De Erfenis. Zaterdag 19 November Feuillieton, DAALDERS No 273 1910. 48e J aarden». BINNENLAND. PROV. STATEN VAN ZEELAND. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd de behandeling der Indische begrooting voortgezet. De minister betoogde tegenover den heer Van Vlijmen dan niet valt te denken aan staatsexploitie van bos- schen op de buitenbezittingen, wel aan exploitatie-contracten met kapi taalkrachtige maatschappijen. De minister betwijfelde of het denk beeld van den heer De Meester om een proef te nemen met verplaatsing der tinmarkt van hier naar Indië in ons belang zou zijn. Na huldebetuigingen aan den mi nister en de ontwerpers van het plan, de heeren Kraus en de Jongh, werden goedgekeurd de begrootings- posten voor havenverbetering en het maken van een droogdok te Soera- baja. „Holland kontra Belgiën". In het Deensche „Militaert Tid- schrift" van 1 November jl. komt onder bovenstaanden opzienbarenden titel eene beschouwing voor van een bekend Deensch officier over de verhouding tusschen beide staten. De verhouding tusschen Nederland en België zou na het bezoek van het Belgische koninklijk paar te Amster dam zijn verkoeld. Het ontbreken van elke toespeling erop in de Troonrede had de aandacht getrokkenaan onze koningin werd niet veel sym pathie voor de Belgen toegekend en de in Nederland voorgestelde verhooging van invoerrechten op ijzerwaren zou in België groote ver wondering hebben gewekt. Deze laatste quaestie had zelfs eene bij zondere beteekenis gekregen, na de alarmeerende berichten uit Nederland van de voorgenomen versterking der stelling van Vlissingen, die den toe gang lot Antwerpen beheerscht. „Men bedenke nu eens, wat het zeggen wil, dat een vreemde macht den toegang tot de eerste haven van Belgie gaat versterken en daardoor in staat zal zijn desgewenscht de rivier af te sluitenWerkelijk wan neer dit voorstel zonder voorafgegane onderhandelingen met de Belgische regeering tot stand komt, is het on mogelijk daarin iets anders dan een onvriendschappelijke handeling te zien". Ten slotte komt de schrijver tot de gevolgtrekking dat Duitsche in vloeden in het spel moeten zijn en dat Wilhelmshafen met Den Helder en Vlissingen een complex zullen moeten vormen, dat aan de Duitsche vloot de gelegenheid geeft, om de Engelsche kust, om zoo te zeggen, tot kanonschotafstand te naderen. „Nog is de versterking van Vlis- —O— 20.) Dit was geen zeer vroolijk nieuws voor Jonas, te meer daar het niet gemakkelijk was een middel te vin den, om dit plan te verijdelen. Want gelijk de brave man terecht aan merkte als hij daarover peinsde in dit verwenschte land kan men zoo'n kerel zoo gemakkelijk niet van kant krijgen. In de stad, waarvan wij spreken, bevonden zich aan den havenkant verscheidene logementen en kroegen van geen zeer goeden naam, die hoofdzakelijk werden bezocht door soldaten en matrozen, en in tijden van oorlog was het niets ongewoons, dat de waard in geheime verstand houding stond met wervers van be roep. Dit werven werd in een tijd, waarin het land behoefte had aan soldaten en matrozen met weinig Het heilzaam cacaoverbruik moet doordringen in alle kringen der maatschap pij nu kan het! want is voor niemand te duur; een bus van 2 pond kost fl.50. Kleinere bussen naar verhouding. singen slechts geprojecteerd en de aanneming nog verre van zeker. Maar alle grond is er ook voor Denemarkeu's diplomatieke en mili taire leiding om de gebeurtenissen in Holland met de grootste opmerk zaamheid te volgen. Zij kunnen voor ons een ernstige waarschuwing zijn." Het artikel van den It.-kol. Dalhoff- Nielsen is blijkbaar geïnspireerd door de zeer gezochte uitlatingen van en kele Belgische bladen doch niettemin is het onaangenaam genoeg, dat de fortenbouw bij Vlissingen zoo de neutraliteit onzer gevoelens in steeds wijderen kring in gevaar gaat brengen. Het Vaccine-wetje. Het (R.-K.5 „Huisgezin" driestart: Een coalitie-ministerie kan uiteraard slechts streven naar verwezenlijking van die wenschen, welke door de verschillende groepen der coalitie gedeeld worden. Zoo blijven wen schen welke alleen de katholieken koesteren en zoo blijven ook wen schen, welke alleen bij anti-revoluti- onnairen of christelijk-historischen instemming vinden, onvervuld. Wat voor een rechtsche coalitie geldt, geldt natuurlijk ook voor een linksche. Het is aan het begrip coalitie in- haerent. Met name van anti-revolutionnaire zijde heeft men sinds lang voor af schaffing der verplichte vaccinatie geijverd. Dat ijveren vond in katho lieke kringen geen steun. Wij wen schen de verplichte inenting tegen de pokziekte niet te laten vallen. Juist omdat afschaffing der vaccinatie geen coalitie-wensch was, heeft ook het ministerie-Kuyper die zaak niet aan de orde gesteld. En wat minister Kuyper naliet, kan men van minister Heemskerk niet vergen. Terecht laat hij dus de principieele quaestie rus ten. Alleen stelt de minister een nauwgezetheid van geweten ten uitvoer gebracht, en een der berucht ste van die huizen onder den naam van Brittania bekend, werd gehouden door zekeren Gurney, die, naar men zeide, door goede en slechte midde len, reeds een mooi getal recruten voor de land- en zeemacht had ge leverd. Nu kwam het den waardigen heer Jonas Aldridge voor den geest, dat deze Gurney hem in zijne tegen woordige benauwdheid van groot nut kon zijn, en hij vond bij dien knappen man ook weinig tegenstand, toen hij bij hem aanzoek deed om hem in zijn doel behulpzaam te zijn. Die Walkingham is een lastig heertje voor mij, en 't zou er bij mij op geen twintig pond aankomen, als gij het zoover bracht, dat hij weeracht.r den trommel kwam. De twintig pond waren voor Gurney bewijs genoeg, dat de heer Aldridge eene rechtvaar dige zaak voor had. Maar de uitslag der onderneming was vrij wat minder gemakkelijk dan wenschenswaardig. Tracy, die zijne avonden te huis rustig bij zijne vrouw doorbracht, nooit dronk en nooit de huizen op de kaai bezocht, vetijdelde alle de tegemoetkoming voor, welke door de billijkheid wordt geëischt. Tijdelijk vrijgesteld zal worden van vaccinatie het kind, dat blijkens medisch attest, die kunstbewerking niet zonder schade voor zijn gezondheid kan ondergaan. Zoodanig kind heeft dan natuurlijk ook toegang tot de lagere school. Vermits nu deze afwijking van den regel van de noodige waarborgen omringd is, is er o. i. niets tegen ze te bekrachtigen. Verder zouden we op dit gebied intusschen niet graag gaan. Roode Kruispersoneel. Vele leden der Tweede Kamer konden zich blijkens het afdcelings- verslag niet vereenigingen met het wetsontwerp houdende regeling van den rechtstoestand der leden van de bij de wet of door de Kroon erkende vereenigingen tot het verleenen van hulp aan zieke of gewonde personen behoorende tot de legers of vloten van oorlogvoerende mogendheden en welke als zoodanig dienst doen bij een op voet van oorlog gebrachte krijgsmacht omdat hierdoor weder om een nieuwe categorie wordt ge schapen van vrijwillig zich verbin dend personeel, welke rechtstoestand bij afzonderlijke wet wordt geregeld. Met nadruk kwam men er tegen op dat aldus zonder noodzakelijkheid het aantal gesalarieerde ambtenaren we derom zal worden uitgebreid, terwijl zulks door het tractaat van Genève geenszins wordt vereischt. Het spreekt vanzelf, dat in tijd van oorlog de ziekenverpleging aan zekere personen c-n groepen geen moeite kosten ook van den hier be doelden tak van dienst en genoeg zaam aantal geschikte lieden te vin den, aan wie dan strengere eischen zullen kunnen worden gesteld. De hierbedoelde leden gaven de regeering in overweging om dit wets ontwerp terug te nemen en deze re geling in verband te brengen bij de te verwachten wet betreffende den landstorm. Waar het in de bedoeling van de regeering ligt aan de Militaire Roode Kruisleden recht op> bezoldiging en eventueel op pensioen toe te kennen, meende men, dal dit niet noodzake lijk is en dat daardoor ten onrechte de verpleging van karakter zou ver anderen. Uitreiking M. W. O. In tegenwoordigheid van het geheele garnizoen werd gisteren in het Malieveld te 'sGravenhage de militaire Willemsorde 4e kl. door generaal Neteson, waarn. gouverneur der Residentie, uitgereikt aan den gepens. kapitein van het Indische leger C. H. Hoedt, Nadat de aanwezige ridders der M. hem gelegde strikken. Jonas had zelfs de hoop op het bereiken van zijn doel reeds opgegeven, toen er zich weder eene omstandigheid opdeed, die hem nieuwen moed gaf. Het huis grenzende aan de woning van het jonge paar, geraakte in brand, des nachts, terwijl alles sliep. Daar de muren dier huizen zeer dun waren, verspreidden de vlammen zich snel in de naburige huizen, en den volgen den dag was de arme Tracy, benevens vrouw en kind zonder dak en bijna ontbloot van alles, want in weerwil van alle aangewende pogingen hadden zij weinig meer kunnen redden dan hun eigen leven en dat van hun ouden vader, die thans bedlegerig was. Ware hij niet zoo zwak geweest, dan hadden zij een groot deel van hun eigendommen kunnen redden, 't Vereischte echter niet alleen een geruimen tijd om hem zeiven uit het huis te krijgen, maar toen Tracy in zijne kamer stortte om hem weg te dragen, wilde Lane zich niet eer der van het bed laten nemen, voor hij eerst een groote kist had geopend met een sleutel, die hem aan een koord om den hals hing. W. O.hun nieuwen collega den ridder slag hadden gegeven, sprak de gene raal den troep toe, daarbij herinnerend hoe kapitein Hoedt den 16 Nov. 1905 bij de verovering van de versterkte kampong Loemoe een klein detache ment op moedige en talentvolle wijze heeft aangevoerd en het optredende verzetopCelebes door zijn kloek beleid heeft voorkomen. Zulk een daad van heldhaftigheid en moed stelde hij den troep tot waardig voorbeeld. Een „Leve de Koningin en een driewerf „hoera" bezegelden dezen toespraak. Bij Kon. besluit is aan de com missaris der loodsen, tevens ontv. der loodsgelden, te Zierikzee, J. van Schelven, op verzoek, wegens nieer dan 65-j. ouderdom, met ing. van 1 April 1911, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Wrakkenstatistiek voor 1909. De statistiek van de in 1909 ver ongelukte en gesloopte schepen, door Lloyds Register openbaar gemaakt, geeft aan, dat de wereld-koopvaardij vloot in dat jaar met 866 schepen 939,232 ton metende, is afgenomen. Schepen beneden de 100 ton zijn hier onder niet begrepen. Van die 866 schepen waren 383 stoomschepen met een inhoud van 645.670 ton en 483 zeilschepen met 293,562 ton. Deze cijfers overtreffen die van 1908 met 79,183 ton voor stoom-, en 50,757 voor zeilschepen, en dit niet als gevolg van meerdere schipbreuken (deze wijzen zelfs op een vermindering van 31,471 ton), maar van meerdere afgetakelde en gesloopte schepen. Van deze laatste overtreft 1909 met 121,393 ton het recordjaar 1907. Permissie voor miliciens. De minister van oorlog heeft, zoo meldt „De Tijd," aan de korpscom mandanten opgave verzocht van de kosten, die gemaakt zouden moeten worden om elk milicien een maal per maand voor rijksrekening met per missie naar zijn woonplaats te doen gaan. Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens strooperijC. J. T., 17 jaren, werk man te Goes tot f3 boete subsidiair 1 week tuchtschool wederspannigheid eenig lichamelijk letsel tengevolge hebbende M. J., 17 jaar, veldarbeider te 's Gravenpolder tot 14 dagen gevangenisstraf wederspannigheidA. S., 25 jaar, werkman te Stekene (België) 14 dagen gevangenisstraf diefstalA. v. d. B., 42 jaar, werk man te Stoppeldijk f 3 boete subsi- Denk er toch niet aan iets anders te redden dan uw eigen leven Gij zult verbranden, vader Zekerlijk, gij zult verbranden, er is geen oogenblik te verliezen, riep Tracy driftig. Maar Lane wilde van niets hooren. De kist moest geopend worden, om een kostbaar voorwerp dat daarin lag, in veiligheid te brengen. Tast met de hand tot op den bodem, sprak hij in den hoek naar den kant van het venster daar zult gij een pakje vinden in een bruin papier. Ik heb het! Ik heb het al 1 schreeuwde Tracy, maar in het vol gende oogenblik had hij Lane reeds op den rug en droeg hem in veiligheid op straat. Waar is het pakje? vroeg Lane. Tracy wierp het hem toe en stortte zich toen weder in het bran dende huis. Maar het was te laat. De vlammen dreven hen terstond weder terug, en toen hij zag dat hij verder niets kon doen, begon hij om te zien naar een onderkomen voor zijn ongelukkig huisgezin. De heer Jonas Aldridge vernam deze gebeurtenis mot niet weinig diair 3 dagen hechtenisP. v. d. W. 50 jaar arbeider te Wissekerke f 7 boete subsidiar 1 week hechtenis huisvredebreukA. V. 35 jaar te Stoppeldijk f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis mishandeling: P. D. 47 jaren werkman te Hans weert f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis; beleediging ambtenaarJ. de R. 22 jaar, landbouwersknecht te Rit- them hervatting van het onder zoek op 25 Nov. a. s overtreding van de gemeente belas ting op de honden J. J. 48 jaren roeier te Vlissingen f 5 boete ten behoeve der gemeente Vlissingen subsidiair 1 dag hechtenis vrijgesproken A. K. 36 jaren, werk man te Vlissingen beklaagd van mis handeling, P. B. 23 jaar, schippers knecht te IJerseke beklaagd van be dreiging. Naar de terechtzitting is verwezen de zaak tegen W. F. S. 24 jaar, werkman en P. A. F. 34 jaar, va rensgezel beiden wonende te Vlis singen thans gedetineerd te Middel burg beklaagd van desertie. De moord te Renkum. De officier van justitie te Arnhem heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis, waarbij J. van R., wegens ver krachting en doodslag van de 13 jarige A. P. te Renkum veroordeeld wer J tot 15 jaar gevangenisstraf. De roode pet. De kantonrechter te Rotterdam heeft den man, die, met een roode pet op, was gaan manen en daardoor een volksoploop had veroorzaakt, overeen komstig het requisitoir van het O. M. veroordeeld tot f 15 boete subs. 5 da gen hechtenis. Zitting van Vrijdag 16 November des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Commissaris der Koningin, de heer mr. H. J. Dijck- meester. Aanwezig 41 leden. Afwezig de heer Giljam met ken nisgeving. Ingekomen waren nog verzoeken van de firma Boele Pot te Bolnes en van de firma wed. Boele Zonen te Slikkerveer, om mede te mogen dingen naar de levering van twee schroefbooten. Na vaststelling van de notulen der vergadering van 8 November en der presentielijst, wordt overgegaan tot de verkiezing van een lid der Eerste Ka mer ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, die in 1913 aan de beurt van aftreding was. genoegen. Deze 'astige personen wa ren thans geheel onder zijn toedoen uit zijn huis verwijderd en de keten was thans gebroken, die hem op zulk een onaangename wijze met hen scheen te verbinden. Buitendien wa ren zij naar alle waarschijnlijkheid ten gronde gericht en dientengevolge zonder hulp en steun. Thans scheen het oogenblik gekomen, waarin men hen met goed gevolg uit de stad ver wijderen kon en verhinderen dat zij zich daar weder vestigden. Thans kon Gurney nuttig wordenwant daar Tracy nu geen huisvader meer was, kon hij geworven worden. Zonder dat Tracy en zijne vrouw gissen konden welk een heerlijk lot hun door den heer Jonas Aldridge werd toegedacht, kampten zij uit alle macht om na de geleden schipbreuk het hoofd weder boven water te houden. Maar toch, het valt zoo zwaar, na zulk een val zich weder op te heffen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1