is. Wfien-dag 3D [November feuilleton. No 282 48e Jaargang. 1910 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Rbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige woorivaarden BINNENLAND» Tweede Kamer. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting werden gisteren voortgezet. De heer Noiens betoogde dat op hem en zijn vrienden niet te rekenen valt op medewerking tot een andere partijgroepeering. Hij vertrouwde dat de verzekeringswetten vóór den stem busstrijd van 1913 tot stand kunnen zijn gebracht en betoogde dat met de defensie-uitgaven niet mag worden gewacht. Voor de sociale hervormin gen moet zooveel mogelijk, voor de fensiewezen wat noodig is, besteed worden. Tegenover den heer Troelstra beweerde spreker dat het prediken van klassenstrijd geen basis biedt voor de practische politiek. Hierna was minister Heemskerk aan het woord. Tegen tijdelijke trakte- mentsverhooging voor de lagere amb tenaren wegens de prijsstijging van de levensmiddelen, bestaan bezwaren. Bij de behandeling van eenige speciale onderwerpen sloot de minister zich namens de regeering aan, bij de door den heer Van Doorn uitgesproken hoop op een spoedig herstel van de Koningin van België. Vrijz.-Dem. Bond en Alg. Ned. Werkliedenverbond. Vanwege het Algemeen Neder- iandsch Werklieden-Verbond had Zondag, in samenwerking met het hoofdbestuur en de afdeelingen van den Vrijzinnig Democratischen Bond, in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen, te Utrecht, eene bui tengewone vergadering plaats, ter behandeling van het onderwerp Het grondgebruik voor landarbeiders als middel tot de economische verhef fing der iandarbeidersklasse." Als inleiders traden op de heeren A. Rauwerda, voorzitter van het A. N. W. V., te Leeuwarden, |ac. Welleman, landbouwer, lid van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig De mocratischen Bond, te Krabbendijke en mr.J. Wolterbeek Muller, advocaat te 's Gravenhage. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen De gemeenschappelijke algemeene vergadering van den Vrijzinnig De- mocrgtischen Bond en van het Al gemeen Nederlandsch Werklieden- Verbond, gehouden op 27 Nov. 1910 te Utrecht overwegendedat grondgebruik door arbeiders ten plattenlande een krachtig middel is tot verbetering van hun economischen toestand en om die reden door hen dan ook in he.t algemeen zeer wordt begeerd; dat dit grondgebruik evenwel uitermate wordt bemoeilijkt, omdat de grond 3.) Dorothea is een arm meisje, hare moeder bezit niets, beiden moeten uit werken gaan om haar brood te verdienen. Peter Hagen de rijke mo lenaar, heeft haar altijd nageloopen. In het begin wilde Doortje niets van hem weten maar hij hield vol en gij waart in de gevangenis. „En nu?" vroeg Kasper met tril lende stem. „Er wordt verteld, dat zij na den oogst gaan trouwen." „Het is een leugen 1" riep de jonge man op heftigen toon. „Ik ken Doortje beter, zij is mij getrouw gebleven. Hij was opgestaan en greep nu naar stok en bundel; maar de kaste lein trad hem in den weg en legde zijn hand op den arm van den op gewonden jonkman. öf niet in voldoende mate voor dat doe! beschikbaar is, öf alleen tegen zeer hooge huur te verkrijgen is overtuigddat genoemde arbeiders, bij hun streven tot verbetering van hun sociale positie, krachtig gesteund dienen te worden, zoowel door het particulier initiatief als door de overheid lettende op vroegere be sluiten van de algemeene vergadering van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond en op het werkprogram (landbouw- paragraaf) van den Vrijz.-Dem. Bond, waarbij de wensch is uitgesproken, dat de wetgever, door uitbreidingen vereenvoudiging van het onteige- ningsrecht voor staat en gemeente, de gelegenheid zal openen om gron den in pacht ie doen geven, hetzij aan kieine landgebruikers of tuin bouwers voor zelfstandig bedrijf, hetzij als tuingrond aan veld- of fabrieks arbeiders terwijl in weidestreken ook op de behoefte aan weide en hooi, voor vee van arbeiders, zal moeten worden gelet; besluit: zoo mogelijk in samenwerking ook met andere organisaties, die in dezelfde richting werkzaam willen zijn een krach tige actie te voeren om te bevorderen, dat de regeering spoedig wettelijke maatregelen zal voordragen aangaande dit onderwerp en wekt de afdeelingen en leden van beide bonden op, in hun kring de toepassing van het 'denkbeeld ter hand te nemen of ie helpen bevorderen. Hierna kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur, strek kende, om in samenwerking met het Ned. Werklieden-Verbond, een petion- nemer.t op touw te zetten, teneinde algemeen kiesrecht in de grondwet neergelegd te krijgen. De voorzitter zette de wordingsge schiedenis van dit voorstel breed voerig uiteen en eindigde met de hoop uit te spreken, dat die beweging met kracht, met warmte en toewijding zal worden gevoerd en schitterend zal slagen. in deze toelichting besprak de in leider het standpunt der S. D. A. P., die, hoewel daartoe uitgenoodigd aan deze aciie rriet wenscht deel te nemen. Aan hei debat namen deel de heer Goedhart, Amsterdem, en mevr. dr. Aletta Jacobs. Deze laatste vreesde, dat als het algemeen mannenkiesrecht zal zijn aangenomen, hetzelfde recht voor de vrouw voor onafzienbaren tijd van de baan zal zijn. De voorzitter kon cie vrees niet deelen. Beider rechten zijn met even- dikke letters in het program van actie afgedrukt. De heer Deenekamp drong aan op samenwerking met de Liberale Unie. Ook op dit stuk koestert de voor zitter de meest bevredigende ver wachtingen. Daarna werd het voorstel bij ac clamatie aangenomen, en voorlezing gedaan -van het ontwerp-adres aan Koningin en Staten-Generaal. Verloting hulpfonds gemeente-amb tenaren. De Nederlandsche Bond van ge meente ambtenaren heeft thans van de Koningin vergunning bekomen voor de te houden verloting ten behoeve van het hulpfonds van den bond, zich ten doel steiiende steun te verleenen aan hulpbehoevende gemeente ambte- naren-bonds eden en in bijzondere gevallen ook aan hunne nabestaanden. De onderafdeeüng 's-Gravenhage heeft zich op verzoek van het bestuur van het hulpfonds bereid verklaard de zorg voorde verlotingop zich te nemen. De Belgische bond van gemeente secretarissen heeft een geschenk voor de verloting toegezegd, evenals reeds vele bondsleden zelf en hunne vrou wen en verdere familieleden. Het nieuwe reizigerstarief op de Nederlandsche spoorwegen. Nu het tegen de invoering van de nieuwe spoortarieven begint te loopen, willen we een koit overzicht geven van den toestand na 1 Januari. Plaatskaarten. De S. S., de H. S. M., de N. C. S. zullen bij inwerking treding van het nieuwe tarief plaats- kaarten enkele reis uitgeven tegen den eenheidsprijs per tariefkilometer van1ste klasse3.25 ct.2de klasse: 2.45 ct.3de k!.: 1.625 ct. Evenals thans zal voor D-treinen een bijslag z>jn te betalen. De dertigdaagsehe retourkaarien zullen niet tneer worden uitgegeven. Verlangt een reiziger een plaats- kaart voot de heen- en de terugreis op denzelfden dag, dan zullen hem twee plaatskaarten enkele reis worden uitgereikt, waarvan de eene als geldig voor een reis in omgekeerde richting wordt gekenmerkt (deze is slechts geldig voor de terugreis op den dag der afgifte). Voor het buurtverkeer zullen de S. S., de H. S. M. en da N. C. S. voor bepaalde baanvakken éendaag- sche ieiourbiijetten uitgeven tegen den eenheidsprijs per tariefkilometer van: 1ste klasse: 5 ct.2de klasse 3.75 ct.3de klasse 2.50 ct. Kilometerboekjes. De S. S., de H. S. M„ de N. C. S. en de N. B. D. S. M. zullen de volgende kilometer- boekjes uitgeven, welke zoowel voor het verkeer op de eigen lijnen dezer maatschappijen als voor het verkeer tusschen deze ondernemingen onder ling geldig zuilen zijn lo. Kilometerboekjes voor 500 K. M. geldig voor zes maanden, tegen den prijs van: 1ste klasse f 15 2 de klasse: f 11.25; 3de klasse: f7.50. „Het is beter, dat gij niet gaat", sprak hij op ernstigen toon. De moeder houdt niet van u, en aan het gebeurde is niets te veranderen. Wat baat het u, of gij het meisje al ver- wijtingen doet? Zij is verloofd met den molenaar, en gij weet wel dat Peter Hagen er niet de man naar is". „Hij heeft mij mijn meisje ont stolen schreeuwde Kasper woe dend. „Ontstolen heeft hij mij het laatste, dat ik nog bezatEn kan ik hem den roof niet ontrukken, dan kan ik toch wraak nemen 1" „Welke wraak zoudt gij kunnen nemen 1 Met groote heeren is het slecht kersen eten, Kasper. U zelf ongelukkig te maken is het eenige, dat gij zoudt bereiken. Laat haar loopen Wie zoo spoedig ontrouw kan worden, is niet waard, dat men moeite om haar doet. Op uwe ver wijtingen is Doortje voorbereid, misschien ook op uwe verachting maar het zal haar meer krenken, wanneer gij haar onverschillig voor bijgaat, dan wanneer zij harde woor den moet hooren, Gij zijt nu intus- schen eenmaal hier, en er zal wel niet .zooveel geld in uw zak zijn, dat gij onbezorgd de wereld kunt in gaan. Biijf bij mijIk kan flinke handen gebruiken en zai u huis vesting en een goed loon geven. Wilt gij dan na den oogst weggaan, dan hebt gij aiihans wat reisgeld". „Ik dank u", sprak Kasper met doffe stem. De aderen op zijn voor hoofd waren gezwollen en zijne oogen schoten vuurstralen. „Het doet mij goed dat gij mij nog voor een eerlijk man houdt, al heb ik in de gevangenis gezeten. Er zal mij wel niets overblijven dan uw aan bod aan te nemen want ik bezit niets dan wat kleeren in dezen bun del, en waar ik ook kom, overal zal mij gevraagd worden naar getuig schriften, en die kan ik niet toonen. Ja, ik wil lot na den oogst bij u blijven en u door trouwe diensten mijne dankbaarheid bewijzen. Maar ik moet eerst mei haar afrekenen, ik heb geene rust, voor ik haar ge zegd heb datHier bewaar even mijn bundeltje, binnen een uur ben ik terug". Hij wierp den bundei op de tafel en snelde voort. De kastelein keek hem bezorgd na; maar het rollen 2o. Kilometerboekjes voor 1000 K.M. geldig voor 12 maanden, tegen den prijs van: 1ste klasse f30; 2de klasse: f22.50; 3de kiassef 15. Waarborgsom voor de kilometer boekjes voor 500 K. M. f 2.50 en voor die vooi 1000 K. M. f 5. Bij afstanden van meer dan 200 K.M. zal, in plaats van den werke- lijken afstand, slechts 200 K. M. in het kilometerboekje worden ingevuld. De Nederlandsche spoorwegen zijn tot dezen maatregel overgegaan om de hoogere prijzen voor groote af standen te voorkomen, welke door de invoering van de nieuwe eenheids prijzen der gewone plaatskaarten te genover de prijzen van de thans be staande retourkaarien zouden ontstaan. Zoo zou b. v. de reis Den Haag Maastricht (263 K. M.) en terug vol gens het nieuwe tarief met de ge wone plaatskaarten enkele reis in de lste klasse kosten 2X263X3,25ct. f 17.10, welke reis thans, onder het bestaande tarief, slechts f 14.25 kost. Bij het nieuwe tariefstelsel zal, als men de reis Den HaagMaastricht en terug met een kilometerboekje maakt, zoowel voor de heen- als voor de terugreis 200 K. M., in het geheel 400 K.M. ingeschreven worden, en daar éen* Kilometer lste klasse 3 cent kost, zai de reis slechts f 12 kosten. In verband met vorenstaande wor den ook uitgegeven bijzondere kilo meterboekjes voor 400 (kilometer- kaarten), tegen den prijs van: lste klasse f 12; 2de klasse f9 en 3de klasse f 6. Deze kiiometerkaarten bestaan uit slechls twee coupons,, waarvan eik voor een wiilikeurige reis geldig is. Een waarborgsom zal niet gevorderd worden, en de boekjes zullen onmiddellijk bij aanvrage dus zonder aanvraag-forrnulier worden verstrekt en niet persoonlijk zijn. Men zai er twee enkele reizen ook over hetzelfde baanvak mede kunnen maken en ook zullen twee personen daarmede te zamen één enkele reis kunnen doen. Abonnementskaarten. Voorts zullen worden uitgege ena. algemeene abonnementskaarten, geldig op alle in Nederland gelegen lijnen der S.S. der N. C. S., der H. S. M. en der N. B. D. S. M. (een kaart lste kiasse voor twaalf maanden bijv. kostf f 480) b. groepenkaartan, geldig op de lijnen van de tegenwoordige groep la der S. S., benevens op de lijnen Delfzijl AssenStadskanaal—Coe- vorden— Mariënberg—Zwolle Almelo (een kaart lste klasse voor twaaif maanden bijv. kost f390); c. groe- penkaarten, geldig op de lijnen der tegewoordige groep la der S. S. (een kaart lste kiasse voor twaaif maanden bijv. kost f 390)d. groe- penkaarien, geldig op de lijnen der van den donder deed den goeden man spoedig naar binnen gaan, om de vensters te sluiten. Er stak een storm op, het vee loeide in de stallen, en de vogels vluchtten onder de beschuttende boombladeren. Een verblindende bliksemstraal schooi neder uit de zwarte wolken, een vreeselijke slag volgde, het rollen van den donder klonk boven het gehuil van den storm uit. Wat beteekende die storm in ver gelijking van de stormen, welke in de ziel van den jonkman woedden Ontrouw, de verloofde van een an der, zij, die hem ontelbare keeren gezegd had, dat zij nimmer van hem zou afzien, dat zij haar levensgeluk slechts bij hem zochtZij had hem bedrogen, door haar bedrog was hem den laatsten steun ontnomenIn de eenzaamheid der gevangenis was de gedachte aan haar zijn eenige troost geweest; hij had met toenemend on geduld de uren geteld tot op het oogenblik, waarop hij haar zou weder zien hij had duizend plannen voor de toekomst ontworpen, en al die plannen waren gegrond op de on tegenwoordige groep I der H. S. M. Voor de houders der tegenwoordige abonnementskaarten zijn verschillende overgangsbepalingen vastgesteid. Tienrittenboekjes. De S. S., de H. S. M. en de N. C. S. zuilen voor eenige baanvakken tienrittenboekjes uitgeven. Gezelschapsbiljetten. De S. S., de H. S. M. en de N. C. S. zullen uitgeven gezelschapsbiljetten en tegen verlaagde prijzengezelschapsbiljetlen voor kinderen (jonger dan 15 jaren). Vervoer van rijwielen als bagage. De S. S. en de N. C. S. zuilen twee- wielers met éen zitplaats onder de volgende voorwaarden ais bagage vervoeren: a. de inschrijving als ba gage ten minste 10 minuten voor liet vertrek van den trein vindt plaats door middel van rijwielkaarten bestaande uit een merk, een ontvang bewijs en een geleidebriefb. voor de inschrijving van elk rijwiel moet de reiziger een rijwieikaart (prijs f 0.20) inleveren (de reiziger ontvangt het ontvangbewijs afgestempeld terug nadat hij het rijwiel, hetzij bij de inschrijving, hetzij bij den oagage- wage.n aan het spoorwegpersoneel heeft afgeleverd); c. het rijwiel moet op het station van bestemming on middellijk na de aankomst van den trein, tegen afgifte van het ontvang bewijs, bij den bagagewagen in ont vangst worden genomend. het spoorwegpersoneel kan verlangen lo. dat de reiziger het bij de in schrijving afgestempelde merk aan den stuurstang van het rijwiel be vestige2o. dat de reiziger het rijwiel naar den bagagewagen van den vertrekkenden trein brenge3o. dat de reiziger het rijwiel, indien het moet worden overgeladen, brenge van den bagagewagen van den trein, waarmede het is aangekomen, naar den vertrekkenden trein, gedurende welken tijd hij het ontvangbewijs aan het spoorwegpersoneel heeft terug te geven en de spoorweg niet verant woordelijk is voor het verlies of beschadiging van het rijwiel (aan het spoorwegpersoneel zal echter wor den medegedeeld, dat het niet dan in bepaalde gevallen deze drie hande iingc-n van den reiziger kan vorderen) e. laat de reiziger na, het rijwiel onmiddellijk na de aankomst van den trein op het station van bestemming bij den bagagewagen in ontvarigsi te nemen of desverlangd het rijwiel overeenkomsrig het voren bepaalde van den eenen wagen naar den an deren over te brengen, dan wordt het rijwiel slechts afgeleverd tegen betaiing van f 0,10, onverminderd het bepaalde betreffende het be- waarioon. Andere rijwielen behalve mo torrijwielen, welke niet ter bevrach ting als bagage worden aangenomen wrikbare overtuiging, dat Dorothea hem getrouwd was en hem door haar liefde vergoeding zou geven voor de droeve uren welke hij achter de tralievensters doorleefde. O ja er was toch een hart, dat hem beminde Neen, hij was niet verlaten, zoo lang hij dat hart bezaten al wierpen ook allen steenen op hem, Doortjes liefde strooide geurige bloemen op zijn pad. En nu Maar neen, het moest een leugen zijn, hij kon niet gelooven dat het meer dan een los gerucht zou wezen. Misschien was de molenaar bij Doortjes moeder geweest, mis schien had Doortje 'de onvoorzichtig heid gehad in zijn gezelschap de danszaal te bezoeken, misschien ook had de molenaar door snoevende woorden het gerucht doen ontstaan. Kasper stond voor het kleine huisje dat Doortje en hare moeder bewoonde, en nu zou hij het liefst omgekeerd, voor altijd de wereld ingegaan zijn! Een angstig gevoel bekroop hem, hij vreesde nu voor de zeker heid, welke hij zich evenwel ver schaffen moest. (Vvordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1