JÜNGH De Erfenis. Vrijdag 4- November No. 260 48e Jaargang, 1910. Feuilleton, erichten. 3ii van Vlissingen. avertënHën. rijden. s-Cadeaux- iRMANS Jr. BINNENLAND. is. Wat het be ng van de regee rt, meenen wij er n, dat de censuur wordt toegepast espondent schrijft insuur toe, dat het ntevideo zelf den meester is. e g r a a f. n Spanje erd ons geseind, it Parijs en Lon- Madrid een revo- broken. s daaromtrent de en gezonden paansche Ambas- naar aanleiding Madrid, dat zij lutie in Spanje E. De Spaansche lakt bekend, dat an een revolutie in naders bekend is, zeer in twijfel s=cnsis. hedenmorgen ge- iad, begaf Briand ysée om president lag van het mini- n, hetwelk is afge- :r, gevangentoren. Toegankelijk des dags, Woensdags im. van 1—5 uur. 0.10 per persoon, n en uren op aan- bewaarder, Bad- -egangsprijs f 0.25 acobsKerK, met gedenkteekenen en Aanmelding bij den jstraat 3. der Mij. „Zee- elijkde dagbooten v.rn., de nacht- 5 u. nm. Toegangs- r persoon. Kaarten kantore derMaat- ing inKinder- Galartferiën, ïlob- jiwagens, Kruk- tagens, Poppen, Tooverlanfaarns, enz. likt voor oorzien in Glas, Aardewerk, Ge- ïrwaren, Borstel" M. en Prijzen. Inbevelend, Jacobstraat 17. liddelbur^. 9 November zijn. vlissingsche courant; Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Pibonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden K.G. f 0.23 .Helmond". Eerste Kamer. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de Eerste Kamer werd de heer Van der Does de Wdiebois beëedigd en geïnstalleerd, desgelijks de heer de Marez Oyens, nadat van laatstgenoemde de geloofsbrieven in orde waren bevonden. Ingekomen was o. a. een schrijven van den heer Godin de Beaufort, mel dende dat hij wegens voortdurende ongesteldheid, welke hem reeds ge- ruimen tijd belet de vergaderingen bij te wonen, ontslag neemt als lid van de Eerste Kamer,, zoodat de Prov. Staten dezer provincie binnenkort een nieuw lid zullen moeten kiezen. (De heer Godin de Beaufort werd in 1850 te Utrecht geboren, promo veerde aldaar in 1873 tot doctor in de beide rechten, was van 1881 1888 en van 1892—1893 lid der Prov. Staten van Utrecht, van 1882—1888 lid 'der Tweede Kamer voor het district Gouda, van 1886—1888 lid der Staatscom missie tot het instellen van een on derzoek naar den toestand van den landbouw, van 18881891 (in het kabinet-Mackay) minister van finan ciën en sedert 1893 lid van de Eerste Kamer.) De voorzitter verklaarde met leed wezen kennis te nemen van dit besluit, dat ter kennis van den minister van binnenlandsche zaken zal worden ge bracht. In overeenstemming met het ver langen der centrale sectie werd be sloten, hedenochtend in de afdeelin- gen te gaan en om 2 uur in het open baar te vergaderen ter behandeling van de in staat van wijzen zijnde wetsontwerpen, namelijk die nopens de Octrooiwet, de Burgerlijke Pen sioenwet, de begrooting van Suriname en Curagao, de particuliere landerijen op Java en de banken van leening. Belgie en het fort te Vlissingen. Sprekend over het fort te Vlissin gen, dat een onderdeel vormt van de voorstellen van de Nederlandsche tegeering in zake de kustverdediging, maakt Rolland de Marès, hoofdredac teur van de „Independance" in een hoofdartikel in de Temps" een paar opmerkingen, die de moeite waard zijn, ze uit zijn betoog naar voren te brengen. Engeland zegt hij heeft in geval het in oorlog geraakt met Duitschland, geen behoefte aan Vlis singen, omdat het veel gemakkelijker en veiliger Duitschland bereiken kan via het grondgebied van Frankrijk, zijn bondgenoot. Maar dat Vlissingen als maritieme basis zou kunnen dienen voor Duitschland, gelooft hij evenmin 7.) Gij zijt oppasser bij een officier, laar ik zie vroeg Jonas. Ik ben bij majoor 'd'Arcy, van het &te regiment, antwoordde Tracy, W daarop wenschte hij dien heer een goeden nacht, en hij ging heen, zonder een voordeeligen indruk van zijn karakter te hebben medegenomen. Tracy had nauwelijks de deur g achter zich gesloten, toen Jonas Aldridge in de woonkamer terug- teerde, een kaars, die op een zij tafeltje stond, aanstak en daarmede naar de tweede verdieping ging. Aldaar begaf hij zich naar eene ach- 'erkamer jwaar een zwaar bed stond "jet vier stijlen en waarvan de gor dijnen zorgvuldig dicht gehaald wa- 'en. Verder bevatte die kamer nog tene ouderwetsche mahoniehouten test met schuifladen en een grooten Duitschland bezit zulk een basis in Wilhelmshafen en, dichter bij, in Emden. Om Vlissingen tc bereiken, ten einde dat als steunpunt te ge bruiken, zou het de gansche Hol- landsche kust moeten passeeren, eene buitengewoon gevaarlijke onder neming met het oog op de Engelsche vloot. Hij helt dan ook over tot de mee ning, dat Vlissingen, onder Duitsche pressie dit tenminste schijnt voor alle schrijvers- in het buitenland reeds vast te staan slechts wordt versterkt, om Engeland te beletten in tijd van nood, Antwerpen ter hulp te snellen. Het Nederlandsche kustverdedigingsontwerp beoogt volgens den schrijver „l'embou- teillage d' Anvers." Hij herinnert er evenwel aan en dit klopt met eene opmerking van den heer Deibei in zijn Gids-artikei dat Nederland, volgens het bekende werk van baron Guilüaume, de te genover België in acht te nemen neutraliteit, hem opgelegd door het tractaat van 1889, zou schenden, indien het zich tot een daadwerkelijk verzet legen zoodanige hu!p zou laten vinden. Hoe Roland de Marès voor het overige denkt over de quaestie der Duitsche inmenging moge blijken uit net veelzeggend slot van zijn artikel„S'il n'est pas permis de dire que ie projet Néerlandais est d'inspiration allemande, il faut ad- mettre pourtant que seule l'AUemagne pourrait avoir éventuellement intérêt a sa prompte réalisation." („Vad.") Het voorloopig Verslag. In een driestar wordt door „de Standaard" de aandacht gevestigd op de beknoptheid van het Voorloopig Verslag op hoofdstuk I der Staats- begrooting voor 1911, wat er op schijnt te wijzen, dat de algemeene beraadslagingen kort zullen duren, wat met het oog op den beschik baren tijd toejuiching verdient. Het blad meent, dat men voor 20 Nov. niet met de begrooling zal kunnen beginnen. „Veel meer dan vier weken zullen dus niet vrij komen voor de twaalf hoofdstukken, waaronder er zijn, die veel tijd zullen vorderen en al te kwistig moet men met avondverga deringen niet zijn. Men begint in den regel reeds om tien ure des morgens, vergadert ook wel eens op Maandag en een continu-beraadsla- ging is gemeenlijk aan goede be handeling van 's lands zaken niet bevorderlijk. In zoover is er dan ook vrede mee te nemen dat de bakkerswet, voor wat de artikelen betreft, naar Febru ari is verschoven, al stelde de heer armstoel. De vloer was met een tapijt belegd en alles zag er vrij goed uit. De luiken waren gesloten van binnen, en daarover heen hingen gordijnen van groen damast, om den tocht van het venster. De heer Jonas had bij 't naar bo ven snellen drie trappen te gelijk genomen maar zoodra was hij niet in de kamer en in 't gezicht van het ouderwetsche ledikant, toen hij zich plotseling weerheld en opdeteenen zachtjes voorwaarts ging. Vervolgens trok hij een der gordijnen zachtjes ter zijde en zag er binnen. Het bed was gespreid en bereid om zijn meester te ontvangen, maar 't was nog ledig. De man, die er in had moeten rusten, rustte dien nacht ergens anders. Jonas drukte de lippen op elkaar en knikte met het hoofd, als wilde hij zeggen 't Is zoo goed. En nadat hij de deur op 't slot had ge daan, nam hij twee sleutels uit zijn vestzak. Met den eenen opende hij een kast in den muur, en met den anderen eene groote blikken bus, die daarin stond. Hij stak er de hand in en haalde er een pak papieren uit. Maar hij vond niet wat hij zocht en Brummelkatr.p terecht voor om nu reeds door te gaan. Alleen de om standigheid, dat de minister zelf lijd voor gezet overleg niet ongewenscht achtte, kon en mocht de Kamer bewegen, om half te maken. Toch zie men wel toe, waarop dit uitloopt. Februari gaat dan allicht met de ar tikelen van de bakkerswet heen, en weer dreigt de oogst van het parlementaire jaar te schraal te wor- •den. Er is nog zooveel voor den boeg, en de meest tijdroovende wet ten moeten nog komen. We gaan nu naar 1911 en als dat jaar om is, staan we over anderhalf jaar reeds weer voor de Kamerverkiezingen, en zal de rekening worden opgemaakt. De schade is nog in te halen, maar dan mag er niet getalmd worden. En daarom is, niet te lang in de Staatsbegrooting hangen, stellig ge- geboden, en moet het uitstel van de bakkerswet worden betreurd. Van daar, dT we den uiterst beknopten inhoud van Met Voorloopig Verslag Hoofdstuk 1 toejuichen, mist 't de inleiding, zij op een -niet te lang gerekt debat." Raad van Stata. Voor den Raad van State, afd. geschillen van bestuur, werd gisteren o. m. behandeld het beroep van J. W. Roskes te St.-Maartensdijk, tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, houdende ongegrondver- klaring van zijn bezwaren tegen het besluit van den raad der gemeente Sf.-Maartensdijk, wa 'rbij hij niet is toegelaten als lid van den Raad dier gemeente. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad van Si. Maartens dijk werden volgens verklaring van het stembureau uitgebracht 171 stem men op Roskes voornoemd en 170 op D. Gaakeer Az., terwijl 3 stem biljetten van onwaarde werden ver klaard, zijnde 1 in blanco, 1 waarop het witte stipje voor den naam van Gaakeer even was aangeraakt en 1 waarop het witte stipje voor den naam van Gaakeer wel opzettelijk met potlood was bewerkt maar niet geheel zwart gemaakt. Mitsdien werd de heer Roskes gekozen verkla rd. Maar de gemeenteraad besloot tot zijne niet-toelating op grond, dat zoo niet beide laatstbedoelde twee bil jetten, dan toch in elk geval het in de derde plaats van onwaarde ver klaarde biljet aan den heer Gaakeer had moeten zijn toegekend. Ook Ged. Staten achtten het witte puntje vol doende zwart gemaakt, zoodat moest worden aangenomen, dat op de beide genoemde candidaten een gelijk aan tal stemmen waren uitgebracht en dus een herstemming had moeten plaats hebben. daarom stak hij er de hand nog eens in. Die tweede greep echter bracht hem even weinig op als de eerste. Toen nam hij hel licht van de tafel en hield het boven de bus in de hoop dat hij op die manier zou vin den wat hij zoo begeerig zocht. Doch een wolk trok over zijn gelaat en een vloek ontsnapte zijne lippen, toen hij ontdekte dat zijn zoeken te vergeefs was geweest. Hij heeft het medegenomen, sprak hij. En nadat hij de doorsnuffelde papieren weder op hunne plaats ge legd en de bus had gesloten, gir.g hij weer spoedig de trappen af. In de voorkamer hing zijn overjas en hoed. Hij kleedde zich aan en wond een dikke das oin zijn hals, om zich tegen de koude nachtlucht te be schutten. Daarop zette hij het licht in den gang, stak den huissleutel bij zich en ging naar het oude huis in de oude Thomasstraat. De dooden wachten geduldig, maar de haast, waarmede de heer Jonas Aldridge op straat voortliep, scheen veel meer te gelijken op eene jacht naar een vluchteling. In weerwil van zijn overijld loopen viel hem toch de Nadat mr. H. J. van Noppen, ad vocaat te Utrecht, als gemachtigde van den appellant (Roskes) zich voorloopig had gerefereerd aan de ingediende memorie van appellant, werd diens beroep bestreden door mr. J. A. de Wilde, advocaat te 's Gravenhage, als gemachtigde van Gaakeer. Spr. betoogde, dat op het eene biljet de witte stip niet maar „even' aangeraakt, maar ook wel degelijk opzettelijk bewerkt zou zijn en dat in eik geval ten aanzien van het andere, ofschoon een kleine af wijking vertoonende van het gestelde vereischte toch duidelijk was gebleken de wil van den kiezer om zijn stem uit te brengen op Gakeer. PI. beriep zich op een Kon. besluit van Dec. 1901 betreffende een zelfde geval te Nieuwe Tonge, alsmede op een ad vies van de redactie van „De Ge meentestem". Mr. Van Noppen bestreed hierna op enkele punten de voorstelling van mr. De Wilde, wees er op, dat de beslissing van den gemeenteraad is genomen met éen stem meerder heid en gaf ais zijn meening te kennen, dat het bij het geheim dei- stemming moeilijk is vast te stellen, wat de bedoeling van den kiezer is geweest. Er was in eik geval maar een gedeelte van de witte stip zwart gemaakt. Het geval van Nieuwe Tonge was niet volkomen gelijk aan het onderhavige. De onderwerpelijke stembiljetten waren ter vergadering van den Raad van State aanwezig en werden door de gemachtigden van partijen be zichtigd. De Kon. beslissing volgt nader. De Landsdrukkerij. Met eenige plechtigheid zijn gis teren, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genoodigden, onder wie de oud-ministers dr. Kuyper, mr. Rink en prof. Kraus, eenige hoofd ambtenaren, leden en de secretaris van onderzoek in zake de Landsdruk kerij, de nieuwe gebouwen der Lands- drhkkerij ingewijd nadat allereerst de minister van binnenlandsche zaken, vergezeld van den secretaris-generaal van zijn departement, mr. Kan en zijn ambtgenoot van waterstaat, een rondgang door het nieuwe gebouw had gemaakt. Na dezen rondgang hield minister Heemskerk een uitvoerige openings rede, waarin hij vooral deed uitko- med, dat voornamelijk uit gezond heidsoverwegingen jegens het perso neel tot de stichting van een nieuw gebouw was besloten. Een onderzoek toch had aangetoond, dat, naast de gevallen van Ioodvcrgiftiging, vooral en in veel grootere mate op het ge bied der tuberculose het kwaad schuilde. tijd nog te lang, en schier buiten adem bereikte hij de Thomasstraat. Is mijn oom hier vroeg hij aan Mary, die terstond antwoord gaf op zijn kloppen. Ja, mijnheer, antwoordde zij. En wat is er met hem gebeurd hij is toch niet gevaarlijk, hoop ik Hij is dood, mijnheer, althans dat gelooft de geneesheer, hernam zij. Gij hebt er dus een geneeskundige bijgeroepen O, ja, ik haalde terstond den heer Adams, hier over de deur, maar die zeide, dat hij dood was, zoodra hij hem zag. Wilt gij de goedheid heb ben naar boven te gaan, dan kunt gij zelf hem zien. Onmogelijk, bet kan niet zijn, dat mijn oom dood is, riep Jonasjdie nog altoos argwaan had, dat er een list met hem werd gebruikt. Gij hadt een besten dokter moeten halen. Waarom niet gezonden om dokter Sykes laat hem oogenblikkelijk hier komenvoegde hij er met luider stem bij, toen hij het kleine kamertje binnentrad waar de doode lag. Er mag geen middel onbegroefd blijven om hem weder tot zich zeiven te Na den minister werd nog 't woord gevoerd door den directeur der Lands drukkerij, den heer Van Woerden, en door den beambte Van Pijle namens het personeel. Koorgezang wisselde de redevoeringen af. Marine en Leger. Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën" heeft 's rijkswerf te Am sterdam veriaten en zal binnen weinige dagen, na aan de Hembrug kolen te hebben ingenomen, naar Willemsoord vertrekken. Het schip aanvaardt daarna zoo spoedig mogelijk de reis naar Oost-Indië via Las Palmas, Freetown, Monrovia, Banana, Angra Beguama, Kaapstad, Port Natal en Mauritius, en zal vermoedelijk einde Februari 1911 in Ned.-Indië aankomen. Hr. Ms. pantserschip „Tromp" zal ongeveer medio November de reis naar Oost-Indië aanvaarden, onder bevel van den kapitein ter zee De Haan. Vanwege de Kon. vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, ten doei hebbende het verleenen van onderstand aan hen, die gepensio neerd zijn vóór de wet van 1877 en aan hun weduwen, zal op 17 Novem ber ter herinnering aan Neerlands onafhankelijkheid aan een 100 tal le den een bijslag op hun pensioen worden uitgekeerd, bedragende f 50, f40 en f35, naar den rang waarin zij gepensioneerd zijn. Voorts zullen tal van weduwen van leden een toelage ontvangen van f 50. Sedert het bestaan der vereeniging 28 Februari 1879 werd in totaal uitgekeerd bijna f 500.000. De eerste luitenant F. C. Kers van het 3e reg. inf., die bij de artillerie- inrichting te Zaandam is gedetacheerd geweest tot het volgen van een wa pencursus, keert weder naar zijn gar nizoen terug. Gedurende de maand October jl. zijn voor het leger in Oost-Indië aan genomen 136 personen. Daarheen werden afgezonden 5 detachementen suppletietroepen, samen sterk 10 of ficieren, 13 onderofficieren en 115 minderen. Comité tegen wettelijke winkelsluiting. Gistermiddag heeft te Amsterdam een vergadering plaats gehad van het „Nationaal Comité tegen een wet telijk te bepalen sluitingsuur". Ge volg gevend aan een reeds door ons vermeld voornemen, besloot het Co mité stappen te doen bij de Regee ring ter verkrijging van een wette lijke regeling van den arbeidsduur van winkelpersoneelen. Voorts werd een motie aangeno men, waarin het Comité hulde brengt aan die leden van de Tweede Kamer brengen. Het is zekers niets ander dan eene onmacht. Maar de eerste blik op het lijk was voor hem reeds genoeg, om te be grijpen, dat al zijn slimheid hier ge heel onnoodig was. Daar lag de heer Ephraim Aldridge onmiskenbaar dood, en terwijl Mary Lane vroeg waar dan toch de beroemde dokter Sykes woonde, trachtte Jonas een voorwend sel te verzinnen om haar uit de kamer te verwijderen en om iemand te zenden. Menschen, die altoos met listen en streken omgaan, geven zich dikwerf onbegrijpelijk veel moeite. En nadat de heer Jonas zijne hersens te ver geefs had gekweld, teneinde een voorwendsel le vinden om het meisje te verwijderen, viel het hem plotse ling in, dat het eenvoudigste het beste was. Hij behoefde ook inder daad niets anders te zeggen dan dat hij alleen wenschte te zijn. Dit zeide hij dan ook en hij trok te gelijkertijd een zakdoek uit den zak en bracht dien voor zijne oogen, om Mary Lane zijn verlangen nog duidelijker te maken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1