Zaterdag kt K 150 tlburj. derwijs. lardig 26 Movember Gemeenteraad. s 1ST". 279 "S *- «Ï5S, -AB 1910. Kokend water, its 27s cent. Ook Ouwerkerk, NGEN. B Zie Etalage dat men in SË® CD co t f8,50. as met 1 jaar eerd. ta O» 53 5" p» lis. el van vertrouwen, ei in stouwen, in worst behoort, eerkoop sinds jaren, r gerust verklaren te fijnste soort. ft LOOIS. ïrlingen kunnen len nieuwen cursus n Dec. worden toe- s Zaterdagsmiddags s Woensdagsavonds igen worden gaarne >OMMISSE. mziekonderwijzer. ÏAT 49. eizen onder het it, met 50 platen, 'ooverpop, met 50 le Wonderlamp, n van Duimelot, nbrander en z'n sn, met 50 platen, n van Reinaard i0 platen. bbeltje de we- or Grant Allen, en. Zeeroover-ver- t aanstaand St. Nico- wij deze 9 mooie le jeugd aan te zamen o thuis, op ontvangst (of -zegels), waarbij 9 boeken", Boekh. Fred. HendriK- sterdam. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn) dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Eerste Kamer. in de gisteravond gehouden zitting waren ingekomen de geloofsbrieven van het voor Zeeland in de vacature Godin de Beaufort gekozen lid den heer mr. C. Lucasse. De stukken werden gesteld in han den van een commissie, bestaande uit de heeren Prinzen Sickenga en Waller. De vergadering werd hierna voor eenigen tijd geschorst. Na heropening der vergadering adviseert de commissie bij monde van den heer Prinzen, tot toelating van het nieuw gekozen lid mr. Lu casse. Aldus wordt besloten. De heer Lucasse, hierna binnengeleid zijnde, wordt na de vereischte eeden te hebben afgelegd, door den voor zitter geïnstalleerd. -Tweede Kamer. Bij de voortzetting van de alge- meene beschouwingen over de staats begroting vervolgde gisteren de heer Kuyper de rede van Dinsdag. Hij kwam op tegen de bewering als zou de coalitie zich hebben over leefd, zelfs al ware de schoolkwestie opgelost, wat niet het geval is, dan moet rechtsche groepeering blijven, spreker verwierp het denkbeeld van een doeleinde-politiek. Voorts bepleitte spreker dat de overheid een algemeene regeling van bedrijfsorganisatie moet in het leven roepen met waarborg voor persoonlijke vrijheid en vertegen woordiging der bedrijfsorganisatie in de kamer. De heer van Dedem kan zich met de belastingsverzwaring vereenigen mits de regeering ernstig streefi naar bezuiniging. De heer Drucker ieidde uit ver schillende omstandigheden af zwak heid van beleid bij de regeering. Hij waarschuwde de regeering tegen het voeren eener politiek van 60 tegen 40; hij raadde aan liever stemmen bij rechts en links te zoeken om zoodoende vruchtbaarder werkzaam te kunnen zijn. De heer De Visser vertrouwde er op dat de regeering werkzaam is in ethische richting. pakhuisknecht J. de R. en de win kelierster J. M. A., die reeds bij vonnis van 11 November jl. respec tievelijk wegens diefstal en heling, werden veroordeeld, terwijl mr. Joh. Adriaanse als verdediger optrad. Het O. M. eischte één jaar gevan genisstraf. De verdediger meende dat de vrouw, van bovengenoemde J. M. A. de ei genlijke heelster is en bepleite vrij spraak. Toen de beklaagde werd wegge voerd zeide hij tegen de beide eerste getuigen„Scholten, hebben je nou je zin." Nog werd behandeld de zaak tegen P. J. H., een 47jarige visscher uit Hoofdplaat, die erkende een garnale- net te Vlissingen van de schuit van K. Blaanens, te hebben weggenomen. Het O. M. eischte éen maand gevangenisstraf. Mr. Adriaanse wees op den slechten financieeien toestand van beklaagden en vroeg clementie. Ontuchtige handelingen. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang verleend tegen den 47jarigen A. de W., werkman te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Mid delburg, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen met zijn minderjarige dochter. Verder werden veroordeeld wegens: diefstal: E. D. G., 15jaar, dienst bode te IJzendijke, tot f 14 boete subsidiair 4 weken tuchtschool verduisteringH. D. S., 30 jaren, werkman te Vlissingen, tot een maand gevangenisstraf eenvoudige beleediging en mishan deling van een ambtenaarj. de R 22 jaren, landbouwersknecht te Rit- ttiem, tot 2 maanden gevangenisstraf mishandelingM. J. M., 15 jaar, korenmolenaarsknecht te Zaamslag, f 7 boete subsidiair 4 weken tucht school en L. Z. de H., 18 jaren, schilder te 's Heerenhoek, tot f 3 boete subsidiair 3 dagen hechtenis; belemmeren van een door een ambtenaar ondernomen handeling J G., 21 jaar, boerenknecht te Ove- zand, f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis ivederspannigheidj. O., 22 jaar, boerenknecht te Borsele, tot 3 maan den gevangenisstraf plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden den leeftijd van 16 jaar: J. P., 74 jaar, stalknecht te Aardenburg, tot een maand gevan genisstraf. In zake W. C. B., 12 jaar, en D H., 10 jaar, beiden zonder beroep te Goes, beklaagd van diefstal, is de teruggave aan de ouders bevolen, zonder toepassing van straf. De officier van justitie bij de Haarlemsche rechtbank eischte gis teren tegen j. v. d. K., uit Haarlem mermeer, die terecht stond wegens moordaanslag en brandstichting, een gevangenisstraf voor den tijd van 7 jaar. Bg van af 2 uur in tn" te spreken. Uitrusting grenadiers en jagers. Naar de „Ned." verneemt zal bin nenkort de geheele uitrusting van de manschappen van het regiment gre nadiers en jagers een verandering ondergaan, vooral de schako. Met in gang van 1 Maart reeds zal aan de soldaten een grooter model sabel versterkt worden, die ze zoowel in groot als klein tenue mogen dragen. Rechtzaken. Diefstal in het groot. Voor de rechtbank te Middelburg had zich heden te verantwoorden de 36jarige winkelier C. W., die verdacht werd van heling van een groot ge deelte der goederen, afkomstig van den diefstal, gepleegd ten nadeele der firma Maas en De Groot, grossiers in koloniale waren aldaar. Als getuigen werden gehoord de Zitting van 25 November, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Jacobze. De notulen van het verhandelde in de beide vorige vergaderingen wer den goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den heer A. J. van Ockenburg Sr., dat hij zijn benoeming als lid tevens voorzitter van het be stuur van het gemeentelijk werkloo- zenfonds met genoegen aanvaardt. Verder van een schrijvenvan den heer F. van der Meer dat hij zijn benoeming tot lid van dat fonds aan neemt. Van den minister van binnenland- sche zaken was bericht ingekomen dat bij Kon. besluit van 31 Octobe aan deze gemeente, ten behoeve van de handelsschool over het jiïar 1910 een rijks-subsidie is verleend van f 2600. Voorts geschiedt mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Per circulaire is besloten om, naar aanleiding van een opmerking van den minister van binnenlandsche za ken, in artikel 1 der door den raad vastgestelde verordening op de in vordering van keurloonen voor vee en vleesch te bepalen aan wien de betaling der keurloonen zal moeten plaats hebben. Daarom zal aan het slot van dat artikel worden toege voegd de woorden„aan den keur meester". Van de heeren P. Landsman en J. F. Op den Zieke was een dankbe tuiging ingekomen voor de hun toe gekende verhooging van f 100, op grond dat zij meer dan 25 jaar dienst hebben. Verder nog een dankbetuiging van den heer W. A. de Jong, gemeente bouwmeester, voor de hem toegekende verhooging van jaarwedde. Al deze tnededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur van de vereeni- ging Zeevaartschool is een schrijven ingekomen, waarin wordt medege deeld, dat de school van de oprich ting 11 Mei 1903, af, tot 1 |uli 1910 werd bezocht door 457 leerlingen, waarvan 176 uit de gemeente Vlis singen, 94 uit de provincie Zeeland (buiten Vlissingen) en 187 uit de overige deelen des lands en dat heden de school bezocht wordt door 77 leerlingen, waarvan 35 uit de ge meente Vlissingen, 19 uit de provin cie Zeeland (buiten Vlissingen) en 23 uit de overige deelen des lands. De toenemende goede reputatie, die de school zich verworven heeft, was oorzaak dat bij den aanvang van den loopenden cursus zich voor de nog open zijnde 4 plaatsen 12 jongelieden aanboden. Iri aanmerking nemende, dat de schooi bestaat uit subsidiën van ge meente, provincie en rijk, wist ons bestuur uit deze moeilijkheid geen billijker uitweg te vinden dan de jongelui door eert vergelijkend exa men zelf te doen uitmaken, wie van hen voor de 4 beschikbare piaatsen in aanmerking zouden komen. Wij betreuren het zeer, dat deze oplossing der moeilijkheid, blijkens de opmerking vaneen der raadsleden en den weerklank in de vergadering, niet de goedkeuring van den ge meenteraad wegdraagt, doch wij zijn niet in staat in te zien, dat het des tijds na rijp overleg genomen besluit, verkeerd was, althans, wij zouden, indien dezelfde moeilijkheid zich op nieuw voordeed, geen beteren uitweg vinden. De heer Auer was voor dit ant woord dankbaar, maar niet voldaan. Hij wilde niet spreken over de jongens die dit jaar het slachtoffer zijn geworden, doch hij heeft het oog op de jongens die volgen. Wat de gevolgen van de bepaling van het bestuur der Dc Ruyterschool zijn, zette de heer Auer nog nader uiteen. Vooral in verband met de bepaling dat jongens van de H. B. school den voorrang hebben, noemde hij dit een ramp voor de jongens te dezer stede die bij het loodswezen niet geplaatst kunnen worden zonder een diploma van de Zeevaartschool. Hij hoopte dat zijne bezwaren ernstig door zijn medeleden zullen worden overwogen. Waarde gemeente Vlissingen zoo royaal is geweest tegenover de school, dienen wij de belangen van de ingezetenen van Vlissingen niet uit het oog te moeten verliezen. De Voorzitter wees er op, dat toch ook rijk en provincie een subsidie geven. De heer Kalbfleisch zou gaarne zien, dat Vlissingsche weesjongens, als het ware stadskinderen, de voor rang hebben. De heer Auer zou de Vlissingsche jongens altijd voor willen laten gaan. De heer Klijberg wees er op, dat de gemeente Vlissingen de ieening van de school gegarandeerd heeften is het dus moeiiijk aan den wensch van den heer Auer te voldoen. De heer Tichelman zou gaarne zien, dat een bepaald aantal plaatsen voor Vlissingsche jongens beschik baar zullen worden gesteld. De Voorzitter zeide, dat B. en W. zich met de hier geuite klachten tot het bestuur der zeevaartschool zullen wenden. Overgelegd werd het rapport der raadscommissie tot het instellen van een onderzoek naar klachten van de exploitatie van de eiectrische tram. Dit rapport bevat verschillende gemotiveerde klachten en zal worden gepubliceerd. De Voorzitter zeide met den direc teur van de tram over de klachten te hebben gesproken, waarop de directeur verzocht heeft de klachten schriftelijk in te dienen. Daarom stelde hij voor daarmede te wachten tot het einde van deze maand, omdat tot dien datum gelegenheid is tot het inbrengen van klachten. De heer Gbelhoed vroeg of de gemeente geen pogingen kan aan wenden de trams in en om te laten rijden door de stad en naar het Badhuis. De Voorzitter antwoordde dat de beslissing hierover, krachtens de wet berust bij den minister. Door den gemeente-bouwmeester is overgelegd een raming van kosten voor het in orde brengen van het bouwterrein voor het te bouwen ziekenhuis, het maken van de riolee- ring en de fundeering tot aan den vloer van den beganen grond met kelder, in het geheel begroot op f 15040. Nog werd overgelegd een rapport van den gemeente bouwmeester, waarin mededeeling wordt gedaan dat 9 bewoners van de Bauwen Ewoutstraat hebben voldaan aan hun verplichting tol het bouwen van keu kens achter hunne perceelen, waar voor in het geheel f763.50 is betaald. De Voorzitier zeide dat het voor nemen bestaat in de volgende zitting met een voorstel te komen. De heer Winkelman wees er op dat de quaestie van een nieuw zie kenhuis reeds 6 jaar loopende is. Hij hoopte dat zoo spoedig mogelijk de plannen verwezenlijkt zullen wor den, en dat wij eerlang in het bezit zullen komen van een nieuw zieken huis, waaraan dringend behoefte is. De heer Geelhoed stelde voo reeds dadelijk fnet de voorloopige werkzaamheden te beginnen, omdat een nieuw ziekenhuis meer dan noodig is. De heer Van der Meer had daar tegen bezwaar, omdat eerst de volle dige plannen dienen te worden afgewacht. En dan kan nog wel een maand gewacht worden. De heer Geelhoed zou alleen in principe willen zien uitgesproken dat de raad een nieuw ziekenhuis dringend noodzakelijk acht en daarom zou hij gaarne heden een beslissing nemen. De heer Van Nifterik meende het door den heer Geelhoed opgemerkte nog even te moeten onderstreepen. Hij wees er op, dat er reeds vier plannen zijn ingediend en wij dus thans aan het vijfde bezig zijn. Hij deelde de bezwaren van den heer Van der Meer niet en meende, dat wij dus best konden beslissen over de gelden voor de ophooging van den grond. De heer Van Raaite zou wel met het voorstel van den heer Geelhoed c. s. mede kunnen gaan, mits be sloten wordt dat de gelden alleen besteed worden voor de ophoogiag van den grond en dus in beginsel besloten wordt daar een ziekenhuis te bouwen. De Voorzitter antwoordde dat het gevoelen van den heer Van Niftrik ook dat is van Burg. en Weth., zoo dat dus deze grond alleen bestemd mag worden voor een eventueel te bouwen ziekenhuis. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen en kunnen Burg. en Weth, zich voor gemachtigd houden dit werk uit te voeren, bestaande in ophooging van het ter rein. Van W. Vader, wonende Badhuis straat 82, was een adres ingekomen, waarin hij verzoekt schadeloos ge steld te worden voor de schade ten gevolge van het volspuiten der Zoute Vest. Zijn meubeien, aardappelen en een wagon anthraciet zijn geheel bedorven. Dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Aan de heeren T. M. Lucas en H. Suyver werd, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs, met dankbetuiging voor de vele diensten door hen aan het middelbaar onderwijs bewezen. Op verzoek van den heer Tichel man werd de benoeming uitgesteld tot na dc geheime zitting. De Voorzitter vroeg of de heer Tichelman zijn opmerkingen niet in 't openbaar ter sprake kon brengen, waartegen de heer Tichelman evenwel bezwaren had. Aan K. J. van Hieie, werd overeen komstig een voorstel van Burg. en Weth., verkocht een stuk gemeente grond ter breedte van 1.67 M. en ter diepte van 10 M., gelegen aan den Boulevard de Ruyier, tegen f 12 per Ml, aizoo voor een som van f 200.40. Badplaats-plannen. Naar aanleiding van de om prae- advies in handen van Burg. en Weth. gestelde adressen van G. Meijer betreffende uitstel van betaling van het resteerende gedeelte van de koop som voor bouwgrond aan den boule vard Evertsen, aankoop van bouw grond aan den boulevard Bankert en verlenging van de pacht voor exploi tatie der baden var. het strand, deelen Burg. en Weth. het volgende mede Adressant heeft op rekening van den koopprijs eerst f 5000 en op 18 dezer nogmaals f 5000 betaald, ter wijl hij zich vrijwillig, bereid verklaart om over de nog niet betaalde koop penningen een rente berekend naar 4 pet. 's jaars !e vergoeden, sinds den dag, waarop deze vulgens het raadsbe sluit hadden moeten betaald zijn. Onder deze omstandigheden vinden Burg. en Weth. vrijheid den raad voor te stellen op dit dee! van adressant's verzoek gunstig te beschikken met inachtname van hetgeen hiervoren omtrent de rentebetaling is vermeld. In de tweede plaats wenscht adres sant bouwgrond aan den Boulevard Bankert in koop te aanvaarden vanaf het laatste verkochte perceel tot nabij de uitmonding van den Spuiboezem en voor het beschikbare gedeelte dat reeds opgehoogd is, terstond den koopprijs a f 12 per M2 te voldoen, aizoo f 7200 te storten en den koopprijs van het nog niet opgehoogde deel te betalen binnen 8 dagen, nadat bericht zal zijn ge zonden dat de ophooging is voltooid. Aangezien de oppervlakte van het thans opgehoogde deel pm.600 Ml be draagt en het nog geruimen tijd za- duren eer het overige deel van be doelden grond opgehoogd en voor bouwgrond geschikt zal zijn, advi- seeren Burg. en Weth. thans alleen te besluiten tot verkoop van de be schikbare 600 M2 bouwgrond a f 1 per M3 op de gewone voorwaarden met deze afwijking, dat als termijn voor bebouwing twee jaar in plaats van éen jaar worde bepaald. Volledigheidshalve zij hierbij nog vermeld dat de heer Roland alhier, die desMjds optie heeft gehad voor

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1