Gemengd Nieuws. Op uit. September 1910 was inge schreven voor een bedrag van f 13.073.800. In den loop der maand zijn afge geven 10.301 nieuwe spaarbankboek jes, alsmede 354 Staatsschuldboekjes en afbetaald 7023 spaarbankboekjes, alsmede 123 Staatsschuldboekjes aan het einde der maand waren in omloop 1.505.299 spaarbank- en 15.236 Staats schuldboekjes. Vlissingen, 28 November. De verbruikscoöperatie en hare voordeelen. Voor een talrijk opgekomen publiek sprak Zaterdagavond op uitnoodiging der coöperatieve winkelvereenigirg „Eigen Hulp" in de groote zaal van het Concertgebouw de heer A. B. M. van Calmthout, propagandist van den Nederlandschen coöperatieven Bond ie Rotterdam, over „De Verbruiks coöperatie en hare voordeelen." De heer P. j. Woltering, voorzitter van „Eigen Hulp", heette de aanwe zigen welkom en deelde mede, dat het bestuur gemeend heeft eene pro- paganda-avond te moeten houden Voor de leden om de noodzakelijkheid van de coöperatie aan te toonen en gaf daarna het woord aan den spreker. De heer Van Calmthout zeide, dat hij zou trachten alle aanwezigen, maar vooral de vrouwen het nut van coöperatie te doen inzien. Spreker noemde het spreekwoord „wie zijn vrouw lief heeft laat ze thuis" een akelig spreekwoord, een coöperator zegt „wie zijn vrouw lief heeft brengt ze mede" en hij sprak zijn blijdschap uit, dat er zoovele vrouwen aanwezig waren. Hierna toonde spr. door een paar voorbeelden aan, hoe bang de win keliers voor de coöperatie zijn en hoe meermalen alleen de kans, dat er eene coöperatie zal komen, hen reeds noodzaakt de prijzen te ver lagen. Ook waar reeds coöperatieve veieenigingen bestaan, kunnen deze de winkeliers dwingen hunne prijzen te verlagen, zoodat ook zij, die bui ten de coöperatie staan, daarvan profiteered. Hierdoor is bewezen, dat het eerste voordeel van coöperatie is billijke prijzen. Een tweede voordeel - is volgens spr. het krijgen van goede kwaliteit. Aan de hand van historische feiten Spr. vindf echter het mooiste in de coöperatie, dat zij voert naar eene betere samenleving. Men moet daar bij niet denken aan revolutio naire beweging met brand en moord, maar aan een kalm voortgaan op den weg van vooruitgang. Dit loonde spr. door er op te wijzen, dat de winkelier zaken doet alleen om te verdienen de coöperatie daar entegen om in de behoefte harer ver bruikers te voorzien. Hetzelfde ver schil bestaat tusschen de fabrieken der particulieren en die der coöperatie. Volgens den heer Calmthout is het noodig, dat een lid gewapend is bij een eventueelen aanval op de coö peratie. O. a. wordt er nogal eens gezegd, dat het doel der coöperatie is om de kleine winkeliers dood te drukken. Als dat het doel was, zou spr. geen uur langer aan de coöpe ratie willen werken maar deze mee ning is een valsche. Bij elke wereld beweging zullen enkele particuliere belangen geschaad worden, maar liet algemeen belang moet boven het par ticuliere staan. Ook iedere nieuwe uitvinding heeft den ondergang van enkele categoriën vad personen ten gevolge gehad. Het doel van die uit vindingen is toch ook niet geweest een aantal menschen broodeloos te maken. Evenmin is dit het doel der coöperatie waar nog bijkomt, dat ve'en der zgn. „kleine baasjes" in de coöperatieve een veel beter bestaan vonden, dan zij tot dien tijd hadden. Hierna eindigde de heer Calmthout het eerste deel van den avond met de hoop uit te spreken, dat alle leden mede zullen werken om „Eigen Hulp" tot grooten bloei te brengen en buitenstaanders aan zullen sporen lid der coöperatie te worden. Daar van de gelegenheid om vra gen te stellen niemand gebruik wenschte te maken werd hierna een korte pauze gehouden. Het tweede gedeelte van den avond gaf de heer Calmthout den aanwezigen door het vertoonen van een mooie collectie lichtbeelden een kijk op het werk der coöperatie zoowel in Nederland als in het bui tenland, speciaal Engeland, Duitsch- land en België. De platen lichtte de spr. toe met denzelfden humor, die ook reeds zijn rede had gekenmerkt. Aan het eind der bijeenkomst bracht de voorzitt.r dank aan den spreker voor de wijze waarop hij zich van zijn taak gekweten had en aan de aanwezigen voor hunne be toonde belangstelling en wekte hij ook zijnerzijds allen op de coöperatie zooveel mogelijk te steunen. Voor het examen ter verkrijging van de acte van bekwaamheid voor de praktijk in boekhouden en aan verwante vakxen, afgenomen door de vereeniging van leeraren in boek houden te Amsterdam, slaagden de heeren C. W. Landsman en C. C. Plaizier alhier. De met ingang van 3 December a. s. benoemde reserve-luitenants f. M. Zanino en A. W. Tapper, zijn resp. ingedeeld bij de le en 3e com pagnie van het 4e bataljon alhier. Het Engelsche stoomschip „Hero" van Cardiff naar Antwerpen, is gister middag hier gepasseerd met ingeloo- pen boeg, zijnde Zaterdagavond bij- Dungeness in aanvaring geweest met een Russischen driemastschoener, welke zwaar lek te Dover is binnen gesleept. De „Hero" is met assistentie van een sleepboot naar Antwerpen opgevaren. VOETBAL. E. M. M.—N. O. A. D. 0-4. Stand bij de rust 0—2. Op een glibberig veld en ten aah- schouwe van slechts weinig toeschou wers stellen beide elftallen zich op. „Noad" verschijnt met slechts 10 man, waaronder nog 3 invallers. „E. M. M." telt 1 reserve. Voor de rust is het spel verdeeld. Veelal vallen de Vlissingers aan, doch steeds zonder succes. Zelfs weten de Bredaenaars uit prachtige ingooien van rechts 2 keer te doelpunten. Nadien is „E. M. M." een tijd lang sterker. De voorhoede schiet echter niet en wat nog in de nabijheid van het „Noad"doel komt, wordt door den doelverdediger veilig behandeld. In het laatste kwartier komen de „Noaden" weer meer opzetten. De kleine rechtsbinnen weet kort achter elkaar (weemaal te doelpunten. Hoe hard de „E. M. M."ers verder ook werken, het mag hun niet gelukken, een teger.puit te maken. „Noad" wint dus welverdiend met 4—0. Bij „Noad" blonken uit: de mid denvoor, de rechtsbinnen, de spil (in gemeen spel) en de doelverdediger. Bij „E. M. M." de achterhoede niet zoo hecht als tegen „M. V. V. O."; de voorlinie In Middelburg won „M. V. V. O." van 9 Rozendalers („Rozendaal Voor uit") met 7—0. „Zeelandia" hield zich kranig, door „Willem II" een puntje te ontfutselen. Stand 5-5.A—Z. Men schrijft ons uit Middelburg De politie alhier heeft aangehouden zekeren H. die in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond als zijnde als landweerpiichtige gedeser teerd. H. werd ter beschikking der militaire autoriteiten gesteld. Te Koudekerke werden in den nacht van Zaterdag en Zondag bij den land bouwer J. D., in de Vlissingsche straat twee konijnen uit het hok, en bij den arbeider J. C. twee paar vrouwen- en een paar manskousen ontvreemd. KERK EN SCSIOOLNiEOWS. Ned. Herv. Kerk. Uit het jaarver slag van den staat van het algemeen weduwen- en weezenfonds voor pre dikanten van de Ned. Herv. Kerk over 1909 blijkt, dat het boekjaar sluit met een som van f 136,847,71 aan inkomsten en uitgaven. Aan 437 weduwen, 6 minderjarigen en 24 erven werd uitgekeerd de som van f82,193,21. In verband met het aan zienlijke saldo der uilkeeringsrekening werd de uitkeering over 1910 vast gesteld op f200. Ten einde teleur stelling te voorkomen moet er op gewezen worden, dat deze verhoogde uitkeering geschiedt uit het gedurende eenige jaren gevormde saldo, zoodat na eenige jaren hoogstwaarschijnlijk de uitkeering weder tot het normale bedrag zal verminderd moeten worden. Oer. Kerk. Gisterenmorgen werd te Meliskerke de beroepen predikant ds. K. Veen van Oostburg, in zijn dienstwerk aldaar bevestigd door ds. L. van Loon van Koudekerke naar aanleiding van Zach. 3 7. Ds. van Veen werd door de gemeente toege zongen Ps. 134 3. Des namiddags deed ds. K. Veen zijne intrede naar aanleiding van 1 Cor. 3 9.Aan het einde van den dienst werd ds. Veen door den ouderling K. Houterman hartelijk toegesproken. Beide malen vulde eene aanzienlijke schare het kerkgebouw. Deze ge meente was slechts enkele maanden vacant. De classis Rotterdam heeft in een buitengewone vergadering met 19 tegen 3 stemmen besloten tot afzetting van ds. A. van Veelo, sinds 18 De cember 1887 predikant bij de Oer. kerk te Rotterdam. Benoemd tot onderwijzer aan de leerschool van de gereformeerde kweekschool voor onderwijzers fe Groningen de heer C. Groote, on derwijzer aan de bijzondere school te Koudekerke. Rechtzaken. In de heden gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Be roep voor de Ongevallenverzekering te Middelburg had de uitspraak plaats in zake P. V. Ez. te Kwadendamme. Klager werd in zijn beroep niet ont vankelijk verklaard omdat hij de pre mie niet had betaaid binnen den daar voor gestelden termijn. A. v. N., Brouwershaven werd in zijn beroep niet-ontvankelijk verkiaard omdat hij het beroep niet tijdig had ingesteld. Meer en meer blijkt, dat het aan tal vervalschingen in de spaarbank boekjes bij de Nutsspaarbank te Elburg door den gevi/ezen penning meester A. J. V., zeer groot is. Zelfs werden er verscheidene boekjes ge vonden, die heel niet in de journa len en grootboeken voorkomen. Na genoeg alle posten van die ver- valschte boekjes zijn alleen door V. geteekend, terwijl duidelijk is voor geschreven, dat ze door twee be stuursleden geteekend moeten zijn. V. hield, door zeer vele betalingen, die te zijnen kantore geschiedden, zijn medebestuursleden onkundig van deze inlagen of zette in de boeken een ander bedrag dan in het journaal of de grootboeken voorkwam. Dat V. zulks kon doen, moet voorname lijk gezocht worden in het over- groote vertrouwen in V., die altijd zoo welwillend was, en verder in wantrouwen van de inleggers, die voor elkander en anderen niet wil den weten, dat zij spaarden, ten einde toch maar niet te hoog aan geslagen te worden in de schatting van anderen. Daarom gingen zij lie ver naar het kantoor van V., dan Maandagavonds naar het gemeente huis, niet bedenkende, dat het be stuur der bank tot geheimhouding verplicht is. De hoegrootheid der vervalsching is zelfs niet bij benadering op te geven. Alle avonden houdt het. be stuur zitting, om de boekjes, die alle opgevraagd zijn, te controleeren en te veriftceeren. Ook zal het be stuur een accountant benoemen, ten einde alles op het nauwkeurigst te onderzoeken. In een pakhuispand van het Blaauwhoedenveem, aan de Wilhel- minakade te Rotterdam, zijn twee expeditieknechts G. J. S., en 1. S., bedolven geraakt onder een stapel balen rijst, die instortte. Eerstgenoem de is per brancard naar het zieken huis, laatstgenoemde naar zijn woning vervoerd. Beiden zijn ernstig ge kwetst. Donderdagnamiddag ge raakte te Schaesberg op de mijn Oranje Nassau II, een mijnwerker, wonende te Nieuwenhagen, onder een rangeermachine hij was onmiddellijk een lijk. De ongelukkige laat een weduwe met drie kinderen achter. Twee jongens te Haarlemmermeer hadden voor hun patroon drie jonge paarden uit den Ij-polder gehaald. Op den ljweg (Haarlemmermeer) bleven de dieren plotseling stilstaan. Een 12jarige jongen die er achter liep om de paarden op te jagen, liep onder- tusschen steeds naar iemand omkij kende, door, en zoo tegen een der jonge dieren aan. Dit gaf hem zoo'n slag in de rechterzijde, dat de knaap oogenblikkelijk dood was. Een 97 jarige man, te Oudehaske, een zeer kras oudje, had den 19 dezer nog een wandeling naar Heerenveen gedaan. Hij kwam daar te vallen, be zeerde zich en is thans aan de ge volgenoverleden. Een twintigjari ge knecht te Gouda viel Donderdag van een trap, en kwam op het hoofd terecht. Hij is aan de gevolgen van dien val overleden. Zaterdag kreeg een bootwerker uit Nieuwendam, bij 't laden van een stoomschip te Amsterdam een ijzeren plaat van cir ca 1000 kilo op het linkerbeen, waardoor dit werd afgekneld. In zorg- wekkenden toestand werd de ongeluk kige naar het gasthuis overgebracht en daar opgenomen, waar hij kort daarop bezweek. In de gemeente Sloten is het lijk opgehaald van een manspersoon. Tusschen Groede en Nieuwersluis is een 70jarig per soon te water geraakt en verdronken. Onlangs overleed te Hoogeveen een zonderling, een zekere R. V. Deze alleenwonende heer, was een verzamelaar van alle mogelijke arti kelen. De notaris is nu al eenige dagen bezig al deze dingen te ver- koopen. Verkocht worden meer dan 500 wandelstokken, een menigte parapluies, een massa pijpen, man nen- en vrouwenonderkleederen, har monica's, kinderspeelgoed, ruim 60 zilveren en gouden horloges met kettingen, een scheepslading boeken enz., enz., kortom men kan haast niet iets bedenken of het wordt ten verkoop aangeboden. Er worden ook nog al eens koopjes gedaan. Zoo kocht een der vele nieuwsgierigen een ouden onoogelijken stoel voor éen dubbeltje. Een antiquair kocht den stoel direct weer voor f 5, terwijl deze weer een bod van f 15 weigerde. Dal deze publieke verkoop een groote belangstelling heeft, ligt voor de hand. Het Duitsche tankstoomschip „Manhattan", dat 23 Sept, van New- York naar Algiers vertrok, heeft de bestemming nog altijd niet bereikt en alle hoop op behouden aankomst is nu opgegeven. Lang heeft men d.e hoop gekoesterd dat 't schip nog wel terecht zou komen vooral ook omdat vrij wel algemeen geloofd werd dat een tankstoomschip niet zinken kon, maar dag na dag en week na week ging voorbij zonder eenig nieuws er van te brengen zoo dat men nu wei moet aannemen,dat het met alle opvarenden een prooi der golven is geworden. De „Manhattan" was het eigendom der Akt.-Ges. „Atlantic" te Bremen, werd in 1889 bij D. J. Dunlop en Co. te Port Glasgow gebouwd, was 3384 registerton groot en had een bemanning van 41 koppen. Vrijdag heeft de Antwerpsche rechtbank uitspraak gedaan in zake de spoorwegramp te Contich. Zooals men weet, zou de ramp aan onoplet tendheid der beambten te wijten zijn. Een der bek'aagden, van Tuijn, werd tot vijf maanden gevangenisstraf voor waardelijk voor drie jaar veroordeeld. De drie andere beklaagden werden vrijgesproken. Te Kief heeft zich een beambte der intendance doodgeschoten, waarop een enquête naar het beheer van het magazijn, aan welks hoofd hij stond werd ingesteld. Uit het onderzoek bleek, dat de man onder het maga zijn een ruime gang had laten bouwen waar hij duizenden en nog eens duizenden gestolen voorwerpen ver borg. Bij een nader onderzoek ont dekte men toevalligerwijze een tweede deur. die door een knop van eene speciale constructie geopend kon worden en die naar een ruimte voerde waar duizenden paren soldaten-laar zen lagen. Alle gevonden voorwerpen, waaronder ook een groot aantal tenten, ontbraken bij de intendance. Verscheidene hooggeplaatste ambte naren moeten bij dit schandaal betrokken zijn. Het Parijsche „journal" publi ceert een brief, die door kapitein Meynier, den moordenaar van baro nes Oilivier d'Ambricovt, uit Parijs aan het blad is gezonden, en waarin een menigte zeer verward aangeduide bijzonderheden voorkomen over de beweegredenen van zijn daad, zijn particulier leven en de wijze, waarop hij sinds den moord zijn tijd heef: doorgebracht. Hij had, zooals indertijd is mede gedeeld, aanvankelijk het voornemen gehad zich ook nog op een ander persoon te wreken (nl. op den geat- titreerden „beschermer" van barones Oilivier), maar had dit plan laten varen. Een plotseling hem bekend gewor den onthulling, waarop zekere be kentenissen volgden had hem half gek gemaakt en hem tot den moord aangezet. Dadelijk daarop spreekt de kapitein echter weer in liefderijke be woordingen en berouwvol over zijn slachtoffer, zoodat men gedrongen wordt tot de veronderstelling dat hij niet geheel meer bij zijn verstand is. Meynier vertelt vervolgens, dat hij al de schandelijke dingen, die in- tusschen openbaar zijn gemaakt niet kalm heeft kunnen aanhoorenhij kan niet van het leven scheiden, zonder ze tegen te spreken. Met slechts 12 francs, die hij na den moord bij zich had, had hij niet lang kunnen leven en onontdekt kunnen blijven, maar had hij bij een ouden, trouwen dienaar een onderkomen en steun gevonden. Tenslotte meent Meynier, dat de chef der recherche, Hamand, gelijk had gehad, toen hij verzekerde, dat hij, Meynier sinds den moord Parijs geen oogenblik had verlaten. Uit den brief blijkt niet duidelijk, dat Meynier zich in handen der auto riteiten denkt te stellen of voornemens zich van het leven te berooven. Overigens ontkent Hamard een brief van Meynier te hebben ontvangen, terwijl deze in zijn brief aan het „Journal" beweert dat hij den hoofd commissaris heeft geschreven. Door een hevigen cycloon is te Buenos Aires en in de provincie be langrijke schade aangericht. Een groot aantal personen is om het leven ge komen of gewond. Telegraaf en tele foonpalen zijn omgeworpen en hon derden boomen ontworteld. Een veroordeelde die om ver scherping van zijn vonnis smeekt, die zeldzaamheid is Donderdag voor de rechtbank van Tottenham (Lon den) aanschouwd. Het was zekere James Clark, die terecht stond wegens dronkenschap op den openbaren weg. „Ik smeek u, Edelachtbare", zeide hij onder tranen tot den rechter, „red mij uit de klauwen van mijn vrouw. Ik ben 30 jaren getrouwd en sinds 20 jaren maakt zij mij het leven tot een helDe rechter was zoo goed, hem te veroordeelen tot een maand gevangenisstraf. Maar dat was den ongelukkigen man nog niet genoeg. „Veroordeel mij tot een lan gere gevangenisstraf", smeekte hij, „ik heb recht op meer lik ben alleen gelukkig, als ik ver ben van miin vrouwMaak mij voor langeren tijd gelukkigMaar de rechter kon, tot zijn leedwezen niet aan het verzoek voldoen. De veroordeelde vindt mis schien later nog wel gelegenheid om door een nieuw vonnis nieuw „ge luk" te vinden. ^Noodlottige brand. De fabriek van de „Newark Paperbou Company" te Newark (New-jersey) is in de asch gelegd. Men vreest, dat vijftien menschen daarbij om het leven zijn gekomen. Vijftig jonge vrouwen, die in de fabriek werkten, werden door de vlammen ingesloten op de bovenste verdiepinger ontstond een paniek, een aantal vrouwen sprongen uit de vensters en verongelukten. Bijna al de vrouwen, die in den brand het leven verloren, werkten op de vierde verdieping, waar de brandweerlieden, ongeveer twintig verkoolde lijken van vrouwen en meisjes vonden, die blijkbaar in de vlammen waren omgekomen, toen zij zich gezamenlijk haastten naar het venster, dat toegang gaf fot den brandladder. en van de te Leiden gehouden ten toonstelling van vervalschte levens middelen, toonde spr. aan hoe er in het groot geknoeid wordt. De coöperatie kan van deze ver- valsche artikelen geen voordeel hebben, de winkeliers echter wel. Spr. wees er op, dat het er niet alleen op aan komt welke quantiteit voedsel men tot zich neemt, maar in de eerste plaats welke qualiteit. Het derde voordeel van coöperatie is volgens den heer Calmthout het krijgen van goede maat en goed gewicht. Spr. vertelde hierna een anecdote en daarna een historisch feit, waar mede hij trachtte te bewijzen, dat particuliere leveranciers, in het bij zonder bakkers, met het gewicht kunnen smokkelen. Spr. ging na hoe weinig politie en justitie tegen zulk gesmokkel kan doenwant de bakkers verkoopen gewoon weg „een brood", de coö.-, peratie daarentegen per kilo. Het vierde voordeel is de uitdeè- ling van. het dividend. De méesteh, zeggen, dat de winst natuurlijk voor den'winkelier is; de coöperatoren daarentegen zeggen echter, de winst is voor de winst makers, dus moet naar: gelang van het verbruik onder de ieden der coöperatie worden verdeeld. Door uitsluitend in de winkels der coöperatie te koopen, verhoogt men vanzelf zijn dividend. Leden eener verbruiksvereeniging, die in andere winkels koopen, vergeleek spr. bij een bakker, die het brood voor zijn huishouden bij een collega koopt. Behalve de genoemde materieele voordeelen, heeft de coöperatie vol gens den heer Calmthout zedelijke voordeelen. Als eerste hiervan noemde spr. de contante betaling. Door het credietsielsei verliest de huisvrouw haar onafhankelijkheid tegenover den leverancier, en kan o. a. moeilijk klagen over minder goede waren. Ook het zelfvertrouwen wordt door de coöperatie sterk ontwikkeld en doet volgens spr. inzien dat niet alleen de met meer aardschegoederen gezegenden groote dingen tot stand kunnen brengen, maar ook de een voudige burgers dat kunnen doen. Het eerst noodige is dat men zorgt goede bestuurders te kiezen, maar dat men hun dan ook het volle ver trouwen schenk*.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2