Dinsdag 6 December No 287 48e Jaargang. 1910. Gemeentebestuur,» FeuiUeton. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertenfiën op zeer uoordeelige oooriwaarden GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem inge komen ambtsbericht de besmetver klaring van St Petersburg en Kroonstad wegens Aziatische Cho lera is opgeheven. Vlissingen, 5 December 1910. De Bnrgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BJNNËNi^ANPT Drinkwaterleiding in Zeeland, Bij het afdeeiingsonderzoek der Eerste Kamer van het voorstel tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1910, had men met groote ingenomenheid kennis genomen van de plannen der Zeeuw- sche plattelandsgemeenten, die de handen ineengeslagen hebben om te komen tot den aanleg van een water leiding, die in de aldaar bestaande behoefte aan goed drinkwater zal voorzien. Iets anders echter is het of deze gemeentelijke plannen met eenig recht aanspraak kunnen maken op finan- cieelen steun van rijkswege. Meerdere leden waren van gevoelen, dat het hier geldt een zaak van lokaal belang. Het risico, dat de betrokken gemeen ten in Zuid-Beveland bij deze zaak loopen, oordeelden zij bovendien zoo gering, dat men zich er over ver wonderde, dat de regeering zich had laten vinden om den voorgestelden steun te verleenen. Bovendien achtte men het een ge vaarlijk precedent, omdat het 't begin zou kunnen zijn van een langen weg waarop behalve voor waterleidingen voor allerlei andere doeleinden van zuiver gemeentelijk huishoudelijken aard door de gemeenten financieele steun van het rijk zou kunnen wor den gevraagd. Andere leden juichten zonder voor behoud regeeringssteun toe, omdat zij in de waterleiding een zaak van over wegend belang zagen. Zij waren van oordeel, dat het plicht van het rijk was om overal, waar de plattelands gemeenten bleken zelf daartoe niet in staat te zijn, de totstandkoming van goede waterleidingen te helpen bevorderen. Psychiatrische rapporten. De „Zutph. Ct." geeft naar aanlei ding van het rapport der psychiaters in de Papendrechtsche zaak den wensch te kennen, dat, wanneer rech terlijke ambtenaren in den vervolge de voorlichting vragen van psychi 8.) „Kasperkreet het meisje. Maar hij luisterde niet naar haar, zijn toorn maakte hem ongevoelig voor de namelooze smart, welke hare ziel folterde. Hij bedacht niet wat zij had geleden door zijne schuldhij hield zich gerechtigd haar te ver wijten, dat zij zijn levensgeluk had vernietigd. Hij wilde zijne eigene schuld niet inzienjuist omdat hij ongelukkig was en een gevangene was geweest, had zij hem niet mogen verlatenHij erkende de gronden niet, welke haar gedwongen hadden haar woord te breken en zich met een ander te verloven hij wilde niet gelooven dat zij hem waar en innig bemind had, dat zij hem nog be minde. In zijne eigen oogen was zij een ijdel, zelfzuchtig schepsel, dat zich door het geld van den molenaar aters die iemands geheime roer selen bloot leggen, hem in figuurlijken zin „den schedel lichten" om te kijken hoe 't er in zijn hersenkas uitziet, om zoo te komen tot een beeld van zijn zielstoestand, dat dan dat rapport het geheim van rechters en balie blijve. Dan worde dat niet op de publieke terechtzitting voorgelezen, want dan komt 't natuurlijk in d e courant, en dan staat elkeen, die voortaan als getuige in een strafzaak wordt gehoord bloot aan 't gevaar, dat het heele land weldra verneemt hoe hij op een of ander punt blijken van wie weet wat voor soort waanzin vertoont. Nu heeft het krachtig optreden van den minister van justitie al verhinderd dat het rapport der psychiaters in druk zal verschijnen, zelfs als bijdrage in een wetenschappelijk tijdschrift. Wij vertrouwen dat er spoedig een alge- meene aanschrijving van den minister aan alle rechterlijke autoriteiten zal uitgaan om voor 't vervolg te voor komen, dat zulke rapporten met in tieme bijzonderheden over de psychi sche minderwaardigheid van getuigen voor Jan en alleman te lezen zul len zijn. Gebeurt dat, dan zou de behande ling der Papendrechtsche strafzaak aan ons volk gerustheid schenken in dubbelen zinvooreerst dat een getuige niet behoef! te vreezen een eventueel onderzoek door zielkundi- gen, wetende, dat 't resultaat toch geheim blijft, en ten tweede, de zeker heid dat onze justitie waken zal tegen het afranselen van arrestanten door beambten van politie. Grondbelasting. Naar wordt gemeld ligt het in het voornemen om voor de grondbelasting suppletoire kohieren in te voeren, waardoor de veranderingen in het laatst des jaars nog in de kohieren voor het volgend dienstjaar kunnen worden opgenomen. Opleiding voor de hoofdacte. Door het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, is tot den minister van binnenlandsche zaken hel verzoek gericht „het daar heen te willen leiden, dat in ver schillende centra van het land op gericht worden rijkscursussen tot op leiding voor de acte van hoofdonder wijzeres), en dat aan de deelnemers dier cursussen, die daarvoor naar de meening van Zijne Excellentie in aanmerking behooren te komen, ver goeding van reiskosten geschonken worde." Ter ondersleuning van dit verzoek voert het hoofdbestuur o. m. aan Hoewel de overheid waarborgen van bekwaamheid vraagt, zoowel had laten bekoren. Zoo hij aan vroegere tijden ge dacht had, zou hij zich herinnerd hebben, hoeveel rijke en voorname knapen naar hare gunst dongen, toen zij hem, den armen jongeling, de voorkeur gaf. Misschien zou hij dan ingezien hebben, dat hij haar onrecht aandeed en dat de schuld wel eens bij hem zeiven kon lig gen. Maar hij wilde het niet inzien, het was hem zelfs een troost haar de schuld te kunnen geven. Wat gaf hij er om, of zij onder die onbillijke verwijtingen leed Hij moest immers ook lijden „Hij heeft mij gedreigd, de hon den op mij aan te hitsen, wanneer ik op zijn erf kwam", zei hij be vende van woede. „Ik moet toch eens onderzoeken, hoe dat erf er uitziet en of het wezenlijk zoo ge vaarlijk is!" Het meisje smeekte hem niet te gaan, maar hij draaide haar den rug toe en sloeg den weg in naar den molen. Zij keek hem na, tot dat de boomen en hekken hem aan haar gezicht onttrokken, en keerde toen langzaam naar het dorp terug. van hen, die de hoofdacte als van hen, die de onderwijzersacte ver langen, strekt de regeering haar be moeiingen in de opleiding van den Nederlandschen onderwijzer slechts uit tot het verwerven van de eerste bevoegdheidvoor verdere ontwik keling is de jonge onderwijzer ge heel op eigen studie aangewezen. Toch mag niet gezegd worden, dat het bezit van de eerste bevoegdheid voldoenden waarborg geeft, dat vol daan wordt aan de eischen, die het tegenwoordig onderwijs in de ver schillende klassen der lagere school stelt. Zal men eenige zekerheid heb ben, dat de onderwijzer in staat is, met vrucht het onderwijs in alle klassen te geven, dan moet het bezit der hoofdacte van hem gevraagd worden. Ook voor den onderwijzer zelf is het een onafwijsbare eisch, dat hij die tweede bevoegdheid verwerft. Zonder deze toch zal zijn maatschap pelijke positie in den regel geheel onvoldoende blijven en de zorgen, waaronder hij en zijn gezin tenge volge van dit gemis in zijn later leven gebukt gaan, zullen haar slech ten invloed ook op zijn arbeid in de school doen gevoelen. Aan de studie voor de hoofdacte zijn echter bezwaren verbonden, die zoo ze al niet onoverkomelijk heeten mogen, van dien aard zijn, dat ze het verwerven dier acte voor velen hoogst moeilijk maken. Opgeleid dik wijls aan inrichtingen, die hen maar juist brachten op het peil waarop ze voor het onderwijzersexamen staan moesten, moeten ze zich nu verder bekwamen in den lijd, die hun bij het vervullen van een voor hen soms juist zoo moeilijke dagtaak, rest. Hun salaris is meestal van dien aard, dat ze zich noode de vereischte boeken kunnen aanschaffen, en, wat nog sterker is, slechts enkelen zijn in staat, door het nemen van privaatles sen in de hoofdvakken, zoo hun om geving daartoe althans gelegenheid biedt, hun studie eenigszins te ver gemakkelijken. De gevolgen van dezen ongezonden toestand laten zich dan ook telken jare opnieuw gevoelenhel aantal candi dates dat bij het hoofdacte-examen afgewezen wordt is zeer groot, terwijl ook de verslagen der verschillende examencommissies voor deze acte elk jaar opnieuw klachten over de totaal onvoldoende voorbereiding van het meerendeel der candidaten doen hoo- Droogmaking Zuiderzee. Ten aanzien van de droogmaking van de Zuiderzee verwijst de min. van waterstaat naar hetgeen hij er- leden jaar daarover heeft gezegd. Aan het verlangen om de geheeie droog Kasper liep voorbij den molen, sarde de honden die aan den ket ting lagen, en maakte de eenden in het molenwater bang. Hij deed de oude meid verschrikken, door met zijn stok tegen de halfgeopende vensterluiken te slaan, waarachter zij zat, en liep verder den tuin in, waar hij eenige rozestruiken vertrad. Het was de wraak van een on- deugenden schooljongen, en hij kwam zichzelven kinderachtig voor dat hij zijn toorn op die wijze lucht gaf maar hij moest iets doen om niet krankzinnig te worden van woede. Een gloeiende haat tegen den mo lenaar bezielde hem, hij zou dien man gaarne verworgd hebben 1 Niet alleen dat Hagen hem door schan delijke leugens en bedreigingen zijn meisje had ontroofdmaar nu be ieedigde hij hem nog door schimp woorden, hij vond er een boosaardig vermaak in hem te vernederen en hem met de honden te dreigen. Voor dit alles zou de molenaar boeten. Kasper kon zijne geboorteplaats niet verlaten, voor hij zijn wrok gekoeld had 1 Hij liep steeds voort, hef was hem making der Zuiderzee ter hand te nemen, kan door de regeering geen gevolg worden gegeven. De staatscommissie tot het in stellen van een onderzoek omtrent de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee heeft als hare meening uit gesproken, dat de afsluiting van de Zuiderzee geen overwegenden invloed zal hebben op den toestand van het Heldersche Zeegat en het Vlie. Naamlooze Vennootschappen. Bij de Kamer van Koophandel te Groningen kwam in een rapport van de commissie, benoemd om advies uit te brengen over het wetsonwerp omtrent de naamlooze vennootschap van koophandel. Overeenkomstig het voorstel der commissie werd besloten zich te wenden tot de Tweede Kamer met een adres, waarin de bezwaren tegen het ontwerp zijn uiteengezet. Tevens wordt daarin gezegd, dat de indruk der Kamer is, dat het ontwerp wel eensdeels tegemoet komt aan den rechtvaardigden aandrang tot meer volledige regeling van deze stof dan in ons Wetboek van Koophandel geschiedt, dat het ontwerp ook veel goeds bevat, waartegenover staat, dat het streven van den ontwerper, om alles in bijzonderheden te rege len, het wetsontwerp bederfthet bevat sommige voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven hinderlijke be palingen. Werd het daarvan niet ge zuiverd, dan zou aan de voortduring van de tegenwoordige gebrekkige regeling nog wel de voorkeur moeten worden geschonken. Het staat, toch te vreezen, dat door onveranderde aanneming van dit ontwerp de naam looze vennootschappen zelve in het gedrang zullen komen, waardoor het bedrijfsleven geschaad zou worden. Zoo heeft de Kamer onder meer groot principieel bezwaar tegen de groote macht, in dit ontwerp gegeven aan de rechtbank en haar president om in te grijpen in het bedrijf der naamlooze vennootschap. De Kamer vreest, dat dat aanleiding zal geven tot veel chicanes en aan concurren ten een middel zal geven mededin gers te benadeelen. Actie van ambtenaren. Door den bond „De Rechtstoestand" en de Nederlandsche pensioenver- eeniging zullen door het geheeie land vergaderingen worden gehouden, waarin aangedrongen zal worden op bespoediging der indiening en be handeling van de toegezegde ambte- naarswet en waarin propaganda zal worden gemaakt voor de pensioen- vereeniging. onverschillig, waar de weg heen leiddehij zag niet eens dat hij voortdurend dicht bij den molen bleef, terwijl de weg daar een bocht maakte. Een grove stem wekte hem uit zijn gepeins. Hij keek op en bevond zich tegenover den schaapherder van het dorp, die op een boomstam zit tende, ijverig breide, terwijl zijn hond de kudde bewaakte. Kasper kende den ouden man goed. Hij had vroeger altijd gaarne een praatje met hem gemaakt en menigen goe den raad van hem ontvangen. De oude groette hem nu even vriende lijk als vroeger, toen Kasper's eer nog onbevlekt was, en vroeg hem wan neer hij was teruggekomen en wat hij verder dacht te doen. Verrast door die ontvangst trad Kasper nader. „Zijt gij niet bezorgd over uw goeden naam, als gij met mij praat vroeg hij. De herder schudde glimlachend het hoofd. „Wat hebt gij dan gedaan, dat gij als een melaatsche geschuwd zoudt moeten worden antwoordde hij. Bond van R. K. gemeenteraadsleden. Door de R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allen", te Arnhem, is het initiatief genomen tot oprichting van een bond van R. K. gemeente raadsleden. Alie zusterverenigingen zijn thans opgeroepen tot een vergadering, welke zal gehouden worden op 11 Januari te 1 uur in het verenigingsgebouw aan het Walburgisplein te Arnhem, waar mr. J. R. H. van Schaik het te behandelen onderwerp zal inleiden en de Bond zoo mogeiijk zal worden opgericht. W. A. Baron Van der Feltz. Na een langdurig ziekbed is te Assen overleden W. A. baron Van der Feltz, die vele jaren daar een leider en vertegenwoordiger is geweest in het openbare leven. Als secretaris van Epe werd de heer Van der Feltz in 1856 tot bur gemeester van Assen benoemd. Ach tereenvolgens werd hij daar verkozen tot lid van den raad, lid van de Provinciale Staten, in 1874, lid van de Tweede Kamer in 1877 en lid der Eerste Kamer, voor welke functie hij evenwel bedankte. Tot 1878 bleef de overledene bur gemeester en bracht in de stad vele belangrijke dingen tot stand (de gas fabriek en een naar hem genoemd villapark); tot 1887 bleef hij lid van den raad, tot 1898 lid der Provin ciale Staten en tot Maart 1894 lid der Tweede Kamer. Bij. de Kamer ontbinding stelde hij zich niet be schikbaar. De regeering huldigde zijn ver diensten door de benoeming tot rid der in de Orde van den Nederland schen Leeuw en officier in de Orde van Oranje-Nassau. Met hem is een der meest ver dienstelijke ingezetenen van Assen ten grave gedaald, een philantroop, door wien in stilte menig arme en behoeftige werd geholpen. Schouwburgbezoek en conduitestaat. Het „Hbl." is slecht te spreken over de aanteekening, die de minister van marine in het aanteekenboekje van de machinisten heeft doen plaat sen, omdat zij in Rotterdam niet naar den schouwburg zijn gegaan. Het merkwaardigste van dezen ook wegens andere redenen merkwaardi- gen maatregel is wel, schrijft het blad, dat blijkbaar niet gevraagd is of ook gewetensbezwaren mede oor zaak waren dat enkele van deze machinisten geweigerd hebben een schouwburg te bezoeken. Doch wij zullen hierop niet te diep ingaan, zeer goed begrijpende, dat deze minister, niet zoo dadelijk aan de mogenltjkheid gedacht heeft, „Als ik rechter geweest was, dan zou ik u niet veroordeeld hebben ik zou hen hebben gestraft, die uwe moeder tot haar laatsten ademlocht hebben vervolgd. Zij allen, die er vermaak in vinden steener. tegen u op te rapen, moesten eerst denken aan den balk in hun eigen oog, voordat zij den splinter in het oog van anderen zagen". „Wanneer gij hun dat zegt, steeni- gen zij u 1" „lk zeg het niet, omdat ik weet, dat het nutteloos is. Uwe moeder heeft het gezegd en daarom was zij een heks. Gij hebt verkeerd gehandeld, Kasper, maar een misdrijf was het nietwant een misdrijf is niet denk baar zonder boos opzet, en het was geen slechtheid, welke u aanspoorde, om hout uit hef bosch te halen. De gemeente had haren plicht moeten doen en de arme vrouw in hare ziekten moeten bijstaan. Keer die nalatige gemeente den rug toe de wereld is groot genoeg, gij zult wel een piekje vinden, waar gij uw hoofd kunt neerleggen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1