De Erfenis. \NKEN. Woensdag kkersj. f 0,50 5, - 0,55 - 5,50 1. - 1,80 1910. 16 November BLOOKER'S CACAO Feuilleton, zen. Helmond''. egevende Engelsche uitend met No 270 48e Jaargang. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De Maansverduistering. DAALDERS BINNENLAND. [eeren ARDER, ANDEE. er é'&s nerce" iteid bij >en worden van l verpakte dan eetst proef lemer. Qualiteit Ruim 20.000 \anbevelend, OUWERKERK. eschuitbakkerij. flink rabat. inKinder- snteriën, Hob- igens, Kruk- tns, Poppen, iverlanfaarns, iz. voor Jadeaux. :ien in Glas, 'dewerk, Ge- aren, Borstel- Prijzen. /elend, MANS Jr. ibstraat 17. £RS. ïlefoon 125. ÏOUPONS, ES, GELD. CHANGE. Office. S C H S F T. K.G. f 0.23 - 6, VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTlEN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts ftvmnaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. Hbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden In den nacht van Woensdag op Donderdag a.s. zal de maan totaal verduisterd worden dat wil zeggen de volle maan zal gedurende een poos, terwijl ze toch hoog aan den hemel staat, in haar geheelen omvang onzichtbaar worden, om daarna weer in vollen glans te stralen, tenminste als geen wolken dit beletten. Vol komen onzichtbaar, althans voor een aandachtig beschouwer, wordt ze niet, zooals uit het volgende zal blijken. Laten we eerst mededeeleu, wat volgens sterrekundige bereke ningen gebeuren zal. De maan komt voor 't eerst met haar oostelijken rand in de bijschaduw te 10 uur 5 min. Ze treedt in den schaduwkegel te 11 u. 4 m. De totale verduistering begint te O u. 15 min.dat is dus kwartier na middernacht. Zij eindigt te 1 u. 6 m. De maan treedt uit den schaduwkegel te 2 u. 17 m. en uit de bijschaduw te 3 u. 16 min. Op dit oogenblik is ze dus weer geheel de oude. Wat is dat alles nu eigenlijk Hoe komt het, dat de maan zoo'n poosje verdwijnt en dan weer verschijnt? Sta ons toe, dit in 't kort te vertellen. We hebben daarbij met drie hemel lichamen rekening te houden de zon, de aarde en de maan. Haast iedereen weet wel, dat de maan om de aarde draait in een maand ongeveer, eigen lijk wat minder. Ook is het bekend, CACAO moet in de fabriek in BUSSEN verpakt worden en in dien vorm de gebruikers be reiken; dan is er waarborg van zuiverheid en kwaliteit. De lage prijzen der bussen bewijzen, dat de kosten der ver pakking niet van beteekenis zijn. Bussen van 1 Kilogram (2 pond) ƒ1.50 i (1 pond) 0.80 f U °-42* 1 Hectogr. (1 ons) 0.18 (4 17.) Hij was de zoon van die zuster van Ephraim, die met een sergeant getrouwd en gevolgd was naarWest- Indië. Tracy Walkinghams vader was als soldaat in liet negende regiment niet op zijne rechte plaats, want hij was de afstammeling eener achtenswaar dige familie. Eene vroegtijdige neiging tot lichtzinnigheid en verkwisting alleen, gevoegd bij een bijzonderen hartstocht voor het soldatenleven, hadden hem aangedreven om zich te laten werven. Zijn goed voorkomen en de blijken zijner fatsoenlijke op voeding vonden spoedige eene gun stige onderscheiding bij zijne offi cieren. Hij werd bevorderd en ein delijk werd hij zelfs officier. Toen hij en zijne vrouw stierven, zond men hun eenigen zoon naar de dat zij uit zichzelf geen licht geeft, maar dat het maanlicht niets anders is dan zonlicht, dat op de maan valt en door haar wordt teruggekaatst. Komt de maan, dat donkere ding, bij haar draaiing tusschen de zon en de aarde te staan, dan kijken wij, aard bewoners, tegen den achterkant eivan, die niet door de zon beschenen wordt en dus ook geen zonlicht kan terug kaatsen. Dan is het nieuwe of „don kere" maan. Heeft ze een halven draai om de aarde gedaan, waarmee omstreeks veertien dagen gemoeid zijn, dan staat ze juist aan de tegen overgestelde zijde, zoodat wij ons dan tusschen zon en maan bevinden. Kijken wij nu naar de laatste, dan zien wij haar geheel door de zon verlichthet is volle maan. Alle verlichte voorwerpen werpen een schaduw aan de zijde, die van het lichtgevende ding is afgekeerd. De schaduw van de aarde en die van de maan, welke hemellichamen beide bollen zijn, kleiner dan de lichtgevende zon, loopen in een punt uit en vormen dus een kegel. Maar rondom dien schaduwkegel valt licht van een gedeelte der zon en hoe verder we ons in gedachte van den kegel verwijderen, hoe meer licht op ons valt, tot we weldra op een plaats zijn gekomen, waar weer de geheele zon ons beschijnt. Het gedeelte der wereldruimte rondom den schaduw kegel of kemschaduw tot aan de plaats, waar het volle zonlicht schijnt, ligt dus in een zwakkere schaduw, die men bijschaduw noemt. Zij is het donkerst tegen de kemschaduw aan. Komt de maan achter de aarde te staan, van de zon af gerekend, wat alleen bij volle maan kan gebeuren, dan is het mogelijk, dat ze door den schaduwkegel der aarde heengaat en in dat geval blijft ze onzichtbaar, is ze verduisterd, zoolang ze zich in die schaduw bevindt. Oppervlakkig bekeken, zou men misschien denken, dat zoo'n verduistering bij elke volle maan, dus om de maand, moest op treden. Dat dit niet gebeurt, dus dat zon, aarde en maan niet elke maand in één rechte lijn achter elkaar staan, komt, doordat de maan een beetje scheef om de aarde draait. Laten we eens drie ballen nemen een grooten, die de zon moet verbeeldeneen kleineren, die de aarde voorstelt, en een nog kleineren, dien we de maan noemen. Nu leggen we den zonne bal (laten we maar zeggen de zon) op een tafel en de aarde ook, een eind van de zon af. De maan moet nu om de aarde draaien, maar niet over de tafel, doch (als dat kon) er doorheen, zoodanig, dat het eene deel van den draai boven de tafel komt, het andere daaronder. De weg, dien de maan doorloopt snijdt dus het vrienden zijns vadersdoch de knaap werd er koeltjes verwelkomd, en na dat er eenige jaren waren verstreken, gedurende welke hij zich niets min der dan gelukkig had gevoeld, liep hij, gelijk wij reeds hebben gezegd, uit de school, en wat zijn vader had gedaan, deed hij ook, hij liet zich werven. Van de geschiedenis zijner ouders wist hij eigenlijk niet veel meer, dan dat zijn vader van soldaat af aan gediend had, en even weinig als Mary kon gissen dat hij met Ephraim Aldridge was vermaagschapt. Ook wekte de naam van Tracy Wal- kingham geene herinnering op bij Lane, die hem öf vereeten was, öf van hem waarschijnlijker, nooit gehoord had, daar de zuster van Aldridge reeds getrouwd was, eer de twee jonge knapen met elkaar in kennis kwamen. Jonas daarentegen was door het testament ten volle in gelicht, en ofschoon het daarin ver melde regiment niet hetzelfde was, 't welk voor het tegenwoordige te O. in garnizoen lag, was de naam toch al te zeer in het oogloopend om zijn angst niet tot zekerheid te maken. tafelvlak, dat aan den hemel de zons- weg heet, in twee punten, die den naam dragen van knoopen. Alleen dan, wanneer de maan in zoo'n knoop is, staat ze ook in het tafelvlakan ders is ze daarboven of daaronder. En alleen, wanneer een knoop juist achler de aarde komt te liggen en wanneer de maan op dat oogenblik door dien knoop gaat, loopt ze ook door de schaduw der aarde en wordt ze verduisterd. Dat is nu volstrekt niet bij elke volle maan het geval gewoonlijk maar twee-, soms drie maal per jaar. Alle andere keeren gaat de volle maan boven of onder het tafelvlak (den zonsweg) achter de aarde voorbij, zoodat ze dan ook niet in de aardschaduw komt. Maar zelfs al gaat de volle maan wél door een knoop, dan is het nog niet altijd zeker, dat de gansche maan door de schaduw gaat. Vaak loopt maar een deel ervan door die schaduw, öf aan de boven-, öf aan de onderzijde ervan. In dit geval is er een gedeeltelijke maansverduiste ring. Men begrijpt licht, dat het een heet aardig sommetje is, om te be rekenen, op welk tijdstip zoo'n ver duistering zal beginnen en eindigen en welk deel der maan verduisterd zal worden. Dat dit sommetje door de sterrekundigen toch opgelost wordt, lang tevoren zelfs, en dat het precies uitkomt, bewijst wel, dat er niets wondert aariijks in een maansver duistering zit; maar dat het een heel gewoon verschijnsel is, waarvoor niemand eenige vrees behoeft te koesteren, zooals vroeger maar al te vaak gebeurde. Een totale verdutótering begint, zoodra de oostelijke maanrand in de kemschaduw, den schaduwkegel, komt. De verduistering is totaal, zoo dra de geheele maan in die schaduw is verdwenen. Zij blijft totaal, tot de oostelijke rand uit de kemschaduw in de bijschaduw overgaat. De eigen lijke verduistering eindigt, zoodra de westelijke maanrand uit de kern- schaduw komt. De verduisterde maan is niet vol komen onzichtbaar, zeiden we, maar bij aandachtige beschouwing zien we haar in een zwak, vuilachtig rood licht. Bij een gedeeltelijke verduiste ring is van dit zwakke licht door gaans niet veel te bespeuren, omdat het dan door het heldere licht van het nietverduisterde maanstuk over straald wordt. Zoo zien we ook het zwakke lichtpuntje van onze gas- lantarens midden op den dag niet, omdat het door het veel heldere zonlicht omstraald wo/dt. Bij een to tale maansverduistering is er geen verlicht maanstuk en is er dus van zoo'n overstraling geen sprakedan kan dus het zwakke, roode licht wel gezien worden. Wie lust heeft, kan Te gelijker tijd als de rijke en zich van zijn onrecht bewuste Jonas alle nachten op een doornenbed lag, en alle dagen het brood der bitterheid at, smaakte de arme en onbewuste erfgenaam eene veel hoogere mate van geluk. Hoe nader hij bekend was geworden met het karakter van Mary, des te meer redenen vond hij, om zich te verheugen over zijne keuze en zelfs had hij Lane lief gekregen. Want al de pijnlijke vermoedens, die hij ten opzichte van Aldridges dood en den brieventasch tegen hem had opgevat, werden ten eenenmale weer sproken door de onmiskenbare ar moede der familie. Want nadat zij het weinige gereede geld, dat Ephraim hun had geschonken, hadden uitge geven, bezaten zij, naar allen schijn geene geheime hulpbronnen, waar mede zij die behoeften hadden kun nen weren. Mary's winkel begon intusschen al meer en meer klan ten te winnen en haar winkel voorraad groeide steeds aan, toen voor de eerste maal haar geluk werd verstoord. Het regiment waarbij Tracy behoorde, moest naar elders vertrek ken, en dit was in hunne tegen bet Woensdagnacht probeeren, als de lucht helder is. Waar komt dat roodachtig licht op de verduisterde maan vandaan De zonnestralen die vlak langs de aarde gaan of tenminste op geringe afstand ervan, worden door de luchtdeeltjes onzer atmosfeer gebroken, zooals een stok, die men schuin in 't water steekt, gebroken schijnt te zijn. Achter de aarde, dat is dus aan den schaduw kant, komen die gebroken stralen in een flauwen boog den schaduwkegel binnen en vallen ze op de verduis terde maan. Dat die stralen een roode kleur hebben, heeft dezelfde oorzaak, die de zon bij het ondergaan rood doen schijnen. Terwijl ze namelijk de atmosfeer onzer aarde doorloopen, worden ze niet alleen gebroken, maar ook opgeslorpt, althans ten deele. Het gebroken licht wordt tegelijk verdeeld, ontleed in stralen van verschillende kleur. En nu worden de blauwe en de groene stralen door de atmosfeer het meest opgeslorpt, de roode het minstzoodat de stralen, die over blijven, rood gekleurd zijn. Dat ze op de verduisterde maan vuilachtig rood zijn, komt, doordat men ze door de schaduw der aarde heen ziet. Bij de ondergaande zon is dat niet zoo. De verduisterde maan is niet altijd hoog aan de lucht te vinden. Het komt zelfs voor, dat ze aan den oos telijken horizon totaal verduisterd opkomt, terwijl de zon nog boven den westelijken horizon staat. Dit schijnbaar vreemde verschijnsel ont staat ook door de straalbreking in de aard-atmosfeer. Hierdoor schijnen zon en maan boven den horizon te staan, ofschoon ze in werkelijkheid zich eronder bevinden. S. Oorlogsbegrooting 1911. Het ligt in het voornemen de oorlogsbegrooting voor 1911 dit jaar vroeger in de Tweede Kamer te be handelen dan ten vorige male, toen de beraadslaging zeer kort voor het Kerstreces kon gehouden worden. Justitiebegrooting. Het voor'.oopig verslag der Tweede Kamer omtrent de justitie-begrooting vangt aan met een huldebetuiging aan den minister Nelissen en een verklaring van leedwezen wegens de reden, waarom hij is afgetreden ge schokte gezondheid. Het optreden van den nieuwen minister werd door vele leden met ingenomenheid be groet, vooral omdat zij van hem be scherming van de moraliteit ver wachten en weerstand tegen den aandrang tot uitbreiding van de de partementale bureaux. Uit de zinsnede in de troonrede, woordige omstandigheden zoo goed als eene scheiding. Want al had zij er toe kunnen besluiten om den kleinen winkel, waarin zij al hun vermogen hadden gestoken, te ver- verlaten, dan toch zou het haar nog onmogelijk zijn geweest, haar altoos zwakken en zieken vader achter te laten. Niet alleen was al het geld dat Tracy bijeen had gespaard, om daarmede zijn vrijheid te koopen, reeds uitgegeven, maar hoe goed het hun ook thans ging, zij hadden al de schulden die zij gemaakt hadden, om huisraad aan te schaffen, nog niet geheel afbetaald. Daarom zat er niets anders op dan zich naar de omstan digheden te schikken, hoe zwaar 't hun ook viel, en dit viel te zwaarder, daar zij de som hadden gespaard die vereischt werd om Tracy los te koopen. Ook Lane was zeer aange daan en wilde zich van zijn schoon zoon niet scheiden. Hoe, sprak hij, is het maar om twintig pond te doen en als hij dan de tranen zijner dochter zag, placht hij dikwerf uit te roepen O, Mary, als ik bedenk, dat het met twintig pond gedaan ware die spreekt van de reeds ingediende wetsontwerpen, meent men te mogen opmaken, dat de minister te dien aanzien de plannen van zijn voor ganger heeft overgenomen. Men vroeg naar liet werk-plan van den minister en met name naar de plaats, die daarin door de administratieve rechtspraak wordt ingenomen. Kan het antwoord op het verslag van de commissie van voorbereiding spoedig worden verwacht Het wetsontwerp nopens onrecht matige daad en de voornemens om trent het auteursrecht had men met belangstelling ontvangen. Gevraagd werd naar de reeds het vorig jaar urgent genoemde regeling van de strafrechtspleging ten aanzien van niet geheel toerekenbaren en de voorwaardelijke veroordeeling. Ons strafstelsel werd tegenover zware misdrijven en gevaarlijke mis dadigers te zwak geacht. Anderzijds meende men, dat het stelsel te wei nig rekening houdt met den plicht der overheid om de geestelijke en sociale verheffing van de misdadigers te bevorderen. Aangedrongen werd op spoedige indiening van de wetswijziging tot mitigatie van het celstelsel, op on derwijs en vakopleiding in de ge vangenis, op het hooren van orgel spel in die inrichtingen, het houden van planten in de cel, gemeenschap- pelijken arbeid, pogingen tot reclas- seering van veroordeelden, invoering van het stelsel der Borstel-prisons voorjeugdige gevangenen, uitbreiding van de voorwaardelijke ïnvrijheids- stelling, verlenging van den straftijd voer gevaarlijke gewoontemisdadigers. Verschil van meening bleek omtrent invoering van lijfstraffen voor som mige categorieën van gevangenen evenals ten aanzien van de doodstraf. Hoever zoo vroeg men is de minister gevorderd met de plannen omtrent het strafrechtelijk deel van de Kinderwetten. De wenscheiijkheid werd betoogd, doch bestreden, dat jeugdige be klaagden wegens poiitie-overtredingen zullen bevrijd worden van de ver plichting persoonlijk bij het geding te verschijnen. Aangedrongen werd op strenger optreden tegen als zoodanig ontzette of ontheven ouders, die de bijdrage in de kosten van opvoeding niet betalen. Men vroeg een opgaaf van de daarvoor geïnde gelden. Gevraagd wordt naar de toegezegde regeling van de rechtspleging voor jeugdige militairen. De bekende beginselen voor en tegen het Neo-Malthusianisine worden verdedigd. Teleurgesteld bleken eenige leden dat de oneerlijke concurreniie slechts civiel en niet ook strafrechtelijk zal En meer dan eenmaal zeide hij dat Tracy niet moest gaandat hij besloten had dat hij niet zou gaan an dan smeekte hij Mary, dat zij hare tranen zou drogen, hij zou er wel een einde aan maken. Maar desniettemin kwam het bevel om op te marcheeren. Op zekeren morgen vroeg marcheerde het regi ment onder het spelen van een vroo- lijk deuntje, door de Thomasstraat, waar Mary treurig en verslagen voor het venster van haar winkel stond, terwijl de oogen van den jongen echtgenoot zoo lang naar het oude huis gericht waren, dat hij het niet meer kon zien. Dat was wel een treurige dag in hun leven daarop volgden nog vele treurig: dagen. Slechts nu en dan kreeg zij tijding van Tracy: want te dien tijde was dat zeer moeilijk, en weldra zou zij moeder worden. Het eenige ge noegen, waaraan Mary zich thans overgaf was het bij elkander hoopen van geld. (Wordt vervlogd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1