De Erfenis. 17 November 271 48e J aargaii 1910. Donderdag Gemeentebestuur» Feuilleton. TsinnbnlandT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. Van Week lof Week. er VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het Kohier No IX der Bedrijfsbelasting dienst 1910 1911. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon den, het door den directeur der directe belastingen te Middelburg executoir verklaarde Kohier no IX wegens de Bedrijfsbelasting dienst 1910 1911 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden lijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert: dat de bewaarschrif ten binnen zes weken na heden be- hooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 16 November 1910. De Burgemeester voornoemd VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. aCO-^S.-Om Omstreeks het tijdstip van den dood van koning Eduard van Engeland, heerschte er een belangrijk conflict lusschen de beide huizen der volks vertegenwoordiging in Engeland. Er werd toen eene commissie benoemd, welker taak zou wezen te onderzoeken, welke wijzigingen zouden kunnen worden gebracht in de bevoegdheden van het Hoogerhuis en tevens andere belangrijke punten van staatsbeleid, onder anderen zelfbestuur voor Ierland, in studie te nemen. In deze commissie hadden vier liberalen en vier conser vatieven zitting. Eigenlijk bestaat zij nog, maar het was een publiek geheim, dat haar werk geen resultaat zou hebben en dit is thans zekerheid ge worden. Het schijnt dat inen wel ernstig naar een vergelijk heeft gezocht, en dat beide partijen wel bereid waren om te gaan zoover als zij meenden te kunnen gaan, maar ten slotte toch geen genoegzame overeenstemming kon worden verkregen, en men is van meening dat hiermede het lot van het Hoogerhuis beslist zal wezen. Het wordt dan ook meer dan tijd dat er een einde komt aan de erfelijkheid der waardigheid van iid van dat Huis maar men weet toch nog niet precies wat er nu zal of moet gebeuren. Zal men het kiezerscorps nog eens uit spraak laten doen Maar wie zal het dan winnen Het gevoelen van de groote meerderheid van het volk is wel, dat het Hoogerhuis het Lagerhuis niet overheerschen mag, maar hoogst waarschijnlijk zullen eventueele ver kiezingen niet zuiver over dit punt fibonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige oooriuaarden 18.) Hoe ijverig betoonde zij zich daarinHoe telde zij 's avonds hare winst van den dag over er nog eens over 1 Hoe spaarde zij 1 Hoeveel zelf verloochening legde zij aan den dag! O, kon zij eens twintig pond bij elkaar brengen om haar man vrij te maken en hem weder in haar armen terug te voeren 1 Zoo vervlogen er twee jaren hare omstandigheden verbeterden, maar nog altoos, was het doel, dat haar zoo na aan 't hart lag, niet bereikt, 'oen er plotseling een brief kwam van Tracy, die haar berichtte, dat zijn regiment naar buiten 's lands moest vertrekken en dat, aangezien bij geen verlof kon krijgen, hij haar niet meer zou kunnen zien, indien z>j niet bij hem kwam. Wat stond baar nu te doen Ais zij ging, kon loopen, en zal men er, ouder gewoonte, van alles bijhalen. De koning za! de quaestie nu ook onder de oogen moeten zien en het is mogelijk dat hij gebruik maakt van zijn recht om zoovele liberale leden van het Hoogerhuis te benoemen, dat het Huis om is; maar wijlen koning Eduard gevoelde weinig voor derge lijke paardemiddelen en het is onzeker of zijn zoon er anders over denker, zal. Wanneer men streng parlementair wil handelen, dan zullen de kiezers nog eens uitspraak moeten doen, komt er dan weer een liberale meerderheid, dan kan het ministerie aanblijven on der voorwaarde dat de koning het Hoogerhuis omzet en dan zulien na tuurlijk de beide huizen voorstellen tot besnoeiing van de macht van het Hoogerhuis aannemen. Het spreekt wei van zelf, dai men in de Vereenigde Staten geheel ver vuld is van de groote gebeurtenis der democratische overwinning. De demo craten zullen in de Kamer beschikken over een meerderheid van vijftig stem men, dus meer dan genoeg om den toestand geheel meester te zijn. in den Senaat blijft daarentegen de republi- keinsche meerderheid bestaan, doch vermindert van 26 tot 12 stemmen, zoodat hier de zoogenaamde wilden, de niet bij een partij aangeslotenen, den doorslag zullen geven. Ook van de nieuwe gouverneurs der Staten behooren er een aantal tot de demo cratische richting. De gevolgen der groote gebeurtenis zullen zich natuurlijk eerst na ver loop van lijd kunnen vertoonen, maar het staat vast, dat de vrije handel er door gebaat zal worden en dat in de eerste plaats eene tariefsherziening in anti-protectionistischen geest zal worden ondernomen, die ook in Europa wel weerklank zal vinden. Er is grond om te verwachten, dat de dure tijden weer tot het verledene zullen gaan behooren. Voor Roosevet is de uitslag bitter hard. Had hij zich maar wat minder op den voorgrond gesteld Nu was hij de ziel van den strijd en men kan zonder veel bezwaar voorspellen, dat hij in de eerste plaats gevallen en zijn politieke loopbaan hiermee geëindigd is. Niemand minder dan Engeland's eerste minister heeft thans verklaard, dat Groot-Brittanje volstrekt geen plan heeft om zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Perzië. Men is alleen bereid om Perzië te helpen bij het herstellen der orde op de handelswegen. Dat die hulp wei eens een beetje wordt opgedron gen, voegde de minister er niet bij, maar hij zeide, dat de maatregelen, zij al wat zij had bespaard, op reis verteeren, en de hoop van haar man te kunnen vrij koopen, zou weder tot in het onzekere uitgesteld zijn. Bovendien, wie zou intusschen haar vader verzorgen en op den winkel passen Haar vader kon wellicht verkwijnen, uit gemis aan goede ver pleging en haar winkel zou verloopen. Maar lag het in haar macht dit on geluk af te wenden? Wellicht kon haar man niet terugkeeren mogelijk zagen zij elkander nooit weder en wat had hij zich dan te verwijten I Daarenboven, Tracy had het kind nog niet gezien, en dit besliste hier alles. Op aile gevaar af moest zij vertrekken, en toen zij dit besluit had genomen, vatte zij het voorne men op om den winkel te sluiten en een meisje te huren, dat haar vader moest bedienen. Nadat zij deze maatregelen had genomen, begaf zij zich met haar klein kind op den arm op de lange reis. Ten tijde, waarin ons verhaal voorviel, was een reiziger niet alleen onderworpen aan groote onaange naamheden, maar de middelen van vervoer waren toen ook zeer duur. die Groot-Brittanje in Perzië genomen heeft, volstrekt geen bedreiging waren van de onafhankelijkheid en de in tegriteit van dat land. Toch moesl Perzië een veer laten, die genoeg bewijst in welken zin de verklaring des ministers is op te vatten. Als Perzië namelijk in zijn hulpeloosheid een vijandige houding ging aannemen, dan zou een toestand worden geschapen, die gevaar zou opleveren, zoowei voor dat land, als voor de belangen der buitenlanders in dat gedeelte van de wereld en in dat geval behoudt Groot-Briitanje zich het recht voor om de maatre gelen te nemen, die het noodig acht ter bescherming van de Briische be langen. Perzië kan zich dit dus voor ge zegd houden. In den laatsten tijd is nog al vaak de vraag ter sprake gekomen, welke toch de juiste staatkundige verhouding zou zijn tusschen Oos tenrijk en Turkije. Volgens daarom trent verkregen inlichtingen zou door Oostenrijk in 1909 een verdrag zijn geteekend, waarbij aan Turkije het voortbestaan van den tegenwoordigen toestand op het Balkanschiereiland gewaarborgd en steun beloofd wordt bij aanvallen van Bulgarije of Rusland. Turkije zou daarvoor de verplich ting op zich hebben genomen, geen enkelé concessie toe te staan, zon der de goedkeuring van Oostenrijk. Deze overeenkomst moei gesloten zijn nadat Rusland had voorgesteld, aan Servië een vergoeding toe te staan voor de vermeende krenking der belangen van dat land, tenge volge van de inlijving van Bosnië en Herzegowina. Deze vergoeding zou bestaan in den afstand van een strook lands, dwars door het land schap Novibazar. De overeenkomst, indien die be staat, zou dus overeenkomen op eene bescherming van wederzijdsche rech ten, aanspraken en belangen. Misschien heeft zij dan nu ook nog wel het totstand komen der Turksche leening bevorderd, die thans werke lijk te Berlijn gesloten iswant tot het consortium dier leening behooren groote banken in Duitschland en Öostenrijk-Hongarije. De Duitsche bank staat aan het hoofd ervan. Het consortium heeft van de nieuwe Turksche vier percents leening zeven millioen Turksche ponden overge nomen, die in 41 jaren gedelgd zuilen worden uit de. inkomsten der douane te Constantinopei. Er wordt een koers van 84 percent gegaran deerd, terwijl de leening uiterlijk 14 Maart 1912 moet uitbetaald wezen maar het consortium verstrekt aan Turkije inmiddels een voorschot, Mary bereikte eindelijk de plaats harer bestemming, en in de vreugde des wederziens van haar gade, vergat zij alle moeielijkheöen en weder waardigheden, die zij had doorge staan tot de noodzakelijkheid haar drong om afscheid van hem te nemen. Zij mocht wel vreezen dat de klanten van haar winkel zouden wegblijven, en hoe zou zij dan de volgende huur kunnen betalen? Het jonge paar zeide elkaar vaarwel onder vele zuchten en tranen en Maty ving de terugreis weer aan. En te gelijkertijd gevoelde de arme Tracy zich zoo ongelukkig en ter neer gedrukt, dat dikwerf het onbestemde denkbeeld van te deserteeren hem door het hoofd maalde, ofschoon, in die dagen een deserteur werd doodgeschoten. Maar wat gebeurde er na verloop van eenige dagen na Mary's afreize Zijn overste de majoor d' Arcy, kreeg op de jacht een zwaar ongeluk, en daar Tracy zijn liefste dienaar en zeer aan hem gehecht was, werd hij door de zorg, die hij voor hem droeg, eenigszins van zijn ongelukkigen toestand afgetrokken. Intusschen kwam Mary te huis, tegen 5x/2 procent disconto en schat kistwissels. De meerderheid, waarop het Fran- sche ministerie na de stakingsge schiedenis in de Kamer kan rekenen, is nog wat kleiner gebleken dan men meende. In het vervolg zal het dan van een kleinigheid afhangen of het kabinet in moeilijke oogenblikken een meerderheid zal vinden of niet. De radicalen meenen echter, dat de toestand nu zuiverder is geworden, daar onder de stemmers vóór het ministerie geen leden van rechts meer voorkomen. Bij een stemming over een bepaalde quaestie kan de rechterzijde Briand steunen, maar op den duur, voor de algemeene politiek van het ministerie, kan er natuurlijk niet op gerekend worden en 't geeft een meer gezonden toestand, dat het kabinet een kleine meerderheid vindt bij die partijen, die wel met de al gemeene strekking van het regeerings- beleid mee kunnen gaan. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd de behandeling der Indische begrooting voortgezet. Uitvoerig wer den de koelietoestanden op de oost kust van Sumatra besproken en in verband daarmede de door mr. Van Bloemenstein ontworpen nieuwe koelie-ordonnatie, waaromtrent op het oogenblik, zooals minister De Waal Malefyf mededeelde nog overleg wordt gepleegd. De heer Schaper keurde af dat in het ontwerp het voorschotstelsei en strafbaarstelling van contractbreuk wordt gehandhaafd. De heeren Colijn en De Meester oordeelden die poenale sanctie voor alsnog onmisbaar en gaven, evenals de heer Van Asch van Wijk, wenken tot wegneming der misstanden. Nog eende verdediging van Vlissingen. Onder dezen titel bevat de „Mé- tropole"de volgende beschouwingen Niettegenstaande alles, wat over dit onderwerp gezegd en geschreven is, bestaat er een zekere pers in Bel gië en evenzoo in Frankrijk, die het braven Belgen-volkje voor zich win nen wil, door hen deze forten voor te stellen als de besliste oorzaak van het verlies hunner onafhankelijkheid en nationaliteit. De „Indép. Beige" bevatte een artikel, waaraan het onderstaande om- leend is: „Het fort, dat men bij Vlissingen bouwen wil, kan in geen geval Ne derland ter verdediging strekken. waar zij de zaken in geen erger toestand vond dan zij had verwacht. Haar vader was zoo gezond, als toen zij hem had verlaten, en alles kwam weer in orde, maar niet Mary's hart. De eenige gebeurtenis, die zij nog met spanning verwachtte, was het ontvangen van een brief, dien Tracy op het oogenblik van zijn vertrek haar volgens zijne belofte zou schrij ven. Maar er verliepen nog drie maan den eer de brievenbesteller met den gevreesden brief voor de huisdeur stond. O, hoe ontzonk haar de moed, toen zij hem den winkel zag binnen treden. Een brief voor u, vrouw Walking- ham, sprak hij. Een shilling en twee pence. Mary opende hare winkellade en gaf hem het geld. Het arme ding, dacht de man, toen hij zag hoe hare hand beefde, en hoe bleek zij werd. Ik geloof dat zij geene aangename tijding verwacht. Mary liet den brief in de geldlade vallen, want er stond een klant in den winkel, die terstond geholpen moest worden en daarop kwam er weer een klant binnen. Toen de tweede Men moet wel niet het minste begrip hebben van den modernen oorlog om te kunnen denken aan een op trekken van het Fransche of Engel- sche leger tegen Duitschland, om de aandacht te trekken van de hoofd actie, die op de Fransch-Duitsche kust zou gevoerd worden. Maar de mogelijkheid voor Engeland, om o is langs de Schelde te hulp te komen ingeval ons grondgebied overweldigd zou worden, is de hoogste waarborg van onze onafhankelijkheid en onze politieke waardigheid. Wanneer deze waarborg ons ontnomen wordt, dan zijn wij aan handen en voeten ge bonden en overgeleverd aan dengene onzer machtige naburen, die over ons grondgebied wil trekken om zijn vijand te bereiken. En dezen waar borg mag Nederland niet illusoir ma ken door eventueel de Schelde voor onze vrienden te sluiten." Na het lezen van deze regelen wrijft men eens de oogen uit en vraagt zich af, of men wel goed gelezen heeft. Toch ligt in deze verklaringen van de „Indép. Beige." geen symbo liek en de passage in kwestie is dui delijk genoeg, dat men ook maar éen oogenblik zou behoeven te betwijfelen of de schrijver zich we! geen reken schap heeft gegeven van de strek king van het geschrevene. In de allereerste plaats reikt de „Indépendance" een brevet van groote ongeschiktheid uit aan maarschalk lord Roberts, den overwinnaar van de Boeren en aan lord Kitchener, den besten generaal en strateeg van En geland. De schrijver van het artikel, dat wij citeeren, (R. de Marès) zegt, „dat men wel niet het minste begrip moet hebben van den modernen oor log" om te kunnen denken aan het optrekken van het Engelsche leger dwars door Holland tegen Duitsch land, om aldus de aandacht af te leiden van de hoofdactie, die op de Fransch-Duitsche grens gevoerd zou worden. Welnu, niet alleen heeft lord Ro berts dit plan ontworpen, maar zelfs heeft hij het langen tijd met een bij zondere energie verdedigd. Het eeni ge punt, waarin hij veranderd is, is de ontscheping van 200,000 man. Eerst had hij gedacht aan de kust van Sleeswijk-Holstein of van Dene marken later echter wijzigde hij zijn meening daaromtrent en dacht aan Holland. Er is nog iets anders dat men goed in 't oog moet houden en dat is, dat Holland niet alleen het recht, maar zelfs den plicht heeft, om zijn grondgebied tegen iederen inval te verdedigen. En ontwijfelbaar inaakt de Schelde deel uit va dat grond gebied. En dan vraagt men toch, hoe Holland den toeging tot de Schelde zou kunnen toestaan aan weg was, nam zij den brief uit de lade, keerde hem om, beschouwde hem nauwkeurig, kuste hem en legde hem toch weer weg. Zij gevoelde, dat zij 't niet wagen kon dien te openen voor het avond werd, wan neer alle hare zaken aan den kant waren en haar winkel gesloten was. Dan kon zij ongestoord den vrijen loop geven aan haar tranen. Zij wist niet recht of zij er naar verlangde, dan of zij er voor vreesde, hetzegel open te breken. En toen nu eindeiijk dat rustig uurtje kwam, toen haarva der te bed lag, en haar kind in de wieg nevens haar sliep, en zij zich had neergezet om den brief te lezen, be schouwde zij hem nog eenmaal, drukte hem aan hare borst, en kustte hem herhaalde malen. Toen zij het zegel had gebroken, beefde het papier in hare handen en hare oogen waren verduisterd door tranen, zoodat zij vooreerst niets kon lezen danMijn lieve Mary. Dat was intusschen ge makkelijk te lezen want hij noemde haar altoos zijn lieve Mary. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1