IQOP" tbets De Erfenis. 00\\ No 269 1910. Courant. IS November ,raat 31. 'IRITUS, [NE, INE, KROOfl. .HARDER, ZANDEE. jbstraat 18. R, Nieuwendijk. voor Verwarming, pak. fenz. gezicht, blozend en verblindend ■■ruiken slechts de Co., Radebeul- erkStokpaardjes. stuk bij alstraat en ANTON ieuwendijk H 104 e Heeren ;STRAAT 19, geachte ingezetenen zich bij voortduring /eelt tot het Opmaken n Requesten, Ingezon- Dienst- en gewone Huur- en Jacht- Opstellen van Regle- elk doel ook. hij zich bijzonder ir het Opmaken van rekking hebbende op orte of Overlijden. ij k e prijsberekening. voorhanden van Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND» Tweede Kamer. Hel plan is om in de Tweede iKamer onmiddellijk na afhandeling. |van de Indische begrooting in dei |loop dezer week, met de algemeene Beschouwingen over de Staatsbe- (grooting een aanvang te maken. Versterking bij Vlissingen. Wij hebben de vorige week een liillreksel gegeven van een door (Roland de Marès in de „lndépendance Beige" geschreven artikel. Naar aanleiding van dat artikel ■bevat thans de „Standaard" de vol gende driestar Van Belgische zijde komt Roland Ide Marès sterk op tegen het plan, lom bij Vlissingen weer een fort te |bouwen. Alleen vergeet hij dat toen live met België op voet van vrede llwamen en de tractacten geteekend i, Vlissingen versterkt was, en eerst veel later Vlissingen o :t- |inanteld is, niet op aandrang van ltaiten, maar als zuinigheidsmaat- |;egel. Voorts zij opgemerkt dat de „In- dep. Beige", waarin de heer De |llarès schrijft, Franschgezind in merg |tn been is, en dat hij er alleen hier- Idoor toe komt, om een beleg van Itotwerpen door het Duitsche leger lie onderstelleneen onderstelling ■waarbij de hulp voor het belegerde Itatwerpen, evenals in 1830, dan (eigenlijk van Fransche en niet van |Engelsche zijde zou moeten komen, löf ook, dat, mocht Engeland hulp ■bieden, het dit op allerlei wijze zou «unnen doen, ook zonder een enkel (schip langs de Schelde te sturen. Men Iwees reeds op Zeebrugge, maar een finding van een ontzettingsleger ware elders mogelijk, al denkt men Islechts aan Ostende. Maar wat de deur dicht doet, moch- llenwe bij Vlissingen geen fort bouwen, liitidat hooger op aan de Schelde Anl- Iwerpen ligt, dan zouden we evenzoo Tij ljmuiden en Hoek van Hol and van ■alle zelfverdediging hebben moeten af- |tien, omdat hooger op aan Maas en Duitsche en Belgische steden iig- Igèn. Denk slechts aan Keulen. Had ■men in België bedoeld, onder zekere Iwstandigheden, de vaart op de Schel- 't vrij te moeten houden voor de oor logsschepen van zijn protectors, dan dit in het tractaat van Londen ■moeten bedongen en toegekend zijn.Nu (hiervan geen sprake is, blijft Neder- d geheel vrij om een fort te stichten elke plek van zijn grondgebied, ■waarop het dit in het belang van zijn figen defensie noodzakelijk, acht. Buitendien gaat de heer De Marès Ijlti de weinig vriendelijke onderstel- uit, dat bij het uitbreken van een 16.) Nadat de heer Jonas deze zaak ®l zijne tevredenheid in orde had fecht, besloot hij, terwijl ook zijn "Sen huis werd vernieuwd, een '"sje naar Londen te doen, en daarbij zoetheid te maken van als een "ik tnan voor zijne familie te ver fijnen. En zoo zeer verlustigde hij !|ch daar in het gevoel van rijkdom onafhankelijkheid, dat er bijna "tr maanden waren verstreken, eer "l zijn opzichter naar zijne zaken ,oeg. Hebt gij, sprak hij, nadat zij ®et elkander de belangrijkste punten 'JWen doorloopen, hebt gij een an- •!eren huurder voor het huis in de I "°masstraat gevonden? Hebt gij '8 veel moeite gehad om van de 'ne's af te komen. «J wonen er nog in, antwoordde opzichter. De man, die het huis Europeeschen ootlog België vijandig tegenover Nederland zou staan. Im mers stonden we beiden aan éen kant, dan zou het in ons eigen belang zijn Antwerpen te helpen ontzetten. En wat nog sterker het tendentieuse van zulk geschrijf doet ui komen is wel dit, dat de heer De Marès niet gewaagt van een tocht 'die een Engelsche vloot tegen Antwerpen zou kunnen onder nemen, een casuspositie waarin België uiteraard door een fort in Vlissingen juist gedekt zou kunnen worden. De „Independance" bespreekt nog maals de Nederlandsche kustverdedi ging en zegtEen fort te Vlissingen k n in geen enkei opzicht belangrijke diensten bewijzen voor de verdedi ging van Nederland. Men houde wel in het oog, dat de mogelijkheid voor Engeland om ons over de Schelde te hulp te komen voor het geval dat het Belgische grondgebied bezet wordt, den besten waarborg biedt voor onze onafhanke lijkheid indi n Engeland dat niet meer kan, zal België overgeleverd zijn aan de genade van een nabuur die ons land wil binnentrekken om zijn tegenstander aan te vallen. Nederland aldus besluit de „In- dependance" heeft niet het recht dezen waarborg voor onze onafhan kelijkheid denkbeeldig te maken door de Schelde voor onze vrienden te sluiten. Staalscommissiën. Omtrent den stand der werkzaam heden van sommige staatscommisspn, wordt van regeeringswege o. a. mede gedeeld De Staatscommissie betreffende eene herziening van de wetgeving op de registratiebelasting en de hypo theekrechten, hoopt nog in 1911 hare werkzaamheden te kunnen beëindi gen. De werkzaamheden der Staats commissie tof voorbereiding met be trekking tot de te treffen regeling voor het onderhoud van de burger bevolking, in de stelling van Amster dam, bij een eventueele insluiting van die stelling in oorlogstijd, zijn zoover gevorderd, dat, naar verwacht mag worden, het verslag tegen het einde van 't loopende jaar zal kunnen worden uitgebracht. De overweging van het ontwerp eener wet tot voorkoming en beper king van overstroomingen, zooals het door de commissie omtrent wettelijke regels ten aanzien van het water- siaatsbestuur was gewijzigd, heeft tot nadere gedachtenwisseling met de commissie geleid. De indiening van een wetsvoorstel is thans aan het departement in voorbereiding. Da adviezen der departementen van justitie en financiën, omtrent het ontwerp eener wet, betreffende overzetveren en veerrechten, hebben heeft gehuurd, is getrouwd met de dochter van Lane. Wat is die man, vroeg Jonas. Hij is in dienst bij een officier, een soldaat van het regiment, dat in de citadel ligt. Ha, wacht eens even, hernam Jonas, dat mensch heb ik meer gezien, 't Is een jonge knaap die er nog al niet kwaad uitziet, niet waar Maar boe staat het met de huur? Hij zegt, dat hij geld heeft over gespaard en heeft het thans aangelegd in een winkel. Ik was echter voor zichtig genoeg, om mij voor het eerste vierendeels jaar schadeloos te stellen. Hier is de kwitantie. Dat is zeer goed, sprak Jonas, die in eene zeer goede luim geraakte, want het geluk scheen zich nu geheel naar zijne zijde te keeren. Hoe, voer hij voort, terwijl hij plotseling van kleur veranderde, toen zijn oog op de kwitantie viel, hoe, Tracy Walking- ham Een vreemde naam voor een ge meen soldaat, niet waar vroeg de opzichter. Tracy Walkingbamherhaalde Jonas. Hoe komt die in kennis met de commissie aanleiding gegeven, tot een gewijzigd voorstel, dat thans aan het departement in overweging is. Eene wettelijke regeling omtrent de ■wegen is in voorbereiding. Aan het door de staatscommissie voor de electrische geleidingen sa mengestelde ontwerp van wet, wordt thans de laatste hand gelegd. De staatscommissie voor den han- deldrijvenden en industrieelen mid denstand wikkelde de nog loopende zaken af, zoo o. a. een rapport over maatregelen ter bevordering van con tante betaling, en besloot daarna, om hare verdere werkzaamheden op te schorten tot het rapport der Enquête commissie zal zijn verschenen. Het onderzoek naar enkele bij zondere middenstandsvraagstukken, o. a. credietwezen enz. is nog in voorbereiding. Van het door de staatscommissie voor de binnenschipperij aan H. M. de Koningin uit te brengen verslag zijn zes hoofdstukken in eerste lezing door de staatscommissie vastgesteld, terwijl uitzicht bestaat, dat de vast stelling der overige drie hoofdstukken eerlang zal kunnen plaats vinden. Door de Staatscommissie voor den landbouw zal binnen niet te langen tijd een rapport, betreffende het landbouwcrediet in Nederland aan Hare Majesteit worden aangeboden. De staatscommissie betreffende arbeidsvoorwaarden van rijkswerk lieden, benoem Ie eene sub-commis sie, ten einde verschillende rijksin richtingen te bezoeken, door perso nen te hooren, aangewezen door or ganisaties, groepsvertegenwoordigin- gen en niet georganiseerden onder het personeel en verder inlichtingen in te winnen, bij de hoofden der inrichtingen. De staatscommissie over de werk loosheid besloot ter vervulling van de haar opgedragen taak, allereerst een onderzoek in ie stellen naar den aard en den omvang, waarin werk loosheid over onderscheidene vakken was voorgekomen. Vijf nieuwe sub-commissies wer den ingesteld, onder welke de ver dere taak der staatscommissies is verdeeld geworden. Deze vijf sub commissies zijn geconstitueerd en zullen weldra haar taak aanvangen. Commandant der marine. De schout-bij-nacht F. C. E. L. Koster, aan wien in de plaats van den vice-admiraal 1. van den Bosch, is opgedragen de betrekking van directeur en commandant der marine te Willemsoord, tevens commandant der stelling van Den Helder, trad op 15 jarigen leefujd als adelborst in dienst, werd 1 September 1876 be noemd tot adelborst le kl., in 1877 bevorderd tot luit. ter zee 2e en in de Lane's Waar is hij ergens Ik weet niets van hem, dan dat hij in de kazerne woont, antwoordde de opzichter. Maar ik kan wel na vraag doen en zijn afkomst en le vensloop uitvorschen als dit noodig is. Neen, neen, antwoordde Jonas snel, laat dat maar blijven. Als dat noodig zijn mocht, dan zal ik dat zelf wel doen. Maar dat beteekent ook niets die naam kwam mij alleen in de ge dachte, omdat iemand die juist zoo heet als hij, aan mijn oom eenig geld schuldig is. Ik geloof intusschen niet, dat het dezelfde persoon zal zijn. Maar, om terug te komen op iets van meer belang, zeg mij eens, wat hebt gij aangevangen met de huizen in de Water Lane? Nadat Jonas op die wijze het ge sprek op een ander punt had over gebracht, werd de huurder met den verontrustenden naam niet verder ge noemd. Doch zoo waar als het is, dat van hetgeen waarvan het hart vol is de mond overvloeit, even zoo waar is het ook, dat meerendeels datgene, wat de ziel het meest be- roerst, het verst verwijderd is van de lippen en dit was bij den heer Jonas ADVERTENTIÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. ftbonnernents-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden 1887 tot idem Is kl., in welken rang hij de betrekking vervulde van ad judant van den directeur en com mandant der marine le Willemsoord, den vice-admiraal C. E. Utilenbeck. in 1899 volgde zijn bevordering tot kapitein-luitenant, in 1904 tot kapitein ter zee en in 1909 tot schout-bij-nacht. In dezen rang bekleedde hij de be trekking van chef van den marinestaf en van de afdeeiing defensie aan het departement van marine. De schout- bij-nacht is 54 jaar oud. Indijking Zuiderzee. Op de vraag in de memorie van antwoord, inzake het wetsontwerp tot aanleg van een gedeelte van den afsluitdijk der Zuiderzee en droog making van de Wieringer meer spoe dig te wachten is, kan het antwoord niet bevestigend luiden, aldus schrijft de regeering in de memorie van ant woord op de algemeene beschou wingen. De regeering is met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in overleg getreden om tot oprichting van een technisch bureau te geraken, waar van, behalve het opmaken van een uiigewerkt pian, met begnoting, zal worden opgedragen het onderzoek der vele gewichtige opmerkingen en bedenkingen van technischen aard, welke in het voorloopig verslag ge maakt zijn. Dit overleg met Gede puteerde Staten heeft vooralsnog niet tot een bevredigend resultaat geleid. Een voorste! tot algeheele indijking der Zuiderzee is, afgezien van het groot risico, aan dit werk verbonden, mede met het oog op den toestand van 's Rijks financiën niet te ver wachten. Een uitwas. Een zonderlinge vertooning heeft dezer dagen plaats gehad ter open bare terechtzitting van het Gerechts hof te Arnhem. Verschillende inwoners van Papendrecht en omstreken wor den daar onder het ontleedmes ge nomen door een drietal heeren psychiaters. Hun karakter, hun gees tesgesteldheid, hun waarheidsliefde, alles wordt voor het geacht publiek haarfijn uitgeplozen en het resultaat door de pers over heel Nederland verspreid. Het zijn geen misdadigers, die deze kuur ondergaan, het zijn lieden, die in het algemeen belang worden ge roepen om getuigenis af te leggen van de waarheid. Op de motieven, die tot deze ver tooning hebben geleid, hopen wij nader te kunnen terug te komen. Maar een woord \an protest tegen deze wijze van procedeeren moet ons reeds dadelijk van het hart. De heeren van het Hof moeien zich maar eens ver plaatsen in de mogelijkheid, dat ook inzonderheid het geval, want gedu- het volgende half uur, waarin hij aan dachtig scheen te luisteren naar de berichten en voorstellen van zijn opzichter, brandde de naam Tracy Walkingham als met vlammende letters in zijn hoofd. Tracy Walkingham, riep hij, zoodra de opzichter was vertrokken en hij den sleutel in het slot had omge draaid, om zich ongestoord aan den loop zijner angstige gewaarwordingen te kunnen overgeven. Hij hier, en met Lane's dochter getrouwd Daar achter steekt meer dan wel men denkt. De Lane's hebben het testa ment opgevangen, zoowaar ik Jonas Aldridge heet, en zij wachten maar zoo lang om voor den dag te komen, tot zij Tracy vast genoeg aan zich hebben verbonden. Doch wat weer houdt hen dan toch Zij hebben misschien willen wachten tot Jk terug gekeerd ben! Toen de over tuiging daarvan zich aan hen opdrong, mat hij de kamer met van angst be- vleugeide schreden. Hij voelde zich ook zoo hulpeloosWat kon hij an ders doen dan wachten tot de slag viel Gaarne had hij ze uit zijn huis zij als getuigen worden geroepen in een strafzaak, en door zuik een drie tal medische mandarijnen in het openbaar onder handen worden ge nomen 1 („L. en V.") Huwen van onderofficieren. Op een request van het hoofdbe stuur van de onderofficiers-vereeni- ging „Ons Belang", welk verzoek schrift de strekking heeft, te verlangen dat het bepaalde in het nieuw vast gestelde voorschrift omtrent het hu wen van on lerofficieren, in dien zin worie aangevuld, dat het vooruit zicht op het recht tot het aangaan van een huwelijk volgens de in be doeld voorschrift vastgestelde bepa lingen alsnog verzekerd wordt aan alle thans in dienst zijnde onderofficieren, die volgens de tot dusver gegolden hebbende bepalingen, aanspraak op vergunning tot het aangaan van een huwelijk hadden, zoodra zij zes jaren als onderofficieren zouden hebben gediend, is afwijzend beschikt. Bakkerij-tentoonstelling. Te Arnhem zal ter gelegenheid van de jaarvergadering der Nederlandsche Banketbakkersvereeniging een inter nationale tentoonstelling worden ge houden van banketbakkerij, kokerij en aanverwante vakken, Thans kun nen wij mededeelen, dat deze ten toonstelling zal worden gehouden in de Buitensocieteit van 10—31 Aug. Tijdens deze tentoonstelling zullen bijzondere wedstrijden worden ge- nouden. Deze zijn voorloopig als volgt vastgesteldMooiste gedekte tafels, borstplaat, petits fours, taarten, fantasie ijs, pudding, vol a vent, vleeschschotels, vischschotels, gevo gelte, piece montees, geleien, ïnarse- pain, paltisserie, fruit, groenten en bloemen, iuxe brood, enz. Middenstand. De heer J. S. Meuwsen zal op Zondag 20 November voor de leden der vereeniging „De Kleine Burger" in de groote zaal van den koninklijken burgerkring te Antwerpen een voor dracht houden met lichtbeelden, over „de middenstandsbeweging en de moderne organisatie en coöperatie in handel en nijverheid'en op Maan dag 21 dezer met hetzelfde onderwerp voor de vereeniging van reizigers, handelaars en patroons te Mechelen. De Nederlandsche vliegweek. De sportredacteur van „de Tel." meldt aan zijn blad Zaterdag is een triomf geworden voor de Nederlandsche aviatiek. Was het weer in den ochtend subliem tegen tweeën kwam er verandering. In het Zuiden stapelden zich donkere wolken geworpen, maar zij hadden het ge huurd voor een jaar, en dat kon ook misschien het gevreesde oogenblik nog verhaasten. In sommige oogenblikken dacht hij er aan, met zijn vriend Halland te raadplegen, maar zijn hooghartige inborst wilde niet, dat hij de beken tenis aflegde, dat zijn oom hem had onterfd, en dat het vermogen, 't welk hij en iedereen zoo lang voor het zijne had aangezien, naar alle waar-* schijnheid en van rechtswege aan een ander toebehoorde. Vervolgens ont wierp hij allerhande onuitvoerbare plannen om dat vurig gewenschte papier in zijne macht te krijgen, of Tracy uit den weg te ruimen. Nooit wellicht bestond er een ongelukkiger mensch dan hij. Die naam Walking ham had voor hem de toekomst ge heel verbitterd, en eene andere kleur gegeven. Onze lezers zullen de oorzaak hiervan licht beseffen, als wij hun mededeelen, dat de jonge soldaat, Mary's flinke echtgenoot, de erfgenaam was, die in het vermiste testament was aangewezen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1