(fcmeiigd Nieuws. Burgerlijke Stand. Sfaats-LoterlJ. BUITENLAND» door de heerén Wel gédwongen wer den tot driemaal toe terug te keeren. In die warme bijvalsuitingen deelde ook de heer G. Zalsman, die voor de pauze met veel talent het zeer omvangrijke „Dichterliebe" van R. Schumann op dankbare wijze met veel voordrachten onvermoeid ten einde toe zoo ver dienstelijk zong. Door hem werden wij in de gelegenheid gesteld eens iets zeer mooi uit de Fransche school te hooren een viertal liederen van Chaminade, waarvan vooral „Invoca tion" van Victor Hugo een mach tigen indruk maakte. Zoo gezongen en voorgedragen werd de „Invocotion" duidelijk m voelde men de poëtische waaide van dat schoone gedicht, begreep men het N'êtes voqs qu'un livre Sans fin ni milieu, Oü chacun pour vivre Cherclie a lire un pen Het drietal „Si j'étais jardinier", „Toi" en „L'amour captif", van niet zoo streng ernstige opvatting, maar niet minder karaktervol en ook zoo voorgedragen, genoten een niet min der dankbaar onthaal. Aan de kunst is gisteravonj eene heerlijke hulde gebracht; voor het verschaft genot mag ieder bezoeker de zangvereeniging ten hoogste dank baar zijn. De stemming voor het lid der Pro vinciale Staten in het district Goes, vacature Lucasse, is niet, zooals gis teren was gemeld, bepaald op 3 Ja nuari, maar Woensdag 4Januari 1911. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is benoemd tot opzichter bij den provincialen waterstaat, standplaats Colijnsplaat, de heer P. de Regt, thans bureelambtenaar te Middelburg en tot bureelambtenaar der 2e klasse te Middelburg de heer J. Dronkers te Colijnsplaat, alsmede de heer P. P. Paul te Ter Neuzen, standplaats Ter Neuzen. Hedenmiddag vermaakten op een weide aan den Koudekerkschen weg, onder Middelburg, zich reeds enkele jongens met schaatsenrijden. Men schrijft ons uit Middelburg Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen de bekende vrouw J. W., wonende aan het Vlis- singsche Wagenplein, wegens over treding van art. 101 der Algemeene plaatselijke politieverordering. KERK EN SCHOOLNIEUWS, Tot hoofd der openbare school te Hontenisse is benoemd de heer H. Blijderistijn, thans onderwijzer te Am sterdam. Rechtzaken. De Centrale Raad van Beroep voor de ongevallen-verzekering te Utrecht deed gisteren uitspraak in het hooger beroep van de rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg,waarbij met ver nietiging eener beslissing van de Bank, die eene rente van f0 18 toekende, aan J. S. te Middeiburg, ingaande 11 April 1910, is toegekend eene rente van 0.23'/,, per werkdag, zijnde 14 pet. van het dagloon, ter zake van een ongeval tengevolge waarvan zijn linkerbeen is gebroken. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. In Friesland werd gisteren reeds schaatsen gereden en wel op onder- geloopen weilanden bij Heerenveen. Noodlottige brandte Hillegersberg. Eergisteren- nacht ontstond brand in een bui tenhuisje aan den Bergweg te Hil legersberg. Het huisje was bewoond door de 81 jarige mevrouw de wed. M. C. Viertelhausen met haar beide zoons en een dienstbode. Het huisje was aan beide zijden geflankeerd door houten getimmerten, waarvan een tot keuken diende. In een aan deze keuken grenzend vertrek sliep de 22jarige dienstbode B., die bij den brand het leven verloor. De bejaarde weduwe kon nog ter nau- wernood het brandende huis verlaten terwijl de beide zoons, die op de zolderverdieping sliepen nog in nacht gewaad langs de zoldertrap konden ontkomen. De burgemeester telephoneerde dadelijk om hulp naar de brandweer te Rotterdam welke spoedig ter plaatse was. Daar men vermoedde, dat de dienst bode r.og in huis moest zijn, werden dadelijk pogingen tot redding inge steld, waartoe echter eerst nog een gat in het dak gehakt moest worden om den rook een uitweg te geven. Men vond de dienstbode in het achtervertrek op den grond liggen. Zij scheen door den rook gestikt te zijn, terwijl alleen haar beenen ver brand waren. Het vermoeden bestaat, dat zij door den brand wakker geworden wilde vluchten, doch door den rook be wusteloos is neergevallen. De Hille- gersbergsche en de Rolterdamsche spuiten slaagden er in tegen 4 uur het vuur te blusschen en den brand te beperken tot den linkervleugel van het huis. De weduwe en haar zoons zijn bij familie onder dak gebracht, terwijl het lijk van de dienstbode per brancard naar de begraafplaats te Hillegersberg werd gebracht. Donderdagavond omstreeks 8 uur heeft op de Schelde vlak voor 't fort Doel een aanvaring plaats gehad tusschen de Engelsche stoomboot „Royal Crown" van Antwerpen naar Londen en het motorschip „Hollandia 111", varende tusschen Antwerpen en Rotterdam. De „Hollandia 111" werd vlak bij de machinekamer getroffen en het water drong met kracht de ruimen binnen, zoodat het schip reeds dadelijk begon te zinken en de vijf opvarenden, de kapitein, zijn vrouw en drie knechts in levensgevaar verkeerden. In allen haast werd de reddingsboot uitgezet, maar het touw brak en het sloepje werd door den stroom meegesleept. Nu werd 't gevaar nog grooter. Ge lukkig bood de „Royal Crown" dade lijk hulp door lijnen uit te werpen. De kapitein en zijn vrouw slaagden er 't eerst in om de reddingstouwen te grijpen, zij werden aan boord van het Engelsche schip geheschen. Ook de twee stokers mochten er spoedig in slagen zich te redden, maar de schippersknecht kon geen reddings boei grijpen. Wanhopig stond hij op het zinkende en wegdrijvende schip, toen plotseling de motorboot van het quarantaine-station te Doel kwam op dagen en den man na heel wat moeite van het zinkende wrak wist te halen. Een 9jarig knaapje te Warmen- huizen (N.-H.) is gisteren van een wagen gevallen en bijna onmiddellijk overleden. Een werkman te Den Ham, werkzaam aan een machine fabriek te Bedum, had een puistje op een der handen. Bij het werk kwam er vuil in, met het gevolg dat er bloedvergiftiging ontstond, waaraan de jonge man overleed. Op de Rozengracht te Amster dam is eene onbekende vrouw door gasverstikking overleden. Te Nieuwe Tonge (op Flakkee) waren verleden week 2 gebroeders op jacht. Eerstgenoemde is bij het springen over een sloot, gevallen, waarbij het geweer afging en hij de volle lading in beide, beenen kreeg. Aanvankelijk scheen het ongeval goed te zullen afloopen, doch Woensdag is de ge troffene bezweken. Thans wordt het in twijfel getrokken, of het schot de oorzaak daarvan is, en ook, of het niet bij ongeluk door een ander persoon kan toegebracht zijn. Het lijk is tenminste in een verzegelde kist naar Rotterdam vervoerd tot nader onderzoek. Nabij Boekei (gem. Akersloot) is een man die van Alkmaar kwam rijden, door het schrikken van zijn paard met zijn wagen in het Groot-Noord-Holland kanaal gevallen. Eenige van de markt te Alkmaar komende veehou ders verleenden spoedig hulp en brachten paard en wagen weder op het droge. De man zelf is er zonder letsel afgekomen. Uit het Noor- der-Spaarne, onder Haarlemmerliede, is het lijkje opgehaald van een pas geboren kind. Op de Kempische Vaart, te Turnhout, zijn twee werk lieden in de kajuit van een schip waarin zij vuur hadden aangelegd en die daarna waren gaan slapen door verstikking omgekomen. Gisteravond is te Amsterdam door een gebrek aan den schoorsteen brand uitgebroken in een perceel op het Rapenbrurg. Het vuur ontstond onder den vloer van de tweede ver dieping, waarvan de bewoners, het gezin van den heer |acobs, afwezig waren, zoodat het vuur eerst ontdekt werd, toen de vlammen naar buiten sloegen. Deze verdieping brandde ge heel uit, terwijl ook de eerste étage schade bekwam. Te Onna onder Steenwijkerwold kregen eenige jongens twist. Moge lijk moest er een oude quaestie uitgevochten worden. Hoe het ook zij, het mes werd getrokken en de arbeider A. H. werd op afschuwelijke wijze in 't hoofd gesneden.Het gezicht was als het ware geheel gekerfd. De arbeider K. S. ontving een snede over de hand. De zaak is bij de ma- rechausste in onderzoek. Do •- (ie gemeentewerklieden van Borge, o bij het graven opge dolven een maalsteen uit het zg. steenen tijdperk waarmee in vroegere tijden koten werd fijn gemaakt. De steen heeft een middellijn van 0.35 en een hoogte van 0.25 meter. Hij zal in- het museum van oudheden te Assen worden geplaatst. Voor de betrekking van opzich ter over de gemeentewegen te Win terswijk hebben zich op een salaris van f 800 niet minder dan 110 sol licitanten aangemeld. En de betrek king is zelfs nog maar tijdelijk. Te Bergen in Henegouwen, waar een reizend circus Woensdag voor stellingen zou geven, wist kort na aankomst der menagerie, een leeuwin uit hare kooi te ontsnappen. Het wilde beest, zich gelukkig gevoelend in de herkregen vrijheid, snelde in woeste vaart door de straten, overal angst en ontzetting verspreidend. In de rue de la Clef wierp de leeuwin zich op een paard, gespannen voor een bierkar, bracht het ongelukkige dier een die e wonde toe en drong toen een nabijgelegen huis binnen. Gelukkig echter kon men tijdig de deuren van de gang sluiten, zoodat de gevaarlijke bezoekster opgesloten was. De bewoners vluchtten in allerijl naar de bovenste verdiepingen en de intusschen gewaarschuwde politie be waakte het huis. Na eenigen tijd kwam de leeuwentemmer. Voor de geopende deur plaatste hij een kooi, waarin zich een andere leeuwin bevond. De vluchtelinge betoonde echter weinig lust zich bij hare rasgénoote te voegen, zoodat men ruim een half uur noodig had om haar in de kooi te krijgen Kort daarop begon de voorstelling in het circus. Olieslagers heeft aan de Bel gische Luchtvaart Club medegedeeld, dat hij zal trachten in den wedstrijd om de Coupe d'Aëre Club de Bel- gique het wereldrecord over afstand en langdurig vliegen, dat eerst op zijn naam stond, te verbeteren en aldus ook de Goupe Mechelen zal trachten te winnen. Die staat thans op naam van Tabuteau met 465 K.M. in 6 uur 1 min. De wedstrijden eindigen 31 December a.s. en Olie slagers, die z'n toebereidselen maakt in het vliegkamp van St. Job. in bet Goor, zal van den eersten den besten geschikten dag profiteeren. Duitschland stelt ernstige po gingen in het werk om de vliegsport te bevorderen. Elf Duitsche hooge- scholen (5 universiteiten en 6 tech nische hoogescholen) hebben dezen winter een cursus geopend in het vlie gen met bijbehoorende technische wetenschappen. Te Berlijn wordt de mechaniek van een vliegtoestel onderwezen, te Bres- lau de wetenschappelijke basis waar op de vliegkunst berust, te Giessen de theorie van de luchtvaart en vlieg kunst, te Göttingen de samenstelling van bestuurbare luchtschepen en te Straatsburg de verschillende vliegtui gen zooals zij op het oogenblik be staan. Aan de technische hoogescholen te Charlottenburg, Brunswijk, Dantzig, Munchen, Dresden en Stuttgart zal onderricht gegeven worden in het practisch vliegen. Te Frankfort a/d M. heeft men een vrouwenmoordenaar gevat, een 33 jarige koffiehuisbediende Waid- schmidi, die eergistermorgen, in een schoenenwinkel het hoofd van de zaak, een 34jarige vrouw met mes steken doodde, na vooraf, zooals later bleek, verscheidene vrouwen te heb ben aangerand. Hij bracht op den openbaren weg een dienstmeisje een messteek toe, zonder haar ernstig te verwonder., greep in een tapperij een vrouw bij de keel en wierp haar op den grond en daarna had hij in een eierenzaak getracht het winkelmeisje aan te randen. Eerst daarna ging hij naar den schoenwinkel, waar hij den moord pleegde. Daarop ging hij in een naburgie kroeg en toen bij de politie de ge pleegde aanslagen waren aangegeven, werd hij daar spoedig ontdekt en ge vangen genomen. Toen hij werd weggebracht, viel het woedende volk op hem aan hij werd deerlijk toegetakeld en slechts met moeite kon de politie hem in veiligheid brengen. In de gevangenis deed Waldschmidt een poging tot zelfmoord met een zakmes, waar mede hij zich ernstige verwondingen toebracht, zoodat hij nu in de zieken zaal iigt. Drie dagen geleden werd te Frank fort een dienstmeisje op straat door een onbekenden man met een mes steek ernstig gewond in den rug. Men vermoedt dat ook die aanranding door Waldschmidt is gepleegd. Uit de berichten over de mui terij op de Braziliaansche oorlogs schepen blijkt wel, dat, hoe ernstig die beweging ook moge zijn, er geen sprake is van een eigenlijk gezegde revolutie. Want allerminst schijnt de bedoeling te bestaan om de regee ring van president da Fonseca omver te werpen. De waarschijnlijkste oorzaak der troebelen komt ons voor deze te zijn Brazilië heeft in de laatste jaren een vioot geschapen, die eigenlijk veelte groot is voor het land. Het heeft 'n paar schepen in Engeland laten bouwen die nog grooter zijn dan de „Dreadnought." De „Minas Geraes" en de „Sao Paolo" zijn eenigen tijd geleden gereed gekomen en in ge bruik gesteld. Waar heeft de regee ring op eenmaal de bemanning voor die zeekasteelen vandaan gehaald Hoe heeft zij zoo snel de noodige tucht weten te krijgen Wanneer men dat overdenkt, begrijpt men dat er muiterij ontstaat, zonder dat er eenige politieke bedoeling aanwezig behoeft te zijn. Eenige weken geleden werd ten nadeele van de Nationale Bank te Brussel op geheimzinnige wijze een brutale diefstal gepleegd van 100,000 fr. De Bank had een hoeveelheid bank papier in verzegelde zakken per trein naar Boom, een plaatsje bij Antwerpen verzonden. Bij aankomst bleek een der zakken, hoewel oogenschijnlijk behooriijk gesloten, waardeloos pa pier te bevatten. Na een langdurig onderzoek is het de recherche thans mogen gelukken de daders op te sporen. Veertien dagen geleden werden te Brussel Iwee graveurs gevangen ge nomen, die de aandacht der politie trokken door hun grove verteringen. Zij bekenden voor een goudsmid in Schaerbeek een stempel te hebben nagemaakt van de Nationa e Bank. Deze persoon werd in hechtenis ge nomen en na een scherp verhoor viel hij door de mand. Hij had de op een loodje afgedrukte stempel aan een hoofdconducteur gegeven. Een maal zoover, wist de justiiie spoedig de geheele opzet van het listige plan. Een reiziger, die ook in het com plot was, heeft op den dag van den diefstal een koffertje aangegeven, het welk in denzelfden wagon geplaatst werd, als waarin de zakken der na tionale bank met hun kostbaren in houd geborgen waren. Onderweg heeft de hoofdconducteur uit dit kof fertje een linnen zak gehaald, geheel gelijkend op de geldzakken, en deze gevuld met wit papier en voorzien van het nagemaakte loodje, verruild met een der zakken van de bank. Reeds zitten drie dieven achter slot. Bij de gehouden nasporingen heeft de politie tevens ontdekt dat de beide gearresteerde graveurs zich ook onledig hielden met het ver vaardigen van valsche munt. Een zeker Berlijnsch heer aldus verhaalt de „Berliner Lokal Anzeiger", moest voor het gerecht verschijnen. Hij had er echter niet veel lust in en ging dus pogingen aanwenden, om zich een medisch attest te verschaffen, waarin verklaard werd, dat hij niet in staat was een gerechtelijk verhoor te ondergaan. Om dit te bereiken, maakte de man zich ziek. Hij dronk eiken dag 4 flesschen champagne achter elkaar uit, rookte een geweldige hoeveelheid sigaretten en liet zich dan gaar stoven in een lichtbad van 70 graden. Het lukte en de man kreeg een attest, vooral omdat hij bij zijn kuur een bloedspuwing opliep. De rechtbank kwam echter achter de kuur van den patiënt die nu in hechtenis genomen is. De politie-president van Berlijn de heer van Jagow, die een Russischen zangerstroep had verboden op te treden, omdat tooneelen uit het Si berische gevangenisleven zouden wor den voorgesteld,en hij zulks gevaarlijk achtte voor de openbare orde, is ge zwicht voor het algemeene protest over zijn willekeurige handelwijze en heeft het verbod ingetrokken. De politiepresident heeft thans ook een maatregel genomen, die door velen zal worden toegejuicht. Hij heeft al in officieel schrijven gewezen op het gevaarlijke vooral in trams, van de groote hoedenpennen waar mede de dames hare hoofddeksels bevestigen en haar verzocht geen pennen te dragen die. buiten den rand van den hoed uitsteken of, zoo zij zulks toch doen, een dopje te schroe ven op de punten. De „Lokalanzeiger" heeft echter weinig hoop, dat met deze publicatie iets bereikt zal worden. Het blad is van meening, dat de dames geen voor schrift omtrent haar toilet zullen dul den, zelfs niet van zulk een hooge autoriteit als den heer v. Jagow. Woensdag hebben fal van be kende Russische schrijvers een bede vaart naar het graf van Tolstoï gedaan. Vele deputaties en een groot aantal studenten omringen nog voort durend het graf, onder het zingen van doodenliederen. Gravin Tolstoï heeft aan haar bedienden meegedeeld, dat zij over zes weken zouden worden ontslagen, omdat het haar onmogelijk was, langer te Jasnaja Poljana te leven. Tolstoï's dochter, gravin Alexandra is naar het landgoed van Tscherkow, den vriend haars vaders, vertrokken. Voor haar vertrek droeg zij aan het filiaal van de Russische Rijksbank te Tula op geen docomenten of hand schriften van Tolstoï, aan wien ook, af te geven, aangezien die volgens Tolstoï's testament alle aan haar vermaakt waren. De familie Tolstoï heeft telegraphisch aan de kadetten- partij verzocht, het voorstel, dat de slaat de kosten der begrafenis zou dragen, in te trekken. Onder de studenten en arbeiders te Moskou heerscht nog steeds groote opwinding. ENGELAND. Het manifest der Labour Party vraagt de radicale af schaffing van het Hoogerhuis. Asquith getuigt in zijn rede te Hul! van de eensgezindheid der partij. Een aardig staaltje vertelt daarvan de „Manchester Guardian". De South Salford Women's Suffrage Associa tion besloot den zetel van den can- didaat in dat district den heer Belloc te bestrijden, omdat deze zich steeds een scherp tegenstander had getoond van vrouwenkiesrecht. Als derde candidaat wilden zij nu den heer Brailsford, den secretaris van het Women's Suffrage PariamentaryCoun- sir Committee stellen. Zijn candida- tuur zou een ernstige bedreiging zijn geweest van de zaak der liberalen te Salford schrijft het liberale blad, dat vrouwenkiesrecht is toege daan ais zoodanig van ons standpunt betreurenswaardig, hoewel niemand, die eerlijk is, kan ontkennen, dat de heer Bellocs houding tegen de voorstandsters van vrouwenkies recht die uitlokte. De heer Belloc trok zich toen te rug om het stellen van een derden candidaat te voorkomen en de heer Russe! wer.i in zijn plaats candidaat gesteld. Deze toonde zich een warm voorstander van vrouwenkiesrecht, zoodat de candidatuur van den heer Brailsford onnoodig werd en zoowel liberalen als voorstanders van vrou wenkiesrecht gebaat zijn. Een aardige overwinning zonder geweld dus ook voor den Bond voor Vrouwenkiesrecht te South Salford. van 2226 Nov. ONDERTROUWD P. Uijttendaele, jm. 29 j. en M. J. Laroij, jd. 33 j. A. de Vries, jm. 26 j. en S. F.S. Vleugels, jd. 24 j, M. Vermeule, jm. 24 j. en K. P. J. de Vos Burchart, jd. 21 j. J. C. van Hilst, jm. 21 j. en G. Geelhoed, jd. 22 j. I. van de Velde, jm. 22 j. en P. E. Waller, jd. 22 j. P. van der Meer, jm. 24 j en M. Melse, jd. 25 j. GETROUWD: G. J. B. Joos, jm. 29 j. en H. B. Vanleke, jd. 25 j. P. van Stee, jm. 22 j. en C. M. Brauers, jd. 22 j. W. van Oosten, jm. 22 j. en A. Prince, jd. 23 j. C. G. Steendam, jm. 22 j. en j. Weijermans, jd. 23 j. BEVALLEN: A. Crinse, geb. van Vessein, d. A. E. de Quelerij, geb. Meeuwse, z. L. J. R. Decrop, geb. Vantroyen, z. M. J. van Vlijmen, geb. Verhoeff, z.J. van Haveren, geb. Duine, z. OVERLEDEN: B. Jongepier, ongeh. z. 22 j. Trekking van Donderdag 2d November. Ie Klasse 4e Lijst. No. 17723, f1500. Nos. 12804 en 20334 f400. No. 13943, f100. Prijzen van f20. 37 383 514 663 1069 1377 1490 1725 1856 1937 2373 2593 3186 3217 3.443 3544 3730 4057 4107 4301 4575 4639 4830 4998 5131 5121 5496 5502 6124 6704 7313 7338 7413 7558 7600 7626 7635 7660 7760 7881 7964 8012 8092 8292 8424 8464 8502 8504 8509 8680 8703 9608 9648 10071 10477 10551 "10620 10867 11005 11391 11550 12353 12903 12998 13660 13898 14977 15056 15079 15088 15160 15369 15376 15396 16986 17028 17659 17965 18197 18284 18294 18368 18622 18715 19118 19291 19656 19999 20044 20086 20191 20326 20429 20470 20645 20727 WEEKBERICHT. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 26 Nov. 1910.) Hoogste barometerstand 768.9 te Haparanda. Laagste barometerstand 750.0 te Horta. Verwachting tot den avond van 27 Nov. Toenemende Westelijke tot Zuidelijke wind. Toenemende bewol king. Mogelijk regen. Zachter.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6