Gemengd Nieuws, Haas;, voorzitter; R. Tunschel, Zeist J. G. Groen Prin, en J. Kloot, Am sterdam J. M. Haye, Bussum. Vlissingen, 8 November. Storm. Tengevolge van het hevige storm weer is gisterenavond de loodsdienst op de reede alhier gestaakt moeten worden. De Belgische looösschoener no. 8 is gisterennamiddag uit zee komen vluchten met verlies van een groot deel zijner zeilen. Een galley van het Belgisch loods wezen in reparatie op de kade van het Beursplein, is gisterennamiddag door den feilen wind gegrepen en over den kaaimuur op den steiger geslin gerd, waardoor deze boot zwaar werd beschadigd. De gisterenavond binnengekomen dagmailboot „Prins Hendrik" is door dat een loodskotter in de haven ten anker lag en de vaargeul voor de mailboot hierdoor gedeeltelijk ver sperd was, tegen een zusterschip aan gevaren. De „Prins Hendrik" bekwam lichte averij, doch is hedenmorgen weer vertrokken. De Duitsche stoomboot „Hugo Clara" van Antwerpen naar Middles- bro liggende door stormweer alhier op de reede, heeft hedennacht averij opgeloopen aan het ankerspil en is voor reparatie naar Antwerpen terug gekeerd. Het Noorsche stoomschip „Castor" van Drontheim naar Gent voer heden nacht in het Oostgat aan den grond doch kwam later zonder assistentie vlot. Naar wij vernemen, bestaan er alhier plannen om te komen tot op richting eener coöperatieve bouw- vereeniging. Het doel der vereeniging zal zijn huizen in gemeenschappelijk bezit te krijgen om die tegen billijken prijs aan de leden te verhuren. Gisterenavond kwam op de reede alhier aan het Duitsche rijkspost- stoomschip „Burgermeister", komende van Durban. Wegens het slechte weer konden de passagiers gisterenavond niet ontscheept worden. Dat gebe urde hedenochtend, waarna het schip naar Hamburg vertrok. Onder de passagiers bevonden zich ongeveer 60 geestelijken uit Portugal die per trein van hier zijn vertrokken. Van de Engelsche bark „Cadgwan" van Gent naar Noumea is heden morgen het lijk van een matroos aan wal gebracht, welke matroos, naar wordt gemeld, tengevolge van het overmatig gebruik van sterken drank is overleden. Het lijk is hier ter aarde besteld. Hedenmiddag ongeveer 1 uur ont stond een schoorsteenbrand in de woning van de wed. P. in de Schei destraat. De bewoners slaagden er in den brand te blusschen. Men schrijft ons uit Middelburg De aanbeveling voor directeur der ambachtsschool alhier bestaat.uit de heeren C. Doetz te Hoogeveen en J. van Dijk te Dordrecht. Sinds Zondagmiddag wordt al hier vermist de 44 jarige werkman A. B. die het laatst te Vlissingen is gezien Zondagavond te ongeveer half zeven. Men vermoedt, dat den man een ongeluk overkomen is. De commissaris van politie verzoekt ken nisgeving in geval van het vinden van het lijk. De landbouwersknecht L.Jansen te Groede, in dienst bij den landbouwer Becu, onder die gemeente, die de vo rige week onder een met suikerbieten beladen wagen geraakte, en daarbij ernstige verwondingen bekwam, is heden aan de gevolgen van de be komen wonden overleden. Het ongeluk gebeurde aan den Kruisdijk, doordien de paarden schich tig werden van de naderende stoom tram. De man was 55 jaar oud. KERK EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Ds. Zillinger Mo lenaar, door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. als bevestigd beschouwd, hield Zondagavond in de Groote Kerk te Dordrecht zijn intrée. Er was een zeer groot belangstellend auditorium. Van de Ned. Herv. predikanten was slechts een, ds. Torenbeek, tegen woordig. Deze geleidde met de aan wezige moderne en Evangelische ker- keraadsleden den nieuwen leeraar naar den kansel. Toen ds. Molenaar den kansel beklom, zong de gemeente Psalm 337 en 10. De leeraar sprak naar aanleiding van Romeinen 14 vers 19 „Zoo laat ons najagen hetgeen tot den vrede en hetgeen tot de stich ting onder elkander dient." Aan het slot volgden de gebruike lijke toespraken. Op de wijze van Gezang 38 zong de gemeente den nieuwen leeraar een welkomstlied toe, waarvoor hij hartelijk dank zei. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Vlis singen ds. H. Visser te Veenendaal. Rechtzaken. Ter terechtzitting van de rechibank te Middelburg van Vrijdag 25 Novem ber a. s. zal worden behandeld de zaak tegen C. W„ 34 jaar, slager, geboren en wonende en thans gede tineerd te Middelburg, beklaagd van heling van kruidenierswaren ien na- deele van de firma Maas de Groot te Middelburg. Door het Openb. Ministerie bij den Hoogen Raad werd gister tot ver werping geconcludeerd van het cas satieberoep van mej. E. J. F. Z., door de rechtbank te Middelburg veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel bij een zestienjarig meisje (abortus). Uitspraak 5 December. Dubbele moord te Spaarndam. De 26jarige ongehuwde Roza is onder zware verdenking naar Haarlem overgebracht. Gisteren is het sectie-onderzoek verricht, waarna de lijken van de oorspronkelijke plaatsen ter begraving werden neergelegd. Nadat het parket gisterenochtend haar onderzoek heeft voortgezet, komt men tot de volgende lezing van de zaak Melchior heeft gestommel gehoord en is daarop in het schuurtje gaan kijken. De daders zouden toen uit tegenweer Melchior geworgd hebben (hem is niet de hals afgesneden). Zijn zuster is later vermoord. Ver moedelijk heeft deze meer tegenstand geboden dan haar broeder. Een bewijs, dat justitie en politie niets onbeproefd laten, ,om licht in de zaak te brengen, is het volgende Door de buren van de slachtoffers is aan de justitie medegedeeld, dat Zaterdag twee personen, vermoedelijk landloopers, in het dorp gezien wa ren, van wie zij een vrij nauwkeurig signalement konden opgeven. Dat signalement werd dadelijk verspreid en Zondag nog is het bedoelde twee tal door de Amsterdamsche politie in een slaapstee, waar wel meer landloopers komen, aangehouden. Gisterenmorgen zijn zij naar het parket van den officier te Haarlem gebracht. 't Moet echter reeds gebleken zijn, dat zij onmogelijk het misdrijf heb ben kunnen plegen, omdat de moord tusschen 8 en 10 uur is geschied en zij reeds voor 8 uur in Amsterdam waren aangekomen. Dit is door den waard van de slaapstee en door ver schillende anderen bevestigd. Het geval illustreert echter de ac tiviteit waarmede het onderzoek gevoerd wordt. Op last der justitie heeft een ge rechtelijke schouwing der beide lij ken plaats gehad door dr. Westerman uit Haarlem en dr. Nuyens van Spaarndam, waarbij zooals we gisteren nog meldden, gebleken is dat beide slachtoffers door een ha merslag op het hoofd zijn getroffen. De teraardebestelling zal Woensdag middag te Spaarndam geschieden. Aan belangstelling zal het dan niet ontbreken, omdat de heer Melchior en zijn zuster, hoewei weinig deel nemend aan het openbare leven, zeer gezien waren. Omtrent de daders heeft men op dit oogenblik althans, nog niet de minste zekerheid. Als vaststaande moet worden beschouwd dat het er minstens twee moeten zijn geweest. Verschillende lezingen omtrent de toedracht van den afgrijselijken moord doen natuurlijk de ronde en ofschoon met zekerheid niets kan worden ge zegd, komt ons het volgende als het meest waarschijnlijke voor. Algemeen bekend was, dat broeder en zuster omstreeks halftien zich ter ruste begavendat was een vaste gewoonte. Doorgaans ging de heer Melchior vooraf nog een luchtje scheppen, waarbij hij dan tevens den hond uitliet. Wij onderstellen, dat de moordenaars dit wetend en daarmede rekening houdend, op dat oogenblik zijn binnengeslopen, den ouden heer hebben vervallen en op de bekende afgrijselij ke wijze hebben vermoord en daarop zijn gesneld naar de keu ken aan de acnterzijde der woning, waar juffrouw Melchior op het ge rucht afgaand, in handen viel der onverlaten, die haar worgden. Met ijzingwekkende koelbloedig heid zijn de kleeren der slachtoffers nagezocht en is daarop diefstal ge pleegd. Aan de schuld van Dirk Roza wordt nog getwijfeld, ondanks de ernstige vermoedens die te zijnen opzichte zijn gerezen. Ondanks zijn uitlatingen omtrent den heer Melchior, ondanks zijn bewering liever in de gevangenis te gaan dan in de Rijks werkinrichting te Hoorn, ondanks de merkwaardige aanwijzing der poli tiehonden, die alle vier naar zijn woning liepen, wordt nog niet ge loofd, dat hij de moordenaar zou zijn Een paar der honden liepen Zondag bij het onderzoek dicht bij de wo ning van Roza in de sloot daar tegenover langs den weg naar Spaarn- woude. Het vermoeden wordt daar door gewekt dat daar ter plaatse iets kan worden gevonden dat nadere aanwijzing kan geven. De justitie heeft evenwel Zondag vergund daar naar een onderzoek in te stellen en eerst Maandag heeft zij beve! gege ven de sloot af te dammen en leeg te pompen. Met belangstelling wordt nu uit gezien naar de resultaten van dit onderzoek. Als naar gewoonte worden ver scheidene zoogenaamd verdachte per sonen aangehouden en gehoord, doch resultaten gaf dit nog niet. Het bericht omtrent het vergaan van het Hollandsche stoomschip „Gama" is volgens „Soefartztidende" onjuist. Het schip is door een Duit- schen trawler naar Vardoe gesleept. De „Gamma" had in een storm het roer en den voormast gebroken. Menschenlevens zijn niet te be treuren. Zooals wij indertijd hebben medegedeeld heeft eenigen tijd ge leden de klompenmaker Derrey te Vaasrade, bij Heerlen, zijne vrouw met een bijl het hoofd ingeslagen, in tegenwoordigheid van zijn schoon dochter. De toedracht der zaak was als volgt: Toen de gebroeders C. de woning van den klompenmaker pas seerden, vernamen ze een ijsenlijken gil. Terugkeerend, zagen zij, dat D. een bijl liet vallen en wegvluchtte. De vrouw van D. had een vreeselijke wonde aan het hoofd en baadde in haar bloed. De slag was toegebracht met de punt van een zware klompenma kersbijl, dien zelfden morgen nog ge slepen. De wonde was tien centi meter lang en vijf diep, terwijl de bijl tot in de hersenen was gedron gen. Den dader had men sinds zijne afschuwelijke misdaad niet meer ge- zten. Alle bosschen in den omtrek werden afgezocht, doch alles was tevergeefs. Zaterdagvoormiddag werd hij echter door den gemeenteveld wachter van Heerlenheide gearres teerd en naar het cachot van Heerlen overgebracht. In den namiddag werd hij ter beschikking van den officier van justitie naar Maastricht overge bracht. De politie te Rotterdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen drie ijzerwerkers, allen te dezer stede woonachtig. Zij hebben Zondag ge tracht in een café aan de Hoogstraat te Rotterdam, een valsch bankbiljet van f40 in betaling te geven, meldt de „N. R. Ct." Zaterdagmiddag in de ouder lijke woning aan de Vinkenstraat te Rotterdam, stootte een 2jarig broertje zijn 4jarig broertje op de trap bij ongeluk met een traproede in het oog.Aanvankeiijk bleek de verwonding niet ernstig. De jongen ging naar huis en werd kort daarop bewusteloos. Hij is daarop nog denzelfden nacht overleden. In de Boompjes te Rotterdam geraakte een wielrijder die te dicht langs den waterkant reed, met zijn fiets te water, in de rivier de Maas. Na twee uur dreggen werd het lijk opgevischt. Een 9- jarige jongen te Rotterdam week voor een naderende tram uit en ge raakte onder een beladen handwagen. Een der wielen reed den knaap over buik en borst. In het ziekenhuis werd de jongen opgenomen, waar hij is overleden. Óp een stoomschip, liggende in het IJ te Amsterdam, viel een jonge man door een openstaand luik in het ruim. De ongelukkige kwam op het hoofd terecht en was onmiddellijk een lijk. Gisteren middag kantelde in den Buiten-Amstel ter hoogte van de Grensstraat te Amsterdam, een schuitje van een vletterman, doordat een elftal knapen die zich daarin bevonden om te worden overgezet, te veel aan een kant stonden. Allen geraakten te water doch werden door voorbijgan gers op het droge gebracht. Een löjarig meisje te Apeldoorn werd door een der wieken van een wind molen getroffen. Een ter hulp geroe pen geneesheer achtte haar toestand hopeloos. Uit de Hoogeveensche vaart te Meppel, heeft de politie, na een geheelen dag dreggen, het lijk opgehaald van een boerenknecht uit Zuidwolde die sinds Donderdag werd vermist. Sinds een paar weken werd te Arnhem een jonge kellner vermist. Zaterdagavond is zijn lijk uit den Rijn bij Driel opgevischt. Een reserve-luitenant der huzaren die Zaterdagnamiddag naar de samen komst der Veluwsche Jachtvereeniging zou gaan, werd bij den Kattenburg door zijn paard, dat door een auto schrok, afgeworpen. Hij kreeg een trap op de borst en brak een paar ribben bewusteloos is hij naar het Diaconessenhuis te Arnhem gebracht. Gisterochtend was zijn toestand iets gunstiger; het bewustzijn was terug gekeerd. Te Havelte hebben een paar ernstige jachtongelukken plaats gehad. Terwijl een jager schoot op een stuk wild, dat zich bij een wal bevond trof hij een arbeider die juist van achter dien wal te voorschijn kwam, in het oog. De getroffene is onmiddellijk naar Utrecht vervoerd. Den volgenden dag waren enkele jagers in het veld aan den Veendijk. Bij het klimmen over een hek ging het geweer van een jager uit Wan- neperveen, af. De volle hagellading trof een 21jarigen persoon die op 1 M. afstand stond, in den rug. Één long werd geheel doorboord. Zijn toestand is zorgelijk. Gisteren is te Utrecht een pastoor dood in zijn badkamer gevonden. Hij heeft blijk baar vergeten een gaskraan te sluiten en is door het uitstroomend gas, in het bad liggend, bedwelmd geraakt. Te Delfzijl zijn gisterennacht twee matrozen tengevolge van de duisternis in de Zeehaven geraakt. Een is gered, de andere is verdronken. In de Sarphatistraat te Amsterdam heeft gisteren half vier een werkman, die een wagen, waarop een heimachine vervoerd werd, begeleidde, een ijzeren bak op het hootd gekregen. De man is kort daarna overleden. Gisteren is de Brusselsche tentoonstelling gesloten. Het „H. v. A." wijdt een artikel aan deze ge beurtenis en zegt o. m.„De blij vende gevolgen der tentoonstelling zijn natuurlijk alleen voor Brussel zij omvatten het verrijzen eener nieuwe stadswijk, in de buurt van Solbosch ontstaan en die meer en meer volbouwd geraaktook het aanleggen van prachtige wegen, die zijn aangelegd en die de eigenaars zullen aanzetten meer en meer huizen te bouwen. Hetzelfde verschijnsel dus als te Antwerpen, na 1894, op het Zuid. Daar denkt men echter voorloopig niet aan. Vandaag gaan de gedachten alleen naar de sluiting der groote foor. De lichten worden uitgedraaid, de muzikanten gaan naar huis, de poorten worden ge sloten. Het is gedaan met de ten toonstelling van Brussel." In de Potsdammerstrasse te Berlijn is door een inbreker een on gelooflijk brutale moord gepleegd op de bewoners van een verdieping, die Zondagavond om 9 uur thuis kwamen. De vrouw kwam binnen en wilde het licht aansteken, toen zij een in breker bemerkte, die haar onmiddel lijk een revoivelkogel door het hoofd joeg. De man die het kind droeg, wilde zijn vrouw te hulp snellen, greep den moordenaar vast, maar kreeg een kogel in den mond. De moordenaar is ontvlucht, men heeft eenige hoop hem te vinden. De man is reeds overleden en men heeft geen hoop de vrouw in het leven te houden. Voor postzegelliefhebbers zij hier vermeld, dat thans de nieuwe Zuid-Afrikaansche 21 3 d. postzegel is uitgegeven. De postzegel toont den beeldenaar van koning George, aan de eene zijde staat de prijs vermeld met het Engelsche opschrit „Postage", aan de andere zijde met 't Hollandsche „postzegel". In een randschrift van den beeldenaar staat Unie van Zuid-Afrika in het Engelsch en Nederlandsch. In de hoeken be vinden zich de wapens der vier ver bonden koloniën. De postzegels zijn ook te verkrij gen bij den Hoogen Commissaris voor Zuid-Afrika, Victoriastreet 72, S. W. Londen. Het Duitsche vijfmastschip „Preussen", kapt. Nissen, van Ham burg naar Valparaiso bestemd, is gisterennacht in het Kanaal bij New- haven tijdens dikken mist in aanva ring geraakt met de van daar naar Dieppe vertrokken paketboot „Brigh ton", die met zware schade naar Newhaven terugkeerde. Van de„Preus- sen" werd gisterenamiddag op de hoogte van Bevezier geseind, dat het schip zwaar beschadigd was, doch beproefd zou worden te Dover bin nen te komen. De kapitein wilde daarna bij Dungeness voor anker gaan, doch in den juist opkomenden storm ging het anker verloren en werd het schip hulpeloos het Kanaal op en vervolgens bij Dover in de Corby Bay op de rotsen gedreven, 200 meter van het strand verwijderd. Het gelukte nog niet de bemanning van boord te halen, niettegenstaande hiertoe den geheelen nacht door de reddingbooten pogingen werden aan gewend. Vier stoomschepen liggen in de nabijheid van het schip, doch konden wegens de hevige branding evenmin hulp verleenen. Volgens de laatste berichten uit Dover nam de storm nog in hevig heid toe. Het schip moet als wrak worden beschouwd; het heeft reeds alle masten verloren en werd door de golven geheel op zij geworpen. Men had nog herhaaldelijk getracht de bemanning door m'ddel van rakeltoe stellen te redden, doch vruchteloos. De zaak Crippen. De terechtstelling van Crippen, welke heden zou plaats hebben, is uitge steld tot de volgende week Woens dag. De „N. R. Ct." heeft daaromtrent het volgende telegram van zijn Lon- denschen correspondent ontvangen Men vraagt zich af, wat achter dit uitstel steekt en denkt, dat wellicht een verzoek van Crippen'sadvocaten aan de regeering te Washington is gedaan, om ten zijnen gunste hier tusschenbeide te komen, en den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken voltrekking van het doodvonnis op te schorten, zoolang een verder onderzoek nog hangende is. Newton, Crippen's procureur, stelt een dergelijk uitvoerig verzoekschrift aan den minister van binnenlandsche zaken op, waaronder hij handteeke- ningen verzoekt. Hoofdzakelijk wordt er in betoogd, dat Crippen niet in overeenstemming met het recht be handeld is. Een naamgenoot van Crippen's advocaat, Tobin, verzekert in de New- York Herald, het bewijs te kunnen leveren, dat Belle Elmore gezond en wel heimelijk te Chicago vertoeft. Brand in een krank zinnigengesticht. Vrijdag avond heeft een noodlottige brand gewoed in het rijks-krankzinnigenge sticht te Brandon, in deCanadeesche provincie Manitoba, dat geheel uit brandde. Meer dan 600 patiënten waren in het gebouw toen de brand uitbrak en de meesten die het ge vaar beseften waarin zij verkeerden, deden heftige pogingen om te ont komen, trokken hun medeverpleeg- den mee of liepen hen onder den voet. De macht van bewakers was geheel onvoldoende om d verpleeg den in bedwang te houden en gerui- men tijd heerschte er een onbeschrij felijke verwarring. Verscheidene pa tiënten sprongen uit de hooge ven sters en verwondden zich ernstig. Zij die ontkwamen snelden de stad in onder een hevigen sneeuwstorm en ofschoon zij door een geheel leger van politieagenten en gewapende burgers worden gezocht, is een groot aantal nog niet teruggevonden. Het opsporen van krankzinnigen wordt onafgebroken voortgezet omdat zij de geheele stad in gevaar brengen. Andere verpleegden, die zich het niet bewust waren, bleven in het brandende gebouw. Er werden ver- verscheidene heldhaftige pogingen gedaan, zoowel door spuitgasten als oppassers, om de ongelukkigen te redden, maar toch moeten velen in de vlammen zijn omgekomen. Het aantal dooden is nog niet vastgesteld kunnen worden. De Parijsche bladen maken melding van een hoteldief, die zeer gevoelig bleek voor vrouwelijk schoon. Deze poëtische schavuit is, naar hij voorgeeft, een Duitsch ingenieur. Hij werd in hechtenis genomen in een hotel in de Avenue Victoria, op het oogenblik, dat hij in stomme bewon dering voor het bed van een slapende jonge dame stond. Hij was de kamer binnengedrongen om te stelen, doch hij had niets anders weggenomen dan een gouden vinger hoed en een bankbiljet van 100 pe seta's. Toen was zijn blik gevallen op het jonge meisje dat rustig lag te slapen. Hij bleef voor haar bed als belooverd staan. „Zij was zoo won derbaar schoon", verklaarde hij op het politiebureau, „dat ik aan niets anders dacht dan aan haar. Ik heb niet ge hoord, dat de deur openging, en ik heb ook niet gezien dat de moeder der schoone slaapster binnenkwam en alarm maakte. Had ik anders niet kunnen vluchten Maar ik was be- tooverd." Deze betoovering belette hem echter niet om, na zijn inhech tenisneming, een klein kunststukje uit te halen, dat een verbluffend effect maakte. De politie zocht naar den gou den vingerhoed en naar het bankbiljet zonder deze voorwerpen bij den arres tant te kunnen vinden. Eindelijk vond

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2