De Erfenis. [BLOOKER's CACAO; OEDER Zaterdag 12 November No 267 48e Jaargang. 1910. ersoon DAALDERS Feuilleton. ddelburg. Dissingen. an Beers Pz. ANTWERPEN. en. BINNENLAND. V* Pond 42Vs ek f 0,50 - 5,— - 0,55 - 5,50 ekL - 1,80 - 6, ft m DEN HAK 8P DEN TAK. gesteld Baaltjes j f 5,75, 100f 11,— irkoopers. NSTE KEUKEN is ïorradig bij oor incasseeren huishuur of zoo iets. u van dit blad. lEN. 2.05 per 1 H.L. 1.65 1 1.55 1 1.— 1 17.40 16 1.15 1 13.20 16 0.85 1 0.95 It 1 ningsweg. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige uooriuaarden BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier no VIII der bedrijfsbelasting, dienst 1910/11. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend oat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon den, het door den directeur der directe belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohier no. VIII wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1910/11 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert; dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 12 Nov. 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. De behandeling der Indische be grooting Woensdag aangevangen, werd gisteren voortgezet. De heeren Thomson,Bosen Tydeman critiseerden gouverneur Idenburgs Zondagsrustcir culaires, waarmede volgens den heer Vliegen een officieele propaganda voor de christelijkheid ingeluid is. De heer Thomson besprak voorts hoofdzake lijk Atjeh, daarbij aandringende op publicatie van Liefrinks' rapporten, waarin o.a. de tocht naar de Gajoe en Alas landen als absoluut overbo dig wordt veroordeeld, om zoodoende beter onze houding te kunnen bepalen. VRAAG, I in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit. vierkante bussen van 1/2 ons 10 ets. 1 ons 18 1 P°nd 80 2 pond 150 dttegevende ste Engelsche itsluitend niet 0— 14.) Zoo niet, dan won hij tijd om te overleggen, en de omstandigheden zelve zouden hem misschien aanwij zen wat hem verder te doen stond. Slechts twee bedden waren er in dit armoedig huis. in het eene sliep Lane, op het andere rustte de doode gast. Voor Mary Was er derha ve dien nacht geen bed. Zij rakelde het vuur nog wat op, wikkelde haar nieuwen, warmen doek om haar hoofd, en zij zette zich neder in den ouden gebrekkigen leuningstoel van haar vader, om nog een paar uren tot den morgen te sluimeren. Het tooneel, waarin zij eene rol had moeten vervullen, vormde een treurig gedeelte van haar, bovendien zoo vreugdeloos levenen ofschoon zij te weinig van den heer Aldridge wist, om bijzondere belangstelling voor Ook de heer Bos keurde dat ge heim doen door de regeering af, om dat daardoor vaak ten onrechte ach terdocht wordt gewekt. Hij ont wikkelde voorts een plan tot econo mische ontwikkeling van Indië. De heer Vliegen betoogde dat onze koloniale politiek gericht moet zijn op het zoo spoedig mogelijk zelfstandig maken van Indië, al zal controle door Nederland nog niet gemist kunnen worden. Een portret van H. M. de Koningin In een bericht in ons vorig nummer is medegedeeld, dat mevr. Thérèse van DuylSchwartze in deze dagen op Het Loo vertoeft, om de laatste hand te leggen aan een portret van H. M. de Koningin, waarvoor Hare Majesteit geposeerd heeft. Het „N. v. d. D." kan omtrent dit belangrijke werk van de begaafde kunstenares nog iets meer meedeelen. Het portret van zeer groote afmeting, vertoont Here Majesteit zittende ir, een hoogen leunstoel, in gala-kleeding met een mantel die van de schouders is afgegleden. De Koningin is getooid met de vorstelijke diadeem, een paarlen halssnoer, fraaie armbanden en een zeldzaam kleinood aan het corsage. De Koningin heeft met een edel gebaar het hoofd naar den toeschouwer gekeerd, terwijl zij in een houding vol majesteit hoog opgericht zit, ter rechterzijde is een venster geopend en geeft uitzicht op de gebouwen van het Binnenhof met den Hofvijver. Dit portret van een majestueuse deftigheid, is bestemd als een geschenk van Hare Majesteit aan Haten zwager, een broeder van Prins Hendrik, Hertog Johann Albrecht, den Regent van Brunswijk. Het zal waarschijnlijk geplaatst worden in de portrettengal erij op het slot Brunswijk. Het bestuur der Sociaal.-Techn. Ver. van Dem. Ingenieurs heeft een adres gezonden aan de Tweede Ka mer, waarin net verzoekt de voor gestelde rente-garantie aan de Zuid- Bevelandsche Waterlefding alleen dan te verleenen, wanneer alsnog de aan leg dezer waterleiding onder de noo- dige waarborgen van onpartijdigheid publiek worde aanbesteed, en het daarheen te leiden, dat in den ver volge alleen dan steun voor wafer- 'eidingsplannen wordt verleend, indien ie vóór-ontwerpen en ontwerpen vorden gemaakt, hetzij van regee- ringswege, hetzij door particuliere Hollandsche deskundigen, welke on afhankelijk zijn van aannemers en everanciers en indien het werk of de ■onderdeden daarvan op rationeele .vijze worden uitbesteed, en wel op andere wijze eenzijdige bevoorrechting van enkelen worde voorkomen. hem te gevoelen, had zij toch van haar vader, en uit een gedeelte van het onderhoud van dien avond genoeg vernomen, om te begrijpen dat zijn bezoek het morgenrood van schooner dagen had kunnen worden, en dat het plotseling overlijden van den ouden man misschien nog ongeluk kiger voor hen beiden, dan voor hem zeiven zou zijn. Een teeder opgevoed en aan een goed le-^en gewoon meisje had ongetwijfeld hare verijdelde ver wachtingen door tranen beschreid maar tranen zijn een ijdel artikel der weelde, dat de armen in dergelijke gevallen zelden gebruiken, want daartoe hebben zij geen tijd. Ook hebben zij hunne oogen wel noodig voor den arbeid, en als de nacht komt, heeft hun vermoeid lichaam slechts behoefte aan rust. Mary had een vermoeienden avond doorgebracht. Het was laat geworden, en nu zij zoo alleen zat, duurde het niet lang, of zij viel in een gezonden slaap Volgens hare berekening had zij reeds verscheidene uren geslapen, foen zij ontwaakte met besef dat zich buiten haar nog iemand in het ver trok bevond. Duidelijk gevoelde zij Rijk te zijn lijkt velen zoo begeer lijk toe, maar ook hef kapitalist zijn brengt zijn bezwaren mee. Dat getuigt de volgende interessante ad vertentie in „Het Volk" „De vloed van brieven met verzoeken om gel delijke hulp, leening, enz. begint weer op te zetten. Bij hetgeen ik hierover vroeger reeds schreef in „Het Volk" wil ik dit thans nog dit voegen ik kan mijn tijd niet geven aan het beantwoorden van al die brieven, zelfs al voegt men er postzegels, getuigschriften, correspondenties, enz. enz. bij. Men rekene dus niet op antwoord op dergelijk geschrijf." H. VAN KOL. Evenwel, ondanks al die moeilijk heden zal toch de heer Van Kol zijn geld niet willen missen en zal menige arme drommel den rijkaard blijven benijden. Wij denken hier aan den armen Jood, die, toen baron Lionel, lord Rothschild's vader werd begraven, aan den ingang der be graafplaats bitter stand te schreien. Zijn smart trof het hart van een der portiers, die hem trachtte te troosten „Schrei toch niet zoo, oude man, je bent immers niet van de familie. 1" „Juist daarom schrei ik!" riep de man uit, onder een nieuwen vloed van tranen. Als het niet waar is, is het toch goed gevonden. Lord Rothschild is dezer dagen 70 jaar geworden naar aanleiding daar van vertelt men verschillende anec- doten, o. a. dezeEens dineerde lord Rothschild bij een vriend in den loop van het gespvek aan fafel zei een der aanwezigen „Een halve stuiverNu dat is niet veelLord Rotschild merkte toen kalmpjes op Die jonge man schijnt niet veel begrip te hebben van groote trans acties Beter dan die jonge mail zal zekere jonge dame te Berlijn dë waarde van het geld kennen, 't Is een typiste-snelschrijfster, in dienst van een koopman, die, zooals dezer dagen bij een behandeling van een geschil tusschen haar en haar pa troon voor de koopmansrechtbank bleek, een maandelijksch inkomen van 15 Mark (f 9.) verdiende, 't Is een schande zei de voorzitter der rechtbank, en merkte op, dat dit het laagste salaris was, dat de rechtbank ooit te oore was gekomen. „U hebt er niets mee te maken", was het bescheid van den koopman-patroon, „dat is een zaak, die alleen mij en mijn bediende aangaat". Maar de rechter gaf hem te verstaan, dat hij zich hierin vergiste en dat, wanneer de gepresteerde diensten in zulk een schreeuwende wanverhouding tot de bezoldiging staan als hier het geval was, de arbeidsovereenkomst zelfs dat er iemand langs de plaats streek, waar zij zat. Zij hoorde ademhalen en zachte schreden, aisof er iemand op kousen liep. Daar de kleine vuur haard niet veel kolen bevatte, was het vuur uitgegaan en de kamer ge heel donker, zoodat Mary zich op haar gehoor moest verlaten, zien kon zij niets. Een wonder vreemd en heimelijk gevoel beving haar, toen zij dacht aan den ouden Aldridge, maar neen, die lag immers op haar eigen bed, dood en stil. Hoe kon zij daaraan twijfelen Ook kon het even min haar vader zijn. Het was niet te denken dat hij midden in den nacht uit zijn bed zou komen om den trap af te gaan. Waarom ook zou hij naar beneden komen En bovendien in dien dit het geval geweest ware, had hij haar aangesproken. Daar herinner de zij zich plotseling dat zij de ach terdeur niet had gegrendeld deze kwam uit op een hof, waarin hare buren even zoo gemakkelijk konden komen als zij zelve, en die buren stonden juist niet in den besten reuk. Een kille vrees voer haar door de leden. Thans gevoelde zij, welk een geluk het was dat het donker was,in ongeldig verklaard kon vvorden. Uit drukkelijk werd dan ook in het von nis gezegd, dat het loon onzedelijk was en een patroon, die dat betaal de, de werkkracht van zijn personeel exploiteerde. Daar kon de koopman het mee doen en 't is te hopen, dat het lesje helpen zal, hém en anderen, die het noodig hebben. Op dit staalje van schrielheid volgde een ander, grappig staalje van royaliteit, en nog wel van een knecht, hoewel de drijfveer niet juist belangeloos was. Onlangs ver toefde een Rus, een personage van aanzien, te Parijs en woonde in den avond van zijn aankomst een voor stelling bij in een vrij litirairen schouwburg. Uit beleefdheid deed hij aan de voornaamste actrice een bloemruiker overhandigen. Immers, wanneer men rijk is, stelt de mensch er dikwijls een groote eer in de schoone kunsten te begunstigen. De zer dagen nu kondigde zijn knecht een dame bij hem aan, die den Rus vóór zijn vertrek uit Parijs nog eens bezoeken wilde. Het was de actrice. Die zeide Ik kom u bedanken voor uw talrijke voortdurende en teerge= voelige beleefdheden. U is wel vriendelijk, mevrouw, maar ik heb u maar één bouquet gezonden, dat is een maand geleden, ais ik me wel herinner. Maar uw knecht heeft ermijiede- ren avond een gebracht". De knecht werd geroepen en deze vertelde in groote verlegenheid Toen ik de eerst j bloemen bracht, heeft de dame mij 5 francs gegeven. Daar een bouquet mij slechts 3 francs kostte.,, ben ik er mee voortgegaan. Dat was een ontnuchtering voor de dames en zeker waren alle drie op dit oogenblik in een min aange name situatie. Royaal is ook de regee.ing geweest ten opzichte der gemeente Brieile, die op haar verzoek, het kanon van de „Brederode" cadeau ontving. Maar om nu het cadeau in bezit, d. w. z. ter plaatse te krijgen. Daar zit het stadje, dat zich niet in weelde baadt, we! een beetje over in, want zij moet het vervoer en de kosten vari op stelling en onderhoud betalen. Toch is besloten het kanon te aanvaarden en men wil, als het kan, het vervoer doen geschieden door middel van een torpedo-stoomboot, als zijnde dit het meest in overeenstemming met de waarde van dit reliquie uit ons heldentijdperk. Mocht dit echter niet gelukken, dan zal de raad het voorstel van destoomboot-maatschap- pij Maasnymph in overweging nemen, die zich tegen vergoeding van brug gelden, enz. bereid verklaarde op een eenigszins waardige wijze het kanon te halen. de kamer, en welk een geluk dat zij zich noch bewogen, noch gesproken hadwant de indringer ging weer even spoedig heen als hij was ge komen. Mary luisterde wat zij kon om te vernemen,in welke richtinghij voort ging, maar de schreden waren zoo zacht, dat zij geen geluid lieten hooren. Het duurde een geruimen tijd eer het kloppend hart van het arme meisje weer tot bedaren kwam, maar eensklaps viel het haar in, dat de onwelkome gast een licht kon halen en terug keeren. Om die reden sprong zij op en draaide den sleutel om in het slot. Gedurende het overige van den nacht kon zij niet meer slapen. Toen de morgen aan brak, stond zij op en zag in 'trond, om na te gaan of haar bezoeker van dien nacht ook een spoor had ach tergelaten maar zij vond niets. Thans beviel haar een plotselinge angst om haar vader, en zij snelde ijlings de trappen op naar zijne kamer; maar hij scheen te slapen en zij wilde hem niet storen, Daarop opende zij de deur van haar eigen kamertje, en liet er een blik in vallen, maar alles was er sii! en in denzelfden Te Aarle-Rixtei (Noordbr.) was eeuwenlang een historisch huisje, dat nu echter wordt gesloopt. Dat oude huisje in de Kapelstraat B 161 was het oudste huis uil den geheelen omtrekhet dateert n. 1. reeds van voor 1500, volgens oude kronieken Het zag de eeuwen snellen Langs 'trijk bemoste dak, Het hoorde oorlogskreten. Het zag den vredetak. Want Maarten van Rossum plun derde en brandschatte Helmond en omstreken. De Staatschen onder Prins Maurits en den graaf van Hohenlohe legden in 1587 Helmond in de asch. Spaansche troepen onder Claudius van Barlnimont verjoegen de Staat schen en legerden in Aarle-Rixtel. 't Waren droevige dagen voor de dorpelingen. Luister verder Het zag de fiere ridders Met zijde en goud getooid Het zag de rijke vaandels In 'tzonnelicht ontplooid. 'tZag Maurits heldendegen En Parma's fier genet, Door Kossum's woeste benden Het land in vuur gezet." Rossum, Maurits, Parma, alle drie hebben het dorp bezocht, maar hun bezoek beteekende geen vreugde. Betere dagen braken aan na den vrede van Munster in 1548. Een der oudste bewoners van genoemd huisje haalde ongeveer 1500 het Ge nadebeeld uit het houten kruis om er zijn kinderen mee te laten spelen. Door angst en schrik, welke zijn woning vervulden, bracht hij het beeldje naar zijn oude standplaats terug en liet er een ijzeren hek om heen zetten. Talrijke wonderen maakten Aarle heinde en verre beroemd. Het laatste couplet van het reeds aangehaalde gedicht luidt Hst zag millioenen pelgrims Vauuit geheel het land Naar Aarle samenslroomen, Naar „De Lieve Vrouw in t Sand." Het oude huisje zal nu spoedig verdwenen zijn en hiermee een stuk historie van het dorpje en zijn Gè- nadekapel. Keuvelaar. Vlissingen, 11 November. Het Groene Kruis. Aan het jaarverslag van de provin ciale Zeeuwsche vereeniging het „Groene Kruis", loopende van Sep tember 1909 tot September, 1910 ont- leenen wij het volgende Eindigden we ons vorig jaarverslag met den wensch dat het verslag over 19J9—1910 getuigen moge van een krachtigen bloei van de provinciale vereeniging, zoo kunnen we nu be ginnen met te zeggen, dat we op en kele punten bevredigd mogen zijn, op andere echtet teleurgesteld. Want om met de teleurstelling te beginnen, toestand, waarin zij het den vorigen avond had verlaten, en nu, gelijk dit gewoonlijk in zulke gevallen ge schiedt na de verschrikkingen van den nacht, als de dageraad aan den hemel komt, begon zij er aan te twijfe en, of nief geheel die geschie denis een droom tusschen slapen en waken was geweest, een natuurlijk gevolg van de schokkende tooneelen van den vorigen avond. Nadat Mary het vuur had aange stoken en den waterketel had gevuld, maakte zij zich gereed om de kamer in orde te brengen. Terwijl zij daar mee bezig was, bespeurde zij onder de tafel een toegevouwen papier, dat bij nadere beschouwing een bank noot van 5 pond sterling bleek te zijn. Natuurlijk moest deze aan den heer Aldridge toebehooren en bij toeval daaronder gevallen zijn. Zij legde ze daarom ter zijde voor Jonas en be gaf zich weer naar haar vaders slaapkamer. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1