If. MIMI Laatste Berichten. Advertenties!. BUITENLAND. weëbbebxgmt. GEVRAAGD Te Koop gevraagd: Oranje Pecco Thee, Tandarts BIMUW, Adv-.Proc. Middelburg De storm red dings- haven zijn er heen eenen. Bij Bremen luitsche zeelichter Imenschen, die zich nden, werden door „Dora" afgehaald, storm de loods van ,P. VI" beschadigd, schip zelf bleef be nt het Rijngebied, den omtrek van' Itormen gemeld, richt men ook stor- riik. Te Parijs werd raadlooze telegrafie den Eiffeltoren af- Ivaarte, dat een ge- 150 K. G., kwain in van het Champ de Ireurs der genie zijn te herstellen. Zoowel en als van de Oos- erneemt men storm schade, die op ver- |sn door den storm 'aart. Nieuw Wijnmalen is hoog- mnt Johnstone heeft rk te New York op 2 M. hoogte bereikt, heeft ook den titel m ging Housey 3240 esseps heeft van zijn ijheidsbeeld te New- Vijving gegeven. Hij Iren, toen hij in Bel- igkwam en zoo stijf in zijn machine moest :g", zoo vertelde hij, den ballon captifen beneden mij. Een Inij direct in het ge it, dat de motor aan aan. De monoplane maar ik kreeg weer mijn machine en Ïiet verbindingsstuk ter zich had begeven, vinger op het gat te t ging niet, want ik iden noodig om de sturen. Het resultaat heel met olie werd zonneschijn op het lindend. Het scenisch rachtig, maar ik was veel op te letten. Op hielp de wind mij. jrtoefde ik te midden rookkolom." rane en de ingenieur een nieuwe mono- Iueerd, waarmede bij op het vliegveld van elheid van meer dan uur werd bereikt. Bij dit vliegtuig is ge- bereiken van groote [ijl de machine tevens jk waarborgen geeft De vleugels zijn laag, maar niet zeer kstel zelf is zeer kort. 9 M. 80, terwijl het 5 M. 80 lang is. Het een 50 H. P. Gnome- enzine-reservoir inbe- |t slechts 195 K.G. in het apparaat opge- ize, zooals gewoonlijk biplane gebruikelijk. Iitel zijn vóór de wiel- chaatsen aangebracht, even met dit toestel weken geleden door rd genomen. Zoodra geheel hersteld zal t dit vliegtuig, waarop p heeft gevestigd, op atin" schrijft een ken- lina, dat onder de in- ar een bedenkelijke t en ernstige gebeur- n voorbereid. Een op en daarvoor is, dat olksklassen tegenover een uitdagende hou" i en hen bedreigen- kkelhandel nam den er toe en in de Fran- inkels is een groot en revolvers en veel tolen. Zoowel de naar te Anamitische preten- ong De, als de priaten Tham zijn weer druk eeren, en dat word' Chineesche vereeni- |derd. De autoriteiten dezen dreigenden toe- m te houden. Men ver- nverstandige wijzede xtting en verheimelijk! ot vergiftiging, onlangs or inboorlingen jegens aan. Wil Frankrijk Indo en, dan is het hoog tijd de inboorlingen een Iik te volgen, i uit Philadelphia, die ie werd gezocht wegens rlaten van zijn vrouw en kinderen, elf jaren geleden, is dezer dagen door zijn eigen dochter in de val gelokt en gevat. Men had in al die elf jaren niets van hem gehoord, tot onlangs de vrouw vernam dat haar man zich te New York bevond. Zij zond nu haar oudste dochter, een meisje van 18 jaar, uit om hem op te sporen. Het meisje vond haar vader die haar niet herkende coquetteerde met hem, noodigde hem uit haar te Phi ladelphia te bezoeken, en toen hij gevolg aan die uitnoodiging gaf vond hij in het huis zijn vrouw, die hem aan de politie overleverde. E e n slimmerd. Te Parijs is voor eenige weken een stuk je vertoond, dat wel origineel genoemd mag worden. Bij den politiecommis saris van Villette kwam een man, bleek en opgewonden, binnenstormen. Hij liet zich op een stoel vallen en riep gejaagd uit „Ik heet Sonnette. Ik heb mijn vrouw vermoord. Doe met mij wat gij wilt 1 In mijn woning zult gij haar lijk vinden." De commissaris ijlde onmiddellijk met twee agenten, die den moordenaar met zich namen, de naar woning. De deur was gesloten. Met geweld werd zij geopend. Men vond mevrouw Son nette niet alleen in de beste gezond heid, maar ook in gezelschap van een minnaar. Dit wist ik, mijne heerenriep Sonnette Triomfantelijk uit. Daarom heb ik u hierheen gebracht. Indien ik een eenvoudige klacht wegens overspel had ingediend, zoudt gij mij lang en breed in verhoor genomen en processen-verbaal opgemaakt heb ben. lntusschen had don Juan de vlucht genomen. Thans heb ik een onweerlegbaar bewijs en de scheiding, die ik wil, is nu zeker. Ik dank u, mijne heeren. De gefopte politie kon niets anders doen dan vertrekken. Sonnette is nu wegens misleiding van de overheid tot een week gevangenisstraf veroor deeld. Hij verzekerde nog veel langer te willen zitten, als hij maar van zijn ontrouwe wederhelft af kon komen. Nieuwe j a p o n s t o f f e n. De collecties voor dit seizoen zijn zeer belangrijk en vooraf zeer uitge breid. Buitengewoon groot zijn de sorteeringen der blousestoffen uitge vallen, daar dit artikel om dezen tijd bizonder bevoorrecht wordt. De hierin voorradige nieuwe patronen, zijn ook eveneens zóó veelzijdig, dat het niet heel moeilijk vallen zal een tamelijk goeden omzet daarin te verkrijgen. Strepen in moderne uitvoering op popeline-fond en Engelsche flanellen alsmede de imitaties daarvan in katoen, zullen druk gevraagd worden. Verder wordt rekening gehouden met het feit, dat nog eenige nabestellingen in de bovendien meest courante seizoenarti kelen zullen noodig worden. Hiertoe behooren in de eerste plaats verschil lende soorten Engelsche costuumstof- fen. Tweeds, noppen, nattés, perlés en piqués maken b.v. zulk een goeden opgang bij de winkeliers dat er wel spoedig gebrek zal komen aan som mige genres. Dat men in het seizoen eveneens met een schaarschte in unis te kampen zal hebben, is zoo goed als zeker, want juist aan het stuk ge verfde artikelen worden nog sterker begeerd dan het meer- of bontkleurig genre. Daarom mógen w.e verwachten, dat voor het eigenlijke winterseizoen nog wel eenige goedkoope artikelen in cheviots alsmede in kamgarens en lakens zullen worden gebracht. Voor het oogenblikkelijk gebruik kunnen bij de unis alleen de voornaamste toonaangevende kleuren in aanmer king komen. Want au fond was men er niet op voorbereid, dat Russisch groen zooveel opgang maken zou. We doen hierbij meteen opmerken, dat behalve deze hoofdkleur ook nog donkerblauw, fraise, erica, koper en lila gaarne worden gekocht. Op te merken valt tevens, dat in den loop van het pasbegonnen seizoen de vraag naar half-zijden stoffen voor theater, concert- en gezelschaps toiletten zeer levendigis. Half-zijden, gladde- en gewerkte crépons, éolien- nes, éoliennes-crêpe de chines, ba tist, popelines, voiles en grenadines zijn, in lichtere- en middelsoort tinten, zeer gewilde artikelen. De zelfde stoffen gaan ook druk in zwart, alleen met dit verschil, dat hier nog zeer gaarne zijden gaas, chiffon en tullen stoffen gekocht worden. De vraag hierin in gladde en gewerkte genres is eveneens groot. Op te merken valt, dat bijna uitsluitend betere kwaliteit verlangd worden. („Man".) BELGIË. De socialistische linker zijde der Kamer heeft gistermorgen een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heerFurné- mont. Het doe! was maatregelen te nemen met het oog op de houding van de parlementaire socialistische groep bij de heropening der Kamer, naar aanleiding van de troonrede. Er werd besloten dat de afgevaardig den plaats zouden nemen aan het hoofd van den stoet, die 's middags van het Maison du Peuple zal ver trekken en aan St.-Gedule zal uit eengaan, Vandaar zullen de Kamer leden naar de Kamer gaan. Hunne houding tijdens de zitting zal afhangen van de omstandig heden en namelijk van de verkla ringen, die in de troonrede zullen vervat zijn. De vergadering hield zich ook bezig met de organisatie van het parlementair werk, tijdens den aanstaanden zittijd. Er werd besloten een bureel te benoemen van drie leden, dat zal belast zijn de verschillende redenaars te verdee- len, die zullen spreken tijdens de bespreking van de begrootingen. Het zou gelast zijn minstens maandelijks een zitting te beleggen van de soci alistische groep en het zou in on derhandeling treden met den voor- zit.er der Kamer en met de voorzitters der andere groepen, ten einde te pogen de besprekingen te beperken en zooveel mogelijk het stelsel der secties te vervangen door dat van bestendige commissies. FRANKRIJK. Wij meldden gisteren reeds onder „Laatste Berichten", dat het ministerie-Briand zijn ontslag had aangeboden. President Fallières droeg Briand echter op een nieuw ministerie samen te stellen, hetgeen deze aannam. De ontslagaanvrage van Briand werd in de wandelgangen algemeen beschouwd als een handigheid om zijn positie te versterken en zich te ontdoen van sommige medewerkers, met wie hij niet in goede harmonie is, zooals Barthou, Cochery en mis schien ook Miilerand. Nu kunnen tegenstanders niet zeggen, dat zijn medewerkers hem in den steek heb ben gelaten. Men verwacht, dat het nieuwe kabinet behoudender zal zijn dan htt vorige en noemt denamen: Raynaud, Clemente), Noulens, Puech, Klotz, in plaats van Barthou, Trouil- lot, Ruau, Viviani en Cochery. De „Temps" zegt, dat het door Briand genomen besluit de eenig mogelijke oplossing was. Er behoort eenstemmigheid te zijn onder de le den van het kabinet omtrent de gedragslijn ten opzichte van het syn dicalisme. Het „Journal des Débats" verklaart, dat het kabinet met de samenstelling der Kamer niet in overeenstemming was en het juicht daarom Briand's optreden toe. Van het grootste belang, zegt het blad, is wie hij tot medewerkers kiest, want uit die keuze zal blijken, welke politiek hij wil volgen. De „Intransigeant" noemt den toe stand verward het komende minis terie zal nl. het syndicalisme en alle elementen van de uiterste linkerzijde, waarmede vroegere ministers zoo in genomen waren, moeten bestrijden. ENGELAND. Het huidige liberale ministerie heeft onder zijn negentien kabinetsleden er nog maar twee van Gladstone's oude garde. Dat zijn lord (John) Morley, de secretaris voor Britsch-Indië en lord Wolverhampton, beter bekend als sir Henry Fowler, eigenlijk de laatste der whigs, die president van den privy council (staatsraad) is. Beiden hebben zij al zeventig jaren op hun rug zitten en derhalve zullen zij niet lang meer aan de regeering deelnemen. Lord Morley zal waarschijnlijk spoedig aftreden. Dit gerucht heeft al eerder geloopen. En nu wordt het andermaal „op goed gezag" gemeld door de „Iersche Times" die beweert dat lord Morley reeds aan den eersten minister Asquith zijn wensch om af te treden heeft te kennen gegeven. Sedert vijf jaren heeft hij aan net hoofd gestaan van het Engelsch- lndische bestuur. De moeilijke periode van oproerigheid onder de Indiërs heett hij doorgemaakt En om die oproerigheid te fnuiken, moest hij een streep halen door menig radicaal beginsel, vroeger door hem verkon digd. Hij ging nimmer zonder een paar geheime agenten uit. En zijne woning in Wimbledonpark wordt dag en nacht bewaakt. Naar hetzelfde Iersche blad mede deelt, zou hij als secretaris voor Indië worden opgevolgd door lord Crewe, thans secretaris voor Koloniën, lord Rosebery's schoonzoon, een man, die, evenals hij, imperialistische neigingen koestert. PORTUGAL. De minister van buitenlandsche zaken heeft het met een mcdewciker van „te Matin* over de koloniën gehad. Vele mogendhe den zien met scheeve oogen naar de overzeesche bezittingen van Portugal, maar iedereen is het er tegenwoor dig over eens, dat Portugal dat een verstandige neutraliteit moet betrach ten, een kracht is, die zoowel in Europa als in de koloniën moet blij ven voortbestaan. De republikeinen zullen geen enkele hunner koloniën prijs geven. Het dure koloniale be heer, dat tot dusver gevoeld werd, zal ophouden. Wij zullen evenals Frankrijk enkele groote bestuursge bieden vormen en eenige groepen van koloniën een zekere zelfstandig heid toekennen, om op deze wijze mogelijk te maken, dat Portugal op een eerlijke wijze een niet onvoor- deelig beheer voert. SPANjE. De „Daily Telegraph", waarvan de berichten, zooals bekend is, meestal nader onderzoek noodig hebben, heeft een sensatiegerucht de wereld ingezonden omtrent een om wenteling in Spanje. Men wachtte er op na de revolutie in Portugal, maar wie de Spanjaarden goed kenden, meenden te begrepen, dat juist de Portugeesche omwenteling het den Spanjaarden onmogelijk had gemaakt, zij zouden nooit het voorbeeld van de Portugeezen volgen. Het bericht van de „Daily Telegraph" wordt dan ook van alle kanten tegengesproken Het gerucht dankt waarschijnlijk zijn ontstaan aan een paar arrestaties, welke Dinsdagavond plaats hadden, nl. van Biasquez, voorzitter van het nationaal comité van den bond der socialistische jeugd en vanOvejero pro fessor van de universiteit te Madrid Men beschuldigt hen redevoeringen te hebben uitgesproken welke straf baar zijn volgens de wet, waarbij misdrijven tegen het leger en den staat komen voor de krijgsraden. Beide hebben n.l. gesproken over de mogelijkheid van een nieuwe campag ne in Marokko en de soldaten tot ongehoorzaamheid opgewekt. Allicht hebben personen die niet juist inge licht waren bij de arrestaties gedacht aan een revolutionaire samenzwering. Ook andere arrestaties hebben plaats gehad naar aanleiding van anti-mili taristische redevoeringen, maar men heeft hierbij blijkbaar te doen met op zichzelf staande feiten de omwen teling blijkt een fantasie. TURKIJE. Algemeen vreest men hier, zoo meldt de correspondent van de „Times" te Constantinopel aan zijn blad, dat de Jong-Turken om de aandacht af te leiden van de neder laag, d'e zij geleden hadden bij hun pogingen om Venizelos te beletten in Griekenland het eerste-minister- schap aan te nemen en misschien ook wel om de aandacht af te leiden van de geruchten over inwendige verdeeldheden zich tegen hun Noordelijke naburen zullen keeren. Dezer dagen immers publiceerde de „Tanin", „het orgaan der Jong- Turken, een heftig artikel, getiteld „Bulgaarsche misdaden", dat er niet bepaald toe zal bijdragen het ver trouwen te Sofia te herstellen. Nadat het blad zijn leedwezen er over heeft uitgesproken, dat de daden van ge weld en wreedheid, waarvan de auto riteiten ten onrechte zijn beschuldigd, niet werkelijk hebben plaats gehad en na de politiek van „kracht, rechtvaardigheid en zachtheid" van Hakki Pasha te hebben veroordeeld, gaat de „Tania" voort „Wij staan in geen enkel opzicht medelijden voor. Het is buiten allen twijfel dat rechtvaardigheid en edel moedigheid slechts kwade gevolgen hebben moeten in Macedonië. „Even sterk als de regeering met rechtvaardigheid en verstand te werk gaat, neemt de heftigheid en woest heid der Bulgaarsche wilde neesten toe. De eenige plicht van de regee ring is een politiek te volgen van onderdrukking tot het uiterste. De wet moet het in Macedonië onschul dig vergoten bloed wreken- „Wij moeten de Macedonische monsters uit hun holen halen. Maar wij zijn er zeker van dat zoolang de Bulgaarsche comité's bommen en geld en instrusties uit Sofia krijgen het onmogelijk zijn zal in Macedonië de orde te herstellen. „Maar toch, laten wij met de ons ten dienste staande middelen doen wat wij kunnen. Onmeedoogenloos de met bloed bevlekte monsters uitroeien, en dan zoo noodig de bijl aan den wortel leggen." Deze woeste en onberedeneerde uitbarsting, zoo voegt de correspon dent hieraan toe vestigt odmiddellijk de aandacht op den toestand en de ernstige verwikkelingen in Macedonië en Albanië. Men mag wal aannemen, zegt hij, dat de wet, die alle op na- tionalen grondslag gevestigde poli tieke vereenigingen verbiedt, de voor naamste oorzaak is geweesi van de nieuwe troebelen in deze ongelukkige landen. De onderdrukking van politieke klubs heeft de Bulgaarsche bewe ging in een geheime beweging doen veranderen, de Bulgaarsche consti- tutionalisten in discrediet gebracht en opnieuw het gezag bevestigd van de predikers van het terrorisme. De wet op de benden is een tweede oorzaak van ontevredenheid. Krach tens deze wet, wier bepalingen nog niet door de kamer zijn goedgekeurd, zijn vele personen opgehangen, ge vangen gezet of verbannen na een onderzoek „in camera" voor mili taire gerechtshoven. De werking van deze beide wet ten drijft in Albaniëde ontwikkel den tot de wapenen als veedrij vers en bandieten der bergen, en dwingt in Macedonië de Karajovoffs en Christoffs plaats te maken voor de Tchernopayffs en Sandanskys. Heftigheid is bij dezen stand van .zaken geen geneesmiddel. Inderdaad de toestand in Albanië en Macedonië en daarmede ook in Bulgarije mag tengevolge van welke oorzaken ook zeer ernstig zijn en krachtige wettelijke maatregelen eschen, uitlatingen als die van de „Tania" zullen niet veel meer ge volg hebben, dan dat nieuwe olie op het vuur wordt geworpen. RUSLAND. Men weet, dat generaal Koeropatkin en graaf Witte elkaar herhaaldelijk in 't vaarwater hebben gezeten vanwege den Russisch- Japanschen oorlog. In zijn dikke boek over den oorlog heeft Koero- pathin er het noodige van gezegd. Witte beantwoordt Koeropathin nu in een zeer gedocumenteerde bro chure, die hij „noodzakelijke expli caties" noemt. De „Beurscourant" (Petersburg) geeft er een feuilleton over. Het interessantste deel van Witte's antwoord lezen we in de „Figaro" is dat waarin het „Oos- tersche avontuur" en de operaties van Abazza en Bezobrazoff aan de Jaloe worden uiteengezet. Koera- patkin had beweerd, dat de hoofd oorzaak van het conflict met Japan was geweest het ontwerp-verdedi- gingslinie langs de |aloe, voorgesteld door Bezobrazoff en verworpen (26 Maait 1903) door de ministers van buitenlandsche zaken, financiën en oorlog- Steunend op èen verklaring van den minister van financiën (Witte), concludeerde Koeropathin, dat ten gevolge van intriges te Petersburg de minister van financiën was teruggekomen op zijn vroegere opinie en verklaarde, dat hij het feitelijk niet met Bezobrazoff oneens was. Dat is het kapitale punt, waar over het geschil thans loopt tusschen Witte en Koeropatkin. Witte toont aan, en brengt bewij zen tevens, dat generaal Koeropatkin zich heeft verlaten op een niet-offi- cieel verslag van de zitting waarin de zaak werd besproken en wel een verslag dat door Bezobrazoff heime lijk was opgemaakt, dus niet erkend door de anderen. Bovendien had Koeropatkin als hij dan dat document wilde gebruiken, het heelemaal moe ten citeeren en zich niet beperken tot enkele uit hun verband gerukte zinsneden. Per telegraaf. Eerste Kamer. 's GRAVENHAGE. In de heden ge houden zitting was een schrijven in gekomen van het lid der Kamer, den heer S. van Velzen, anti.-rev. lid voor Zuid-Holland, waarbij deze mededeelt, wegens ouderdomszwakte ontslag te nemen als lid der Eerste Kamer. De heer Van Velzen had zitting sedert 1901. Vervolgens werd aan de orde ge steld het ontwerp van wet tot rege ling van het octrooirecht op uitvindin gen, welke wet na eenige beraadsla ging zonder stemming werd aange nomen. doorliet Kon. Ned. Meteor. I Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 3 Nov. 1910.) Hoogste barometerstand 759.7 te Horta. Laagste barometerstand 733.1 te Dunrosness. Verwachting tot den avond van 4 Nov.Meest matige tot krachtige Z. Westelijke tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Regenbuien. Zachter. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 3 Nov. 1910. Graanmarkt. De aanvoer was redelijk. Rogge 25 ct. en Witte boonen 50 ct. lager. Oude Tarwe komt niet meer voor. N. Tarwe f 7.— a f 7.50, Rogge f 5.25 a f 6.25, Zomergerst f 4.25 4 f 5. Wintergerst a Haver f 3. af 3 50, Paardeboonen f7.—af 7.50, Tuinboonen f 6.— a f 7.,Witteboonen f 13.25 a f 14.25, lange Bruineboonen f 12.50 a f 13.50, ronde Bruineboonen f 13.— a f 14.Kroonerwten f 14.— a f 16.—. (Opgaaf d. Zeeuwsche Landbouwm.) Boter f 1.34 a f 1.46 p. K.G. Eieren f 7.60 p. 100 st. Particulieie prijs. Boter f 1.50 p. K.G. Eieren f8.00 p. 100 st. (Noteering van Handelaren.) Boter f 1.30 at 1.50 p. K.G. Eieren f 7.60 p. 100 st. Particuliere prijs. Boter f 1.45 a f 0.00 per K.G. Eieren f 8.00 a f 0.00 per 100 stuks. Getrouwd PIETER JANSEN en ANGENIESA VAN DOORN, die, namens wederzijdsche Familie, hartelijk dank zeggen voor de blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Kesteren, 3 November 1910. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer A. VAN DER GRIJP, in den ouderdom van bijna 79 jaar. Uit aller naam, A. VAN DER GRIJP. De begrafenis zal plaats heb ben op Zaterdag 5 Nov. om 12 uur ten huize Kaaskadestraat 7. Hiermede betuigen wij onzen op rechten dank voor de blijken van belangstelling, gedurende de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Zoon en Broeder onder vonden. Uit aller naam, Wed. W. AUER—Gillissen. Middelburg, 3 Nov. 1910. iemand met goed handschrift tot het schrijven van ADRESSEN tehuis. Brieven letter S.,bureau dezer Courant. Een of meer oude Huisjes of voor Afbraak geschikte Huis jes. Brieven A. M., Bureau dezer Courant. KASSIERS. Walstraat 43. Telefoon 125. EFFECTEN, COUPONS, CHEQUES, VREEMD GELD. BUREAU DE CHANGE. Exchange Office. WECHSELGESCH3FT. van 16, 14 en 12 ct. per ons. Ie is zwaar en waterhoudend, Aanbevelend, J. GOETHEER. Walstraat 19/21. MIDDELBURG. CONSULT eiken VRIJDAG van 1 tot 3 uur, Bellainypark 30, V 1 i s- s i ng e n. is a.s. Zaterdag van af 2 uur in het Hotel „Albion" te spreken.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3