Maandag 28 November No 280 48e Jaargang, 1910. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-flduerfentiën op zeer uoordeelige uoorioaarden Tweede Üad Vervolg Binnenland. De kiesrechtactie der Liberale Unie. VOETBAL. VL1SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Tegen de 46 millioen. Te Rotterdam is ter teekening ge legd het volgend adres aan de Tweede KamerGeven met verscbuldigden eerbied te kennen, de ondergeteeken- den, ingezetenen des rijks, dat zij met groot leedwezen gezien hebben, hoe de regeering in dezen tijd voorstelt, een buitengewoon fonds van 40 mil lioen gulden voor de kustverdediging te vormen, op grond van gevaar voor neutraliteitsschending bij een eventu- eelen oorlog tusschen Engeland en Duitschlanddat zij vermeenen, dat de ondervinding van onze tijden niet dringt tot het nemen van zulke voor zorgsmaatregelen, daar Europeesche oorlogen steeds onwaarschijnlijker worden (getuige de vele gelukkige oplossingen, bijv. bij de Fasjoda-, Doggarsbank-, Marokko-, Balkan- quaesties enzterwijl fatsoenlijke staten sedert lang niet meer betrokken worden in de quaesties tusschen de groote mogendheden, tenzij zij zichzelf er in mengen (getuige o- a. het neutraal blijven in 1870—71 van Luxemburg, dat nog wel in de voorafgegane moei lijkheden gemoeid geweest was)onze naburen zijn toch ook geen barbaren dat de ondergeteekenden u daarom met allen aandrang verzoeken, op het voorstel der regeering niet in te gaan, vooral niet in dit tijdsgewricht, nu, na de zaak-Van Heeckeren van Keil, in binnen- en buitenland de meening heeft postgevat, dat er druk van bui ten op onze regeering zou zijn uit geoefend ondergeteekenden meenen ook, dat er hier te lande meer behoefte bestaat aan krachtigen vooruitgang in den geest van het bekende woord, dat „Nederiand groot moet zijn in alle dingen, waarin een klein land groot kan zijn", en met name aan daden van regeering en andere staatsorganen, om de daartoe vereischte beschaving te bevorderen deze zullen het aanzien en den goeden naam van Nederland doen rijzen, terwijl de aangevraagde 40 millioen nu reeds groote ongerust heid in het binnenland en wantrouwen in het buitenland verwekken. In de vergadering van het hoofd bestuur van de Liberale Unie, op Zondag 20 Novenber te 's-Graven- hage gehouden, is besloten een krachtige actie voor algemeen kies recht aan te vangen. Die actie zal ingeluid worden met eene betooging voor het algemeen kiesrecht in Januari 1911, te's-Gra- venhage te houden. Daarbij zullen als sprekers optreden de heeren prof. mr. G. A. van Hamel, mr. P. Rink, A. Roodhuijzen en mr. H. Smeenge. De bijeenkomst, die openbaar zal zijn, zaj gepresideerd worden door mr. H. Goeman Borgesius Op deze bijeenkomst, waarvan uur en plaats nader bekend zullen gemaakt worden, zullen onze aangesloten kiesvereeni- gingen worden uitgenoodigd zich door hare afgevaardigden te laten vertegenwoordigen. De actie zelve zal bestaan in lo. het uitzenden van sprekers in den lande om voor algemeen kiesrecht propaganda te maken 2o. het uit geven van vlugschriftjes, waarin de urgentie van algemeen kiesrecht zal worden uiteengezet. Zekerheidstelling voor gemeente ontvangers. Hetbestuur van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren heeft zich tot de gemeenteraden gewend met het volgende, verband houdende met de inwerkingtreding van de gemeenteborgtochtswet. Vooreerst na te gaan of wegens daling van de inkomsten der gemeente kan worden overgegaan tot verlaging van het bedrag der zekerheid van den ge meente-ontvanger. Verder of kan wor den voorgeschreven het doen van stortingen door den gemeente-ont vanger en dientengevolge het bedrag van diens zekerheid kan worden verminderd. Verder wordt verzocht bij het openvallen der beirekking van gemeente-ontvanger het bedrag der zekerheid niet hooger te stellen dan door de wet voldoende wordt geacht. Het bestuur is nl. van oordeel, dat niettegenstaande de verlaging der onkosten aan zekerheidstelling verbonden, die van de invoering der gemeenteborgtochtenwet het gevolg kan zijn, de verplichging tot zeker heidstelling een last blijft, welke zooveel doenlijk dient te worden beperkt. Homoeopatisch ziekenhuis. Gisterenavond heeft te 's Graven- hage de heer dr. J. 1. A. B. Van Koyen, geneesheer-directeur van het homoeopatisch ziekenhuis te Utrecht, een door lichtbeelden verduidelijkte voordracht gehouden, welke ten doel had de aanwezigen op te wekken tot het verleenen van steun aan de pogingen, die reeds sedert eenigen tijd in het werk worden gesteld om te komen tot de oprichting van een geheel afzonderlijk ziekenhuis voor homoeopatische behandeling. Immers, zoo deelde de heer Van Royen mede, aan het einde van zijn voordracht die overigens bestond uit een over zicht van de geschiedenis van de homoeopathie en van de Vereeniging tot bevordering van de Homoeopathie in Nederland, het contract met het d.aconessenhuis te Utrecht, waarvan de homoeopathen slechts enkele zalen in gebruik hebben, zal weldra afloopen en niet worden vernieuwd. Hij deelde o.a. mede, dat f 250.000 noodig worden geacht, waarvan f 100.000 zijn toegezegd door een drietal vermogende voorstanders van de homoeopathie op voorwaarde ten eerste, dat de overige f 150.000 vóór I Mei 1911 bijeen zullen zijn en ten tweede, dat de aan te stellen zusters de Bijbel als Gods woord zullen er kennen en bereid zuilen zijn patiën ten, die dit wenschen, uit de Heiiige Schrift voor te lezen. Uitdrukkelijk waarschuwde hij hierbij, dat met de laatste voorwaarde niet bedoeld was eenige godsdienstige of politieke rich ting te bevorderen. Vlissingen, 26 November. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland". Wij lezen het volgende in „Ze- tandia" Naar wij vernemen zal in de op 8 December a.s. te houden buiten gewone algemeene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld 1 millioen nieuwe aandeelen a pari aan de maatschappij tot Expl. van Staats spoorwegen uit te geven, welke dan f800.000 a 4°/o aan de maatschappij leent, terugbetaalbaar in 30 jaar. Te vens wo.dt voorgesteld de preferentie der aandeelen B. op te heffen tegen vergoeding van f 50 per aandeel. Door de uitgifte van 1 millioen nieuwe aandeelen wordt alzoo ge pareerd de toeleg om de meerderheid der aandeeien in handen van een (buitenlandsch)cons«rtium te brengen, met de bedoeling de contröle over de maatschappij in handen te krijgen. Het tegenwoordige aandeelenkapi taal bedraagt f 1.020.500, zoodat de meerderheid der aandeelen in bevrien de handen blijft. Van dividend op de aandeelen zal de eerste jaren nog geen sprake zijn, zooals wij vroeger reeds in het licht stelden, doch de tegenwoordige toe stand van de maatschappij is in zulk een stadium, dat men den langsten tijd op dividend gewacht heeft. Vlissingsche T urn vereeniging. Gisterenavond gaf bovengenoemde vereeniging hasr eerste uitvoering in dit seizoen in het Concertgebouw. Deze uitvoering, die door ruim 500 personen werd bijgewoond, werd ge opend door den voorzitter, den heer F. G. Lemmers, die den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep en in goedgekozen woorden alien aanspoor de om te helpen propagandeeren voor de gymnastiek, alsook om de V. T. V. te blijven steunen in haar edel streven naar verhooging der lichame lijke opvoeding. Ieder nummer afzonderlijk te be spreken, zou ons te ver leiden, vee' goeds en zeer veel moois werd er te zien gegeven. Leden en adspiranten gaven blijk van ernstige voorbereiding; vooral de gemeenschappelijke stok- oefeningen, knotsoefeningen en de ordeoefeningen der meisjes waren de glanspunten van den avond. Ook de staafoefeningen der leden, waarmede zij 1.1. in Breda den 2en prijs behaald hebben, werden onberispelijk uitge voerd. Een heel lief zangnummertje van 2 turnsters en 2 turners bracht een aangename afwisseling in het groote programma, en eind goed ai goed de voordraeht als slot van dezen schit terenden avond was eenig. De soldaat en het dienstmeisje, die later eveneens als schildwacht dienst deed, hadden er buitengeivoon goed slag van de lachspieren van het publiek op te wekken. De hoogste klasse adspiranten bo den hunnen leider, den heer L. van der Steen, een prachtige foto aan, als bewijs van hoogachting en erkentelijk heid voor zijne uitstekende lessen. Voorzeker komt een woord vanhof toe aan het bestuur en den leider, die op zoo'n onberispelijke wijze deze groote vereeniging weten te besturen. Moge het bestuur, eendrachtig samenwerkend met hare leden voort blijven gaan op den eenmaal inge slagen weg, is voorzeker de wensch van allen, die de V. T. V. hebben zien optreden. Een overvol doch zeer gezellig bal besloot dezen prettigen avondde dansmuziek wasgoed en de heer Bar- kelau kweet zich uitstekend van zijn taak. Hedenmiddag om 12 uur is brand uitgebroken op de bovenwoning van peiceel 35 op den Nieuwendijk, be woond door den beer J. F. Vanhuys- se. De brand is ontstaan in de keu ken en de vlammen grepen zoo snel om zich heen dat de zolderverdie ping van genoemd huis in korten tijd in lichte laaie stond. De pogingen door de bewoners aangewend om den brand tebiusschen konden onmogelijk met gunstigen uitslag bekroond worden. Zoo spoedig mogelijk werd dan ook alarm gemaakt en de brandklok geluid. Hoewel de brandweer weidra ter plaatse was en vooral de matrozen van de „Bever" en de militairen ook zeer spoedig met de spuit op het terrein waren, duurde het toch nog vrij geruimen tijd eer de strijd tegen het woedende element werd aange vangen en hadden de hoogopslaande vlammen intusschen volop gelegen heid hun vernielend werk voort te zetten. Toen de stralen water eenmaal op de vuurzee werden geworpen, wat van vier kanten tegeiijk gebeurde, was het wel aan te zien dat de brand zich zou beperken tot de aangetas'e zoldervediepirg en dat bleek ook werkelijk het geva! tezijn. Het eigen lijke blusschingswerk was dan ook in minder dan een half uur afgeloo- pen en was de brar.d toen geheel onder de knie. Bij hei blusschingswerk werd door enkele Jantjes en ook door sommige burgers ware heldenmoed betoond en is het aan hun krachtdadig en doortastand optreden mede voor een groot deel te danken, dat het gevaar zoo spoedig geweken was, want dat werkelijk in dit dichtopeengepakte huizencomplex groot gevaar bestond, daarvan heeft ieder zieh kunnen overtuigen, die tegenwoordig was voordat men met het biusschen was begonnen. De vlammen sloegen toen fel uit het aangetaste perceel en begonnen reeds te lekken aan het aangrenzend huis, nl. den sigarenwinkel van den heer L. F. Derf. Evenwel bleef de brandschade aan dat gebouw tot een minimum beperkt, wel daarentegen werd daar veel last ondervonden ran het water. Dat de winkel van den heer Albert Hein, gelegen beneden in het bran dende huis, aanmerkelijk heeft gele den Iaat zich wel begrijpen. In dezen winkel dreef letterlijk alles en de St. Nicolaas-etalage werd meedoogen- loos door het water bedorven. Ver der werden alle in groote hoeveel heid in den winkel aanwezige krui denierswaren en tal van andere ar tikelen totaal waardeloos gemaakt. Enkele andere belendende percee- Ien, en een paar huizen in de Nieuwstraat hebben eveneens veel van het water te lijden gehad. Op het terrein van den brand werden verschillende autoriteiten op gemerkt, o. a. de burgemeester, een der wethouders, verschillende leden van den gemeenteraad en meer andere. De politie zorgde er voor dat het publiek op behoorlijken afstand bleef, opdat de brandweer niet in haar werkzaamheden belemmerd zou worden. Wij vernemen dat.de schade door dezen brand door assurantie wordt gedekt. In ons raadsverslag hebben wij gisteren den heer Klijberg precies het tegenovergestelde laien zeggen van hetgeen hij bedoelde. Wij schreven dat het volgens den heer Klijberg moeilijk zou zijn aan den wensch van den heer Auer te voldoen. De heer Klijberg nu wees er juist op dat, waar de gemeente de leening voor de school gegarandeerd heeft, er alle reden is om aan de gerecht vaardigde wenschen van den heer Auer te voldoen. Ter gelegenheid van den jaardag van Z. M. den Koning van België wappert heden de vlag van dat rijk van het Belgische consulaat, het loodskantoor, de loodsvaartuigen en de sociëteit. De vroegere nachtboot „Koningin Wilhelmina", zal half December ook in den dagdienst worden opgenomen, zoodat dan de dagdienst volledig zal worden uitgevoerd door de vroegere nachtbooten. De kapitein Th. E. Bretschneider sedert 28 October j.l. gedetacheerd bij het le regiment vesting artillerie te Utrecht, werdjheden van die deta chering ontheven en keerde alhier in garnizoen terug. Hedenmorgen omstreeks half acht kwam de locomotief Willy" van de maatschappij „de Schelde" met enkele met ijzer beiaden goederenwagens over de brug bij de Keersluis gereden, toen in de bocht bij het café „Bel lamy" een der wagons ontspoorde. Deze wagon kwam terecht tegen den muur van genoemd café, welke daar door eenigszins beschadigd werd. Tengevolge van deze ontsporing ondervond het verkeer met de eiec- trische tram gedurende enkele ritten eenige vertraging, daar de trams niet konden passeeren en de passagiers dus moesten overstappen. Aan het strand te Westkappelle is opgevischt een reddingboei waarop de naam „Maria Cheesman Montrose" stond vermeld. De „Maria Cheesman" een Engelsche ketch, groot bruto 87 en netto 74 registerton, tehuis be- hoorende te Montrose, werd in 1886 te Grimsby van hout gebouwd en behoort aan de reederij George C. M. Kenzie. De Engelsche barge, welke gister morgen op de platen van Ossenisse was omhoog gevaren is de „Result" met eene lading zand van Antwerpen naar zee. Genoemde barge is gister avond met hoogwater zonder assis tentie vlot gekomen en ligt nu in het vaarwater geankerd. In een gehouden bestuursvergade ring van de vereeniging tot christe lijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, is tot lid van net moderamen gekozen de heer G. van de Putte alhier, zulks in de vacature-dr. P. Merckens. Morgenmiddag 2 uur speelt „E. M. M." tegen „Noad" van Breda. Deze laatste vereeniging was ver leden jaar kampioen der zuidelijke 2e klasse. Den roodwitten wacht dus een zeer zware wedstrijd. Voor de Zeeuwsche competitie speelt „E. M. M." II tegen „Zeelan- dia" I te Goes. AZ. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer voorko mende, betreffende het standaardwerk „De wonderen der techniek". In dit werk worden alle uitvindingen en de vorderingen der techniek beschreven. De Commissaris der Koningin en mevrouw Dijckmeester zullen des avonds ontvangen op Dinsdag 3 Januari en Woensdag 1 Februari te half negen. De sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels in deze provincie is bepaald op Zaterdag 31 December a. s. met zonsondergang en de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild zal nader worden bepaald. Tot „Oefening en Uitspanning". Gtsteravond werd in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg een concert gegeven door de heeren Julius Röntgen, piano, Engelberl Röntgen, violoncel en G. Zaisman, bariton. De groote zaal was geheel gevuld met een uitgelezen publiek, dat feit waarborgde reeds, dat op het gebied van kunst dien avond iets bijzonders zou zijn te genieten. Men had dan ook te doen met kunstenaars van bijzondere talenten, buitengewoon technisch ontwikkeld niet alleen, maar ook geheel opgaande in hun presta ties, die reikten tot den hoogsten trap van kunst. Daarbij bezitijn de heeren Röntgen Sr. en Jr. de benijdbare gave, de schatten van hun kunstenaarsgevoel op het auditorium u;t te storten iti zulke welsprekende vormen, dat hun voordracht voor ieder ontvankelijk gemoed verstaanbaar en genietbaar wordt. Die heeren dragen voor met eene bezieling, die weldadig werkt, die dwingt tot zachte ontboezemingen van bewondering, tot dankbare uitingen van vereering voor zooveei muzikale volkomenheid. Zoowel de solo's voor piano en cello als de duo's van die beiden deden met eerbied opzien èn naar den vader, die met al het vuur van jeugdigen hartstocht de schatten van accoorden, zoetvloeiend en welluidend, harts tochtelijk en rustig in de meest bonte verscheidenheid aan zijn instrument ontlokte, waartoe vooral de Sonate op. 53 C. gr. t. van L. van Beet hoven hem zoo ruimschoots in de gelegenheid stelde.Dezelfde volkomen bewustheid, volmaakte zekerheid, de zelfde adel van spel, dezelfde krach tige, pittige en zoo volkomen mees terlijk gedachten-uitingen, gepaard aan een zeer hoog ontwikkelde techniek, waren merkbaar bij den zoon, een in alle opzichten waardig evenbeeld van den grooten vader. Beide heeren hebben op hun respec tieve instrumenten met het uitgelezen program hun auditorium den gan- schen avond geboeid en tot hooge tevredenheid gestemd, wat bleek uit de aanhoudende toejuichingen, waar-

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5