Gemengd Nieuws, Ingezondsn sfuklfen. BUITENLAND. de houding geschoten, doch toen was de middellijn van de schijf 30 c.M. De „Stct." no. 283 bevat een Kon. besluit van 21 November, waarbij, met vernietiging van het bestreden besluit van Gedeputeerde Siaten van Zeeland, wordt verklaard, dat daarbij ten onrechte artikel 19 der wet is toegepast op het besluit van den gemeenteraad van Ter Neuzen, dd. 31 Maart 1910, tot intrekking van zijn besluit van 6 September 1909, voor wat betreft het bouwen van een school aan den Arsenaalweg en de regeling van het aan die school en aan school B te geven onderwijs. KERH EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep te Ritthem door den heer P. L. Kiehl, cand. te Utrecht. Voor de vrije- en orde-oefenin gen zijn te Venlo geslaagd de damss J. J. Duste te Oostburg, E. P. de Bruijne te Aardenburg en J. J. M. de Kramer te Breskens. Rechtzaken. De advocaat-generaal bij het Hof heeft besloten geen cassatie aan te teekenen van het arrest in zake de Papendrechtsche zaak. Op den Westersingel te Rotter dam is gisterenmiddag een 14jarige jongen overreden door een met een paard bespannen groentenwagen De wielen gingen hem over den buik. Bewusteloos binnengedragen in het nabijzijnde Diaconessehuis kon een dokter daar juist aanwezig, slechts den dood constateeren. Te Ambt- Almeloo is een 85jarige man op een overweg onder den trein geraakt. -De ongelukkige was terstond dood. Gisterenmiddag viel op het abat toir te Amsterdam een löjarige jon gen bij het stoeien, van een 5 meter hooge veranda op een steenen vloer. In bedenkelijken toestand, vermoede lijk met schedelbreuk, werd de jon gen naar een gasthuis overgebracht, en daar opgenomen. Zijn toestand is hoogst ernstig. OnderTer Apel is een schipper in de Weerdingervaart te water geraakt en verdronken. Of schoon zijn lantaarn even te voren uitgegaan was, heeft hij toch gewaagd in het donker verder te gaan, hetgeen hij echter met den dood moest be- koopen. Nadat door een viertal voerlui bij gelegenheid van een z.g. „Meiboom" druk aan Bacchus was geofferd—men zegt, dat door hen 5 kan jenever was verzwolgen—werd de terugtocht naar Deventer onder nomen. De gevolgen van het „zuipen" bleven niet uit, de heeren geraakten, de een na den ander, van den wagen en onder de paarden en wagens, waarbij nogal kwetsuren werden op- geloopen. Een werd ongeveer het been afgereden, de tweede brak zijn been, de derde verwondde zich dermate in het gelaat, dat hij haast onkenbaar was. Alleen no. 4 kwam er zonder ernstige verwondingen af. De beide eersten zijn in 't ziekenhuis opgeno men. In den laatsten tijd werd er te Amsterdam over geklaagd, dat de electrische tram zoo langzaam reed. Dit schijnt de aanleiding te zijn ge weest tot een order van de directie aan het personeel om vlugger te rijden. Maar nu gaat het er weer wat te vlug op los. Het „Nieuws" schrijft Daar komt de tram. Met één schuiver glijdt, schiet het gevaarte aan, hokt met een schok; een plokje mannen en vrouwen kwakt er tegen aan als ijzervijlsel tegen een mag neet; de bestuurder kijkt om het voorbalcon heen naar achter, de bijwagen-conducteur kijkt om het achterbalcon heen naar voren en nauw is de laatste van het trosje aandringende menschen naar binnen gewipt of gesleurd fluitje, ting, wèg... Wee den langzame, den dralende, den gebrekkige, ze blijven staan, spot over de hijgend aanhollenden zij zien de bliksemtram al haast aan de volgende halte. Laten we ons nu weer niet aan over ijver bezondigen. De tram is er ten slotte niet voor een mooie dienst regeling, maar voor het publiek. Vlug rijden is goed, vlug in- en uitstappen noodig, en de overmatige vaart zal wel weer luwen als het nieuwe er af is maar wat men verlangen mag is redelijke toepassing door het personeel van de door de directie gegeven instructies. Zaterdag den 10 December a.s. trokken de 2 pet. loten stad Antwer pen met een hoofdprijs vanfrs.100.000. Luidens de in dit blad voorkomende advertentie worden deze loten door de Hollandsche Credietbank aange boden tegen maandelijksche aflossing van f 1 tot f 3. In dezelfde advertentie worden ook premieloten stad Venetië aanbevolen, welke tot het jaar 1919 moeten wor den uitgeloot en waarvan de eerst volgende trekking op Zaterdag 31 December a. s. plaats heeft. Een buitenkansje. In de maand October II. kocht iemand bij de Hollandsche Credietbank, ge vestigd te Amsterdam, Reguliersgracht 138, een canton Freiburger premielot op maandelijksche afbetaling en na slechts 2 termijnen van f 2 te heb ben betaald, is het aardige prijsje van 30.000 francs daarop gevallen. Een bewoner der Joden Hout tuinen te Amsterdam, bemerkte gis terenavond bij zijn thuiskomst eenige personen op de trap zijner woning, die hem verdacht voorkwamen. Hij waarschuwde de politie, die het ge- heele huis vergeefs onderzocht; maar op het dak vond zij ongeveer honderd K.G. daklood liggen, dat daar gereed lag om weggehaald te worden. De daders hadden zich reeds uit de voe ten gemaakt. Omeenhoedl De uit gever van de „Ossche Cour." die geregeld voor zijn blad verslag maakt van het verhandelde in de raadszitting, zette, toen de laatste Ossche raads vergadering was afgeloopen, bij vergissing den hoed van den wet houder C. op zijn hoofd, een sierlijk sportpetje achterlatend. De geachte wethouder, die met dit weer niet gaarne blootshoofds buiten loopt, was dus genoodzaakt het petje op te zetten. Aldus gedekt begaf hij zich naar een nabij het raadhuis wonend collega, die de pet als het eigendom van den heer A. herkende. Het geval loste zich dus spoedig op en zou overal in de wereld met een verontschuldi ging afgeloopen zijn. Te Oss werd van dit geval echter procesverbaal opgemaakt I Te Angers is een opzienbarende moord gepleegd. De vermoedelijke dader, zekere Delhumeau, een paar- denkooper van Jersey, is voortvluch tig maar zijn minnares en me deplichtige is gevangen genomen. Del humeau moet zijn slachtoffer ver moedelijk een welgesteld Engelschman in zijn woning gelokt en hem daar gedood hebben door een slag op het hoofd. Daarna heeft hij den doode baard en knevel afgeschoren en diens aangezicht zoodanig ver minkt, dat het onmogelijk op het eerste gezicht te herkennen was. Daar na deed hij het lijk in een koffer en kruide het door de straten van Angers, die op dat uur vol menschen waren. Af en toe liet hij den kruiwagen met de griezelige vracht voor een wijn huis staan en ging een glaasje drinken. Eindelijk wilde hij op een stille plek den doode in het water werpen maar er kwamen twee soldaten aan en hij ging aan den haal. De soldaten ach tervolgden hem, maar zij konden hem niet inhalen en op een journalist die hem trachtte tegen te houden, loste hij een revolverschot. Zijn minnares, die hem hielp bij het ontkieeden en verminken van den doode, is in hare woning gevat. Waar schijnlijk was haar 2l/a jarig kind ooggetuige van den moord. Twee jaren na den moord op apotheker Tathge te Maagdenburg is de voornaamste schuldige aan die misdaad, Otto Knitelius, te Petropolis in Brazilië gevat en aan de Duitsche justitie uitgeleverd. Op 25 October 1908 kwam Rathge des middags van een wandeling thuis en vond in het bureau zijner apotheek twee elegant gekleede inbrekers. In den strijd, dien hij met de indringers aanving, werd Rathge door een schot in den buik doodelijk gewond. Hij had echter nog de kracht een der kerels op straat te volgen en hem krampachtig aan zijn overjas vast te houden, tot de inbreker gearresteerd kon worden. Deze noemde zich „artist" Frans Schroder uit Hannovér, maar werd reeds een paar dagen later geïdentificeerd als de particuliere detective, voormalig koopman Arthur Ritter. Van zijn medeplichtige heette hij slechts den voornaam Frits te kennen, maar hij was te Maagdenburg reeds herhaaldelijk in elegante café's en restaurants gezien met een klaar blijkelijk zeer voornaam heer, die zich voor den kunstschilder Fritz Turbahn had uitgegeven. Dit heerschap was de recherche reeds als een verdacht individu op gevallen, toen hij van poging tot afdreiging jegens een huzarenluitenant werd beschuldigd en toen op bevel der politie door den inlichtingsdienst gefotografeerd en gemeten. Al vrij spoedig na den moord op Rathge kwamen berichten in, dat de gezochte, die overal in full dress was opgetreden, in Frankfort, Londen en andere steden inbraken had gepleegd, maar steeds aan den wrekenden arm der gerechtigheid had kunnen ont komen. Tot zijn noodlot hem achterhaalde. Want ten slotte ontdekte de Duitsche politie een zeker spoor, dat naar Buenos-Aires en Rio de Janeiro voerde. De Maagdenburger rechter van in structie verzocht den Brazaliaanschen autoriteiten om een zorgvuldig onder zoek in te stellen, en zoo gelukte het, Knitelius te Petropolis te knippen. Daar zijn identiteit door de Duitsche overgeseinde meetkaart dadelijk kon worden vastgesteld, kwamen de autori teiten in genoemde stad het verzoek om uitlevering gereedelijk na. En met heteerstvolgende schip werd de moordenaar naar Hamburg ver voerd en van daar naarMaagdenburg, waar hij reeds in het huis van be waring is opgesloten. De exposanten op de wereld tentoonstelling van Brussel klagen dat de Belgische staat geen wagens genoeg ter beschikking stelt voor de terugzending der tentoongestelde goederen. De Belgische staat kon echter aan de aanvraag niet voldoen, daar de Franschë Noorderspoorweg ongeveer 16000 Belgische wagens op Fransche lijnen gebruikte, die nog niet zijn teruggezonden. De Belgi sche minister van spoorwegen, heeft daarom besloten de internationale overeenkomst voor het wederkeerig gebruik der waggons op te zeggen en is een proces begonnen tegen den Franschen Noorderspoorweg tot teruggave van de waggons. Overigens is reeds alleen naar aanleiding van dit proces een groot aantal waggons naar België teruggezonden. Te beginnen van 1 Januarie zullen in geheel het Belgische leger de manschappen twee maal per week visch te eten krijgen. Elke man be komt 220 grainop dit oogenblik worden de keukenmeesters geoefend om die spijs behoorlijk gereed te maken. Reeds deze week wordt in sommige regimenten te Antwerpen en Gent visch opgediend voortkom- stig der Oostendsche visscherij. Eens de maatregel algemeen gemaakt schat men dat de zeevisscherij van Oostende omtrent 800,000 kilo visch per jaar zal te leveren hebben. („Hbld. v. Antw.") Het aantal ziektegevallen te Hamburg naar aanleiding van het gebruik der „Backa" margarine, neemt nog steeds toe. Er zijn thans 200 personen aangetast, waarvan er 4 onder vergiftigingsverschijnselen zijn overleden. Ook uit de omstreken komen berichten van verdachte ge vallen. In verschillende Fransche pro vinciën is een kleine verbetering gekomen in den toestand door de overstroomingen veroorzaakt. Tegen de verwachtingen rees de Seine slechts een centimeter, maar de Loire toont meer neiging tot stijgen. Ook de stroomen in het Rho- nedal stijgen voortdurend en hebben reeds de bewoners van de langs de rivier gelegen dorpen gedwongen hun huizen te verlaten. Ernstige be richten omtrent overstroomingen ko men ook uit Normandie en Bretagne. De rivier de Ome heeft een groot gedeelte van Caen overstroomd en de dam, die was aangebracht ter bescherming van het spoorterrein daar is doorgebroken. In sommige straten staat het water een meter hoog en de stad is bovendien nog beroofd vair de electrische verlichting, daar de centrale onder water staat. Te Saint-Brieuc is een brug door het water weggeslagen en te Le Rusquc is de spoorlijn onderbroken door het water. De Seine schijnt haar maximum te hebben bereikt,- daar de boven-Seine te Bray vallende was evenals de Loing bij Bleneau, de Yonne te Joigny, de Marne bij Cha- lifert en de Grand Morin bij Pom- meuse. Wanneer er geen regen meer valt, verwacht men spoedige daling van de rivier. In de voorsteden is de toestand echter nog ongunstig en zoowel Saint-Ma'r-les-Tosses als de lage gedeelten van Choisy-le-Roi zijn door de Marne onder water gezet. De bewoners die nog in hunne huizen zijn gebleven worden door booten van het noodige voorzien. De toestand van de Seine is dus over het geheel nog stationnair. Maar in an dere streken en vooral langs de Loire is de toestand ernstiger. De rivier be reikte een hoogte van vijf meters bij Firming en eergisteren te Roanno van drie meter. Te Tours zijn verschillende straten ondergeloopen, evenals de openbare parken. Aan een eergisteren te Parijs gehouden feestmaal heeft Paulhan uit handen van den Parijschen vertegen woordiger van de „Daily Mail" een chéque ontvangen van f 12.000. Dit is de prijs, door „Daily Mail" voor de langste vlucht overland tus- schen 16 Augustus 1909 en 15 Augus tus 1910 uitgeloofd. Cook's bekentenis, dat hij, na er rijpelijk over na te hebben ge dacht toch eigenlijk niet weet of hij half gek door eenzaamheid en honger de Noordpool bereikt heeft, mag nu toch zeker wel als het slot der ge- heele Cook-historie worden be schouwd. Cook hoopt, dat zijn land- genooten zullen gelooven, dat hij te goeder trouw is geweest en dat hij hen kan doen verstaan, welke ont beringen hij te lijden heeft gehad. De doctor is thans nog in Europa hij verklaart trouwens, dat hij meestentijds te Londen was, zonder daar herkend te zijn geworden hij is echter voornemens het Kerst feest bij zijn eigen volk te vieren. In Noorwegen zijn er geduren de het jaar 1909 niet minder dan 56,500,000 kabeljauwen gevangen, tegen 48 millioen het voorafgaande jaar. Die kabeljauwen hebben opge bracht ruim 19 millioen kronen. De haringvangst leverde op 2.1/4 millioen hectoliters van dat zeeban ket, die een waarde vertegenwoordi gen van ongeveer 10 millioen. Men schat de geheele opbrengst der vischvangsf in dat land op meer dan 471/2 millioen kronen. James Gallagher, die op 9 Augus tus den aanslag p eegde op den New Yorkschen burgemeester Gaynor, verscheen Woensdag voor den rech ter te New York, onder beschuldiging een gewapenden aanslag te hebben gepleegd. De aanklacht betreft echter het kwetsen van den hoofdambte naar Edwards, die op het oogenblik van den aanslag met Gaynor stond te praten en eerst bij het derde schot werd gewond. Bovendien wordt Gallagher be schuldigd van het dragen van verbo den wapens. De aanklacht wegens een aanslag op Gaynor, zal in verband met de bepalingen van de Amerikaansche strafwet, eerst na verloop van een jaar in behandeling komen, daar, zoo de burgemeester binnen dien tijd mocht sterven, de dader vervolgd wordt wegens moord, terwijl hem later slechts een aanval met de be doeling manslag te plegen, ten laste kan worden gelegd. Onderwijzer„In onze taal hebben we drie trappen van verge lijking. Noem eens een voorbeeld!" Eerste leerling„Lang, langer, langst." Tweede leerling „Ik weet 'n voor beeld van vier." Onderwijzer Tweede leerling „Lek, lekker, lek kerder, lekkerst". Derde leerling: En ik een van vijf: Iets, meer, meerder, meest, meester!" Meester zwijgt. Op zulk een hoogen trap dacht hij nooit te zullen komen te staan. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) Vervroegde winkelsluiting. Mijnheer de Redacteur Met groot genoegen las ik de ad vertentie in uw blad van gisteren avond betreffende het besluit van verschillende winkeliers hier ter stede, .om met ingang van 6 Dec. a.s. hunne zaken om 9 uur te sluiten. Van verschillende kanten zal voorzeker dit besluit toegejuicht worden. En voor patroon en voor personeel zal nu voor het eerst eens een periode aanbreken, dat men eens een wintertje medemaakt waar men wat aan heeft. Men zal zeggen, het is maar een utirtje, dat scheelt niet zooveel, maar het is werkelijk een zeer groot verschil. Wanneer men van 's morgens 8 uur in dezen tijd tot 's avonds 10 uur in touw is, welnu dan is het werkelijk de moeite waard, wanneer men om 9 uur kan zeggen, ziezoo nu is het voor heden gedaan, morgen weer met frisschen moed aan het werk. Het is te hopen, dat van de zijde van het publiek nu eens wat medegewerkt wordt, om tenminste deze proef zoo doende te doen slagen, dat wanneer het eenmaal Maart is, de winkeliers zeggen kunnen „Nu, het is me zoo best bevallen, we moesten het toch maar voor altijd zoo houden." Zou echter dit voorbeeld ook na volging kunnen vinden bij heeren kruideniers Als het toch in één branche noodig is, dan is het wel in deze. En bovendien het gemak kelijkste. In dat vak wordt èn door patroon èn personeel een mooie dag gewerkt en ook voor hen zou het een ware uitkomst wezen, wanneer voor dit doel de heeren de hoofden eens bij elkaar brachten om, zij het dan slechts voor proef, deze winter maanden te sluiten. Dan is er een begin gemaakt en met een goeden wil kan deze nieuwe toestand be stendigd blijven. De patroon is wat vroeger van zijn dagelijksche be slommeringen ontlast en het personeel heeft meer gelegenheid zich op ander gebied te ontwikkelen, allicht wordt met meer energie het werk door hen verricht. Moge het besluit van heeren ma nufacturers strikt gehandhaafd wor den en de overigen, nog niet om 9 uur sluitenden, bereid gevonden worden gezamenlijk over te gaan tot een algeheele sluiting van winkels om 9 uur 's avonds. Tenslotte een vraag aan het na 9 uur koopend publiek, koopt s. v. p. vóór 9 uur, mevrouw zendt uwe dienstbode na 8 uur niet meer naar den winkel, hierdoor belemmert U het bereiken van een doel, waarnaar reeds jaren lang door duizenden in het land wordt uitgezien. Met dank voor de plaatsing, Een Voorstander. FRANKRIJK. In de gelederen der royalisten is tweedracht ontstaan. Geruimen tijd geleden had graaf de la Régie, hoofd van het politiek bu reau van den hertog van Orleans, zijn misnoegen te kennen gegeven over de al te strijdvaardige houding van de „Action Francaise", het or gaan van den Bond van dien naam, en bovendien heeft hij dezer dagen afkeuring uilgesproken over den aan slag van den „camelot du Roy La- cour" of minister-president Briand. Dat konden vele royalisten niet zet ten. In een venijnig artikel, getiteld „een noodzakelijke terechtstelling", nam de „Action Francaise" dus den graaf op geniepige wijze onder han den en stelde hem aan de kaak als een intrigant, die zijn heer, den her tog van Orleans, om den tuin leidt. De la Règle bleef het antwoord niet schuldig en liet in de „Corres- pondance Nationale" de aanwijzin gen van den hertog aan zijn getrouwen opnemen, waarin hij hun eensgezind heid en wederzijdsche hartelijkheid, takt en gematigheid aanbeveelt, terwijl hij hun tevens op het hart drukt persoonlijke aanvallen te vermijden. De „Action Francaise" laat zich echter ook door de directe bevelen van den hertog niet van den weg brengen, dien het haar goeddunkt té bewandelen, zooals blijkt uit het gebeurde op de Woensdag gehouden vergadering van de verschillende groepen der „Action", waar graaf Léon de Montesquiou onder instem ming der hoorders verklaarde, dat de „Action Francaise" zich niet storen zal aan de voorschriften van den her tog, die door bedriegers op een dwaalspoor wordt gebracht en dat zij ook verder zal optreden zooals het haar goeddunkt. ITALIË. Bij de voortgezette be spreking van de begrooting van bui- tenlandsche zaken verklaarde de mi nister van buitenlandsche zaken, dat de Italiaansche staatkunde streeft naar het behoud van den vrede en bovenal naar handhaving van den territorialen status quo. Noodig is kalm vertrouwen in het voortduren van den vrede, ter voortzetting van het hervormingswerk in het binnen land en tevens ter verhooging van den toenemenden bloei des lands. De buitenlandsche politiek beoogt niets anders, streeft naar geen andere doeleinden, dan zulke/waarover het parlement en het land reeds herhaal delijk hunne goedkeuring hebben uitgesproken. Voor die doeleinden is het Drievoudig Verbond de hechte grondslag. Italië staat op voet van volkomen gelijkheid met de andere bondge- nooten, daaraan te twijfelen zou be- leedigend zijn voor de waardigheid van het land. Vrijmoedige besprekingen met de bondgenooten zijn een noodzakelijk heid voor het behoud van de een dracht, ziedaar de reden van de sa- komsten te Florence, Berlijn, Salz burg, Ischl en Turijn. Minister San Giuliano zeide verder, dat het Drievoudig Verbond eenstem mig is ter zake van de handhaving van den vrede en dat de status quo en de integriteit van hetTurksche rijk en van de Balkanstaten de voornaam ste zijn van de quaesties, die in de bovengenoemde samenkomsten zijn besproken. Ook de andere groote mogendheden zijn het op dit punt eens. De hartelijke vriendschap met Frankrijk, Engeland en Rusland is volkomen in overeenstemming met

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6