HEIDE". Oe Erfenis. Donderdag I© November Feuilleton, COURANT". in steeds in Bordaux- jne Wijnen, neuve Qia- Bourgogne n. Morgen- ?ale Cherry, th, Malaga, ens verschei- npagne van e Wijnkoo- opziehten No. 265 48e Jaargang, 1910 ndijk 21. an Beers Pz. ANTWERPEN. en. DtLBNRG", lijke tarieven. lerlei goederen. .HUN-KLOP. ittegevende iek t 0,50 - 5., - 0,55 ii - 5,50 ;kl. - 1,80 - 6, «te Engelsche [tsluitend ï»6* Vein Week tof Week. BINNENLAND. PRÜV. STATEN VAN ZEELAND. BSCH aan huls LLEN. 2.05 per 1 H.L. 1.65 1.55 1.— 17.40 1.15 13.20 0.85 0.95 1 1 1 16 1 16 1 1 iningsweg. JSKADE. rage verstrekt. ÏCTIE. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. landen van onze cM.) naar de be vaar plaatpapier- Zooals bekend is, maakte de Per zische regeering zich steeds ongerust over den wassenden invloed van En geland in Perzië. Natuurlijk is die ongerustheid toegenomen door de nota, welke de Engelsche regeering kort geleden tot de Perzische richtte en zij nam nog meer toe, toen Engeland ook troepen ontscheepte. De regeering van Perzië achtte het dan ook noodig, zich met eene nota tot den Engelschen minister te wenden, met verzoek om de 160 mariniers, die de kruiser „Fox" voor eenige dagen te Lingar aan land zette, terug te trekken. De Engelschen beweren dat het hun bedoeling is om genoemde stad tegen een aanval te beschermen, waarmede een in den omtrek beruchte roover dreigde en in verband daarmede heeft de minister dan ook geantwoord, dat de krijgsmacht zal vertrekken als de toestand het gedoogt, en daar zulk een ideale toestand wel niet spoedig zal intreden, kan men dus veilig aan nemen, dat de Engelsche occupatie niet al te spoedig tot het verledenè zal behooren. Een deel van de ministerieeie meer derheid in Frankrijk, de zoogenaamde Combisten of volgelingen van Com bes, heeft zich bij de stemming over de moties in zake de werkstaking, tegen den minister-president Briand verklaard. De meerderheid waarop hij bij zijn optreden gerekend had, is daardoor geslonken en zijn positie zou bij volgende gelegenheden, wanneer hij niet als in dit geval op een deel der rechtsche stemmen kon rekenen, misschien zeer verzwakt blijken. Daar om heeft Briand bewerkt dat het mi nisterie ontslag indiende. Hij raakt daardoor in zijn kabinet de elementen kwijt, waarop hij niet heelemaal reke nen kan en hun plaatsen konden ver vangen worden door vertegenwoordi gers van de partijen waarbij hij in het vervolg zijn steun zal moeten zoeken. Natuurlijk rekende ieder er op dat Briand weer met de vorming van een ministerie zou worden belast en pre sident Faillières heeft zich dan ook gehaast dat te doen. Briand is dadelijk klaar gekomen, maar men is bevreesd dat het nieuwe kabinet zeer zwak zal blijken en de meeste leden poppen zuilen zijn, die dansen zullen naar de pijpen van den leider. De radicaal-socialisten zijn in het nieuwe kabinet sterk vertegen woordigd, maar nu zich van deze groep zoovelenj van Briand hebben afgewend, neemt men algemeen aan, dat het leven van zijn ministerie aan een zijden draad hangt. Geruchten over een omwenteling in O— 12.) Eerst toen zij vertrokken was, ging de heer Aldridge over tot het onder werp zelf, dat hem zoo zwaar op het hart lag. Hij deelde nu Lane voor het eerst mede, wat zijn achterhou dende natuur hem tot dusverre voor ieder had doen zwijgen, namelijk, dat hij zich geheel en al had vergist in het karakter van zijn aangenomen zoon, dat deze hem slecht behandelde en dat de handelwijze van Jonas hem had vervuld met een gevoel dat met vrees, haat en afschuw was ver mengd onder het voorwendsel, sprak hij, van te zorgen voor mijne ge zondheid, is het hem gelukt mij tot gevangene te maken in mijn eigen huis. Ik heb vrienden, noch nadere bekenden. Hij heeft al wat mij in dienst staat omgekocht en Halland, mijn zaakwaarnemer, die het testa Spanje hielden in de laatste dagen Hardnekkig aan. Op zich zelf zou zoo iets volstrekt geen wonder wezen, want Spanje is het klassieke land der revoluties, terwijl er aanlei ding genoeg voor bestaat, maar de manier waarop de bedoelde ge ruchten ons bereiken, geven veel stof tot twijfel, en dan moeten wij er vooral de aandacht op vestigen, dat het Spaansche leger tot dusver den koning trouw wasop dit oogenblik misschien een alles afdoende zaak. De Spaansche regeering zelve schrijft het uitstrooien van het ge rucht toe aan de machinaties van speculanten maar toch is zeker, dat er geen volkomen rust in het land heerscht. Niet alleen dat op zekere plaats een aigemeene werkstaking is uitgebroken, maar te Saragossa, waar reeds sinds eenigen tijd arbeiders in verschillende bedrijven staakten, heeft men besloten om binnen een week voor geheel Spanje de aigemeene werkstaking te proclameeren. Nu weten wij zeer goed, dat dit weinig beteekent en gewoonlijk slechts daarop uitloopt, dat de leiders zich belachelijk makenmaar toch is het een feit dat men zich in regeerings- kringen zeer ongerust maakt en dat ter voorkoming of onderdrukking van mogelijke onlusten, naar verschillen de plaatsen troepen gezonden zijn. Weer eenige staaltjes van het te werk gaan der Russen in Finland. De Russische regeering weigert de gelden voor noodzakelijke inrichtin gen daar te lande, maar staat ze wel toe om de salarissen van hooge amb tenaren te verhoogen. Te Tammer- fors, de derde stad van Finland en een belangrijk centrum van nijver heid, heeft de Finsche staat een groot ziekenhuis laten bouwen. De gebou wen hebben meer dan een half miili- oen roebels gekost en zijn al een half jaar klaar, maar het ziekenb'nis kan toch niet in gebruik worden ge nomen, daar de Russische regeering thans het gevraagde crediet voor meubilair enz. weigert. De staats fondsen, die uitgeput heeten, zijn overigens wel toereikend om de sa larissen van senatoren, censoren en gouverneurs te verhoogen, maar de bewoners van Tammerfors zuilen nog wel eenige jaren op de opening van hun ziekenhuis moeten wachten. Hetzelfdeis het geval methetnieuwe nationale museum. Bij gebreke van de noodige gelden kan het niet worden voltooid. Rijke historische en ethno- grafische verzamelingen blijven in kisten gesloten, ontoegankelijk voor de mannen der wetenschap en aan het gevaar voor bederf blootgesteld. De Russische regeering trekt zich van al deze dingen niets aan. Van ment opstelde,'t welk ik ten gunste van den schurk maakte en die het in zijn bezit heeft, is ook al op zijne hand. Jonas wil ook zijne dochter trouwen, maar ik heb hier iets in mijn zak, dat aan die fraaie historie wei een einde zal maken. Ik zou geen rust hebben in mijn graf, indien hij mijn geld erfde. De zaak is deze, ver volgde hij, na verloop van eenige oogenblikken, ik ben niet voornemens om weer naar dien knaap terug te keeren. Ik wil mij niet weer in zijne handen vertrouwen, want ik zie dat hij nauwelijks zooveel geduld heeft, om te wachten tot de natuur mij uit den weg helpt. Ik zal u eens wat zeggen, Lane, voer hij voort en zijne wangen gloeiden van opgewektheid, ik wil voortaan bij u blijven leven en Mary zal mij verzorgen. Lane die deze taal met de hoogste verwondering aanhoorde, en nu en dan op 't vermoeden kwam dat zijn vorige meester niet wel meer bij 't hoofd was, wierp bij deze woorden een veel beteekenenden blik op de naakte muren, die met rook en scheuren waren bedekt. Neen, niet hier; Niet hier! riep nu Aldridge TELEFOONNUMMER 10. de Finsche begrooting zijn door ,1e Russische regeering geschrapt: 660,000 gulden voor nieuwe volks scholen, 600,000 gulden voor voeding en kleeding voor arme schoolkinde ren, 600,000 gulden voor de bes'rij- ding der werkloosheid, 120,000 gul den voor een sanatorium voor on bemiddelde longlijders, 180,000 gul den voor een krankzinnigengesticht, 420,000 gulden voor een algemeen ziekenhuis, 700,000 gulden voor de inrichting van het reeds geheel vol tooide nationaal museum, 192,000 gulden voor nieuwe gebouwen voor de universiteit, 315,000 gulden voor den aanleg van wegen, 300,000 voor volksbibliotheken en een groot aan tal andere posten van dien aard. De Russische regeering wil van ai wat betreft vooruitgang, verlichting en beschaving niets weten, 't Een en ander loopt over ettelijke millioenen en die kan men veel beter besteden, namelijk voor militaire doeleinden dat is immers veel nuttiger En dan zal men ook met 25 percent verhoo gen eenige salarissen van de reeds genoemde hooge ambtenaren, die thans reeds 15 a 18000 gulden ge nieten Vorsten, welke ontmoetingen met elkander hebben, mogen zich nog zooveel moeite geven om den indruk te doen ontstaan, dat ze elkaar slechts een beleefdheidsvisite bren gen, de politiek wil daar toch niets van weten. Natuurlijk is men dan ook in Frankrijk weer niet erg best te spreken over de samenkomst van den Duitschen Keizer en den Czaar aller Russen. Men ziet daarin een toenadering tusschen Rusland, dat nog altoos voor een bondgenoot doorgaat en Duitschiand dat misschien geen erfvijand meer, maar in ieder geval nog geen vriend is. Rusland tot bondgenoot te hebben, het bar- baarsche en barbaarsch geregeerde Rusland, is voor een beschaafd en vrijheidlievend volk als het Fransche geen bijzonder groote eer, maar ter wille van de zoogenaamde hoogere belangen, doet men gaarne één oog dicht, ja desnoods twee. Een hooggeplaatst Russisch staats man moet echter plechtig verzekerd hebben, dat de Russische regeering er niet aan denkt, te streven naar iets wat ook maar in de verte op een verandering der bestaande ver houdingen zou wijzen. Men hecht nog steeds buitengewone waarde aan de vriendschap van Frankrijk en ook aan een harte ijke verstandhouding met Engeland en de Czaar is een ijveraar voor den vrede. Dit laatste willen wij heel graag gelooven. De Czaar kan nooit beter worden van een oorlogdie tijden zijn voorbij en zoodra een oorlog fibonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige ooorutaarden snelwant hij wist wat Lane daar mede bedoelde. Wij zullen een huis op het kind nemen, en Mary moet alles voor ons bezorgen, terwijl wij met de knieën aan den haard zitten en over de oude tijden praten. God zij gedankt, mijn geid behoort nog aan mij, en in de buitenlucht en bij goede verpleging zou ik mijne ge zondheid zeker wel terug krijgen. Want ik mag wel zeggen, dat ik ge durende de vijf jaren, waarin ik het ware karakter van den jongen heb leeren kennen, nooit geweten heb wat het zegt, een gelukkig uur te genieten, en dat is waarlijk genoeg om iemand aan den rand van het graf te brengen. Ziehier, sprak hij, terwijl hij een grooie zwartlederen brieventasch voor den dag haalde. Hier beb ik een aardig sommetje in Engelsche banknoten die ik verbor gen heb gehouden, tot ik uit de klauwen van Jonas kon vluchten. Want hij kan, God zii dank, de hoofdmassa niet aanvallen. Alleen heeft hij mij voor eenigen tijd eene volmacht afgeperst, die hem in staat stelt om mijne intresten en andere uitstaande gelden in ontvangst te hem van buiten in moeilijkheden heeft gebracht, beginnen terstond de moeilijkheden van binnen. Neen, Rusland is naar buiten vrij onscha delijk en dat strekt het land en zijn regeering niet tot eer. Hoe meer vrede, hoe gemakkelijker men het voik onderdrukken kan hoe lichter taak men ook heeft tegen de Finnen en tegen weerlooze buitenlanders, zooals de Perzen. in zuik een toestand is het ge makkelijk om een mooie rol te spelen en dat doet de Czaar nuwant, uitgaande van de stellig juiste be schouwing, dat er nog buiteniandsche betrekkingen bestaan, die voor ver betering vatbaar zijn (binneniandsche ook, hooren dat nog enkele aan leidingen tot wrijving weggenomen kunnen worden, heeft de Czaar tot een bijeenkomst te Potsdam besloten waaruit dus zou volgen, dat de bij eenkomst ditmaal toch wel degelijk een politieke strekking heeft; iaat het er dan een zijn van den meest onschuidigen aard. Of de ongeruste zieltjes er door gerust gesteld zullen worden, is echter eene andere vraag. Kabinetskwestie. Tegenover „het Centrum" houdt „de Standaard" driestarrer staande, dat zoo het kustverdedigings-ontwerp niet wordt aangenomen niet alleen de ministers van marine en oorlog behooren af te treden, doch het ge- heele kabinet. „De Standaard" schrijftIndien zes van de negen ministers komen ver klaren dat een ontwerp voor de veiligheid van het land noodzakelijk is, kan de redactie zich dan voorstel len dat zulk een Kabinet zich ver antwoord zou achten zoo het ontwerp viel en dus de veiligheid van het land ongedekt bleef Ons kwam voor, dat boven alle ministerieel program vanzelf en zonder opzettelijke aan kondiging, de veiligheid van het land ging. Hoe toch zal een kabinet het bewind blijven voeren, zoo het zelf overtuigd is dat het land in gevaar verkeert en de Staten-Generaal wei geren de veiligheid van het land te verzekeren T uberculose-bestri jding. Een plaat, overtuigender dan bro chures en vlugschriften, wordt thans door de Ned. Centrale Vereeniging (ot bestrijding der Tuberculose ver spreid. De knappe teekening van Louis Raemaekers verbeeldt een dok ter, bezig met het onderzoek van een jongen, terwijl meer op den achter grond een andere jongen, zoo juist onderzocht, zich gereedmaakt om met zijn moeder weer te vertrekken. nemen. Daar ik echter thans vrij ben, zal ik hem een klem aanleggen, daarop kan hij staat maken. Met dit ding hier kunnen wij vooreerst de wijk nemen naar het stifle land, en daar omzien naar een plekje gronds, waar wij ons voor altoos zullen neerzetten. Wij zuilen ons eene koe aanschaffen, en ze laten weiden op een omheind grasperk voor onze woning, de geur van het hooi zal ons weer jong maken. Zoo dikwerf in den laatsten lijd, als ik slapeloos in mijn bed lag, heb ik aan u en aan onze Zondagmiddagen gedacht, toen wij nog knapen waren. Door de zucht naar geldgewin was dat alles ontgaan aan mijn geheugen, maar thans keert het tot mij terug als de eenige aangename herinnering mijns levens. En toch had ik nooit kunnen ge looven dat ge daarin ooit een groot genot hebt gevonden, merkte Lane aan, die allengskens meer op zijn gemak kwam tegenover den rijker, man, die eenmaal zijns gelijke was. Wellicht was dit ook zoo niet, hernam Ephraim. Ik was te zeer bezig met de ge „Goed zoo moeder, Iaat je kinde ren onderzoeken voor het te laat is" staat er onder de preni, die een wel sprekende reclame in den strijd tegen de tuberculose mag genoemd worden. De nieuwe commandant der marine te Willemsoord. De benoeming van schout-bij-nacht Koster tot commandant der marine te Willemsoord, wordt binnen eenige dagen verwacht. De kapitein-luitenant ter zee Umb- grove, die den heer Koster zal op volgen in diens betrekking van chef van den marinestaf, wordt als chef van het bureau voor de zaken betref fende den Marinestaf vervangen door luit. ter zee le kl. R. van Leent, thans reeds daarbij werkzaam. De najaarsvergadering van de Prov. Staten werd gisterenavond door den Commissaris der Koningin, den heer mr. H. J. Dijckmeester, in naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 40 leden. Af wezig waren de heeren Noordijke en Mulder, beiden met kennisgeving, de laatste wegens ongesteldheid. Mededeeling werd gedaan van ver schillende Kon. besluiten, houdende goedkeuring van door de Prov. Sta ten genomen besluiten, welke mede- deelingen voor kennisgeving werden aangenomen. Verder van een dankbetuiging van het bestuur van de afdeeling van den Ned. Militairen Bond te Middelburg voor de verhooging van het subsidie en van het bestuur der vereeniging tot oprichting en instandhouding van de ambachtsschool te Zierikzee voor de verhooging van het subsidie. Van de naamlooze vennootschap werf Hubertina te Haarlem om mede le mogen dingen naar de levering van twee schroefbooten voor den dienst tusschen Schouwen en Mid delburg. Dat adres werd gesteld in handen van Ged. Staten, teneinde daarop te letten bij het houden van eventueele aanbestedingen. Vervolgens werd voorlezing gedaan van een adres van het lid der Staten, den heer H. A. van Dalsum, over het sluiten van geldleeningen door ge meentebesturen. Dit adres is van den volgenden inhoud „Mijneheeren Medeleden Oin reden het mij is gebleken op de eenige vergadering welke ik de eer had onder U te mogen bijwonen dat men in de afdeelingsvergaderingen te gehaast is om de tram te halen en in de aigemeene vergadering geen rondvraag wordt gedaan, zoo wend ik mij door middel van deze tot U dachte om vooruit te komen in de wereld, dan dat ik smaak of genoegen zou hebben gevonden in iets wat mijn zakken niet kon vullen. Geld Gald was al waaraan ik dacht toen ik het had, wat bracht het mij toen Dien Jonas Maar ik zal mij aan hem wreken. Bij deze woorden stiet hij een zucht uit en zijne borst zwol om de bitterheid van het gevoel van 't on recht, dat hij had geleden. Ik heb nog niet de helft gezegd voer hij voortmaar ik zal mij aan hem wreken. Vroeger dan hij denkt. Thans volgde er eenig stilzwijgen. Lane gevoelde dat thans de beurt aan hem was om ook tets te zeggen. Daarom begon hijWat gij mij van den heer Jonas mededeelt, verwondert mij ten hoogste. Na al wat gij voor hem hebt gedaan, kan ik nauwelijks gelooven dat hij zoo ondankbaar zou geworden zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1