T weede Blad. 01%, rütijjtaar Maandag 7 November 'IJ. Gemeentebestuur. No 262 48e Jaargang. 1910 traat 31. OKJES. LKEN Havendienst. BINNENLAND. Heeren LAKDER, ZANDEE. )R, Nieuwendijk. /ORDEREN nblokjes, taalt minder en 'eg 176. Verkrijgb. onder de strengste Glasdeuren en te Vlissingen in lag profielkaarten. 1TEOO. machines :veH geene iprgzing. verzoeken er op te dat ze aan uiste adres ht worden. t Groenew. oneurrenf, die lachïnes fe be- tanf deze man, éér ^o@d, dat IdelSijk ontslag r fabrikaat, dat »/0, billijke con- ke aflossing. Geen nlichtingen te Vlis- ekenstr 83 (boven) 22; te Middelburg v.m. 6.6.20, 6.45, 30, 10.—, 10.20, 10.40, 2.—, 12.30,1.—1.30*. 3.55, 4.30, 4.50,5.20, .20,7.40, 8,20. luis Tm. 6.10, 6.30, .15, 9.50,10.10, 10,30, 9, N.m. 12.10, 12.45, 3.10*, 3.40,4.10, 4.40, 0, 7.10, 7.30,8.—, 8.30 vallen des Zondags uit Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs* slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. fSI Verschijnt dagelijkSj uitgezonderd op Zon- ®n Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers tot den werkelijken dienst, ingevolge art. 109 der Militiewet 1901. De burgemeester van Vlissingen gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest van 27 October 1910, A. no. 5030a, 3e Afdeeling M. Roept bij deze op tot den werkelij ken dienst de ondervolgende in deze gemeente wonende verlofgangers van de lich tingen 1909 en 1910. Van het 3de regiment infanterie Dommisse, Jacobus, en Huser, Frans Antonie, lotelingen der gemeen te Vlissingen, lichting 1909; Hameling, Hendrik, en Schout, Peters Willem Anthony, lotelingen der gemeente Vlissingen, lichting 1910. Dag en plaats van opkomst 1 De cember 1910, Vlissingen. Gelast: de voormelde verlofgangers zich te dien einde, voorzien van hunne kleeding en voorwerpen van uitrus ting, alsmede van hun voor vertrek afgeteekenden verlofpas op den voor hen bepaalden datum, ingevolge het bepaalde bij het laatste lid van art. 27 der militie-instructie 1909, voor des nam. te 4 uur in bovenvermelde plaatsen van opkomst, rechtstreeks bij hun korps aan te melden en geeft kennis dat, voor het geval zij door ziekte of andere redenen buiten staat moch ten zijn om op te komen, zij daarvan kunnen doen blijken, door op den dag voor de opkomst bepaald, een op ongezegeld papier geschreven geneeskundig getuigschrift of een ander bewijs of verklaring ter gemeente secretarie over te leggen rullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, te dezer zake niet voor dili gent worden gehouden, maar ver plicht zijn, zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, teneinde daarbij in den wapenhandel te wor den geoefend, wordende zij, voor zooveel noodig, er op gewezen, dat zoo zij in gebreke blijven aan deze oproeping te voldoen, zij volgens artikel 133 der militiewet 1901, als deserteur zullen worden behandeld. Vlissingen, den 5 November 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ,che Tram -Middelburg. ("Badhuis): 4.40a, 4.45a, io, 7.45, 8.20, 8.55, i 11.15, 11.40*, 11-50, 0, 1.10,1.30,1.50, 2.10, 3.30, 3.50, 4.10, 4.30, 5.50, 6.10, 6.30a, 6.50, 3.10c, 8.30, 8.50c, 9.05, en 11.25c. r (Markt): 5.10a, 5.15a, 8 20, 8.55. 9.30, 10.05, jl.50, 12.10, 12.30, 1.50, 2.10, 2.30, 2.50, 4.10, 4.30, 4.50, 5.10, 6,30, 6.50, 7.10a, 7.30, 9.05, 9.40, 10.15, 10.50 uitsluitend werkmans- a en b rijden alleen op rtrekken van de remise niet verder dan de lissingen van de reraise. GENEESKUNDIG Staatstoezicht. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis aan belangheb benden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht TRIPOLI is besmet ver klaard wegens Aziatische cholera. Vlissingen, 5 November 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Eerste Kamer. In de gisteren gehouden zitting "arden eenige wetsontwerpen aange nomen, o.a. dat tot wijziging der bur gerlijke pensioenwet. Minister Kolkman verdedigde tegen over den heer RoëlI de uitschakeling van den minister aan het betrokken departement in pensioenszaken welke voortaan alleen zullen worden behan deld tusschen den pensioenraad en den "mister van financiën, met beroep °P den Raad van State, zoodat voor bensioen-gerechtigden de volle zeker- "tid blijft bestaan. Voorts werd aangenomen een wets ontwerp waarbij voor de Indische tegeering de mogelijkheid wordt ge opend op Java gronden tof Staats domein terug te brengen. Wetsontwerp Kustverdediging. Het Centraal bestuur van het Al gemeen Nederl. Werklieden-Verbond heeft, zoo meldt de „Werkmansbode", aan de Tweede Kamer het volgende adres gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het Centraal bestuur van het Al- gem. Nederl. Werklieden-Verbond, dat het met leedwezen heeft kennis genomen van de indiening van een fonds tot verbetering der kustverde diging, voor welk fonds een som van 40 millioen guldens zal noodig zijn, met de rente vormende een kapitaal van 46Vi millioen dat het bij de beoordeeling van dit wetsvoorstel zich niet heeft ingelaten met overwegingen van hoogere poli tiek, maar het noodig acht de vol gende ernstige bedenkingen uit arbei derskringen onder uwe aandacht te brengen. lo. Herhaaldelijk zijr, ingrijpende sociale hervormingen die door de ar beidersbevolking sinds jaren werden gevraagd, afgewezen en tegengehou den op grond van fiuancieele bezwa ren, terwijl door aanneming van dit ontwerp tal van millioenen worden beschikbaar gesteld voor verbetering der doode weermiddelen. 2o. De regeering is voornemens de kosten der door haar beoogde sociale hervormingen te dekken door verhooging der invoerrechien en zij hoopt de uitgaven, welke de aanne ming van dit wetsontwerp medebrengt te bestrijden uit verhooging van be staande of invoering van nieuwe be lastingen. Verwerping van dit wets ontwerp zou het echter mogelijk ma ken de millioenen, voor verbetering der doode weermiddelen bestemd, aan te wenden voor invoering van sociale hervormingen. Daardoar zou de verhooging der invoerrechten achterwege kunnen blijven, waarvan vast staat, dat zij voor een groot deel door de arbeiders moeten worden op gebracht, terwijl op zijn minst geno men de verhoogde welvaart, die daarvan het gevolg heet te zijn, twij felachtig is. 3o. Wij leven in een tijd, waarin de prijzen van bijna alle levensmid delen aanmerkelijk zijn gestegen, zoodat in tal van arbeidersgezinnen de uitgaven voor het hoogst noodige moeten worden verminderd of achter wege gelaten. Onder zulke omstan digheden komt het aan het Cestraal Bestuur hoogst onverantwoordelijk voor een zoodanig groot kapitaal, als door de regeering wordt gevraagd, te besteden aan de doode weermiddelen en daardoor aan de productie te ont trekken. Het is op grond van deze motieven dat het Centraal bestuur er ernstig bij de leden der Tweede Kamer op aandringt, dit wetsontwerp te ver werpen. Godsdienst en benoembaarheid. De „Haagsche Ct." zegt dat het tegenwoordig, althans aan sommige departementen, vrijwel regti is alleen geloofsgenooten van den minister te benoemen. Het „Hbl." kan hieraan als illu stratie toevoegen, dat haar onlangs door een sollicitant naar de betrek king van brievengaarder is medege deeld, dat nagenoeg de eerste vraag die hem werd gedaan was„Welke kerkelijke richting bent u toegedaan Gelukkig was het antwoord bevre digend 1 Afscheid van dr. J. Nouwens. In de sociëteit „De Katholieke Kring", te 's-Hertogenbosch, heeft dr. J. Nouwens afscheid genomen van vrienden en bekenden. Deze bijeenkomst was uitgeschreven door den Nederlandschen R.-Kath. Mid denstandsbond „De Hanze". Nadat de voorzitter der „Hanze", de heer M. van Hout in breede trekken geschetst had, wat dr. Nou wens voor de middenstands-organi satie is geweest, spraken achtereen volgens een hartelijk woord van afscheid de heeren Roorhaart, voor zitter der afdeeling Tilburg, Kluyt- mans, voorzitter der afdeeling Ois- terwijk; Kelienaars, redacteur van den R.-Kath. MiddenstanderJ. S. Meuwsen, voorzitter van den Ne derlandschen Middenstandsbondmr. Aalberse, lid der Tweede Kamer; Christ. Alders, voorzitter van den Bond der R.-K. Middenstands-Ver- eeniging in het Aartsbisdom Utrecht en de heer Van Beynen, namens de plaatselijke adviseurs der „Hanze". Daarna hield dr. J. Nouwens eene treffende en gevoelvolle afscheids rede, waarna zijn opvolger dr. Van Beurden het woord nam. Namens den Ned. R.-Kath. Mid denstandsbond „De Hanze" bood de heer M. van Hout dr. Nouwens een gouden kelk aan. De heer Meuwsen, uit Amsterdam, deelde mede, dat zich uit alle ge- looven eene commissie had gevormd, welke zich voorstelt een marmeren borstbeeld van dr. J. Nouwens aan zijne moeder ten geschenke aan te bieden. Rijwielvervoer per Staatsspoor. Wij hebben melding gemaakt van het adres van den A. N. W. B. aan den minister van waterstaat betreffen de een nieuwe regeling van het rij wielvervoer per Staatsspoor. Van de directie der Staatsspoor ontving het bondbestuur ten antwoord dat het geenszins in de bedoeling ligt, het vervoer van rijwielen bij de invoering der nieuwe tarieven moei lijker te maken. Integendeel, uit de invoering der zoogenaamde rijwielkaarten, die des- gewenscht voor den gebruiker vooraf verkrijgbaar zijn en een uniformta rief voor eiken afstand in Nederland een maatregel, die ook door den bond is bepleit moet blijken, dat zij het vervoer zooveel mogelijk wi! vereenvoudigen. In het algemeen stelt zij zich voor, weinig of niets aan de wijze van vervoer te veranderen ook nu ge beurt het herhaaldelijk, vooral bij clubs, die op reis gaan, dat men wenscht zelf zijn rijwiel naar den trein te brengen en aan den trein in ontvangst te nemen dat nu is in de nieuwe tarieven geregeld, doch hier behoeft geen vrees te beslaan, dat zij vrouwen en kinderen zal dwingen fietsen trappen op en af te sjouwen. Tegen fooienjagerij zal worden ge waakt, en de stations krijgen ten dezen, evenals ten opzichte der lading, lossing en overlading, be paalde instructiën om het den reizi gers niet lastig te maken. Vlissingen, 5 November. Gelijk uit achterstaande advertentie blijkt, zal de Dames-Zangvereeniging „Polyhymnia" op Vrijdag 11 dezer eene soirée geven in het Concertge bouw, Emmastraat. Gaarne vestigen wij daar de aan dacht onzer lezers op de uitvoerin gen toch, die door deze vereeniging gegeven zijn gedurende haar nog niet lang bestaan, hebben steeds doen blijken, dat er met ernst gestudeerd wordt. Telkens zijn er degelijke resultaten verkregen, waardoor het een genot was de soirée's bij te wonen en de sympathie van velen verworven werd. Het programma belooft ook ditmaal iets goeds. Onder de componisten, wier werken zullen worden uitge voerd, komen voor Max Brachten Rich. Hol, twee meesters op het gebied der toonkunst, wier naam een zeer goeden klank heeft. Vooral op het „Vijfde Scheppingslied" van Hol behoeven we slechts te wijzen een van die composities, welke bij herhaling op onderscheidene plaatsen flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden werden uitgevoerd en rltijd frisch blijven. Voor de solo-partij in dit werk en in „Die Flucht nach Egypten" van Max Bruch, heeft „Polyhymnia" de medewerking verkregen van mej. Lena van Diggelen, sopraan-zangeres te 's Gravenhage. Deze zangeres is reeds het vorige jaar bij eene soirée van „Polyhymnia" opgetreden, en ook in den afgeloopen zomer heeft zij zich doen hooren op een kunstenaars concert in het Grand Hotel alhier. Beide keeren had zij een groot succes, zooals o.a. bleek uit de zeer gunstige recensies. Behalve de solo's in de genoemde groote werken, zal mej. van Diggelen nóg eenige liederen voordragen, alle van Nederlandsche componisten. Wij vertrouwen dat de soirée, welke ons te wachten staat, in allen deele even goed verzorgd zal zijn als de vorige, en wenschen de Dames-Zang vereeniging veler belangstelling en steun toe. De Raad voor de Scheepvaart deed gisteren uitspraak in de bekende zaak betreffende de aanvaring tusschen de mailboot „Prinses Juliana" met het Belgische stoomschip „Prinses Cle mentine". Hoewel de raad wil aannemen, dat de heerschende mistvlagen de aan varing veroorzaakten komt het hem toch voor dat juist in verband met die mistvlagen buiten de hoofden niet met zulk een snelle vaart gestoomd had mogen worden als is geschied. Ook op de bakboordsmanoeuvre van de „Prinses luliana" meent de raad aanmerking ie moeten maken. Het bevel over Hr. Ms. kanonneer boot „Bever" alhier is overgegaan aan den luit. ter zee le klasse L. H. G. Krol. Het Zweedsche stoomschip „Star- kodder" is gisteren met eene lading cokes van hier naar Zweden ver trokken. De Engeischs driemasfschoener „Fanny", welke de Vorige week met een lading ijzer van hier naar West Hartlepool vertrok, is met overgewor- pen lading en averij aan het tuig te Middlesbro binnengesleept. Heden slaagde te Weltevreden voor 2den stuurman groote stoomvaart onze vroegere stadgenoot, de heerj. U. Auer Wz. Bij Kon. besluit is aan P. H. G. Montenberg, burgemeester der ge meente Breskens, toestemming ver leend om tot 1 November 1911 te Vlissingen te wonen. Hedenmiddag ongeveer 3 uur viel het zoontje van den heer R. uit de Palingstraat al spelende in het Marine dok bij de gasfabriek. Door spoedig toegeschoten hulp van den werkman P. werd de jongen op het droge gebracht en kwam hij met den senrik en een nat pak vrij. Te Middelburg werd Donderdag avond een vergadering gehouden van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Daarin werd aan den voorzitter, den heer mr. R. Fruin, be noemd hoogleeraar aan de Universi teit te Amsterdam, een huldeblijk aan geboden. Het bestaat uit een groote gouden medaille, waarvan de voorzijde liet stempel van het Genootschap draagt en de andere zijde het volgende op schrift „Huldeblijk aan den hoogieeraar mr. R. Fruin, oud voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, aangeboden bij zijn vertrek naar Amsterdam. Middelburg, 3 Nov. 1910." In dezelfde vergadering werd mede gedeeld dat door de erven van S. Ra- demacher, Heer van Nieuwvliet, over leden in 1761, aan het Genootschap zijn geschonkeneen geschilderde tombe van admiraal Witte Cornelissen de With, een klokje van 1628 door Piet Hein op de Spanjaarden veroverd en een Hollandsche geschreven bijbel op perkament met miniaturen, dag- teekenen i van 1360. Ged. Staten dezer provincie stellen aan de Prov. Staten voor te aan vaarden het door wijlen den heer Henri Tak te Middelburg bij uiterste wilsbeschikking van 19 Mei 1910 aan de provincie Zeeland voor hare bibliotheek bemaakt legaat, bestaande tn zijn verzameling boeken en pren ten, met uitzondering van de werken, welke zijne erfgename daarvan voor zichzelf mocht verkiezen te behouden. Ged. Staten merken bij dit voorstel op, dat het van algemeene bekend heid is, dat de heer Tak eene kost bare verzameling boeken en prenten bezat. De Staten zullen dan ook zeker evenais Ged. Staten, volgens deze, met groote waardeering kennis nemen van de gemaakte beschikking en geen bezwaar hebben tegen de aanvaar ding van het legaat. De tweede luitenant J. K. de Visser komt met ingang van 12 November e. k. te Middelburg in garnizoen bij het 2de bat. 3e reg. int. KERK EN SCHOOLNIEUWS^ Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leerdam ds. J. van Vliet te Poortvliet. Evang. Luth. Kerk. Met verwijzing naar achterstaande advertentie ver zoekt men ons te melden, dat morgen avond te 6*/a uur, in de Evang. Luth. gemeente alhier de preekbeurt zal vervuld worden door ds. C. F. Westermann, pred. bij de Hersteld Evang. Luth. gemeente te Amsterdam. Rechtzaken. De moord aan de Nicolaas Witsen- kade te Amsterdam. Voor de rechtbank ie Amsterdam werd gisteren de behandeling voort gezet der zaak tegen het dienst meisje Imke Beetsma en haar vrijer P. Ronner, verdacht den moord ge pleegd te hebben op mevr. Winia, gewoond hebbende Nicolaas Witsen- kade aldaar, door middel van ko kend water. Er was nog grootere belangstel ling dan Woensdag. Beklaagden, Pieter Ronner en imke Beetsma bleven hun onbewogen houding handhaven in al hun ver klaringen. Het getuigenverhoor had voort gang. Als belangrijk vermelden we, dat de commissaris van politie, de heer Kummer, verklaarde, dat Ronner bij het eerste verhoor bekende van de voorgenomen misdaad geweten te hebben, daar Imke hem zeide, op een pan water wijzende „dat moet zij doelende op mevr. Winia over den kop hebben." Mevr. Winia's buren verklaarden, dat nooit anderen mevr. Winia be zochten dan de heer A. B. De kinderjuffrouw in betrekking bij mevrouw De Vries (naast de woning van mevr. Winia wonend) heeft den bewusten ochtend gestommel gehoord als gold 'teen worsteling, daarna hoorde ze éen persoon hard de trap afloopen. Ook deze getuige heeft nooit een ander bezoeker bij Winia zien komen dan de heer B. Mevrouw De Vries verklaart nog, dat haar lOjarig dochtertje haar 's morgens verteld had boven bij mevr. Winia in de keuken zeer vroeg een grove mannestem en Imke's stem gehoord te hebben. De laat te patroon van Rommer verklaart, dat hij Ronner steeds eenigszins kinderachtig voor diens leeftijd heeft gevonden. Een indruk ais zou R. niet goed bij zijn hoofd zijn, heeft get. nooit gekregen. Na het getuigenverhoor kwam het O. M. aan het woord. De conclusie van den officier was, dat beide be klaagden schuldig zijn aan poging tot diefstal met geweldpleging na gemeenschappelijk overleg en in

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5