J. p. ANDRIESSEN C. 1 WOLFF Jr. I I Laatste Berichten. Openlijke Dankbetuiging Gemeentebestuur. Advenentüën* VREDERUST. Ingezonden stukken. BUITENLAND. PARAPLU1ES vanaf 45 Gent. WANDELSTOKKEN vanaf 10 cent. 34. WALSTRAAT 34. C.DE STEUR. In UZING in di HISCIIE KERK Begrafenis- M a atschappij „Uit Voorzorg"', Aan te Besteden ENGELSCtl. I ndien gy u verzwakt gevoelt, komt dit doordat uw bloed arm is. Dank zy de Pink Pillen kan bet worden verrykt. al" publi- r kapitein van baro- uit Parijs en waarin angeduide |n over de daad, zijn e, waarop i tijd heefi is inede- Voornemen I plan laten nd gewor- ekere be- hem half I en moord spreekt de derijke be over zijn gedrongen ïg dat hij erstand is. ns, dat hij n, die in- naakt niet ioren hij scheiden, eken. Met ij na den Iniet lang ct kunnen :n ouden, komen en :e meent echerche, toen hij Iiier sinds oogenblik duidelijk, der auto- romemens berooven. een brief |ntvangen, aan het en hoofd- loon is te vincie be- Een groot leven ge- |f en tele- Ien hon- om ver- smeekt, dag voor (Lon- zekere I wegens |ren weg. e", zeide rechter, {'an mijn ouwd en mij het Iter was Iïelen tot Maar dat nog niet Iien ian- ekte hij, :n alleen ran miin eren tijd kon, tot verzoek Indt mis leid om uw „ge- In d. De aperbou -Jersey) vreest, om het ie in de loor de 'ovenste paniek, uit de in den Iwerkten vaar de twintig ven en in de Itoen zij laar het tot den Deze kon echter na korten tijd reeds geen dienst meer doen, ten gevolge van de vlammen, die uit de lager gelegen vensters omhoog sloegen. De brand ontstond op de derde verdieping ten gevolge van een ont ploffing van gasoline, en breidde zich zoo snel uit, dat het na korten tijd onmogelijk was om degenen, die op de bovenste verdieping waren, te bereiken. Het aantal dooden wordt, volgens het laatste bericht thans op 28 geschat. In het vier verdiepingen hooge gebouw waren 200 personen werk zaam. Toen de meisjes uil de-ven sters begonnen te springen, kwam de brandweer met springzeilen, maar er heerschte zulk een paniek, dat slechts een derde gedeelte van de meisjes, die naar beneden sprongen opgevangen werden. Omtrent de Mexicaansche re volutie is weinig te meiden. De censuur schijnt streng, en daaren boven is de hoofdstad van het noor den, waar de revolutie vooral heerscht, afgesneden. Er gaat zelfs een gerucht dat ook de verbindingen tusschen de provincies van het zuiden en Mexico zijn verbroken en dat ook daar de revolutie groote afmetingen begint aan te nemen. Volgens de „Kolnische Zeitug" is de revolutie niet zoozeer tegen den alom geachten tachtigjarigen presi dent Porfirio Diaz gericht, als wel tegen den vice-president Ramon Corral. Het vice presidentschap is in 1904 ingesteid, toen een ieder ver wacht had dat Diaz, na zes maal president geweest te zijn en circa 35 jaar geheerscht te hebben, zich niet meer zou laten herkiezen. Maar Diaz moest aanblijven ter wille van de rust in het land hij liet zich dus weer verkiezen, maar omdat zijn krachten hem niet meer toelieten de taak ten volle te dragen, liet hij den post van vice-president scheppen en daarop Carrol verkiezen. Tegen dezen schijnt de opstand hoofdzake lijk gericht. Een nieuwigheid, die misschien navolging zal vinden, is, naar in de „Textill-Woche" medegedeeld wordt door een warenhuis in Nebraska (V.' S.) ingevoerd, nl. een wachtkamer «■oor heeren, die hun echtgenoote of aridere vrouwelijke verwanten of vrien dinnen op haar inkoopsfocht verge zellen. Het vertrek is van alle gemakken voorzien, die een moderne club be zit. Daar de dames niet in de slechts voor heeren bestemde wachtkamer mogen treden, om haar begeleiders af te halen, heeft de firma met de nieuwe inrichting de uitreiking van penningen verboden, waarvan de da mes en haar heer er elk een met het zelfde nummer ontvangen. Is nu de dame met haar ronde door het wa renhuis gereed dan overhandigt zij haar nummer aan een der boodschap- loopers, die zich daarmede naar de wachtkamer begeeft en den daarbij behoorenden heer behouden en wei aan zijn dame overlevert. Het denkbeeld is zeer zeker voor- treflelijk, want niets maakt den nor malen heer der sehepping zenuw achtiger, dan uren lang zijn weder helft op haar tour door het waren huis, zonder mopperen, te moeten volgen. (Buiten verantwoordelijkheid der redaclie.) (De oopie wordt nimmer teruggegeven.) De Prins Hendrikweg. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een klein plaatsje in uw blad, teneinde mijn hart eens te luchten over de bijna onberijdbaar heid van den Prins Hendrikweg, den eenigen toegangsweg tot onze stad. Het was enkele maanden terug, toen ten koetsier uit Middelburg meer geld vroeg voor een rit Middelburg station Vlissingen, dan naar de stad Vlissingen. Toen hem naar dereden hiervan gevraagd werd, antwoordde hij, dat de meerdere risico, om met kapotte boel thuis te komen, hier van de schuld was. Voor elk, die nu den Koningsweg kent (en nog veel meer andere straten in Vlissingen) zal het wel duidelijk zijn, hoeveel slechter nog de Prins Hendrikweg is. Het is dan ook om medelijden te krijgen (met de menschen in de rij tuigen evengoed als met de paarden er voor) wanneer men zoo'n rijtuig passeert. Het is, in letterlijken zin, een heen en weer vallen van den eenen put in den anderen. Voor ver voer van zieken een prachtig middel het onderweg te besterven. Doel van deze is, om de autori teiten er op te wijzen, dat zij een zware verantwoording op zich nemen, door dezen, niet onder woorden te brengen toestand, nog een dag lan ger te bestendigen. Denk aan het kalf en den put. U, mijnheer de redacteur, dank zeggend. S. DU1TSCHLAND. De zifting van den Rijksdag was Zaterdag van buitenge wone beteekenis. Aan de orde was de interpellatie der sociaal-democraten betreffende de laatste redevoering van den keizer. Ledebour (sociaal-demo craat) betoogde het volgende. Wij ver langen, zeide hij, wettelijke waarbor gen tegen de mogelijkheid, dat de keizer zijn persoonlijke opvatting over zijn staatsrechtelijke positie bekrach tigt door alleenheerschappelijke in menging in de politiek des lands, en de eer en veiligheid van Duitschland in gevaar brengt. Bülow noemde dit optreden 's keizers ongeluk. Wanneer de keizer de beveiliging van den vrede slechts in toerustingen ziet, werkt hij de pogingen zijner eigen regeering tegen, die tezamen met andere regee ringen in Den Haag trachtten vrede en wederkeerige welwillendheid aan te kweeken. Een socialistische staatsorde en samenleving is alleen in republi- keinsebe yorfflet? mogelijk. Ook Duitschland gaat den weg' van den vooruitgang op wij zullen den strijd tot het einde voeren, ook al was de wereld yol duivelen. De rijkskanselier betoogde, dat Le- deboer zich voor zijn partij duidelijk voor het republikanisme verklaard had. Dit was zelden zoo ondubbelzinnig in het openbaar geschied. De veron derstelling, dat de keizer in tegen spraak, was gekomen met de verkla ringen welke hij in November 1908 door Bülow aan den Rijksdag gaf, is onwaar. De Koningsbergsche rede van den keizer beteekent geen belijdenis van absolutistische, met de grondwet onvereenigbare neigingen, maar wel een sterke uitspraak ten gunste van het monarchale beginsei, dat een grondslag is van het Pruisische staats recht, gepaard aan de uitdrukking van een diep godsdienstige .gezindheid. De Pruisische koningen ontvingen het koningschap niet van het volk maar door een welhaast voorbeel feloozen arbeid, Door dezen arbeid van de Hohenzollerns ondersteund, door de flinkheid en degelijkheid der bevol king, ontstonden het Pruisische volk en de Pruisische Staat. Op grondslag van deze ontwikkeling kent de Prui sische grondwet het begrip der voiks- souvereiniteit niet. Op grand van de persoonlijke onschendbaarheid van den koning en zelfstandigheid en oor spronkelijkheid van het monarchale recht en de grondgedachte van ons staatsleven gebruikt de koning in de oud-Pruisische koningsstad de tradi tioneel gewijde formule van Gods ge nade en beroept hij zich in tegenstel ling met de meeningen van den dag op het geweten als richtsnoer van zijn plichten. Bij deze opvatting van de positie van den keizer en koning bevind ik mij op grondwetteiijken grondslag en dezen grondslag zal ik verdedigen getrouw aan de verantwoordelijkheid die op mij rust en waarbij ik mij uit sluitend laat leiden door mijn ambt en mijn politieke overtuiging. Na de rede van den Rijkskanselier verklaarde Von Hertling (centrum) Wij wenschen geen herhaling van de onverkwikkelijke debatten van November 1908. Van verbreking van de toen aan Von Bülow gedane toa- zegging kan geen sprake zijn. De uitlating van den Keizer betref fende het „Gottesgnadentum" en het „werktuig van den Heer", was geen schending van de grondwet, evenmin waren dat de andere uitingen van den Keizer. Heydebrand (conservatief) zeide, dat hij tevreden was met de verkla ringen van den Rijkskanselier. In 1908 werd geen belofte verlangd of gegeven welke in strijd was met het standpunt van den Keizer. De nationaal liberaal Basserman verklaarde, dat het onjuist was de beteekenis van het voorgevallene in 1908 te verminderen. De tegenwoor dige Rijkskanselier erkende de prin- cipieele beteekenis van het antwoord toenmaals door Van Bülow gegeven. Wij kunnen intusschen in de uit latingen van den keizer geen betee kenis van absolutisme erkennen. Payer, van de vooruitstrevende volks partij. zeide, dat feitelijk de grond gedachte van de rede van Konings bergen in strijd was met de grondwet. Een dergelijk optreden belet allen politieken vooruitgang in Pruisen Dirksen van de rijkspartij meende dat 't debat aantoonde, dat de vrijzin nigen openlijk aan de zijde der soci aal-democratie staan. De Keizer moet om jegens allen billijk te zijn een oordeel vellen onafhankelijk van de veranderlijke meeningen van den dag, Lieberman von Sanneberg (Writsch. Ver.) protesleerde tegen de interna tionale stokerij tegen den Keizer. Hierop werden de debatten ge sloten. RUSLAND. Niettegenstaande vele waarschuwingen hebben de studenten te Petersburg hun besluit om ter gedachtenis van Tolstoï te demofi- streeren Donderdagmiddag uitgevoerd. Van elf uur 's morgens af begon zich de Newskiprospect de hoofdstraat van Petersburg met kieine troepen studenten te vullen, zoodat er tegen 12 uur wel omtrent 5000 studenten bijeen waren, die overal de trottoirs in beslag namen. Zoodra de eerste afdeelingen bereden politie verschenen werden alle winkels banken en ma gazijnen in de straat zoo spoedig mogelijk gesloten. Fjet veleer met electrische trams, automobielen en andere voertuigen werd gestaakt, ter wijl de politie de straat begon te ontruimen. In 't eerst ging alles heel voorkomend, totdat de eerste witte en zwarte vaandels met het opschrift „Weg met de doodstrafzichtbaar werden. Het eerste van die vaandels werd op den hoek der Sadowajestraat en de Newskiprospect te midden van wel duizend personen qntplqoid. Dadelijk weerklonken schelle com mando's, de gendarmes trokken hun sabels en maakten In volle galop een attaqué óp het pubiiek, dat in panischen schrik uit elkander stoof. De gendarmes sloegen er met het plat, maar ook met het scherp van den sabel op los, tot het plein leeg was. Uit de binnenplaatsen deri an- grenzende huizen weerklonken spot tende uitroepen, want bij de attaque waren vele gendarmes van hun paar den gevallen. Een niet minder scherpe attaque werd door de gendarmerie bij de Kasankathedraal uitgevoerd, waar eveneens vaandels met het zooeven genoemde opschrift voor den dag waren gehaald. Toen de manifestatie vaker herhaald werd, werd een af- deeling kozakken van de lijfgarde- compagnie met gevelde lansen in galop de Newskiprospect en de Sadowajastraat ingejaagd, zoodat de straten in een oogwenk ontruimd waren. Verdere botsingen hadden nog plaats dicht bij het Anitschkow- paieis waar men reusachtige plak katen met de woorden „Weg met de doodstraf!" toonde. Tegen 2 uur was het in de hoofdstraat uiterlijk weer rustig. Daarop besloten de studenten naar 'iet gebouw van de Heilige Synode te trekken, daar een verwensching uit te spreken en het Doodenlied ter eere van Tolstoï te zingei. Ook dit plan der studenten werd door de politie en de kozak ken verijdeld. Des avonds was de rust hersteld, doch het gerucht liep, dat de demonstratie den volgenden dag hervat zou worden, Het aantal personen, dal bij de botsingen wonden opliepen, werd met opzet geheim gehouden en was ook moeilijk vast te stellen, daar de meeste gewonden, als ze daartoe maar eenigszing in staat waren, zich zoo spoedig mogelijk in veiligheid brachten. De fortificatie van Vlissingen. De „Inaépendance Beige" komt nogmaals terug op de kwestie van de versterking van Vlissingen. Het blad zegt danVan welken kant men de zaak ook beziet, men kan tot geen andere gevolgtrekking ge raken, dan dat hei volvoeren van het fortificatiepian het aan Engeland onmogelijk maakt België bij een in val te hulp te komen en dat de haven op den rechtervleugel van Duitsch land gesloten wordt om dat land de gelegenheid te geven onverhinderd België binnen te trekken. Holland dat zoo bezorgd is om zijn neutraliteit te handhaven, zou haar ten onzen koste schenden en dat mag niet. MIDDELBURG. Hedenmorgen ie elf uur werd de politie alhier ge waarschuwd, dat op herhaald kloppen en bellen de woning van de alleen wonende 76jarige vrouw D. Joosse, aan den Noordsingel S 188 alhier gesloten bleef. De buren hadden ook getracht door de achterdeur binnen te komen, hetgeen haar echter niet gelukte. De politie kiom over eene schutting, duwde de achterdeur in en kwam zoo in het achtervertrek der woning, waar zij de vrouw ster vend vond. De ongelukkige lag op den grond en sloeg met armen en beenen in het rond, waarbij zij reeds hare beide ellebogen bloedend ver wond had. De gemeente-arts, dr. Reilingh, werd ontboden, doch even na diens komst overleed de vrouw. PARAPLUIE.MAGAZIJN Besfe adres voor Sf. Nicolaas-cadeaux. WALSTRA AT. aan de H.H. Raadsleden hun na- Van morgen te 7 uur had een der buren een slag gehoord en men ver moedt, dat de vrouw toen uit het bed gevallen is. Door de politie is Zaterdag ten tweede male proces-verbaal opge maakt tegen vrouw J. W., wegens overtreding van art. 101 der Alge- meene plaatselijke politie-verordening. Hedenmorgen te 7 uur werd de agent van politie, die belast was met den spoordienst, er mede in kennis gesleld, dat in den paarden stal van den houthandel der firma Bouwmeester, Borsius en van der Leije een man iag ie slapen. Bij on derzoek bleek het te zijn de zwerver J. B., die daar eene beschutting ge zocht ftqcj, De man werd naar het bureau overgebracht. In den sta! wordt niets vermist. Per telegraaf. TER NEUZEN. Met medewerking van notaris Van der Moer verkregen Belgische en Fransche maatschappijen het recht van aankoop van een uit gestrekt terrein nabij Sluiskil, onder deze gemeente, met het voornemen daar een of meer fabrieken te stichten. De ziekte van de Koningin van België. BRUSSEL. Het hedenochtend uit gegeven bulletin luidtDe Koningin heeft een vrij goeden nacht doorge maakt. De ziekte heeft een normaal verloop. Geen enkel bijzonder inci dent doet zich daarbij voor. GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen hrengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmetverklaring van Malfetta wegens Aziatische cholera is opgeheven Vlissingen, 28 November 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. WBEHBBBXOHT. medegedeeld door hat Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 28 Nov. 1910.) Hoogste barometerstand 772.7 te Haparanda. Laagste barometerstand 739.4 te Skegness. Verwachting tot den avond van 29 Nov. Krachtige Westelijke later ma tige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk regen. Zelfde tempera tuur. Heden overleed le Nijmegen, in den ouderdom van 72 jaren, onze lieve Moeder, Behuwd en Grootmoeder, Mevrouw CLINGE DOORENBOS, geb. Eilerts df. Haan. j Vlissingen, 27 Nov. 1910. J. L. S. BE1|ERMAN— Clinge Doorenbos. j H. C. BE1JERMAN. M. A. F. BE1JERMAN. H. C. BEIJERMAN Jr. I. P. P. BEIJERMAN. Volstrekt eenige kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Tot onze di.pe droefheid over leed heden, na voorzien te zijn der H. Sacramenten, onzejnnig ge liefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mej. I. f. VAN HILST-Smit Wed. van den Heer J. B. Van Hilst, in den ouderdom van ruim 66 jaar. A. LAMBOOIJ-Van Hilst. A. LAMBOOIJ en kinderen. F. M. VAN HILST. JOS. A. VAN HILST. M. A. VAN HILST. men zijn mij slechts gedeeltelijk be kend die bij de benoeming van een Lee raar in Stenografie aan de Handelsschool, hun stem buiten de aanbeveling van H.H. Burgem. en Weth. om op mij uitbrachten en daardoor blijk gaven, de voorkeur te geven aan het systeem „Stolze-Wery", een stelsel van stenografie, dat in gebruik is bij de le en 2e Kamer der Staten-Generaal, in de Prov. Staten van Zeeland, Noord- en Zuid-Holland, bij de Gemeenteraden van 's Graven- hage, Rotterdam, Bussum, Weesp, Gouda enz., een stelsel dat in tai van vergaderingen en op de meeste handelskantoren in Nederland wordt toegepast, een stelsel ten slotte, dat op tal van Inrichtingen van On der wijs in ons land wordt gedoceerd en door mij reeds enkele jaren met succes en tot volle tevredenheid der leerlingen wordt onderwezen. Gediplomeerd Leeraar, Commissaris der Nederi.jStenografen- Vereeniging „Stolze-Wery". Vlissingen, 28 November 1910. op Donderdag 1 December des avonds ten 8 uur. SprekerDr. DE ZWAAN. Onderwerp De üitspanningslectuur der eerste Christenen. Kaarten a t 0.75 verkrijgbaar in den Boekhandel DE VEVMESTDAGH. te Middelburg. o— Aan de leden wordt kennis gege ven dat vanaf 5 Dec. tot nadere aankondiging, geen contributie wordt geheven. De Directeur, J. A. BOURDREZ. Het Bestuur der stichting „Vrede rust" bij Bergen-op-Zoom, zal op a.s. Vrijdag 9 December, trachten de levering over 1911 van 50,000 KG. Tarwebrood 6000 Rundvleesch en Vef 6000 Varkensvleesch voorts, Koloniale en Kruide nierswaren, Manufacturen,etc. De voorwaarden, waarop de leve ring moei plaats hebben, met opgave der hoeveelheden en omschrijving van het gewenschte, worden tegen in zending van 15 cents franco toege zonden, terwijl voor zoover noodig standmonsters er. modellen te bezich tigen zijn ten bureeie van den Keurmeester der-Stichting, K. J. DE KOSTER. Degelijk onderwijs gevraagd in bo vengenoemde taal ter opleiding voor examen (correspondentie). Brieven letter D. O. Bureau van dit blad. KANAALSTRAAT 74. o Bezorgt tegen billijke premiën Brand-, Inbraak-, Trans port-, Bedrijfs-, Glas- on Levensverxekering. Werxekent tegen Onge vallen en wettelijke aan sprakelijkheid. Geeft geiden op Hypo theek van eerste klasse Hypotheekbank Inlichtingen worden gaarne ver strekt

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3