SHIJBOIÜEH 12 ct. per pond. Haalde Oproeping. Gemeentebestuur» Advertentiën. Armand BENIEST. Gevraagd BUITENLAND. ENqelanD. In verband met de '""kundige crisis was gisteren geen IHGEZOHBEK MEBEDEEIIHGEH. Alleen de nieren kunnen hei bloed filtreeren. WEERBERICHT. Specials Inrichting C. SANDERSE Nieuwendijk. - leleloon 31. Niemand ga op reis zonder e, een kleermaker, 6nn en twee leer- in hun bed. De met een strijkijzer 1: zwaar voorwerp, en schedel verbrij- fordt een vroeger nstein, die wegens mtslagen. De moor- et plegen der mis- k van Prinses Cle- ië met Prins Victor teren voltrokken in calieri, waar Prinses Ier van den bruide burgerlijk huwelijk een zaal van het burgemeester van |a volgde de kerke- Iin de kapel, onder lisschop van Biella. ne, die in het wit iet oranjebloesems, ikkig uit. Zij reed, Gravin van Vlaan- Philip van Coburg, Iin een automobiel, e vorstelijke perso- ligheid bijwoonden. Koningin-Moeder s Laetitia, de Hertog raaf van Turijn, de |zen, de Heitog van itni en de Prins de tgenwoordiger was der Belgen. Na de reid volgde een rtien genoodigden ier was ongunstig maar er waren gstellenden op de telijke personen en hartelijk begroetten. chenk, de schoone, den millionnair en ihn O. Schenk, te Amerikaanschen i, die een paar dagen fdenking van poging in haar man werd It thans door haar protesteeren tegen de pers en de haar aandoen, nog Fechters gesproken Eik verklaart, dat zij 1 kunnen bewijzen, kinderen zijn haar dat John O. Schenk geboorte, eenigen seling zwaar ziek Ieneesheeren vergif- en. In den aanvang ernstig gevaar te is is hij reeds in dat de rechtbank ït het proces tegen ;hten, tot hij geheel Ink heeft, met toe- erheid, de weeide- haar eigen slaap- ^vangenisce! laten eedt zich minstens als ware zij nog paleisachtige huis Ipot. enk was vroeger het huis van den In g. Aan een reau wordt uit New IDe bemanning van omende stoomschip in T. R. Mac Kay, geleden Philadel- ft gerapporteerd op reis van Rotterdam ie gebeurtenis te iakt. De „Cadillac" /an meer dan 5000 eeft nl. het gebied aardbevingen ge- ,nd hiermede wordt Tl, dat onlangs der van \onderzeesche ontvangen, oomschip „Aibinia" Vork, bestemd voor i) werd tengevolge I schok op 31 Oct. ust geworpen. De ip 20 October met 12 knoopen in het r met een hevigen breedte en lengte lac" zich toen be- p. 46o 49' en 46o ;n hoogte niet veel iet traject der Oce- Jsthen New York en 's morgens, juist nbrak, rapporteerde sering van een groote W. Kapitein Mac stond onmiddellijk de brugde toren- erde snel voor de ikte bemanning. De rs in de machine wat er gaande was, verlieten de bunkers en stookplaatsen en liepen naar het dek om de golf af te wachten. Eindelijk kwam deze. op order van den kapitein was het schip zoo gaan liggen dat, de „Ca dillac" de reusachtige watergolf op den boeg als 't ware opving. Toen iedereen den adem inhield van wat gebeuren zou, werd het schip met een reusachtige snelheid in de hoogte getild. Daarna toen de vloedgolf voorbij was, werd het schip weer in de diepte gesmeten, terwijl de dekken als het ware waren onderdompeld. Al wat op het schip niet vast op het dek was bevestigd was weggespoeld of vernield, maar de bemanning was gered, dank zij de oplettendheid van de wacht. Een nog vreemder verschijnsel volgdede zee was in een fantasti sche golfbeweging. Ze scheen letter lijk te koken, terwijl op vele plaatsen 't water opspoot. Een vreemdsoortig gerommel tengevolge van een onder zeebeving kon duidelijk boven het gewone geraas worden gehoord. Het water dat uit zge opspoot en op de „Cadillac" neerkwam, was v,ij warm. Weinige minuten later ging de wind liggen en vulden zwavel achtige dampen de lucht, waardoor het ademen ten zeerste werd be moeilijkt. Ten gevolge van de on- derzeesche schokken kwamen dui zenden doode visschen naar de op pervlakte van den Oceaan. Onder deze ronddrijvende visschen waren vele bruinvisschen en haaien. Op het jongste te Frankfort a. /M. gehouden Zionistencongres heeft prof. dr. Otto Warburg uit Berlijn be langwekkende bijzonderheden mede gedeeld over den omvang, dien de joodsche kolonisatie in Palestina reeds had verkregen. In geheel Palestina, zoo deelde hij in zijn verhandelingen „over Palestina als Joodsch arbeids gebied", mede, zijn thans 30 koloni satie dorpen. In Jeruzalem zijn van de 80.000 inwoners 30.000 Joden, in Ti- berie van de 8605 inwoners 7000 en in Haifa, waar vroeger geen enkele Jood was, zijn er thans 2000, voor 't meerendeel handwerkslieden, arbei ders en kleine kooplieden. En deze uitkomsten werden verkregen, zonder dat de bestaande kolonisatie-vereeni- gingen, met name „Ika" (Jewish Co lonisation Association) zich veel aan haar taak gelegen liet liggen, of over voldoend kapitaal kon beschikken om die kolonisatie op groote schaal door Ie zetten, Den laatsten tijd was echter een krachtiger actie merkbaar; zoo hadden Amerikaansche filantropen een landbouwproefstation aangelegd. In aile geval waren echter de fundamen ten thans gelegd, waarop voortgebouwd kan worden. Wat de staatsburgerlijke positie der naar Palestina geëmigreerde j Joden betreft, beval prof. Warburg aan, allen zich als Ottomanen zou den gaan gevoelen en Turksche on derdanen moesten worden. De Turk sche regeering zou dan van de ko lonisatie geen bedreiging harer poli tieke belangen meer kunnen vreezen. Bovendien wist de Turksche regee- ring, dat ook Hertz zelf zijn idee van een zelfstandigen Joodschen staat had laten vallen. Wat ook goed was want een Palestijnsch klein staatje zou zich onmogelijk kunnen hand haven. In elk geval was den Tur ken een Joodsche immigratie zelfs liever dan een Christelijke, omdat zjj o.a, een tegenwicht vormen kan tegen de trabische beweging, die beoogt aan de Osmanen het kalifaat te ont nemen. Aan den anderen kant ge voelen de Arabieren zich stamver want aan de Joden en zijn hun om die redenen niet vijandig gezind. I BELGIË. In de Kamerzitting werd gisteren Cooremar.s tot voorzitter der Kamer herkozen. Hij constateerde in een rede met voldoening de hartelijkheid waar- We het buitenland de troonsbe klimming van den nieuwen vorst eeft begroet en voegde eraan toe, jjatjn de redevoeringen te Potsdam, ai'is, Amsterdam, Weenen en Brus- !el gewisseld, alle staathoofden en volken het eens waren en dezelfde ^zekeringen van sympathie aflegden. Ue koning is een waarborg voor de We internationale betrekkingen. De voorzitter dankte de mogend- JWen voor het bewijs van sympathie at zij hebben gegeven door haar jtelneming aan de tentoonstelling, en srinnerde aan het edelmoedige ge- 'Og der beide groote volkeren, die 'denbrand den besten troostsehon- en door onmiddellijk mede te wer- aan den opbouw van de ver fde afdeelingen. plaatsje in het Lagerhuis onbezet, en met groote belangstelling werd de mi- nisterieele verklaring tegemoet gezien. Alle partijleiders, uitgezonderd de eer ste minister Asquitlq waren aanwezig. Minister Lloyd-George verklaard, dat de regeering onder de gegeven om standigheden het niet wenschelijk acht, dat het Huis een aanvang gaat maken met de behandeling der punten van de agenda en verder deelde hij mede, dat minister Asquith niet in de gele genheid zal zijn voor Donderdag a. s. zijn verklaring af te leggen. Daar Balfour op dien dag te Not tingham een belangrijke rede zal hou den en dus ter vergadering van het Huis niet aanwezig kan zijn, werd waarschijnlijk door zijn toedoen be paald, dat de vergadering verdaagd zou worden tot Vrijdag. De verklaring van Lloyd-George maakte in het la gerhuis een verbijsterenden indruk. De afgevaardigden vroegen zich af wat wel de beteekenis mocht zijn van de verdaging, van de aangekondigde ver klaring van Asquith, van diens con ferenties met Knollys en vooral van enkele zinsneden in de rede van Lloyd- George. In de wandelgangen loopen allerlei geruchten. Volgens het eene zoude de konirfg, zigh plaatsend op grondwettelijk standpunt, geweigerd hebben de Kamer te ontbinden zonder bepaalde reden als bijv, een nederlaag van het Kabinet; volgerjs eeq ander zou de koning zijn invloed wilien doen geldgn om de veto-quaestie nog maals aan het oordeel vgn een com missie van staatslieden te onderwer pen. Deze geruchten zijn echter tot dus verre niet bevestigd. De „Globe" zegt, dat volgens een hardnekkig gerucnt, dat gisteravond liep, de koning geweigerd zou hebben de door Asquith gevraagde waarborgen te verleenen, en deze nu zou denken over een ontslagaanvraag van de re geering, De gevraagde waarborg zqude zijn de belofte dat de koning, wanneer ae liberalen na de algemeene verkiezin gen nogmaals aan het bewind mochten komen, een zoo groot aantal liberale peers zou benoemen, dat in het Hoo- gerhuis de aanneming van het wets ontwerp tot beperking van de be voegdheid van de Lords en de ve tomaatregelen, die door het Lagerhuis goedgekeurd zijn, verzekerd zou zijn. Lord Lansdowne deelde in het Hoo- gerhuis mede, dat hij morgen een motie zou indienen, waarin de regeering wordt verzocht zonder verder uitstel de voorstellen, waarin de veto-reso luties zijn belichaamd, in het parle ment aan de orde te stellen. Lans downe gaf toe, dat de handelingen van de veto-conferentie geheim moes ten blijven, met het oog echter op me- dedeelingen in de bladen, kenschetste hij het bericht, dat de veto-conferentie mislukt was, doordat de unionistische peers Balfour niet hadden willen toe staan sommige voorwaarden aan te nemen, als ten eenénmale onjuist. De unionistische peers werden geen en kele keer geconsulteerd. „Press Association", een nieuws agentschap, dat dikwijls van regee- ringswege geïnspireerde berichten ver spreidt, verneemt, dat de regeering heeft besloten te raden tot ontbinding van het Lagerhuis over te gaan voor het einde der maand. Asquith heeft na den ministerraad een uur lang in gezelschap van Knollys doorgebracht. Blijkbaar had hij nog geen vast plan, toen hij zich naar Sandringham begaf. FRANKRIJK. In de Kamer is de be handeling der algemeene beschouwin gen over de begrooting thans korter geweest dan anders. De oorzaak ligt misschien wel daar aan, dat de voornaamste wetsontwer pen, die het nieuwe Kabinet zal bren gen, reeds bij de interpellatie-debatten zeer uitvoerig zijn besproken. Hoofd zakelijk werd het woord gevoerd door nieuwgekozen afgevaardigden en bijna allen deden zij den wensch naar be zuiniging hooren. Charles Dumont, die thans als op volger van den tot minister benoemden Klotz ais algemeen rapporteur der be grooting optreedt, was evenzeer korter dan gewoonlijk in zijn verslag. Hij hield zich voornamelijk bezig met de 155 millioen, waarmede op de begroo ting de inkomsten uit de successie belasting hooger zijn geraamd, dan het vorige jaar. Hij meende, dat klaar blijkelijk op groote schaal geknoeid werd met de aangifte voor deze be lasting. Want volgens de cijfers voor het roerende en onroerende vermogen in Frankrijk, dat op 220 milliard werd geschat, moest, wanneer men rekening hield met den gemiddelden duur van den menscheiijken leeftijd, minstens 8 milliard elk jaar in andere landen overgaan. Maar in werkelijkheid waren deze cijfers veel te laag. Sedert veertig jaar blijven zij zelfs op eenzeifde hoog te, inplaats vang gelijken tred te houden met de algemeene toeneming van het nationale vermogen. De oor zaak moest hoofdzakelijk worden ge zocht in het egoïsme der kapitalisten en in de propaganda der buitenland- sche banken. Daarom wekte de heer Dumont alle partijen op, tot het be trachten van eerlijkheid tegenover den fiscus. „Er mag geen Herveïsme van de brandkast zijn", riep hij uit. Wanneer men met de behandeling der afzonder lijke artikelen e'enwel spoed maakt als met de algemeene beschouwingen, dan kan de begrooting, nog vóór het einde van het jaar afgehandeld zijn. PERZ1Ë. Londensche berichten maken melding yan een grqot Rus sisch spoorwegplan door Perzië. Het was de „Times, die uit Petersburg daarvan de eerste mededeeling kreeg Volgens dat blarj heeft een syndicaat van Russische banken, met eer. kapi taal van 35 millioen Pd. St., het plan ontworpen, om dwars door Perzië een spoorweg aan te leggen van den Kaukasus tot Beloedsjistan. Het plan wordt krachtig gesteund door de ministers Stolypiq en §asonof, en door Tirnirigséf, Bomiakof en Goet- sjok, die thans weder tot president der Doema herkozen i§. Pogingen zullen worden aangewend om ook Engelgnd's steun vqor het plan te winnen, De spoorweg zou van Eriwan uit gaande, door de Russische sfeer van invloed, langs Dsjoelfa, Tcbriz en bandian, het belangrijkste snijpunt der Perzische wegen, Hamadan aan doen, en dan naar Ispahan gaan. Hier houdt de Russchische sfeer van invloed op. Door het neutrale gebied moet dan de spoorweg loopen van Ispahin naar Kirman, an van daar door de Engelsche sfeer van invloed naar de grens van Beloepsjistan waar voorloopig het eindpunt wezen moet, daar in Beloedsjistan geen spoorwegen zijn. Belangrijk wordt de spoorweglijn eerst voor Engeland wanneer door Beloedsjitad aansluiting met de Indische spoorwegen kan worden verkregen. De afstand van Eriwan naar Kir man bedraagt 1750 K.M., van Kir man tot de grens van Beloedsjistan 500 K.M. Het plan van Rusland is natuurlijk slechts de spoorwegen in den Kaukasus tot Ispakan te verlen gen. Wat daarachter ligt komt in no* geen jaren voor den aanleg in aan^ merking. Engelands steun zal worden ge wonnen, door het te doen voorkomen dat deze lijn een parallelweg vormt van den Badgdadspoorweg, en dat door den aanleg ervan een zijlijn van den Bagdad-spoorweg door Perzië wordt vermeden. VEREENIGDE STATEN. Een Ame- rikaansch eskader bestaande uit vier divisies, onder bevel van den vice- admiraa! Seaton Schroeder is op het oogenbiik op weg naar Europa om een bezoek te brengen aan eenige Engelsche en Fransche havens. De eerste divisie bestaat uit het viagge- schip „Connecticut", de „Delaware" de „North Dakota" en de „Michigan". De tweede uit liet vlaggeschip „Loui siane", de „South Carolina", de „Kan sas" en de „New-Hampshire". De derde divisie is samengesteld uit het vlaggeschip „Minnesota", de „Idaho", de „Missisippi" en de „Vermoht" en' de vierde uit het vlaggeschip „Geor gia", de „Nebraska", de „Rhode Island" en de „Virginia" Volgens draadlooze telegrammen aan de „N. Y. Herald" was de vierde divisie op weg gegaan naar Brest. De tweede en de derde divisie zon den respectievelijk naar Cherbourg en Gravesend gaan. De eerste divisie zou hedenmiddag te Weymouth aan komen. Te Weymouth was de opge* wondenheid groot, toen bekend werd, dat de vloot waarschijnlijk een dag' vroeger zou aankomen dan men ge dacht had, daar men nog niet gereed was met de versieringen. Later werd echter bekend, dat de vloot eerst zou ankeren te Tor Bay, de haven van Torquay. De afstand van daar tot Weymouth is ongeveer honderd mijl, zoodat de stad tijd genoeg heeft om met haar feestelijke voor bereidingen gereed te komen. Deze tocht is de laatste welke admiraal Schroei er zal aanvoeren, daar hij in het voorjaar ontslag zal nemen. Slechts eenmaal in de laatste vijf en twintig jaar is het voorgekomen, dat een Amerikaansch eskader een bezoek bracht aan Engelsche of Fransche havens. ZU1D-AFRIKA. De toekomst zal nog moeten leeren wat er van Zuid- Afrika en de Afrikaansche natie zal worden. Nog zijn de Hollandsche Afrikaners er in de meerderheid. De landelijke bevolking is overwegend Hollandsch, het Engelsche element woont in de steden en in de mijn- gebieden. Het Engelsche gezag heeft de verbreiding van de Engelsche taal zeer bevorderd. Ondanks alle ver drukking echter en alle bemoeilijking heeft de Hollandsche taal, de krach tigste beschermster van hetHollandsch karakter, zich weten staande te hou den. In de grondwet der Unie is thans de volkomen gelijkheid van beide talen, tot dusver slechts een doode letter, uitdrukkelijk erkend. De voor waarden voor den strijd zijn nu dus meer gelijk geworden, indien althans die gelijkheid ook mettertijd wordt erkend, waaraan men, nu de Afri kaander regeering de handen heeft vrijgekregen, zeker niet zal behoeven te twijfelen. Zal nu het Boerenelement in het Britsch opgaan, zullen als in Canada Engelschen en Franschen, ook in Zuid-Afrika Hollandsche en Engelsche Afrikaanders vreedzaam naast elkaar blijven wonen, of zal de Boer, in den strijd die nu zal worden gestreden, niet met de wapenen van het geweld, maar met die van karak ter en intellect, de zege behalen Wie zal het zeggen. De toestanden zijn hjer anders dan in Canada, waar Engelschen en Franscben in betrek kelijk afgesloten gebieden naast el kander wonen. In Zuid-Afrika wonen de verschillende rassen maar dooreen. Iedere drie minuten van uw leven gaat het bloed door de nieren om gefiltreerd te worden. Wanneer het de nieren bereikt, is het zwaar be laden met vergiftige onzuiverheden wanneer het de nieren verlaat, is het 't zuiverste bloed van hetgeheele lichaam. Doch wanneer de nieren niet behoor lijk werken, wordt uw geheele ge stel langzamerhand vergiftigd, want de in het bloed achtergebleven ver giften verspreiden ziekte en verderf door het geheele lichaam. Gij gaat u zwak, prikkelbaar en afgemat gevoelen. Uw slaap wordt verstoord en is onrustig, en somtijds hebt gij een gevoel of de rug u zou breken, wanneer gij u in het bed omkeert. 's Morgens staat gij op met een ellendig gevoel in uw rug en met pijn in de lendenen. Uw oogen zijn dof en opgeblazen, en uw handen en enkels zwellen op. De urine heeft een onnatuurtijke kleur en komt in zeer groote of zeer kleine hoeveel heden. Bij vochtig weer zijn uw le dematen stram en rheumatisch. Wanneer gij uw nieren verwaar loost, zullen zij hun geschiktheid om het bloed te filtreeren verliezen, en breidt uw kwaal zich plotseling uit tot lendenjicht, kwellende urinekwa- len, niersteen, waterzucht, heupjicht, chronische rheumatiek, en verwoes ting der nieren. Alleen een nierengeneesmiddel kan de nieren heelen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor de nieren en blaas. Zij herstellen en heelen de nieren, en helpen hen om hun kracht te herwinnen tot het filtreeren van het bloed en het af voeren van de vloeibare onzuiver heden. Op iedere doos échte-. Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt denaam van het geneesmiddel voluit voor. Zij zijn te Vlissingen verkrijgbaar bij den heer A. C. Beniest, Lepelstraat 124. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. SCHIETOEFENINGEN. OnveiligheidVaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat op 22 November en zoo noo- dig ook op volgende dagen bij Naarden en Blaricum, Zuiderzee, schietoefeningen zullen plaats hebben; dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te be komen ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van des v. m. 9 tot des n. m. 4 ure. Vlissingen, 16 November 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 16 Nov. 1910.) Hoogste barometerstand 765.0 te Horta. Laagste barometerstand 736.1 te Dunrosness. Verwachting tot den avond van 17 Nov.Matige tot krachtige Noordwes telijke tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt. Aanvankelijk nog buiig. Zelfde temperatuur. Voor de blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden onzer innig geliefde Dochter en Zus ter, ADRI, betuigen wij onzen hartï- lijken dank. P. BOUDEWIJNSE. M. BOUDEWIJNSE-Van Wijk. H. P. BOUDEWIJNSE. J. BOUDEWIJNSE. Vlissingen, 16 November 1910. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Vlissingen roepen sollicitanten op voor de betrekking van ONDERWIJZER met verplichte akte Fransch aan school C (hoofd de heer G. |URRY). De jaarwedde bedraagt f 550; na 2, 4, 6, 8, 11, 14, 17 en 20 jarigen diensttijd als Onderwijzer respectie velijk f 600, f 650, f 700, f 750, f 800, f 850, f 900 en f 950. Bovendien f 100 voor de verplichte akte Fransch. Gehuwden boven den 28-jarigen leeftijd genieten f 100 tegemoetkoming in de huishuur. Stukken franco in te zenden aan den Burgemeester vóór 30 November a.s. voor het plaatsen van alle soorten en maten LEPELSTRAAT. SI SS Aanbevelend, voorheen J. DE WOLF. WAGEN AARSTRAAT 21. HONDEN voor africhting po litiedienst, tegen billijke conditiën. Brieven No. 320, bureau „Vlissingsche Courant." Hoogwater te Vlissingen. Nov. vm. nm. Donderdag 17 12.51 1.1 lf Vrijdag 18 1.34 1.54 Zaterdag 19 2.17 2.37 f Volle Maan 's morg. 12.45. Springtij voorm.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3