Gemengd Nieuws. BUITENLAND. gen op f 40, in te gaan 2 Januari 1911. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Verder was ingekomen een schrij ven van Ged. Staten betreffende de jaarwedde van den burgemeester en secretaris. Beider salaris werd alsnog gebracht op f950.De post uitgaaf amb tenaar burgerlijken stand werd van f 150 gebracht op f200. Aan het be st ur van de Vereeniging van Vreem delingenverkeer op Walcheren zal evenals 't vorig jaar f 5 subsidie ver leend worden. Een breedvoerige discussie werd gevoerd naar aanleiding van een adres van J. Back c. s. tot verbetering van den Burchtweg. Deze verbetering was reeds in het begin van dit jaar toe gezegd. De schuld werd toegeschre ven aan den secretaris die vergeten had koolasch te bestellen, tegen welke beschuldiging de secretaris evenwel opkwam. Goedgevonden werd aan Ged. Sta ten gunstig te adviseeren betreffende de concessie voor de electrische tram. De kosten van het onlangs plaats gehad hebbende turnfeest werden te hoog geacht en daaromtrent ophelde ring gevraagd, welke in besloten ver gadering gegeven werd. Nadat nog besloten was tot het plaatsen van enkele lantaarns, o. a. aan de Abeele en bij het wissel, werd de vergadering gesloten. Bij de firma D. G. Kröber jr. te Middelburg wordt, blijkens een ad vertentie in dit nummer, uitgegeven de afscheidsbrief van dr. Crippen, onder den titel „Onschuldig veroor deeld een stem uit het graf." Op het omslag komt een portret voor van Miss le Neve als master Robinson. Dat ook op sommige buitenwegen op plaatsen waar men dat het minst zou verwachten huizen staan in welke men het minder precies met de zeden en de eerlijkheid neemt bleek verleden week. Een drietal Zuid-Bevelandsche boeren brachten toen een bezoek in een woning op den Nieuwen Vlis- singschen weg even buiten Middel burg. Nadat men een tijdlang daar vertoefd had en een glaasje had gebruikt, bleek, dat van een der jonge mannen een bedrag van f 140 aan bankpapier was ontvreemd. KERK EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poortvliet (toez.) ds. A. B. van der Put te Op- en Neder- Andel. Aangenomen het beroep te Ou- werkerk de heer J. L. Snethlage, cand. te Amsterdam. R. Kath. Kerk. Onze oud-stadgenoot Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, diende deze week het H. Vormsel toe te Rotterdam. Onder de vormelingen kwam de 100,000e voor in de jaren van het bestuur van dezen bisschop. Ter herinnering schonk de bisschop den jongeling een zilveren horloge met inscriptie en ketting. Israël. Gem. Met ingang van 1 Ja nuari a.s. is benoemd tot leeraar bij de Israëlitische gemeente alhier, de heer Frank, thans leeraar te Zalt- bommel. Geslaagd voor wiskunde lager onderwijs mej. W. A. de Vries, on derwijzeres te Hooge Zwaiuwe. De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam heeft 3 nieuwe vrachtstoombooten van 3000 ton draagvermogen elk en 11 mijl vaartsnelheid besteld, t.w. een een bij de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam, een aan de naamlooze vennootschap v/h. Rijkee en Co. en de derde aan de Maatschappij Feijenoord, beiden te Rotterdam. Naar de „Tel." verneemt be staan er ernstige plannen, om een reusachtig warenhuis in Amerikaan- schen stijl te stichten in het centrum der stad. De kosten voor den grond worden geraamd op f 1,633,125, f 1,809,000 voor den bouw en f 1,000,000 voor den inkoop van den magazijnvoorraad. De bedoeling is, iemand aan het hoofd te stellen, die van de leiding van zulke warenhui zen ervaring heeft en men meent, deze het best in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te kunnen vinden. Ook wil men uit Amerika de waren betrekken, welke in een inrichting, als men wil stichten, met succes verkocht kunnen worden. De politie te Amsterdam heeft nog geen enkel spoor gevonden van de portefeuille met f 5050 aan bank papier van den houthandelaar, den hctr Nyman, welke diens bediende naar het café-restaurant Polen in de Kalverstraat moest brengen, doch in een tramwagen van lijn 9 vermiste. De bediende heeft het volkomen ver trouwen van zijn patroon, bij wien hij 4 jaren in dienst is. De heer N. is van plan een hooge belooning u t te loven voor het terugbezorgen van het geld. - Te Velp, bij Arnhem, heeft op St. Nicolaasavond eene weduwe, die het zelf niet breed heeft, in het por taaltje harer woning een pak gevon den, inhoudende... een kindje met een flesch warme melk. Omtrent het overlijden van den jachtopziener Hermans, die door een strooper werd doodgeschoten, meldt men d. d. 6. Dec. uit Prin- cenhage aan het ,,D. v. N." Het lijk van Hermans werd Zon dagavond per kar naar het lijken huis alhier overgebracht. Gistermor gen omstreeks 10 uur kwam aldaar dr. Van Glabbeke en de militaire dokter Heijl, om sectie op het lijk te verrichten. Aan het hoofd, ter hoogte van de linkerslaap, werd een flinke wond geconstateerd. Ze drong door den schedel heen. De hersenen zelf bleken niet gekwetst, de hersenvliezen wel. De kogel bleek doorgedrongen te zijn tot aan den binnenkant van den schedel tegen den rechterslaap. De groote ■bloeduitstorting in de schedelhoite, welke een grooten druk op de her senen schijnt uitgeoefend te hebben, .moet, als we juist zijn ingelicht, de dood veroorzaakt hebben. Vervolgens dient hier nog aange stipt te worden, dat de revolver, die Hermans in zijn bezit heeft gehad, nog geheel geladen is bevonden en daarmede dus geen schot is gelost. J. I. Zondagnamiddag heeft een jachtopziener, op last der justitie, het geheele woonhuis van Machiel- sen onderzocht, maar een revolver werd door hem niet gevonden. Na het sectieonderzoek werd gis ternamiddag om drie uur het lijk van Hermans in een gesloten kist per kar uit het lijkenhuis alhier naar diens woning te Leur overgebracht, alwaar de kist door den veldwachter werd verzegeld. Gisterenvoormiddag had te Leur onder overgroote be langstelling de begrafenis van het slachtoffer plaats. Terwijl gisterenmiddag een metselaar te Rozendaal bezig was met herstellingen te verrichten aan de pulpdrogerij van een suikerfabriek had hij het ongeluk met den ladder te vallen van een hoogte van 15 M. Zwaar inwendig gekwetst en met gebroken been werd hij naar het ge sticht „Chartias" vervoerd, waar gees telijke en geneeskundige hulp verleend De man is reeds overleden. Te Bladel (N.-Br.) is een 72jarige we duwe die in den namiddag was uit gegaan om hout te sprokkelen, op haar weg naar huis door de duister nis overvallen, zoodat zij het spoor bijster raakte en aan den weg van koude is omgekomen. Een 18jarige fabrieksarbeidster te Rotterdam stond op het achterbalcon van een tram, terwijl deze op den Oudendijk reed. Door een duizeling bevangen, viel zij van den waggon af en sloeg met het hoofd tegen de straat. Zij werd bij een familielid in de Siondwars- straat binnengedragen, waar een ter hulp geroepen dokter een lichte her senschudding constateerde. Een onaangename ver rassing. De talrijke koopers handelaren in groenten, die dezen zomer bij de veilingen van de „Vrije groenten veiling-vereeniging" te Be verwijk hebben gekocht, ontvingen gister bijna allen 'n aanschrijving, dat zij binnen drie dagen hun schuld moesten komen betaten, waarvan het bedrag hun opgegeven werd. Die bedragen loopen zeer uiteen, maar vormen tezamen een aanzienlijk be drag. Men spreekt van f8000 a 10,000. De accountants schijnen zelf geen weg in de verwarde administra tie te kunnen vinden en willen zich langs dezen weg zekerheid omtrent den stand van zaken verschaffen. Opmerkelijk is, dat bijna zonder uitzondering alle debiteuren betaald hebben, doch velen de kleine stukjes papier, die voor kwijting dienden, niet meer bezitten. En een andër staat in verband met de verdwijning van den kassier der vereeniging, E. de Vries, den vroegeren koster van de Luthersche kerk, die zich thans in Amerika bevindt. Een goed begin is niet 'n dito einde Met dit spreekwoord moet het bruidje te Weesp zich maar troosten, dat gisL nu hu rui den gewichtigendag haars levu.s, haar trouwdag, onder zulke ongelukkige omstandigheden zag beginnen. De bruid, wonende in pension „Buitenveer" naast hotel „De Roskam", werd afgehaald met een tentwagentje door een vriend van haar aanstaande, die haar naar Bussum zou brengen, waar de hu welijksplechtigheid voltrokken zou worden. Het paard scheen voor deze gelegenheid zeer zenuwachtig te zijn. Al trappelend liep het achteruit en voordat men tijd had het dier te grij pen, lag het rnet tentwagen en al in de Keulsche vaart. De heer D. P. de bestuurder, wist zich nog bijtijds in veiligheid te brengen. Gelukkig slaag de men er in paard en wager. op het droge te brengen. De ridders van de „ronde tafel" in zeker bekend bierhuis te Amster dam hadden, over de glazen bier heen de hoofden bij eikaar gestoken, om den waard op Sinterklaasavond te verrassen. En éen hunner had een prachtig denkbeeld gehad en uitge voerd hij had een eiken balk weten te bemachtigen, waarop de naam der zaak vermeld stond en die afkomstig was uit het vroegere bierhuis, dat destijds geleund stond tegen een kerkgebouw, doch onder het houweel van den slooper was bezweken. De slooperwas bet toeval, was het pië teit had den balk bewaard en kon er dus de getrouwen van de ronde tafel gelukkig mede maken, die op hun beurt er den waard mee verrasten. Keurig verpakt werd de balk op Sinterklaasavond binnen gebracht in het nieuwe lokaal prijkt de „sur prise" nu boven het buffet. De eerste uitslagen van de Duitsche volkstelling wijzen bijna overal op een sterke bevolkingstoe name sinds het jaar 1905. Dresden is van 516.996 inwoners in 1905, ge stegen op 546.882Chemnitz van 244.927 op 286.455Maagdenburg van 263.476 op 279.644Augsburg van 94.923 op 101.500, waardoor deze laatste stad den rang van „groote" stad verkregen heeft. Hannover heeft een vermeerdering aan te wijzen van 27.418 zielen, Neurenburg van 38.114. De bevolking van Berlijn bedroeg op 1 December 2.064.152 tegen 2.040.148 in 1905. Daarentegen is de bevolking van de zelfstandige voor steden Charlottenburg, Schoeneberg, Rixdorf, Wilmersdorf en Friedenau bij elkaar ongeveer een kwart millioen. Het gebied van de Haute-Loire dat tot nu toe gespaard was, begint in zear ongeiukkigen toestand te ge raken. De voortdurende regens der laatste dagen doen overal alle stroo men buiten hun oevers treden, in het gebied van Ardéche, Chassezac Lig- non en la Beaume blijft het slechte weer voortduren. De rivieren wassen onrustbarend. De toestand is even ongunstig in het gebied van de Hérault eri in de Gard waar de Rhöne blijft stijgen. De Fransche Kamer heeft voor de slachtoffers der jongste overstroomingen een krediet van 5,800,000 francs toegestaan. Te Rennes heeft de prefect van de regeering ais eerste hulp 3000 francs ontvangen. In de provincies Saragossa, Alicante en Cadix stortregent het sedert een paar dagen. Een hevige orkaan woedt op de Westkust van Spanje. Bij Ferro! zijn paar koopvaar dijschepen tegen den havendam ge slagen en vernield. Te Corunna sloeg het stoomschip „Espasanta" van zijn ankers. De storm wierp het schip tegen de pier, waardoor het ernstige averij bekwam. Op de westkust is het zeilschip „Princesa" met twaalf man vergaan. Slechts de eigenaar van het schip kon zich al zwemmende redden. Uit Rusland komen berichten van geweldige sneeuwstormen, die vee! storing in hef verkeer en verlies van menschenlevens veroorzaakten. Op den Centraal Aziatischen spoor weg zijn 20 goederentreinen, door sneeuwstormen overvallen onderweg blijven steken. Eenige locomotieven zijn vastgevroren.Vele personentreinen staan al dagen iang stil aan de sta tions en kunnen niet verder. De pas sagiers hebben gebrek aan voedsel.De arbeiders weigeren de onder sneeuw en zand bedolven wegen schoon te maken, omdat zij geen kleederen hebben. Men heeft nu de hulp van militairen ingeroepen. Langs den Tasjkent-spoorweg zijn ruim 100 Kirgizen en 5000 stuks paarden, koeien en schapen doodge vroren. in de steppen heerscht een koude van 35° Reamur. De no maden verkeeren in een allertreurig- sten toestand. Bij het doortrekken van steppen vindt men overal doodgevro ren menschen en dieren. Te Andis- ran is rooskleurige sneeuw gevallen. Volgens het „Nowoje Wremja" steunt het ministerie van marine een ontwerp van Krup, strekkende om de metaalfabriek te Mariopor te exploi- teeren en er te beginnen met den aanbouw van pantserschepen. De cor respondent van de Times te St. Pe tersburg ziet hierin een „geheimzin nige verandering in de zienswijze" van het Russische ministerie van ma rine, daar eerst verklaard was dat geen bestelling in Duitschland zou piaals hebben. Hij verneemt verder dat in Zweden bestellingen zijn ge daan zonder dat rekening is gehouden met de aandieding van Èngelsche firma's. Men ziet dat de correspondent van hel Èngelsche blad alweer bang is voor den Duitschen invloed en voor de benadeeling van de Èngelsche handel en industrie. Te Grandinz (West Pruisen) zijn een arbeider, zijn vrouw en drie zijner zoons gestorven door het ge bruik van vergiftigde levensmiddelen, waasschijnlijK bonbons of vet. Twee andere zonen liggen buiten bewustzijn in het ziekenhuis en men heeft wei nig hoop hen in het leven te houden. De „Berliner Neuesfe Nach- richten" brengt belangwekkende dé tails over een voorgenomen reis per automobiel dwars door Afrika van Caïro af tot aan Kaapstad, die door den Duitschen luitenant Detleff Schmude en den aardrijkskundige Louis Muller za! worden ondernomen. De bedoeling is niet zoozeer om den afstand van 10,000 K.M. in zoo korf mogelijken tijd af te ieggen, maar vooral om te onderzoeken in hoe verre, speciaal in Duitsch-West-Afrika automobielen voor het vervoer van reizigers en goederen zouden kunnen dienen. Voor deze reis wordt een speciale auto gebouwd, die nog een anderen wagen op sleeptouw neemt. De kosten dezer beide wagens be- loopen 125,000 gulden. De expeditie heeft tevens een wetenschappelijk doe! en zal op verschillende plaatsen proeven nemen met de draadlooze telegraphic. Te Charkof (Rusland) is een oproer uitgebroken in een tuchthuis. Drie spitsboeven vermoordden 2 op zichters met breekijzers maakten zich meester van de sleutels en de revol vers en vluchtten naar buiten, waar zij een een derden bewaker doodden en twee andere doodelijk verwondden. Bij hun poging over den muur te klimmen werden de boeven neerge schoten. De overige96 gevangenen hielden zich rustig De orde in de gevangenis is weer hersteld. Toen de dochter van een huis eigenaar te Birmingham eergisteren de woning van een zekeren Wiliiam Pope binnentrad, om de huur le in- casseeren, vond zij den man met afgesneden keel op een stoel in de woonkamer zitten. Het meisje liep verschrikt weg en haalde de politie, maar intusschen was Pope reeds verbloed. Op een bed in de naast gelegen kamer lag vrouw Pope met afgesneden keel en op een tafel daarnaast lagen de twee eveneens geslachte kindertjes van het echtpaar. Overal in huis zag men bloedsporen, overal heerschte de meest woeste wanorde. Klaarbiijkelijk moest Pope een wanhopigen strijd met zijn vrouw hebben uitgevochten voor hij haar en de kinderen ombracht. De reden van de ontzettende daad is nog onbekend. De man, die pas 27 jaar oud was, stond bekend als een flink werkmanen goed huisvader. Luchttorped o's. Aan Wells, den Engelschen Jules Verne wordt wel eens verweten dat zijn fantazieën op minder vasten grond slag berusten dan die van den echten Jules Verne. Al geldt dat misschien van toestellen zooals zijn tijdmachine, waarmede een ziiner helden zich verplaatst in toekomstige of verleden tijden,toch is een zijner verhalen reeds waarheid geworden. Lezers van zijn „Filmer" zullen bijna letterlijk het volgende als een herhaling van Wells verhaal her kennen. Een Engeisch ingenieur heeft in Londen een klein model bestuurbare luchtballon laten werken, door vanaf zijn podium draadloos telegraphisch zijn bevelen aan ue machines over te brengen. Het luchtschip bewoog zich precies naar zijn wenschen in alle richtingen door de zaai, terwijl hij bovendien boven een bepaalde plaats /an de zaal een regen van papieren bommen deed neervallen, die in werkelijkheid te vervangen zijn door echte bommen. Voor den gebruiker van dit aanvalswapen is de persoonlijke veiligheid blijkbaar zoo groot mogelijk. Het werkelijke luchtschip zal 20 M. lang zij.n, met 2 M. middellijn het zal een paar honderd kilogram explosiefstoffen mee kunnen voeren, en het zal in een gebied met een straal van 160 K.M. handelbaar zijn, d.w.z. vanuit Amsterdam zal men zonder eigen gevaar, Arnhem gemakkelijk kunnen bombardeeren. Er zijn nu drie van de slacht offers van het spoorwegongeluk bij Willesden overleden. De toestand van drie gewonden geeft nog reden tot ernstige bezorgdheid, de overigen zijn naar omstandigheden wel. Men heeft de oorzaak van de ramp nog niet kunnen vaststellen. De overstroomingen in som mige deeien van Engeland hebben daar ook het verkiezingswerk ten zeerste bemoeilijk). Dat was o. a. het geval in Nottingham, welke stad voor een deel door de overstroo ming van de Trent onder water stond. Er waren kiezers die uit hnn zolderramen in bootjes moesten klimmen om te kunnen gaan stem men. Auto's konden voor het ver kiezingswerk niet gebruikt worden, omdat het water in de cylinders drong. Vele kiezers van buiten kon den onmogelijk de stad bereiken. En er waren vele dorpelingen in den omtrek, die reeds sedert Zater dag in hun woningen zijn opgesloten. Het Melverley-district in Shrops hire is eveneens overstroomd. De politieke vergaderingen, die hier waren uitgeschreven konden niet doorgaan en sedert den vorigeu Woensdag konden hier zelfs geen postbestellingen meer plaats hebben" zoodat de postkantoren overvuld zijn met politieke literatuur, die niet aan de adressanten kan worden af geleverd. Ook uit andere deelen van Enge land komen berichten dat in den toestand nog weinig verbetering is gekomen. Langs de Theems is groote schade aangericht aan tuinen en landerijen. In Lincolnshire is de treindienst op enkele spoorlijnen ge staakt. Hier lijden de boeren zeer groote schade en veel vee is hier verdronken. In Huntingdonshire is de toestand verergerd door aanhou dende hevige regens. En zoo deelen de Èngelsche bladen nog tal van bijzonderheden mede omtrent andere streken, waar het hooge water niet minder schade en overlast brerigt. BELGIË. Bij de ontvangst van de Senaats-commissie, die den koning het adres van antwoord op de troon rede kwam aanbieden, zeide de koning, dat de toestand van koningin Elisa beth alle reden tot tevredenheid gaf. Na beraadslagingen, die een aantal zittingen in beslag hadden genomen en nadat alle amendementen van de oppositie, bepaaldelijk die betreffende het algemeen kiesrecht, de unificatie der kieswetten en het verplicht on derwijs, waren verworpen, nam de Kamer met 65 legen 39 stemmen en één onthouding het adres van ant woord op de troonrede aan. ENGELAND. De liberale pers is uitgelaten over den uitslag der ver kiezingen op Dinsdagzij zegt, dat de taak, voor de regeering een groo- tere meerderheid op te bouwen, van daag begint. De bladen verklaren, dat de trouw van de kiezers een van de merkwaardigste verschijnselen in de politieke geschiedenis is. Niets zal nu de regeering beletten om in de wet neer te leggen het besluit der natie, dat de grootste hinderpaal voor den vooruitgang moet werden uit den weg geruimd. De conservatieve bladen zijn over het algemeen meer gelaten van toon. Zij nemen de mogelijkheid van een nederlaag aan, maar meenen dat de uitslag toch de regeering slechts zoo weinig winst zal brengen, dat zij wel genoodzaakt zal zijn een nieuwe con ferentie over de constitutioneele quaestie te aanvaarden of een referen dum uit te schrijven over Home Rule voor Ierland. De „Morning Post" maakt een uit zondering. Dit blad waarschuwt de kiezers zich niet te laten begoochelen door het denkbeeld dat het de regee ring onmogelijk zai zijn haar plannen door te zetten. Tot gisterenavond waren gekozen 122 liberalen, 165 unionisten, 23 le den van de arbeiderspartij, 34 Red- montisten en 4 Obrienisten. De libe ralen winnen 11 zetels, de unionisten 17 en de arbeiderpartij 4. Het geheeie verlies voor de regeering bedraagt dus 2 zetels. GRIEKENLAND. Naar uit Athene gemeld wordt is het succes der vijf- daagsche verkiezingsrondreis van den minister president Venizelos in Thes- salië maar matig geweesthet sedert maanden met ongeduld tegemoetge- ziene regeeringsprogram heeft weinig indruk gemaakt. Het program biedt dan ook weinig nieuws aan en blijft op alle punten bijna even vaag, Zoo klaagde Venizelos, gelijk het reeds minstens tien jaar in de mode is, over de hooge belastingen en de onbillijkheid van het heerschende belasting- en Tolsysteem, dat op de arme volksklassen meer drukt

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2