.antoor Eerste Blad De Erfenis. king Maandag 141 November 'ER lie Gëcdtra. Dit niimmerbBstaat uit2 bladen. Menselijke vivisectie. No 268 48e Jaargang, 1910. teit* ersoon Feuilleton. erbrenging, ellen, enz. (Metaaldraad >toren, Draad- eiligheidstoe- BINNENLAND. EKEIST. ;rstrekt. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. or incasseeren ruishuur of zoo iets. i van dit blad. p te geven. et 16 Woonhuizen, t>. n. o. .tig voor werkplaats. ;tr. Oppervl. 90 cA. ulevard De Ruyter, er- en slaapkamer- lr- achter- er, slaap, erre, keuken, closet- Iers. Voor- en achter^ b. n. o. Ibeneden voorkamer, Boventwee kamers, 'eer geschikt om tot ken winkelstand, jlelk winkel, 2 alco- plaatsje met wasch- coven, achterkamer, der stad, b. n. o. Iers, keuken en bij- 4800. 2 kamers, keuken, voorkamer, alcoof, apkamer, flinke luchf. evattende voorkamer aschhok, bet. zolder, lakken voorzien, staan. 2 groote kamers, zij- gas- en waterleiding, t Mei. oorkamers, 2 middel- k- en 1 achterbalcon. p. m. p. m. Te aanvaarden it. weg. r of verkoop aan het jaar). r de eigenaren zeiven de helft van boven- :rij. zijn doorloopend lur. Verschrikkelijke verhalen zijn er in omloop omtrent de ondragelijke kwellingen, levende dieren aangedaan door onderzoekers in laboratoria en andere wetenschappelijke inrichtin gen. Zoo zelfs, dat velen, gedreven door hun innig medelijden met deze ongelukkige dieren en door den af schuw tegenover die onmenschen, zich vereenigd hebben tot een bond tegen dezen vorm van wetenschap pelijk onderzoek. Dat er .door som mige onderzoekers overdreven wordt, spreekt bijna van zelf. Dit komt onder alle categoriën van menschen voor, en zal door ieder weldenkende afgekeurd worden. Doch voorzeker mag niet stilzwijgend voorbijgegaan worden, dat juist van de vivisectie de mensch - heid in zoo ontelbare malen voordeel heeft getrokken. Denken we slechts aan de ont dekking van het diphterie-serum door Von Behring en Roux. En welk een vooruitgang in de wetenschappelijke wereld is niet ontstaan door de on derzoekingen van Pasteur, Metschni- koff, Robert Koch e. a. En is niet juist in den laatsten tijd door vivi- sectische proeven een afdoend mid del tegen de ellendige syphilis door professor Ehrlich gevonden Alleen om deze laatste vondst, bestaat er al reden genoeg, om de wetenschappe lijke vivisectie als een noodzakelijk heid te dulden. Het zou de moeite waaid zijn, om eens na te gaan of zoo'n man, wiens medegevoel met de dieren zoo luide spreekt, levend ge vilde paling zal laten staan. Ik voor mij geloof, dat zijn maag dit mede lijden wel voor eenigen tijd zal terugduwen. Hoe vaak zal het voor- komen, dat een anti-vivisectische I dame veeren, uit een levend vogel lichaam getrokken, op haar hoed draagt. Wanneer men tegen dergelijke ijdelheden op a leilei manieren op trad, dan zou dit zeer toe te juichen zijn. Daaraan wordt echter niet ge dacht, neen, de wetenschappelijke vivisectie moet verdwijnen. De bond heeft het al zoover gestuurd, dat van hooger hand hier te lande beperkende bepalingen ingevoerd zijn omtrent het uitoefenen der vivisectie, welke nauwkeurig moeten worden nage leefd. Het medegevoel met het dier heeft zich alzoo luide doen hooren. Is het ook zoo met het medegevoel met zijn O— 15.) Thans was hij wakker, maar hij zeide dat hij zich zeer ongesteld gevoelde en hij verzocht om eeft weinig thee, een artikel, van weelde, dat zij thans nog bezaten, door de vrijgevigheid van hun overleden gast. Zijt gij hedennacht door 't een of ander in uw slaap gestoord, vader vroeg Mary. Neen antwoordde Lane, ik sliep geheel den nacht. Doch hij zag er geenszins uit alsof hij den ganschen nacht had geslapen, en daar Mary bespeurde -dat hij in overspannen, Prikkelbaren toestand verkeerde en niet gevraagd wenschte te worden, sprak zij met geen enkel woord van hetgeen zij gehoord had. Als de heer I Jonas Aldridge hier komt, zeg hem 1 ton dat ik mij te ongesteld gevoel I om hem te kunnen spreken, voegde evenmensch Bestaat er al een bond tegen de menschelijke vivisectie Integendeel de menschelijke vivisectie ondervindt geen belemmeringen. Velen zuilen zelfs geen idee hebben van de beteekenis daarvan en doen on bewust er aan medehoogst waar schijnlijk zijn onder dezen vele uit de „dier-antivivisectiebond". Het medegevoel met den mensch komt er minder op aan. Men amuseert er zich immers mee om te zien, wie zich het eerst dood- rent of doodfietstdergelijke auto vivisectie wordt niet 1 uur, maar 24 uren, ja zelfs zes dagen achtereen toegelaten. Menschenmassa's bestor men de terreinen, waar iemand zijn leven gaat wagen met vliegen. Men juicht zoo iemand hartstochtelijk toe, als hij gelukkig is valt hij dood, dan... weer naar een volgende. In het maatschappelijke leven van den tegenwoordigen tijd is de men schelijke vivisectie aan de orde van den dag. De mensch, die met zijn handen of hoofd zijn dageiijksch brood moet verdienen, moet zich afjakkeren, om toch maar een fatsoenlijk stukje brood te hebben. Herinneren we ons de artikelen in de „N. Rott. Courant" over de confectie-kleermakers maar eens. Ook door vervalsching van levensmiddelen wordt vivisectie op den mensch in de ruimste mate toe gepast. Het is eigenlijk in onzen tijd zoover gekomen, dat men zich er over verwondert, als men eens een enkelen keer een zuiver onvervalscht voedingsmiddel te verorberen krijgt. Zelfs zij, die door de dierlijke vivisectie hun medemenschen van hunne kwalen hebben trachten te bevrijden, de geneesheeren, moeten ondervinden, dat de methode op hen zelf weer wordt toegepast. Immers sommige leden van ziekenfondsen gaan van het idee uit, dat „ze er voor betalen", dus moeten ze ook „zooveel mogelijk krijgen". Vooral echter op het gebied van ziek zijn, meen ik, dat de menschelijke vivi sectie onbepeikt wordt beoefend. Waar de wetenschap doorproeven op dieren de lijdende menschheid ter hulpe komt, schijnt het wel, dat het gezonde menschdom er zich speciaal op toelegt, aan die proefdieren vol doening te verschaffen, door den lijder zooveel mogelijk te kwellen. Geen grooter kwelgeesten voor een zieke en zijn geneesheer dan de vrienden en kennissen. Door raad van allerlei aard, gewoonlijk juist geheel afwijkend van die van den behandelenden medicus, wordt een zieke, vooral wanneer het lijden wat lang duurt, „opgevroolijkt", en wan neer later, als de patient werkelijk wat van dien raad heeft opgevolgd, de ziekte een verkeerden loopt neemt, dan wordt niet meer aan den vrien- hij er bij, toen zij de kamer verliet. Ten elf uur kwamen de lijkbezor gers orn het lijk te halen, en eenige oogenblikken daarna verscheen Tracy. Ik wilde u alleen maar zeggen, sprak hij, dat ik gisterenavond uwe bood schap aan den heer Aldridge heb gedaan hij beloofde dat hij terstond hier zou komen. Hij is ook hier geweest, antwoordde Mary. Wees zoo goed en kom een oogenblik binnen. Het spijt mij, dat mijn vader nog niet beneden is. Hij is vandaag in 't geheel niet wel. Dat is geen wonder, meende Tracy, en zijne gedachten vielen weer op den zwarten brieventasch. De heer Jonas, hernam Mary, scheen zeer bezorgd te zijn geweest om ze kere papieren, die zijn oom bij zich moest gehad hebben. Maar ik heb niets gevonden dan deze banknoot van vijf pond en misschien wilt gij nog wel eens de goedheid hebben naar den heer Jonas te gaan en hem die overbrengen. Met genoegen, antwoordde Tracy, die snel bedacht hoe die boodschap hem aanleiding gaf om nog eens terug te komen. Hij ging heen, maar TELEFOONNUMMER 10. dendienst gedacht, neen dan heeft het middel van den dokter niet ge holpen. Zoo is nu eenmaal het menschdom, in schijn de naasten liefde betrachtend, in werkelijkheid niets anders dan eigenbelang en voordeel zoekend door kwelling van anderen. Wat ook in nauw verband met die menschelijke naastenliefde staat, is wel de tuberculosebestrijding. Lang zamerhand moet ieder, die verdacht wordt deze ziekte te hebben of in derdaad er aan lijdt, zich schikken naar de voorschriften van de centrale vereeniging ter bestrijding der tuber culose. Deze vereeniging, die toch met hare enorme subsidie uit 's rijks schatkist, zooveel nut kan doen, .be weegt zich mijn inziens in den laat sten tijd wel eenigszins op het ge bied der menschelijke vivisectie. Wat is nl. het geval In de eerste plaats heeft zij het publiek opgedrongen dat de tuberculose besmettelijk is. Het gevolg daarvan is, dat er ergerlijke toestanden zijn ontstaan, familieban den worden zonder genade ver scheurd, kinderen worden bang voor hun ouders en broers en zusters, ouders schuwen hun kinderen. En dat alles omdat een zeker percentage onder de geneesheeren wil doordrij ven want bewijzen bestaan er niet, evenmin als van het tegendeel dat deze volksziekte besmettelijk is. Een tweede punt, wat mij nog veel gewichtiger schijnt is de wijze van bestrijding. Er leiden verschillende wegen tot dit doel, de vraag is maar welke is gebleken de beste te zijn. De eene manier is om prophylactisch te werk te gaan, d. w. z. door het weerstandsvermogen der menschheid te versterken te voorkomen, dat de ziekte ontstaat, een andere wijze van bestrijding is de besmetting tegen gaan door de zieken en hunne om geving te leeren hygiënisch te leven. Hiermede wordt bedoeld de vertrek ken der woningen rein en zuiver te houden en op gezonde manier te be wonen, en het lichaam rein te hou den. Dan het sputum in daarvoor bestemde fleschjes op te vangen, voorzichtig te zijn bij het hoesten. Verder goed voedsel te nemen, de woning goed te ventileeren, vooral 's nachts. Hiertoe wordt 't publiek opgewekt door geschriften en voor drachten. Tevens is als eisch gesteld, dat er een huisbezoeker(ster) is, die de zieken persoonlijk bezoekt. Verder wordt getracht in groote steden con- sultatiebureaux op te richten, waar enkele medici patiënten onderzoeken en raadgeven. Deze tweede wijze van tubercu losebestrijding wordt nu geheel door de centrale vereeniging uitgevoerd. En wanneer men van een subsidie wil profiteeren, dan is men, zelfs ftbonnements-Adiïerfgntiën op zeer voordeelige uooriuaarden een goed deel verliefder dan hij ge komen was. Hmbromde Jonas, toen hij de banknoot aannam, die Tracy hem bracht; en gij hebt geene andere papieren gevonden Neen mijnheer, was Tracy's ant woord. Juffrouw Lane zegt, dat als hij geene papieren in zijn zak had, hij ook geene papieren bij zich kan ge had hebben. Dat is toch zeer zonderling, sprak Jonas in zich zeiven, terwij! hij den loop zijner eigene gedachten volgden. Wilt gij de goedheid hebben mij eene kwitantie te geven voor de banknoot, vroeg Tracy. Mijn naam is Tracy Neen, het is zoo goed, antwoordde Jonas. Ik zal er zelf maar eens heen gaan en zeggen dat ik de banknoot van u ontvangen heb. Ik heb groote haast en te gelijk nam hij zijn hoed van een kapstok in den gang. Tracy verwijderde zich daarop, zonder ver der er op aan te dringen. Terwijl de arme Ephraim in zijn doodkist boven sliep, zat de heer Jonas, wien alle mogelijke twijfelingen aangaande het vermiste testament al meent men andere inzichten te hebben, toch verplicht zich aan het vastgestelde programma te houden. Dat het zenden van patiënten naar sanatoria ook in het kader past van de centrale vereeniging is te begrij pen, daar de patiënten dan onttrok ken worden aan de samenleving en dus de besmetting totaal is uitge sloten. Wat is nu het eigenaardige N.l. dit, dat in den laatsten tijd (b.v. op het tuberculosecongres te Parijs) deze wijze van bestrijding gebleken is een mislukking te zijn. De resul taten, die opgegeven worden zijn slechts schijnbaar. Er wordt wel ge zegd, zooveel patiënten zijn behan deld en zooveel huishoudingen leven nu hygiënisch, zooveel bezoeken bracht onze huisbezoekster, maar of de verspreiding minder is geworden, is onzeker gebleven. Daar weet men nog niets van. Ook de behandeling in sanatoria laat te wenschen over. Men gaat daar van het idee uit, dat de patient er komt om te leeren le ven, en niet om te genezen. Van de 3 factoren, rust, goede voeding en zuivere lucht, die beslist alle drie gecombineerd in practijk moeten worden gebracht, wordt de rust veel te veel verwaarloosd. De patiënten worden spoedig gedwongen arbeid te gaan verrichten iets, waarvan juist tuberculose de grootste vijand is. Er wordt opgegeven, dat de zieken „ge middeld zooveel K.G. zwaarder zijn geworden" en „de temperatuur ge middeld zoo hoog was". Het is in de volkssanaroria dan ook maar een jacht naar het grootst aantal patiën ten. Het zal mij niets verwonderen, dat over eenige jaren deze inrichtin gen in 't vergeetboek raken, juist om „ik zou haast zeggen" de gekheden, die daar met een goede heilzame kuur worden gecombineerd. Terwijl nu de centrale vereeniging steeds nog dezelfde wijze van wer ken olijf t huldigen, waarvan meer en meer blijkt, dat die niet de voordee- len oplevert, welke verwacht worden, terwijl nu verschillende stemmen zich hiertegen waarschuwend doen hooren, meen ik wel te mogen spre ken van uitoefening van mensche lijke vivisectie. De prophylactische methode van bestrijding krijgt hoe langer hoe meer aanhangers, mijn inziens terecht. Tot deze manier behoort de opvoeding van de jeugd, zelfs van de pasge borene, geneeskundig schooltoezicht, verbetering van kleeding, school maaltijden, volkshuisvesting, on derricht in de hygiënische grond beginselen, kortom alles wat weer standsvermogen van den mensch vanaf zijn geboorte kan verhoo- gen. Het staat voorzeker vast, dat gezonde krachtige personen den strijd met den tuberkelbacil metsuc- door het hoofd gingen, in koortsach- tigen angst in de woonkamer bene den. Elke schrede, die hij op straat hoorde, deed hem ontroeren. Als er aan de schel werd getrokken, ging het docr merg en been, en ofschoon hij vurig verlangde naar den heer Halland, den zaakwaarnemer van zijn oom, die geheel voor zijn belang was gewonnen, had hij nochtans den moed niet, om naar hem toe te gaan, of om hem te zenden, omdat zij daardoor het hem dreigend ongeval vreesde te bespoedigen. De tijd vervloogde dag der teraarde bestelling kwam en ging voorbijhet testament werd voorge lezen, en de heer Jonas trad als eenige onbetwiste erfgenaam op van het vermogen van den heer Ephraim Aldridge. Hoe zacht en voorspoedig ook voor hem de stroom der gebeur tenissen voorwaarts gleed, voelde hij zich toch alles behalve gelukkig. Doch toen er drie maanden waren verstreken, begon hij vrijer adem te halen en zich te streelen met de hoop, dat zijne vrees ijdel was ge weest. Zijns ooms eigendommen wa ren thans de zijne, hij was een rijk ces kunnen voeren en overwinnaar blijven. Door dc centrale vereeniging wordt deze prophylactische bestrijding ver worpen wegens te groote onkosten. Het lijdt echter geen twijfel of het geld, dat nu besteed wordt aan de bezoldiging van huisbezoekers, aan de uitgifte van een tijdschrift, dat weinig wordt gelezen, aan propaganda enz., was heel wat nuttiger besteed,wanneer daarvan kinderen goed gevoed werden of de woningen verbeterd. Waarschijn lijk zouden dan de gaven heel wat ruimer vloeien. Wat zou een vereeni ging ter bestrijding van tuberculose in een gemeente een zegen kunnen brengen, wanneer zij zich toelegde op het bij elkaar brengen van geld voor verbetering van volkshuisvesting, voor goede voeding aan de jeugd, wanneer zij trachtte geneeskundig toezicht op de scholen te verkrijgen. Ik ben over tuigd, dat zoo'n vereeniging heel wat meer resultaat zou krijgen, dan eene, die zich houdt aan sputumflacons, huisbezoeksters of geleerder uit gedrukt enquêtrices, voordrach ten, enz. Lezers, hier ter stede zal ook de Groene Kruisvereeniging zich gaan wijden aan de tuberculose-bestrijding. Zou het niet mogelijk zijn, wanneer straks voorstellen worden gedaan in dien geest, het daarheen te leiden, dat deze vereeniging de prophylac tische methode zal aanwenden. Het dient erkend, dat ze dan de rijks subsidie zal derven, maar daar tegen over slaat, dat ze haar medeburgers meer tot zegen zal zijn, dat de vrij willige bijdragen waarschijnlijk veel ruimer zullen vloeien en dat zij dan gezegd kan worden, in geen geval de menschelijke vivisectie in de hand te werken, integendeel de naastenliefde op schoone wijze in praktijk te brengen. A. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd het algemeen debat over de Indische begrooting voortgezet. Minister Malefijt vervolgde zijn rede. Hij cons'ateerde nadrukkelijk dat geheel ongemotiveerd zijn de beschuldigingen, gouverneur generaal Idenburg naar het hoofd geslingerd wegens het uitvaardigen der bekende Zondagsrustvoorschriften. De circu laire, tot de ambtenaren gericht, laat hun gewetensvrijheid volkomen on gerept, ja, voorkomt juist gewetens dwang. Bij de toepassing der passa- circulaire zal rekening worden ge houden met de economische belangen der bevolking. Die belangen moeten ook vooropstaan bij de ontwikkeling der buitenbezittingen. man, en nu gevoelde hij zich voor het eerst opgeruimd genoeg gestemd, om naar zijne zaken om te zien, en zijne goederen te gaan bezichtigen, Een belangrijk deel daarvan bestond in huizen, die zijn oom onder gun stige voorwaarden had gekochten daar eenige er van in waarde ge stegen waren, terwijl wederom andere uit gebrek aan 't noodige onderhoud in prijs gedaald waren, stelde hij iemand aan, die den toestand dier gebouwen moest onderzoeken en hem daarvan bericht moest geven. Onder anderen, sprak Jonas bij die gelegen heid, bezit ik nog een huis in de Thomasstraat. Mijn oom heeft aan een zijner vroegere klerken vergund zonder huur te wonen, maar hij moet er thans uit. Ik heb hem reeds voor drie maanden gezegd, dat zij moesten verhuizen, doch zij schijnen zich daaraan niet te storen. Jaag hen er uit, hebt ge 't gehoord En laat dan het huis eens frisch schoonmaken en luchten, dan zullen we 't verhuren aan een ander. (Wordt_ vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1