m-CÉau De Erfenis. Donderdag i Courant. 1910. Dtl NGE&Co. - 0*55 - 5*50 X - 1*80 Gemeentebestuur, Feuilleton. enEmiillcerinrichting ENDAM Ik 1 0,50 - [sluitend met boek. Ï0EK. Vein Week tof Week. BINNENLAND, angenaarr», een geven, is nuttig, net het aange- jij, ïoo ge aan Uwe rwanten een Rij» amfaa n, Elec* ip, Pomp, Voet» jks offreert, jfeld in deze dingen rd. et ons praten fiwkUunitl. r. TEL. 106. ÏLÊRK in het Engelsch pgaaf van verlangd riften in te zenden er Crt. onder no. 60. galden voorra- "ypnlheek. Il'thlingen zijn hrnne Vertc- s te Vlissingen Telefoon 125. VLISSIINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 24 November ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. toegevende ji) 0* Ite Engelscïie ichtig te worden, |onze lezers nog lang voor 50 CENT, eau verkrijgbaar d in ieder gezin doof telkens zal men tot zelschapsspelen, ruim keur der allergees- een enorme verza- iereen verbaasd doen 'OeK, dat uitsluitend 50 CENT tegen nvraag zal sterk zijn er van uw blad, tegen Naam Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10. j Hbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeeiige uooruiaarden GENEESKUNDIG. STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belang hebbenden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmetverklaring van Odessa, Novorossisk en de havens in Faurie wegens Aziatische Cholera is opgeheven. Vlissingen, 23 November 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De ontbinding van het Engelsche parlement zal nu waarschijnlijk, na afdoening der dringendste zaken.tegen den 28en dezer maand geschieden. Een voorste' in dien geest is aan den koning gedaan en hieruit mag thans worden afgeleid dat de koning de toezegging heeft gedaan om, wan neer de nieuwe verkiezingen weder een liberale meerderheid in het par lement mochten brengen, in het Hoo- gerhuis zoovele liberale pairs te be noemen dat de voorstellen tot be snoeiing van de kracht van dit Huis, in beide Kamers zullen worden aan genomen een paardemiddel waar van wij liever niet gediend zouden zijn, maar dat in het Engelsche staats recht nu eenmaal bestaanbaar is. Tot op het laatste oogenblik toe had de regeering gehoopt, dat de beide Huizen voor het werk der commissie tot een vergelijk zouden zijn gekomenmaar 't heeft niet zoo mogen zijn. Alle leden der commissie hebben hun taak met weerzin neerge legd, maar een gemeenschappelijke grondslag kon niet worden gevonden en het bleek ten slotte dat voor het tegenwoordige alle verdere pogingen nutteloos zouden zijn. Men is dus nu om zoo te zeggen teruggekeerd tot den toestand van oorlogde laatste beslissende uit spraak zal moeten vallen. De nieuwe verkiezingen in de steden zullen op 8 December, die op dat platteland op 17 December afgeloopen zijn. De regeering acht dit beter, dan dat men het Kerstfeest zou ingaan mei de verkiezingen nog voor den boeg. in enkele kringen gelooft men in- tusschen nog, dat het Hoogerhuis eieren voor zijn geld zal kiezen en zich bij de meening van het Lagerhuis neerleggen, waarmede natuurlijk het conflict geëindigd zou zijn en de verkiezingen overbodig zouden wor den. Intusschen achten wij dit on- O— 24.) Ja, mijnheer, in uwe eigene handen en dientengevolge ging ik op den avond van den dag, waarop hij werd begraven, naar uw huis om het u te brengen, maar roovers grepen mij aan, en in 't gewoel en gedrang ver loor ik het uit den borstzak van rniin jas, waarin ik het zekerheidshalve had geborgen. Ik heb wel is waar alle pogingen aangewend om het terug te krijgen, maar dat is mij nog niet mogen gelukken. Wat was het? Wat was er in dat pakje? vroeg Jonas driftig. Dat weet ik op mijn woord niet, mijnheer, antwoordde Tracy. Herwas verzegeld in- een dik bruin papier doch te oordeelen naar de angstval ligheid, waarmede de heer Lane er op aandrong, dat ik het u zou over geven, vrees ik dat het iets van waarde moest geweest zijn. Hij zeide, dat hij geen rust zou hebben in zijn graf, indien gij het niet in handen waarschijnlijk, maar het is niet vol strekt onmogelijk dat het Lagerhuis om zal gaan. Men trekt onder drie leuzen ten strijdereorganisatie van het Hoogerhuisbescherming, en zelfbesturen voor Ierland, en niemand weet te zeggen wat uit dit mengsel zal te voorschijn komen. Nadat ettelijke malen de tijding van zijn dood verspreid was, heeft Rusland thans werkelijk een zijner grootste zonen verloren graaf Leo Tolstoï is niet meer. Wanneer wij zeggen dat Tolstoï een van Ruslands grootste zonen was, dan geschiedt dit niet zonder eenig voorbehoud. Een strijder voor nieuwe denkbeelden, een hervormer is hij zeker geweest; de diepte waarin zijn vaderland verzonken ligt, heeft hij ongetwijfeld gevoeld en gepeildmaar het is er verre van verwijderd dat al zijn denkbeelden de onze zouden zijn ot onze onver deelde instemming zouden hebben daarvoor was en bleef hij in elk geval te veel een zoon van zijn voik en een kind van zijn tijd. Zeker is zijn invloed op de tijdgenooten groot geweest, zooals hij het ook wezen zal op de nakomelingschap. Wat Tolstoï voor Rusland is geweest en wat hij had kunnen zijn, zal eerst in later tijd door den onpartijdigen geschiedschrijver kunnen worden vastgesteld. Over 't algemeen zal aan zijne nagedachtenis in het buitenland grooter eere worden toegebracht dan in zijn vaderland. Laat ons hopen, voor het diep gezonken Rusland, dat de denkbeelden die hij heeft verkondigd, gelouterd en gezuiverd na hem door anderen verbreid, veel zullen kunnen bijdragen tot de evolutie in eiken zin, die Tols'oï gewild en waarvoor hij op zijn wijze geleefd en gewerkt, doch die hij niet meer heeft mogen aanschouwen en die wij ook nog niet binnen afzienbaren tijd kunnen verwachten. In Brazilië, een land met welks be langen wij hoogst zelden aanleiding vinden ons bezig te houden, is een nieuwe president gekozen, Hermes de Fonceau, en deze heeft een mani fest aan het volk gericht, waarvan men alleen kan zeggen, dat ais alles goeds wat er in beloofd wordt ook wordt nagekomen, het groote maar nog zoo weinig ontwikkelde land, met zijn on uitsprekelijke schatten en hulpbron nen, een tijdperk van bloei en bescha ving tegengaat. De president stelt zich voor, ijverig te werken voor den mo- reelen en materieelen vooruitgang van het land. Hij belooft strikte toepassing kreeg. Zoodra de bange heer Jonas merkte dat hem geen oogenblik gevaar bedreigde, had hij moed genoeg eene menigte vragen te doen, in de veronderstelling dat hij daardoor nog wat meer te weten zou komen. Daar echter Tracy niets meer aangaande het pakje wisi te zeggen, kon Jonas ook niets meer van hem weten. Al wat Tracy er nog van zeggen kon was, dat het pakje op 't gevoel af een boek scheen te bevatten. Een boekriep mijnheer Jonas. En hoe groot? 't Was geen groot boek, mijnheer 't was veeleer dik. Misschien was het wel eene brieventasch. Dat is zeer zonderling 1 hernam Jonas, die inderdaad niet wist hoe hij 't had. Want bevatte de brieven tasch het testament, dan had Lane toch wel niet kunnen willen dat het aan hem werd ter hand gesteld. Daar er echter voor dit oogenblik niets aan de zaak te doen was, liet hij Tracy gaan, maar hij drukte hem op 't gemoed, om niets te verzuimen, teneinde het pakje weerom te krijgen. Maar onuitsprekelijk ergerde het hem; dat juist zijne etgene listen en lagen om zijn gehaten neef uit den weg te krijgen, hem van dat gewichtige van het recht, uitbreiding van ber onderwijs en van den uitvoer naa nieuwe afzetgebieden en protectie van de nationale producten zonder den verbruiker zware lasten op te leggen. Tallooze grens-quaestiën zijn, naar Zuid-Amerikaansch gebruik, te rege len maar een politiek van vrede zal worden gevolgd zonder de verdedi gingsmiddelen te verwaarloozen. Bra zilië behoort volgens den president een eskader te hebben dat steeds in ac tieven dienst is, terwijl, wanneer de reorganisatie-plannen voor het leger eens ten uitvoer zullen zijn gelegd, Brazilië ook op militair gebied een krachtige natie zal zijn. Ziedaar eenige toekomstmuziek waarvan we het beste maar zullen hopen. Als 'ter over honderd jaar een beetje naar gelijkt, dan mag men in het veelbelovende land dubbel tevre den zijn. Men kan den Franschen minister, den heer Briand, geluk wenschen met den slag, dien zijn hoed ontvangen heeft, welke fraaie gebeurtenis voor aanslag moet doorgaan, in Frankrijk is dat altijd een fortuintje en niets maakt er een regeeringspersoon meer populair, dan zulk een mislukten of niet ernstig bedoelden aanslag en na al de stormen, die over des heeren Briands hoofd zijn heengegaan, is deze geschiedenis een ware vertroosting voor den heer Briand, wiens fondsen er zeker wei door zullen rijzen. Het gebeurde toen Briand terug kwam van de inwijdingspiechtigheid van het gedenkteeken voor Jules Ferry, den staatsman, die zooveel gedaan heeft ten behoeve van het neutraal lager onderwijs voor onvermogenden. Over 't algemeen heerscht op dit oogenblik een buitengewone stilte in de algemeene politiek^ waarvan we slechts kunnen hopen, dat ze niet de stilte zij die den storm voorafgaat. Noch van de Grieksche, noch van de Kretenzer zaken vernamen we in den laatsten tijd iets van beteekenis het geen echter geen bewijs is, dat er eenige verandering gekomen is in den staat van zaken. Het tegendeel is waar, want de regeering van Kreta heeft weer eens laten bekend maken, dat zij vasthoudt aan de vereeniging met Griekenland, die zeven jaar geleden reeds werd geproclameerd en dat zij alle samenwerking weigert met den partijleider Koendoeros, die het daar heen wil leiden, dat Kreta een zelf bestuur krijgt onder een hoogen com missaris. Vereeniging blijft de leuze en de nationale vergadering, die eer lang bijeenkomt, zal dan ook geopend pakje hadden beroofd. Terwijl Tracy naar huis terug keerde en hoogst tevreden was, dat hij zijn plicht zooveel mogelijk had vervuld, overlegde Jonas de zaak nog nog eens goed bij zich zeiven,en be sloot eindelijk,Joe Gurney zeiven op te zoeken. Want, dacht hij, bevatte het pakje noch geld, noch iets wat te gelde gemaakt kan worden, dan zou hij 't mogelijk nog wel terecht kunnen brengen. Wel, mijnheer, sprak Joe, ik her inner mij dien avond nog zeer goed. Zij hadden biina veertien dagen lang op den kerel gewacht, toen zij hem eindelijk, en lot zijn geluk viakvoor mijne deur paktenmaar hij begon zoo'n vervaarlijk leven te maken, dat de buren hem ter hulp kwamen, en zoo kon hij den dans ontspringen. Maar kwam u niets van een pakje ter oore vroeg jonas. Ja, mijnheer, dat geloof ik ten minste wel, antwoordde Gurney, maar als ik mij niet vergis, dan heeft Tom Turcell het opgepakt. Gij hebt het dus gezien? vroeg Jonas. Wat was er in Waar is het Dat is meer dan ik zeggen kan, antwoordde Gurney, die zich de moeite spaarde, meer van de waar heid te zeggen dan volstrekt noodig worden in naam van den koning van Griekenland. Het bericht voegt er voorzichtig bij, dat dit evenwel niet geschieden zal wanneer de hooge oomes er zich tegen verzetten mochten. Misschien zullen die het wel niet doen maar dan ko men er toch weer eindeiijke Turksche klachten en vermaningen der mogend heden. Het moet gezegd worden dat men op die manier nog eens opschiet De nota der Perzische regeering, tot de Engelsche gericht over hetgeen deze gedaan heeft tot verzekering der veiligheid op de handelswegen, is nu beantwoord en in dat antwoord wordt de voorgestelde bewaking dier wegen door Perzische troepen, onder Brit- sche officieren, nog eens verdedigd, als geenszins in strijd met de Perzische souvereiniteitsrechten. Overigens wil Engeland genoegen nemen met de gewenschte verhooging der invoer rechten, als die verhooging dan maar in het belang der veiligheid wordt aangewend. Vermoedelijk zijn er nu weer nieuwe haken en oogen in aantocht, want van Russische zijde wil men de Russische en de Engelsch-lndische spoorlijnen aan elkaar vastkoppelen door middel van een internationale spoorlijn door Perzië heen. Het plannetje wordt nu in Engeland overwogen. Voor de Per zische regeering is 't waarlijk om er kippevel van te krijgen dat rijdt toch zoo maar door je land heen en je kunt er niets aan doen dan goedschiks of kwaadschiks de concessie geven. Wezenlijk het gaat daar wel aardig toe. Tweede Kamer. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting werden gisteren voortgezet door den heer De Meester die den financieeien toestand zorg wekkend achtte. Hij meende dat van een beleid van minister Kolkman geen verbetering is te wachten. De heer Troelstra achtte den fi nancieeien toestand eveneens beden kelijk, en oordeelde voor de toekomst een stijging der uitgaven, o.a. voor verbetering der lage tractementen en voor arbeidswetgeving, onvermijdelijk. Daarom kritiseerde hij des te meer dat, nu zuinigheid geboden is, de regeering bij deze begrooting toch komt met uitgaven als die voor paleisverbouwing, traktementsverhoo- ging voor de Commissarissen der Koningin, en voor militaire doeleinden als voor kustverdediging. Voorts kritiseerde spreker de anti-democrati sche belastingpolitiek der regeering. was. Maar Tom ging den volgenden dag naar Londen. En nam hij het pakket mee En stond er geen adres op vroeg Jonas. Neen, mijnheerten minste niet van buiten. Er was iets op geschreven; maar geadresseerd was het aan nie mand. Jonas merkte wel, dat Gurney meer wist dan hij zeggen mocht, maar hij wilde niet met hem gaan twisten- Hij zag zich derhalve ge noodzaakt te eindigen met vragen, en moest zich vergenoegen met be lofte van Gurney, dat hij zijn best zou doen, om 't verblijf van Tom Turcell op te sporen, en alles aan te wenden om het verlorene weer terug te krijgen. Gurney was ook werkelijk voornemens, om zijne be lofte in zekeren zin te houden. De zaak was deze. Het pakket was in derdaad door Tom Turcill gevonden, maar niet zoo uitsluitend door hem, dat hij den inhoud er van zich geheel alleen kon ioeëigenen. De buit was verdeeld onder diegenen, die hunne aanspraken daarop het meest lieten gelden. Hij bestond uit een brieven tasch, waarin vijf en negentig pond aan banknoten en een verzegelden en aan den heer Jonas geadresseerden brief van Lane. Nadat de buit was De heer Kuyper zeide dat het kabinet algemeen in den lande met ingenomenheid wordt gadegeslagen. Dit bemerkt men hier zoo niet, ook niet in de linksche pers, maar wel in den lande, wanneer men zijn oor te luisteren legt. Het kabinet treedt zeer gematigd op, verschilt daarin zeer van het kabinet van 1901, maar het verliest geen oogenblik den band met de Christelijke beginselen uit het oog en behartigt de belangen van het gehéele volk. Het kabinet werkt hardzijn beleid zullen we in 1913 beoordeelen, wanneer de sociale wetten en het tarief in hei Staatsblad behooren te staan (geroep zoo, zoo I) en hierop vertrouwt spr. ten volle. Het kabinet beschikt over een detail kennis, waarover niet ieder kabinet beschikken kon. Van beide zijden wordt geklaagd over benoemingen, voc r dit kabinet het beste bewijs van de onpartijdigheid van deze regeering. Hoe durft men van links overigens met de benoemingen aankomen, waar men daar een zoo weinig schoone lei heeft De regeering kan op den steun en hartelijke sympathie van de antirev. partij rekenen van een „opposition sourde" is bij haar geen sprake. Natuurlijk is het kabinet geen anti- revolutionnair, maar een coalitie kabinet; de antirevolutionairen kun nen slechts blijven hameren op hun eigen denkbeelden. Er blijft verschil van meening, zoo bijv. ten aanzien van de Bakkersraden en het Eedswetje. Het kabinet heeft een hooggevoel van verantwoordelijkheid getoond door de indiening van het voorstel in zake de kustverdediging, waarbij hef altijd verlies van steun en sym pathie riskeert. Het landsbelang heeft alleen voor de regeering op den voorgrond gestaangeen ton zullen we weigeren, die noodig is, maar geen cent zullen we voteeren, die niet noodig is. Spreker heeft geen verstand van financiën, zal zich dus niet infinan- cieele bespiegelingen verliezen. Maar hij zet uiteen, dat onze financiën wel zorg wekken, maar toch geen onrust baren, vooral met het oog op ons zeer lage tarief, dat behalve de sociale wetgeving ook nog een deel van het tekort kan dekken. Ge^dleening ten laste van den Staet, Bij de Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het aangaan vaneen geldleening ten laste van den Staat om te voorzien in de middelen tot dekking van de nadeeiige saldo's der algemeene rekeningen van Staats- ontvangsien en uiigaven over de jaren 1895, 1897, 1898, 1899, 1902, 1904, verdeeld, werd de portefeuille zelve, benevens de brief aan den vinder toegekend. Deze laatste kon derhalve met eenige mogelijkheid weergevonden worden en in dien zin zond Gurney een bode naar den eigenaar. Maar 't volkje van het handwerk van Turcill heeft zelden een vast adres, en er verliep een geruimen tijd, eer Gurney antwoord kreeg, en toen dtt eindelijk kwam, had het nog niets te beduidenwant Tom had den brief verbrand, en de portefeuille had hij in den goot gegooid. Hij zeide zelfs waar dit omtrent was en nu werd er gezocht, maar niets gevonden. Hier nam derhalve dc zaak, naar alle waarschijnlijkheid, een einde, te meer daar Gurney betuigde, dar er niets in het boek was geweest dan een brief en eenig geld. Maar intusschen had de porte feuille op eene merkwaardige wijze haar weg naar de Thomasstraat terug gevonden. Een arme vrouw die aan de huizen visch verkocht, en met welke Mary dikwerf een muts of iets anders voor visch ruilde, bracht haar op zekeren dag het voorwerp terug. De portefeuille was zeer gescheurd en gehavend, en de vrouw vroeg, of ze niet van hahr man was» (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1