„SAffiSON mmmiÊimm Laatste Berichten, Advertentiën. BÉwateiliiifMaatscliappii Looft den Meer!" A. STAVERMAN, Houtkadé 18. Vlissingsche UITVOERING op WOENSDAG 30 NOVEMBER el. Algemeen® Repetitie op DINSDAG 29 NOVEMBER, VERHUISD rm getal dienstjaren ezen, welk bedrag lieke verhoogingen n, overeenkomstig verordening, voor financiën ad- ling van het voor- rstel werd besloten. I :h. stellen voor tot n het gymnastiek- ol D aan de ver- dratus". rwaarden, waarop ot wederopzeggens lijkt dat in de ge- jwaarborgsom van n gestort, waaruit adiging aan de worden bestreden, voor het van ge- n houden van het ks een bedrag van ld. erlichting en ver voor rekening der tag van het lokaal ien gemaakt, roor financiën ad- ting van het voor- laalte vroeg wie er Iconditie dat in het rden gerookt. Daar- leter dat die bepa- leschrapt. jsich meende dat de indhaafd kan wor- 'P gelet wordt, 'ond het beter dat tdhaafd blijft, iing werd het voor- goedgekeurd. Ilh. stellen voor tot ip bij inschrijving omen op stam, op atsen in de gemeen- Emmastraat, 12 bij langs het Arsenaal ade), 2 aan de Zeil- witte krijtstreep rd gunstig geadvi- ommissie voor de imen. d bekend is werd besloten tot verbe- toegang naar den ter langs de West- >t gedeeltelijke ver- n Boulevard, welke ijn uitgevoerd en n niet onbelangrijke ien toestand daar cregen. lurg. en Weth. den an tot verbetering van genoemden tusschen de West- leidskamer. Daarbij verhooging van den lingsmuur, aanvul- ;in en verbreeding in aansluiting met de gedeelte, voorts een rij brug ter met trottoir van jring van deze wer- voordeel worden n hinder meer zal en van den overslag en Weth. wensche- iit werk voorloopig ing van den muur de daarvoor ver vergunningen en de ;t terrein, waarvan kosten op p. m. iraamd. De verdere maken van de m W., met het oog rloopig achterwege stellen derhalve orstel de commissie zich vereenigt, al- tot het optrekken de aanvulling van een totaal bedrag Ee voeren op den bedenkingen door binnenlandsche za gen enkele bëpalin- >r den raad vastge- gen op de heffing rdering van school- leerlingen van de erden deze verorde- omstig de wenschen gewijzigd. h. stellen voor den ing van de laatste- ijdelijke geldleenin- bepaald op 31 De- erlengen tot uiterlijk 1. ordt gedaan omdat het aangaan van een definitieve geldleening nog niet is aangebroken. Conform het voorstel, gunstig ge adviseerd door de commissie voor de financiën, werd zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. Nog werd besloten tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van hoogstens f 38,000 onderhands, tegen een rente van ten hoogste 5 pet. De aflossing dezer leening zal betaald worden uit de opbrengst van een eerlang te sluiten geldleening, waarin deze tijdelijke zal worden opgenomen, doch uiterlijk den 31 December 1911. Goedkeuring werd verleend aan een voorgestelde wijziging der gemeente- begrooting voor 1910 tot een verhoogd bedrag van f 19713.57. De openbare vergadering ging hier na over in eene met gesloten dueren. Na heropening was aan de orde het doen van enkele Benoemingen. In de eerste plaats van 2 leden der commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs, waarvoor werden aanbevolen de heeren H. J. Voorloop en D. L. H. van Raalte A. J. van Ockenburg jr. en L. C. Stevens. De heer Merckens zeide dat het een jaar geleden is dat hij de aan merking heeft gemaakt dat geen leden van rechts in dit college zitting hadden. Bij dit onderwijs is het zeker toch gewenscht dat alle levensbeschou wingen gehoord kunnen worden. Toen is door den vorrzitter de toezegging gegeven dat de wenk van spreker aan de commissie zou wor den kenbaar gemaakt. Spreker zou gaarne willen zien dat voor beide vacatures een afzon derlijke stemming zal worden ge houden en de leden dus gelegenheid hebben uiting te geven aan hun ge voelen om voor deze commissie ook een man van rechts daar zijn stem te doen hooren en hij noemde den heer Baert. De heer van der Meer wees erop dat het ook gewenscht is, dat met hetjoog op de handelsschool een handelsman in deze commissie zitting heeft en hij noemde als zoodanig den heer Polak. Hierna werd tot stemming overge gaan. Uitgebracht werden op de heeren H. J. Voorloop 11, C. G. Baert 4 en op den heer Van Raalte 1 stem. Gekozen werd de heer Voorloop. Voor de tweede vacature verkregen bij eerste stemming de heeren C. G. Baert 7 stemmen; A. J. van Ocken burg jr. 5, L. C. Stevens 3 en A. H. Polak 1. Bij een nieuwe vrije stemming wa- ree uitgebracht op de heeren Baert 8, van Ockenburg 6 en Stevens 2 stemmen, zoodat herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren Baert en Van Ockenburg, die ieder 8 stemmen verkregen en moest dus het lot beslissen. Het lot wees den heer Baert aan, die dus gekozen werd. Verder moesten benoemd worden 3 leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs, waarvoor wer den aanbevolen de heeren Jos, van Raalte en A. Staverman P. F. Auer en W. P. Edelman ds.A. S. Talma en A. J. van Ockenburg Jr. Benoemd werden de heeren Van Raalte, P. F. Auer en ds. A. S. Talma, allen aftredende leden. Tot tijdelijk leeraar in de staathuis houdkunde aan de handelsschool werd benoemd de heer J. Brander, leeraar aan de H. B. School en han delsschool, op een jaarwedde bere kend naar f 100 per wekelijksch lesuur. Tot tijdelijk buitengewoon leeraar in de stenografie en machineschrijven aan de Handelsschool werd benoemd de heer Ch. J. dc Neef te Middelburg met 12 stemmende heer C. J. de Sleur verkreeg 3 stemmen1 briefje was blanco. Beide benoemingen zijn voor het tijdvak, aanvangende 1 December 1910 tot het einde van den cursus 1910/ 1911. Vervolgens werd beschikt op re clames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag. Rondvraag. De heer Tichelman zeide dat de voorzitter in de vorige vergadering heeft toegezegd om opnieuw stappen te doen tot verkrijgen van een brug over de sluizen. Hij zou gaarne zien dat de raad zich unaniem uitsprak voor de wenschelijkheid van deze brug. Hij zou gaarne een stemming van den raad uitlokken omdat het een ques tion brülante is. De Voorzitter antwoordde dat de zaak door Burg. en Weth. bij autori teiten is ter sprake gebracht. De heer Tichelman illustreerde tlut enkele sprekende voorbeelden hoe dringend noodig het is dat in dezen onhoudbaren toestand veran dering wordt gebracht. De heer Van Niftrik zou als het iets kan helpen gaarne zeker den wensch van den gemeenteraad in dezen zien uitgesproken. Hij geloofde, dat dit evenwel geen doel zal hebben. De Voorzitter antwoordde, dat het oordeel van den raad op het oogen- blik niet meer gewicht in de schaal zal leggen dan e pogingen die door Burg. en Weth. worden gedaan. De heer Tichelman trok daarop zijn voorstel in, omdat hij zelfs den schijn wil mijden, dat Burg. en Weth. de zaak niet voldoende ter hand zouden nemen De Voorzitter merkte nog op dat de autoriteiten notitie nemen van hetgeen in den raad ter sprake wordt gebracht. De heer Tichelman noemde dit zeer vleiend. De vergadering werd vervolgens gesloten. Viissingen, 25 November. Hoop op Zegen. Gisteravond werd in de zaal van den heer Buning de eerste uitvoering gegeven door de Chr. zangvereeni- ging „Hoop op Zegen", onderafdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond, afdeeling Viissingen onder directie van den heer A. T. van der Vlies. Al dadelijk trof ons bij het binnen treden van de zaal, dat de koepel was geplaatstdat was van het bestuur eene goede gedachte't verschil in geluid toch, dat de zaal ingaat is zeer merkbaar of er gezon gen wordt van een tooneel zonder massieve beschutting of van een door een flinken koepel overwelfd podium, dan eerst komt het kUnk- gehalte der muziek en van den zang goed tot zijn recht en is alles tot in de uiterste hoeken van den zaal duidelijk verstaanbaar. Hei pragramma, dat afgewerkt moest worden, bevatte een 15 tal nummers, waaronder solo nummers voor viool en piano, die werden uit gevoerd door den heer Van der Vlies. Verdienstelijk werden een paar liederen gezongen door een sopraan, wier lief zacht geluid het melodieuse „Moederliefde" zeer goed tot zijn recht deed komenook met het vertaalde Cliarité van Merci er had deze dame veel succes, niet minder in het kwartet „Scheiden". Door de koren werd over 't alge meen zuiver gezongen. Intusschen diene er op gewezen, dat rekening moet worden gehouden met de uit spraak, waarop nog ai een en ander valt aan te merken ook de voordracht mag niet uit het oog worden verloren. De nog jeugdige vereeniging bezit blijkbaar levenskracht en energie genoeg om van deze wenken met vrucht partij te trekken en wanneer dan de mannenstemmen zich wat leeren intoomen, zoodat geen der damespartijen in het gedrang komt, wat gisterenavond met de alten nog al eens het geval was, dan zal mettertijd we! een goede samenzang ontstaaner zijn goede krachten onder de vele leden, waaruit dit ge mengd koor bestaat en aan ijver en lust schijnt het niet te mangelen. „Hoop op Zegen" kan niet klagen over belangstelling van den kant van het publiekde zaal was geheel gevuld, er werd met veel aandacht geluisterd en aan bijvalsbetuigingen na elk nummer ontbrak het niet. Met den Noord-Duitschen mailtrein wordt hier hedenavond 11.35 ver wacht Z. M. de Koning van Noor wegen, die per aansluitende nacht boot zijne reis naai Engeland zal voortzetten. Voor de maatschappij tot „Nut van 't Algemeen" zal Maandag in de zaal van den heer Buning een voor- dracht-avond worden gehouden door den heer D. H. Kramer, met het on derwerp „de Heks van Overholland" van Balthazar Verhagen. Den 17en October vermiste de visscher J. Schroevers alhier, bekend uit de heldhaftige redding van de schipbreukelingen van het Engelsche schip Doris" in December 1907, dat op de rassen gestrand was, den verrekijker, die hem ter herinnering aan deze redding door de Engelsche regeering werd geschonken. Als schuldig aan den diefstal van dezen kijker werd heden door de rechtbank te Middelburg de 41 jarige werkman L. v. E., wonende te Mid delburg, tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld, zulks overeen komstig den eisch van het O. M. De zangvereeniging „Looft den Heer", directeur de heer E- Batten, op Woensdag 30 Novemh -r een concert geven in de zaal van den heer Bnrgers. Opgevoerd zal worden het oratorium „Samson" van Handel. De algemeene repetitie op Dinsdag 29 November is toegankelijk gesteld tegen 25 cent per persoon. De Engelsche schoener „Netherton" kapitein Richard, is hedenmorgen met een lading ijzer van de electro tin- fabriek naar West Hartlepool ver trokken. Het Belg. schoolschip „Ville d'An- vers" is heden namiddag alhier op de reede ten anker gekomen van Queenboro. Het schip komt waar schijnlijk op de haven. Het Engelsche stoomschip „Kiliin" van Antwerpen naar Cardiff, is op de Schelde aan den grond gevaren. Met opkomend water is het schip met hulp van sleepbooten vlotgesleept en heeft de reis voortgezet. Het Belgische stoomschip„Hainaut" van Londen naar Antwerpen, rap porteert ter hoogte van den „West- Hinder" aan den grond te hebben gezeten. Vermoedelijk door mist is gisteren nacht een tot nog toe onbekende Engelsche barge op de platen van Ossenisse op de Westerschelde om hooggevaren en blijven zitten. Giste renmiddag met laag water zat het schip geheel droog, Een sleepboot is uitgevaren om, indien noodig, assistentie te verleenen. De wekelijksche advertentie van het algemeen koop- en verhuurkan toor van den heer L. A. Stofkoper zal in het volgend nummer worden opgenomen. Bij Kon. besluit is aan den eervol ontslagen lichtwachter, bij 's 'rijks kustveriichting L. Naerebout alhier, wegens meer dan 65jarigen ouderdom, met ingang van 1 October 1910, een pensioen verleend verleend ten be drage van f 424 's jaars. Voorts is aan j. Zeper op zijn verzoek eervol ontsleg verieend uit zijn betrekking van kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Oost burg, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten en is met ingang van 1 December M. Veenstra, onder toekenning van eer vol ontslag als hulpsluismeester bij de sluizen van het Kanaal van Ter- neuzen te Sas van Gent, als zoodanig benoemd bij dat kanaal aan de Mid- densluis te Terneuzen. Door het hoofdbestuur der ver eeniging „Weduwenzorg", ten doel hebbende het ondersteunen der we duwen en weezen van beneden den rang van officier gepensioneerden militairen van leger marine en kolo niën vóór de wet van 1909, is met de eere-commissie dier vereeniging het uit te keeren bedrag aan hunne we duwen en weezen voor het jaar 1910 bepaald op f75 per hoofd. Zooals bekend is, geschiedt de jaar- lijksche uitkeering thans nog geheel uit eigen middelen,contributie donatie enz.er wordt echter in den laatsten tijd bij de regeering, de minister en de volksvertegenwoordigers ten zeer ste op aangedrongen om eene jaar- lijksche subsidie te verkrijgen, «elke deze zee nuttige vereeniging in staat zal stellen, aan hare weduwen en weezen een jaarlijksch pensioen tot een maximun bedrag van f200 te verzekeren. Hier ter stede ontvingen 2 dier we duwen ieder een bedrag van f 72, het welk haar door de zorg van het af- lingsbestuur te Viissingen dezer dagen is uitgekeerd. Ged. Staten hebben de verkiezing voor een lid van de Prov. Staten in het district Goes in de vacature door de benoeming van den heer mr. C. Lucasse tot lid van de Eerste Kamer bepaald op Dinsdag 27 December. De eventueele stemming en her stemming resp. op 3 en 17 Januari. Men schrijft ons uit Middelburg Door eene commissie uit de Kamer van Koophandel te Middeburg is rapport uitgebracht naar aanleiding van een vraag van den directeur van het postkantoor, of er naar het oor deel van de Kamer overwegende bezwaren bestaan tegen opheffing van de tegenwoordige 2de briefpost bestelling op Zondag, indien in plaats daarvan eene gelegenheid tot het afhalen van poststukken wordt ingesteld. De commissie herinnert er aan, dat in het begin van dit jaar een schrijven van den directeur behan deld werd, waarin het advies der Kamer werd gevraagd over opheffing van de tweede bestelling op Zondag, zonder de gelegenheid om kosteloos stukken ten kantore te laten halen. De Kamer adviseerde daartoe niet Thans wordt dezelfde vraag ge daan doch met behoud van eene ge legenheid om stukken te halen. Ook tegen deze wijziging heeft de commissie bezwaren op de vol gende gronden. Tegenover de meerdere vrijheid, die de brievenbestellers waarschijnlijk zouden verkrijgen, staaf, dat een aan tal lieden, hetzij chefs of bedienden, hun vrijen Zondagochtend zullen verliezen, omdat zij naar de post moeten om stukken te hebben. Dit aantal is ongetwijfeld veel grooter dan het getal brievenbestel lers. Vooral zou ook het bezwaar groot zijn voor den kleinen, man die Zondagsmorgens brieven ontvangen de die nog Zondag kan behandelen, waartoe hem misschien Maandag de tijd ontbreekt. De commissie adviseert derhalve aan den directeur te berichten dat opheffing van de tweede bestelling op Zondag, zelfs zooals die nu wordt voorgesteld bij de Kamer bezwaren ontmoet. Door een commissie uit de Kamer van Koophandel te Middelburg is rapport uitgebracht naar aanleiding van een verzoek van de Kamer te Velzen om adhaesie aan een door die Kamer tot den directeur-generaal der posterijen en telegraphie ge richt verzoek om in het tarief der z.g. verrekenpakketten een h.i. bil lijke wijziging aan. te brengen, waar door het verschil der kosten tusschen verzending per spoor en per post komt te vervalien. De commissie meent, dat er bij deze kwestie twee gevallen mogelijk zijn of het posterijbestuur heeft goede redenen om dat hoogere tarief te doen gelden en dan zal het verzoek en ook adhaesie weinig helpen of het bestuur zal na kennisneming van het verzoek der Velzensche Kamer het billijke ervan inzien en wijziging in het tarief brengen. Dan zal ad- haesiebetuiging niet noodig zijn, daar ook zonder dezen h t hoofdbestuur zal worden overtuigd. De commis sie geeft daarom in overweging het adres voor kennisgeving aan te nemen. Nadat reeds weer een paar jaar lang de politie te Middelburg had gezocht naar de daders van telkens voorkomende verduistering van pos talorders op de Engelsche bookma kers kantoren aldaar, is verleden week gearresteerd de 42 jarige metse laar J. G„ die reeds meermalen te dezer zake in verhoor werd ge nomen. Tegen G. is thans door de recht bank rechtsingang verleend. Per telegraaf. Ziekte Koningin van België. BRUSSEL. Het hedenmorgen uit gegeven bulletin luidt: De koningin rustte hedennacht een paar uren. De verschijnselen van borstaan- doening is verminderd. Het ziekte verloop is bevredigend. BERLIJN. Duitsche bladen ontvan gen uit Brussel ongunstige berichten aangaande den toestand en spreken van typhusverschijnselen. Aan het „Berl. Tagebl." wordt geseind dat haar krachten vrij sterk afgenomen zijn en dat verschillende complicaties zijn ingetreden. De doktoren schijnen evenwel goeden moed te hebben. ~WE'EBBESÏCHT. Verwachting tot den avond van 26 Noy.Meest matige oostelijke wind, betrokken, waarschijnlijk sneeuw of regen, minder kouden nacht. Heden ontsliep zacht en kalm, I na een langdurig lijden, onze I geliefde vrouw en der kinderen j zorgvolle moeder, PIETERNELLA BLOK, j in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam, A. BOUCHER1E. Middelburg, 24 Nov. 1910. Algemeene kennisgeving. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Men schrijft ons uit Ter Neuzen In de Donderdag gehouden raads vergadering werden naar aanleiding van bedenkingen van Ged Staten in de nieuwe bouwverordening verschil lende wijzigingen aangebracht. Op een verzoek aan den minister van financiën om de droge vesting gracht van de voormalige vestingwer ken te mogen gebruiken voor vuilnis belt is voorloopig afwijzend beschikt. Ter voldoening aan een verzoek van 250 arbeiders gesteund door 140 neringdoenden, om pogingen aan te wenden dat eenige grondwerken die hier vanwege het rijk vermoedelijk zullen worden uitgevoerd, reeds in den aanstaanden winter bij wijze van werkverschaffing zouden kunnen wor den uitgevoerd, werd besloten eene deputatie naar den minister van fi nanciën af te vaardigen, teneinde de belangen der werkeioozen ie bepleiten. Een voorstel om in de politiever ordening bepalingen op te nemen, waarbij storing van het net der elec- trische verlichting strafbaar wordt ge steld, werd aangehouden, evenals eene nadere salarisregeling der onder wijzers. Door den heer Drost werd voor gesteld om naar aanleiding van het besluit van 11 Aug. 11., waarbij in beginsel besloten werd tot het op richten eener H. B. S. met 3jarigen cursus, Burg. en Weth. uit te noo- digen aan dat besluit uitvoering te geven, en zoodra mogelijk aan den raad in te dienen een plan met gede tailleerde begrooting voor dergelijke inrichting, zoodanig ingericht dat deze gemakkelijk kan omgebouwd worden in eene met 5 jarigen cursus, en Burg. en Weth. daarvoor een crediet van f150 toe te staan, om voorts met het domeinbestuur onderhandelingen aan te knoopen voor het verkrijgen van een geschikt- terrein en aan de Pro vinciale Staten een <erzoek te doen om subsidie. Dit voorstel werd met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Heden overleed onze geliefde Dochter en Zuster ANTOINETTE MARIA, I in den ouderdom van ruim 16 I jaren. Uit aller naam, W. SCHENK en Echtgenoote. Belanghebbenden wor den verzocht bij vriezend, weer, den watermeter tegen vorst te beveiligen, den hoofdkraan voor den nacht dicht te zetten en de huisleiding leeg te laten loopen. Door vorst beschadigde watermeters worden op hosten der geabon neerd e n gerepareerd. Eventueele meerdere inlichtingen worden op het kantoor der Maat schappij verstrekt. D. L. H. VAN RAALTE, Directeur. Zangvereeniging n Directeur dhr. E. BATTEN. 7? De rijksveldwachter (brigadier- titulair) J. A. de Smit wordt met in gang van 26 Novemh°r vprplaate! ";>n l, -j van het Oratorium wan Handel, voor Soli, Koor en Orkest, in het „Concertgebouw", Emmastraat, 's avonds om half acht, precies. 's avonds half acht, a 25 cent. KAARTEN en Tekstboekjes te ver krijgen bij de Leden en in den Boek handel van den Heer C. N. J. DE VEIJ MEST DAG H A 50 cent de persoon. Op den dag der Uitvoering aan het loket a 75 ct. de persoon. Gelegenheid tot plaatsbespreking a 10 ets. extra, tusschen 12 en 1 uur, op den dag der uitvoering. CHIRURG van LAMPSENSTRAAT1 naar

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3