Tweede Blad BLOOKER's CACAO 5 December ISo 286 48e Jaargang. 1910, Maandag Gemeentebestuur. DAALDERS VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden, dat blijkens bij hem ingeko men ambtsbericht Funchal(Madeira) is besmet verklaard wegens Aziatische Cholera. Vlissingen, 3 December 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. KOFFIE is duurder geworden,doch kost nog steeds f 1.50 per bus van 1 Kilo (2 pond). Kleinere bussen naar verhouding. Vlissingen, 3 December. Circus P. WilRe. Gisteravond nad de openingsvoor stelling plaats in de tot circus inge richte zaal van het Concertgebouw aan de Emmastraat. Er was, de weergesteldheid in aan merking genomen, nog vrij wat pu bliek aanwezig en de zaal is voor de bezoekers heel practisch ingericht. De manége, acht meter in middellijn, biedt voldoende ruimte voor de afwerking van een program, waarin heel inte ressante nummers voorkomen, terwijl gezorgd is voor een bonte, vlugge en aangename afwisseling. De voorstel lingen betreffende paardendressuur en kunstrijden zijn alle mooi en be langwekkend de dames zijn allen zeer goede kunstrijderessen en geven heel wat te bewonderende verschil lende gedresseerde paarden vormen een mooie verschijning en de drie dubbele jockeyrit verdiende het ap plaus, waarmede het publiek niet karig was. Bijzonder interessant is de olifantendressuur, daarvan wordt waarlijk niet te veel gezegdhet miniatuurcircus van August Wheals is heel aardig, evenzoo de voorstel ling gegeven met Rigoletto, den Won- derezel- Omtrent al de nummers is bereids in dit blad een en ander bekend ge maakt, er kan worden bijgevoegd, dat de paarden er goed verzorgd uitzien en het welvoorziene program met nauwgezetheid wordt afgewerkt. Met grond kan worden verwacht, dat de voorstellingen van dezen avond en morgen een groot aantal bezoekers zullen trekken. De Kamer van Arbeid voor de Metaalbewerking alhier, besloot in hare laatst gehouden vergadering het volgende nogmaals onder de aandacht van het publiek te brengen De werkkring der Kamer strekt zich uit over de gemeente Vlissingen. Volgens art. 23 der Wet op de Kamers van Arbeid kunnen ook na burige gemeenten waar geen Kamer van Arbeid gevestigd is, zich tot deze Kamer wenden." Zij vertegenwoordigt de navolgende bedrijven: le het bewerken van me talen met uitzondering van het lood- en zinkwerkersbedrijf2o. het scheep- makersbedrijf3o. het laden en lossen van schepen en spoorwegwaggons. Ook andere bedrijven (brood- en banketbakkerijen, tabak- en sigaren fabrieken, bierbrouwerijen, slagerijen, 't schoenmakers- en kleermakersbe- drijf enz.) waarvoor geen Kamer van Arbeid alhier is opgericht, kunnen zich ingevolge bovengenoemd art. tot deze Kamer wenden. Het doel der Kamer is de belangen van patroons en werklieden in onder linge samenwerking te bevorderen, doora. het verzamelen van inlich tingen over arbeidsaangelegenheden b. het dienen van advies aan de hoof den der departementen van algemeen bestuur en de besturen van provin ciën en gemeenten, hetzij op aanvrage van die autoriteiten, hetzij uit eigen beweging, ten aanzien van alle on derwerpen, welke de belangen van den arbeid raken c. het dienen van advies en het ontwerpen van over eenkomsten en regelingen op verzoek van daarbij belanghebbenden d. het voorkomen en vereffenen van geschil len over arbeidsaangelegenheden ook voor zoover noodig ioor te bewerken, dat eene scheidsrechtelijke uitspraak tusschen de partijen tot stand kome. Tot alle leden der Kamer en den secretaris kan men zich wenden, zoo bij geschillen ais ter bekoming van inlichtingen, het doel der Kamer be treffende. mlichtingen omtrent arbeidstoestan den rakende de bedrijven door de Kamer vertegenwoordigd worden door den secretaris (Badhuisstraat 65) gaarne in ontvangst genomen. Alle stukken de Kamer betreffende zijn portvrij mits de enveloppe voor zien zij van den naam van den af zender en van de aanhaling: Vrij van port ingevolge art. 36 der wet op Je Kamers van Arbeid". Sint Nicolaas op bezoek. Gisterenmiddag is een aardig feest gegeven aan de leeriingeljes der Frö belschool in de Paul Krugerstraat. Half drie zouden komen Sint Nicolaas en zijn zwarte knecht. De kinderen, die allen een plaatsje gevonden had den in de kather der directrice, ston den reikhalzend af te wachten de komst van den goeden Sint. Zij wisten, dat de Heilige Man van uit Spanje met de boot was gekomen en per rijtuig de school zou bezoeken. Toen dan ook het rijtuig de Paul Krugerstraat inreed, kwam aan het gejuich haast geen einde. Men zag Sinterklaas al zitten en naast hem zijn knecht. Voor uitgestegen was, hadden de kinderen zich opgesteld in de speelzaal en zon gen een welkomstlied. De goede Sint, gekleed in ga a, en steunend op zijn staf, kwam minzaam buigend binnen en werd geleid naar een met groen versierden zetel, op den voet gevolgd door zijn gelaarsden en gespoorden knecht. Met kwistige hand werd-ge strooid. Daarna werden verschillende leerlingen bij Sinterklaas ontboden, die, öf een vriendelijke vermaning, öf een pluimpje kregen, maar bij het teruggaan toch steeds hun handjes zagen volgestopt met pepernoten. Werkelijk aardig te zien, hoe de meeste kleuters vrij en frank voor den troon van Sinterklaas verschenen en slechts een enkele huiverend was om vlak bij den goeden Sint te staan. Nadat ver der de kleinste leerling een liedje had gezongen en twee andere een toepas selijk versje hadden gezegd, werd een spelletje gespeeld door een der af- deeiingen. Hét spelletje van de vogels, waarbij het moedertje uitvloog om eten te halen voor haar kinderen en heel gauw tot de ontdekking kwam, dat de slagpennen der kindertjes al zoodanig waren ontwikkeld, dat de jeugdige vogels het nest uitvlogen en... moedertje alleen achterbleef. Niet ai leen dat bij dit spelletje lief werd ge zongen, doch ook vrij aardig werd door de vogeltjes geacteerd. Vervolgens werd overgegaan tot het uitreiken van verschillende cadeautjes; het aantal was zóo groot, dat het al donker werd voor Sinterklaas daarmee klaar was. Zoowel door de directrice ais door een der leden van het bestuur der school wérd Sinterklaas hartelijk be dankt en met aandrang uitgenoodigd een Volgend jaar terug te komen. On der het spontaan aanheffen van ver schillende afscheidliedjes verliet de goede Sint, even statig als hij geko men was, de speelzaal. Op uitnoodigiiig der directrice wa ren verscheidene ouders met de kin deren mede gekomen en het was te zien, dat ook zij genoten van de vreugde hun kinderen bereid. Een woord van hulde aan „Sinter klaas met zijn zwarten knecht" is hier zeker op zijn plaats, eveneens een woord van dank aan dengene, die het tracteeren der kinderen mogelijk heeft gemaaktmaar vooral ook een woord van dank aan de directrice mejuffrouw E. C. Ets, voor de moeite die zij en ook haar personeel zich gege ven heeft om dit feest te doen slagen. Overtuigd van het groote nut van goed Fröbelonderwijs voor kinderen, willen wij in het belang van vele ouders nog even meedeelen, wat eeni- gen tijd geleden als advertentie in ons blad werd opgenomen. De school in de Paul Krugerstraat is verdeeld in drieafdeeiingen A, B en C Het school geld bedraagt voor afdeeling A t 5 per kwartaal, voor afdeeling B 20 cent per week, voor afdeeling C 10 cent per week. Het onderwijs in elke af deeling wordt op dezelfde wijze en met gelijke leermiddelen gegeven. Leerlingen moeten minstens drie jaar oud zijn. Het aangeven van leerlingen heeft plaats in het schoolgebouw op de uren, dat onderwijs wordt gegeven. Schiet- en Tooneel- vereemging „Onder Ons." Het is nu 15 jaren geleden, dat op initiatief van eenige heeren, waar onder in de eerste piaats genoemd mag worden de heer J. P. Louwerse, een schiet- en tooneelvereeniging werd opgericht en haar de naam werd gegeven van „Onder Ons." Een bewijs, dat „Onder Ons" het haren leden steeds aangenaam en gezellig weet te maken is, dat zij steeds in leden-aantal toeneemt en kan zij zich dan ook rekenen onder de grootste vereenigingen in Zeeland oo haar gebied. Evenwel zijn onder dé leden nog slechts een zestal op richters, nl. de heeren Kok, Roest, Rijnaard, Van Aartsen, Visser en Nuesell. Dit jubileum zal feesielijk worden herdacht. Zondag 18 dezer, 's mid dags 12 uur, zal het muziekgezelschap „Ons Genoegen" het vaandel bij den president der vereeniging, den heer Mol afhalen, alwaar dan de eerewijn zal woiden aangeboden, 's Middags geeft genoemd muziekgezelschap van 4—6 uur een matinée in het feest lokaal van den heer Buning. Den volgenden dag wordt door Onder Ons" een soirée gegeven, waar een tweetal tooneetstukjes zullen worden opgevoerd, nl. „In naam der Ko ningin" en „Frits". De rollen hiervan zijn in goede handen en wij twijfelen niet of deze vereeniging zal het 15jarig bestaan met succes vieren. De hoofdmachinist O. J. van Donk wordt 21 Dec. a.s. overgeplaatst van de „Koningin Emma" op Hr. Ms. „Bever" alhier als hoofd der machine kamer en de machinist N. M. de Vos, van iaatstgemelden bodem met dien datum op nonactiviteit gesteld om 7 Januari naar Oost-Indië te ver trekken. Het Engelsche stoomschip „Stag" is hedenmorgen binnengekomen van Cuba met een lading melasse. Het Duitsch stoomschip „Gertrud Woerman", komende van Durban, ankerde hedenmorgen hier op de reede. Na ontscheping van passagiers vertrok het schip naar Hamburg. De mailboot „Koningin Wilhelmi- na" zal 19 Dec. in den geregelden dagdienst worden opgenomen. De „Prins Hendrik" zal naar de Kon, Maatsch. „de Schelde" worden over gebracht; teneinde de rioodige her stellingen aan de machine te onder gaan. De tot reserve-luitenant benoemde vaandrigs A. W. Tapper, K. J. Bofjinga, J. M. Zaniuo en H. J. van Oruting, werden hedenmorgen te Bergen op Zoom, voor het front van den troep, door den kolonel de Wildt, commandant van het 3e regiment infanterie, beëedigd en in functie gesteld. Het bericht in ons blad van gister avond betreffende de detacheering van den heer A. T. Konings te Amsterdam is, naar men ons nader meldt, niet geheel juist. De heer Konings wordt niet belast met het toezicht op den aanbouw van stoommachines en ketel aan de Marinewerf te Amsterdam, doch bij de opstelling aan boord van de stoom werktuigen en stoomketel van het 9e stoomloodsvaartuig, 't welk ge bouwd wordt aan de Marinewerf te Amsterdam en waarvan de stoom machines en stoomketel vervaardigd zijn aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier. Door den directeur-generaal der Staatsspoorwegen is een loffelijke vermelding toegekend aan P. Marijs, poetser alhier, wegens betoonde eerlijkheid. Aan den matroos le klasse J. M. van Dijk, dienende aan boord van Hr. Ms. kanonneerboot „Bever", is met ingang van 1 januari 1911 we gens langdurigen dienst een voort durend pensioen toegekend ten be drage van f 350 's jaars. Voetbal. De tegen morgen te Middelburg aangekondigde wed strijd voor de tweede Beke.ronde tusschen „M. V. V. O." aldaar cn „Frisia" uit Leeuwarden, gaat niet door wegens onbespeelbaar terrein. De in dit jaar gehouden propagan- da-schietwedstrijd der Koninklijke Ver eeniging van Nederlandsche Scherp schutters heeft voor wat Zeeland betreft den volgenden uitslag gehad. Bij den plaatselijken proefwedstrijd te Middelburg door de schieivereeni- ging „Medioburgum" gehouden waren winners van getuigschriften le klasse de heeren Jacq Frank geschoten 10 cartons en behaald 175 punten, W. K. Bering 10 cartons 161 p., Jacq Boasson 10 cartons 156 p., en C. J. Meulmeester 10 cartons 153 p., en H. J. N'uessell lOcartons 151 p. Getuig schriften 2e klasse verkregen de heeren P. de Kat 9 cartons 142 p., L. O. van Straaten 8 cartons 144 p., J. Verschiere 7 cartons 126 p. De heer W. Bosman verkreeg eerie eer volle vermelding 5 cortons 109 p. Te Vlissingen hield de Kon. Scherp schuttersvereeniging „Vlissingen" zulk een plaatselijken proefwedstrijd, bij welken eerste getuigschriften ver wierven de heeren J. J. van Drlsum 10 cartons 157 p., S. van de Putte 10 cartons 155 p., C. j. Andriessen 10 cartons 151 p F. van der Meer 10 cartons 140 p., A. j. de Koning 10 cartons 138 p. Tweede getuig schriften verkregen de heeren J. Lou werse 9 cartons 152 p., A. J. van Ockenburg jr. 9 cartons 139 p., L. Biesta 9 cartons 137 p., D. G- van Niel 8 cartons 138 p., A. Buskop 7 cartons 131 p., A. Raamsdonk 8 cartons 127 p., A. van Oudgaarden 6 cartons 133 p. Te Domburg, bij de weerbaarheids- vereeniging „Domburg": werden al leen tweede getuigschriften behaald en wei door de heeren P. Louwerse met 9 carto is 158 p.,Jos. van der Hage 9 cartons 159 p., D. Trieller 9 cartons 138 p. en S. de Pagter 8 cartons 144 p. Bij de schietvereeniging te Zierik- zee verkreeg een 1ste getuigschrift de heer P. A. A. Klok met 10 car tons en 156 punten. Tweede getuig- schriftlen de heeren A. v. d. Hoe ven 8 cartons 132 p., M. F. jacobi 7 cartons 137 p., Johs Catshoek 7 cartons 119 p. Eervoile vermeldingen verkregen de heerenB. ten Haaf 5 cartons 119 p., S. Kashoek 5 car tons 119 p., J. J. v. d. Ven 5 cartons 111 p., J. M. de Vos 5 cartons 110 p., J. A. v. d. Zande 5 cartons 107 p., J. L. Kashoek 5 carious 96 p., A. Anker 5 cartons 92 p. en L. J. Leeuwe a cartons 83 p. Ten slotte werd nog een plaatse lijke proefwedstrijd gehouden te St. Maartensdijk door de scherpschutters vereeniging „Koningin Wilhelmina". Bij dezen strijd waren winners van eerste getuigschriften de heeren A. G. van ijsseldijk 10 cartons 151 p., J. Polderman 10 cartons 150 p., M., van Gorsel Azn. 10 cartons 141 p. Tweede getuigschriften verkregen de heeren H. van Ijsseldijk 8 cartons 105 p. M. Noom 7 cartons 100 p., A. Scherpenisse 7 cartons 100 p., terwijl eervolle vermeldingen ver kregen werden door de heeren Chr. Biji 6 cartons 89 p., P. J. van Swaar- den 5 cartons 76 p., en J. op den Brouw 5 cartons 74 punten. Later werden de gewestelijke proef- wedstrijden gehouden, in Zeeland was de uitslag dat in afdeeling A le klasse getuigschriften verwieven de heeren W. K. Hering Middelburg 20 cartons 320 p., J. Lauwerse Vlissin gen 18 cartons 329 p., H.J. Nuessell 18 cartons 319 punten. Tweede klasse getuigschriften wer den behaald door de heeren J.J, van Dalsum Vlissingen 17 cartons 310 p., Jacq Frank, Middelburg 17 car tons 305 p., S. van de Putte, Vlis singen 17 cartons 304 p., A. Buskop, Vlissingen 16 cartons 305 p., C. J. Meulmeester Middelburg 16 cartons 281 p., P. Louwerse Domburg 15 cartons 300 p., A. J. van Ockenburg jr. Vlissingen 15 cartons 271 p., G. J. Andriessen Vlissingen 15 cartons 267 punten; D. G. van Niel 14 car tons 271 p. In deze afdeeling ver kregen ten slotte eervolle vermeldin gen de heeren P. de Kat, Middelburg 13 cartons 299 p., L. O. van Straa ten 11 cartons 250 p., jacq Boasson 10 cartons 224 punten. In de afdeeling B. verkregen eerste klasse getuigschriften P. A. A. Kok, Zierikzee 20 cartons 345 p., M. F. Jacobi, Zierikzee 19 cartons 302 p., terwijl eervolle vermeldingen ver kregen de heeren Jos v. d. Hage Domburg 12 cartons 250 p., S. de Pagter Domburg 11 cartons 247 p., j. j. v. d. Ven 10 cartons 228 p., dr. A. v. d. Hoeven 10 cartons 215 p., I. L. Kashoek 10 cartons 212 p., J. A. v. d. Zande 10 cartons 210 p., L. J. Leeuwe 10 cartons 207 p., De laatste 5 heeren wonen te Zie rikzee. Het gewestelijk meesterschap was door dezen uitslag mitsdien ge wonnen door den heer P. A. A. Klok te Zierikzee. Een zilveren kampioenmedaiile werden behaald door de heeren W. K. Hering van Medioburgum te Middelburg en j. Louwerse van „Vlissingen" te Vlissingen. Eindelijk werd de eindwedstrijd gehouden om het meesterschap van Nederland. Bij dezen strijd haalden twee Zeeuwen een getuigschrift 2e klasse en een kleine bronzen medaille voorzien van een rangcijfer, en wel de heeren W. K. Hering Middelburg met 22 cartons en 469 p., (rangcij fer 26) en H. J. Nuessell 21 cartons en 479 p., (rangcijfer 27). De heer J. J. van Dalsum te Vlis singen behaalde 20 cartons en viel daardoor juist af, daar het minste aantal cartons, waarmede een getuig schrift behaald werd 21 bedroeg. Nog dient vermeld te worden, dat bij de plaatselijke wedstrijden gescho ten werd op schijf Hoorn, maximum 10 cartons of 200 punten. Bij de gewestelijke wedstrijden werd gescholen staande uit de vrije hand op 150 Meter, schijf „Hoorn", max" 20 cartons van 40 c.M. middellijn. Bij den eindwedstrijd werdten slotte or> den zelfden pfst -nd en in

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5