De Erfenis. BLOOKER's CACAO Woensdag 9 November DAALDERS Gemeentebestuur. BINNENLAND, Feuilleton, No 264 48e Jaargang. 1910, VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden DRANKWET.* Burgem. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 37 der drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van ALBERTUS HEIJDENS alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in perceel Zeilmarkt 8 dat van af heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het gevraagd verlof kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 8 Nov. 1910. Burg. en Weth. voornoemd, C A. KALBFLE1SCH, L. B. De Secretaris, W1TTEVEEN. Onze kustverdediging. De Belgische pers, en in deze vooral de heer Roland de Marès, schrijvende in de „Indépendance Beige", blijft zich ongerust maken over het voornemen van de Neder- landsche regeering om indien de Staten-Generaal met het aanhangige ontwerp meegaan de haven van Viis singen te versterken. Naar aanleiding van deze artikelen schrijft het „Hbl." Wij hebben al meer gezegd, dat men zich in België geheel ten onrechte ongerust maakt over onze plannen. De kustverdediging, die voorgesteld wordt, men moge er over denken zooals men wil, is tegen geen enkel land meer in het bijzonder gericht, en nog wel minder bedoeld, ook niet in het geheim, ten voordeele van eenige ander land. Dat een haven als die van Vlissingen, die een heele vloot kan bergen, versterkt behoort te zijn in een tijd waarin oorlogen helaas niet tot de onmogelijkheden behooren, spreekt vanzelf. En dat Antwerpen ligt aan een rivier, die haar monding heeft in ons land, is niet onze schuld. Het is waar, dat door Schelde-forten aan Engeland zou kunnen worden belet België in geval van oorlog te hulp te komen, doch zulk een te hulp komen van België door ons land heen, zou juist ook een schending van onze neutra liteit kunnen zijn, die wij niet zouden kunnen toelaten, zonder daardoor feitelijk partij te kiezen in een strijd, die ons wellicht in het geheel niet zou aangaan. Trouwens, Roland de Marès heeft éen zinnetje in zijn eigen stuk, dat hij op België toegepast en dat, door ons met volkomen recht op ons zelf toegepast, ons wel verplicht onze grenzen te versterken. Het luidt O— 11.) Maar toch, zij stond op en opende de deur, voor welke de heer Aldridge. stond, maar wien zij wegens de duisternis niet kon herkennen. Breng eens licht hier, sprak hij. Neen, blijf, vervolgde hij tot den koetsier; ik zal u betalen. En met deze woorden begaf hij zich in de kleine woonkamer. Maar het tooneel dat zich hier voor hem aanbood, viel hem zwaar op zijn hart en misschien ook op zijn geweten want in plaats van verder voorwaarts te gaan, bleef hij in de deur staan. Daar was waarlijk de armoede in al haar naakt heid te zien. Hij en Lane warén te samen het leven begonnen, maar welk eene tegenstelling bood thans hun beider lot aan 1 De een had zoo veel geld, dat hij inderdaad niet wist wat hij er mee zou beginnen, maar de KOFFIEisduurdergeworden,doch H kost nog steeds fl.50 per bus van 1 Kilo (2 pond). Kleinere bussen naar verhouding. „c'est la violation de notre frontière, sous quelque prétexte que ce soit, que nous avons a empêcher si nous ne voulons nous exposer au soupgon monstrueux d'une tacite complicité avec l'un ou l'autre des belligérants aux prises et, par confre-coup, aux conséquences politiques que pourrait avoir la preuve manifeste de nolre impuissance a nous défendre." Zoo is het. Voor België en voor Nederland. De Eerste Kamer-vacature voor Zeeland. „Zelandia" betoogt in een breed uitgewerkt artikel, dat alles er voor pleit den Eerste Kamerzetel voer Zeeland,opengekomen door het ontslag nemen van den heer Godin de Beau fort, aan een katholiek toe te wij zen. De beide Zeeuwsche zetels werden tot dusver door anti revolu- tionnairen bezet, terwijl de katholieken in Zeeland nagenoeg even sterk zijn als anti-revolutionairen en chris telijk historischen samen. In alle provinciën met rechtsche meerderheid heeft men met de katholieken rekening gehoudenzoo is dan ook voor Utrecht een der twee rechtsche zetels ingenomen door een katholiek. Moge dit voorbeeld dan ook, nu er een open plaats gekomen is, door Zeeland gevolgd worden. Ongevallenverzekering-Zeelieden. Tot den minister van landbouw enz. is een adres gericht door de vereeni- ging van machinisten ter koopvaardij, te Rotterdamde zeevisschers-ver- eeniging „Vrede en Welvaart", te Vlaardingende Rotterdamsche zee- mans-vereeniging „Volharding" en den Noordzeeharingvisschersbond te Ter schelling, waarbij adr. aandringen op spoedige openbare behandeling van het wetsontwerp ter verzekering van de geldelijke gevolgen van ongevallen voor zeelieden. Volgens hen maken ander bezat geen shilling om een emmer kolen te koopen om er zijne verkleumde ledematen aan te warmen, en toch war de rijke man, naar alle waarschijnlijkheid, de ongelukkigste van beiden. Mijnheer Aldridge riep Lane en hief zich in verwondering op van zijn stoel. Geef dit aan den koetsier, sprak Aldridge tot Mary, terwijl hij haar eenig geld overhandigde. Hebt gij geen kolen? Neen, mijnheer! Nu, koop dan kolen, en stook het vuur wat op. Koop maar eene goede portie. Hier hebt gij geld Daar de kolen naast de deur te krijgen waren, knapte er spoedig een gezellig vuur op den rooster. Lane schoof zijn stoel naar den vuurhaard, en strekte zijne dunne vingeren uit naar de welkome vlam. Ik wist niet dat gij het zoo kwaad had, merkte Ephraim Aldridge aan. Wij leven alleen van hetgeen Mary verdient, en naaldenarbeid wordt zeer slecht betaald, hernam Lane. Ja, het is soms in het geheel niet te krijgen. Ik hoop dat de heer Jonas de groote gevaren, waaraan de zee lieden van alle bedrijfscategoriën bloot staan, tegen de geldelijke gevolgen tot een dringende noodzakelijkheid. Adressanten herinneren er aan, dat het ministerie-de Meester het wetsont werp indiende, dat door den tegen- woordigen bewindsman werd overge nomen. Het onderzoek der afdeelingen van de Kamer schijnt te hebben plaats gehad en gewacht wordt thans op het antwoord van den minister op het afdeelingsverslag. Kerk en Staat. In de „Stand." is een hoofdartikel opgenomen, waarin er op wordt aan gedrongen, dat bij een eventueele grondwetsherziening ook het hoofd stuk over den godsdienst en vooral art. 171, rat handelt over de rijks subsidies voor de tractementen der leeraren, zal worden herzien. Drieërlei, zegt het blad, moet hierbij in het oog worden gehouden: lede vraag, of, in 't algemeen, de overheid gehouden is de kerken van leeftocht te voorzien 2e de heel andere vraag, of rechten der kerken, ontleend aan het verleden, tegen de overheid in het geding kunnen worden gebracht, en 3e of al dan niet de regel van het ge lijke monniken, gelijke kappen door de bestaande regeling wordt geschonden. De „Standaard" wijst er op, dat vooral het laatste in de christelijke pers aan de orde is gesteld en zegt o.m.Daartoe werd geconstateerd, dat een 400.000 inwoners behoorden tot een bond van kerken, die buiten den goudregen van art. 171 siond, en ge wraakt het onrecht dat dit Vu van onze landsbevolking; door de wet ge noodzaakt werd, met alle overige be lastingbetalers, de gelden op te bren gen, waaruit de tractementen en an dere emolumenten der overige kerke lijke dienaren gekweten werden, iets, waarvan hun alle profijt ontging. Dit één-veertiende der bevolking telt niet dan bij hooge uitzondering enkele rijken onder zich, en bestaat voor verreweg het grooter deel uit de klasse der kleine burgerij en der ar beiders. Toch heeft deze groep met de grootste inspanning van krachten sinds 1834 den strijd om de existen tie volgehouden, en niet alleen zelve in alle kosten van haar kerkelijk bud get voorzien, maar ook zelve haar kerken gebouwd En het was in verband hiermede, dat onder deze groep zoo diep het onrecht werd gevoeld, schuilend in het harde feit, dat men, alvorens deze groep in eigen kerkelijke behoefte kon voorzien, haar eerst nog in den vorm van belasting de zuurverdiende pen ningen afnam, die aan de veel mach tiger kerken in den lande als bijdrage van den staat werden uitgekeerd. Hier sprak een onrecht, dat zoo diep in- zich wel bevindt. De heer Aldridge gaf geen ant woord, maar zat zwijgend op zijn stoel en staarde in het vuur. De hoeken van zijn mond waren neer getrokken zijne lippen trilden, en de tranen kwamen hem in de oogen, toen hij dacht aan al wat hij aan dien ondankbaren neef had verkwist, aan die slang, die hij aan zijn boezem koesterde, terwijl de eenige vriend, die hij ooit bezat, gebrek leed. Mary is een voortreffelijk meisje, voer haar vader voort en zij heeft een verstand, dat boven hare jaren gaat. Gedurende mijne ziekte ver pleegde zij mij dag en nacht, en in weerwil dat zij daardoor een hard leven heeft gekregen, is toch het arme ding zoo geduldig als een lam. Dikwerf wensch ik dat ik maar dood was, dan stond ik haar niet in den weg, en dan kon zij beter voor zich zelve zorgen. De heer Aldridge bleef in dezelfde houding zitten en bewaarde het stilzwijgenmaar toch, een paar tranen ontglipten aan zijne scheme rende oogen en rolden langs zijne holle, bleeke wangen. Hij waagde het sneed. En we voegen er bij, nog al toos zoo diep insnijdt. Immers de predikanten van deze groep hebben zich, met een toewijding, die boven onzen lof is, jaar in, jaar uit, de grootste ontberingen getroost om van hun gering tractement rond te ko men maar ieder voelt dan toch, hoe bitter hard het juist zulken leeraren vallen moet, van hun schamel deel nog mee te moeten offeren voor de tractementen van andere kerken. Voor den eeredienst wordt onge veer één honderdste van ons geheele budget betaald, en van dit budget omstreeks éen twintigste uit de di recte middelen, leder belastingbetaler uit deze groep, en zoo ook elk pre dikant, kan dus op een gulden af narekennen, hoeveel van hetgeen hij betaalde aan andere kerken ten goede kwam. De eedsquaestie. Gisteren deed de Hooge Raad uit spraak in de bekende zaak van den eedsweigeraar Hoogland, die, naar men weet, tot de R.-Kath. kerk behoort. De Hooge Raad besliste, dat, waar de wet den getuigeneed verlangt, afgelegd naar de wijze der gods dienstige gezindheid en onder ge zindheid de wetgever blijkens de historie kerkgenootschap heeft ver staan, Hoogland den eed had moeten afleggen en casseerde mitsdien het arrest van het Amsterdamsche Hof, met verwijzing der zaak naar het Hof te Arnhem. Het noodwetje, door den minister van justitie ingediend, blijkt dus formeel voldoende. Iets anders is, of, nu ons hoogste rechtscollege heeft uitgemaakt, dat zij, die tot een kerk genootschap behooren, dat den eed verbiedt, in elk geval den eed hebben af te leggen, ingevolge de thans nog dwingende wet, niet in dubbele mate de behoefte aan wetswijziging in dit opzicht wordt gevoeld. („Vad.") Prof. J. D. van der Waals. De Academie der Wetenschappen te Stockholm besloot in haar Zater dagavond gehouden vergadering den Nobelprijs voor physica van dit jaar, ten bedrage van frs. 193,360, toe te kennen aar. professor J. D. van der Waals, te Amsterdam, voor zijn wer ken over den toestand van gassen en vloeistoffen. Prof. P. van der Burg. f Betrekkelijk onverwacht is gisteren morgen te Hof van Delft op 69-jari- gen leeftijd overleden prof. P. van der Burg, hoogleeraar in de mecha nische technologie aan de Technische Hoogeschool. De overledene had aan vankelijk de militaire loopbaan ge niet te spreken, opdat de kramp, die in zijne borst opwelde, niet in ver zuchtingen en andere teekenen zou losbreken, iets waarvoor zijn norsche in zich zeiven gekeerde gemoedsaard terug schrikte. Lane wendde nu nog eenige pogingen aan, om het gesprek aan den gang te houden, maar toen hij zag dat alles zonder eenig gevolg bleef, verzonk hij ook in een diep stilzwijgen. Had de arme zieke kunnen lezen in de gedachten, die zijn bezoeker gedurende die oogenbiikken door de ziel gingen, dan had hij ontwaard, hoe deze medelijden gevoelde met den toestand van zijn ouden vriend, en berouw er over, dat hij hem onder het masker van rechtvaardig heid zoo hard had behandeld. Al dridge dacht er nu slechts aan, om alles in het toekomende te herstellen. Gerechtigheid dacht de heer Al dridge, hoe kan de mensch, die slechts de oppervlakte der dingen beschouwt, ooit hopen rechtvaardig te zijn Gij hebt waarschijnlijk ook niets te eten vervolgde hij, plotseling het stilzwijgen afbrekende. Ik geloof, dat er nog een stuk kozen en trad op 16-jarigen leeftijd in dienst als kanonnier. In 1882 ver liet hij als kapitein der artillerie het leger, om eerst tijdelijk, en na 1883 definitief op te treden als hoogleer aar aan de toenmalige Polytechnische School. Zijn 25 jarige werkzaamheid bij het technisch onderwijs werd in 1907 met veel luister gevierd. De ontslapene was ridder van den Ned. Leeuw en van de Eikenkroon. Een langdurige ziekte ging aan zijn ver scheiden vooraf en het herstel, dat zich aanvankelijk aankondigde, is uitgebleven. Militaire berichten. De minister van oorlog heeft be paald, dat het verleenen van vergun ning tot het gebruik van militaire schietbanen door niet tot het leger behoorende lichamen en personen, alsmede het verleenen van vergun ning tot het gebruik van militaire oefeningsterreinen door weerbaar- heidsvereenigingen aan de bevelheb bers in de militaire afdeelingen wordt overgelaten. De verzoeken tot het verkrijgen van die vergunningen moeten worden ge richt tot de betrokken plaatselijke of garnizoens-commandanten. De minister van oorlog heeft aan de commandeerende officieren van de korpsen der landmacht, gedeelte lijk uit militie samengesteld, als zijn verlangen te kennen gegeven, dat de vereischte inlichtingen omtrent het gedrag der betrokken miliciens ad- spirant kaderleden worden ingewon nen vóórdat zij in opleiding voor kadervorming komen. Lotisico. Naar aanleiding van de circularevan „Lotisico" verscheen onlangs in een der bladen een advertentie waarin polishouders van „Lotisico", die be reid waren zich te vereenigen ten einde hun belangen te behartigen, verzocht werden hun naamkaartje in te zenden. Door den steller dier ad vertentie, den heer W. Sutherland, van Den Haag, werden tegen Zon dagmiddag de polishouders ter ver gadering in café „De Karseboom" te Amsterdam opgeroepen. Deze bijeen komst, die druk was bezocht, werd geleid door den heer Sutherland, die in zijn inleidend woord er op wees, dat het voor de belangen der polis houders noodzakelijk was, dat zij zich vereenigden en de grieven, die er tegen de directie van „Lotisico" bestaan, uiteenzetten. Algemeen was men voor het op richten van een bond ter behartiging van de belangen van polishouders van „Lotisico". Er werd een voor- loopige commissie benoemd, bestaan de uit de heeren W. Sutherland, Den brood in huis is, antwoordde Lane. Roep het meisje, hernam Aldridge, en laat haar iets te eten voor ons halenEn veel en van het beste. Hoort gij, Mary? voegde hij er bij toen deze aan de deur verscheen. Hier is geld. Ik heb nog genoeg over, antwoord de zij, van hetgeen gij mij voor de kolen hebt gegeven, en te gelijk trok zij haar hand terug. Neem maar aan, neem maar aan 1 herhaalde Aldridge, die nu voor de eerste maal in zijn leven begon te begrijpen, dat de waarde van het geld eenig en alleen afhangt van de manier, waarop het gebruikt wordt. Neem dit geld en koop er voor wat gij noodig hebt. Wanneer trok hij ooit de hand terug, als ik hem geld aanbood dacht hij, terwijl da aan genomen neef weer voor zijn geest trad. Mary ging nu een oogenblik uit en nadat zij de tafel had voorzien van levensmiddelen, werd zij weder uitgezonden om een warmen doek en andere artikelen te koopen, die zij noodzakelijk voor zich zelve be hoefde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1