De Erfenis. id VLISS1NGSCHE COURANT. 22 November 'oenewoud. LUXE. rrfraan. Feuilleton. BINNBNLANP. n zeer ndelsdr.uk werk ir C. G. Baerf. In. zandee. flssch a 35 en 85 ct. Machinaal gebroken 'ecco Thee, TREERO ZONDAGSBiAD No. 275 48e Jaargang. 1910, Dinsdag telefoonnummer 10. Bij deze Courant beboert een Bijvoegsel. kiek Groene Kruis. 3 ETALAGE gereed, EDEN, ZANDKAR. ÏN ENS- en HE EREN- -DOF. IK. f 1.L. f 0.55 1000 fl.500 f 0.65 f 0.80. VANGEN: 'ikozen, Pruimen, sn. HeeleZure Hol* spelen, enz. Aanbevelend, ■repen, die a 5 ets. n wordt. schoten, Palingstr. en 12 ct. per ons. en waterhoudend, nbevelend, Waistraat 19/21. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. flbonnements-fldyertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden (Vervolg.) De discussies werd.n voortgezet over het rapport betreffende de Tuberculose bestrijding. De heer A. J. Hoorweg, arts te Heinkenszand, verdedigde het rapport en vroeg of de beide sprekers over tuigd zijn, dat de tuberculose geen besmettelijke ziekte is, hij is over tuigd, dat de heeren „ja" zullen ant woorden. In het rapport is gezegd, dat niet ieder geval kan worden voorkomen, maar dat wel voorzorgs maatregelen kunnen worden aange geven. leder lijder moet men trachten te isoleeren en te voorkomen, dat andere vatbare personen, in het bij zonder kinderen, met de lijdeis in aanraking komen. Spr. meende, dat het nooit zakelijk is afzonderlijke provinciale vereenigingen ter bestrij ding van de tuberculose op te rich ten, omdat van de centrale vereeniging niet geëischt kan worden, dat zij de sociale wantoestanden met succes verbetert. Waar voornamelijk oppositie ge voerd is tegen de huisbezoeksters, daar, spr. wees erop, dat vele medici niet voldoenden raad in dezen geven. De bedoeling is dan de huisbezoek sters de betere ideeën over de be strijding onder de menschen te bren gen. Door voorbeelden toonde spr. aan hoe zorgeloos, vooral op het platteland, in geval van besmettelijke ziekten nog gehandeld wordt. Ook in andere provincies, met name in Noord- en Zuid-Holland, doen de huisbezoeksters goede diensten. Ook de voorzitter verdedigde het rapport. De huisbezoeksters zullen niet naast, doch onder de medici werken. Spr. wees erop, dat nog vele medici te laksch zijn. Waar Zeeland het gunstigst staat inzake het aantal tuberculoselijders moet men trachten dit nog te verbeteren. De hetr ds. Wijland uit Veere voelde veel voor hetgeen de heer Van Berlekom zeide, en wees er op dat hij bij zijn huisbezoek meermalen ontdekt heeft, dat men boos wordt als hij over verbetering inzake hygiëni sche toestanden sprak. Een huisbe zoekster zal wellicht gedaan kunnen krijgen, hetgeen aan een medicus en een predikant niet gelukt. Spr. achtte dit voor een vrouw beter mogelijk en is voor het aanstellen van wijk zusters. De heer Van Berlekom, replicee- rende, sprak als zijne meening nog maals uit, dat de wijkzusters niet zullen gedaan krijgen wat aan me dici gelukt. Spreker wees er ook O— 22.) Toen hij uit zijne woning op straat kwam, bespeurde hij twee mannen die tegen het hek van een naburig huis leunden, en hij hoorde hoe de een tot den ander zeide Ja, dat moet hij wezen. Eindelijk zullen wij hem dan toch krijgen,antwoordde de ander; daarop gingen zij verder, maar zij hielden denzelfden weg als hij en bleven gedurig op eenigen afstand. Tracy kon niet zeggen dat hij nie mand iets schuldig was, want de brand had hem buiten de mogelijk heid gebracht, om eenige rekeningen te betalen, die zij anders gemakkelijk hadden kunnen voldoen. Ook was hij nog een maand huur schuldig, maar dat zou onder de bestaande om standigheden niet van hem gevorderd worden. Dit had ook inderdaad de zaakwaarnemer, die niet giste dat op, dat men gedwongen is de huis bezoekster aar. te stellen, omdat men anders geen rijkssubsidie kan krijgen. Spr. zou de vereeniging wil en aan raden met Groningen bij de regeering tegen het desbetreffend besluit te protesteeren. De voorzitter wees erop, dat Gro ningen toch wel degelijk subsidie over 1910 is toegezegd, ook al heeft zij gemeend die niet te moeten aan vaarden, omdat zij niet genoeg aan tuberculosebestrijding kon doen voor 1911 is echter weer subsidie aan gevraagd. Nadat de heer Hoorweg ook ge repliceerd had, merkte de heer Van der Peijl op, dat de woningtoestan den op het platteland niet zoo roos kleurig zijn als de heer Van Berle kom wil doen voorkomen. Deze spreker is van meening dat jongere medici beter op de wantoestanden zullen wijzen. De voorzitter zeide nog, dat het zeker nog een idealer toestand zou zijn als men medici-huisbezoekers kon aanstellen, maar waar men het beste niet kan krijgen moet men het mindere nemen. Hierna dankte de voorzitter de heeren die aan het debat hebben deelgenomen. Bij de punten gewijze behandeling van de conclusies van het rapport werd gestemd over punt 5, de kwestie van huisbezoekdienst en werd met 13 tegen 5 stemmen het punt aan genomen. Het heele rapport werd daarop in stemming gebracht en aangenomen met 16 tegen 2 stemmen. Hierna wordt behandeld de kwestie van Ziekenvervoer. Zooals wij reeds in ons nummer van 26 Augustus mededeelden is door een daartoe aangewezen commissie rapport uitgebracht over te nemen maatregelen ter verbetering van het ziekentransport in de provincie Zee land. Zooals wij destijds mededeelden, raadde die commissie aan rijwiel brancards aan te schaffen, voorloopig een voor het vierde en een voor het vijfde district. Het hoofdbestuur stelde thans voor een rijwielbrancard aan te schaffen en die te stationneeren op een door het hoofdbestuur te bepalen plaats. Blijken de resultaten gunstig dan k n geleidelijk het getal aan ie schaffen brancards worden uitgebreid. Het hoofdbestuur vraagt tevens machtiging om zoo noodig eene geld- leening aan te gaan ter bestrijding der kosten van aankoop geraamd op hoogstens f 300. De heer Van der Peijl van Souburg wees erop, dat er een nieuwe brancard is uitgevonden en deze wellicht op Jonas een vijand was van Tracy aan dezen laatsten dadelijk te kennen gegeven. Uit dien hoofde koesterde hij ook geen vrees, dat hij om schul den zou worden vervolgd, en het kwam hem ook niet in de gedachte dat die twee mannen het op hem hadden gemunt, tot hij zich eensklaps herinnerde dat er eene zware werving van land- en zeevolk in de stad plaats had. In elk geval was hij als gepasporteerd soldaat niet tot den dienst verplicht, maar hij wist wel dat de wervers het zoo nauw niet nemen en dat wie eenmaal in hunne klauwen kwam, er niet gemakkelijk uit geraakte. Daarom verhaastte hij zijne schreden en hield hij ooren c-n oogen open. Zijn weg voerde hem langs den havenkant, en dicht bij de Brittania sprongen de twee mannen plotseling voorwaarts, en traden hem ter zijde. Als Tracy niet reeds vroeger kwaad vermoeden had opgevat, had hij óf niet gelet op hunne bewegingen, öf hij was blijven staan om hun te vragen wat zij van hem wilden. Maar al kon hij zich hier geheel verlaten op de rechtvaardigheid zijner zaak, de landwegen beier zal voldoen dan de rijwielbrancard. Door den voorzitter en een der andere aanwezigen werd er op gewe zen dat men de brancard van het rij wiel kan afnemen, als de wegen al te slecht zijn. Besloten werd de commissie per manent te verklaren en haar te ver zoeken inlichtingen te geven als er betere uitvindingen in deze gedaan worden. Het voorstel van het hoofdbestuur werd hierop zonder stemming aan genomen. Nog deelde de voorzitter mede, dat het plan bestaat de eerste rijwielbran card te Oostburg te plaatsen. Mocht de afdeeling Oostburg bezwaar maken tegen de plaatsing van een brancard, dan verklaarde de afdeeling Zuidzande zich bereid. Hierna was aan de orde de be grooting voor 1911, De ontwerp- 'begrooting wijst in ontvang en uit: gaaf f 1695,23s aan. Onder de ont vangsten komen de volgende posten voor batig saldo 1909 f 215,23B; bijdragen aangesloten vereenigingen f 400, idem van begunstigers f 75 en subsidie Rijk f 100 en gemeente Vlissingen f 200. Onder de uitgaven komen voor ontsmettingsdienst f 500, bestrijding tuberculose f 150 en onvoorzien f 5.235. De ontwerp-begrooting wordt goed gekeurd. Alsnu wordt overgaan tot de ver kiezing van een bestuurslid in de vacature ontstaan door periodieke aftreding van den he.e.r B. F. Catz te Nieuw- en St. Joosland. De voorzitter zeide, dat de heer Catz, wegens vertrek naar elders zich niet meer beschikbaar stelt, en be treurde dit, daar de vereeniging een volijverigen secretaris-penningmeester verliest. Na eenige opmerkingen omtrent de moeilijkheid der keuze wees de heer Catz er op, de betrekking van secre taris in de toekomst wel eene gesala rieerde zal moeten worden, en men voorloopig iemand moet zoeken, die veel werk gratis zal moeien verrichten. Daar de statuten bepalen, dat de afdeelingen candidaten moeten stellen, werd door den voorzitter voorgesteld de stemming later schriftelijk te doen plaats hebben, mede waar eerst heden bekend werd, dat de heer Catz niet meer beschikbaar zou zijn. Na langdurige discussie noemde de heer Catz den heer B. Vaandrager uit Domburg en de heer Vader den heer Van der Bijl uit Arnemuiden als can- didaat. Gekozen werd de heer Vaandrager met 11 stemmen, tegen 5 op den heer Van der Bijl en twee in blanco. hij hield het voor veel slimmer eerst zijne jagers te ontspringen en dan later zich, zoo 't noodig was, dien aangaande te verantwoorden. Daarom liet hij hun den tijd niet om de hand op hem te leggen, maar hij maakte beenen en liep weg, zoo hard als hij maar kon. Toen de twee kerels dit zagen, lieten zij een schel gefluit hooren en eer hij nog de deur van John Gumey's huis had bereikt, vond hij den weg versperd door dezen waar- digen man zelf, die naar buiten was gekomen om hem een beentje te lichten. Maar Tracy was behendig en ontkwam dit kunstje met een vluggen sprong. Intusschen gelukte het toch aan den herbergier hem te vatten, waardoor de twee anderen tijd won nen om naderbij te komen, en nu ontstond er een wanhopige strijd van drie tegen een,waarinTracy,in weerwil zijner sterkte en behendigheid zeker het onderspit had moeten delven, als hem niet geheel onverwacht hulp was toegesneld uit de naburige huizen. De bewoners daarvan waren name lijk zeer gebeten op Gumey's middel van bestaan, inzonderheid de vrou wen, onder welke er nauwelijks éene Den gekozene zal kennis gegeven worden. Centrale „Groene Kruis" organisatie. Het hoofdbestuur stelde voor, dat de algemeene vergadering het hoofd bestuur machtige om in beginsel toe te treden tot eene alaemeene (centrale) „Groene Kruis" organisatie. Het hoofdbestuur zegt in zijn toe lichting tot het voorstel, dat in Sep tember jl. te Utrecht een congres is gehouden, waarop de wenschelijkheid bepleit werd om te komen tot eene Centrale „Groene Kruis" organisatie. Daar dit punt niet in de verschil lende provinciale vereenigingen was behandeld, kon hieromtrent door het congres geen besluit worden genomen. Aldus werd besloten zonder discus sie of stemming. Het hoofdbestuur vroeg aan de vergadering bekrachtiging van hare voorloopige toetreding tot den nati- onalen bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranjekruis" tegen eene contributie van f 10 De bekrachtiging wordtzonder stem ming verleend. Het laatste voorstel van het hoofd bestuur hield in om de afdeelingen te verzoeken voor zoover noodig hunne huishoude'ijke reglementen zoodanig te wijzigen, dat in het vervolg het jaarverslag uiterlijk 15 April bij den secretaris ontvangen zij. Dit voorstel houdt verband met het huishoudelijk reglement van de vereeniging „Het Oranjekruis", waar in bepaald wordt, dat vóór den 15 Mei het verslag van de werkzaam heden tijdens het afgeloopen dienst jaar moet zijn ingekomen. Ook dit voorstel wordt aangeno men zonder discussie of stemming. Bij de rondvraag werd door den afgevaardigde van Zuidzande op meer dere spreekbeurten aangedrongen. De voorzitter deelde hierop mede dat mej. Verhuist, penningmeesteres van de Friesche Groene Kruis ver eeniging, bereid is tegen reis- en verblijfkosten lezingen te houden om te geraken tot oprichting van nieuwe afdeelingen en dat ook de centrale vereeniging ter bestrijding van de tubercu ose sprekers kosteloos be schikbaar stelt. De heer van der Bijl klaagde over minder goede werking van den ont smettingsdienst. Opgemerkt werd, dat vele goede ren, die niet ontsmet kunnen worden, toch gezonden werden. De afgevaardtgde van Tholen vroeg om een spreker voor tuberculose bestrijding en voegde daaraan toe of de voorzitter niet bereid zou zijn. De voorzitter achtte het beter, dat iemand optreedt, vanwege de centrale was die geen broeder, zoon of min naar had te wreken. Met tangen, poken, kortom met al wat haar in handen viel, hadden deze amazonen zich gewapend, en daarmede vielen zij over Gurney heen, dien zij van de overigen afnaaiden en als hun bijzonderen buit behandelden. In de daardoor ontstane verwarring gelukte het Tracy te ontkomen en zonder hoed en met bijna van het lijf ge scheurde kleeren, kwam hij terug bij zijne vrouw, nauwelijks een half uur nadat hij haar verlaten had. Zijne geschiedenis was spoedig verteld en in die tijden lag daarin niets buitengewoons, behalve de om standigheid, dat die kerels opzettelijk op hem hadden gepast. Tracy toch, wist wel dat reeds menigeen in handen der wervers was gevallen, maar voor zooveel zij wisten was er niemand, die hem vijandig was of die er belang bij had, dat hij uit den weg werd geruimd. Intusschen was het voor hem een onaangenaam en dreigend iets, en hij besloot een advocaat daarover te spreken en hem om raad te vragen. Daarmede eindigde het gesprek vereeniging, bv. de heer Hoorweg. Nog deelde de voorzitter mede, dat met 1 Januari a. s. een nieuwe ont smetter zal optreden. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. De Schelde en het fort te Vlissingen. Binnenkort zal bij de firma Van Stockum een brochure verschijnen van generaal jhr. den Beer van Pooritugael, om tegenover de talrijke artikelen door Roland de Ma;ès in de „Temps" en in de „lndépendauce" geschreven over de Schelde en het fort te Viissingeri, het goed recht van Nederland te bepleiten. Reeds was naar men verder mededeelt, het voor een artikel in den „Tijdspiegel" gedeeltelijk ter drukkerij gezet, toen de herhaalde artikelen van den heer De Marès en het feit dat in de Belgische Kamer het fort voor Vlissingen besproken is, den generaal deden besluiten de Hollandsche uitgaven te staken en zijn stuk in het Fransch te bewerken. Sociale wetgeving. De regeering acht de totstandkoming der Verzekeringswetten, inzonderheid der verplichte verzekering tegen de gevolgen van ouderdom en invaliditeit in hooge mate urgent. Met alle kracht is de voorbereiding ter hand genomen en doorgezet. Dat het in gereedheid brengen van die omvangrijke wets voorstellen veel tijd vordert ligt voor de hand. Aan het departement van landbouw is echter het mogelijke gedaan om de voorbereiding te be spoedigen. Aviatiek in het leger. Men denkt er ter bevoegder plaatse over, plannen te ontwerpen, om ook in ons leger ter navolging van andere landen, zij het dan op bescheidener voet, de aviatiek in te voeren. Nadat de begrooting 1911 zal zijn behandeld zullen zeer waarschijnlijk de Tweede Kamer in dien geest voorstellen be reiken. Reeds werd onze Nederlandsche aviateur, Henri Wijnmalen, officieus uitgenoodigd om met zijn vliegtoestel deel te nemen aan de groote ma noeuvres, die in het voorjaar van 1911, in ons land zullen worden gehouden. Bij eenige officieren, zoo wel in het leger als de marine, bestaat het voornemen, zich weldra, op een der Nederlandsche vliegkam pen onder Wijnmalen's leiding, in het vliegen te bekwamen. De miliciens van de voorjaarsploeg 1910 van de regimenten infanterie zullen, voor zoover zij niet voor den dat dien avond tussche hem en Mary over dit voorval werd gehou den. Maar er bestond voor hem nog eene geheel andere reden om ongerust te zijn, en hij had daarbij niet een maal den troost dat hij er Mary over spreken kon't was namelijk het verliezen van het pakket, hetwelk hem door zijn overleden schoonvader zoo plechtig op het gemoed was ge drukt. Hij was juist op weg om het naar den heer Jonas Aldridge te brengen, toen hij door de handlan gers van den zelfden Jonas was overvallen. Ongetwijfeld was het hem, terwijl hij handgemeen was, uit de borstzak van zijn jas gevallen of er uitgerukt, en als hij dacht aan die buurt en aan de soort van menschen, die daar woonden, dan mocht hij nauwelijks hoop voeden, dat hij het pakje ooit weer zou terug krijgen. Lane had hem den sleutel tot die papieren onthouden, en derhalve wist hij niet of zij werkelijk waarde be vatten, dan of zij slechts van betrek kelijke waarde waren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1