Gemengd Nieuws» BUITENLAND. J vereeniging. Juridisch wordt het dan onverschillig, als dat overleg vast staat, wie van de twee het misdrijf feitelijk gepleegd heeft. Het O. M. wees ten slotte op het helsche en satanische van het middel, dat deze beklaagden hebben aange wend om hun voornemen mogelijk te maken en op de omstandigheid, dat beide recidivisten zijn. Het requisitoir strekte tot veroor deeling van bekl. P. tot 12 jaar en van bekl. Imke B. tot 15 jaar gevan genisstraf. Wegens poging tot moord op zijn vrouw is O. v. V. door de Ulrechtsche rechtbank veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. De eisch was 6 jaar. Een bewoner van de Weerdjes- straat te Arnhem, die in den afge- loopen nacht laat thuis kwam, wilde de deui van zijn kantoor openen, maar bevond, dat die tegengehouden werd aan de andere zijde. Aan den persoon, die zich daar bevond, ge lukte het, den sleutel om te draaien, waarna hij een raam open schoof en de straat op vluchtte, vergeefs na gezet door den huisheer. Inmiddels was door diens roepen zijn vrouw ontwaakt, die de politie telefoneerde. Deze kwam, vond in den kelder een jas, pet en schoenen en gaf een speurhond lucht, die haar onmid dellijk naar een huis in Doorzicht voerde, waar een 17jarige jongen, ondanks zijn ontkennen, gearresteerd werd. Vermist was slechts een klein bedrag aan geld uit een geforceerd schrijfbureau. Door de zorgen der polite te Bergen-op-Zooni zal aan haar ouders die in het zuiden van België wonen, worden teruggegeven een meisje, dat 11 jaar geleden doof kermisreizigers aan haar ouders werd ontroofd en in een woonwagen te Berge n-op-Zoom werd gevonden. Het kind is thans 13 jaar. Opmerkelijk is het, dat de eigenaar van den bewusten woon wagen dezelfde is, bij wien ook de jongen werd gevonden, die doorzijn dorpsgenooten en familieleden te Sliedrecht werd herkend, over welk feit in de pers zooveel te doen was. Een zeldzaam jubi leum. Het echtpaar Verbeek te Amsterdam hoopt Vrijdag a. s. den dag te herdenken dat zij 62 s jaar geleden in den echt werden verbon den. De heer Verbeek is de oudste ouderling in jaren en in dienst bij de Ned. Herv. gemeente te Amster dam Mevrouw Verbeek—Smit is nog zeer kras voor haar ruim 87 jarigen leeftijd. Donderdagmiddag had op de reede van Texel een ongeluk plaats dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Bij de pogingen tot het boven water brengen van een dezer dagen aldaar gezonken stoomsloep van de „Piet Hein", geraakte een sleeptros in de schroef van dit schip en werd dientengevolge de daaraan gesleept wordende vlot omgetrok ken waardoor de zeven opvarenden, ond'er wie een luitenant ter zee, twee matrozen en vier zeemiliciens, te water geraakten. Dank zij de snel aangewende reddingsmiddelen mocht men er in slagen allen behouden binnen boord te krijgen, sommigen echter met groote moeite. Een 17 jarige jongen te Zuid- wolde ging gisteren per fiets naar de markt te Meppel. Hij is niet weer thuis gekomen en daar zijn fiets aan den waterkant is gevonden, vermoedt men dat hij te water is ge raakt en verdronken. Gistermor gen had een ongeluk plaats in het aog niet voltooide St. Autonius-gast- huis te Utrecht. Door 't niet in orde zijn van den steiger en't wippen van een paal, vielen een 4-tal werklieden door den koker van den lift. Per telephoon werden eenige geneeshee- ren ontboden, die constateerden dat een tweetal verwonden aan rug en beenen naar het St. Andreasgesticht moesten worden vervoerd een ander had een paar kwetsuren aan de hand opgeloopen, terwijl een vierde ge heel ongedeerd bleef en zijne werk zaamheden weder kon hervatten. Een 72 jarige weduwe te Steenwijk is tengevolge van de duisternis te water geraakt en verdronken. Een werkman te Groningen is bij het voortduwen van een handkar gevallen. Een halfuur daarna overleed de man aan de gevolgen. Aan boord van een stoomschip te Zaandam viel een zwaar stuk hout omlaag en trof een bootwerker die daardoor zeer ernstig aan het hoofd werd verwond. De man werd naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Eentreinidylle. Het volgend avontuur beleefden eenige reizigers op de lijn tusschen Kleef en Duisburg. Het was 's morgens zeven uur, juist had de trein het station Caljar verlaten en stoomde langs het plaatsje. Opeens stond de trein stil bij het hotel „Zum Ritter Wat nu Dit is toch geen halteplaats, mokten de reizigers en allen stoven naar het coupéraamje orn te zien, wat er te doen was. Daar leunde een jongen, leerling van de „Realschule wijd uit het raampje naar buiten en riep „Muter, ich habe meine Hefte vergessen Eenige oogenblikken latar kwam uit een huisje, tegenover de spoorbaan gelegen, een moedertje aangesneld met eenige boeken en schriften in haar hand, liep naar het tuinhek en reikte over de omheining heen aan een conducteur de boeken en schriften over. De treinleider nam ze met een „Danke schön aan. De conducteur toog nu naar den vergeetachtigen Schiiler en met een vriendelijke „Bitte" gaf hij hem de schoolboekjes over. Direct daarna klonk het fluitje, en de trein zuchtte verder. Donderdagavond werd een dame op de Schiekade te Rotterdam, ter hoogte van denProvenierssingel door n straatroover beroofd van een tasenje met eenig geld. Een agent van poli tie die juist uit de tegenovergestelde richting kwam, zette den roover na en mocht er na een lange drijfjacht in slagen hem in de Pieter de Raad- straat re grijpen. Het taschje me geld werd in de Proveniersstraat teruggevonden. Een correspondentie-bureau meldt dat in Antwerpen een verdacht ziektegeval werd geconstateerd. Men vreesde aanvankelijk met een geval van pest te doen te hebben, doch het bacteriologisch onderzoek heelt met volkomen zekerheid naar men uit betrouwbare bron mededeelt uitgemaakt, dat men hier te doen heeft met een geval van cholera, ue strengste voorzorgsmaatregelen zijn genomen om uitbreiding te voorkomen. Personen met den patiënt in contact geweest zijnde, zijn geïsoleerd. Ue geheele straat wordt ten strengste bewaakt, om het gevaar van versprei- ding der ziekte met alle kracht te fnuiken. De officieele sluiting der ten toonstelling te Brussel is onherroepe lijk vastgesteld op Maandag a.s., November. Het comité, aan de laatste ten- toonstellingsdagen zooveel mogehjk luister wenschende bij te zetten, heeft voor Zondag en Maandag, een pracht vol feestprogram samengesteld. Zondag 6 November, zal ten 9 k ure 's avonds, een groot, schitterend vuurwerk afgestoken worden op he sportpleindit vuurwerk zal het grootste en schoonste zijn dat men ooit te Brussel heeft aanschouwd. Maandag 7 November, zullen muziek korpsen zich doen hooren in de ho vingen, van 5 tot 9 ure's avonds zal een groote karnavalsstoei, ingericht met de medewerking der krijgsmu- ziekkorpsen, de prachtig verlichte hovingen kruisen. Na afloop van dien stoet wordt de tentoonstelling voor goed gesloten. Alle abonnements kaarten en kaarten van vrij verkeer, met uitzondering der kaarten van de tentoonstellers, der commissarissen en van de pers, zijn van 8 November af vervallen. Het publiek zal echter nog toegang hebben tot de tentoon stelling, van 8 tot 12 November, van 9 ure 's morgens tot 3 ure namiddags, tegen een toegangsrecht van 2 fr., ten einde den tentoonstellers in staat te stellen hunne goederen op te ruimen. Er is kans dat dezer dagen een uitsluiting van 50 tot 60000 arbeiders bij de Duitsche schoenenindustrie zal plaats hebben. Sedert eenige weken staken te Dresden ongeveer 1000 arbeiders in 10 schoenenfabrieken. Daar de arbeiders aan de aansporing uiterlijk Donderdag jl. den arbeid te hervatten niet hebben voldaan, heelt de plaatselijke afdeeling van den Bond van Duitsche schoenenfabri- kanten bij het hoofdbestuur een voorstel ingediend tot een algemeene uitsluiting der georganiseerde schoen makers. Dezer dagen zal, waarschijn lijk te Berlijn een vergadering van afgevaardigden van den Bond plaats hebben, waar zal worden beslist over dit voorstel. De stakers verlan gen loonsverhooging. Het Moabiter Pr9.clrs; 9 November begint te Berlijn het eerste proces met betrekking tot de onlusten in Moabiter. Beklaagd zijn een twintig man, die wegens and- vredebreu'--, v,-rza tegen het staats gezag of beltediging van ambtenaren vervolgd worden. 17 November be gint een tweede procp, weer tegen een 20 personen. Het O. M. deelde den beklaagden mee, dat het bq de vervolging zich stelt op het stand punt, dat de onlusten door de soci aal-democratische partij georganiseerd zijn. Het bewijs wordt o.a. hierin gezien, dat in Moabit dezelfde uit roepen gehoord zijn als bij de door de sociaal-dem. partij georganiseerde kiesrecht-manifestatie, 'n Zwak argu ment dunkt ons. Verder wordt ver wezen naar een artikel in de „Vor- warts", waarin gezegd werd dat de politie zich tot de socialisten had moeten wenden, en dat de ore zonder sabelhouwen sneller hersteld was. De verdediging wil tegen de beschuldiging der soc.-dem. partij een omvangrijk tegenbewijs-materiaal aanvoeren. De vliegenier Mac Curdy heeft plan heden met zijn biplane op te stijgen vanaf het dek van den mail- stoomer „Kaiserin Auguste, Victoria", wanneer dit schip zich op 50 mijl afstands van de haven van New-York bevindt, om dan naar de stad te vlie gen. Leger- en ook vloot officieren zullen bij deze hoogst belangrijke maar gevaarlijke onderneming tegen woordig zijn. Op last van het Ameri- kaansche departement van marine zal een flottille torpedobooten op het traject kruisen. Voor den ranloop welke de biplane noodig heeft, is op het voordek van de mailboot een speciaal platform ingericht. Het sociaal-democratische or gaan in de stad Breslau schrijft een en ander over de sociaal-democrati sche prinses Pauline van Wurtem- berg. De prinses was de gade van den onlangs overleden arts dr. Willem en zij is aangesloten bij de S. D. partij. Zij is indertijd met den „bur gerlijken" arts gehuwd, nadat zij hem hem had leeren kennen en liefheben aan het ziekbed harer moeder, en na tuurlijk is het huwelijk voltrokken onder {protest van de Wurtemberg- sche koninklijke familie. De jonge doktersvrouw heeft zich terstond aan sociale en hygië nische vraagstukken gewijd. Maar vooral geeft ze om politiek en vaak ziet men haar in de sociaal-demo cratische bijeenkomsten, waar zij zelfs aan debatten deelneemt. Zij houdt ook zeer veel van den schouwburg. Zij is een merkwaardige verschijning altijd in het zwart, op de kortgeknipte haren een mannenhoed en sandalen aan de voeten. Niet waareen prinses zooals ze niet veel voorkomen Graham White over het vliegen. De jonge Engelsche aviateur Graham White, die door zijn stoutmoedige verrichtingen gedurende de vliegweek van Belmont Park bij New York in de rij der eerste vlieg kunstenaars getreden is en als win naar van den Gordon Bennett-prijs voor zijn vaderland het „blauwe lint der luchten" veroverde, publiceert in „Pearsons Magazine" een artikel over de vliegsport, waarin hij zich bezig houdt met de kwestie, wanneer de vliegmachine in algemeen gebruik zal zijn, evenals thans de auto. Zijn optimistisch antwoord luidt „Binnen tien jaar", hoewel hij niet gelooft, dat deze zegepraal met het tegenwoordige type van vliegmachines behaald zal worden. Heden ten dage is de aeroplane voor algemeen ge bruik nog te gevaarlijk, maar in tien jaar zullen wij zeker een machine bezitten, die, wat haar veiligheid betreft, veel minder van den motor afhankelijk zal zijn, dan de vlieg machines van tegenwoordig. Het leeren van de vliegkunst is, volgens Graham White's bewering, lang niet zoo moeilijk ais de leek het zich in den regel voorstelt en in geen geval lastiger, dan het sturen van een auto. Deze uitspraak mag echter natuurlijk niet worden gege neraliseerd. in den grond hangt alles af van de geschiktheid en den aanleg van den leerlinge De beginneling zal den onderwijzer niet kunnen ontberen. De gevallen, waarin iemand alleen vliegen leert, zullen altijd uitzonderingen blijven. Graham White was zelf trouwens zulk een uitzon dering. Hij vertelt, hoe hij naar Pau trok om bij Blériot in de leer te gaan. Blériot had het zeer druk en kon in de eerste dagen geen tijd vinden, zich met mij bezig te houden. Daar om nam ik op een goeden dag zijn toestel in beslag en vloog. Het was mijn eerste vliegtocht en deze duurde dadelijk veertig minuten. Bo vendien is het vliegen minder een zaak van de zenuwen, dan men denkt We! moet men koelbloedigheid trach ten te verwerven, die soort van koelbloedigheid, welke in en critiek oogenblik onverwijld instinctief het vereischte doet. Vervolgens legt Graham White een verklaring af, die leeken verrassen moet. Op grond van zijn ervaring, meent hij te mogen volhouden, dat het vliegen van het duizeligheidsge- voel volkomen onafhankelijk is. „Het is wonderlijk", zegt hij, „dat iemand die bij het kijken in een afgrond of van een hoogen toren aanvallen van duizeligheid krijgt, in de vliegmachine ook in de grootste hoogten der atmosfeer geheel vrij daaivan blijft. Ik zelf kan niet van een steilen rots naar beneden zien, ik word onmid dellijk duizelig, maar in de aero plane heb ik geen enkele maal last van duizeligheid gehad. Het is een door en door onjuiste voorstelling, dat de vlieger een bij zondere daad verricht. Daarom geloof ik ook stellig, dat iedereen vliegen zal, wanneer de vliegmachine eerst verbeterd is. En er bestaat geen heer lijker manier van reizen, dan door de lucht. De rustige, glijdende beweging der machine, dat wonderbare gevoel, door de atmosfeer te varen, houdt het be wustzijn van gevaar verre. Bovendien is het veiliger in groote hoogte vlie gen, dan in de „diepte". Op een hoogte van verscheiden honderden meters heeft men meer ruimte voor de ver eischte manoeuvres, wanneer men zich plotseling genoodzaakt mocht zien om te landen. Bij geringer vlieg hoogte ontbreken bij het een of ander incident tijd en ruimteeer men het denkt, is men op den grond. En even als de groote hoogte, doet ook de groote snelheid de veiligheid toene men, want hoe sneller men vliegt, des te minder is men aan de gevaren der luchtstroomingen blootgesteld. Tegenwoordig staan aan de uit breiding van de vliegsport, behalve de technische moeilijkheden, nog andere in den weg, bovenal de enorme kosten. Men moet er een heel per soneel van mechaniciens op na houden. Graham White heeft er alleen vijftien in zijn dienst. Daarbij komen nog de kosten der machine, een ronde f 18.000, de transportkosten enz. Vooral het vervoer per spoor levert groote moeilijkheden op. In heei Engeland bestaan er nog geen tien spoorwagens, die groot genoeg zijn om een tweedekker op te nemen. Men is verplicht, de machine uit elkaar te halen en dat eischt arbeid, tijd en loon. Mear Graham White is overtuigd, dat al deze bezwaren spoedig minder zullen worden. FRANKRIJK. De ministerraad Heeft gisteren de ministerieele verklaring besproken. Daarbij bleek het, dat er volmaakte homogeniteit van opvatting bestond tusschen alle ministers. Men meent dat de verklaring zal loopen over een kiesrechthervorming, admi nistratieve hervormingen en hervor mingen bij de rechterlijke macht, voorts over de landsverdediging, de neutrale school en de oplossing welke men den Kamers zal voorstellen ten einde den onafgebroken gang van den openbaren dienst te verzekeren, welke een levensquaestie is voor alle takken van werkzaamheid en daarbij de wettige belangen van de arbeiders en alle categoriën van beambten bij die diensten te beschermen. De ontwerpen door de vorige regeering voorgenomen zullen worden behouden of opnieuw ter hand geno men. De regeering zal de ingediende wetsontwerpen handhaven en er nieuwe indienen, o.a. betreffende de burgerlijke bevoegdheid der vakver- eenigingen, de organisatie van voor- schotkassen voor de arbeiders, het arbeidscontract, de vorming van een kapitaal door werkgevers en arbeiders, waarbij den arbeiders een wettig aan deel in de winst wordt verzekerd. Bij de radicale bladen die ook het vorige kabinet gunstig gezind waren, vindt het nieuwe kabinet vriendelijke ontvangst. De „Action" schrijft„Wanneer Laffere, Maurice Faure en Puech besloten hebben medewerkers van Briand te worden, hebben zij dit ge daan omdat zij er van overtuigd zijn, dat de neutrale republiek door de sociale republiek moet worden aan gevuld." De „Petite Republique" meent: De mannen wier medewerking Briand verzocht heeft, toonen hoe machteloos de tegen hem geuite laster is. De leden van het nieuwe kabinet zijn voor het meerendeel beproefde demo craten en republikeinen." De gematigde bladen laten zich over het nieuwe kabinet tamelijk welwillend uit, maken echter voorbe houd, wat betreft de benoeming van Lafferre. De „Figaro" zegt„Men zal ons moeilijk doen gelooven, dat Laffere de ware man is voor een ministerie, dat de maatschappelijke orde verde digt. De rol, welke hij als grootmees ter der vrijmetselaars in de aangele genheid der fiches heeT gespeeld, scheen niet geschikt hem een porte feuille te verleenen op een oogenblik dat men wellicht van het leger een krachtsinspanning tegen de dreigende omwenteling zal moeten verlangen. Intusschen moet men toegeven dat Briand een duurzaam ministerie al leen kan vormen met de leden der republikeinsche meerderheid en Laf fere is, hoe lreurig het ook moge klinken, een der invloedrijkste leiders der radicaal-socialisten. Het voor naamste is, dat de ministers allen trouwe vrienden zijn van Briand, met wiens ideeën zij het eens zijn en wiens moed en eerlijkheid zij er kennen." De royalistische „Gaulois" schrijft spottend„Briand heeft Gambeila waarlijk geen concurrentie willen aandoen. Hij heeft geen „groot mi nisterie" gevormd." Jaurès kenschetste in de „Humanité" het ministerie met de woorden„Uiter ste reactie, uiterste middelmatigheid De Combistische „Rappèl" ver klaart „Briand heeft door de samen stelling van zijn kabinet getoond, dat hij tot eiken prijs de vrijheden van de arbeiders wil vernietigen." DU1TSCHLAND. De Tsaar van Rusland kwam gisterenmorgen aan het station Wildpark te Berlijn aan, door den keizer, de aanwezige prinsen en den rijkskanselier aan het station begroet. Bij het aankomen van den trein speelde de muziek het Russische volkslied. De beide keizers omarm den elkaar en kusten elkaar herhaal delijk. Daarna stelde de keizer aan den Tsaar voor, de aanwezige prin sen, den Rijkskanselier en het gevolg, Onder de aanwezigen werden op gemerkt de ministers von Kiderlen- Wachter, von Heeringen en von Tirpitz. De Tsaar onderhield zich vriende lijk met elk der heeren. Geëscorteerd door het regiment Garde-du-corps reden toen de monarchen naar het Neues Paleishet langs den weg geschaarde publiek begroette de vorstelijke personen hartelijk, waar voor de beide keizers vriendelijk dankten. De keizerin en de prinsessen wachtten den Tsaar op de Schelpen zaal. Hier had de groote ontvangst plaats. Voor het Neues Palais inspecteer den de beide keizers de eerewacht, die voor hen defileerden, gevolgd door alle troepen die langs den weg „en haie" hadden gestaan. De keizer en de keizerin geleidden den Tsaar naar zijn vertrekken, en bleven daar eenigen tijd met hun gast. Later had een familiediner plaats, waaraan alle prinsen en prinsessen deelnamen. De oficieuse Peterburgsche „Ros- sija" betoogt in een artikel over de ontmoeting der beide keizers, dat de samenkomst niet beschouwd moet worden als een op zichzelf staande gebeurtenis, vallende buiten het al gemeene kader der Russische-Duit- sche betrekkingen, maar wel als een nieuw, tastbaar bewijs voor het voortbestaan der historsche tradities, door welke niet alleen de vorstelijke huizen, maar ook Rusland en Duitsch- ladd verbonden zijn. De vriendschappelijke betrekkingen hebben diepe wortels geslagen inde volksziel der Russen en Duitschers. En dat verzekert misschien beter dan schriftelijke verdragen, ook voor de toekomst, de samenwerking van beide regeeringen tot behoud van den vrede in Europa. PORTUGAL. Volgens een bericht uit Lissabon, aan de „Temps", is de voorloopige regeering bezig met het onderzoeken van de huwelijksover eenkomst tusschen koning Luiz 1 en koningin Maria Pia, om vast te stel len, welke bezittingen als particulier eigendom van de koningin, die zooals men weet, naar Italië is teruggekeerd, kunnen gelden. Volgens die overeenkomst zou Victor Emmanuel II aan zijn dochter een bruidschat van 500,000 lire ge schonken hebben, bovendien 100,000 lire voor haar uitzet en voor 250,000 lire aan juweelen. Dit alles behoort dus de koningin persoonlijk toe. De bruidschat zo» gestort worden in de Portugeesche schatkist tegen vijf percent rente, ot in fondsen belegdde koning ga> daarvoor als hypotheek staatsgoederen en gaf de koningin bovendien voo' haar huishouden van 1 Juli 1862 af een jaarrente van 60 millioen reis (165,000 gulden); dat bedrag zou zij ook verder krijgen in geval zij we duwe mocht worden. Ook zou een koninklijk paleis ter harer beschikking gesteld worden. Daarvan heeft de koningin-weduwe sedert den dood van haar echtgenoot op 18 October 1889 genoten. Ooi ten, die de konin vroegere regeeringj heeft zij een gedei Hoe deze finan iniusschen gerege en in hoeverre de jegens de koning zal worden goedge gemeld. RUSLAND. De haar vierde zittii 1907 opgetreden,n: lijden van de ee Doema, heeft zij kunnen voltooien te zijn. Twee jares leven, maar niema haar natuurlijken Nog een jaar, cl wetsontwerpen af door den Rijkstaal aangenomen er Doema het tijdelij! Wat nog zou komen, ten bate eenige vooruitstre onder het stof der begaven. Dat is instelling dan de naire wetten, zooa rechtingswet, wor voordat men he den rijksraad aai blijft in de kans gedaan, onaanger dat de voorzitter het vergeten wol zoodra de Doema Wat het werk ook al niet aangei Voor de vien zitting der Doema eenige pronk ol wijlt in Duitschl, of troonrede w Het werk van Tsaar al even o Rijksraad. Niemand eigenl neemt deze volks- „au séricux". De Doema ze ernst van haar b In de eerste bije reeds een pijnlijk oppositie had vo denken van den t der eerste Doema, 1 bij de opening t korte gedachtenisn zich zouden verhe plaatsen. Een een die men zelfs vod kan over hebben, voor den gekoze Doema. Daar hetvoorstr president der Doe ky, was ingedienc op reageeren. Maar hij verkl bewijs voor den j Doema niet kon wijl op dit punt heid heerschte on moet niet gaan t> baar zeide hij„i men eenstemmig, niet naar de beg J Die houding v verk aarbaar, wan de rechterzijde eerbewijs voor dei- president, zelfs 1 zetels te beletten een tumultscène. Toch was het linkerzijde den ee: die als geleerde, proffessor, als ai geacht en bemin brengen, niets d; beschaving en fat dien plicht niet n de meerderheid g behoort zij ook hoogste n Russiscl adel geen begrip beschaving en fat maken GR1EKENLANL de partij van Rl uitgevaardigd, wa, gevallen wordt, oH ontbonden heeft met de grondweti nen. Ook wordt ten, dat zij haar nomen tot demag om de vertegem volk te vernedei mende verkiezit Rhallysten geen bestaat er groot ge der orde, wanneer worden gebruikt Mavromichalis he ven aan het Gri waarin hij herin Wj voor het larl in het bijzonder kingen tot den rrj Daar ook zijn binding der Na,iq

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6