale kwesties ten aanzien van welke de houding van Holland een factor zal uitmaken van het allergrootst belang. De eenigs zins levendige discussies,die dezer da gen op het continent gevoerd zijn,voor al in België en Frankrijk en die ookeen echo hebben gevonden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in zake de voorgestelde versterking van Vlis- singen, zijn een zaak in kwestie. Het gerucht gaat dat het fonds dat ver- eischt wordt voor de kustverdediging van Holland een onderwerp van dis cussies heeft uitgemaaKt, omdat er door een andere vreemde mogendheid ten deze pressie zou zijn uitgeoefend. De Belgen hebben in alle geval geen instemming getoond met de zooge naamde versterkingen van Vlissingen, met het oog op eventueel nadeel voor Antwerpen en de vrije vaart op de Schelde. De veronderstelling is uitdrukkelijk tegengesproken door den verantwoor delijken minister van de Neder land- sche regeering. Hij verklaarde o.a. en ongetwijfeld met gegronde redenen, dat Nederland voor het handhaven van zijn neutraliteit verplicht is, de kustverdedigingen even goed te ver sterken als de landdefensies". Het blad bespreekt tenslotte de Rijntollen en eindigt met te zeggen, dat de belangen var. Engeland in ge lijke mate betrokken zijn bij den bloei en onathankelijkheid van België en Nederland. Rijksverzekeringsbank, Aan het door den minister van landbouw, nijverheid en handel aan H. M. de Koningin uitgebracht ver slag omtrent den staat der Rijks verzekeringsbank en hare werkzaam Een der uitgezonden mannen bracht het bericht, dat er aan den anderen kant van den molen in den boom gaard een man stond, in wien hij Kasper meende te herkennen. Toen hij hem had geroepen, was een spottend gelach het antwoord ge weest. Dadelijk gingen de boeren dien kant op. Dorothea ijlden hen na, vergezeld van Stamm en den herder. „Als hij het is, kunnen wij hem niet redden!', zei de laatste, „zij hebben hem den dood gezworen'-. „Twijfelt gij nog, of hij het ge daan heeft?" vroeg Stamm. „Neen, ik kan niet meer twijfe len". „Maar ik zeg u, dat hij onschul dig is", riep het meisje, in koorts achtige opgewondenheid. „Ach, Doortje, dat gelooft nie mand", zei de herder droevig. „Gi; waart erbij, toen de molenaar hem beleedigde Kasper heeft tegen mi; gezegd, dat hij wraak wilde nemen hij wist, dat Hagen van huis was en dat de brand aangestoken is, kan ieder kind zien". „Dan heeft een ander het ge heden over het dienstjaar 1909, ont- leenen wij het volgende Het gezamenlijk personeel bedroeg 739 personen (onder wie 121 vrou wen) tegen 891 in 1908. De ver mindering is het gevolg van het ontslag van tijdelijk er. hulp-perso neel, waarvoor in het op het einde van April in gebruik genomen nieuw hulpgebouw geen plaats was. Ten gevolge der reorganisatie der Bank werd de afdeeling comptabili teit opgeheven en smolten de be- drijfsatdeeling en de ongevallen af deeling samen tot een administratie- afdeeling. Het getal agenten was 71 (tegen 70 in 1908) waarvan 58 met vasten dienstkring, 5 voor speciale diensten en 7 voor reserve (ziekte, verlof, vacature enz.) Een agent werd tijde lijk benoemd tot inspecteur der agenten. Het getal ingekomen bedrijfsaan- giften bedroeg 9581 tegen 10,705 in 1908. Op 31 Dec. 1909 waren bij de Bank 89,619 verzekeringsplichtige ondernemingen bekend hiervan werd het risico door de gezamenlijke naamlooze vennootschappen en rechts persoonlijkheid bezittende vereeni- gingen voor 17,690 ondernemingen gedragen; voor de overige 71,929 ondernemingen droeg de Bank het risico. Het getal in 1909 ontvangen aan giften van ongevallen bedroeg 64,638 tegen 65.501 in 1908. Alleen voor 43,506 ongevallen werd tijdelijke uitkeering en geneeskundige behan deling toegekend. In het geheel wer den erkend als ongeval 60,947 (in 1908 -62,067). De ont-angsten van de gezamen lijke postkantoren (premiën enz.) be droegen f4,149,521.66, gespecificeerd als volgt: premiën f 3,083,803.62'/s aandeel in de administratiekosten enz. f878,814.24; contante waarde f 183,691.81 Vs, diversen f3211.98. De uitgaven bedroegen f3,423,221605, gespecifieerd als volgt schadeloos stellingen f 3,047,153 67 Vs, admini stratiekosten f 344,121.41 premieres- litutiën f 29,908.617.,, diversen f2037.90' De administratiekosten bedroegen f 1,242,989.90 in 1908. Ingevolge art. 93 2e lid der Ongevallenwet kwam hiervan ten laste van het Rijk f 419.492 tegen f 387,286 in 1908. O. a. komen daarbij in aanmerking salaris bestuur, bezoldiging van den Raad van toezicht, wiskundig advi seur en plaatsvervangende leden van liet bestuur, bezoldigingen ambtena ren bij. de Bank enz., agenten, con- troleerende geneesheeren, hulpperso neel f627.035.40: bereaubenoodigd- heden f88,809 33. daan „Heeft de molenaar dan vijanden Is hij niet een zeer geacht man Wie zou het wagen zulk een mis daad te begaan immers niemand, behalve een wanhopige, een gesar de, die geen ander middel weet om zich te wreken-'. „Gij hebt gelijk", sprak de her bergier, „hier is geen twijfel moge lijk, alleen Kasper kan het gedaan hebben". Dorothea zweeg, er viel niets te zeggen tegen de gronden, welke de schaapherder aanvoerde. „Maar dat is nog geen reden om hem als een dollen hond dood te slaan", ging Stamm voort. „Hij moet aan de justitie overgeleverd worden". „Opdat hij weer in het tuchthuis kome?" riep het meisje. „Dat zal hij moeilijk ontgaan. Hij heeft het geweten, toen hij de misdaad beging; waarom heeft hij de gevolgen niet bedacht Ik heb hem gewaarschuwd, hij had naar mijn raad moeten luisteren", zei de oude herder. Een woest geschreeuw deed hen Rijkssteun voor drinkwaterleidingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft het verslag over de be trekkelijke aanvullingsbegrooting der Eerste Kamer beantwoord. Hij betoogt, dat de belangen van volksgezondheid, industrie en landbouw naast de locale belangen hier moeten gelden, inzon derheid voor de plattelandsgemeen ten, voor een zoo belangrijke onder neming als de aanleg van een waterleiding. Overheidssteun is hier alleszins gewettigd. Deze steun zal echter slechts voor rendabele onder nemingen worden gegeven. Als ante cedent voor zaken van anderen aard kan deze steun niet worden be schouwd ook zal daardoor niet het initiatief gedood, maar veel eer op gewekt worden. Ten einde een goede exploitatie nog meer te waarborgen, zullen aan de definitieve toezegging van steun voorwaarden worden verbonden. Het advies van de staatscommissie voor drinkwaterleidingen zal hierbij ge volgd worden. Die voorwaarden heb ben ten doel, om, zoolang de regee ring aan hare toezegging van steun gebonden zal zijn, van haar goed keuring afhankelijk te stellen, die bedrijfshandelingen, die op de in komsten der exploitatie van invloed zijn. Dat de provincie Zeeland in deze is uitgeschakeld, is een gevolg van de omstandigheden. De provincie heeft echter van hare belangstelling wel degelijk doen blijken. Indien eventueel andermaal aan de regeering garantie wordt gevraagd voor de drinkwaterleiding, is de minister be reid, zich te vergewissen of de pro vincie daarin wil deelen. Het zal misschien later mogelijk zijn om ook bij gelegenheden als deze een op de basis van art. 121 der Gemeentewet aannemelijke rege ling te treffen. Per slot zullen echter de gemeenteraden toch beslissende stem hebben. Dat rente uit een mede te leenen reservefonds zal worden betaald, is aldus vastgesteld om de gemeenten zonder lasten voor de gemeentekas in staal te stellen gedurende de eerste jaren de verschuldigde rente te vol doen. Van financieel deskundige zijde is deze opzet der zaak goedgekeurd. De minister herhaalt de verklaring, dat steeds zoo nauwgezet mogelijk zal worden gewaakt tegen schade voor derden door wateronttrekking aan den bodem. Diploma stuurman kleine vaart. Bij Kon. besluit van 6 Sept. is be paald, da' ingevolge het bepaalde in art. 8, eerste lid, van de Schippers wet, diploma's van stuurman voo- de kleine vaart mede kunnen worden verkregen door het vertoonen van een hunne schreden verhaasten. Toen zij in den boomgaard kwamen, vonden zij Kasper daar omringd door zijn tegenstanders. Deze drongen op hem aan, hij zwaaide ais een razen de mei zijn stok en week langzaam achteruit. De vlammen wierpen een rood schijnsel over de groep; het ge schreeuw der aanvallers klonk boven het knetteren der vlammen uit. „Weg met hem riep de beschul diger. „Weg met den satan, die ons allen in het ongeluk zal storten, als we hem niet onschadelijk maken Nu treft het den molenaar, morgen is het een ander, die brandstichter zal het geheele dorp doen afbran den". „Terug" schreeuwde Kasper, onophoudelijk met zijn stok zwaai ende, 't Is uwe eigene schuld, als ik iemand de hersens insla. Laat mij met vrede, ik ben onschuldig Zoekt degene, die het gedaan heeft". Met den moed en de kracht der wanhoop brak Dorothea door den kring heen, om den man, dien zij nog altijd liefhad, te beschermen. „Hij is onschuldigriep zij, ter bewijs van te hebben voldaan aan een eind- of overgangsexamen van de zeevaartscholen te Amsterdam Zee manshuis en Kweekschool voor de Zeevaart; Delfzijl; Groningen afd. van de academie Minerva"Harlin- gen Den HelderRotterdam Schier monnikoog Terschelling; Vlie and en Vlissingen. De besturen dezer scholen zijn voor het jaar 1911 bevoegd tot het afgeven van bedoeld bewijs, onder de voor waarden als genoemd in de „St. Ct." rio. 288. m oei m op oei] ii. „Zie je", hoorde laatst de redactie der „Zutph. Ct." een kleuter uitleggen, „de echte Sinterklaas is al lang dood, maar nou zijn d'r een heele boel Sin- terklaassen, dia overal waf brengen." Die kleuter had het wel bij 't rechte eind. De goede heilige mag al lang dood zijn, ongestoord leeft zijn geest voort. En op den 5en December wordt dan die geest vaardig over jonge en oude menschen, die zich dan hullen in den bisschopsmantei, om „voor Sint Nicolaas te spelen". Niet ieder, die geroepen wordt om zoo'n rol te vervullen, vindt daarin behagen, en daar kunnen de omstandigheden ook al naar zijn. Verbeeld u, wat onzen grooten Louis Bouwmeester laatst overkwam. Hij heeft eenigen tijd ge leden in het Rechthuis te Watergraafs meer een voorsteliing gegeven ten bate der noodlijdende kraamvrouwen. Menschlievend, niet waar? En de voorstelling had voor de goede zaak een aardig sommetje opgebracht. „Die Louis is een beste kerel en een grappige baas ook", schijnt toen een mijnheer aldaar igedacht te hebben, „hij kon mij ook wel eens heipen en hij vervoegde zich ten huize van den grooten Louis en vroeg dezen of hij ter gelegenheid van een Sint Ni- colaasfeest niet voor Sinterklaas wou spelen. Het antwoord laat zich denken. Die mijnheer wou misschien mooi en goedkoop uit wezen. Evenals een andere „meneer", met wien ik overi gens den eerste niet gaarne zou ver gelijken. Deze meneer no. 2 kwam tegen Sint Nicolaas bij de firma S. in de Anegang e Haarlem 5 dozijn glaas jes koopen, van verschillende soort, die bezorgd moesten worden in de Nieuwe Kruisstraat. De loopknecht ging met het gekochte, maar niet be taalde, naar het opgegeven adres s „juisi, in orde, hier moet ge wezen", zei de meneer, die toevallig voor de deur stond. Hij nam het kistje met glaswerk in or.tvai.gst, ook de kwi tantie, en ging er zonder betalen van door. Natuurlijk was de heerS. daar over niet gesticht en nu zal de politie wijl zij voor hem ging staan en de armen afwerend ophief tegen zijn vijanden. „Als hij het gedaan had, zou hij niet meer hier zijn „Wat moet Doortje hier?" schreeuwde een boer. „Hoe durft de bruid van Hagen den booswicht verdedigen Duwt haar op zijde, wij moeten den schurk hebben". „Luister naar mij, mannen zei de schaapherder, die nu ook in den kring was gekomen. „Gij wilt een misdaad begaan, om een misdaad te straffen. Weet gij niet, dat het een moord zou zijn, welke u allen in de gevangenis zou brengen Wie den molen in brand heeft gestoken, weet nog niemand. Deze jonge man wordt verdachtmaar niemand kan nog bewijzen, dat hij het gedaan heeft. Wilt gij dan zonder bewijs iemand veroordeelen „De oude heeft hem geholpen riep de beschuldiger, om den indruk weg te nemen, dien de ernstige waarschuwing van den herder op de verhitte gemoederen had gemaakt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1