Gemengd Nieuws. JBU1TEF de reorganisatie in „Patrimonium" ook gewenscht Voorgesteld wordt, dat de Bond bij de regeering er op zal aandringen, om in de bestekken van werken van eenigen omvang te doen bepalen, dat de aannemer verplicht is een schaftlokaal te doen plaatsen. Ver- vo gens de organisatie van Christe lijke landarbeiders ter hand te nemen. De heer mr. J. Bolt, te Groningen, zal eene rede houden over: „Het ontwerp-ziekteverzekering van mi nister Talma." Drankbestrijding. Wij ontvingen den almanak voor 1911 van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken.Behalve wetenswaardigheden en practische voorlichting bevat dit boekje ook propaganda-lectuur. In onze provincie bestaat slechts een afdeeling van deze vereeniging, nl. te Middelburg', terwijl plaatselijke correspondenten zijn gevestigd te Renesse en Sluis. Wij ontvingen een werkje, getiteld „Vogelbescherming een eisch des tijds". In dit inet verschillende illu straties versierde boekje, dat typo grafisch allen lof verdient, wordt de vogelbescherming warm verdedigd Vlissingen, 10 November. Een Wals=illusie. In de schouwburgzaal op de Groote Markt werd gisterenavond door het Nederlandsch operetten-ensembie, di rectie Alphonse Janmart Jr. opgevoerd „Een Wals-illusie." Deze mooie operette in drie be drijven van Felix Dörman en Leopold Jacobson op muziek van Oscar Strauss is zeker dankbaar ontvangen de zaal was goed bezet en de bezoekers hebben tijdens en na de bedrijven herhaaldelijk blijken van tevredenheid gegeven. Aan de nuchterheid en on beduidendheid van den tekst wordt heel wat kleur en relief gegeven door de voortreffelijke actie en den goeden zang, tengevolge waarvan de operette wel onder de goede mag' worden gerekend en het verklaarbaar is, waarom zij overal met succes wordt opgevoerd. De muziek, die bij een beter bezet orkest zeker nog meer tot haar recht komt, verdient niet minder de aan dacht, omdat zij in vele gedeelten eene bijzondere aantrekkelijkheid be zit, die medesleept en de hoorders doet medeleven in toestanden, zoo geheel vreemd aan de gewone om geving. Zulke bijzondere toestanden bijv. werden keurig geteekend door Franzi, die als Weenerin en directrice van eene dameskapel en vooral in haar rol van minnares van Niki, een zeer mooi figuur was, aantrekkelijk door de correctheid in zang, voor dracht en spel, welke allen het toppunt bereikten in het slot van het derde bedrijf, dat door haar zeer mooi werd gespeeld. Bijzondere vermelding verdienen mede Niki, die herhaalde malen werd toegejuicht en vooral na het mooie wals-duetmet hem Helene, met haar mooi sopraan ge luid en Joachim, de oude heer met wien de kennismaking weder gaarne werd vernieuwd en die ook nu weer zijn rol op de hem eigenaardige wijze zoo dankbaar speelde. Trovwens door het geheele en semble werd goed gesoigneerd spel te zien gegeven en in alle deelen valt de opvoering van de „Wals- illusie" te prijzen het is dan ook niet gewaagd een bezoek aan een eventueel optreden van het gezelschap van Janmart aan te bevelen, bij voor baat is men verzekerd bij uitvoeringen een paar genoegljjke uren door te brengen. Wij ontvingen het jaarverslag van de provinciale Zeeuwsche Groene Kruis-vereeniging, dat wij in ons vol gend nummer zullen opnemen. Blijken het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk wa terstaat, werd o. a. aangedrongen op verbetering van de haven te Vlissin- gen en op vastlegging van de duinen op Walcheren en Schouwen. Met den Zuidduitschen mailtrein arriveerde hier gisterenavond Prinses Louis van Battenberg, die per aan sluitende nachtboot haar reis naar Londen voortzette. De Nederiandsche schoener „Hoo- gezand I", kapt. Weijerman, van Dyzart naar Mexico, is gisterenavond hier binnengekomen als bijlegger, doordien de kok (een neger) weigerde te werken en de overige leden der equipage die hierdoor hun eten niet cp tijd verkregen, ook ontevredenheid betoonden. De kok is door de politie van boord gehaald en hedenmiddag door de maréchaussée per trein van 1.27 weggebracht, teneinde over de gren zen te worden gezet. Zondag wordt in het Concertge bouw alhier de tweede buitengewone voorstelling gegeven door de Neder landsche Tooneelisten onder directie van Joh. Bakker. Opgevoerd zal worden „Thérèse of het weeskind van Genève", tooneelspe! :n drie be drijven. Wij hadden vernomen dat te Mid delburg ook plannen bestaan om daar ter stede electriciteit te leveren zoowel voor licht ais kracht en dat het gemeentebestuur een onderzoek instelt in hoeverre deze plannen voor verwezenlijking vatbaar zijn. Bij de directie van de electrische tram Vlissingen—Middelburg hebben wij daaromtrent inlichtingen inge wonnen en werd ons door de directie medegedeeld dat werkelijk, op een aanvraag van het gemeentebestuur van Middelburg, door de directie der tram prijsopgave is verstrekt voor de levering van stroom, zoowel voor licht als kracht. Er bestaan plannen te Middelburg naast de Christ, kweekschool ook een Christ, normaalschool op te richten, welke plannen reeds zoo'n vasten vorm hebben aangenomen, dat de school het volgend jaar zal geopend worden. Hedenmiddag werd te Middelburg een vergadering gehouden van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Maat schappij van landbouw. Langdurig werden besprekingen gehouden over den tijd waarop het volgend jaar te Middelburg de pro vinciale landbouwtentoonstelling zal worden gehouden. De tentoonstelling wordt gehouden in de eerste week van Septemder. De datums van de tentoonstelling zullen definitief wor den vastgesteld in de voorjaars-ver- gadering. Voor de tentoonstelling is reeds een waarborgfonds bijeengebracht van f 4250,50 en aan giften f 4099,60. De heer G. A. Vorsterman van Oijen werd met 21 van de 22 stem men herkozen als secretaris-penning meester van de maatschappij. Er worden pogingen aangewend om een hofstede onder 's Heer Arendskerde te koopen teneinde daar een klooster te stichten. („Tel.") Dubbele moord te Spaarndam. Naar men aan de „Haarl. Ct." mededeelt, zijn door de gemeente politie te Haarlemmermeer eenige belangrijke mededeelingen gedaan aan den officier van justitie te Haar lem, in verband met den dubbelen moord te Spaarndam. De mededeelingen zijn nogal be zwarend voor den verdachte R. Maandag werd medegedeeld, dat er Zaterdagavond blijkbaar visite bij de familie Melchior geweest was, waarop b. v. duidde het op tafel staan van drie kopjes en van sigaren. De „Haarl. Ct." hoorde nog een andere bijzonderheid, die aan geeft dat er zeker bezoek moet geweest zijn. De lijkschouwing heeft uitge maakt, dat de vermoorden niet heb ben gegeten hun zesuurtje brood, dat zij anders steeds nuttigden, werd niet in hun maag gevonden. De vi site moet dus vroeg zijn gekomen en getraineerd hebben met heengaan. Op dat heengaan hebben de heer Melchior en zijn zuster waarschijnlijk gewacht. Uit de kas is f 1270 verdwenen. Daar Spaarndam toch al reeds be hoort tot de hulpbehoevende gemeen ten, zullen provincie en Rijk moeten bijspringen. Het vermoeden wint hoe langer hoe meer veld, dat een goede bekende de misdaad heeft gepleegd daarop wijst het bezoek, daarop wijst ook het ach terblijven van een eindje sigaar en het vinden van een revolver en 50 pa tronen. In verband met dit alles is de justitie gistermiddag te drie uur weder naar Spaarndam vertrokken om de familie te hooren omtrent kennissen die de heer Melchior kan hebben gehad. Een maan-ekiips. Prof. Nijland schrijft in „Buiten" In den nacht van 16 op 17 No vember is er een totale maan-ekiips in Nederland zichtbaar, onder zoo buitengewoon gunstige omstandig heden als maar zelden voorkomt. De volle maan zal te 11 u. 4 m. (Am- sterdamsche tijd) in de schaduw dier aarde treden, na dan al sedert een uur gedeeltelijk door de halfschaduw te zijn verduisterd, maar dat is nau welijks te zien. Van 12 u. 15 m. tot 1 u. 3 m. na middernacht is de maan geheel in de aardschaduw gedompeld en dan totaal verduisterd en pas te u. 17 m. prijkt zij weer geheel rond als volle maan aan den hemel. Als het weder ons begunstigt zal het belangwekkende verschijnsel in zijn geheele verloop goed gevolgd kun nen worden, daar de maan den 16en 's avonds reeds vóór zonsondergang opkomt en den 17en pas 's morgens te kwart over zes ondergaat. In een hotel te Rotterdam is gearresteerd een 18-jarige kantoor- iooper uit Stuttgart, die zich de vorige week aldaar heeft schuldig gemaakt aan verduistering van 2700 mark, welk geld hij in de filialen van de firma in wier dienst hij was, ontving. Na zijn vlucht uit Stuttgart begaf hij zich naar Friedrichshaven, waar hij zich een volledige uitrusting voor Amerika aanschafte. Van daar kwam hij naar Rotterdam. Bij zijn arrestatie is nog 2200 mark in zijn bezit bevonden. In afwachting van zijn uitlevering, die aangevraagd is, heeft men hem naar het Huis van Bewaring overgebracht. De eerste dag van de nationale vliegdemonstratie te Ede heeft een schilferend verloop gehad. Precies te halfdrie werd het sein gegeven en namen Henri Wijnmalen in zijn bi- plan en KüIIer in zijn monoplan plaats. Kort na elkaar stegen zij de lucht in, toegejuicht door het publiek op alle rangen. Den eersten keer werd niet hooger dan ongeveer 20 meter gevlogenreeds aanstonds bleek het meesterschap van Wijn malen, die in sierlijke bochten het terrein omzweefde. Nadat beide vlie geniers ongeveer 10 minuten in de lucht waren geweest, landden zij. KüIIer is daarna niet meer opge stegen er werd, naar het ons voor kwam, nog al getobd met zijn motor. Wijnmalen echter besteeg na 12 minuten weder zijn biplan en een nieuwe tocht werd ondernomen, welke thans medegemaakt werd door mevrouw Koolhoven. Niettegenstaande er voortdurend een vrij sterke wind stond, ging de vliegenier met zijn passagiere vrij hoog, naar schatting een 100 meter. Ook deze vlucht duurde ruim 10 minuten. In de pauze, die nu volgde, werd Wijnmalen toegesproken door den hoofdconsul van den N. A. W. B., den heer D. Fockema, die met een verwijzing naar de historie, waarin Nederland zooveel koene zeevaarders had opgeleverd, Wijnmalen huldigde als den nationalen pionier van het modernste toerisme, de luchtvaart. Als hulde van den A. N. W. B. aan zijn mooien tocht Parijs—Brussel en terug, werd Wijnmalen een herinne ringsmedaille aangeboden. Den heer Verweij werd ten slotte dank gebracht voor alles, wat deze reeds in het belang van de luchtvaart heeft gedaan. Hierna werden eenige ververschin- gen gebruikt. Tot slot van den dag besteeg Wijnmalen tegen halfvier nog een maal zijn machine en maakte een schitterende viucht op een hoogte van 4 a 600 meter. Even voor vier uur kwam onze vliegenier weder op den beganen grond, nadat hij op 150 meter hoogte zijn motor had stop gezet. Te Oudepekela is een driejarig knaapje in een put verdronken. Gisterenochtend is te Venlo een ploegwerker door een locomotief overreden en gedood. Te Heeren veen is een 30jarige vrouw verdron ken. Onder Waddinxveen is een man verdronken, die lijdende was aan zinsverbijstering. Gisterennamiddag had een vreeselijk ongeluk in het schietkamp Brasschaet, bij Antwerpen plaats. Dinsdag werd een nieuw model obus 250 kilo beproefd, doch die ging toen niet af. Gisteren waren de ingenieur van de fabriek met den kolonel en luitenant De Bom, aan wezig. Zij deden het toestel openen door een artillerist en drie werklie den. Juist toen 't werk geëindigd scheen en de kolonel, de luitenant en de ingenieur de loods uitgingen, had een vreeselijke ontploffing plaats. Dé loods stortte in en ook het huis in de nabijheid. De artille rist en de drie werklieden waren op slag dood. Onder het ingestorte huis zijn een vrouw en een kindje be graven, beiden werden ernstig ge wond. De luitenant werd licht ge kwetst, de kolonel en de ingenieur bleven ongedeerd. De sluiting der tentoonstel ling te Brussel is niet zoo glorievol geweest als de opening in verre na niet. Zij is ontaard in eene walge lijke wallebakkerij, waarvan de ten toonstelling het voorgaande nog niet gezien had. Daar er nergens nog iets te zien of te doen was had alles zich verzameld in Oud-Brussel en zelfs daar stonden de stoelen reeds opgestapeld, flesschen ingepakt, in vooruitzicht var. den verhuis. Kwamen er nog kalanten, die moesten dan maar blijven staan. De dorpsfanfare komt aan een lokaal een deuntje spelen; de baas is hiervoor dankbaar en laat een half dozijn flesschen leeg- schenken. Van daar naar een ander lokaal en zoo voort van herberg tot herberg. Kalanten, die men vroeger nooit zag slibberen tusschen de muzikanten om kosteloos mee te drinken en ten 10 ure is elkeen dronken. Men zingt de Carmagnole, men schreeuwt a bas la calotteen men wacht niet meer tot de lokaalhoüders tracteerenmen steelt de flesschen, men rukt de blikken of kartonnen reclameberichten af, men slaat er op met de leege flesschen, men maakt een helsch lawijd, kortom het is geen Bruxelles-Kermesse meer, het is Bruxelles-Carneval, zegt de XXe Siecle. En de tentoonstelling sterft, niet de roemvolle dood, die haar toekomt, maar verstikkend in slijk en beestachtige dronkenschap. („Hbl. v. Antw.") „Lloyd Weekly News" publi ceert het eerste gedeelte van een uitvoerig relaas, dat miss Le Neve geeft van hare verhouding tot dr. Crippen. Zij blijft volhouden, dat zij op het oogenblik, dat de politie zich met de zaak-Crippen bemoeide in de meening verkeerde, dat mevrouw Crippen haar man had verlaten. Miss Le Neve is thans in de vijfde maand van zwangerschap. Zij heeft een verschrikkelijke jeugd achter zich. Op 17jarigen leeftijd werd zij ver leid en haar relatie met Crippen was nog het gelukkigste tijdperk in haar leven. Thans woont zij weer bij haar familie. Het heet, dat de inspecteur Dew, wiens schuld het wordt geacht, dat Crippen uit Londen kon ont vluchten, op pensioen zal worden gesteld. Een grijsaard uit Cambridge, bekend om zijn excentriciteit, vervoegde zich dezer dagen aan de rechtbank daar ter stede, waar hij verzocht den pre sident te mogen spreken. Toegelaten in de kamer van den magistraat, zeide hij, dat hij gaarne in de plaats van Crippen de aan dezen opgelegde straf zou ondergaan, daar de geneesheeren, volgens hem, zoo veel goeds doen, dat het zonde en schande zou zijn, een hunner op te hangen. De rechter stond een oogen blik versteld over dit aanbod toen hij echter van zijn verbazing bekomen was, zeide hij tot den ouden man, dat dr. Crippen hem ongetwijfeld zeer dankbaar zou zijn voorzijn edelmoedig aanbod, maar dat hij vermoedelijk geen gelegenheid zou hebben er ge bruik van te maken. De staking inZui d-W a- 1 e s. De onderhandelingen over de staking hebben geleid tot een oplossing. Bijzonderheden ontbreken nog, maar men mag verwachten, dat de rust nu wordt hersteld. Wij meld den reeds dat 300 paarden zich in de mijnen bevonden en door gebrek aan lucht gedoemd waren testerven. Het eerst wat de stakers dus te doen zullen krijgen is blijk van hun goe den wil te geven door deze paarden in veiligheid te brengen. Over de gewelddadigheden, welke Dinsdag plaatshadden, geven de bla den nog de noodige bijzonderheden. De minister van binnenlandsche zaken trok, toen de troebelen erger werden, zijn verbod om troepen te zenden in. Deze kwamen te laat aan om zich bij de straatgevechten te Tonypandy te laten gelden. Hier is het 't ergst toegegaan. De politie, ge holpen door politie uit Londen, wist wel de aanvallen op naburige mijnen af te weren, maar ze kon niet belet ten dat allerlei buitensporigheden werden begaan. Volgens de berichten zag het er in de s'raten uit of er een bombardement was geweest. Overal gehavende en geplunderde huizen en winkels, allerwegen zag men gewonden liggen, uit het volk en van de politie. Er wordt gespro ken van honderd gewonden. Te .middernacht was de rust hersteld, maar men verwachtte gisteren nieuwe onlusten. Daarom ging er nog een bezending Londensche politie heen. Cook en Peary. Van den Groenlandonderzoeker Knud Ras mussen, die zich thans te New-York bevindt, is te Kopenhagen een bericht ontvangen, waarin deze mededeelt,wat de op Groenland wonende en aldaar geboren predikant Gustav Olslan van de Eskimo's Zsöekoesoek en Apilek heeft vernomen. Hun mededeelingen komen hierop neer: In Februari gingen wij met acht sleden van Amoritok weg en bereikten vier dagen later Klasmeraland. Na een reis van 18 dagen verlieten onze be geleiders ons, terwijl we ongeveer 21/, mijl van het land af waren. Toen onze levensmiddelen op raakten, maakten wij nog maar zeer korte dagreizen over ijs, dat overigens voortreffelijk was. Eens op een dag deed Cook een zonsobservatie met een instrument, dat hij in de hand hield, waarop wij naar het land terugkeerden, iets meer wes telijk aanhoudende dan op den heen- tocht. Op een anderen dag toen we al dicht bij land waren, teekende Cook een kaart; Apilek vroeg hem toen; „Wiens route teekent gij daar aan Cook antwoordde„Mijn eigen route". Dat was een leugen. De route was tot ver over zee aangeieekend, waar wij nooit geweest waren. Tot zoover de Eskimo's. Rasmussen deelt verder mede, dat Cook zoolang hij met de beide Eski mo's samen was nooit er over gespro ken heeft, dat hij aan de Noordpool was geweest, maar uitsluitend sprak van een lange en moeilijke reis. Eerst nadat de beide Eskimo's hem verlaten hadden, begon het bedrog. Zijn 'atere begeleiders konden zich onmogelijk voorstellen, dat de blanke man zou liegen. Een nader telegram deelt mede Van Peary's gezellen, de Eskimo's Iggangnak en Ukeyak ontving Ras mussen langs denzelfden weg bericht. Daarin leest men van het schip reis den wij Noordwaarts in Februari- Maart. Vóór wij kapitein Bartlett ver lieten, had Peary verschillende waar nemingen gedaan. Toen wij alleen waren gebleven, herhaalde hij de waarnemingen zeer vaak. Wij waren zoo ver Noordwaarts getrokken, dat de zon ook des nachts aan den hemel stond, zich in bogen bewoog zonder op- of onder te gaan. Nadat Peary be vel tot halt maken gegeven had, zette hij de reis voort van het laatste station met twee man en kwam denzelfden dag terug. Peary zeide bij zijn terug komst, dat hij eindelijk had bereikt wat hij zocht. Op deze plaats sliepen wij twee nachten. Peary was voort durend ijverig met observaties bezig. Toen wij het schip bereikten, na men wij een zonsverduistering waar. Aan de Noordpool zelf bemerkten wij niets van Peary's groote vreugde; eerst bij aankomst aan boord van het schip gaf hij de Amerikanen en Groenlan- ders een groot feest. Prof. Moulinier te Bordeaux,heeft eenige waarnemingen betreffende de bloeddrukking bij aviateurs gepubli ceerd, die we! de aandacht verdienen. De vlucht tot een hoogte van eenige beteekenis doet die drukking toene men, en de oorzaak daarvan meende de hoogleeraar te moeten vinden in de snelle daling uit luchtlagen, waar een lage luchtdrukking is, tot den be ganen grond, met veel hooger druk king. Om aan de daardoor aan het hart en de bloedvaten gestelde eischen te kunnen voldoen, moeten de orga nen volmaakt goed in orde zijn, en het is niet onwaarschijnlijk, dat eenige van de ongelukken, die voorkomen meer te wijten zijn aan den minder goeden toestand van het menschelijk lichaam dan aan dien van de machine die het door de lucht droeg. Een Italiaansche hoogleeraar heeft onderzoekingen ondernomen, met het doel vast te stellen of de vis- schen een rol kunnen spelen bij de verspreiding van cholera. Dat oesters typhus kunnen verspreiden is reeds bekend,maar van de visschen is dat nog niet zoo zeker, en in 't bijzonder weet men dat nog niet voorzoover het de cholera betreft. De zaak is juist voor Italië van veel belang, omdat daar nu cholera heerscht, en de uitwerpselen der lijders zeer dikwijls in het water en daardoor in de magen der visschen terecht komen. Van typhus zijn er toch gevallen bekend, bij keukenbe dienden, die met groote waarschijn lijkheid wezen op visschen als de intectiebron. De pleger van den moord in de Potsdamerstrasse te Berlijn is gevan gen genomen en heeft bekend. Het is de 20-jarige tuinman Paul Tippe, een broeder van het dienstmeisje van den vermoorden kleedermaker Tetzke.Hij werd in hechtenis genomen ten huize van zijn getrouwde zuster, bij wie hij inwoonde. Voor den commissaris van politie gebracht, ontkende hij eerst alle schuld en trachtte zijn alibi te bewijzen. Maar hij verwarde zich in allerlei tegenstrijdigheden en ten slotte legde hij een volledige bekentenis af. Hij bekende, dat hij al geruimen tijd geleden het plan had gevormd, bij Tetzke in te breken maar hij was niet voornemens geweest, iemand te dooden of te verwonden. Hij had al leen een revolver gekocht om zich te verdedigen en toen hij werd betrap had hij blindelings e ten. Tippe werd reed diefstal tot gevange deeld. Een jonkman, tijd geleden in een b verschaffing leerde k< hij gesproken had c de gesteldheid van waar hij wist dat ec geld stond, ging tot kend werd, aan de doen van dat gespre Riding tot Tippe's d De New-York dent van de „Times zoek gebracht aan het Paramakanaal o het werk en de v(| na te gaan. Tweederde gedee gravingswerk, zoo helft van de Catrind van de Atlantische en 20 percent van d sluizen is afgewerk in den loop van 191 ëindigd zijn, maar nl op 1 Januari 1915 d machinerie zullen in werking gesteld e dien datum officieel Alles op de lar juistheid, overleg en ten en werklieden van denzelfden geel te blijven tot het w Dit is ook, voora schrijven, dat iedere regeering nauwkeui voor den gezondhei De correspondent houd met president Deze droeg hem uiting te geven aan tegenover president officieel en met nad dat de Vereenigde hadden, de republie annexeeren en dit d meene leugen van noemde. President Arosen meening volkomen. Een Zoeloe Nkandhia-district h banrechtbank eene diend van 40 Por stuks vee als ruil welke hij beweert overleden generaal Ier, gedurende den hebben bewezen, naam is Malinga, van den tolk, die te Durban verbonde waardige verhalen s raai Buller's herhaa Ladysmith te ontzi dat het aan hem te c laatste aanval op Toegelahoogten me werd, wijl hij de p ties zou hebben vijf verschillende di der Engelsche sü resultaat hadden. De „Natai Mercu derheden van Ma spreekt, zegt niet diensten, maar co punten uit het t Zoeloe overeensten werkelijk gebeurda;B nog dat hij tijder Ladysmith als gt district werkzaan gedurende den 2 impi (compagnie) t had gecommandeer kolonel was benoe durende den boere; lingen door gener. opgeroepen, vroeg Malinga, of hij n zou kunnen comn werd hij door ge zocht de beweging macht te leiden, jl belooning werd 1 een gunstigen uitsl hebben. De boeren hjd een stelling o terwijl de aanner valsplan van Milin volkomen nederlaa Na het ontzet vai Malinga naar Nl vernam later bij Eastcourt dat gei trokken was. La gearresteerd in ver stand der inboor verklaarde daaraan en mededeelde d diensten bewezen gelsche leger. Mc ™an is, heeft een bracht om. zijn vei FRANKRIJK. De ren de interpella rings-verklaring v antwoord aan c

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2