Gemengd Nieuws, derlsndsche Vereeniging tegen de prostitutie. De heer Van Munster bepleitte de wenscheiijkheid, aan te sturen op strafbaarstelling van het Nieuw Mal thusianisme en ontneming der Kon. goedkeuring aan den Nieuw-Mathlu- siaanschen bond. De vergadering kon deze wenscheiijkheid vooralsnog niet inzienwel gevoelde ze voor een interrationaal congres tegen het Nieuw- Malthusianisme, waarvan mr. De Graaf het belang aantoonde. Ten aanzien van den strijd tegen de onzedelijkheid in de koloniën werd besloten, dat dit punt nader za! worden behandeld op de verga dering van het nationaal comilé tot bestrijding van den handel in vrou wen, eerlang te Amsterdam te houden. De Ne lerlandsche bond van ge meenteambtenaren heeft aan H. M. de Koningin bij adres verzocht maatre- regelen te willen treffen, dat zoowel uit een oogpunt van Zondagsrust als van Zondagsheiliging de ambtenaren van den burgerlijken stand worden vrijgesteld van den plicht, om op den wekelijkschen rustdag arbeid te ver richten. ehr. Nat. Boeren-Comité. In de jongste bestuursvergadering der vereeniging „Het Chr. Boeren- Comité" is de vraag overwogen, of men aan een algemeene. vergadering zou voorstellen haar te ontbinden en den leden aan te bevelen zich bij de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging aan te sluiten. Een toestemmend antwoord werd door niemand gegeven en om de ver schillende belangen, die nog behar tigd kunnen worden, meende ook het hoofdbestuur een dergelijk advies niet te mogen geven. Wel zal men in den komenden tijd zooveel mogelijk bezuinigen. „Voor de Boeren" zal niet wekelijks meer verschijneneen blaadje van correspondentie en mede- deeling zal nu van tijd tot tijd uit komen. In de algemeene vergadering van het aanstaande voorjaar zal verder beraadslaagd worden hoe te handelen Vlissingen, 7 December. Het op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier nieuw te bouwen vrachtstoomschip voor de Rotterd. Lloyd zal genaamd worden „Palem- bang". Op de werf der firma Bonn Mees te Rotterdam wordt een dergelijk schip, de „Merauke", gebouwd, waarvan ma chines en ketels door „de Schelde" zullen worden vervaardigd. De Noorsche bark „Dania" is met een lading cokes van hier naar Chris- tiania vertrokken. Bij Koninklijk besluit van 28 No vember 1910 no. 75, is aan het be- s uur der vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Wal cheren te Middelburg, toestemming v rleend tot het aanleggen en houden eener loterij, ter bevordering van het doel dezer vereeniging met bepaling, dat de prijzen en premiën der loterij moeten betrekking hebben op de Zeeuwsche kunst en nijverheid. Het bestuur stelt zich voor, zoo veel mogelijk ook buiten Walcheren prijzen en premiën te koopen, ten einde daardoor de aandacht in rui men kring te vestigen op hetgeen Zee land oplevert op het gebied van kunst en nijverheid. Daaronder wenscht het bestuur in den uitgebreidsten zin alles te begrijpen, eenerzijds wat de kunst van schilders, beeldhouwers, houtsnijders en dergelijken in hei leven roept, anderzijds wat de nij verheid voortbrengtmeubelen, riet werk, goud-, zilver- en koperwerken, kant enz. enz. Het bestuur vertrouwt, dat het bij de uitvoering van dit plan mag re kenen op den steun van alle wel denkende Zeeuwen. Onze kunstenaars en nijveren zullen goed doen, zich met het bestuur der vereeniging (se cretaris is de heer H J. G. Hartman te Middelburg) in verbinding te stellen. Men schrijft ons uit Middelburg Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad in het tweede district is gekozen de heer C. Boudewijnse (vrijz. dem.) met 422 van de 569 stemmen. Op den heer mr. J. H. van Bel (lib.) waren 147 stemmen uitgebracht. De uitslag dezer verkiezing heeft bijna ieder verrast. Men had den bei den candiöaten ongeveer evenveel kans gegeven en dat de heer Boude wijnse met zoo groote meerderheid is gekozen was alleen mogelijk doordien ook de meeste rechtsche kiezers aan hem de voorkeur hebben gegeven boven zijn conservatieven tegen-can- didaat. Onder vele blijken van belang stelling had heden-alhier de begra fenis plaats van wijlen den heer F. G. de Liefde, tot voor twee jaar leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool en h >t gymnasium alhier. De directeuren en vele leeraren der genoemde scholen, alsmede vele oud- leerlingen van den overledene, waren aanwezig om den heer de Liefde de laatste eer te bewijzen. Gisterenmiddag had dr. K. alhier zijn rijwiel voor eene woning in de Korte Noordsfraat laten staan. Toen de dokter buiten kwam was het rij wiel verdwenen. De politie hi,rmede in kennis gesteld zond een recher cheur naar Vlissingen. Aldaar bleek dat de dief, de zwerver R-, afkomstig uit Breda, die geheel zonder middelen van bestaan was, en wien het niet gelukt was het rijwiel te verkoopen, zich reeds bij de politie had aange meld. De man werd heden naar Mid delburg overgebracht en het rijwiel werd in beslag genomen. De politie alhier heeft aange houden zekeren M. N., die nog een oude schuld met de justitie te ver rekenen had. In de Dinsdag te Axel gehouden raadszitting was ingekomen een ko ninklijk besluit, waarin goedkeuring was verleend aan het besluit van den gemeenteraad, waarbij de jaar wedde vah burgemeester en secre taris was bepaald op f 1400. Het leerplan der o. 1. school werd uitgebreid met vak p (wiskunde.) Aan de Zeeuwsche landbouw- maatschappij werd tot wederopzeg- gens toe f 150 subsibie verleend voor het houden van paarden- en veemarkten. Met algemeene stemmen werd be sloten tot de oprichting van een gasfabriek. Buiten stemming bleven de heeren J. M. Oggel, P. Dregmans en J. Smies. KERK EN SCHOOLN1EUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Re- tranchement ds. Steenmeijer te Oter- dum. Rechtzaken. Door de rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting verwezen de 20 jarige schippersknecht J. J. P. L. uit Goes, die in het huis van bewaring is gedetineerd, verdacht van diefstal van een bankbiljet van veertig gulden. De 6 stuks 4-cylinder locomo tieven die bij de Staatsspoor sinds eenigen tijd in dienst gesteld zijn, blijken goed te voldoen. Door de directie zijn nu ten minste weer 12 van deze locomotieven besteld bij de Engelsche firma Beyer Peacock en Co., terwijl er tevens 12 besteld zijn bij de Nederl- fabriek van werk tuigen en spoorwegmaterieel te Am- steream. Gisterennacht heeft te Winters wijk een gepensionneerde, waar schijnlijk uit wrok, een aanslag ge pleegd op een logementhouder wien hij met een mes een levensgevaar lijke hoofdwonde toebracht, welke schedelbre k veroorzaakte. De dader is aangehouden doch ontkent. Op de terreinen der firma S. E. Cohen, aan den Zwaanshals te Rotterdam, grenzend aan het Rotte- water, brak gisterenavond half negen brand uit in een groote loods met z.g. witte lompen. In korten tijd stond de loods van circa 40 M. lengte, die gevuld was met honder den balen, in volle vlam. Het perso neel trachtte tevergeefs met drie eigen brandslangen het vuur te blus- schen. De brandweer tastte met 10 stralen het vuur aan en slaagde er in, verdere uitbreiding te voorkomen. Aan de Rotte sloegen enkele duizen den nieuwsgierigen den vuurgloed gade. De belendende talrijke loodsen met lompen en metalen bleven ge spaard. Om half zeven gisterenavond was het terrein verlaten. Verzekering dekt de schade. Een man van 65 jaar te Rotterdam is van de trappen gevallen, tengevolge waarvan hij schedelbreuk opliep. De ongelukkige werd dood gevonden. Reeds waren de tuinarbeiders allen naar huis gegaan, maar niemand had nog den arbeider N. gezien, die bij een ex n-thandelaar en kweeker te Looedur. ei belast is met de verzorging der varkei s Toen men nu ging zoeken, vond men den man dood bij de hokken liggen met een groote wonde aan het voorhoofd. De man heeft zich stellig gestooten, is toen gestruikeld en met het hoofd in een laagte gevallen. Hef bloi had zich in de hersenen uitge- ffeha'd W3t de" doodDtengevolge heeft Sïnt u~ 5 ^oog-Blokland is in een sloot langs den weg verdronken ge vonden een 50jarige bedelares. Men ond -bij haar een fleschje met het etike. Abdijsiroop dat ten deele was gevuld met jenever. - Gisterenna- middag is een Cöjarige wisseiwachter op het rangeerterrein bij de goederen loods der Staatsspoor te Zwolle tus- »h»-e van twee wagens bekneld geraakt. Hij werd naar het bophia-Ziekenhuisovergebracht, waar hij is overleden. Hij Iaat een vrouw en 2 kinderen achter. - Gisterenmid dag had een fietsrijder het ongeluk bij den overweg in de Linnaeusstraat te Amsterdam door hei glippen op en modderigen weg van zijn rijwiel te vallen en onder- een juist passee rden wagen te geraken, waardoor hem de voet werd afgereden. Gis terenmiddag is op de Raamgracht te Amsterdam een gasfitter, die in een Kuil in de straat werkzaam was, door ui. een pijp ontsnappend gas be dwelmd geraakt. in bewusteloozen toestand is hij naar het Binnengasthuis vervoerd. - Op het traject Kerkrade m £°fr'sc'leid van de elecirische Kleinbahn werden Zaterdagavond een tweetal mijnwerkers, door de eiectrische tram aangereden. Een gehuwde mijnwerker vader van 5 kleine kinderen werd op slag ge dood het hoofd werd van het lichaam gescheiden. De andere mijn werker werd door de tram wegge slingerd en bleef ongedeerd. Gisterennacht ontdekte de po litie dat was ingebroken in een meu belmagazijn aan den Oppen te Rot terdam. Kantoor en winkel waren doorsnuffeld doch niets wordt ver mist. Alleen hebben de dieven een aantal sleutels medegenomen en een briefje achtergelaten mei de belofte dat zij nog eens terugkwamen. Door den heer Nyman, hout handelaar in de Pieter Nieuwland- straat te Amsterdam, is bij de poli tie medegedeeld, dat Maandagmid dag aan zijn bediende We K in een der tramwagens van lijn 9 aldaar en portefeuille met f 5050 aan bank papier is ontrold. De regen blijft overvloedig stroomen en de Fransche rivieren* die reeds buiten haar oevers zijn getreden ondervinden de gevolcren Vooral in het gebied van de Garonne' bijzonderlijk de streek van de Lozèré en de Tarn lijdt onder het hoo^e water. De prefect van Gard bezoekt de overstroomde strekenook de bis schop van Ni-nes is naar Comps gegaan om er hen, die van de overstroomingen te lijden hebben bij' te staan. De toestand te Nantes en in het geheele overstroomde gebied der Beneden-Loire-dal blijft ernstig. Men meent dat het niet erger kan worden daar zoowat alle dijken in het gebied voor den drang van hei water zijn bezweken. Guist-hau, de onder-staatssecretaris van marine, heeft per boot het on dergeloop en gedeelte van Nantes bezocht en er de zwaar geteisterde bewoners moed ingesproken. Puech, de minister van openbare werken wordt te Nantes verwacht. Tusschen Saint-Mrthurin en la Bohalle in het Loire-ge'oied heeft het water den spoorweg bedekt, zoo- dat de treinenloop is gestoord Alle reizigers uit Parijs naar Angers moe ten te Saumur uilstappen. De be volking van Saumur schijnt intus- schen meer moed te hebben, velen die hun woningen hadden verlaten keeren weer terug. Te Soli da in Caiifornië is een 17 jarige liefhebber-vliegenier Walter Archer met een toestel van eigen vinding gevallen van een hoogte van 200 meter. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Te Berlijn had Zondag een bijeenkomst van eenige duizenden personen plaats, om te protesteeren togen de ontbinding door de politie van de ontwikkelingsclubs voor jon geileden, welke door de sociaal democratische partij waren opgericht De ontbinding was geschied op grond dat de clubs een politiek doel hadden. Daar zich blijkbaar een groot aantal jongelieden onder de achttien jaar order de aanwezigen bevonden eischte de politie-luitenant, die dé vergadering bijwoonde, dat de voorz. deze jongelieden zou gelasten de zaal te verlaten. De voorzitter antwoordde dar de vergadering geen politiek doel had en dat hij dus aan deze sommatie geen gevolg zou geven Daarentegen verzocht hij, dat de aan wezige politie spionnen liever zou den heengaan, daar dezen niet in de bijeenkomst te maken hadden. In antwoord hierop vielen de geheime politieagenten eenige van de aanwe zige jongelieden aan en brachten hen naar het bureau. De vergadering kon toen geen voortgang hebben De treinbotsingte Wil le s d e n, waarvan gisteren reeds werd bericht, geschiedde tusschen twee spoortreinen, die kort na elkan der uit Watford vertrokken en op het zelfde spoor waren geraakt. Van den stilstaanden trein werden drie wagens vernield en de meeste passagiers van den aankomenden trein kwamen met den schrik vrij. Een ooggetuige verhaalt„lk hoorde een ontzettend geraas. Dichte stoomwolken verbor gen de treinen en toen die weg trokken zag ik dat de achterste wag gon bijna geheel verpletterd was. Men hoorde hartverscheurende angst en jammerkreten en van alle kanten snelden stationsbeambteri, kruiers, particulieren toe om de passagiers te helpen en dokters te halen. Veler, der gewonden waren deerlijk bekneld tusschen de vernielde waggondeelen en zij konden slechts met groote moeite worden bevrijd. Men bracht hen naar de wachtkamer waar hun de eerste geneeskundige hulp werd verleend." Aan wien de schuld van het onge luk geweten moet worden is nog niet uitgemaakt. De machinist van den tweeden trein houdt voi, dat het sein tot doorrijden was gegeven. Te New-York begonnen in den nacht van Zondag op Maan dag een aantal bekende rijders van allerteit nationaliteiten, waar onder de Amsterdammer Stol, op de Madison Squra-baan rond te tollen. Deze tolpartij zal, behoudens onvoor ziene omstandigheden, zes dagen duren. Het is reeds de 15dezesdaag- sche te New-York. Men moge over deze veriooningen denken zoo men wil, zulk een wedstrijd is een eve nement, dat men niet stilzwijgend kan voorbijgaan. Op de baan was geen plaatsje on bezet toen 's nachts te half twaalf de renners werden voorgesteld. Evenals in Dusseidorp, Hamburg en Berlijn zijn thans ook in andere steden van Duitschland personen ziek geworden na het gebruik van Becka-rnargarine, afkomstig uit de fabriek van Mohr en Co. te Altona. Daar de firma haar waren buiten be middeling van grossiers en kleinhan delaars, in postpakketjes direct aan de klanten gezonden heeft, is te ver wachten, dat in de volgende dagen nog meer personen daardoor onge steld zullen worden. In Neize zijn 11 ernstige ziektege vallen na gebruik van margarine der firma Mohr vastgesteld, terwijl ook in Coswig (Anhalt) en Ascherlében eenige personen tengevolge van margarine-gebruik onder vergiftigings verschijnselen ongesteld zijn gewor den. Daarentegen heeft 't gerechtelijk onderzoek tot de uitkomst geleid, dat drie personen, die te Hamburg onder vergiftigingsverschijnselen be zweken zijn geen margarine genuttigd hadden. Het onderzoek van een vierde sterlgevai is nog niet afge- loopen. Een 33jarige gouvernante, die op reis was van Rusland naar Zwit serland, maakte onderweg kennis met een jongen man, die voorgaf plante- ge-bezitter te zijn en haar overhaalde henr als zijn vrouw te volgen. Ergens op de doorreis zou het huwelijk ge siolen worden. Onder voorwendsel van eenige voorbereidende maatrege len te treffen, veriiet de man het hotel, waarin het paar was afgestegen en nam bij die gelegenheid tevens het koffertje van zijn aanstaande, waarin haar geheele spaarpot, tot een be drag van 18.000 mark, en eenige kostbare sieraden, mede. De politie is den oplichter nog niet op het spoor. Een m i 11 i o e rt verduis terd. De geheime Peterburgscne politie heeft een gevaarlijken oplich ter gearresteerd van wien bekend is, dat hij meer dan een. millioen roebels verduisterd heeft. Het is de koopman Chochlow, uit Pensa. Op de Aiex- androw suikerfabriek te Kieff begon hij zijn handelsloopbaan en kreeg eenige jaren later als post van ver trouwen het beheer van een filiaal in Saratoff. Daar huwde hij en begon op zeer groofen voet te leven. Behalve de suikerfabriek vertegen woordigde Chochlow nog vele andere zaken. Daar zijn leven in vele kringen groot opzien verwekte, besloot men tot een onderzoek der boeken. Daarbij kwamen verduisteringen aan het licht van eenige honderdduizend roe bels. Ook andere firma's deden dezelfde ontdekkingen. Voor het on derzoek was Chochlow tijdig naar het buitenland gevlucht, waar hij met zijn vrouw eenigen tijd op grooten voet bleef ieven. Door een toeval werd hij herkend en aan de politie overgeleverd. Hij legde direct een volledige bekentenis af. Hoewel hij beweert, dat al het geld verbruikt is, is men toch algemeen overtuigd dat het grootste gedeelte belegd is in een buitenlandsche bank op naam van zijn vrouw. Twee Duitsche aëronauten zijn in Engeland geland. Op reis hadden ze boven de Noordzee tijdens een hevigen storm een metgezel verloren Zaterdagmiddag waren ze te Miinchen opgestegen, met hel plan naar Zwit serland te gaan. In den nacht hing er een dikke mist, en de luchtreizi gers konden zich niet orienteeren Toen stak er een hevige storm op en de reizigers dreven over de Noord zee met een ontzaglijke snelheid Eens dook onverwacht het schuitje onder water, en een der aëronauten' de heer Metzger, vief in zee en waé verloren. Om de mogelijkheid tegen te gaan, dat uit ballons of vliegmachines vestingwerken kustversterkingen wor den bespied, heeft het Duitsche mi nisterie van oorlog voorschriften uit gevaardigd voor „luchtscheepvaart en vltegwezen", waarin bepaald wordt: Met ballons of vliegmachien mae met over vestingen of binnen een kring van 10 kilometer van vestingen worden gevlogen, dan met schrifte lijke toestemming van de militaire autoriteit. Zij, die in strijd hiermede handelen, worden bij de landing als spion behandeld, hunne identiteit wordt vastgesteld en nagegaan wordt of zij photografieën of teekeningen hebben gemaakt. Dezelfde bepalingen gelden voor tochten van luchtballons met passa giers. De opstijging van ballons cap- tif met passagiers is slechts, zoo zii binnen een kring 10 K. M. van ves tingen plaats heeft, vergund met schrif telijke toestemming der autoriteiten Maatschappijen die zich met exploi tatie van moderne vliegwerktuigen bezig houden, krijgen van de militaire autoriteiten beslist geen vergunning om over vestingen te vliegen slechts kan aan binnenlandscne vereenigin- gen ter bevordering der luchtscheep vaart zulk een vergunning worden verleend, zoo daarin geen buitenlan ders worden opgenomen, en zoo het bestuur zich tegenover het legercom- mando verbindt, dat geen spionnage, geen photografeeren van vestingen door de deelnemers zal plaats hebben. In den nacht van Zondag op Maandag werd te Parijs door een voorbijganger geschoten op een po- litie-agent, die op den boulevard Malesherbes surveilleerde. Deze ver volgde den aanrander, die het op een loopen zetteeenige straten verder xeerde de man zich weder om en loste een schot, ook dit keer zonder te raken. Thans trok ook de pohtie-agent zijn revolver. De schut ter echter was verdwenen en bleek zich verscholen te hebben in een portiek, van waaruit hij lustig op zijn vervolger vuurde. Met behulp van eenige andere agenten, die op het knallen der schoten wa--en toe gesneld, werd de .apache gearresteerd. Bij fouilleering bleek de man een half arsenaal bij zich te hebben: achttien scherpe revolverpatronen, een dolk, een Aruerikaansche boks beugel, drie messen, een kleine zaag dertien sleutels. Op een vraag van den politie- commissaris, waarom hij zoo geweldig bewapend was, antwoordde hij „om zich te kunnen verdedigen tegen apachen". Waarop de commissaris hem erop wees, dat een politieagent toch geen apache was. Dat gaf de zonderlinge arrestant grif toe, maar hij had ook niet op den agent geschoten; hij had zich alleen maar wat willen vermaken met revolverschietenEts toen de agent hem achtervolgd had, was hij boos geworden wat had die agent hem te volgen Op een vraag naar zijn middelen van bestaan, vroeg hij den commis saris wat hem dit raakte. Per celwagen werd hij naar het Dépot gebracht, onder beschuldiging van poging tot moord, verzet tegen de politie en het dragen van ver boden wapenen. Terechtstellingen.— In Juni 1.1. werden in Duitschland twee ter dood veroordeelingen uit gesproken. Vooreerst die van den onderwijzer Schodt, die met revol verschoten zijn verloofde, een meisje van 17 jaar onder de oogen harer ouders had gedood. De man werd vóór eenige dagen terechtgesteld in de gevangenis van Thorn door den beul van Breslau. De tweede ter dood veroordeelde was de naaister Woleska Bunxel,

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2