van Donderdag 1 December 1910. Tweede Blad 5f. Nicolaas. No. 283. 1910. beboerende bij de FEUILLETON. Eene Verrassing. 48e Jaargang. SIRT «IMS-Hum vlissingsche Courant Vervolg.) Wanneer men op het gebied van goud en zilver zijn vrienden of kon nissen met een fraai geschenk wil verrassen, dan zouden wij vooral aan raden eens te gaan kijken in den winkel van den lieer S. WOLF, in de St. Jaeobstraat. Speciaal voor gouden heeren- en da meszegelringen is men daar uitstekend terecht. Ook in Zeeuwsch goud en zilver is de heer Wolf ruim gesorteerd, als ceinturen, gespen, braceletten, broches, hoedenpennen enz. enz. Voorts noemen wij moderne colliers in ver schillende prijzen, gouden horloges en kettingen, met zilver gemonteerd kris tal, flaconnetjes, moderne lepels en lepeltjes en verder tal van andere artikelen, welke in een juwelierszaak als die van den heer Wolf in rijke verscheidenheid te verkrijgen zijn. Men verzuime daarom niet eens bij den heer Wolf aan te loopen en te kijken of men daar niet iets van zijn gading vindt. Wij twijfelen daaraan allerminst, afgaande op hetgeen wij daar hebben gezien. Wij schreven daar juist dat de heer Wolf ook prachtige flacons verkocht. Wie deze met een lekker, den neus streelend odeurtje wil vullen, behoeft slechts enkele passen verder te gaan en zal bij den heer JOH. TBR POOK TEN de fijnste parfumerieën aantref fen zoowel in eenvoudige als luxe verpakking. Een doos lekkere zeep in alle voorkomende soorten, daar kan de heer Ter Poorten u eveneens van voorzien en voor de dames is men bij hem aan een goed adres voor prachtige kammen in schildpad, hoorn, celluloid en andere grondstoffen. Sint Nicolaas-avondvertelling door HENRI. Altijd schreef Gustaaf opgewekt en hartelijk boven allesmaar toch las men als het ware tusschen eiken re gel een weemoedige herinnering aan het vrijwillig verlatene, een heimwee naar het dierbare tehuis. Welk een genot, wanneer die koste lijke brieven in den huiselijken kring werden voorgelezen. En Tonia, ach, voor haar was het geen onvermengd genot en, voor zoover de lectuur haar een genot verschafte, genoot ze dat meest in de eenzaamheid. Eduard had het geheim van zijn vriend wel doorgrond. Hij had sinds lang een vermoeden van hetgeen had plaats gehad en had natuurlijk geen bezwaar om zijn brieven nog eens aan Tonia ter lezing te geven, die er dan mee vluchtte naar de stilte van haar ka mertje, waar ze - leed en genoot te gelijkertijd leed om het gemis van den vriend, die haar nu eensklaps zoo onuitsprekelijk dierbaar was ge worden, leed om den weinigen ernst, waardoor ze zich totnogtoe had laten leiden, leed omdat in die heerlijke regels haar naam, dien ze er soms Mochten er dames zijn, die hun echtgenoot het een of ander sclieergerj wensclien aan te bieden ook hierin is de heer Ter Poorten ruim gesorteerd en hij zal wel de noodige aanwijzing geven, dat het gekochte satisfactie oplevert. Een lekker kistje sigaren is een wel kom cadeau met St. Nicolaas en het wordt vaak uitgekozen, als men „hem" eens heerlijk wil laten dampen. Wie zulk een cadeau wenseht aan te bieden, raden wij vooral aan niet te verzuimen eens aan te loopen bij den lieer W. j. ITENDRIK8E in de Kerkstraat no. 5. Zijn winkel is voorzien van alle soorten sigaren, tabak en sigaretten en speciaal vestigen wj de aandacht op de nieuwe sigaret „Black and White" van l'-/j cent. Menige jongen zal men al geen grooter genoegen kunnen doen, dan hem daarvan een doos te geven. Al zijn boterletters een lekkere ver snapering, menigeen houdt toch ook graag van een „hartelijke beet." In do Kerkstraat juist tegenover het magazijn van bovengenoemden lieer llendrikse kan men zjn wenschen ten dezen op zichte vervullen. De heer U. F. MEUL- MEESTER (firma DE POORTER) heeft zorg gedragen, dat de tong van fijnproevers gestreeld kan worden. Wij noemen slechts rolhammetjes, garnalen in blik, ansjovis, ingelegde mosselen enz., altemaal artikelen, die een pittige versnapering zjn. Wij leven tegenwoordig inet reelit in de natte mousson en het is meer dan noodig, dat men zich tegen Pluvius beschermt. De heer J. P. ANDRIESSEN in de Lange Walstraat heeft paraplu's in alle prijzen van af de goedkoopste tot de duurste en lij levert soliede qualiteit. De heer Andriessen weet als parapluie-handelaar maar al te best, dat het meermalen voorkomt, dat re genschermen in tram, trein en café, althans op de een of andere publieke plaats, bij ven staan. Om er toe mede te werken, dat vermiste parapluies zoo spoedig mogel jk aan den rechtmatiger! eigenaar worden teruggegeven, wordt op iedere bj hem gekochte paraplue onder bittere tranen in zocht, nooit opzettelijk werd genoemd dien naam die hem immers eens dierbaar was Maar ook-genoot het meisje, omdat die brieven hem eerst recht aan haar openbaarden, hem den kloeken man, met zijn ruimen levensblik en zijn groot hart O, wat kon ze zich soms klein gevoelen, als ze zuchtend het gelezene en herlezene in den schoot liet glijden. 'tWas een treurige winter, die volgde, een winter, waaraan geen einde scheen te komen en waarin het lijden van Tonia zichtbaar begon te worden. En het voorjaar bracht niet de gewenschte verbeteringen. Zij leefde niet meer in hare eigene om geving, maar elders. Voor de liefde volle en belangstellende moeder kon Tonia's geheim niet altijd een geheim blijven maar ook het medelijden en de verstandige raadgeving van het moederhart konden hier niet baten. Daarbij kwam dat Eduard voor zijn wetenschappelijke ontwikkeling een studiereis ondernemen moest. Op die reis zou hij Gustaaf ontmoeten maar nu werden ook de brieven van dezen zeldzamer; die brieven, Tonia's eenig geluk een schijngeluk, zooals zij reeds meende maar in ieder geval het eenige wat haar staande hield. Men behandelde haar zacht en vriendelijk, met dubbele hartelijkheid, maar zinspeelde nooit op het een ot ander en liet haar stii begaan, we- gratis een naamplaatje aangebracht. liet magazijn „de Valk" van den lieer F. M. J. WE1JENS, in de Lange Walstraat, heeft ieder jaar een uitge breide keuze in St. Nicolaas-cadeaux. Men behoeft slechts de étalage te be zichtigen, om daar ook nu weder van overtuigd te worden. Handschoenen, dames- en kinderschol-ten, dasjes en strikjes, ceintuurs, eeharpes en tal van andere dergelijke hoogst nuttige ge schenken heeft de heer Wejens in alle prijzen voorradig. Dat men bij den heer Wejens eveneens aan een goed adres is voor alle soorten dekens, 't is wel bekend, maar overdaad schaadt niet en daarom wijzen wj er nog eens op. De winkel van den lieer f. J. VAN DER BEL, op den hoek van het Lange Groenewoud en de Lange Wal straat zou men allicht niet binnengaan om daar een cadeau te koopen. Daarom achten wj liet niet overbodig men behoeft slechts de étalage te zien er op te wjzen, dat de heer Van dei- Bel een mooie collectie heerendassen in de nieuwste dessins in zjn winkel heeft. Voor Engelsche caps is zjn zaak een uitstekend adres. De lieer TH. KAMERMANS Jr., in de St. Jaeobstraat heeft zjn zaak den laatsten tijd aanmerkelijk uitge breid en sinds hij een afdeeling van speelgoederen en huishoudelijke arti kelen daaraan verbonden heeft, getuigt het van den practischen blik van den heer Kamermans, dat lij in deze af- deelingen steeds het nieuwste in voor raad heeft. Zoo bjv. kinderspeelgoe- deren, galanteriën enz., hierin is lij zoo ruim gesorteerd, dat het een on begonnen werk zou zjn daarvan een opsomming te geven. Wat huishoude- ljke artikelen betreft, noemen wj glas, porselein, aardewerk, geëmail leerde ijzerwaren enz. De coiffeurszaak van den heer A. SALET op den Nieuwendjk, is in alle opzichten up-to-date. Het is dan ook niet te verwonderen, dat kj zich mag bij ven verheugen in oen tende dat voor de arme, zichtbaar lijdende, slechts één kruid gewassen was. En soms kon zij, als ze alleen was, of meende niet opgemerkt te worden, tijden aaneen, met doods bleek gelaat, of, met de handen voor de oogen, in diepe gedachten voor Gustaals beeltenis vertoeven, die hij op den vijfden December van het vorige jaar uit Dresden aan mevrouw van Bergen had toegezonden en die sedert een eereplaats in de huiskamer had ingenomen. Wanneer Gustaaf toch terug zou komen Die vraag brandde altijd op Tonia's lippen, maar nimmer durfde ze haar te doen e.i dat verdubbelde haar lijden. Meest dwaalde ze als een geest door het huis, nergens rust vindende, nergers dan alleen op die eene plaats, waar twee oogen ernstig vriendelijk haar tegenblikten. O, wat zeiden die oogen haar nu? En toch vlogen de lange maanden om, hadden opnieuw de November stormen gewoed en was de vijfde December daar. O, dag van vreugde en zaligheid weleerdag van bittere ellende thans 1 Met een herinnering denkt Tonia aan de toekomst, die oange vreese- lijke toekomst. De avond is daarde huisgenooten bevinden zich nog allen elders. Eduard is nog altijd ver van huismaar straks zullen de anderen toenemende clientèle. Evenals de salon aan de eischen van den tjd beant woordt, zoo zorgt de heer Salet er ook voor dat in zijn winkel steeds hot nieuwste op coiffeurs-gebied te ver krijgen is. Dames die heur haar eens keurig willen kappen moeten haar wensch maar eens te kennen geven naar een prachtige kuif-, zij- of andere kam. Wie weet als St. Nicolaas het te we ten komt of hij dan niet eens bj don heer Salet binnengaat. Als het maar zoover komt dan is het pleit reeds be slist, want dan kan het niet, anders of de goede Sint zal den heer Salet ge regeld bij ven begunstigen. Een stukje gekruid, amandel of bruin St. colaas wordt den 5 December als men familie of kennissen bezoekt het eerst gepresenteerd. De wed. J. DE MUNOK in de St. Jaeobstraat heeft dit speculaas in verschillende prijzen en ook boter- en spritsletters kan men daar bekomen. Van de wed. de Munek naar de Kleine Bazaar van den lieer J. VAN BOVEN in de St. Jaeobstraat iln'ya qu'un pas en daarom wipten wj daar ook even aan. De Kleine Bazaar zit opgepropt vol met een enorme hoeveel heid artikelen welke als het ware ge knipt zijn voor St. Nicolaas-cadeau. Men ga zien en overtuige zich diit wj niet overdrijven wanneer wj zeggen dat wie eenmaal binnengaat ook kooper wordt. Daarvoor zjn de eoncurreerende prijzen een waarborg. Van eoncurreerende prijzen gespro ken, de heer C. BOTTING, rijwiel handelaar in de Noordstraat biedt de in zjn vak voorkomende artikelen zoo billijk mogelijk aan eerste en tweede hand dames en heerenfietsen, rijwiel- lantaarns, electrische zaklampen, pom pen, kortom alles wat annex is aan de wielersport. De wed. P. GOÜLOOZE, in de Walstraat no. 115, heeft voor St. Ni- colaas de noodige kinderspeelgoedereu ingeslagen en daarnaast is zij ruim voorzien van tabak eu sigaren. l)e heer FRANS TIMMERMAN in de Walstraat weet steeds zorg te zich in de gezellige huiskamer ver= eenigen, waar Tonia thans alleen vertoeft. Weer staat ze, in diepe ge dachten verzonken, aan duizend her inneringen ten prooi, voor Gustaafs portretmaar ze ziet het niet, want ze heeft, als in wanhoop, de oogen met de handen bedekt. Zóó staat ze reeds eenige minuten ze hoort niets, ze ziet niets. Dan, plotseling, heel zacht, nauw merkbaar, wordt een hand op haar schouder gelegd. Ze ziet niet om, meenende, dat een van de huisgenooten.zoo onhoor baar is binnen getreden. O, zegt ze, ik stond hier maar zoo. Maar een vriendelijke stem zegt, zacht en welluidend Tonia Met schrik ziet ze om, bloost hevig en kan, in vreeselijke ontsteltenis alleen stamelen Gustaaf o Maar hij ziet haar vriendelijk in het terstond weer doodsbleeke ge laat, legt haar beide handen op de schouders en spreekt Tonia, een oud vriend is terugge komen. Schaamt gij u, omdat hij u aantreft in zijn eigen gezelschap V Zij glimlacht, door de tranen heen, die plotseling beginnen te vloeien. Komt, zegt hij, ga eens mee. Hij zet zich op de sofa en plaatst haar naast zich. Dan vervolgt hij Ik zal niet vragen hoe het u gaat, lieve, ik zie het wel, maar ik was dragen dat zjn zaak de belangstelling trekt van het daar geregeld passeerende publiek. Zjn drie etalage's, twee in de Walstraat en een in het Korte Groenenwoud noodigen den voorbj- ganger als het ware uit tot kjken. Het mag dan ook gezegd worden dat deze etalages de bezichtiging wel waard zjn. Do heer Timmerman begrijpt dat reclame een eiseh des tjds is en zoo gaat bj op deze wjze onverpoosd voort de aandacht op zjn zaak to vestigen. Bovendien is hj er ook van over tuigd dat het publiek tegenwoordig eischen stelt, waaraan een winkelier zooveel mogoljk moet trachten te vol doen. Daarom kan men in zjn gezel- ligen winkel steeds het nieuwste vin den in die artikelen welke men in een kantoor-, boek- en luxe-handel pleegt te koopen. Een doos luxe-post behoort onder dat gene wat men op St. Nicolaas dikwijls cadeau geeft. Daarin is de heer Tim merman ook al zeer rjk gesorteerd smaakvolle verpakking en luxerieuse afwerking naast billijke prijzen zjn altemaal factoren die wel gunstig zul len werken op het debiet. Voor lederwaren, als koffers, tas- sclien, portemonnaies, zak-necessaires enz. kan men bj den heer Timmer man een keus doen die iedereen be vredigen moet. Voor de winteravonden behooren het schaak-, dam-, domino- en andere spelen tot de geliefkoosde verma ken. Voor deze spelen kan men bj den heer Timmerman uitstekend te recht, van de goedkoopste tot de duurste soorten is hij hiervan ruim voorzien. Wie de dames een geurige doos met luxe-zeep of een lekker odeurtje wil offreeren, kan daar yoor eveneens bj hem wel een keus doen, Wj schreven boven reeds dat St. Nicolaas en boterletters als het ware synoniem zjn. De heer G. VAN BUFFELEN in de Lange Walstraat gebruikt voor zjn boter- en spritslet ters slechts eerste kwaliteit grondstoffen niet onvoorbereid, ik heb mij gehaast terug te keeren, zoo ik hoop niet te vroeg, niet te laat. O, Gustaaf, zegt het meisje, terwijl ze haar hoofdje tegen zijn schouder vleit, ik heb zoo geleden, maar ik betreur niet wat geoeurd was. Kunt ge mij vergeven Ik heb niets te vergeven, lieveling, antwoordt hij. Wellicht heb ik inij zelf iets te vergeven. Maar, geloof mij, ook ik heb geleden en gestreden, maar gij zeiven Hield mij staande en staalde mij om te volbrengen, wat ik meende, dat voor ons levensgeluk noodig was. ik, Gustaaf Ja, lieveling, uw beeltenis was het die mij staande hield, uw beeltenis, dat lieve beeld, gedragen op het hart, over bergen en dalen, bij dag en nacht, in waken en droomen, in ho pen en verlangen, in den strijd en, zoo ik hoop, nu ook in de zegepraal. Zóó waart gij wat ik wiide, dat ge zoudt zijn de goede engel van mijn leven. Wilt ge dat O, GustaafEn ze strekte als in naamloos verlangen de armen naar hem uit. O, Gustaaf, ik kan nauw- lijks gelooven, dat alles nu voorbij is. Ja, lieveling, zegt hij eenvoudig alles is voorbij en onze liefde neemt een aanvang.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 11