Gemengd Nieuws, die bij de behandeling der bakkers wet zich geplaatst hebben op het standpunt van de persoonlijke vrij heid in eigen bedrijf. Salarissen Gemeenteambtenaren. Te Amersfoort werd twee maanden geleden een wijziging der salarisre geling voor de werklieden der ge meente en voor de agenten van po litie vastgesteld, waardoor allen in gunstiger financieele positie kwamen. In de raadszitting van Dinsdag was dit het geval met de salarissen van ambtenaren en onderwijzers. Gemid deld is aller maximum verhoogd met f 100 of 200. Waar nog geen perio dieke veihoogingen bestonden, wer den deze in hel leven geroepen. Deze verhoogingen zijn meestal twee- jaarlijksch. Door Burg. en Weth. van Amster dam is thans bij den gemeenteraad ingediend een verordening tot invoe ring van den 9urigen werkdag voor gemeentewerklieden. Thans is de ge- heele loonregeling gebaseerd op een arbeidstijd van 60 uren per week. De loongrenzen voor de verschil lende categorieën van werklieden zul len niet mogen dalen bij invoering van een werkweek van 54 uren. Burg. en Weth. geven den Raad thans in overweging over te gaan tot invoe ring van den 9urigen arbeidsdag en tot de loonsverhooging, die daarme de gepaard gaat. Kan de raad zich met die zienswijze vereenigen, dan moet het werkliedenreglement worden gewijzigd. Daarbij zal dan h. i. moe ten worden bepaald, dat de werk- roosters niet meer dan 9 uren per dag in de week, gemiddeld over het gehecle jaar gerekend, zullen aanwij zen. Een gemiddeld 9urigen werkdag schijnen Burg. en Weth. nl. in elk opzicht te verkiezen boven een maxi- malen arbeid van 9 uur. Vlissingen, 3 November. De luitenant-kolonel Zanino en de luitenant-kwartiermeester Nijenhuis, zullen op 8 en 9 November a.s. aan de verplegingsoefening onder leiding van den kolonel de Wildt in de om streken van Bergen op Zoom, deel nemen. Het Belgische stoomschip „Garon ne" van Antwerpen naar Brest is op de Schelde ter hoogte van Sandvliet aan den grond gevaren, doch zonder assistentie weer vlot gekomen. KER« EK SCHOOLKiEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Langweer (toez.) door "S. P. Nauta te Ritthem. Ger. Kerken. Bedankt voor het be roep te Tholen ds. A. Voogel te Put- tershoek. Voor de vrije-en orde-oefeningen der gymnastiek is gisteren te Rotter dam geslaagd mej. C. J. Poortman te Middelburg. Rechtzaken. Do moord op de Nicolaas Witsen- kade te Amsterdam. Onder overgroote belangstelling is gisteren voor de Amsterdamsche recht bank de behandeling aangevangen van de strafzaak tegen Imke Beetsma en Pieter Ronner, recidivisten, de dienst bode en haar verloofde, die verdacht worden in den vroegen morgen van 26 Februari jl. in het bovenhuis van perceel 6 aan de Nic. Witsenkade juf frouw Mathilde Josephine Rameau Winia, door haar in bed te overgieten met kokend water, te hebben ver moord, met het doel daarna diefstal in juffr. Winia's woning te plegen. Na het uitstorten volgens gemeen overleg der beklaagden van het kokende water had juffr. Winia nog de kracht op te staan en aan 't raam hulp te roepen, waardoor de verdere uitvoering van het misdadig voorne men (den diefstal) niet voltooid kon worden. Tengevolge der brandwonden overleed juffr. Winia den 28en Fe bruari d. a. v. Aan beklaagde, dienstbode Imke Beetsma, zijn voorts nog twee dief stallen ten laste gelegd: lo. vaneen bloedkoralen collier, een doublé arm band en een ceintuur in haar betrek king bij de familie Broens, aan de Prinsengracht 2o. van een gouden schakelarmband, toebehoorende aan juffr. Winia, gepleegd in den nacht voorafgaande aan den den dag, waarop de heetwatermoord geschiedde. Er zijn 34 getuigen gedagvaard. Imke bekende de diefstallen bij de familie Broens gepleegd te hebben. Beide beklaagden namen een weer zinwekkende houding aan, door meer malen elkander toe te lachen. De behandeling der zaak zal Vrijdag worden voortgezet. De roodc pet. In de zitting van het tweede kantongerecht te Rotterdam stond terecht ,,de man met de roode pet" ter zake het ver oorzaken van een volksoploop en zich niet terstond op order der politie verwijderen. De ambtenaar van het O.M. noemde het instituut van de roode pet iets wat men kan vergelijken met het nagelen aan den schandpaal, wat in de middeleeuwen plaats vond. Het middel dient dan ook alleen om een volksoploop te doen ontstaan. In dit eerste geval zal het O. M. requireeren f 15 of 5 dagen, in de hoop, dat de patroon die beklaagde aan het gevaar heeft blootgesteld, nu ook voor hem de boete zal betalen. Mochten er meer zulke zaken aanhangig gemaakt worden, dan zal steeds principale hechtenis worden gevraagd. Omtrent de misdaad in het hofje van Van Es aan de Koningstraat te 's Gravenhage, wordt nader vernomen, dat er nog gisteren door eenige personen bezwarende verklaringen tegenover de drie zich in arrest be vindende personen, bij de politie zijn afgelegd. Ook is in de woning van het echtpaar G. een hamer in beslag genomen. Tevens wordt ver nomen dat het de aandacht van ver schillende buren van de weduwe Genegten getrokken heeft, dat de aangehouden W. J. in den avond van het misdrijf de lantaarn in het hofje heeft uitgedraaid. De vermiste siera den zijn niet zooals gisteren werd gemeld, opgegraven uit een privaat van een bierhuis aan de Van der Duynstraat, maar aan de Hoefkade. In de maand October zijn in de haven van Antwerpen binnenge komen 604 schepen metende 944,226 ton (herleid), tegen 539 schepen metende 826,205 ton (herleid) in October 1909. Er is dus een vermeer de met 65 schepen en '18,021 ton. De cijfers van de havenbeweging over de tien eerste maanden van 1910 en 1909 zijn (met herleiding vau de Antwerpsche cijfers, om ze met de andere vergelijkbaar te maken) Hamburg: 1910 14,497 schepen en 10,527,044 ton, 1909 14,447 schepen en 10,193,635 ton. Er is dus een vermeerdering van 50 schepen en 333,409 ton; Antwerpen: 1910 5674 schepen en 8,998,204 ton, 1909 5351 schepen en 8,438,011 ton. Er is dus een vermeerdering van 323 schepen en 560,193 ton; N. Waterweg: 1910 8300 schepen en 9,462,687 ton, 1909 7629 schepen en 8,501,833 ton. Er is dus een vermeerdering van 671 schepen en 960,854 ton. De scheepvaartbeweging van den Nieuwen Waterweg heeft dus in de tien eerste maanden die van Antwer pen met 464,483 ton overtroffen, ter wijl het voordeel ten gunste van den Nieuwen Waterweg over de negen eerste maanden 385,723 ton bedroeg. Gisterenmiddag werd een proef tocht gemaakt met de nieuwe red dingsboot van de Noord-Zuid- Hollandsche Reddings-Maatschappij „de Brandaris", die te Terschelling gestationneerd wordt. De reddingboot, zeker de grootste van Europa, is 16 M. lang en 4 M. breed, heeft een diepgang van 1 M. 30, zoo noodig 1 M. 70, en weegt 36,000 KG. Het schip wordt bewogen door een motor van de werf Krom hout met een capaciteit van 100 PK. Het kan 40 uur volle kracht varen met een snelheid van negen Engelsche mijl. De tocht werd gemaakt over de Zuiderzee tot dicht bij Marken. Daar werd uitstekend liep alles van stapel het anker uitgeworpen en weer gelicht en full speed terugge- stoomd. De tocht is schitterend ge slaagd en doet de beste verwachtingen koesteren voor de zeewaardigheid der reddingboot. Onweer. Dinsdagmiddag woedde over Eindhoven en omge ving een onweder. Opnieuw des avonds, doch thans korter en heviger. Tijdens een geweldigenslagomstreeks 10'/2 uur werd een juffrouw terwijl zij aan tafel zat, door den bliksem getroffen en gedood. TeOverveen bij Haarlem 'is de bliksem geslagen in een bollenschuur aan de Hout vaart. Aan het dak is belangrijke schade toegebracht, maar er ontstond geen brand. Langs de telefoon sloeg de bliksem over in het woonhuis, waar een gedeelte van het plafond naar beneden viel en eènige ruiten werden verbrijzeld. Vermoedelijk door het inslaan van den Niksem, brandde Dinsdag avond te Ar.gerlo de boerderij „De Pol" totaal af. Het woonhuis, twee belendende schuren en een zevental groote zaad- en hooibergen werden een prooi der vlammen. Het levende vee kon nog bijtijds gered worden, behalve een paard, dat in de vlam men omkwam. De boerderij was tegen brandschade verzekerd, bene vens het meubilair van den land bouwer, het hooi en de graangewas sen niet. Tijdens het hevige on weder. dat Dinsdag boven Weert woedde, sloeg de bliksem in het station der tram. Er werd nog al wat schade aangericht. Eenige personen, die in de gelagkamer vertoefden, bekwamen gelukkig niet het minste letsel. Te Delft is een zeventigjarige verpleegde in het R.-Kath. Oude mannenhuis aldaar te water geraakt en verdronken. Een werkman te Bolnes is met zijn hand door een drijfriem gegrepen. Eer men hem kon helpen was al het vleesch van zijn hand afgescheurd. In de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder is bij Aalsmeer gevonden een in staat van ontbinding verkeerend kinder lijkje. Onder Tilburg is een twaalf jarig knaapje dat geklommen was op een wagentje voor het vervoer van leem, daaraf gevallen en zoo danig overreden, dat hij aan de ge volgen is overleden. Te Wijchen werden gistermorgen door een he- vigen rukwind de kap, de wieken en de as van een molen weggesla gen. Een bijna volwassen zoon v n den molenaar en een knecht zijn beiden gedood. Het zal ongeveer 4 maanden geleden zijn dat de 17jarige scholier Ernst Jozephson zijn woonplaats Barmen verliet. Alle nasporingen bleven tot op heden vruchteloos, zoodat aangenomen werd dat het jongmensch een ongeluk was over komen. Eenige dagen geleden werd er echter zooals men zich herin nert melding van gemaakt, dat een jongmensch, met verwilderd uiterlijk, van ongeveer denzelfden leef tijd bij een boer te Dinxperloo om eten had gevraagd en direct daarop met achterlating van schoenen en kousen weder de nabijgelegen bos- schen was ingevlucht. Een oom van den vermiste, door den commissaris van politie te En schede hiervan in kennis gesteld, reisde onmiddellijk naarDinxperloo en constateerde, dat schoenen en kousen z'n vermisten neef toebehoorden. De Enschedesche politie werd hierop telegrafisch verzocht politiehonden te willen zenden. Twee manschappen van dit corps vertrokken hierop met hunne honden onmiddellijk naar Dinxperloo. Op het aanhouden van den vermiste is door de familie een premie van 1000 Mark gesteld. Zekere E., wonende aan den IJweg, nabij Halfweg, had bij zijn woning een gasketel doen plaatsen, om het aldaar in den grond gevonden brongas voor verlichting, enz., te ex- ploiteeren. Daar de werkzaamheden nog niet geheel voltooid, en de gas ketel niet geheel goed naar den zin van E. stond, beging hij de onvoor zichtigheid met een brandende kaars er bij te komen, waardoor het reeds geproduceerde gas, dat zich in den ketel bevond ontplofte. Een zestien jarige jongen v. O. genaamd, die er zich ook bij bevond, werd in zijn gelaat getroffen, waardoor dit ernstig verbrandde. Zijn oogeu zijn gelukkig daarbij gespaard gebleven. Ook aan zijn handen kreeg hij aanmerkelijke brandwonden. Geneeskundige hulp is ingeroepen. Als door een wonder heeft E., die zich er ook bij bevond, geen letsel bekomen. Twee personen uit Bocholt die in een gebouw te Aalten vloeren leg gen, werden Maandagavond toen zij per fiets naar huis gingen op een kwartier afstand van de laatstgenoem de plaats door een drietal personen tegengehouden onder den uitroep „absteigen". Toen hieraan geen ge volg werd gegeven, werden zij met messen aangevallen. Een kreeg een wonde aan den pols, terwijl de andere een paar lee- Iijke sneden in den rug ontving en veel bloed verloor. Al spoedig was dr. Der Weduwen met de politie uit Aalten er bij en werd de verwonde persoon naar de kapel gebracht en daar verbonden, 's Avonds is hij per tram naar Bocholt gevoerd. Het is de politie nog niet gelukt de daders op te sporen. H e t L o n d e n s c h e post kan i o 0 rIn het hartje van de City is een groote verandering aan staande. Het oude hoofd-postkantoor St. Martins-le-Grand wordt in den nacht van Maandag op Dinsdag aan staande ontruimd en het nieuwe ge bouw in de King-Edward-street als dan in gebruik genomen. Als men in aanmerking neemt, dat er in het hoofdpostkantoor 4000 ambtenaren werkzaam zijn, kan men zich voor stellen dat deze verhuizing eenige drukte zal veroorzaken. Het oude ge bouw heeft tachtig jaar dienst gedaan. Tusschen 1827 en 1829 werd het gebouwd, in een tijd toen men alles Grieksch bouwde, en zoo moest ook het postkantoor aan eenen kant een hoogen voorbouw van Jonische zuilen hebben, die mettertijd door den rook en het kolenstof van Londen leelijk zwart werden. Ook de binnenbouw voldeed lang niet meer, vooral om dat er gebrek aan licht was. In het nieuwe gebouw zijn groote ruime zalen ingericht, waar de postdienst veel meer gerief vinden zal. In het Swansea-dal, bij Cardiff, waar de mijnwerkersstaking nog al tijd in vollen gang is, hebben eer gisteren ernstige onlusten plaats ge had. Een mijneigenaar werd door zijn arbeiders aangevallen. Niettegen staande de arbeiders met steenen wierpen en zelfs revolverschoten ge lost werden, liep niemand een ver wonding op. Met den dag neemt de staking grootere afmetingen aan. Men vreest dat alle mijnwerkers uit het geheele kolenbekken van Wales het werk weldra zullen neerleggen. In dat geval zouden niet minder dan 200.000 personen bij de staking betrokken zijn. Het proces tegen den Ameri- kaanschen millionair Rosenheimer, die beschuldigd wordt van moord, is onderbroken tengevolge van de ont hulling dat een der juryleden zich had laten omkoopen. Deze gezworene had 10.000 fres. aangenomen, waar van hem reeds 2500 waren uitbe taald door een quasi agent van den beschuldigde, om ten gunste van vrij spraak van dezen laatste te stemmen. De advocaat van den beschuldigde zelf heeft deze onthulling gedaan. Reeds bij een vroeger moordproces van eenige jaren geleden had deze zelfde gezworene de jury door zijn houding belet tot overeenstemming te komen. Stormen. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben over verschillende plaatsen in het N.-W. van Europa hevige stormen gewoed. Te Brussel begon de storm om 11 uur 's avonds en hij woedde voort tot 6 uur 's morgens. Ontelbare boomen werden ontworteld, schoor- steenen en dakpannen afgerukt en ruiten gebroken. De ;lanen van het park en het Ter Kameren Bosch en de buitenboulevards waren verspetd door afgerukte takken. De boomen zijn van hun laatsten herfsttooi ont daan en staan nu naakt en kaal. Door den hevigen;regen,die den storm vergezelde, werden op verscheidene plaatsen gaten in den grond geslagen. Op den boulevard Anspach werd om 1 uur een monumentale lantaarn, die voor een café stond, afgebroken en en een 50 tal meters verder wegge slingerd. Gelukkig waren er in dit noodweer zoo goed als geen menschen op straat zoodat er geen persoonlijke ongelukken bij plaats hadden. Op het manoeuvreveld te Etterbeek woei de loods in waarin de vliegmachine van Laffont was geborgen. Deze machine, ter waarde van 25,000 fres. werd zwaar beschadigd. Uit verschil lende deelen van het land komen berichten van stormen, voornamelijk uit de aan zee gelegen streken. De zee heeft verschillende dijken doorgebroken en de visschersschepen, door den storm overvallen, moesten spoedig de havens binnenloopen. Tot dusverre worden nog geen ongelukken gemeld. Te Londen was het zulk zwaar weer als men daar in langen tijd niet had bijgewoond. Maandag was het vrij koud geweest en men verwachtte vorst tegen den nacht, maar om 9 uur 's avonds, bij afne mende maan, begon het te regenen en te stormen, hetgeen den geheelen nacht aanhield. Ernstige schade is echter in Londen zelf niet aangericht wel in het omliggende land en voor namelijk in de kuststreek. Even voor middernacht werd de reddingsboot van Plymouth te water gelaten voor een stoomschip, dat in Jennveliffe- baai in gevaar verkeerde. De zee-overheid zond ook 2 sleep- booten uit om hulp te verleenen. De reddingsboot van New Brighton werd geroepen naar Creek Lisher, waar een 3-mast-schoener, op reis van Holyhead naar Preston, was gestrand. Er stond een hevige storm en de zee was hoog. Verscheidene visschersschepen werden van de an kers weggeslagen en op het land ge worpen. Over het eiland Man streek Dinsdagmorgen een geduchte storm, vergezeld van regenvlagen. Te Dou glas overstroomden de zee-promenade en de beneden-verdiepingen van aan het strand gelegen hotels. Het Noordzee-gebied en de Elbe- mond, in Duitschland, werden even eens door stormen bezocht. Op Vo gelsand strandde een zeilschip, dat noodsignalen gaf. De stormreddings. booten uit Cuxhaven zijn er heen om hulp te verleenen. Bij Bremen strandde de Duitsche zeelichter „johanna". De 3 menschen, die zich aan boord bevonden, werden door de reddingsboot „Dora" afgehaald, Te Kiel heeft de storm de loods van het luchtschip „P. VI" beschadigd maar het luchtschip zelf bleef be houden. Ook uit het Rijngebied voornamelijk uit den omtrek van Mainz, worden stormen gemeld. Ten slotte bericht men ook stor men uit Frankrijk. Te Parijs werd een mast der draadlooze telegrafie van den top van den Eiffeitoren ai- gebroken. Het gevaarte, dat een ge- wicht heeft van 150 K. G., kwain in den middenlaan van het Champ de Mars neer. Sappeurs der genie zijn bezig de schade te herstellen. Zoowel van de kuststreken als van de Oos telijke grens verneemt men storm berichten en van schade, die op ver scheidene plaatsen door den storm veroorzaakt is. Luchtvaart. Nieuw wereldrecord Wijnmalen is hoog. terecorder af, want Johnstone heeft in Belmont Park te New York op een Wright 2962 M. hoogte bereikt, En Johnstone heeft ook den titei niet, want na hem ging Housey 3240 M. hoog. De Lesseps heeft van zijn tocht om het Vrijheidsbeeld te New- York een beschrijving gegeven. Hij was bijna bevroren, toen hij in Bel mont Park terugkwam en zoo stijf dat men hem van zijn machine moest helpen. „Ik steeg", zoo vertelde hij, „700 M. en zag den ballon captif en het standbeeld beneden mij. Een straal olie trof mij direct in het ge laat en ik dacht, dat de motor aan stukken zou gaan. De monoplane zweefde omlaag, maar ik kreeg weer de macht over mijn machine en ontdekte, dat het verbindingsstuk van den olietoevoer zich had begeven, Ik trachtte mijn vinger op het gat Ie houden, maar het ging niet, want ik had beide handen noodig om de machine te besturen. Het resultaat was dat ik geheel met olie werd overdekt. De zonneschijn op het water was verblindend. Het scenisch effect was tooverachtig, maar ik was te koud, om er veel op te letten. Op den terugtocht hielp de wind mij. Langen tijd vertoefde ik te midden van een dikken rookkolom." Léon Morane en de ingenieur Saulnier hebben een nieuwe mono plane geconstrueerd, waarmede bij een proefvlucht op het vliegveld van Chartres een snelheid van meer dan 100 K. M. per uur werd bereikt. Bij den bouw van dit vliegtuig is ge tracht naar het bereiken van groote snelheden, terwijl de machine tevens zooveel mogelijk waarborgen geelt voor veiligheid. De vleugels zijn geheel plat en laag, maar niet zeer breed. Het toestel zelf is zeer korl, De „vlucht" is 9 M. 80, terwijl het vliegtuig maar 5 M. 80 lang is. Het totale gewicht, een 50 H. P. Gnome- motor en het benzine-reservoir inbe grepen, bedraagt slechts 195 K.G. De motor is in het apparaat opge steld op de wijze, zooals gewoonlijk alleen bij een biplane gebruikelijk, Aan het onderstel zijn vóór de wiel tjes twee korte schaatsen aangebracht. De eerste proeven met dit toestel werden drie weken geleden door wijlen Blanchard genomen. Zoodra Léon Morane geheel hersteld zal zijn, zal hij met dit vliegtuig, waarop hij ai zijn hoop heeft gevestigd, op stijgen. In de „Matin" schrijft een ken ner van Indochina, dat onder de in boorlingen daar een bedenkelijke gisting heerscht en ernstige gebeur tenissen worden voorbereid. Een op merkelijk teeken daarvoor is, dat de mindere volksklassen tegenover de Franschen een uitdagende hou ding aannemen en hen bedreigen. De wapensmokkelhandel nam den laatsten tijd zeer toe en in de Fran- sche wapenwinkels is een groot aantal geweren en revolvers en veel ammunitie gestolen. Zoowel de naar China gevluchte Anamitische preten dent prins Kuong De, als de priaten hoofdman De Tham zijn weer druk aan het agiteeren, en dat wordl door geheime Chineesche vereeni- gingen bevorderd. De autoriteiten trachten helaas dezen dreigenden toe stand verborgen te houden. Men ver mindert op onverstandige wijze de Fransche bezetting en verheimelijk' de pogingen tot vergiftiging, onlangs in Hanoi door inboorlingen jegens Franschen gedaan. Wil Frankrijk Indo- China behouden, dan is het hoog tij11 om tegenover de inboorlingen een besliste politiek te volgen. Een man uit Philadelphia, d'e door de justitie werd gezocht wegens moedwillig verlaten van zijn vrouw

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2